tisk-hlavicka

Co je to hraniční porucha osobnosti?

24.10.2022 Paul T. Mason, Randi Kreger Portál

Nezapomínejte, že chování, jehož jste u svého blízkého svědkem, je obvykle nevědomé.

Při čtení následující kapitoly nezapomínejte, že chování, jehož jste u svého blízkého svědkem, je obvykle nevědomé. Jeho účelem je chránit sebe před silnou emoční bolestí – ne ublížit vám. Tyto znalosti vám pomohou oddělit tuto osobu od její poruchy.

Je běžné, že máte potíže pochopit myšlenky, pocity a chování lidí s hraniční poruchou, protože míváme tendenci se domnívat, že lidé s HPO myslí a cítí stejně jako my. Jenže tak to prostě není. Nicméně to může být pochopitelný omyl, protože lidé s HPO někdy vypadají naprosto normální.

Abyste však hraničnímu chování porozuměli, je třeba, abyste opustili svou realitu a vydali se na cestu do hraničního teritoria. A čím lépe tomuto území porozumíte, tím víc možností se pro váš vztah otevře.

Lidé s HPO se v podstatě obracejí k druhým, aby jejich pocity zvládali za ně. Člověk s HPO chce, aby mu druzí poskytli věci, které je pro něj obtížné poskytnout sám sobě, jako je sebeláska, stabilní nálady a pocit identity. Ze všeho nejvíc hledá poskytovatele péče, jehož nikdy nekončící láska a soucit naplní černou díru v jeho nitru plnou prázdnoty a zoufalství.

Rachel Reiland, autorka knihy Get Me Out of Here: My Recovery from Borderline Personality Disorder (Dostaňte mě odsud: mé uzdravení z hraniční poruchy), měla HPO po mnoho let, ale plně se zotavila. V jednom emailu popisuje neslučitelné pocity ležící v základech jejího chování:

Vždycky jsem měla takovou neukojitelnou touhu po čemsi, co jsem nedokázala nijak přesně vymezit, jen to nazvat bezednou potřebou. Děsila jsem se kvůli tomu sblížení s kýmkoli ze strachu, že přijde na to, že jsem zkažená a narušená. Tak jsem rozložila riziko. Přátel jsem měla spoustu, ale s žádným z nich jsme si nebyli příliš blízcí. Kdybych si nedala dost pozor, a jeden přítel by zjistil, jak jsem divná – no, tak jsem měla padesát devět dalších.

Pak do toho ale vstoupil romantický vztah. Když jeden člověk znamená tak moc, je toho v sázce hodně. Tohle je jiné – ten kluk mě taky potřebuje. Takže možná je tady bezpečno. Buď se mnou každý den a každou noc. Dívej se na mě, poslouchej mě. Jsem tady. Ach, to je úžasné! Konečně, ten pravý člověk, který dokáže všechnu tu potřebu zvládnout!

Hej… počkej chvilku! On říká, že se chce v klidu dívat na televizi. A co mám teď sakra dělat já? Jsem otrávená… Zatraceně. Já toho kluka nenávidím! Přestala jsem si dávat pozor – copak neví, jak těžké pro mě je něco takového udělat? Jak si dovoluje koukat radši na telku? Nebo jít s kamarády ven? Jak si dovoluje zjistit, jak jsem nevyrovnaná? Zuřím a je mi neskutečně trapně. Zahlédl tu bezednou hloubku potřeby.

Vyjedu na něj. Dobře mu tak. Rozlítím se. Křičím, dokud se nezhroutím vyčerpáním. A pak se proberu a vidím, jak moc jsem mu ublížila. A nenávidím se. Jsem k smrti vyděšená, protože vím, že půjde. Jsem tak zranitelná. Vůbec nejsem drsná. Prosím, neodcházej. Já tě potřebuju! Jak ti to můžu dát najevo?

Brečím, prosím, říkám mu, jaký je úžasný muž a jak je trpělivý. Měl bys mě nenávidět! Kéž bych radši byla mrtvá. Beze mě by ti bylo líp! Prosím, prosím, dej mi šanci ti to vynahradit. Pojďme se nádherně pomilovat, kdekoli, kdykoli!

Uf! Je zpátky. Díky Bohu, že jsem to nezbabrala nadobro. Záleží mu na mně…

Když si uvědomím, že jsem způsobila nenávratné škody, když už se cyklus opakoval tolikrát, že jsem přesvědčená, že jsem to nenávratně prošvihla – bez ohledu na to, jestli k tomuto závěru dospěl i on – utnu to a najdu si někoho jiného. A celou tou zatracenou věcí procházím zase znovu.

Lidé s HPO jsou nejzranitelnější vůči lidem, kteří jsou jim nejbližší: rodiče, manželé, děti a sourozenci. Tito lidé mají největší moc jim ublížit tím, že je opustí nebo odmítnou. A už jen samotné pomyšlení na to, že je někdo opustí, jim působí tak velkou bolest, že aby se tomuto scénáři vyhnuli, možná ze vztahu sami odejdou, než ten druhý opustí je.

Když u lidí s nekonvenční HPO něco nespustí jejich reakci, nebo když jsou mezi lidmi, kteří jim nejsou blízcí, mohou se často chovat naprosto normálně. Většinu času nevypadají ani neznějí jako někdo, kdo má nějakou poruchu. A někteří lidé s konvenční HPO – obzvláště ti, kdo chodí na terapii – mohou hraniční poruchu rozumově velice dobře chápat. Možná si toho o tomto tématu dokonce hodně zjistili. Ve chvíli, kdy lidé s konvenční formou HPO nejsou zrovna přemoženi silným pocitem bolesti, mohou chápat, že jejich pocity ne vždy odrážejí realitu. Mohou velmi, velmi litovat toho, jakým způsobem druhým ublížili. Toto rozumové pochopení jim však nezabrání v tom zareagovat na spouštěč a v dalších emocionálních projevech, které přijdou po pár hodinách nebo minutách.

Ukázka z knihy Život v papiňáku kterou koupíte na e-shopu Portál.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.