tisk-hlavicka

Datle - ovoce rajských zahrad

26.4.2005 Souradová Věra 1 názor

V jedné půvabné dětské básničce veveřička brebeřička nevěděla, co je datle a zda se loupá...Ale stejně je pak, sice upatlaná, ale s chutí slupla všecky. A aby ne! Jsou sladké a lahodné.

Je to ovoce rajských zahrad.

U nás jsou ještě pořád datle spojovány s vůněmi a pamlsky Vánoc. A jaksi se počítají k sušenému ovoci…Což ovšem nejsou. Nová úroda se sklízí od září do prosince, proto přicházely na trh vždycky kolem Vánoc.

Datlovníky patří k nejstarším kulturním rostlinám. Přes víc než 5 000 let. Najdeme o nich zmínky v Bibli, v koránu, posilňovali se jimi svatí a moudří ve všech kulturách. Posilnil se jimi Mojžíš, Budha i Ježíš. Patří mezi sedm" izraelských plodin", tedy základů lidské výživy v biblickém čase:

Pšenice, ječmen, hroznové víno, fíky, granátové jablko, olivy a datle....

I dnes se datle pěstují hlavně v Iráku, Egyptě a Maroku, odkud pocházejí, ale také v Indii a Pakistánu a na Kanárských ostrovech. A také pár staletí v Kalifornii. Proto vám o nich píšu.

V zemích svého původu, ale i tady už pár set let, poskytují palmy nejen výživné ovoce a stín v poušti, ale i stavební materiál, z listů se pletou košíky, koberce a další pěkné a praktické věci. Vyrábějí se pevné provazy, používají se jako krmivo pro zvířata.

Podle muslimské legendy představuje palma strom života.

V tóře, kde se praví:"Spravedlivý rozkvete jako palma"...je symbolem spravedlivých lidí.

V koránu je datle vzpomenuta 29 krát... Porod panny Marie je popisován v koránu poněkud jinak, než známe z Nového zákona: "A porodní bolesti ji přivedly ke kmeni datlové palmy: Ó kéž bych byla před tímto raději zemřela a upadla v zapomnění. A hlas z nebe jí odpoví: "Pán tvůj pro tebe připravil potůček a zatřes kmenem palmy a tak k tobě spadnou čerstvé uzrálé datle..."

Datle jsou považovány za mírné afrodisiakum pro ženy i muže. Aktivují sekreci spermatu. Doporučují se k podpoře mužné síly, pro těžce pracující, pro těhotné a kojící ženy (podporuje tvorbu mléka). Je prý prokázáno, že redukují risiko vzniku srdečních chorob a rakoviny. Ovocný cukr dodává tělu rychlou energii a zároveň je to velmi lehce a rychle stravitelná část potravy s vysokým obsahem vláknin, vitamínů a minerálů (hlavně draslíku, železa, B vitamínů).

Zkrátka datle jsou proti všemu a na všechno a navíc chutnají výtečně. Zvlášť, když je můžete jíst v čerstvém stavu a ne sušené či lisované...

Jednou jsem byla v datlovém háji v Tunisu, projížděli jsme jím na velbloudech. Datle tam nabízejí unaveným poutníkům na každém kroku. Moc jsem si ovšem přála navštívit některý z datlových hájů tady v Kalifornii. Datle tu na některých místech rostou i divoce, pravděpodobně už od dob prvních misionářů, kteří je mívali s sebou a vysazovali je ve svých misijích, ale někdy možná i jen zahodili na svých cestách pecku. To jsou většinou palmy, které rostou na Kanárských ostrovech a ty se trochu liší od palem z Iráku a Egypta, které sem byly dovezeny později. Jejich ovoce je větší a sladší.

Jedna z největších datlových plantáží, je v Kalifornii nedaleko Yumy, má přes 50 000 vzrostlých palem.

China Ranch , který je blízko Údolí smrti, není tak velký, ale je to pravá datlová oáza, skrytá v hlubokém skalnatém kaňonu. I když jste už jen pár mil od ní, nemůžete ji uvidět. Dokonce i když už sjíždíte strmou cestou do údolí, pořád ještě pochybujete, že by tam někde mohla být nějaká zeleň, natož pak palmy, které mají rády vedro, ale také vodu...To je ovšem ideální místo, jak se ukázalo.


China Ranch - pohled do údolí

Na dně údolí jsou prameny, které odjakživa využívali kočovní lovci a sběrači, kteří tu žili už před tisíci lety. Později to bylo oblíbené místo odpočinku na tzv. staré španělské cestě.

Před víc než 100 lety v době zlaté horečky se tu pokoušeli v kaňonu o štěstí zlatokopové z celého světa. Zlata tu mnoho nenašli, ale dobýval se tu borax a sádra.


Kaktusová zahrada v China ranch.

V roce 1850 tady jeden z nich , čínský zlatokop využil svých zkušeností z boraxových dolů a založil farmu s velmi účinným zavlažovacím systémem. Zásoboval vypěstovanými plodinami a masem celou řadu táborů v okolí. V roce 1900, když byly vydány zákony proti čínským a mexickým přistěhovalcům o vlastnění půdy, čínský majitel záhadně zmizel a nový majitel požadoval, aby se farma od nynějška jmenovala podle něj: Morrisonova farma, ale ironii osudu je to stále Čínská farma...

Její dnešní majitel je místní geolog, umělec a farmář Nick Kiemitz. Hospodaří tu se svou ženou Cynthiou. Pěstují datle, Cynthia z nich peče a vaří všelijaké dobroty, jako datlový chleba, koláče, sušenky, vede obchod se suvenýry z pouště, pěstují spolu kaktusy, krmí a fotografují zdejší ptactvo a zvířectvo, koukají na hvězdy (není tu žádné umělé osvětlení). A na tom všem se můžete podílet s nimi, když u nich budete bydlet v jejich RANČ HOUSE In. (www.ranchhauseinn.com) Je to se snídaní, ale bez televize a ani telefonní signál na mobilu tu nefunguje...Skutečná divočina.

Jejich datlovníky pocházejí z Iráku, Egypta a Syrie a první z nich tu byly vysazeny ve 20. letech 20. století. Mají tu pár mužských a hromadu ženských palem. (Pyl z jedné mužské palmy stačí opylovat až 50 palem ženských). Vypěstovali si tady za ta léta svůj druh hybridního datlovníku. A musím Vám říct, že ty "jejich" datle jsou nejlepší jaké jsem kdy jedla. Jsou velké, vláčné, měkké a velmi sladké. Jejich slupku vůbec necítíte. Litovala jsem, že jsem si jich nekoupila víc, ale dají se nechat poslat.

Našla jsem jsem u nich také knížku s 200 recepty z datlí. A protože jediný, který jsem zatím používala, byly plněné doutníky na Vánoce (datle plněné madlemi a obalené v čokoladě), o pár zajímavých se s vámi podělím...

V útlé knížečce jsou recepty na sladkosti, saláty, dokoce i pizu s datlemi. Pár jsem vám jich vybrala k mlsání i inspiraci.

Datlové recepty najdete tady.

Názory k článku (1 názorů)
Zajímavé Simča, dcery *1988 a 1997 27.4.2005 0:11




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.