tisk-hlavicka

Máte doma malého sportovce?

20.5.2014 Radana Poděbradská 5 názorů

Zdravím všechny rodiče, které mají doma malého hokejistu, fotbalistu, nebo prostě sportovce. V každém případě je dobře, že je vaše dítě pohybově aktivní, v dnešní celkově "sedavé době" je to velký úspěch, ale…

Každá sportovní aktivita s sebou přináší určitá rizika. Sporty, při kterých je pohybový systém zatížen asymetricky s sebou např. vždy přináší riziko skoliózy – tj. vybočení páteře ve všech třech rovinách. Aby se tak nestalo, potřebuje vaše dítě dobrý kompenzační trénink.

V prvé řadě je dobré, aby mělo funkční stabilizační systém páteře. Občas se stane, že si hokej oblíbí dítě, jehož pohybový systém je už apriori ve špatné funkci. Nebo se dítě přetíží častými tréninky. Takový problém se pak obvykle manifestuje bolestmi v pohybovém systému, které se nemusí objevit hned, ale např. v průběhu prvního nebo druhého roku aktivního sportovního tréninku. Nejčastějšími projevy jsou bolesti v třísle, bolesti v oblasti chodidel nebo bolesti v oblasti bederní páteře. Pokud se tak stane, je potřeba obrátit se na odborníka (obvykle fyzioterapeuta nebo rehabilitačního lékaře), který pomalu přestaví pohybový stereotyp dítěte zpět na ten správný.

I když vaše dítě prozatím žádné problémy a bolesti nemá, je dobré se detailně zajímat a seznámit s průběhem tréninku. Obecně by měl trénink zahrnovat zahřívací část – obvykle běh, poskoky, apod., poté protažení před hlavní částí, hlavní část – trénování konkrétních úderů, vlastní hru, apod. Na závěr by mělo opět vždy proběhnout dostatečné protažení a svalová relaxace. Právě na poslední část tréninkové jednotky se často zapomíná a nevěnuje se jí dostatečná pozornost.

Každá sportovní aktivita má svá specifika, která je nutno v tréninku akceptovat, ale i kompenzovat. Pro hokej, kde se dítě pohybuje převážnou většinu času v "přikrčení" je potřeba vložit dostatek cviků aktivujících páteř do napřímení, protažení břišních svalů. Také je potřeba věnovat dostatek času plosce nohy, protože při hokeji je noha pevně sevřená v brusli a nemůže pak fungovat v jedné ze svých hlavních funkcí – čtení terénu – a tedy podávání informací o kvalitě terénu zpět do centrálního nervového systému (mozku). Věnujte hodně času práci s chodidly a jejich stimulaci, vhodná je chůze na boso po různém terénu, pomůže i masáž a protažení.

Z homeopatických léků můžete pro léčbu svého dítěte využít například:

ARNICA MONTANA 9 CH – 5 granulí 4x denně při bolestech v pohybovém systému, 5 granulí 2x denně v období tréninků a zápasů

RUTA GRAVEOLENS 9 CH – 5 granulí 2x denně při přetížení úponů svalů

NUX VOMICA 9 CH – 5 granulí 2x denně je vhodné při přetížení dítěte kroužky a aktivitami

Přeji vám léto plné sportu!

Autorka je fyzioterapeutka.

Názory k článku (5 názorů)
Autorka je fyzioterapeutka... JankaP 20.5.2014 22:3
*Re: Autorka je fyzioterapeutka... Dandax 21.5.2014 8:36
*Re: Autorka je fyzioterapeutka... Lexi. 21.5.2014 8:57
**Re: Autorka je fyzioterapeutka... Filip Tesař 21.5.2014 10:29
***Re: Autorka je fyzioterapeutka... lucyová +3 23.5.2014 20:56
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.