| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Doporučení k diabetické dietě v těhotenství

 Příspěvky 110 z 21 [Dalších 11 >>]
10.12.2008 22:37:11
U prvního těhotenství mi přišli na gestační diabetes. Skončila jsem na inzulínu, protože samotná dieta nezabrala (a dodržovala jsem jí fakt poctivě). Už tehdy mě lékaři strašili, že mi to asi zůstane i po porodu (mám dědičnou zátěž - maminka byla diabetička od svých 35 let). K překvapení mému i lékařů po šestinedělí zátěžový test v pohodě. Nicméně mi bylo řečeno, že mě cukrovka stejně jednou čeká, takže se mám hlídat, a rozhodně snížit váhu (jsem dost obézní). Pomaličku jsem začala snižovat váhu, ale přesto přese všechno se mi po roce cukrovka vrátila (zřejmě to mělo psychosomatickou příčinu - zemřela mi maminka) - tentokrát už ta na celý život. No, a do toho jsem podruhé otěhotněla. Takže od počátku těhotenství jsem na inzulínu a dietě. V dietě jsem poctivá. I když ono je to nevyzpvytatelné. První dítě přišlo na svět za 5 minut 12 ve 37 týdnu, císařem. Vlivem diabetu se mi totiž poničily cévy na placentě, a tak mi začalo v břiše hubnout. Nakonec ale vše dobře dopadlo, a dnes mám úžasnýho zdravýho 1,5 letýho borce.
Na současnou péči lékařů si ale rozhodně stěžovat nemůžu. K Apolináři jezdim každých 14 dní, kontrol až běda! S Dr. Moravcovou (svatá to žena!) jsem 2xtýdně v kontaktu, a upravujeme inzulín vůči hodnotám glykemie. Je fakt, že mám propíchané všechny prsty (od měření), a břicho (od inzulínu), ale snad je vše kompenzované, a já se v dubnu (nebo kdo ví, třeba už v březnu) dočkám druhýho broučka.
A co se týče stravy v nemocnici... tak to musím potvrdit, že s tim si rozhodně nedělají štráchy - mě 2. den po porodu u Apolináře dali k svačině misku piškotů... a i ty dny další... sice už to byla dietnější strava... ale jíst se to moc nedalo... takže mě musely zásobovat návštěvy.
8.12.2008 12:26:02
Ahoj,
s dcerou jsem taky měla těhu diabetes, teď jsem těhotná podruhé a čekám, že ji budu mít znovu.
Když mi byla zjištěná cukrovka, tak mi bylo řečeno, že mám omezit sladké (taky že dia výrobky nejsou vhodné) a když to nebudu dodržovat, tak se mi narodí velké dítě.
No taky jsem si zahřešila a když se dcera narodila, tak měla 2,75 kg.
Až v porodnici, když jsem byla na pokoji s cukrovkářkou, tak jsem se dozvěděla proč mi bývalo někdy tak zle. Měla jsem nízký cukr.
Za paní doktorkou jsem byla v těhotenství jenom jednou, potom až když jsem vracela glukometr. Jinak mě nikdo nesledoval.
Cindule 37 + 1 ještěrka (2 r.)
  • 
4.12.2008 21:55:10
Já měla také gestační diabetes. Když mi sestra říkala, co smím a co nesmím jíst, tak jsem měla pocit, že jde o redukční dietu (a to jsem za těhotenství přibrala celkem 9 kg). Zakázali skoro všechno včetně i malého množství bramborové kaše. Měla jsem z toho docela pořádnou depresi. Nikdo mi ani nevysvětlil, co to znamená pro děťátko. A přiznám se, že jsem zhruba jednou denně zhřešila, dala jsem si ten sladký jogurt nebo občas banán. Prostě jsem bez toho alespoň trochu sladkého být úplně nemohla. Z toho, jak mi malá kopala do žaludku, jsem nemohla jíst jinak než malé porce několikrát denně. Pokaždé jsem měla při kontrolách dobré hodnoty. Těžko jsem vysvětlovala, že právě před testem jsem byla ve velkém stresu ze stěhování, které v té době u nás probíhalo a že jsem nestíhala vařit, tak jsem tehdy snědla den před testy zhruba balíček sušenek.
Uvítala bych někdy článek na téma Gestační diabetes a jeho projevy u dítěte.
4.12.2008 19:47:59
Magráto, díky za tvůj článek :o)

Měla jsem v prvním těhotesntví GDM kompenzované dietou, byla jsem z toho tak vystašená, že jsem nejedla skoro žádné sacharidy, začala hubnout a měla ketony v moči - nic se nemá přehánět. Nyní u druhého těhotenství opět GDM, do 30 tt kompenzované dietou, nyní už bohužel jsem na 3x3jednotkách inzulínu denně. Má to tu výhodu, že se nemusím tak kontrolovat a tělo i miminko má co potřebuje. Přepočet na výměnné jednotky mi přijde výborný, je to daleko přehlednější a lépe se v tom orientuje. Také se nemusí pořád vše vážit. Já dodržuji hlavně pravidelnou stravu 6x denně menší porce, někdy i zamlsám, pak vím, že už musím jíst jen zeleninu, maso, sýry...ale nepřeháním to. Mám glukometr, to mě hodně pomáhá, že přesně vím, kolik kdy mám, co si můžu dovolit a co už ne.

Asi bych to nepřeceňovala, přece jen se jedná o "přechodný" stav, po porodu ve velké většině GDM vymizí. Je to o tom, jak se která těhulka k tomu více či méně zodpovědně postaví, i vliv GDM na plod není úplně prokázaný, každý organismus to snáší jinak.

helena 6
  • 
3.12.2008 12:41:52
doktoři si někdy opravdu nevidí do huby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nenca
  • 
3.12.2008 9:43:14
Já měla také těhu cukrovku, s endokrinoložkou jsem byla totálně nespokojená. V nemocnici v Jilemnici bylo dodržení diety úplně bez problému. Super přístup, dokonce mi chodili kontrolovat hladinu cukru.
Ale všeobecně si myslím, že se to nyní velice přehání a kompenzují se inzulínem těhotenství v mnoha případech zbytečně.
Jen skromně dodávám, že neomezená konzumace masa vašemu dítěti také neprospěje - mnoho bílkovin, ještě k tomu z masa - vysoký cholesterol, nehledě na solné sloučeniny...

Opravdu je nutná pravidelnost jídla, pakliže nejíte pravidelně, cukr vyletí jako šíbra. Jo a pozor na tělesnou aktivitu, já byla docela dost aktivní a jednou mi na horách vylítl cukr na 14, což mi úplně zkazilo den. Nakonec jsem zjistila, že jsem se neměla čeho bát, protože je to normální. Ale to mi jaksi lékařka nesdělila, ostatně mi nesdělila skoro nic, takže nemít net, byla jsem v kopru.
3.12.2008 9:08:22
No, já jsem ležela jeden den před porodem v porodnici a ta dieta taky byla hodně benevolentní. Když jsem nastupovala (plánovaný nástup), tak pro mě neměli oběd (nastupovala jsem v 8 ráno), dostala jsem aspoň polévku. Ještě že v areálu nemocnice byla kantýna, jinak by mi glykemie do večeře řádila jak blázen.

Kamarádka z cukrovkou rodila 3 týdny po mě v jiné nemocnici, brala léky. Rodila od pátku ráno do soboty do 17 hodin odpoledne. Za celou dobu nedostala najíst, pít mohla jen malinko, takže byla hypoglykemická. Dítě se nakonec narodilo císařem a když se probrala z narkozy, tak jí jeden milý doktor s výčitkou sdělil, že špatně držela dietu, proto má chlapeček velmi nízkou glykemii a museli ho převézt jinam....
Raďulka
3.12.2008 1:06:02
Magráto, nejsi blbec, hláška že diabetik nesmí sladké už je dnes dávno překonaná ~R^ Tímhle se snad řídí už jen velmi staří diabetologové. Diabetik si může dát čtvereček čokošky pokud je na ní téměř závislý, ale musí to přepočítat a pak zjistí, že půl dne už nesmí nic... takže je to celkem na nic z dlouhodobého hlediska, ale jednorázově, proč ne???

Diabetu jsem se věnovala jednu dobu studia a je mi děsně líto, že spousta dnešních nových poznatků se mezi lidi asi moc nedostává a pokud jo, tak na ně rychle zapomínají ~Rv
helena 6
  • 
2.12.2008 22:32:23
Můj otec byl po kolapsu s cukrovkou II.st. v nemocnici, lékaři mu tvrdili, že může vše, ale musí to trošku hlídat. On to pochopil tak, že si dá o knedlík méně. Do dneška s ním bojujeme - hlavně mamka, protože co řekli doktoři, bylo svaté. Pravda však je, že tamní nemocnice je velmi špatně zařízená na jakékoliv diety a tak je to pro ně trochu alibismus.
Jeho dietolog to vidí trošku jinak, ale otec samozřejmě slyší jen to co chce. :-(
Babička cukrovku měla také a byla velmi pečlivá a dietou si držela stav cukru krásně. Otec je na inzulínu.
Lorax + 4
  • 
2.12.2008 18:58:59
Byal jsme těhotná třikrát, vždy s GDM. Přepočítávání na "výměnné jednotky" je úplně zbytečný nesmysl. Je to snaha o zjednodušení, která to ale jenom zamotává. Ledaskde každý zájemce najde obsah sacharidů ve 100g potraviny. Za den by se mělo přijnmout cca těch 250g sacharidů - fakt nevím nač do toho cpát ještě nějaké násobky 10, oni to ti dia-doktoři někdy dělají, ale je to historický anachronismus. Když vím, že mám na svačinu povolených 40g cukru, myslím že je lepší opravdu vyjít ze základního konceptu "ve 100g je 20g, tj. smím si dát 200g".
No a rozhodně bych upravila myšlenku, že sýr nebo zelenina nemají sacharidy, TO POZOR. Zelenina má některá málo, jiná moc - mrkev, kukuřice (to už je teda obilí, ale časté v zeleninových směsích), i ta petržel, hrášek - mají moc. Nutno přepočítávat. I ten sýr se bere s obsahem 5g na 100g, nelze ignorovat s tím, že nic nemá. Nic opravdu nemá maso a vejce. Stejně tak nejde říct, že některé ovoce se nesmí - smí se vše, ale samozřejmě toho sladkého jen malý kousek, adekvátní faktu že to má vysoký obsah plus tomu, že se to rychle vstřebá do krve a ta postprandiální glykemie bude vyšší.
 Příspěvky 110 z 21 [Dalších 11 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.