| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O chválení

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 23 [Dalších 3 >>]
ALL
10.10.2011 22:31:45
Vždyť je to fejeton pro pobavení, neberte to(se) tak vážně! ~;)
Ivulle
10.10.2011 20:36:28
Tak to já teda pochvalu za večeři vyžaduji !!
Však kdy se to taky přihodí, abych ji rodině poctivě připravila ~t~ ~t~
maaf
10.10.2011 18:33:10
I když to autorka nevzala příliš koncepčně a podle mě jen tak popsala svoje momentální rozpoložení, tak to má smysl říkat nahlas. Je to tak všechno dohromady: neviditelnost domácích prací, automatický předpoklad, že je dělá žena, nedostatečné uspokojení ženy z vykonané práci a s tím v ruku jdoucí její nevyzdvižení. A nad tím vším chválení nebo nechválení. Chválení já osobně nemám ráda, protože je povrchní. Mám ráda, když někdo projeví zájem o to, co dělám a vidí moji práci. Stejně se snažím, aby to měly moje holky a muž. Slovo šikulka používám jak ve vztahu k manželovi a dcerám ironicky, když si to vynucují (a že každý chce občas poplácat zbytečně okatě po ramínku). Jinak používám, to se ti povedlo/nepovedlo/tohle se mi líbí/nelíbí. Opravdový pocit uspokojení v člověku nevznikne chválením ze strany druhého, ale jedině tím, že člověk sám vidí hodnotu toho, co dělá. Samy dcery neocení chválení, když samy vidí, že se jim obrázek/dílo/jiný výsledek činnosti nepovedl nebo když něco odbyly.
Pruhovaná
10.10.2011 18:18:36
Mne článek oslovil a líbí se mi. Je to roztomilý fejetonek. Neber to (se) tak vážně :-).
Vendy a dve holky
10.10.2011 14:55:01
Ja jsem si ho precetla se zajmem a pobavenim.Dohadovat se tady co je chvala a co uznani mi prijde zbytecne.Tak i tak tam oboje pisatelce chybi, ale nijak zvlast si nestezuje, spise to rezignovane konstatuje.
Horama
10.10.2011 13:44:08
Uznávám, že ve většině partnerství, která znám, se nad výkony mužů jásá výrazně více než nad výkony žen - třeba stejnými. I můj vlastní manžel mi to dělá. ~:-D Jednak tedy pokud něco v domácnosti učiní, zanechá po této činnosti nepřehlédnutelné stopy (třeba vysavač mezi futry, špinavé hrnce na lince, neuklizený kýbl s vodou pod oknem apod.), prostě zajistí, aby i méně chápavý jedinec zaregistroval, že se nějaká činnost vyvíjela. Kdyby to snad nemělo pomoct, rozhodně na svůj výkon upozorní a o chválu si řekne. A já ji samozřejmě poskytnu (zatímco odklízím vysavač, likviduju špinavé nádobí nebo vylévám vodu z kýblu). ~;) A pravda také je, že obráceně to nefunguje ani na upozornění - obvykle si nikdo ani nevšimne, že práce je vykonána, nejčastěji si někdo všimne, když vykonána není (ale ten někdo se s tím naštěstí docela snadno smiřuje). ~t~ Můj vlastní otec naopak na palivo neustávající chvály nefungoval, ač jinak fungoval bravurně. (Štěstí pro něj, moje matka prakticky chválit neumí.) Těžko říct, jak zjistit, co je ten obvyklejší model. :-)
Jája
  • 
10.10.2011 11:35:46
MM, do kamene tesat!!!!!!

Chválit - no ano, je-li za co.
NIKDY automaticky a za cokoli.
Mata_
10.10.2011 11:21:42
Titulek a podtitulek dobrý, zbytek článku o ničem.
Osobně zastávám názor, že chválit se má, ale nic se nemá přehánět. Tj. chválit za chválihodné věci.
Když moje maminka chválí moji 7-letou, že se hezky obula, tak skřípu zubama. Za samozřejmosti nechválím. Spíš to podkopává sebevědomí.
Takže nečekám, že dostanu pochvalu za připravenou večeři, pokud tedy neexperimentuju.
Nechválím děti za to, že všechno snědly. A nechápu to, (pokud tedy dítě nemá problémy s jídlem). Mám-li hlad jím, nemám nejím. A umí to i novorozeně. Takže tohle chválit považuji za největší nesmysl a chybu.
Pochválit čmáranici, pokud už dítě kreslí postavy. Kde je pak motivace ke zlepšení?
Naopak chválím dceru za překoktanou pohádku, nejmladší za písničku tahající uši. Prostě za snahu, i když výsledek má hodně daleko k dokonalosti.
MM, 2 kluci
10.10.2011 11:13:10
... (nebo i více), řekla bych.

1. Zaprvé, jak už výše píšete, je rozdíl mezi chválou a uznáním. Chvála je podle mě spíš takové to "umělé", co se údajně dělat má, ale často to není upřímné, autentické - třeba rodič se na obrázek dítěte ani pořádně nepodívá, ale řekne skoro automaticky (protože přece všude se píše, že se má dítě chválit, že): "Máš to hezké!" Tím ho onálepkuje, vyřkne hodnocení a má pokoj. Nezabýval se ale vůbec do hloubky tím, co dítě vlastně vytvořilo, jaká s tím byla práce (nebo taky ne?), co na obrázku je (nebo podle představy dítěte má být ~;)), nevžil se do něj, neptá se ho na nic. Hodně dětí si na takovou povrchní "chválu" zvykne, některé už ani nedokážou něco udělat bez toho, aby jim to někdo dospělý takto odkýval. Jsou závislé na takovém potvrzení zvenčí. Často už nemají radost z VLASTNÍ práce jako takové, o tu se nikdo nezajímá. Proto někteří psychologové pojem "chvály" vidí dnes už poněkud kriticky...

Uznání je podlě mě něco jiného - znaměná především, že se o toho druhého a to, co udělal, opravdu zajímám. Že se např. rodič na to dílo dítěte opravdu podívá, vžije se do toho, klade třeba otázky, má i komentáře - ale ne typu "je to hezké" a hotovo, ale osobnější (mluví sám za sebe - neříká jaké to JE, ale jak to na něj osobně působí) jako "To se mi líbí, protože...", nebo "To mi přijde zajímavé..." - nebo i "Hm, tomu nějak nerozumím, vysvětlíš mi co to je?" - prostě zájem a ne odbývání. A upřímnost - i to, že se mi to třeba moc nelíbí nebo tomu nerozumím, se dá formulovat pozitivně... Dítě přitom cítí upřímný zájem ze strany rodiče a samo má šanci se nad svým dílem zamyslet - s čím je spokojené, s čím ne, jak to či ono vlastně myslelo, jak se to pokusilo vyjádřit... Naučí se tak spíš nějakému tomu sebehodnocení, než když jen sbírá mechanické a povrchní "pochvaly" (potažmo známky).

2. No a druhá věc, o kterou v článku jde, je rozdíl mezi uznáním, které se dostává ženám a mužům za jejich práci či konkrétní výkony. Tam si myslím a vnímám to tak, že to bohužel stále často tak je - že chlapi se vytahujou se sebemenší banalitou (pardon ~;)), kterou udělali, zatím co ženy zůstávají s tou spoustou práce, které mnohdy v tichosti odvádějí, jaksi nedoceněné a uznání se jim nedostane. Naopak si leckterý chlap na ten "servis" zvykne a ještě frfňá, když ho pak jednou nedostane... ~a~

ALE - také si myslím, že na tom mají ženy i vlastní podíl! Když vidím, v kolika vztazích/manželstvích to i v dnešní době (3.tiscíciletí!!! ~5~) funguje tak, že žena dělá většinu práce v domácnosti, vaření a kolem dětí - a to i přes to, že oba partneři pracují, tak žasnu. Proč na to ženy přistupují? Proč se na začátku vztahu nedomluví na tom, jak to bude fungovat, a pokud ne, proč neudělají pořádný poprask?! ~o~ ~;)
Proč dělají v tichosti ten "servis" chlapovi a mnohdy i větším dětem, které by leccos už zvládly samy?

Myslím že bychom se my ženy měly taky mnohem více "vytahovat" ~y~ ~z~!
Na to, co jsme udělaly, můžeme klidně polopaticky poukázat, podobně jako to dělají ti chlapi ~:-D!
A také - nedělat to jako samozřejmost - nikde není řečeno, že musíme fungovat jak stroje, uznání se nám dostane spíš, když dáme najevo, že jsme lidé a že ty výkony také odvádět nemusíme... O to víc si jich ostatní pak váží!
Když chlap zmíněný v příspěvku opraví pergolu a patřičně se s tím vytáhne, tak jde také o to, že žena má ocenit (a většienou ocení :-)) nejen práci jako takovou a její výsledek, ale také to, že se např. mezitím neválel s novinami na gauči.
No a to samé platí pro nás - at chlap či zbytek rodiny ocení nejen koláč, který jsme upekly, ale i to, že jsme se kvůli tomu vzdaly hodinky strávené u napínavé knížky - například. Můj to ocení - ví že bych to dělat nemusela (taky že to nedělám jako samzřejmost), že bych si stejně tak mohla o víkendu dělat svoje věci (číst si, učit se jazyk, sportovat, hrát na nástroj... apod.) - a o to víc je rád, když něco upeču, navíc když on to moc "neumí" (resp. to dosud moc nezkoušel)...

Takže opravdovému uznání a rovnocennému partnerství zdar ~;(( !)
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 23 [Dalších 3 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.