tisk-hlavicka

Plavání kojenců a batolat I - nenechte se zmást!

10.6.2002 Bc. Vlaďka Lipovská Děti a my 12 názorů

Co si vlastně pod pojmem plavání kojenců doopravdy představit? Mnohé propagační letáky klubů zabývajících se touto činností uvádějí i takové „nesmysly“ že se z dětí stávají ,,dobří plavci na celý život“. Nenechte se zmást!

Kdy a jak s plaváním začít?Především – plaváním kojenců a batolat se rozumí činnost dětí ve věku od narození do asi tří let. Skutečná výuka plaveckých stylů (prsa, kraul) může být u většiny dětí prováděna až po čtvrtém roce, kdy je dítě schopno rozumově přijmout koordinaci pohybu nohou a rukou. Do té doby jde především o získání základních návyků dítěte na vodu. Děti jsou schopny se plně adaptovat na vodní prostředí, naučit se orientovat pod vodou a zvládnout základní prvky plavecké lokomoce (splývání, odraz, skok).

Co vám může plavání přinést? Kladů je mnoho. Ovlivňuje pozitivně motorický, citový i emoční vývoj dítěte, ale především dává zcela jiný rozměr a možnosti vzájemného vztahu mezi rodiči a dítětem.

Ze zdravotního hlediska se často dostáváme do sporů s pediatry. Ale i tato činnost má dvě stránky. Tak jako kterýkoli jiný sport, dělá-li se s rozumem a přesvědčením, je pro sportovce přínosem. Dělá-li se však vrcholově a bez vnitřního přesvědčení, naplňuje slogan ,,sportem k trvalé invaliditě“.

Jak vybírat

Jak ale poznat, že organizace, která mi tuto činnost nabízí, splní opravdu to, co očekávám? V dnešní době ještě bohužel není ze zákona povinnost mít k této činnosti osvědčení. Než si vyberete kurz, chtějte vidět osvědčení o absolvování kurzu pro instruktorky kojeneckého a batolecího plavání. Toto osvědčení mohou vydávat pouze tato akreditovaná pracoviště: Baby club Juklík, spol. s r.o., vedený PaedDr. Janou Hochovou, Baby club Kenny vedený Evou Kiedroňovou a Veřejná tělovýchovná škola Miroslava Matušky. Nenechte se zmást tím, že tento papír má vedoucí klubu, mít by ho měla především ta osoba, která bude vaší instruktorkou!

Než se rozhodnete pro kterýkoliv bazén, informujte se na hygienické stanici, pod kterou bazén spadá, splňuje-li podmínky pro koupání dětí ve věku od šesti měsíců věku! Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 28-30°C (chladnější voda vede k prochladnutí, teplejší k ,,lenosti“ dětí) a počet dětí v kurzu by měl být takový, abyste nenabyli pocitu, že vám není věnována dostatečná péče (samostatná práce rodiče s dítětem by neměla přesahovat 1/3 placeného času jedné lekce).

Dobrou vizitkou klubu je také možnost zúčastnit se před zapsáním do kurzů ukázkové lekce v bazénu, která vám umožní posoudit kvalitu výuky a také zázemí, které vám bude k dispozici před a po plavání (šatny, odpočívárny apod.). Před zapsáním a platbou se dobře seznamte s průběhem, délkou a cenou kurzu. Velkou pozornost věnujte storno podmínkám a podmínkám náhrad v případě onemocnění dítěte. Vše by vám mělo být dáno písemně, vy byste měli podepsat přihlášku s jasně danými podmínkami, jejichž plnění je oboustranně závazné!

Tady platí čím dříve tím lépe, ale raději později než vůbec. V našem klubu se nám nejlépe osvědčil tento postup: začínáme s dětmi plavat ihned po porodu a to v dětském kyblíčku Tummy Tub. Po šestinedělí přecházíme v domácím prostředí do velké vany, kde se rodiče učí první úchopovou techniku a poprvé své dítě ponořují pod hladinu. Výuka v domácím prostředí je pro dítě velmi pozitivní a na vaně je jasně rozpoznatelný vztah dítěte k vodě a z toho vyplývající předpoklady pro absolvování kurzů. Výuka potápění v domácím prostředí je pro dítě velmi pozitivní. Děti zde mají pocit bezpečí, proto je pro ně přijímání nových návyků nestresovou záležitostí. Po dovršení šesti měsíců věku dítě převádíme na bazén, kde pokračuje plynule výuka dál. Dítě, které je na vodní prostředí prostřednictvím výcviku ve vaně dobře adaptováno, přijímá nové prostředí bazénu zcela přirozeně. Děti, které nastupují přímo na bazén, prodělávají větší psychickou zátěž – aklimatizují se na nové prostředí bazénu a navíc na vodní prostředí.

Mnohé kluby nabízejí plavání dětí ve speciálních vanách již od tří měsíců věku, což nahrazuje přípravu v domácnostech. V každém případě by zde mělo jít o čistě individuální přístup ke každému dítěti! Do bazénů by děti z důvodu vývoje jejich imunitního systému měly chodit až po šestém měsíci věku.

Pamatujte ale na to, že bez vlastního přesvědčení vám plavání s dětmi nebude k užitku. Plavání není senzací či moderní záležitostí, která vás zařadí někam výš na žebříčku společenských hodnot. Je to prostor pro vás a vaše dítě.

Autorka působí v Brandýském mateřském centru.

Názory k článku (12 názorů)
Plavání v bazénu - nikdy doma Martina Literová, jeden kojenec 13.6.2002 20:20
*Re: Plavání v bazénu - nikdy doma Ada, holcicka 5mesicu 26.6.2002 22:5
**Re: Plavání v domácím prostředí a po... Simona 23.2.2009 1:11
*Re: Plavání v bazénu - nikdy doma Vlaďka, tři děti 9,6,2 roky 17.10.2002 22:17
**Re: Plavání v bazénu - nikdy doma Jana a Honzík 21.3.2006 11:48
zkouska ccc 27.1.2005 17:1
záněty močových cest Eva21546 19.7.2006 12:7
záněty močových cest Eva21546 19.7.2006 12:7
*Re: záněty močových cest ala 19.7.2006 13:57
**Re: záněty močových cest Eva K 22.7.2006 14:10
***Re: záněty močových cest aja 22.7.2006 18:53
*Re: záněty močových cest vanilka8 14.7.2010 4:45




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.