| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kapesné dávejte dětem pravidelně

 Celkem 32 názorů.
 kreditka 


Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 10:34:00)
a paradoxně jsem byla hospodárnější než většina mých spolužáků, které rodiče dotovali pravidelně. Ti totiž věděli že klidně můžou peníze utratit protože třeba za týden dostanou znovu. Já jsem nikdy nevěděla kdy peníze dostanu proto jsem s těmi co jsem měla zacházela šetrně, protože jsem věděla může být hlř a můžu zůstat bez koruny...
 Lexi. 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 12:42:53)
Také jsem nikdy nedostávala pravidelné kapesné, ani na VŠ (když jsem potřebovala peníze - prostě jsem řekla rodičům), přesto jsem utratila mnohem méně než většina spolužáků, žádné módní hadříky a tak. I když jsem začala pracovat a bydlela jsem u rodičů, kterým jsem platila symbolické "nájemné" (plat jsem tehdy měla slušný) - ušetřila jsem tehdy spoustu peněz. Více utrácet za své libůstky, hezké oblečení a tak jsem začala až když jsem byla 4-tým rokem na RD a uvědomila jsem si, kolik za své koníčky utratí manžel a kolik já. Ta nerovnováha byla natolik velká, že už jsem nechtěla být "blbá" a začala z rodin. rozpočtu odsávat víc peněz sobě pro radost.
Myslím, že hospodaření a penězi je hodně nastavené povahou, někdo je prostě škudlil, někdo marnotratník.
Mně nedělá problém nastavit výdaje tak, abych vyšla s penězi, na druhou stranu jsem naprostý analfabet v tom, jak uspořené peníze uložit tak, aby neztráceli hodnotu. Zmůžu se tak max. na termínovaný vklad nebo stavební spoření, investic se bojím, neboť jim ani trochu nerozumím.
 1kulička 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 14:50:41)
Mám úplně stejnou zkušenost, to by se zase mohlo úplně obrátit a prohlásit, že děti si zvykají na snadný a pravidelný příjem, který mají jen na své koníčky...a pak se v dospělosti neumí uskromnit, když na koníčky nezbývá.
Ono spíš záleží na tom, jaký mají k penězům přístup rodiče a co o nich dětem říkají.
Taky je rozdíl, jestli dostane peníze, kdykoli si dítě řekne nebo naopak jen když rodič uváží, že to je vhodné...(a vysvětlí důvody).
Byly jsme 3 děti, kapesné jsme nedostávaly, všichni máme vš a nikdo z nás neměl nikdy problém s dluhy, naopak majetek množíme :-).
 katka+synek2007 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 16:53:15)
Plně souhlasím. Navíc mi přijde, že pravidelné kapesné fixuje děti na peníze a nastavuje myšlení, které má mnoho dospělých, že do práce se chodí aby byly peníze (místo, aby se člověk realizoval) atd. atd. Peníze přestanou být prostředkem a stanou se cílem.
 Helena 
  • 

Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 18:25:56)
Ja nevim jak vy, ja do prace chodim hlavne kvuli penezum. A vybrala jsem si takovou, aby me to i bavilo. Zadarmo chodim tak maximalne vencit psy do utulku.

Podle me pravidelny prijem sebemensi hodnoty nemusi to byt prece stovky mesicne.. z vasich deti udela sebevedomejsi lidi. Nebo s kazdym prdem musi za maminkou, aby jim to schvalila a jeste vytahla penezenku ? Proc ? Dejte jim svobodu nezebrat.
Mohla bych stejne argumentovat opacne, ze vase " bezkapesni " metoda dela z deti takove, co se nauci, ze staci nahodit smutne oci a poradne vzdychat a penize vypadnou. Ale kdyz doopravdy po necem touzi a takovych celkem nedrahych pitominek v kramech lezi :-) tak vlastne nemaji sanci.
 Lexi. 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 19:23:41)
Já jsem ke svým rodičům nechodila žebrat, ani mi neschvalovali každý nákup. Prostě pokaždé, když mi docházeli peníze, přišla jsem za rodiči s tím, že mám málo peněz. Oni mi nějaké dali, např. 100 Kč (částka se různila podle věku, jako starší už jsem si řekla o konkrétní částku). Neptali se, za co jsem je utratila, popř. za co je chci utratit. A já jsem tak málo utrácivá, že jsem tohoto systému nezneužila a utrácela jsem málo (třebaže kohoutek byk stále otevřený).
Ale jak už jsem psala výš, tento systém by nebyl pro každého, někdo je od přírody škudlil, někdo marnotratník.
 Dáša K., syn 7let, dcera 19měs. 
  • 

Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(24.3.2014 21:53:49)
Žijeme ve velmi dobře situované rodině, peněz máme naprostý dostatek, ale nevidím důvod, proč bych měla synovi dávat v 1.třídě nějaké peníze. Dostává drobné dárky za odměnu (vysvědčení, nepříjemné vyšetření u lékaře, větší pomoc na zahradě apod.), mluvím třeba o krabičce Lega. Oblečení vybíráme spolu, dárky k vánocům a narozeninám dostávají naše děti ve větším množství, ale rozhodně ne všechny, které by si přály. A to ještě před vánoci děláme generální úklid a ví, že některé hračky, které již třeba nepotřebuje, poputují do dětského domova, kde najdou své uplatnění a doma uvolní místo něčemu novému, společně k nim také přikupujeme nové pro tyto opuštěné děti.
Pokud si syn urputně touží něco koupit, musí si vzít ze své pokladničky, kam si spoří penízky od babiček. Sám si musí zvážit, jestli je tolik peněz ochoten obětovat, když je pak vidí na hromádce vedle těch, které mu zbydou. A to se týká i např.aktuálních Angry Birds v Billa - body mu sbíráme, ale tu padesátikorunu na plyšáka si pak musí dát sám.
Samozřejmě je to věc názoru, ale já upřednostňuji, že se spolu bavíme o škole, kamarádech, knížkách, že si spolu čteme a kreslíme na záda, než aby řešil, co by si mohl za kapesné koupit.
 Lexi. 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(18.3.2014 19:16:06)
Já do práce chodím taky jenom proto, abych měla peníze. Naštěstí jsem si vybrala takovou, která mě celkem baví, ale kdybych peníze nepotřebovala, realizovala bych se zcela jinak ~;).
 katka+synek2007 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(19.3.2014 9:49:02)
Jo, trochu jsem to přehnala. Na druhou stranu by člověk možná bez toho pocitu, že do práce musí, dokázal méně, ale to je věcí polemiky, málokdo z nás si to vyzkoušel (nemuset do práce). Spíš jsem tím chtěla říct, že je mi smutno z toho, že na otázku malých dětí "maminko, proč jdeš do práce?" snad devadesát procent lidí odpoví "abychom měli penízky" (ještě ta něžná zdrobnělina pro peníze- br). Tohle jsem opravdu nikdy synovi neřekla.Spíš odpovídám něco ve smyslu, že každý potřebuje dělat něco užitečného co ho baví a co umí, jinak by to v životě byla nuda, a taky za to dostane peníze, aby měl za co kupovat potřebné věci. Možná to někomu může připadat přepjaté, ale já to tak opravdu cítím.
 jentak 
  • 

Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(19.3.2014 13:59:20)
No a já to říkám tak, jak se Ti to nelíbí - protože potřebujeme peníze. Když budu dostávat peníze na účet bez práce, vůbec bych se nezlobila, do práce nechodila a zabývala se jen tím, čím bych chtěla bez ohledu na to, zda za to dostanu příslušnou odměnu. Nebudu povídat dítěti kraviny, že do práce chodím kvůli uspokojení, když dítě evidentně chce, abych s ním byla doma, což já bych teda ráda, ale nemůžu, protože bez práce nejsou peníze.
 dandyna 
  • 

Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(19.3.2014 22:49:32)
Tak pokud jde o kapsené to jsem nikdy nedostávala a když jsem si o něco řekla i o maličkost rodiče mi ji stejně nekoupili s tím že to nepotřebuji.V osmi letech jsem ukradla sušenku v obchodě chytili mě.A paní na sociálním se mi snažila vysvětlit že když se něco z obchodu stratí že to musí zaplatit prodavačka.Ptala se mě jak by mi bylo kdyby mi někdo pro nic za nic vzal peníze.Řekla jsem jí že by mi to bylo jedno že stejně žádný nemám.Poprvé jsem měla peníze s první výplatou v nějakých 22.A do práce chodím jen kůli tomu že musím vydělat na nájem a aby bylo co jíst.Ale kdybych nemusela tak nepracuji příjde mi to jako stráta času místo aby byl člověk s rodinou a dělal co ho baví musí 8 hodin deně někde hákovat,k tomu 8 hodin spát ,2 hodiny doprava do práce 3 hodiny domácí směna a max 2 hodiny volna za celý den.To není život jen mrhání časem.A kůli čemu? Aby se vydělalo pár drobných na základní potřeby jako nájen a jídlo a cestu do práce.Na zábavu není čas ani peníze tak na co tu potom jsme?
 katka+synek2007 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(20.3.2014 10:20:56)
Smutné. Nechci, aby mé dítě mělo tenhle náhled na práci a na život. Cítím z toho postoj :"je to strašné ale musí to tak být". Jenže ono nemusí. Pokud se chci cítit šťastná a naplněná a to i v práci, musím si za tím jít. Není to jednoduché a kompromisy jsou samozřejmě nutné, ale pokud nepolevuju, tak se to dřív nebo poyději povede nebo aspoň přiblíží tomu, kde bych chtěla být. Samozřejmě vím,, že každý nemá stejné výchozí podmínky, ale jen opravdu málokdo s tím opravdu nemůže nic dělat. Spousta rodičů bohužel nevědomky dětem předává tenhle rezignovaný postoj a toho bych se na svých dětech opravdu nechtěla dopustit.
 Kaja 
  • 

Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(21.3.2014 15:12:57)
Souhlasím. Také jsem nedostávala peníze pravidelně, jen když jsem potřebovala. S penězi jsem zacházela daleko úspornějí než děti, kteřé dotávali peníze pravidelně. Když jsme šli do krámu oni řekli:"to si koupíme", já:"na mě je to drahé" (sice jsem i peníze měla, ale nevěděla jsem kdy dostanu další a tak mě to nutilo hospodařit) a kamarádi: "no a co drahé, vždyť v neděli dostanu další kapesný" ... nevím jestli to je cesta .. jinak co vím, tak na jednu spolužačku, co dostávala pravidlné a relativně vysoké kapesné je teď uvaleno několik exekucí ;).
 jentak 
  • 

Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(21.3.2014 15:24:07)
Kajo - ale to nic nevypovídá o tom, že to s Tebou udělalo nedostávání kapesného, ale o tom, jakou máš povahu~;) Pro Tebe by to byl pravděpodobně zbytný výdaj, i když bys kapesný dostávala pravidelně. To jsem si ověřila u svých dětí.
 Hanulala 


Re: Kapesné jsem pravidelně nedostávala 

(25.3.2014 11:53:13)
Trefné, s tím souhlasím. A funguje to tak i u mého 16.letého syna, je opatrný a neutrácí bez rozmyslu.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Souhlas 

(18.3.2014 10:54:03)
Tak já s článkem souhlasím, já takto dostávala kapesné (i když před těmi mnoha lety v jiné výši) a naučilo mne to hospodařit. Můj muž nikdy kapesné neměl, když něco potřeboval, prostě si řekl a dostal na to. Ne, že by neuměl vůbec hospodařit, ale prostě neznal, že někdy peníze prostě NEJSOU a bylo pro něho dost těžké, než se naučil, že jsou výdaje nezbytné a výdaje zbytné a ty si člověk někdy musí odříct. Když na něco nebylo, byl jako malé uražené dítě....

Naše děti kapesné dostávaly a dostávají, pravidelně v neděli obdrží kapesné na další týden. I ty sumy souhlasí - v první třídě 10,- na týden, co rok, přidávala se desetikoruna. Na vyšším gymplu pak co rok, to +20,- Kč, takže teď má na týden 150,- Kč
Ale kromě pravidelné "valorizace" kapesného se valorizovaly i povinnosti, takže čím starší holky byly, tím více povinností měly doma.
Jedné, s čím ne tak úplně souhlasím je v rámečku uvedené. že toto jsou peníze na osobní vydání dětí a ".... pokud si dítě samo platí obědy, telefony, dopravu, je třeba přiměřeně navýšit....." Ano, pochopitelně na jídlo či dopravu dávám peníze extra, ale telefon ne - dcera by byla schopná protelefonovat snad tisíce každý měsíc. Takže telefony si musí hradit sama z kapesného....
 jentak 
  • 

Re: Souhlas 

(18.3.2014 14:12:22)
Myslím, že každé dítě potřebuje dozrát do určitého věku, aby se naučilo hospodařit s penězi. Dcera se to naučila v okamžiku, kdy si sama začala vydělávat, jeden syn to umí snad od malička a druhý - tam se bojím, že se to nenaučí nikdy, ten kapesný nemá, protože bez ohledu na jeho výši ho hned utratí. Někteří dospělí se hospodařit nenaučí nikdy bez ohledu na to, zda kapesné měli jako děti nebo ne.
 Helena 
  • 

Re: Souhlas 

(18.3.2014 18:18:47)
no a prave pro toho tretiho utráceče by bylo nejlepsi , kdyby na vlastni kuzi zjistil ze kdyz utrati svuj pravidelny mesicni prijem hned prvni dny, nebude mit do konce mesice vubec nic... Ale chce to vydrzet , nepujcovat a nechat ho v tom machat :-). A deti ktere nemaji moznost si vlastni vuli rozhodnout, co s penezi udelaji, nemaji moznost si ani dusledky sveho jednani vyzkouset. U nas to fungovalo tak, ze pulka mesicniho kapesneho byla jejich a bylo nam jedno za co a na co je pouziji. Treba at to hodi z okna. S druhou pulkou jsme je ucili hospodarit tak, ze si setrili na neco vetsiho, treba na plakaty, lepsi mobil, lepsi kolo. S tim ze co usetri,my jim nakonec presne stejne penize pridame. Cili kdyz usetril tisic na kolo, my mu dalsi litr pridali. A jeste jsme to meli tak, ze JA bych koupila mobil treba za tisic, jestli chteli milackove drazsi, zbytek si museli usetrit / s nasi pomoci / sami. Musim rict ze to fugnovalo.Urcite znaji hodnotu penez a ze nenaskacou sami do penezenky. Myslim ze to bylo lepsi nez smutne povzdechy kamaradek : " mama mi na to nikdy neda, protoze to nepovazuje za dulezite. A ja kapesne nemam..." Ale co je dulezite pro dvanactiletou prece dospelak nemuze vedet, ne ?
 jentak 
  • 

Re: Souhlas 

(19.3.2014 14:03:21)
To vůbec nefunguje. Ani u dcery to nefungovalo, navíc si začala zvykat půjčovat od kamarádek stylem - za týden dostanu kapesný, půjč mi. A za čas se stalo, že vrátila dluhy a z kapesnýho nebylo nic. Malej si nepůjčuje, ale zjistila jsem, že mají takový výměnný systém - když mám peníze, rozfofrujeme je spolu, když je máš Ty, rozfofrujeme ty tvoje. A co se týká kapesného - jakmile jim ho jednou dám, nenutím je si z toho něco šetřit, je to jejich věc, protože to už jsou jen a pouze jejich peníze.
 Jája 
  • 

Taky bych chtěla 

(18.3.2014 18:07:57)
Taky bych chtěla 1.000,- Kč měsíčně jen na SVOJE potřeby.
Já se s penězi naučila hospodařit brzy, ze stýpka už na střední škole. To byly MOJE peníze, z nich jsem si platila ježdění na intr, intr a stravování. Co mi zbylo, bylo moje. Nikdy už jsem nebyla tak "bohatá" jako na střední nebo vysoké škole, protože pak přišla rodina, bydlení a podstatně větší finanční výdaje a povinnosti.
 Radou (06,09,14) 


Re: Taky bych chtěla 

(20.3.2014 15:09:49)
Článek je příliš stručný. Myslím, že kapesné samo o sobě nikoho nenaučí hospodařit. Daleko lepší, než strkat dítěti rybu, je naučit ho rybařit. A kapesné je pouhá ryba. Chce to něco víc.
 LaDa_A (2 deti) 


Dalsi kapitola v navodu "jak zit"? 

(21.3.2014 15:23:30)
Mne to prijde vlastne celkem legracni.
Klara se trema dlouhyma a napise, abychom davali detem kapesne, tak jo, poslechnem ji.
Bublinka napise, ze s detma cestovat jenom ve vyjimecnych pripadech, tak budem vsichni sedet doma.
Jaky smysl maji tady ty radoby "poucne" clanky? A proc jsou napsany v tak iritujicim stylu?
Proc tam neni extrakt z nejakeho vyzkumu, podporujici ty jejich "rady"?
Myslim, ze by kvalite tohoto portalu prospelo trochu profesionalni selekce.
 jentak 
  • 

Re: Dalsi kapitola v navodu "jak zit"? 

(21.3.2014 15:25:50)
No protože ač výzkumy jsou, tak závěry nejsou jednoznačné, neboť lidé jsou různí a nikdy nemůžeš vzít toho jednoho člověka, otestovat na něm nějaké chování, pak to vše smáznout a zkusit to jinak. To nelze.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

moje zkušenost - kapesné ano 

(24.3.2014 0:00:19)
Dětem jsme dávali pravidelně kapesné hned, jak se naučily počítat. Bylo zajímavé sledovat, jak s tím rozličně podle své povahy hospodařily. Dcera utratila všechno hned a pak neměla do konce týdne nic. My jsme vytrvali, takže se nakonec naučila počítat a rozvrhnout si peníze. Syn byl naopak šetřílek, psal si každý výdaj a našetřil si na spoustu věcí. Druhý syn taktéž, dokonce když byl nedávno dočasně bez práce, manželka na MD se dvěma dětmi, tak vzal hospodaření do svých rukou a přežili bez zadlužení. Já celý život zapisuji příjmy a výdaje a nikdy jsme nepotřebovali žádnou půjčk. Ve stejném duchu to učíme i naše vnoučata.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

moje zkušenost - kapesné ano 

(24.3.2014 0:00:55)
Dětem jsme dávali pravidelně kapesné hned, jak se naučily počítat. Bylo zajímavé sledovat, jak s tím rozličně podle své povahy hospodařily. Dcera utratila všechno hned a pak neměla do konce týdne nic. My jsme vytrvali, takže se nakonec naučila počítat a rozvrhnout si peníze. Syn byl naopak šetřílek, psal si každý výdaj a našetřil si na spoustu věcí. Druhý syn taktéž, dokonce když byl nedávno dočasně bez práce, manželka na MD se dvěma dětmi, tak vzal hospodaření do svých rukou a přežili bez zadlužení. Já celý život zapisuji příjmy a výdaje a nikdy jsme nepotřebovali žádnou půjčk. Ve stejném duchu to učíme i naše vnoučata.
 Klenoflejn+4 


Nemáme zavedené kapesné... 

(24.3.2014 0:29:59)
Asi by mě ta výzkumnice nepochválila, ale já se ptám svých školáků při ranním rozvozu, jestli mají peníze a dle potřeby doplňuji. Samozřejmě bych se pozastavila nad nějakou výrazně vyšší spotřebou, ale neděje se tak. O penězích se občas bavíme spíše v tom smyslu, že jsou zkrátka k životu potřeba, a proto je potřeba na sobě pracovat, aby byly jednou schopny nějaké vydělat.
 Jarmila, 2 děti - 14let a 8let 
  • 

Díky za názory ke kapesnému a co peníze za známky ve škole? 

(24.3.2014 10:06:57)
ahoj, přečetla jsem si vaše názory na kapesné, díky za isnpiraci.
Synovi taky dáváme 150 měsíčně a jsou to pouze jeho peníze, utratit je může, za co chce. Pak dostává na cestu na trénink, na pití nebo svačinu kolem 20,- denně. Taky si šetří, když pak dostane ještě nějaké peníze třeba k svátku nebo za vysvědčení, tak to hned neutratí.
Dcera je jiná, ta kapesné nemá, je ve 2. třídě, dostává peníze nepravidelně, ale jak je má, hned vše utratí. TAk to budu muset ještě po zkušenostech zvážit, spíš by ji vyhovovaly peníze 1x za týden. Je ale pravda, že když dostala k svátku nebo vánocům, tak si je šetřila, ale pak ji je stejně někdo sbalil... tak trošku smutné

Ale na co se chci zeptat. Syn se dobře učil, tak byl na gymnáziu, a škola byla moc těžká, tak jsem jej chtěla motivovat, aby se snažil a domluvili jsme se na zavedení finanční odměny za výborné studijní výsledky, samozřejmě v opačném případě peníze za 4 a 5 vracel. Dobře mu to moc nešlo, tak byly odměny docela přiměřené. Nakonec jsem ho z gymnázia vzala zpět na ZŠ ze zdravotních důvodů. No jenže nyní je na ZŠ v 8. třídě, učí se opět výborně, nosí 1 a 1*, těch má habaděj, pochvaly za olympiády a pod. No a teď chce po mě, abychom pokračovali v odměnách za známky. Jenže to jsou i po snížení odměny po přechodu na ZŠ ("snažší škola") docela vysoké částky, protože na základce jsou se známkami štědřejší... Je pravda, že ty peníze neutratil, šetřil si na něco dražšího, co si přeje, takže když jsme kupovali letos zimní bundu, chtěl bundu značkovou, já řekla, že dám částku, co by stála běžná bunda na velkého kluka a on si ochotně přidal.
Tak co si prosím myslíte o odměnách za známky ve škole? Je to podobné téma.
Díky za konstruktivní názory. J.
 jentak 
  • 

Re: Díky za názory ke kapesnému a co peníze za známky ve škole? 

(24.3.2014 13:58:56)
Já nevím - své děti jsem neodměňovala ani za výsledky ve škole, ani za pomoc v rodině. Ale chápu, že když je problém, tak se zkouší leccos. Staršímu synovi platím komplet mobil, kapesné má 200,- Kč měsíčně a dostává komplet vše, co dostane od babiček, k narozeninám apod. Ale on je šetřílek, šetří si, ale když jede na výlet se školou, prostě mu přidám na základ - on mi to pak vrací, ale já mu to nechávám. Co se týká oblečení - klidně koupím dražší, protože on není drban a má to kdo unosit.
Mladší syn je jiný, tomu dávám kapesné pravidelně 2x v týdnu 20,- Kč /když nemá kroužek/, jinak nic, protože rozfofruje všechno.
A co se týká Tvého syna - jednoduše bych mu to vysvětlila tak, jak to píšeš tady a dohodla se s ním na změně podmínek - nebo třeba úpravě - menší částky za jedničky a tak - to je na vzájemné dohodě. Není špatný říct - promiň, ale změnily se okolnosti a já na to prostě nemám.
 Jarmila 
  • 

Re: Díky za názory ke kapesnému a co peníze za známky ve škole? 

(25.3.2014 14:32:34)
ahoj, díky moc, budeme muset na tom zapracovat, ale nechci, aby se zhoršil, už ho trochu znám a vím, že by to udělal schválně. Na základce se moc neučí, mám pocit, že mu to jde všechno samo, tak by bylo fajn, aby mu to vydrželo...díky a hezké jaro. j.
 helena 
  • 

Re: Díky za názory ke kapesnému a co peníze za známky ve škole? 

(25.3.2014 7:13:10)
nojo, nasi drazi :-)? Muzes zkusit mu vysvetlit ze zakladka je prece jen trochu jiny level a navrhnout mu, ze mu za dobre znamky sice budes davat odmenu,ale o polovinu snizis hodnoceni. Cili ja nevim jestli jsi davala za jednicku deset kacek, davat na zakladce pet korun.. A pokud si za takto vzdelane prachy koupi krasnou bundu, co lepsi ho si prat.. A jeste ted budou dulezita pololetni a zaverecne vysvedceni, a tak financni pobidka na co nejlepsi vysvedceni bude dobra vec pro prijimacky... no a na stredni to po prijimackach za rok na podzim zrus uplne ...... treba. Ono i ta osma trida v zakladce, neni uplne snadna, s mladochama mlati hormooony a ucitelskej sbor nic moc ... tak bych se nebala to financne trochu pojistit..
 Jarmila 
  • 

Re: Díky za názory ke kapesnému a co peníze za známky ve škole? 

(25.3.2014 14:11:17)
ahoj, díky moc, zkusím to s ním ještě probrat, už mi to spočítal a vypadá to dost bledě...platím mu taky mobil, 200,- měsíčně, ale po 14 dnech je bez kreditu, ale jsem tvrdá, páč mu další nekoupím, musí si počkat, tak mu zbývá mi posílat sos sms. do školy na výlety a podobný věci taky platím, kroužky, myslím, že jsem se takhle nikdy neměla.
Doma jsme kapesné neměli, máma na to byla sama a peníze nazbyt nebyly, tak jsem chodila na brigády, pracovala o prázdninách v továrně, v šatně přes rok na diskotéce a uklízela...jo to byly doby, ale jak jsem byla štastná, když jsem si mohla založit na poště svoji vkladní knížku, kam jsem si nosila v pondělí peníze...a pak si mohla koupit svoje první džíny. díky moc a ahoj. j.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Díky za názory ke kapesnému a co peníze za známky ve škole? 

(26.3.2014 16:37:50)
Já jsem toho názoru, že peníze za známky ani za pomoc v domácnosti zásadně ne. Týdenní pevnou částku a k tomu případně za něco opravdu mimořádného nebo při nějakém jubileu apod.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.