tisk-hlavicka

Poradna: Děti, které potřebují spát méně

7.7.2015 Mgr. Kšajt Pavel Děti a my 3 názory

Potřeba spánku je u dětí individuální.

Naše devítiletá dcera velmi málo spí. Večer vždy odkládá odchod do postýlky, jak to jen jde, a když ji zaženeme včas, tvrdí, že nemůže usnout. O prázdninách ztratila režim úplně. Má kruhy pod očima, ale jinak se unavená nezdá. Přes den usne opravdu výjimečně. Kolik vlastně potřebuje spát takové dítě? Nebo existují i děti - výjimky, které prostě „nespí“?

Potřeba spánku je u dětí individuální. Rodiče se proto nemusejí znepokojovat, když jejich syn nebo dcera spí o něco méně nebo naopak více než ostatní děti. Rozhoduje to, jestli je dítě ráno skutečně vyspalé a dostatečně odpočaté, aby dobře zvládlo celodenní zátěž. U dětí středního školního věku obvykle postačuje přibližně 8 až 10 prospaných hodin. Pokud je dcera po celý den svěží, výkonná a netrpí únavou, nemusíte mít velké obavy.

Některé děti se bojí jít večer do postýlky, protože je trápí úzkostné sny. Této poruše spánku se také říká „noční můra“. Při poradenském vedení a terapii se zaměřujeme především na odstranění příčin, které změny v kvalitě spánku vyvolávají. Obvykle to bývá nadměrný stres v souvislosti s nepřiměřenými školními nároky, problémy ve vztazích s vrstevníky, často i v rodině. Dítě se snažíme udržovat v celkově dobré psychické kondici. Nepřetěžujeme ho, poskytujeme mu dostatek příležitostí k pohybu a volné hře.

Nespavé děti se mohou rovněž obávat tmy, a tak uvítají přes noc rozsvícenou malou lampičku. Nejde přitom většinou o strach ze tmy jako takové, spíše o obavu ze ztráty kontroly nad okolním prostředím.

Pocit bezpečí zvyšuje opakující se uspávací rituál a neměnné podmínky pro usínání. Pomůže například přečtení oblíbené pohádky, stále stejná hračka v postýlce, oblíbený polštář nebo povlečení, známý uklidňující zvuk, jako je třeba tikot hodin. Dobrou zkušenost mám i s různými čaji pro dobrý spánek, které se dají koupit v lékárnách. Při sugestivním podání má tento nápoj uklidňující účinek především na mladší děti. Jistotu posílí i otevřené dveře do ložnice rodičů.

Přibližně hodinu před spaním věnujte klidnějším a pohybově i duševně méně náročným aktivitám. Ložnice by měla být raději chladnější a dobře větraná. Při déletrvajících problémech se spánkem je pak vhodné obrátit se na dětského neurologa.

Psycholog Pavel Kšajt pracuje v Pedagogicko-psychologické poradně v Praze 6.

Názory k článku (3 názorů)
Čekala jsem Analfabeta 7.7.2015 21:32
*Re: Čekala jsem JankaW. 13.7.2015 11:5
*Re: Čekala jsem Lvice+lvíčata 13.7.2015 21:51




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.