tisk-hlavicka

Klimatizace? Ano, ale…

14.8.2012 Děti a my 14 názorů

Klimatizace je vynález doby nedávné, zato je ale skoro všude.

Horko jako v prádelně a není kam se schovat - když se léto vydaří, může naše nadšení z vytouženého tepla někdy trochu opadnout. A pak se dostává ke slovu klimatizace. Je to ale úplně bez rizik?

Klimatizace je vynález doby nedávné, zato je ale skoro všude.

V kancelářích, nákupních centrech a samozřejmě v autě. Těžko se vyhnout, tím spíš, že k výdobytkům moderní architektury patří domy, které by se v létě bez klimatizace vinou zavřených oken změnily ve skleněné peklo. Nicméně by bylo neobvyklé, kdyby se i v něčem tak příjemném neobjevil nějaký ten háček.

Klimatizace jako taková není nic špatného. Někdy je dokonce víc než dobré, když ji můžeme zapnout. Třeba cestování v autě bez klimatizace může být docela nebezpečné, nejen pro malé děti a starší nebo nemocné lidi, ale i pro samotného řidiče. Uvádí se, že když teplota v autě přesáhne 28 stupňů Celsia, je obtížné se soustředit na řízení a nedělat chyby z nepozornosti. Jak tedy klimatizaci využívat s rozumem a čeho se vyvarovat?

Přechod z horka do zimy

Nejznámějším rizikem klimatizace je prudký přechod z venkovního žáru do chladu a naopak. Při venkovní teplotě mezi 30 až 40 stupni a vysoké vlhkosti vzduchu se samozřejmě hodně potíme. Jakmile se ocitneme v klimatizovaném chládku, pot se prudce ochladí, což nijak neprospívá naší imunitě, a zároveň zatěžuje srdce. Klimatizaci se proto doporučuje používat s rozumem a příliš to s ní nepřehánět - teplotní rozdíl by neměl přesáhnout 6 stupňů Celsia.

Rozhodně na to mysleme a nezapomínejme sobě ani dětem přibalit na cestu do obchodu mikinu a ponožky…

Jen na okraj: klimatizace prý podle jistých amerických vědců přispívá k obezitě. Zní to sice jako aprílový žert, ale prý je to způsobeno jednoduchým mechanismem - v příjemně a stále stejně temperovaných místnostech se tělo méně namáhá, nepotí se a netřese zimou, a navíc nepřichází ke slovu normální mechanismus, který nám velí v horku příliš nejíst.

Pozor na suchý vzduch

Klimatizace vzduch nejen ochlazuje, ale také vysušuje. To může být nepříjemné, a zase především pro malé děti. Kůže se rychle vysušuje, především tam, kde není chráněná oděvem. Platí to o jakékoliv klimatizaci, ale často se o vysušování pokožky hovoří v souvislosti s klimatizací v letadle. Na dlouhých letech trpí lidé často pálením očí a jinými problémy, především cestující v první třídě (jednoduše proto, že lidé mají víc prostoru, sedí dál od sebe a vzduch se tak nestačí zvlhčit působením „lidského faktoru“). A první pomoc? Ošetřit pokožku krémem, nezapomínat na dekolt a na ruce.

Klimatizace prý podle jistých amerických vědců přispívá k obezitě

Nezapomenout na umělé slzy nebo jiné oční kapky a na zvlhčující sprej do nosu…

Protože suchý vzduch z klimatizace vysušuje sliznice, oslabuje obranyschopnost organismu a jsme náchylnější na onemocnění. Pamatujme na to především u malých dětí.

Hrozí nákaza?

Pravidelně se objevují zprávy, že klimatizace může přispět k šíření infekčních onemocnění. Vzpomeňme si třeba na případ šíření nebezpečné legionely, která ohrožuje hlavně nemocné a hodně oslabené lidi.

Klimatizace, jak už jsme si řekli, ze vzduchu odebírá vodu. Vlhkost se pak sráží na tepelném výměníku - zařízení je sice na jedné straně velmi chladné, na druhé ale zahřáté, protože tudy se odvádí přebytečné teplo. Vlhkost a teplo vytváří klima snů pro bakterie a plísně.

Problém to bývá především v autě, zvláště když klimatizaci nezapínáme pravidelně. Znečištěný filtr bychom měli poznat okamžitě po zapnutí klimatizace - spolehlivě se prozradí nepříjemným zápachem. Proto nezapomínejme filtry pravidelně měnit a dezinfi kovat klimatizaci (dezinfekční spreje jsou běžně k dostání). Existují také speciální čističky vzduchu do auta, které se dají zapojit do zásuvky a spolehlivě a rychle pročistí vzduch nejen od bakterií a plísní, ale také od pylů a jiných alergenů. Ideální teplota v autě je mezi 23 a 27 stupni Celsia, v závislosti na tom, jak horko je venku, a vlhkost by se měla pohybovat mezi 35 a 65 procenty.

V kancelářích nebo obchodních centrech by měly být filtry pravidelně kontrolovány a čištěny, nicméně platí, že máte-li z klimatizace nepříjemný pocit, raději pryč, zvlášť s dítětem (bohužel, v zaměstnání nám nezbyde, než vydržet a snažit se zvýšit svou imunitu).

Takže i pro dobrodiní, jakým je klimatizace, platí ono notoricky známé „všeho s mírou“. A v případě dětí dvojnásob.

Názory k článku (14 názorů)
Klimatizace Inka 14.8.2012 8:24
*Re: Klimatizace Jája 14.8.2012 10:6
**Re: Klimatizace Inka 14.8.2012 10:28
***Re: Klimatizace ...neviditelná... 14.8.2012 10:38
****Re: Klimatizace Lída+2 14.8.2012 11:59
****Re: Klimatizace Inka 14.8.2012 12:39
***Re: Klimatizace Katka,kluci 9 a 13 14.8.2012 10:56
***Re: Klimatizace Lída+2 14.8.2012 11:59
****Re: Klimatizace kreditka 14.8.2012 18:49
***Re: Klimatizace Jája 14.8.2012 13:32
*Re: Klimatizace Irena 14.8.2012 13:22
*Re: Klimatizace ...neviditelná... 14.8.2012 13:54
*Re: Klimatizace Binturongg 15.8.2012 0:26
*Re: Klimatizace katka 19.8.2012 22:47





Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.