tisk-hlavicka

Z deníčku našeho cvrčka

3.10.2001 Petra B. 2 názory

Ráda bych Vám přiblížila život našeho prvního miminka, na které jsme se s manželem moc těšili.

V Í T E J T E

 

Milé maminky a tatínkové,ale i rodiče čekatelé a všichni, kteří milujete děti a rádi si o nich něco přečtete, ráda bych Vám přiblížila život našeho prvního miminka, na které jsme se s manželem moc těšili. Jmenuje se Tomášek, ale říkáme mu všelijak přes – Tomáška, Tomíka, broučka, smíška, lumpíka, a různé jiné slaďoučké pojmenování až po cvrčka, který se ujal asi nejvíce hlavně u tatínka.


Doufám, že se Vám bude vyprávění ústy našeho maličkého líbit. Přeji Vám všem hodně radosti s Vašimi dětmi a budoucím rodičům držím palce aby byli na své děťátko tak pyšní jako my s manželem.

 Tomášek v 10. týdnu těhotenství, když jsme ještě netušili, že to bude kluk

 

 

 

Deníček našeho cvrčka

 

Ahoj jmenuji se Tomášek a narodil jsem se

23. února 2001 v pátek

ve 12.30 hod. v KRČSKÉ nemocnici v Praze 4

svým rodičům

 (den po prvním termínu porodu)

 

Den narození :

 

Délka : 51 cm

Porodní hmotnost : 3160g

Barva vlasů : černá

Barva očí : šedo-hnědo-modrá

Obvod hlavičky : 34 cm

Znamení zvěrokruhu : ryby


Tady byl našemu cvrčkovi právě 1 den


 


První dny :

 

V porodnici jsme strávili s maminkou 4 dny a každý den nás přišel navštívit tatínek a příbuzní. Ale já se už těšil až uvidím, kde budu žít. Ještě den před odchodem z porodnice mě dali první včeličku do ramínka proti TBC.

Když mě rodiče přinesli domů, tak jsem spinkal. Byl jsem unavený z té dlouhé cesty autem domů. Ale když jsem se probudil, bylo mi příjemně. Bylo to o mnoho lepší než v porodnici. Měl jsem svoji postýlku, kterou mi maminka krásně vyzdobila a já jsem měl pocit bezpečí. První dny jsem stále jen spinkal a papal a maminka s tatínkem byli stále se mnou.

 

První poradna :

 

Poprvé nás navštívila paní doktorka doma, abych se moc nebál. Prohlédla si mě a změřila. Mamince poradila jak se o mě má starat, předepsala mi KANAVIT – 1 kapku týdně a pozvala nás do další poradny za týden.

 

CO UŽ UMÍM

 

1 měsíc -      Zatím stále jen spinkám a papám a nabírám síly, abych si mohl až budu trošičku větší hrát s maminkou a s tatínkem.

                        Budím se po 4 hodinách na krmení a po papání hned zase usínám. Maminka mě musela začít krmit z lahvičky Nutrilonem P., protože měla nějaké zdravotní problémy a nechtěla abych byl také nemocný.

                        Také jsem musel na vyšetření kyčlí a byl jsem na prvním očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

 

 

 

2 měsíc -      Nyní už jsem docela pěkný kousek. Maminka říká, že se pěkně zakulacuji a to je dobře. Musím mít pořádnou sílu, abych přepral tatínka.

                        Naučil jsem se nový zvuk – hu hu a baví mě, když to po mě opakuje a tak si spolu takhle povídáme.

                        V noci spinkám asi 8 hodin bez papání a přes den papám po 2 hodinách. Spinkat chodím kolem 20.30 hodin.

                        V tomto měsíci jsem musel na vyšetření ledvin a znovu na vyšetření kyčlí – vše bez problémů a ani to nebolelo. Dokonce jsem ani nebrečel a ostatní miminka ano. Také mi maminka stříhala poprvé nehtíčky, ale protože jsem se moc cukal, musela to udělat až když jsem usnul.

 

3 měsíc -      Teď se Vám musím s něčím pochlubit. Už pasu hříbátka. Sice mám ještě těžkou hlavičku, ale snažím se. Ono je to zase něco jiného než ležet stále na zádíčkách. Takhle alespoň můžu všechno sledovat. Také jsem si začal broukat a vískat. Maminka říká, že tak nahlas až jí z toho někdy bolí hlava, ale to víte, mě se to líbí a tak na intenzitě hlasu přidávám. Musím natrénovat hlasivky. Jinak mě maminka stále chválí, protože vůbec nepláču a spinkám skoro celou noc. V noci spinkám kolem 10-ti hodin a do postýlky chodím kolem 18-té hodiny. Přes den papám po 3 hodinách. Také mi paní doktorka dovolila už ovocné šťávičky z jablíčka a z mrkvičky – zatím tedy pouze lžičku. No první lžička byla hrozná, úplně něco jiného než mlíčko, ale ta druhá už byla mňam – to jsem si pomlaskal a pochutnal.

 

4 měsíc -      Teda řeknu Vám je to fuška být miminko. Pořád dostávám nějaké hračky a nutí mě to se za nimi natahovat. Dokonce se kvůli nim už otočím ze zádíček na bok a snažím se plazit, ale to mi teda ještě nejde, ale paní doktorka říkala, že na to mám ještě spoustu času. Tatínek říká, že se tvářím jako dospělák.

Zase jsme byli na kontrole kyčlí a druhé dávce očkování.

                                   Nejraději si hraji na zemi s hrazdičkou, s maminkou a tatínkem a miluji koupání. Přišel jsem na to, že když kopnu nožičkou tak to cáká. Docela legrace, ale maminka je pak celá mokrá.

                        V noci spinkám stále kolem 10-ti hodin a do postýlky chodím kolem 18-té hodiny, ale někdy se mi nechce a tak jdu i později.

 

5 měsíc -    Babička říká, že už jsem kluk jak buk. Zdokonalil jsem se v přitahování do sedu a stále to vyžaduji. Zkuste celý den ležet. Hrůza. Už umím další zvuky. Hu hu už mě nebavilo a tak jsem se naučil říkat gingi a bzz. Maminka s babičkou říkají že bzučím jako moucha. Asi mě to naučily mouchy na chalupě, kde jsem byl 14 dní.

Nejraději pasu hříbátka a koupu se. Také moc rád chodím s maminkou ven. Také když sedím s maminkou u stolu, tak do něj pěstičkami bouchám, ale od té doby, co maminka objevila na ručičkách modřiny, tak mě to nechtějí nechat dělat. Pozoruji z kočárku listí na stromech.

Začal jsem také papat rozmačkaný banán – mno to je dobrůtka. A maminka se diví, že mi ani nemusí říkat abych otvíral pusinku. Já to dělám sám. Co kdyby mi to maminka chtěla sníst.

Zase jsem byl na očkování – třetí dávka a snad poslední!

V noci už spím 11 hodin a do postýlky jdu kolem 19-té hodiny.

 

6 měsíc -    Teď už jsem všechny dosavadní dovednosti zdokonalil a umím se otáčet kolem své osy, takže mě musí stále někdo hlídat. Taky jsem našel bezva zábavu, když maminka nebo tatínek telefonuje. Tahám za šňůru od telefonu. Nebo mlátím do klávesnice od počítače, ale to se rodičům moc nelíbí, ale mě jo tak co mám dělat.

                        Prima zábava je také u jídla. Vyklubaly se mi totiž už 2 dolní zoubky a tak je musím samozřejmě pořád zkoušet. Zakousnu lžičku a nepustím. Maminku to zlobí, protože pak nechci moc jíst, ale já pak stejně dostanu hlad a všechno sním. Už papám kuřecí a krůtí maso, mrkev, banán, brambory, rýži, jablko, nektarinku.

                                    Spím celou noc. Do postýlky jdu v 18.30 a budím se v 6.30 hodin takže se všichni vyspíme. Někdy už mi taky maminka udělá kaši, ale to jen někdy, prý jdou na tloušťku. Taky jsem oslavil své první půl-narozeniny a hádejte co jsem dostal. Mobil. Beru ho totiž pořád tatínkovi a pak moc brečím když mi ho vezmou a tak mám teď svůj a možná hezčí než tatínek.

 

 

MOJE POPRVÉ

První koupání25. února 2001(2 dny)
První očkování27. února 2001(4 dny)
První jízda autem – z porodnice domů28. února 2001(5 dnů)
Poprvé ve své postýlce28. února 2001(5 dnů)
První poradna – doma2. března.2001(7 dnů)
První svátek7. března 2001(12 dnů)
Poprvé na procházce10. března 2001(15 dnů)
Poprvé z lahvičky10. března 2001(15 dnů)
Poprvé granulovaný čaj27. března 2001(1 měsíc a 4 dny)
První stříhání nehtíčků27. března 2001(1 měsíc a 4 dny)
První nepřerušovaný spánek20. dubna 2001(1 měsíc a 24 dnů)
První úsměv23. dubna 2001(2 měsíce)
První výlet na venkov1. května 2001(2 měsíce a 9 dnů)
První zvedání hlavičky1. května 2001(2 měsíce a 9 dnů)
První uchopený předmět-chrastítko6. května 2001(2 měsíce a 14 dnů)
Poprvé si hraji s ručičkami16. května 2001(2 měsíce a 24 dnů)
První otočení ze zad na bok10. června 2001(3 měsíce a 18 dnů)
První smích12. června 2001(3 měsíce a 20 dnů)
Poprvé pyré z ovoce, zeleniny26. června 2001(4 měsíce a 3 dny)
Poprvé lžičkou26. června 2001(4 měsíce a 3 dny)
Poprvé palec u nohy v pusince5. července 2001(4 měsíce a 12 dnů)
Poprvé mixované maso,brambor a mrkev17. července 2001(4 měsíce a 24 dnů)
Poprvé ve velké vaně31. července 2001(5 měsíců a 8 dnů)
První odběr krve, moči stolice9. srpna 2001(5 měsíců a 17 dnů)
První zoubek10. srpna 2001(5 měsíců a 18 dnů)
Poprvé metrem14. srpna 2001(5 měsíců a 22 dnů)
Poprvé tramvají20. srpna 2001(5 měsíců a 28 dnů)
Poprvé kaše20. srpna 2001(5 měsíců a 28 dnů)

 

Délka aneb jak rostu

 

Den narození             51 cm

 

a dále vždy ke konci měsíce

 

1. měsíc                      55 cm

 

2. měsíc                      57 cm

 

3. měsíc                      59 ½ cm

 

4. měsíc                      62 ½ cm

 

5. měsíc                      67 cm

 

6. měsíc                      69 cm

 

 


 

 

 tady mi byly 4 měsíce a 4 dny

A že mi to jako pirátovi sluší, dokonce mám šrám na nosánku.

 

 

 

 

 

 

Hmotnost aneb jak přibývám na váze

 

Den narození             3160 g

 

a dále vždy ke konci měsíce

 

1. měsíc                      3360 g

 

2. měsíc                      4600 g

 

3. měsíc                      5410 g

 

4. měsíc                      6340 g

 

5. měsíc                      7010 g

 

6. měsíc                      7350 g

 

 


 

 

 Tady mi byly 4 měsíce a 9 dní.
No nejsem hezký smíšek?

 

Můj jídelníček do 6 měsíce

 

Hned po narození, mě maminka kojila, ale po propuštění z porodnice musela kvůli zdravotním problémům skončit. Začal jsem tedy pít z lahvičky. Teda řeknu Vám, že sice mlíčko od maminky je samozřejmě mnohem lepší než to kupované, ale zase pití z lahvičky má také své výhody. Zaprvé, že jsem se nemusel už tolik namáhat a za druhé mě mohl nakrmit kdokoliv a maminka si mohla odpočinout.

 

Kolem 1 měsíce jsem už také ochutnal poprvé granulovaný dětský čaj, který je vhodný pro kojence od 1. týdne věku. Brr to byla hrozná změna, ale když jsem si na tu chuť a vůni zvykl, usoudil jsem, že je docela dobrý. Vždyť maminka by mi určitě nedala nic špatného.

 

Když mi byly asi 2 měsíce a půl, tak jsem dostal šťávičku z jablíčka a mrkvičky – nejdříve jen 1 lžičku a když jsem si zvykl na novou chuť tak jsem už dostal této dobrůtky více. Nejdříve mi maminka dělala čerstvou, ale když měla málo času dostal jsem kupovanou, ale taky byla dobrá.

 

Začátkem 5 měsíce jsem místo dopoledního mlíčka dostal ovoce. Nejdříve jablíčko – když bylo sladké, tak to šlo, ale když bylo kyselé to jste neviděli ty obličeje ať mi to už nedávají. Mrkev mi teda nechutnala – nastrouhaná mě prostě škrábala v krčku a tak jsem se rozčiloval. Banán ten je asi nejlepší, protože je slaďoučký. Začal jsem jíst i přesnídávky. Nejraději mám ty hustší, protože nejsem tolik upatlaný a maminka taky ne. Koncem 5 měsíce jsem už dostal v poledne rozmixované kuřecí a potom i krůtí maso s bramborem a mrkví. První lžička zase nic moc, ale pak jsem baštil, že tomu ani nemohl nikdo uvěřit. Snědl jsem kolem 200 ml.

 

Začátkem 6 měsíce jsem už všechny tyhle dobroty baštil s nadšením. Ke konci měsíce mi maminka udělala kupovanou kukuřičnou kaši od HAMI – brr ta mi teda nechutnala, i když maminka tvrdila jak je dobrá. Prý hezky voní po ovoci, ale prostě mě nepřemluvila. Ale asi za 4 dny zkusila jinou ovocnou od HIPPU a to jsem se mohl po ní utlouct. Sice nevoněla, ale byla dobrá. Mohl bych jí třeba každý den, ale maminka říká, že po kaších se jen tloustne a ostatní maminky je dávají aby děti v noci spaly. A to já spím i bez ní.

 

Ovocné šťávičky mi maminka dává jen výjimečně aby se mi nekazily zoubky a i tak mi je ředí vodou. A granulovaný čaj mám taky jen někdy. Teď piju dětský čaj s heřmánkem, který jsme koupili v lékárně. Je dobrý. Ale není sladký.

 

 

Názory k článku (2 názorů)
Krasne JanaR 19.12.2002 12:51
Z deníčku našeho cvrčka Any.V 5.11.2003 22:16
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.