tisk-hlavicka

Představuje se Hnutí za aktivní mateřství

21.2.2000 3 názory

Hnutí za aktivní mateřství je občanské sdružení, jehož hlavním cílem je změna českých porodnic tak, aby vycházely vstříc rodičkám a jejich potřebám. Odtud také jeho původní název - Hnutí za aktivní porod /založeno na jaře 1999/.

Jeho vznik iniciovaly samy matky, ale je otevřeno komukoli, tedy i otcům, porodním asistentkám, lékařům, psychologům a všem, kdo se zajímají o problematiku přirozených porodů, které jsou podle nás nejlepší volbou pro matku i dítě. Bohužel, ačkoli se v posledních letech i české porodnictví změnilo, ani zdaleka není vše ideální.

Co si vlastně představit pod pojmem přirozený porod? Porod, jehož průběh neovládá nemocniční personál svými zásahy zvenčí, ale který vychází z rytmu a potřeb rodící ženy. Hnutí hodlá jejich rozšiřování v Česku napomáhat několika způsoby. Jedním z nich je poskytování informací veřejnosti a to formou diskusí, které pořádáme zejména v mateřských centrech. Chceme mimo jiné vyzvat ženy k tomu, aby samy vyžadovaly slušné zacházení a svobodu volby v porodnicích. Zároveň jim vysvětlujeme, na co mají právo a co mohou případně požadovat či naopak odmítnout. Je totiž smutným faktem, že v mnoha českých porodnicích se žena - rodička stává pouhou podřízenou nemocničních rituálů a tamní rutina neumožňuje, aby rodila podle svého. Tak se stává, že české matky musejí podstupovat řadu zákroků, které jsou zbytečné nebo přinejmenším sporné, aniž by se jich někdo ptal, zda ony samy je vyžadují /patří sem klystýr, holení rodidel, ale i nadměrně časté provádění epiziotomie/. Citlivou částí porodu je také vlastní vytlačení dítěte, kdy je mnoho žen proti své vůli ukládáno do polohy na zádech s nohama ve třmenech, ačkoli i někteří zdejší lékaři připouštějí, že tato poloha činí porod obtížnějším.

Kromě toho by hnutí rádo rozpoutalo odbornou diskusi o budoucí podobě českého porodnictví včetně citlivé otázky tzv. domácích porodů. Za velmi závažný problém považujeme zdejší legislativu, a proto budeme všemi námi dostupnými prostředky usilovat o její změnu tak, aby například umožňovala porodním asistentkám vést porod samostatně. Hodláme proto oslovovat státní úřady, zákonodárce i lékařské organizace a stálým nátlakem usilovat o to, aby si uvědomili závažnost této problematiky a pochopili nutnost změn.

V případě, že někdo potřebuje poradit s otázkami spojenými např. s volbou porodnice či s některými spornými věcmi, poradíme mu nebo doporučíme, kam se má obrátit. Dále shromažďujeme literaturu, tuzemskou i zahraniční, vztahující se k tématu. Tato knihovna by měla být v budoucnu umístěna v prostorách Centra pro Gender Studies na pražském Smíchově, zatím je k dispozici přímo u členek hnutí.

Je nám jasné, že uskutečnění všech vysněných změn je náročným během na dlouhé trati, které bude stát mnoho úsilí. Věříme ale, že budeme úspěšní, podobně jako v minulých desetiletích dosáhly svého cíle stejně zaměřené aktivity na západ od našich hranic, které jako kupříkladu Britky neváhaly ani před demonstrací přímo pod okny poslanců. Proto přivítáme každého, kdo se bude chtít stát našim členem, či s námi bude spolupracovat.

Zatím se zabýváme především porody a tím, co s nimi bezprostředně souvisí, ale časem bychom se rádi zaměřili i na další aspekty mateřství.

Názory k článku (3 názorů)
Občianske iniciativy Roland a Jana Wagnerovi, tri dcery 3.4.2000 21:36
Strach Lenka 15.6.2001 9:1
Strach Lenka Grycová 15.6.2001 9:1




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.