| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Kyretáž po porodu bez umrtvení

12.11.2008 12:32:01   MUDr. Aleš Padrta
Pokud celá příhoda proběhla podle Vašeho popisu, došlo k etickému selhání lékaře. Podle Charty práv pacienta by každý pacient měl být řádně a přiměřeně vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, vzdělání a dalším faktorům informován o diagnostických a léčebných postupech, které mu budou prováděny. Obecně se toto právo řeší tzv. informovaným souhlasem pacienta při příjmu k hospitalizaci. S jednotlivými konkrétními postupy by pak měl lékař seznámit pacienta před jejich provedením. Pacient se pak může rozhodnout, zda navrženou léčbu akceptuje. Tato právní ustanovení však mají (nejen) v porodnictví řadu úskalí.
V mnoha případech se musí porodník rozhodnout okamžitě, mnohdy má na rozhodování pouze minutové intervaly. Zajistit správnou léčbu a ještě "řádně a srozumitelně informovat..." není v lidských silách. Stejně tak v řadě případů existuje jediný správný způsob léčby bez alternativ. Přesvědčovat rodičku o tom, že se má nechat léčit, může způsobit promeškání vhodné doby k zahájení léčby a vést až k úmrtí. Při poruchách porodu placenty mohou nastat tři, resp.čtyři situace.

1. Placenta se spontánně odloučí, ale při stažení děložního hrdla zůstane celá či částečně v děloze. Pokud se nepodaří podáním léků zrušit spasmus, vybavuje se placenta v narkose či místním znecitlivění.
2. Placenta se spontánně odloučí, ale je neúplná, potrhaná. V tomto případě je nutno provést revizi dutiny děložní. Jde o výkon sice nepříjemný, ale nepříliš bolestivý. Standardně se i při něm rodička uspává, ale v určitých situacích, kdy jde o čas (např. při krvácení), je možno provést výkon i bez uspání, případně při nitrožilní aplikaci analgetika. Příprava k narkose může být několikanásobně delší než samotná revize. Někteří zvl.starší porodníci preferují provádění tohoto výkonu bez narkozy.
3. Placenta se spontánně neodloučí, adheruje ke stěně děložní. V tomto případě se provádí manuální vybavení placenty s případnou následnou revizí dutiny děložní. Výkon se provádí zásadně v narkose.
4. Placenta se spontánně neodloučí, její části jsou vrostlé do děložní stěny. Nutné je operační odstranění dělohy i s placentou v celkové narkoze.

Pokud tedy porodní komplikace nebyla doprovázena silným krvácením a nebylo nebezpečí z prodlení, lékař Vás měl o výkonu "přiměřeně" informovat a na Vaši žádost Vám mohl analgetikum aplikovat či zajistit jiným způsobem znecitlivění. Lék, ve Vašem případě Atropin, odmítnout můžete. Jeho odmítnutí by ale mělo mít racionální důvod a mělo by být podloženo alespoň základními znalostmi o mechanismu účinku, důvodu podání apod.

Dr.A.Padrta
Názory k dotazu (2 názorů)
Re: kyretáž po porodu bez umrtvení Eva, syn 9let,dcera 7mes. 12.11.2008 21:7
*Re: kyretáž po porodu bez umrtvení Jana 2 dcery 6.1.2009 13:46

(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.