tisk-hlavicka

Čím malovat a kreslit

31.8.1999 Jiří Pavlín 1 názor

Sice efektní avšak pro rozvoj tvořivosti dětí naprosto nevhodné jsou velké sady fixů - byť voňavé, kouzelné nebo ve všelijakých zářivých barvách.

Vytvořte dětem podmínky, aby mohly kdykoliv a svobodně výtvarně tvořit. Ale čím?

1. Pro kresbu je nejvýhodnější obyčejný kancelářský papír, ještě lepší je papír balící. A čím kreslit? Barevnými pastelkami a měkkými tužkami. Sice efektní, avšak pro rozvoj tvořivosti dětí naprosto nevhodné, jsou velké sady fixů - byť voňavé, kouzelné nebo ve všelijakých zářivých barvách. Porovnejte si sami obrázky svých dětí, které nakreslili pastelkami a fixami. Dáte mi za pravdu, že ty druhé jsou vždy více zkratkovité, trochu odbyté, nedávají dítěti takový prostor pro fantazii jako "tradiční" prostředky, jsou "až příliš" pohodlné. Smutné je, že kresba fixami je v současné době převažující výtvarnou technikou dětí - nejlépe je to vidět na příspěvcích různých televizních výtvarných soutěží.

2. Pro malířské výboje vašich dětí nejsou příliš vhodné vodovky, akvarely, mnohem podnětnější jsou tempery či větší balení barev Remakolor, které dovolují zajímavější a tvořivější práci s barvami. Nejlepším podkladem je balící papír a děti budou potřebovat i sadu štětců různých tlouštěk.

2. Dejte dítěti k dispozici pouze několik základních barev (bílá, žlutá, modrá, červená, černá). Dítě pro svou tvořivost vůbec nepotřebuje sadu 24 odstínů, naopak menší počet barev jej učí při mísení tónů objevovat tajemství barevné stupnice.

3. Pokud to s podporou výtvarného cítění dětí myslíte opravdu vážně, udělejte mu takové podmínky, aby mohlo pracovat i v přirozené perspektivě - to znamená na svislé ploše. Dítě touží malovat po svislých plochách, naposledy jsem se v tom utvrdil před několika týdny, když jsem s gumou v ruce několik hodin čistil bílé zdi beskydského horského hotýlku - výsledek týdenního výtvarného působení našeho dvouletého Šimona. Docela jistě i vy máte zkušenosti s tím, že děti s oblibou kreslí po dveřích, po nábytku i právě vymalovaných stěnách.

Neodpírejte dětem právo kreslit "na svislo", naopak - vytvořte jim k tomu podmínky. Nejlépe je vytvořit z překližky či podobného materiálu velké tabule (černé nebo bílé), kterými lze přikrýt "počmáráním" ohrožená" místa dětského pokoje, dobrý je i stůl s nastavitelnou šikmou pracovní deskou.

S čím malují nejraději vaše děti? Napište nám to, prosím.

Názory k článku (1 názorů)
malování Radka,2děti (5a2 r.) 31.8.1999 11:5
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.