tisk-hlavicka

Jak si Danielek myslel, že Eva nabízela v ráji Adamovi perníček

5.3.2002 pro děti napsala Marcela Sidonová, Přes práh 2 názory

Maminka měla ráda obrazy a kresby.

Prohlížela si a pročítala knihy o slavných malířích, a ráda chodila na výstavy. Pokaždé, když viděla nějakou výstavu obrazů, zamířila k ní, a chtěla se na ni jít podívat. Ale všechny její děti, a přidával se k nim s chutí i nejmenší Danielek v kočárku, v zoufalé vyhlídce na nudnou návštěvu nějaké další výstavy, začaly svorně unisono křičet:

“Výstava neeeee...!”, “Nikdy!”, “Na výstavu neeeee!”

Také Danielek začal strašně brečet, z očí mu vytryskly proudem slzy, vyvrátil své tělíčko v dupačkách do umné vývrtky, a řval spolu s ostatními: “Neeee!”...

Děti totiž nechodily rády na výstavy, protože se na výstavách musely chovat slušně, nesměly se klouzat dlouhými chodbami po naleštěných parketách galerií, ani se honit a prát se, a hrát si na schovávanou. Nesměly si žádný z obrázků vzít s sebou domů, ani hrát na prodávání, natož si obrazy vyměňovat. Měly z těchto důvodů za sebou již mnoho trpkých zkušeností ze všech galerií, kde jim jednou provždy znechutili veškerý umělecký zážitek. Navíc se za to utrpení, být hodný, mělo i platit!

Proto byla maminka na výstavě slavného malíře Rembrandta úplně sama a koupila si tam plakát s grafikou “Adam a Eva v ráji”. Právě se ho chystala doma pověsit na stěnu. Danielek při věšení obrázku maminku bedlivě pozoroval. Od malička zbožňoval změny všeho druhu, řemeslníky, opravy, vrtačky, kladiva, hřebíky, pračku rozebranou do posledního šroubku, vysavač, ano, Danielek miloval dokonce i vysavač, a pokud o něj v předsíni náhodou zakopl, políbil rouru od vysavače, omluvil se jí, a soucitně řekl, “Plomiň, vysači.”

Když maminka obrázek pověsila, ukázala na “Adama a Evu v ráji”, a ptala se Danielka: “Danielku, hádej, co je namalované na tom obrázku?” Danielek si kriticky prohlížel možná proslulé, leč v jeho očích nepříliš zdařilé dílo, protože Adam a Eva neměli boty. Díval se na již postaršího nahatého Adama a tlusťoučkou Evu v nějakém pralese, a svůj nevalný dojem z obrazu ukončil památnými slovy: “To je pšece Jeníček a Maženka!”

Názory k článku (2 názorů)
je to stare tereza pachtova 11.4.2004 17:4
*Re: je to stare zuzek 17.8.2005 21:19
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.