| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku V mléce příčinu většiny potravních alergií nenajdete, je to mýtus

 Celkem 19 názorů.
 Honza Bl. (3holky+1kluk) 


PR 

(21.10.2014 11:00:15)
Proč není u článku napsáno, že se jedná o PR? Co jiného by mělo vycházet z Agrární komory, která potřebuje zákazníky pro odběr mléka? Nechci tvrdit, že všechny mléčné výrobky jsou škodlivé, ale tohle je prachsprostá jednostranná reklama...
 Jarmila 
  • 

Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(21.10.2014 11:37:45)
Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou. Pokud pijeme mléko ČERSTVÉ, má přece jen jiné složení. V mléce PASTERIZOVANÉM, které ale pijeme my, jsou jemné vysrážené vločky kaseinu a právě kasein je jednou z příčin dětských alergií na kravské mléko. Mělo to moje dítě ve věku cca 4-5 let a projevovalo se to olavými holenními kostmi. Bolesti byly tak silné, že dítě z bolesti lezlo po čtyřech, ani se na nohy nepostavilo. Lékaři to vzali tak, že jde o "růstové bolesti", které mívá hodně dětí. Takže jsme měli omezit pohyb, hlavně běh. No, zkuste to u tak malého živého dítěte! Bolesti nepřestávaly. Tak jsem měla dávat nejprve Paralen, Nepomohlo. Skončili jsme na doporučení 1x denně Brufen 450. Naštěstí jsem se v knize léčitele Janči dočetla, že jde o potravinovou alergii, při které se NESMÍ dávat dítku pasterizované mléko, jen čerstvé přímo od krávy. Kysané mléčné výrobky, pudinky a další nevadí, jen to "čerstvé" mléko. Bolesti zmizely jako mávnutím proutku a od té doby se neobjevily. Kdybych poslechla lékaře, měla jsem doma postižené dítě na vozíku, protože tak vysoké dávky Brufenu by zabily i vola, natož malé dítě.
Občas to proto píšu do různých blogů, aby maminky věděly, o co jde, když už to lékaři neřeší. Štve mne, že to nevědí a neřeší, protože je to z hlediska zdravého vývoje dětí dost závažná věc.
Pro rýpaly: to, že se mléko pasterizuje, je požadavek obchodu. Ještě v 19.století šlo mléko od krávy prakticky rovnou ke spotřebiteli, ale obchodníci s tím měli problém, protože brzo kyslo. Proto po objevu pasterizace začali mléko hromadně pasterizovat, protože v něm nejen zabili případné nežádoucí bakterie, ale významně prodloužili jeho trvanlivost.
 Niki 
  • 

Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(21.10.2014 15:47:09)
Podobná zkušenost.Po 6 roce,ale alergie vymizela a teď už máme dva roky klid.Nikdy nezapomenu na ten zoufalý pláč,jak ho ty nohy strašně bolí.
 Jarmila 
  • 

Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(21.10.2014 17:19:07)
Niki, Janča píše, že tato alergie postupně vymizí, ale jen v případě, že cca 1/2 roku po atace nepije dítě pasterizované mléko. Že se musí nejprve bezvadně zahojit všechny sliznice, protože ten kasein je dráždí. To je ale doba, kdy to nemusíš ohlídat, zvláště pak tehdy, když fakt, že tato bolest je projevem alergie, nevěděl ani lékař. Janča píše, že toto je jedna z hodně rozšířených potravinových alergií. Dneska dítko (už teda 30) klidně pije pasterizované mléko a klídek pohoda.
 katuka 
  • 

Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(21.10.2014 19:29:47)
Moje dítě nepilo pasterizované mléko vůbec, pouze rýžové a bolely ho nohy šíleně. Teď pije mléko normální a nohy ho nebolí :-)
 Niki 
  • 

Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(21.10.2014 20:46:45)
Já myslím,že byl alergický na nějakou složku z mléka.Dnes pije mléko normálně,jí jen goudu,lučinu a parenicu a maso téměř vůbec.Rozhodně to nebylo růstové.Dokonce ani krevní testy nic neukázaly.Zvláštní bylo,že ho ty bolesti přepadly a trvalo to třeba tři hodiny a pak nic.Samozřejmě jsme lítali po různých doktorech,protože kamaráda dcera si stěžovala na bolesti nohou a doktor říkal,že je v pubertě a že moc roste a ona jí v nohách vesele řádila rakovina.Když na to po třech letech přišli bylo pozdě a v 16-ti letech umřela.Takže když viděl našeho syna okamžitě nás hnal na vyšetření s tím,že se nemáme nechat udolat a trvat na všech vyšetřeních.
 Roger Power 
  • 

Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(22.10.2014 21:42:28)
O jaký alergii z trvanlivýho mlíka pořád melete??? 8D
Kasein je tam v kapéncíhc,tak se moc nevstřebá...
Dceři je už 12let,kaseinové krabice ani nepije,jí jen jogurty a holeně bolí furt...
A felčaři jen krčí rameny...8)
 Elwing 


Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(23.10.2014 8:05:04)
Pokud je mleko homogenizovane, kasein se prave nejak vic vstrebava.Proto kupuju jedine pasterizovane
 Roger Power 
  • 

Re: Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou 

(22.10.2014 9:22:15)
Buď ráda ,že je kasein v kapéncích a tak se nemůže téměř vstřebávat do organismu...
Tím pádem nemůže škodit a způsobovat alergie,jak se domníváš...8)
 withep 


Reklama, a ještě klamavá 

(21.10.2014 13:31:47)
Vždyť je to reklama, proč se to tváří jako článek? A ještě tak nevěrohodný, jednostranný, neúplný...

Já jsem třeba nevěděla, že jsou geografické rozdíly ohledně laktázy v dospělé populaci. Jak by se dalo zjistit, jestli já ji mám? Ale jinak mi v článku spousta věcí chybí. Chce vyvracet údajné mýty o škodlivosti mléka? Budiž, ale zmínil snad jen ten jeden jediný. Co stravitelnost, kyselotvornost, využitelnost minerálů, vliv pasterizace a homogenizace...?
 Petr 
  • 

Opravdu nechápu 

(21.10.2014 19:52:02)
proč článek není označený jako PR. PR mi připadá neetické z podstaty věci, ale když už redakce tak strašně potřebuje peníze za tento druh reklamy, tak to prosím označte.

Tohle je čistá lež:
"nezastupitelnost mléka ve zdravé stravě"
Japa to dělají ty chudáci v Asii a Africe, že neumřou bez mlíka od krávy, když nemají ten enzym? A co vegani? Nikde jsem neslyšel že by nějaký vegan měl problémy z nedostatku kravského mlíka. Tak jakápak nezastupitelnost? To je věta čistě reklamního rázu (chytře se tvářící blábol) v článku který se tváří jakže vědecky, ale je to reklama na mlíko v tetrapaku.
 Jarmila 
  • 

Re: Opravdu nechápu 

(21.10.2014 21:03:37)
Kdesi jsem četla, že národy, které vznikly z národů pasteveckých, mají za milióny let svého vývoje enzym, pomocí kterého mohou syrové mléko trávit. Národy, které byly původně lovecké, tento enzym nemají. Proto je v Africe spousta národů, které mléko pít nemohou, stejně jako např. v Číně a v JV Asii. Ale třeba Mongolové a my (naši předkové pocházejí ze středoasijských zemí, odkud sem kmen Čechů přišel spolu s dalšími kmeny) stráví mléko bez problémů, teda až na to zanedbatelné procento lidí mezi námi, co prostě ten příslušný enzym nemá.
 Hana, tři děti 
  • 

Re: Opravdu nechápu 

(21.10.2014 21:55:15)
Přesně tak. Nejdůležitější je jíst a pít to, co jedli a pili naši předkové. V naší rodině se například pilo hodně mléka odjakživa. Nemáme s tím ani já ani moje děti nebo vnoučata žádný problém. Když chci zahnat žízeň, je pro mne mléko ten nejlepší způsob. A to i třeba po pivu.
 Nikaia+08+10 


Re: Opravdu nechápu 

(22.10.2014 8:31:47)
Souhlasím, ale naši předkové nepili pasterizované mléko. Já třeba s trávením mléka trochu problém mám, ale s mlékem rovnou od krávy ne, domnívám se, že je to proto, že průmyslově zpracované mléko je enzymaticky úplně mrtvé. (jinak samozřejmě jsem ráda, že nedostanu tuberu atd)
Jinak ten článek ~a~
Už podle nadpisu
vím, kdo je v podpisu.
 Jarmila 
  • 

Re: Opravdu nechápu 

(22.10.2014 8:51:21)
Naši předkové nepasterizovali, ale rovnou převařovali. Pokud vím, tak v zimě mohli nechat mléko v chladu, pár dní vydrželo, ale v létě ho převařovali. Úlně mu tak zničili chuť a hodně lidí ho pak používali jen na vaření a pečení, pít se to fakt nedalo, a pokud ano, tak s odporem.
A když už jsem u těch pamětí: pamatuju si, že jsem jako holka chodívala pro mléko do bandasky. V koloniálu na rohu měla prodavačka hliníkovou 25-litrovou konev a dvě odměrky, půl- a litrovou. Každému naměřila, kolik chtěl. když mléko prodala, konev vymyla horkou vodou. A přesto nikdo žádnou infekci nechytil. Skleněné lahve na mléko se objevily až potom, měly hliníková víčka. Bílé pro polotučné a červené pro plnotučné. Mléko v plastikovém sáčku přišlo daleko později (a lidi ho v té době ani moc kupovat nechtěli, protože ty sáčky obvykle ve svárech praskaly, kolikrát byla přepravka plná mléka).
 Filip Tesař 


Re: Opravdu nechápu 

(22.10.2014 9:06:55)
"Laktázová aktivita v dospělosti chybí jen v asijských etnicích (čínské, japonské) a v černošské populaci.

Zcela jiná je situace v indoevropské populaci. Její etnogenetický základ je v pastevecké populaci západní euroasijské stepi zachovávající laktázovou aktivitu i v dospělosti. Tito jedinci byli evolučně výrazně zvýhodněni, protože v mléce přijímali vysoce hodnotnou potravu. Jedinci s laktázovou aktivitou se s větší jistotou dožívali dospělosti a předávali tuto pozitivní vlastnost potomstvu. My patříme do populace, kde ztrátu laktázové aktivity - která je příčinou laktózové intolerance - v dospělosti vykazuje do 10% populace," upřesňuje odborník."

Odborník by měl možná taky upřesnit, jak si věci stojí s nezávislou domestikací krávy (tura) v severovýchodní Africe a tisíciletým využíváním krav a pitím mléka v černošských populacích Afrického rohu (kde jsou, řečeno Škvoreckého slovy, černoši opravdu hodně černí) a Sahelu?

Že má indoevropská populace "etnogenetický základ" v západní eurasijské stepi, je kapku sporné, přinejlepším nedoložené, nehledě na to, že mluvit v souvislosti s Indoevropany o etnogenetickém základu je od základu nesmysl, stačí si srovnat Portugalce, Bělorusa a Inda. Už původní pra-indoevropská populace, o níž nevíme přesně, kde žila (existuje víc více či méně věrohodných hypotéz), byla už možná sama o sobě smíšená, a pra-indoevropština vznikla právě smíšením dvou odlišných jazykových základů. V každém případě se Indoevropané šířili a na západě absorbovali obrovskou masu jiné populace, o níž ani s určitostí nevíme, jakým jazykem hovořila, ale geneticky je odlišná dodnes, na severu ugrofinské populace, žijící původně až k hranici stepí (díky tomu mají Baltové a mnozí - ti severní - Germáni a Slované modré oči a plavé vlasy), na východě drávidské a jiné. V každém případě přinejmenším někdy od 3. tisíciletí př. n. l. nějaká jednota mezi etnikem (etnicitou) a geny už neexistovala.

O evolučním zvýhodnění pomlčím, autor má znalosti spíš základní úrovně.

Jinak k využívání mléka domácích zvířat v potravě došlo podle všeho až ve 4. tisíciletí, dávno po domestikaci krav, ovcí a koz, a to na Blízkém východě, ne někde v eurasijských stepích, kam tento vynález dorazil z Blízkého východu a šířil se odtud dál, na východ stepním pásmem a na sever do tajgy, mezi pastevce sobů.

Úplně na závěr: nechci snižovat renomé prof. Krejska, co se týče jeho vlastní specializace, což je výzkum střevní mikroflóry a imunologie, tomu nerozumím sám a podle všeho má pan Krejsek solidní bibliografii.
 .kili. 


Re: Opravdu nechápu 

(22.10.2014 9:33:48)
a kterou lactasovou deficienci máte na mysli při popsaných úvahách o ní ?
 Filip Tesař 


Re: Opravdu nechápu 

(22.10.2014 11:05:51)
Nepíšu o ní, úvodní pasáže v uvozovkách jsou citace článku.
 Bouřka 


PR 

(22.10.2014 16:36:54)
Hodně zavádějící článek. Patřím k těm, komu alergii na bílkovinu prokázali. Po letech na dietě se to dost spravilo, hádám že se uzdravila střeva. Ovšem i nadále mám laktozovou intoleranci, zvládám kysané výrobky, některé sýry a nepasterizované nehomogenizované mléko. Ona i ta homogenizace muze dělat problémy. Problém je v tom, že běžné mléko je na hony vzdálené tomu, na které se adaptovali naši předci - krom všech těch technologických uprav je to i otázka krmiva - dnešní dojnice dostávají vědecky sestavené krmné dávky postavené z nemalé části na kukuřici, obilovinách, mlátu (a v jiných krajích i soje), aby při nepřirozeně vysoké dojivosti mělo mléko potřebný obsah bílkovin a dalších složek. Krávy našich předku žraly hlavně trávu. A tohle se prostě taky někde projevit musí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.