| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Malý manipulátor

2.5.2012 11:47:02   b.eliss
Dobrý den paní Doktorko! Prožíváme celkem krušné období vzdoru, respektuji tohle období, četla jsem o tom dost dizkuzi i názorů,ale trápí mě pár věci, na které jsem nenašla odpověď nikde. Syn 2,5 mě "tyranizuje" tím, že vyžaduje asistenci u věci, u kterých vím, že to zvládá sám, obuti papuči, vyslečení se apod. sice ne vždy, ale většinou. Zachází to tak daleko, že chytá úplný amok, až se přestává ovládat, když odmítnu. Nebo aspoň mě ukecá, ať se dívám, jak se třeba obouvá. Mám pocit, že jen zkouší svou vládu nade mnou, třeba si lehne uprostřed trávníku a křící, ať ho přijdu zvednout. Jsem z toho zoufalá, jelikož jsem právě v 5.měsíci těhotenství a jeho zvedání je pro mě náročné. Uvedu konkrétní případ, který mě šokoval posledně. Vyslekáme se do vany, triko mu vysleču, protože to neumí, ale tepláčky, trenirky, papučky, vše on zvládá sám, já už jsem byla ve vaně, on si vše sundal a na špičce nohy mu zůstaly trenirky, tak začal vyžadovat, ať si je vezmu, já jsem řekla, ať je nechá být a jde za mnou, samozřejmě nasledoval křík, já jsem vytrvala, skončilo to až tím, že ty trenirky položil na kraj vany a sám moji rukou je schodil dolů, tím se uklidnil. V takových chvílích mi připadá úplně mimo, přítom je nadmíru šikovný a schopný, je ve všem napřed oproti vrstevníkům.
Nebo další věc, že chce něco dělat se mnou, tudíž vezme si mou ruku a třeba musíme spolu rozsvítit, přestože to umí sám. Období "sám" respektuji", že když něco udělám já, a on to chtěl SÁM, tak věc vrátí na původní místo a udělá to znovu sám, ale občas mi to případá jako cílený teror. Trvá na tom, že určitě věci (téměř vše) bude dělat maminka, když si někdo jiný dovolí to porušit, tak je zase řev. Umí se i sám najíst, když jsme ve společnosti jiných děti a vidí je, ale doma pár lžiček a zase volá mě...
Snažím se zachovat klid, ale opravdu to vždy nejde, pak na něho začnu kříčet, ale i tak to nemá žádný výsledek, spíš se uleví mi. Po tom, co ten vztek pomine, tak se přijde omluvit, že se už nebudeme hádat, že budeme kamarádit, že už nikdy tak dělat nebude, ale vydrží mu to pár hodin.
On je narozen ve znamení Štíra a je dost urputný a silná osobnost, já jsem Býk, tak máme dost společných rysů, na jednu stranu ho chápu, že je tvrdohlavý, ale musí mít přece respekt a poslouchat. Já se obávám, aby nešlo u nějakou poruchu, abych ho zbytečně nelámala.

Budu moc vděčná, když si na mě najdete chvilku a poradíte, jak máme postupovat, zda je to běžné a musíme to přetrpět nebo nějaké jiné řešení.

Děkuji a s pozdravem
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.