tisk-hlavicka

Téměř třetina snoubenců v manželství už žila

20.9.2018 Terezie Štyglerová, ČSÚ

V úhrnu posledních pěti let byli rozvedení snoubenci oproti těm svobodným starší o 14 (ženy), resp. 15 (muži) let.

Přibližně jednu třetinu ročního objemu sňatků uzavřených obyvateli ČR tvoří svazky, v nichž minimálně jeden z novomanželů vstupuje do druhého či dalšího manželství. Sňatky ovdovělých se vyskytují jen zřídka.

Z celkového počtu 52,6 tis. manželství uzavřených v roce 2017 bylo 17,0 tis. (32 %) sňatků s rozvedenou nebo ovdovělou osobou. V naprosté většině šlo o svazek s rozvedeným člověkem. Sňatky ovdovělých se totiž vyskytují pouze v řádu jednoho tisíce ročně.

Z pohledu samotných ženichů či nevěst tvoří rozvedení necelou jednu čtvrtinu ročního počtu sňatků. V loňském roce stálo „před oltářem“ 12,1 tis. rozvedených mužů, kteří představovali 23 % ženichů. Rozvedené ženy uzavřely celkem 11,7 tis. manželství (22 % nevěst).

Sňatky rozvedených spolu s rozvody v předcházejících letech aktuálně znamenají, že okolo 40 % osob, které se rozvedou, dříve či později vstoupí do dalšího manželství. Zejména pro svůj relativně malý podíl na celkové sňatečnosti zůstává sňatečnost rozvedených na okraji zájmu demografů. Přesto však stojí za to se na osoby uzavírající další manželství podívat z demografického pohledu detailněji.

Věkový rozdíl rozvedených snoubenců je větší

Analýzy dat o snoubencích – obyvatelích ČR – často poukazují na fakt, že tito lidé jsou si z pohledu zjišťovaných demografických charakteristik poměrně podobní. Platí to i pro menšinovou skupinu rozvedených snoubenců?

Z hlediska rodinného stavu jsou manželství s dříve rozvedeným partnerem více heterogenní. Zatímco devět z deseti dosud svobodných snoubenců si bere také dosud svobodného, u rozvedeného je druhý v páru také rozvedený jen v šesti z deseti sňatků a prakticky celých zbývajících 40 % připadá na heterogenní pár snoubenců rozvedený–svobodná či rozvedená–svobodný.

Nižší míra podobnosti rozvedených snoubenců oproti svobodným existuje, i pokud jde o věk, resp. jejich vzájemný věkový rozdíl. Není překvapivé, že průměrná absolutní hodnota věkového rozdílu rozvedeného snoubence či snoubenky s partnerkou či partnerem jakéhokoli rodinného stavu je obecně vyšší než mezi svobodnými snoubenci.

V období let 2013–2017 byla průměrná absolutní hodnota rozdílu věku svobodného ženicha i nevěsty 3,6 roku, v případě obou rozvedených snoubenců pak 5,9 roku. Rozdíl však naroste až na 9,4 roku u párů, v nichž si rozvedený muž bral svobodnou ženu. Při opačné konstelaci rodinných stavů činí průměrná odchylka věku 5,0 roku. Sňatky poslední uvedené kombinace rodinných stavů snoubenců jsou jedinou skupinou, kdy je častěji starší nevěsta než ženich. Ve sledovaném období šlo o 52 % všech sňatků svobodného muže a rozvedené nevěsty; ve 40 % byl starší muž a v 8 % byli snoubenci stejně staří. Naopak, a to dokonce až z 90 %, byl ženich starší než nevěsta mezi novomanželskými páry tvořenými rozvedeným (i ovdo­vělým) mužem a svobodnou ženou. Stejně staří bývají nejčastěji oba dva snoubenci svobodní (12 %).

V úhrnu posledních pěti let byli rozvedení snoubenci oproti těm svobodným starší o 14 (ženy), resp. 15 (muži) let, když průměrný věk rozvedeného muže uzavírajícího nový sňatek byl 47,2 roku a ženy 43,5 roku (pozn.: průměrné věky a navazující ukazatele jsou vypočteny z absolutních počtů událostí). V čase se věkový rozdíl oproti svobodným snoubencům mírně zvýšil – důvodem bylo prodlužování průměrné doby trvání manželství do jeho zániku rozvodem. Ta aktuálně převyšuje 13 let, a je tak skoro o 1,5 roku vyšší, než tomu bylo před patnácti lety.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.