| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Rh faktor mínus a těhotenství

1.12.2014 7:23:47   MUDr. Aleš Padrta
U osoby, která je Rh negativní, může dojít ke komplikacím (isoimunisaci) tehdy, když se do jejího krevního oběhu dostanou červené krvinky osoby Rh pozitivní. Vzhledem k tomu, že při krevních převodech se krevní skupiny velmi pečlivě kontrolují, je tento způsob přenosu nepravděpodobný. V těhotenství mohou pronikat červené krvinky plodu do krevního oběhu matky a způsobit při Rh pozitivitě plodu stejný efekt.

Problém je poměrně složitý. Antigeny krevních skupin se v červených krvinkách začínají vytvářet až v 8.týdnu těhotenství. Malé množství krvinek plodu v mateřském oběhu je klinicky bezvýznamné.

Při klinicky významném převodu červených krvinek plodu Rh pozitivního do oběhu matky Rh negativní během těhotenství, potratu či porodu začíná imunitní systém matky vytvářet proti těmto krvinkám protilátky. Ty však nepoškozují plod v tomto těhotentví, ale mohou způsobit poškození plodu v následném těhotenství, pokud bude plod Rh pozitivní. Aby se této možnosti předešlo, aplikují se matkám preventivně protilátky – imunoglobulin anti-D. Ten potlačí schopnost imunitního systému matky vytvářet tuto protilátku a zabrání poškození následujícího těhotenství. Hladiny protilátek se během těhotenství monitorují. První odběr by měl být proveden do 12.týdne, druhý ve 24.týdnu a třetí ve 34.týdnu těhotenství.

V současné době existují dva metodické pokyny pro Rh isoimunisaci (vzájemně se lišící). Žádný nemá povahu právní normy, oba jsou jen doporučením pro lékaře jak postupovat.

Pokud jste tedy těhotná poprvé, postupuje Vaše lékařka správně. V 7.týdnu těhotenství nemohou být ještě žádné protilátky vytvořeny, není třeba sledovat jejich hladiny a terapeuticky zasahovat.

Dr.A.Padrta
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.