tisk-hlavicka

Když v rodině někdo chybí

19.5.2025 Jan Kulhánek Portál

Rodina je z tohoto pohledu funkční systém, v němž štěstí či trápení jednotlivce má vždy vliv na celek.

Zastavme se u toho, co se s rodinou děje, když někdo důležitý dlouhodobě chybí. Nabídnu vám pohled na rodinu jako na živý organismus, který netvoří součet potřeb, přání a stížností jednotlivých členů, podobně jako organismus nedefinuje součet funkcí jednotlivých orgánů. Rodina je z tohoto pohledu funkční systém, v němž štěstí či trápení jednotlivce má vždy vliv na celek.

Často mě překvapí, jak jsou lidé jiní, když je potkáme samotné a když se setkáme i s jejich partnery či celou rodinou,“ přemýšlí nahlas kolega terapeut. „Rodinu nepoznáme, dokud její členy nevidíme pohromadě.

Co se děje s rodinou, když dlouhodobě chybí někdo, kdo tam dříve patřil? Nebo když se necítí její členové doma bezpečně? A co když si členové rodiny nedávají nijak najevo, že se mají rádi? Jak se žije v rodině, v níž někteří nevidí žádnou budoucnost?

Různé cesty vedou k situaci, kdy rodina přijde o člověka. Někdy jde o přirozený vývoj, jindy je to tragédie. Vždy po nepřítomném zbude prázdné místo a ostatní se s tím učí žít.

Když se odstěhoval brácha do Anglie, bylo mi třináct a myslela jsem si, že to bude super – pokoj jen pro mě, výlety za bráchou do Londýna,“ říká šestnáctiletá Iva na terapeutickém sezení. „Pokoj fajn, výlet taky fajn, ale brácha mi brzy začal chybět víc, než jsem si uměla představit. Kromě toho, že se mi občas stýskalo, i když jsme byli v kontaktu přes Skype, se jeho nepřítomnost doma hodně projevila na vztazích mezi námi. Rodiče se na mě vrhli jako vosy, pořád mě sledovali, chtěli si povídat, každou chvíli se na něco ptali… Taková pozornost na mě byla brzy moc!

Když naše jediná dcera vyletěla z hnízda, nejprve jsme si s manželem oddechli, protože poslední měsíce byly plné hádek.“ Na párové terapii sedí dva smutní lidé středního věku. Nechybí jim tolik dcera, pravidelně se setkávají. Zjistili po jejím odchodu, že si oni dva nemají co říct. „Tolik let jsme žili jen životem naší dcery, až jsme ztratili smysl našeho vztahu.

Rozvedli jsme se před třemi lety,“ říká kamarád Josef. „Bývalá žena Marie opouštěla mě, dost špatně jsem to nesl, ale nakonec jsem překonal chlapskou ješitnost a připustil si, že náš vztah už roky za moc nestál. Pamatuješ, jak jsem se asi po roce těšil na první porozvodové rande (smích)? Došlo mi tenkrát, že začínám nový život, ve kterém chci být trochu jiný – změnit některé své zvyky, být otevřenější ve vztahu s partnerkou… Docela se mi to daří, je pozoruhodné, jak se změnil můj život, jak jsem se změnil já, když se mi Marie ztratila ze života.

Náš syn Erik se před dvaceti lety předávkoval, bylo mu sedmnáct let,“ svěřuje se kolegyně terapeutka na supervizi, kde jiná kolegyně probírá náročnou spolupráci s klientem závislým na drogách. „Vůbec jsme nic netušili, bylo to jako blesk z čistého nebe. Já i manžel jsme se hodně uzavřeli, cítili jsme obrovskou vinu za smrt syna a také vztek… Každý jsme se trápil sám, až jsme to málem dotáhli k rozvodu. Teď si zase povídáme, je to společný smutek, který nás nakonec zase sblížil. Ta rána se nikdy nezahojí, ale žijeme dál.

Někdy je absence člověka v rodině výrazná, jindy velmi nenápadná. V tom druhém případě myslím na dospívání dětí, na pubertu. Má osobní zkušenost s dospíváním dcer je dobrá. Sice mi občas pochopitelně lezou na nervy, ale spíš mě to baví – být u toho, jak se z holčiček stávají slečny a směřují k ženám. Někteří rodiče to ale vidí jinak – kam se poděl ten náš hodný kluk / kam zmizela ta naše hodná holka a kdo to teď bydlí v dětském pokoji? Faktem je, že někdy je tato změna opravdu dramatická, jindy se děti mění jen zvolna a my rodiče máme více času si zvyknout. Souvisí to nějak s tím, jak se lidem v rodině žije?

Jiné přirozené období ztrát je vylétání dětí z hnízda. I to mívá různou podobu – od „nebojte se, drazí rodiče, budete mě tu mít každý víkend“ až po „přerušuju kontakt, ozvu se sám /sama“. Tomu samozřejmě předchází vývoj vztahů, jejichž milníkem je odchod dospělého dítěte z domu. Jaký vliv na separaci dítěte a způsob vkročení do dospělosti má jeho rodina?

Pokud se nestane nějaká „osudová tragédie“ (ano, na všechno skutečně nemáme vliv), dovolím si tvrdit, že absence člověka v rodině nějak souvisí s tím, jak lidé v rodině žijí, jak se k sobě vztahují a jak je rodina jako systém otevřená vývoji svých členů a změnám v okolním světě. Velká rigidita přináší úzkost ze změny a tlak na udržení současného stavu. Pokud těžko snáší změny všichni v rodině, není to takový problém, jako když to má každý jinak a rigidní je osoba s největším vlivem. Potom to, co je pro někoho bezpečným pohodlím, stává se pro jiného vězením. Absence je pak ztrátou, ale také příležitostí.

Ukázka z knihy Děti a rodiče v rozmanitých rodinách, kterou vydal Portál a koupíte ji zde.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.