tisk-hlavicka

Co umí cvrček v 9 měsících?

1.2.2002 Petra B.

Mám další novinky. Sedím, lezu i stojím. Ale teď všechno popořádku.

9. měsíc


Představte si, že jsem se během týdne naučil lézt i stát. Že nevěříte? Ale je to tak. Jednou mi maminka ukazovala flaštičku s dobrou ovocnou šťávičkou a já na ní dostal takovou chuť, že jsem se k ní nějak prostě musel dostat! Napnul jsem všechny svaly a dal se do toho. Teda s lezením to nemělo nic společného - bylo to spíš plazení, ale velice podivné a legrační. Přitahoval jsem celé své tělíčko pomocí celých předloktí, ale účel to splnilo a já si mohl pochutnat na té jablečné šťávičce. Asi za dva dny jsem toho měl ale už dost! Bylo to hrozně namáhavé a vyčerpávající, a tak jsem napnul obě ručičky, udělal jsem ze sebe luk a na napnutých ručičkách se sunul kupředu. No řeknu Vám, musel jsem vypadat hrozně legračně, ale maminka mi to natočila na kameru a tak se na to, až budu větší podívám. Další den jsem si pod sebe posunul kolínka a hle už jsem lezl. Nejprve pomaličku a maminka se mi smála, že ručičky zvedám až ke stropu, jako čáp nožičky. Zato teď už mě nemůže dohonit jaký jsem rychlík. No neříkal jsem to, že to bude legrace? Hrajeme si tak spolu na honěnou a víte kdo vždycky vyhraje? No přece JÁJ. A další den ráno, když maminka spala jsem se v postýlce nudil. A tak jsem jí chtěl probudit, ale z postýlky jsem na ní nedosáhl. Přemýšlel jsem, přemýšlel a vymyslel jsem, že když se postavím, tak k ní budu blíž. No teď už vím, že to byla blbost, ale za to se mi podařilo postavit. Měl jsem takovou radost, že jsem začal vískat a křičet radostí, až se maminka probudila co se děje a nevěřila vlastním očím, jak si tam tak krásně stojím. Nejdříve jsem se pěkně kymácel, jako kdybych šel z hospůdky, ale teď se už po frajersku držím pouze jednou ručičkou. Problém nastane, když se chci posadit. To se musím pustit a někdy se bouchnu o tyčky u postýlky, ale většinou spadnu na zadek a to je O.K., protože matrace je měkká a zadeček mám polstrovaný J. S tím sezením už je to taky docela dobrý. Donedávna jsem stále padal dozadu, ale teď už si i posedím sám a nespadnu. Ale když chci ze sedu lézt za nějakou zajímavou věcičkou, tak mi to nějak přes ty nožičky přede mnou nejde a tak se tak dlouho rozčiluji, až se zase zvrátím dozadu a samozřejmě se uhodím do hlavičky a to si nepřejte vidět, jak pak vyvádím!

Zoubků mám už celkem osm - čtyři nahoře a čtyři dole, takže kousání stále trénuji. Zkouším papat kašičky s novými příchutěmi, jako je např. banánová, jablečná atd. Stále jím to co dosud, akorát mi maminka koupila v obchodě Rajskou polévku s hovězím masem - snědl jsem jí napoprvé celou, ale měl jsem opruzený zadeček, tak maminka udělala pár dní pauzu a podruhé už bylo všechno v pohodě. Nejraději bych ale jedl to, co maminka s tatínkem. Ale prý musím ještě počkat. Jo taky k snídani mám někdy chleba nebo rohlík namazaný Ramou nebo žervém od Danone. To je dobrota. Kousek nenamazaného rohlíku nebo chleba dostanu do ručičky a ostatní mi maminka dává po kouskách do pusinky - alespoň to mám bez práce. A když je moc pomalá, tak si přikusuji sám. Príma ne? Také jsem měl už bramborovou kaši s mrkvičkou a doma dělanou rýžovou kaši s jablíčkem. Maminka mě chválí, protože ještě neměla problém, abych něco, co mi dá k jídlu nesnědl, nebo nechtěl. A víte, proč se mi teď tak krásně papá? Mám totiž svojí vlastní židličku. Připadám si teď jako dospělák, a tak se tak musím i chovat. Učím se pít také z hrníčku, ale tatínek říká, že neví jestli piju, nebo se koupu. Snad se to naučím. Asi budu trénovat ve vodě.

Také mám nového kamaráda a tentokrát je to kluk. Maminka mi ho našla na internetu (www.rodina.cz), jmenuje se Matyášek a je mu 5 měsíců. Zatím jsme se viděli pouze jednou - teda spíš maminky, protože my dva jsme to jaksi prospali. Doufám, že až se uvidíme příště, tak si spolu budeme hrát.

Opět jsme byli na preventivní prohlídce v 9. měsících. Paní doktorka mě pochválila, jaký jsem šikovný kluk. Řekla mamince, že mě může již zkoušet posazovat na nočník. To ale nevím, protože ještě žádný nemám. A také se má podívat po kožených šněrovacích botičkách, protože budu prý co nevidět chodit.

A víte co mě nejvíce baví? Nejraději mám, když mi maminka vypráví pohádky před spaním. Přes den mi zpívá a já se již také někdy přidám. Další mojí zábavou jsou noviny - ty se totiž dají tak krásně škubat. Dělají tak legrační zvuky, že se musím smát nahlas. Ještě mě vždycky upoutají jakékoliv šňůry(provázky, telefonní šňůra, nabíječka, prodlužovačka…), to ale vždycky dostanu vynadáno. Asi se to nesmí. Ale právě proto mě to tak baví. Další zábavou je válení flašky od limonády. Může být prázdná, ale raději mám poloprázdnou, protože můžu sledovat, jak se ta vodička uvnitř pohupuje. Tatínek ale moc radost nemá, protože když najdu limonádu, tak je pak bez bublinekJ. S tou flaškou si vyhraji i půl hodiny. Blíží se vánoce a maminka říká, že pod stromeček dostanu asi jenom provázek a žádné drahé hračky nepotřebuji. Má asi pravdu, pokličky, lžičky, vařečky, šňůrky, papíry, kapesníky a takovéhle věci mě baví nejvíce. Jo a ještě jsem zapomněl na ovladač od televize a mobilní telefon. A víte kde mě také maminka nachytala? Jak jím umělý list z kytky, které jsem oškubal pár listůJ. Jo a ještě Vám musím říct, že jsem přišel na to jak otevírat šuplíky. Zatím mi jdou jen ty v kuchyni, ale počkejte za měsíc. To už budu umět zase další lumpárny.

A kdy chodím spinkat? Přes den už spím tak 2x po 2 hodinách a večer? No musím říct, že pěkně rodiče asi zlobím. Vždycky po jídle tzn. ve 20.00 hodin usnu, ale po hodince spánku se probudím a jsem tak čiperný, že mě nikdo neuspí. V postýlce vřískám tak, že rodiče bolí hlava, ale když v televizi je tolik zajímavých pořadů J a tak chodím spát až kolem 22.00 s maminkou, Teda já jdu do své postýlky a maminka také. Někdy ale usnu až v půl 1. Ale nemyslete si, není to tak pořád, někdy usnu a vzbudím se až ráno kolem 7.30-ti hodin.


Moje poprvé


Poprvé bramborová kaše24. října 2001(8 měsíců a 1 den)
Poprvé rýžová kaše-domácí25. října 2001(8 měsíců a 2 dny)
První pokus o plazení30. října 2001(8 měsíců a 7 dnů)
První pokus o lezení po čtyřech3.listopadu 2001(8 měsíců a 11 dnů)


Hmotnost


ke konci 9 měsíce 8430 g


Délka


ke konci 8 měsíce 75 cm

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.