tisk-hlavicka

Domácí násilí

18.8.2023 Linka bezpečí

Pro domácí násilí je typické střídání období násilí a relativního klidu.

Domácím násilím se rozumí týrání fyzické (tělesné), psychické (duševní), sexuální nebo ekonomické mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí, mimo kontrolu veřejnosti. Narůstá pozvolna, ohrožená osoba tak obtížně pozná okamžik, kdy již vztah není bezpečný, a ztrácí schopnost toto jednání zastavit. Lze se před ním těžko bránit, protože ohrožená osoba s násilníkem sdílí řadu společného, včetně obydlí, ze kterého nemá kam odejít. Toto násilí má vzrůstající tendenci: zpočátku se jedná o útoky proti lidské důstojnosti (urážky, vydírání, ponižování), následují útoky proti zdraví (facky, bití, škrcení) a může vyústit až ve vraždu. Pro domácí násilí je typické střídání období násilí a relativního klidu. V násilném vztahu se projevují tři faktory: láska, naděje (že se vše zlepší, že se partner změní apod.) a strach. Cyklus domácího násilí, v němž se střídá období „líbánek“, vzrůstající tenze, konfliktu a „usmiřování“, se stále opakuje.

Domácí násilí se často děje v přítomnosti dětí, a představuje proto jak jejich fyzické, tak především psychické ohrožení. Je to mimo jiné způsobeno i tím, že probíhá dlouhodobě, někdy i řadu let, aniž by se o něm někdo dozvěděl, a na jeho utajení se podílejí i děti, které se za situaci doma stydí a vědí, že se o tom nemá mluvit. Dítě je často rozpolcené a v nejistotě, pokud jde o vztah k rodičům, kteří se (někdy pouze jeden z nich, často oba) chovají vůči sobě agresivně. Děti v rodině, kde probíhá domácí násilí, získávají negativní vzory a považují je za normální.

Domácí násilí je trestný čin podle § 199 trestního zákoníku (Zákon č. 40/2009 Sb.) – týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Charakterizuje je:

  • Psychické násilí: hádky mezi členy domácnosti, doprovázené nadávkami, řvaním, ponižováním, urážením.
  • Fyzické násilí: rvačky mezi členy domácnosti, bití, pohlavky, facky, kopání, tahání za vlasy, škrcení, shazování na zem, může končit i vážným zraněním nebo vraždou.
  • Sexuální násilí: znásilnění nebo vynucování různých sexuálních praktik.
  • Ekonomické násilí: vynucování odevzdávání peněz, znemožnění či zákaz chodit do práce.
  • Sociální izolace: znemožňování, zakazování kontaktů s rodinou, přáteli, neustálá kontrola.

Modelový příběh:

Na Rodičovskou linku telefonuje matka, která byla několikrát napadena partnerem. Tahal ji za vlasy, křičel. Dříve toto chování omlouvala jeho náročnou prací. Popisovala, jak se poté vždy omluví a nějakou dobu vztah perfektně funguje. Volá, protože o víkendu poprvé došlo k napadení před dětmi. To jí, jak říká, otevřelo oči a nechce, aby se to opakovalo. Má velký strach, protože předpokládá, že partner bude na její rozhodnutí od něj odejít reagovat agresivně. Chtěla by se poradit, jak postupovat a ochránit se.

Doporučujeme

  • Cyklus domácího násilí může přerušit oběť jen tím, že požádá o pomoc. Násilník pravidelně slibuje, že se násilí nebude opakovat, ale nikdy slib nedodrží. Nedoufejte, že se změní.
  • Prvním krokem z domácího násilí může být volaní na specializované linky (Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí, tel. č. 116 006, Acorus linka, tel. č. 283 892 772) či návštěva intervenčního centra.
  • V případě akutního ohrožení je nutné volat tísňovou linku Policii ČR 158.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.