tisk-hlavicka

Nejen stolní hry mizejí ze života dětí a rodin

10.5.1999 Ladislav Zajíček 8 názorů

Jasné je, že z domovů mizí obrázek rodin sesedlých kolem stolu, kde rodiče spolu s dětmi hraíi Člověče nezlob se. Místo toho se z dětskeho pokoje ozývaji exploze, rány, kvičení a kňourání počítačových her.

Zvlaste predvanocni nakupni shon nasvedcuje tomutu trendu - u pultu se stolnimi hrami je skoro prazdno, fronty se tlaci u elektronickych krabic a jejich hernich naplni. Psychologove tuto promenu zkoumaji zatim jen opatrne, protoze na jasnejsi vyvody je jeste prilis brzy.

Jasne ale je, ze z domovu mizi obrazek rodin sesedlych kolem stolu, kde rodice spolu s detmi hraji Clovece nezlob se. Misto toho se z detskeho pokoje ozyvaji exploze, rany, kviceni a knourani pocitacovych her. Dite je zaujato, vystaci si samo, pritomnost rodicu neni nutna... Nekteri psychologove to vidi velmi cerne, jini poukazuji na to, ze deti dnes vydatne uplatnuji svou hravost i jinak - napr. ve sportovnich hrach, kde je komunikace a socializace dulezitou soucasti aktivity.

Vsichni se ale celkem shoduji v tom, ze s rodinnym zivotem je to stale slabsi. Clenove rodin na sebe nemaji cas (rodice se do umoru honi za uplatnenim a penezi) a deti se svymi zajmy rodicum stale vzdaluji. K tomu pristupuji zvysujici se pocty rozvodu, po kterych se situace samotnych matek s detmi casto zhorsuje a deti na jejich upracovanost, unavu a prilis dlouhou nepritomnost doplaceji pocitem snizujici se miry vzajemnosti a ucastnosti. Moznost komunikovat s "virtualnimi kamarady" via Inet je jen berlickou komplexniho lidskeho vztahu, jenze mnoha detem pro uplatneni svych komunikacnich potreb nic jineho ani nezbyva. Vysledkem je vetsi ci mensi "zplosteni" citove vybavy, ktera v necem muze byt preexponovana, v ostatnim naopak "hlucha" k rozlicnym podnetum z okoli.

Pocitace holt vtrhly do vsech sfer lidske cinnosti, i do rodin. Jsou zname pripady, kdy matka propadla Internetu tak, ze se prestala starat

o sve deti. Ale nechat dite denne "odlozene" u pocitacovych her a chatu, aby od nej byl pokoj, se zrejme mnoha rodicum zda byt OK. Ani v dobach stolnich her se nehraly denne po dlouhe hodiny. Vztahy se rozvijely mnohem vetsi merou ve zcela jinych aktivitach.

Pocitac ma "zradnou schopnost" zaujmout ditko po mnoho hodin denne, takze nezlobi, vsude je klid a rodice maji dojem, ze je vse v poradku. Po letech pak mohou s prekvapenim zjistit, ze nechali uteci cas, ktery uz se neda dohonit, aby do nej honem "napumpovali" to, co tenkrat ditku (ale i sami sobe) nedali a k cemu je nemeli. Nechat pocitac zastupovat roli rodicu je des - jenze z rodicovstvi se nikde neskladaji zadne zkousky (mozna, ze je to velka chyba). Zkuseni a dobri ucitele se brani tomu, aby je pocitac zastupoval primo ve tridach - vedi, proc.

Názory k článku (8 názorů)
Dítě je dar Sarka Adamkova 17.5.1999 8:36
*Re: Dítě je dar Martina syn a tři dcery 29.6.2001 22:32
*Re: Dítě je dar šťastná babička 22.8.2001 14:23
**Re: Dítě je dar Jája 6.9.2002 14:1
*Re: Dítě je dar šťastná máma 5.10.2001 14:12
Je škoda, když děti sedí pouze u počítač... klokanrobin 7.2.2002 9:18
*Je to škoda, pokud tomu tak je! Simča, dcery *1988 a 1997 16.2.2002 11:29
Příležitosti jsou Marek (tři děti) 4.3.2003 11:36
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.