tisk-hlavicka

Sedím, sedíš, sedíme u počítače!

11.11.2014 Mgr. Radana Poděbradská, Ph.D.

Když při práci u počítače pociťujete bolesti a problémy v pohybovém systému, nevěšte hlavu a zkuste nejdříve vyzkoušet pár cenných rad.

Mohlo by se říci: "Tak změňte zaměstnání", jenže… v dnešní době je velmi těžké najít si zaměstnání, které vám po všech stránkách vyhovuje: aby bylo blízko…, abych se stihla postarat o rodinu…, abych trávil dost času s dětmi…, abychom naši rodinu zabezpečili… Proto: "Pořádně si k tomu sedněte!"

Víte jak správně sedět?

Při správném sedu jsou stehna rozevřená od sebe v úhlu asi 90 stupňů nebo aspoň co nejvíce možném pod touto hranicí. Celé plosky nohou jsou položeny na podložce. Pánev překlopte lehce dopředu do prostoru mezi stehna, to způsobí, že se i celé tělo nakloní trochu dopředu. Tento předklon vyrovnejte lehkým záklonem v hrudní páteři tak, aby byla celá páteř rovně – kolmo k zemi. Velmi rozšířený je pokyn "Lopatky k sobě", to ovšem vede často právě k přetížení svalů, které spojují trup s krční páteří a hlavou a následně k chronickým bolestem. Proto nechejte ramena raději volně viset k podložce. Ruce by měly být vždy položeny na podložce, při psaní na klávesnici nebo při práci s myší jsou opřeny v oblasti zápěstí. Tak a je to! Teď sedíte správně. Nikdo nevydrží sedět v takovém sedu celý den, to je správná připomínka. Nevadí. Hodně pomůže i to, když takový sed opakovaně přes den zaujmete. Vůbec nejlepší je totiž sed aktivní, dynamický, při kterém polohu jednotlivých segmentů těla vůči sobě často měníte.

Pomůcky pro správný sed

Často doporučovaný sed na velkém gymnastickém míči místo židle potřebuje také vysvětlení. Pokud budete sedět na gymnastickém míči v zátěžovém sedu, budete si spíše ubližovat než pomáhat. Jak jsme si už napsali, ve správném sedu nikdo dlouhou dobu nevydrží. Proto i sed na míči využívejte jen jako příjemnou změnu pro váš pohybový systém, ale ne trvale. Stejně tak můžete využít i sed na lehce nafouknutém overballu, který si položíte na židli. Bude vás nutit stále balancovat, což je na chvíli příjemné, po delší dobu však také může navodit přetížení.

Úprava prostředí

Upravte si pracovní prostředí tak, aby bylo ergonomické. Monitor umístěte doprostřed stolu. Když už na něj musíte koukat, ať jste u toho alespoň symetricky, to je menší zlo. Věci, které často používáte, rozmístěte rovnoměrně na obě strany pracovního prostředí tak, abyste se stejně často otáčeli doprava i doleva.

Při bolestech v pohybovém systému při práci s PC můžete využít i tyto homeopatické léky:

RUTA GRAVEOLENS 9 CH – 5 granulí 2x denně při bolestech a pálení očí, při bolestech v oblasti loktů a ramen z delšího psaní na klávesnici nebo práci s myší.

NUX VOMICA 9 CH – 5 granulí 3x denně při bolestech v bederní krajině, přecitlivělosti a psychickém přetížení z práce

APIS MELLIFICA 30 CH – 5 granulí 3x denně při počátečních projevech syndromu karpálního tunelu

HYPERICUM PERFORATUM 15 CH – 5 granulí 3x denně při bolestech, které vyzařují po délce končetiny

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!





Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.