| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak je to s chemickými postřiky

 Celkem 15 názorů.
 Jeanny 
  • 

Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(21.7.2014 10:35:39)
To je zase článek, který má příznivě vyznít pro různé bio pěstitele. Ovocné stromy se musí stříkat proti mšicím, kadeřavosti (např. broskvoně), proti strupovitosti plodů, dále např.proti rzi, padlím, obaleči a dalším parazitům. Je bláhové se domnívat, že tomu může být jinak. A nakonec bio produkty jsou prostrorem pro do nebe volájící podvody.
 x x 


Re: Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(21.7.2014 13:03:27)
Pochopitelně, bio způsobem se ve velkém nedá vypěstovat nic. To je nad lidské síly, nemoci a škůdci vždycky zvítězí. A co nesežerou plísně a mšice, tak sežerou špačci. Můžu chodit kolem stromu a házet po nich kde co a už se ani nebojí. ~q~
 connie3 


Re: Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(23.7.2014 12:02:05)
Jeanny: my na naší zahradě nestříkáme vůbec nic a přihnojujeme jen kompostem. Mandelinku z brambor pečlivě obíráme. Je to sice trochu otrava, ale funguje to už léta letoucí - takže vůbec není pravda, že chemie se používat MUSÍ.
 Jeanny 
  • 

Re: Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(23.7.2014 12:18:17)
Můžu tě ujistit, že pole zasažené Mandelínkou bramborovou nejsi ani s celou svoji rodinou schopna od škůdce "vyčistit". Promiń, to nestojí ani za komentář. Pěkný den.
 connie3 


Re: Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(23.7.2014 12:52:48)
Jeanny: nevím, proč ta útočnost, máte taky bramborové políčko? My pěstujeme brambory pro naši spotřebu odjakživa a nikdy jsme ničím nestříkali, dokonce ani v totaliních dobách, kdy jsem byla malé školáče. Vždycky jsme mandelinku obírali, vajíčka na spodech listů rozmačkávali. Nevím, co dalšího mám napsat, než že to funguje. Tady není podmínkou, že musí být pole 100% zbavené škůdců. Stačí, když se minimalizují natolik, že okousnou jen sem tam nějaký list a nejsou v počtu, aby byly schopné rostliny sežrat. Tato rovnováha úplně dostačuje. Tímto způsobem si většinou zajistíme cca 10 pytlů nešplíchaných brambor pro celou rodinu. Výjimečně se stává, že jsou suché roky, brambory moc malé a pak musíme přikoupit.
 jentak 
  • 

Re: Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(23.7.2014 14:46:49)
Taky jsme nestříkali - ale celá rodina vyfásla sklenice s vodou a už jsme jeli po řádcích - mandelinka se sbírala, nestříkalo se nic.
A můj táta už má menší políčko a taktéž nestříká - prostě sbírá - nemůžeš si to nechat zamořit, to je celý.
Je to stejný jako se slimákama - chemii nechci, tak je musím sbírat, tak sbírám.
 kreditka 


Re: Ale i drobný pěstitel musí ovocné stromy chemicky ošetřovat 

(23.7.2014 19:06:19)
~R^ Jako malopěstitel souhlasím, ale problém je v tom že já jako malopěstitel pěstuji jablka jen pro sebe. Velkovýrobci musí nakrmit i lidi v panelákách a pracují v množství kde opravdu nejde jít jen přírodní metodou to by chom umřeli hlady...
 x x 


Sranda článek 

(21.7.2014 13:01:54)
Autor článku zřejmě žije někde v Praze mezi paneláky a neviděl, jak se např. zde u nás na Znojemsku stříkají ty jím preferované domácí výpěstky. Bydlíme uprostřed sadů a vinohradů a zkrátka stříká se pořád a proti všemu. Nestříkat, tak úrodu sežerou plísně, mšice, molice a milion dalších potvor. Já musím stříkat i kytky, protože zde sice roste opravdu všechno, ale taky škůdci. Letos jsem přišla skoro o všechny petunie a nepomáhá už ani postřik. Mravence musím likvodovat ve velkém, zkrátka, není to snadné něco vypěstovat, zvlášť v takovém kraji jako je tento.
 katka+synek2007 


Re: Sranda článek 

(21.7.2014 18:59:07)
Ale to snad ne! Samozřejmě, že biozemědělství má větší ztráty a nižší výnos (proto jsou taky bioprodukty dražší), ale ať mi nikdo netvrdí, že to nejde. Mám velkou zahradu a chemie na ni nesmí. Pěstuji zeleninu, ovoce i květiny. Dokonce i trávu mám delší, ne jen z přesvědčení, ale i proto, že někdy je pro nás technicky obtížné to řešit. Občas mi něco sežerou slimáci, tak holt koupím sazenic víc, nebo pak pěstuju něco jiného. Ovoce na stromech i keřích mám pravidelně nádherné. Pravda, nemám produkty na prodej, tak je pro mě snazší nad neúrodou mávnout rukou. Pokud jde ale o stromy a keře, tam mi problém řešitelný postřiky stejně nikdy nenastal, maximálně zmrzly květy nebo nebylyy včely, což žádná chemie nevyřeší.
 x x 


Re: Sranda článek 

(22.7.2014 20:54:00)
Katko tak to jsi šťastný člověk. Můžeš mi říct, odkud jsi? Já bych taky nejraději nestříkala, ale to bych neměla nic v truhlících, ani na zahradě. Tady u nás je to fakt otřesné se škůdci.
 katka+synek2007 


Re: Sranda článek 

(24.7.2014 11:31:26)
Mariánskolázeňsko, vesnice, kolem samé zahrady. Když jsem byla dítě, měli jsme chalupu na Svatém Kopečku u Olomouce a ani tam jsme nestříkali. Myslím, že částečně je to v hlavě. Někoho vyděsí tři mšice, mě ne ~;). Ještě mě napadá, že to může být i o nadmořské výšce, jsme 680 m n.m.
 Jitka 


Re: Sranda článek 

(21.7.2014 22:46:01)
Pokud jsou někde lány stále stejné plodiny, tak je logické, že je to pro škůdce snadný terč. Pokud ale pochopím "škůdce" jako regulátora něčeho přemnoženého, tak mi přijde, že je to v přírodě výborně zařízeno. A zemědělství bez chemie využívá právě toho, jak to v přírodě funguje. Logicky to nejde dělat ve velkém. Myšlenka ekologického zemědělství je dobrá, problém je, že jakmile něco začne být cítit penězi, tak se toho chytnou lidé, kteří s původní myšlenkou nemají nic společného..ale proto přeci nemůžu odsuzovat bioprodukty...jen si musím lépe vybírat zdroje..což je samozřejmě někdy dost časově náročné, ale není to nemožné..já se snažím jít cestou co největší soběstačnosti a nákupu u svých známých lokálních (i nebio)pěstitelů...je potřeba snahu podporovat a ne hned shazovat...
 katka+synek2007 


Re: Sranda článek 

(24.7.2014 11:32:30)
~R^
 connie3 


Re: Sranda článek 

(23.7.2014 12:13:39)
to Žubka: loni jsme neměli dost brambor a cibule, takže jsme brali z Višňového, tedy ze Znojemska, a je to statek s biocertifikátem. Používají tady tyhle prostředky:
http://www.biocont.cz/cz/biologicka-ochrana-rostlin.htm
Neže bych chtěla dělat reklamu, ale už jsem něco málo vyzkoušela a fakt funguje. Ono to většinou není na principu, že to toho škůdce zahubí, ale splete - prostě se rostlina "navoní" nějak jinak a on na ni potom nejde, protože ji nepozná. Proti mravencům třeba polepy (potom si nemůžou pěstovat tolik mšic), proti slimákům popel, protože ten je leptá. Všechno lze jinak a nechemicky. Jinak samozřejmě vím, jak moc se zrovna na Znojemsku hnojí a zalévá (až plýtvá vodou), protože jinak by na mnoha místech byl úplný suchopár.
 Hanina 
  • 

Je třeba si uvědomit 

(22.7.2014 11:31:41)
Je třeba si taky uvědomit, že odrůdy pro velkovýrobu jsou šlechtěny na malou otlačnost, na odolnost vůči mnohým chorobám, na vyšší pevnost dužiny apod. Tím bohužel trpí chuť, hodně plodů pak chutná jako řezanka. To produkty, sklizené v době optimální zralosti přímo z rostliny/stromu, nemají, proto chutnají jinak. Navíc je třeba počítat s tím, že plody jsou dopravovány na velké vzdálenosti, třeba až z Austrálie nebo Jižní Ameriky, proto jsou na plantážích sklízeny v době, kdy ještě nejsou zcela zdravé, to taky na šťavnatosti nepřidá, ale bez toho bychom třeba nikdy nevěděli, jak chutná banán nebo mango. Že se k nám dovážejí třeba jablka z Nového Zélandu, to považuju za zhůvěřilost, copak u nás se jablka nemohou pěstovat? Horší ale je, že na trhu pomalu nenajdete místní produkty, třešně, višně, meruňky, jejich pěstování se moc nevyplácí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.