tisk-hlavicka

Montessori školička: Zametání

17.12.2010 4 názory

Spadá do aktivit praktického života.

Cvičení praktického života jsou činnosti vycházející z běžných činností, které lidé dělají v domácnosti. Každé dítě touží po tom, aby se mohlo zúčastňovat každodenních domácích prací. Díky této činnosti se učí starostlivosti o sebe, o prostředí a také se začleňuje do společnosti.

Konkrétní cíl:

zamést rozsypaný nepořádek

Abstraktní cíl:

rozvoj koordinace oko - ruka, koordinace pohybů, koncentrace pozornosti, přesnost

Poznámka:

Děti, které jsou v senzitivní fázi řádu a pořádku (což je ohraničený časový úsek - období zvláštní citlivosti a vnímavosti dítěte. Jedná se o zvláštní sklon, který slouží na získání určité schopnosti. Jakmile si dítě danou schopnost osvojí, zvýšená citlivost se ztrácí) uklízejí stále a často, i když nikde není nepořádek. Uklízí pro uklízení samotné, pro tu danou činnost. Naučit se zametat není úplně snadné, a proto je potřeba ukázat, že zametání spočívá v nametení nepořádku na jednu hromadu a až potom na smetáček. Nemusíme mít pro děti připravený tácek s touto aktivitou, ale důležité je, umožnit jim zametat, kdykoliv to je možné. Stejný princip platí třeba i při vytírání, mytí nádobí a podobně. Proto je v Montessori zařízeních jedno místo, kde děti tyto věci vždy najdou.

Obecné instrukce, jak pracovat s těmito videoukázkami, naleznete v tomto videu, základní informace o Montessori pedagogice pak zde.

Názory k článku (4 názorů)
Díky za texty Bumbi&05,08,10 18.12.2010 20:8
nojo ale... Dana + hyperaktivníček 19.12.2010 22:15
No nevím.... Simča a dcery *1988 a 1997 17.4.2013 19:39
školičky Radka32 10.3.2016 14:8
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.