| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Cohousing: Vědomě budované sousedství

 Celkem 30 názorů.
 withep 


Idylka 

(14.10.2013 11:27:56)
Zní to krásně. Až příliš ~;). Určitě se to může pěkně zvrhnout, mnoha a mnoha způsoby. Ale uvažovala bych o tom, pokud by i můj partner byl pro, pokud bychom zrovna přemýšleli, kam se vrtnout. Mít dobré, sdílné, ale nevtíravé sousedy (nebo dokonce mít za sousedy partu nejlepších kamarádů), to je dnes luxus.
 Inka 
  • 

Re: Idylka 

(14.10.2013 12:27:09)
Mně to zní spíš děsivě.
 Lída+4 


Re: Idylka 

(14.10.2013 12:39:23)
Brrrr, to bych nechtěla ani náhodou.~Rv
 Márky+3kluci 


Re: Idylka 

(31.10.2013 22:17:39)
nepochopila jsem zrovna, zda mají společný dům, nebo jen domy blízko sebe, ale pokud mají i své soukromí a daná pravidla, tak to může být zajímavé.nike není napsáno, že se to aouto musí půjčovat.Děti také nenutím půjčovat věci které nechtějí.Jen na tohle soužití musí být člověk stvořený.a hlavně to musí všichni zúčastnění chtít.Pokud by to třeba chtěl jen jeden z partnerů, tak to nikdy fungovat nemůže.
já bydlím jen na vesnici, ale v podstatě máme některé společné rysy , jako v tomto článku o soužití.
v naší ulici jsou jen 3 domky a tak si tu navzájem nakupujeme, vyzvedáváme děti ze školy a když někdo něco upeče či třeba i uvaří tak někdy doneseme sousedům.Půjčujeme si nádobí(zrovna mám půjčenou formu na bábovku, jelikož ta moje se oloupala), ingredience .ty se nevrací.prostě já si třeba půjčím cibuli a sousedka pak přijde pro olej a nepočítám kolik by co stálo.
Když potřebuji pohlídat děti kterém třeba spí a třetí je potřeba vyzvednout ve škole, jsem šťastná, že je nemusím budit.
Večer můžu jít na pokec a nemá to daleko, ale také nemusím.máme soukromí.
Takže pokud se sejde skupina lidí, kteří jsou stejně naladěni, tak to může fungovat.A je potřeba tolerance.
 Pole levandulové 


Na to musi byt natura 

(14.10.2013 11:59:20)
Mam-li byt zcela uprimna, tak tohle by mne zabilo. O neco podobneho se kdysi pokousel muj skorosvagr a dopadlo to blbe, coz teda vsude asi nemusi, ale za sebe radsi nekde anonymni garsonku, nez vice mista, ale spolecneho jeste s nekym.
 Líza 


Cohousing a co všechno ještě co-? 

(14.10.2013 13:33:16)
Jen si tak říkám, jak v té krásné komunitě mladých lidí, kde si všichni vzájemně vaří, mají společně auta a učí či hlídají si vzájemně děti, proběhne časem takové sdílení partnerů (jaké obvykle v úzkých partách dříve nebo později probíhá), které může celou komunitou docela zamíchat.

Já teda preferuju normální sousedství, bez společných jídelen a heren. I tam mi může sousedka pohlídat dítě a já jí navařit polívku, když je nemocná, jinej soused může mít teploměr, když já mám rozbitej a někomu jinýmu půjčím auto, zatímco si na zahradě společně s jeho manželkou opečem buřty. V článku popsaný způsob existence by se mi nelíbil ani trochu.
 withep 


Re: Cohousing a co všechno ještě co-? 

(14.10.2013 14:43:41)
Lízo, to je jeden ze způsobů zvrhnutí, který mě napadnul. Člověk by musel být hodně opatrný, s jakými lidmi do toho jde, a i tak... Myslím si, že lze nastavit různou míru "komunitnosti". V nejnižší míře by to mohlo být jako normální bydlení s tím rozdílem, že si vyberu sousedy. A tudíž nebudu žít v domě s někým, kdo pouští mně nelibou hudbu nahlas dlouho do noci nebo kouří ve společných prostorách nebo neuklízí po svém psu na společné zahradě. Nemusí to být rovnou nějaká hippie parta, která sdílí všechno včetně ledniček, šatníků a partnerů. Spíš skupina lidí podobného smýšlení, která si postaví bytovku nebo skoupí byty v jedné bytovce se zahradou. Nebo ještě lépe, koupí velký pozemek a rozdělí si ho. Sleduju takové tendence na permawebu.
 Hanka 
  • 

Re: Cohousing a co všechno ještě co-? 

(15.10.2013 13:25:30)
whitep,

no, v té tvé omezené míře začneš tím, že si vybereš sousedy a společně se nastěhujete.
A pak se ti za rok jeden pár v sousedství rozvede a přistěhuje se místo původního někdo nový. A ten třeba hraje na bicí. Má tedy komunita možnost určit mu "to tedy ne?" Mají povinnost svůj podíl prodat a odstěhovat se, když se s komunitou neshodnou? A kde je hranice "neshody"?
Vycházím se sousedy dobře, ale jsem ráda, když na mě nemají příliš mnoho kolektivních donucovacích prostředků.
 š. 
  • 

Re: Cohousing a co všechno ještě co-? 

(15.10.2013 16:11:19)
Tak může to fungovat např. jako v USA v běžných domech, že si obyvatelé domu rozhodnou, kterého nového podnájemníka přiberou, a to na základě různých referencí, včetně zaměstnavatele apod.
 Hanka 
  • 

Re: Cohousing a co všechno ještě co-? 

(15.10.2013 21:30:18)
No, měla jsem pocit, že by nešlo o podnájmy, ale o osobní vlastnictví jednotlivých bytů, maximálně nájem u družstva (podnájemník je naprosto nechráněný). A tam třeba těžko zabráníš člověku, který legálně obývá byt, aby si tam přivedl manželku, která "hraje na buben", nebo cokoliv jiného.
A IMHO to bude fungovat do té doby, než se dva sluníčkoví sousedé z jakéhokoliv lidsky pochopitelného důvodu dostanou do sporu, pak začne "vytlačování nežádoucích".
 kosatka2 


Re: Cohousing a co všechno ještě co-? 

(14.10.2013 17:40:55)
normální sousedství, to bych si jednou strašně přála mít. Až se jednou konečně usadím... Takový to vyměňování přebytků přes plot a tak, půjčování nástrojů...
 Hanča 
  • 

Re: Cohousing a co všechno ještě co-? 

(15.10.2013 8:18:48)
Takové sousedy máme my, ale stárnou a přebytky spotřebovávají hodně ve vlastních rodinách, protože jim dospěly děti, poženíly se a povdávaly a mají vnoučata. Takže přebytky končí obvykle u vnoučat.

Jinak jsem si vzpomněla na staré úsloví: Pámbu stvořil volky a čert spolky.
I naši předkové věděli, že některé věci prostě nefungují.
 Petra 
  • 

Tohle nikdy 

(14.10.2013 13:53:40)
Strašný. Tohle by mě zabilo. Nechtěla bych něco podobného ani s rodiči (ačkoli spolu velmi dobře vycházíme), natož ještě s někým jiným.
 withep 


Re: Tohle nikdy 

(14.10.2013 14:45:20)
No s rodiči bych něco takového nechtěl určitě ~k~
 Hanča 
  • 

Vypadá to sice idylicky 

(14.10.2013 14:54:17)
Vypadá to sice idylicky, ale myslím, že se to moc nerozšíří. Ono to m.j. předpokládá, že všechni budou stejně majetní (nebo spíš "chudí"). Jakmile někdo vybočí, bude se předpokládat, že zafinancuje, co se rozbilo, proč bych to platil já, když Franta má větší plat. Ve dvaceti se to možná účasně plánuje a vypadá to hezky, po 10 letech to může být úplně jinak. Proč já bych Mařce hlídala děti, když ona chodí do práce a má se líp než já? Myslím, že dřív nebo později by to narazilo na to, že ti "bohatší" se odstěhují, aby nedotovali méně bohaté. Takových pokusů už tu bylo.. a skončily. Ono to mnohdy nefunguje ani v rodině, natož pak mezi lidmi, co jsou si vzájemně cizí.
 JaninaH 


Re: koldomy jsou tady? 

(15.10.2013 15:47:53)
Já viděla "koldom" v Litvínově, ale v 80. letech už to dávno nefungovalo.
 Klarisanek 


Brrrrr 

(14.10.2013 21:15:30)
tak tohle by pro me byl hodne zly sen. Potrebuju k zivotu urcitou davku soukromi.
 susu 
  • 

Zajímavé. 

(15.10.2013 7:21:35)
Mně by se takové soužití asi i částečně líbilo, ta představa, že si vyberu sousedy a vzájemně si rozumíme a pomáháme se mi líví. No a taky mám obavu, že se to časem zvrtne a bude po idylce.
 kreditka 


Zní to až kouzelně 

(15.10.2013 9:59:51)
ale upřímně kolik témat za měsíc se tu objeví o tom že soužití s vlastní rodinou či s tchýní je neúnoné... a to se jedná o jednu rodinu s několika členy.... já tedy řiji v baráku s tchýní sem tam se objeví švagrová a stačí mi to, vycházíme skvěle, ale chce to velkou tolerancni obou stran... být nás víc tak by to nedělalo dobrotu, protože chci mít trochu soukromí
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Noční můra 

(15.10.2013 11:43:03)
to bych nechtěla zažít ani na týden....asi jsem moc sobecká a individualistická...představa, jak vařím a jiná ženská mi u toho asistuje, jak mi někdo radí jak vychovávat své děti lépe, jak někdo používá mé auto a hrůza, že musím já použít cizí auto...děkuji, nechci... ~a~
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Že bych článek nepochopila??? 

(15.10.2013 12:49:09)
Podle ostatních příspěvků v diskluzi to tak vypadá. Nejde přece o to, že mi cizí ženská poleze do kuchyně, nejde o ztrátu soukromí. Jde o bydlení s určitou mírou sdílení společnýho prostoru, a to o míru, na níž se dohodnu s ostatníma... Výhody jednoznačně převyšujou nevýhody. MKoneckonců, pár set let zpátky takhle vesnice normálně fungovaly.
 Klarisanek 


Re: Že bych článek nepochopila??? 

(15.10.2013 14:03:59)
Ronjo, ma to jen jediny malinkaty hacek, ktery se brzo muze (dle meho ucite musi) zmenit v obrovsky HAK. Jenom jedna veticka: "dohodnout se s ostatnima". To je veta nad kterou se musim jenom ~t~~t~~t~
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Re: Že bych článek nepochopila??? 

(15.10.2013 14:58:50)
ALe to stejně musíš dělat, denně, furt...
 Hanča 
  • 

Re: Že bych článek nepochopila??? 

(16.10.2013 13:26:49)
To jo, ale většinou doma s vlastníma. Dohady s cizíma jsou složitější. Ono jsou někdy probémové i dohady i s vlastními vzdálenějšími příbuznými, stačí třeba rodina sestry/bratra. S bráchou/sestrou se třeba dohodnu, ale už ne třeba s jeho partnerem nebo dětmi.
 withep 


Re: Že bych článek nepochopila??? 

(16.10.2013 8:28:43)
Vždyť jo. Podstatou toho je, že se k tomuto způsobu koexistence sejdou lidé, kteří JSOU OCHOTNI A SCHOPNI SE SPOLU DOHODNOUT. Tedy ne běžný vzorek populace.

Příklad z permakultury: nějaká rodina hledá a najde větší pozemek, a hledá lidi/rodiny, kteří by se k nim přidali. Jsou to lidi, kteří si navrtají studnu, postaví si kořenvou čističku odpadních vod, postaví dům z hlíny a slámy, používají kompostovací záchod, pěstují plodiny, možná se přiživují nějakým řemeslem, nemají televizi ani rádio. Komunita se postupně rozroste a obmnění, ale když už mezi nimi bude dejme tomu nějaký muzikant, nebude hrát nonstop a nebude hrát až tak nahlas, protože bude mít notně omezený zdroj elektřiny.

Zkrátka když se ti lidé podle určitých kritérií vzájemně vyberou, mají velkou šanci se v podstatných věcech dohodnout. Nejspíš si taky nastaví nějaká pravidla, která budou muset dodržovat i nově příchzí (nikdo je nenutí, mají na výběr, jestli do toho půjdou nebo ne). Konflikty určitě vzniknou, to je jasné, a asi i zdravé.
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Re: Že bych článek nepochopila??? 

(22.10.2013 17:37:00)
Muzikant nemůže hrát nonstop ani v paneláku. Všude jsou nějaký společný prostory, kde je třeba se nějak chovat. Chodba. Dvůr. Sokolovna. Náves. Tak, jak jsem to pochopila, jsou v komunitě tohohle typu společný prostory prostě jenom rozšířený co do prostoru a možností... Soukromej sektor zůstává. Potenciální permakulturní komunity už jsou samozřejmě náročnější, ale po pravdě taky nevím o jediný fungující. Na druhou stranu: Nepohrne se do nich běžně smýšlející člověk a pro nás ostatní by byly rájem na Zemi.
prostě všechno je to jenom o míře sdílení a ta může bejt různá i v rámci jedný komunity... Nebo ne?
 jentak 
  • 

Re: Že bych článek nepochopila??? 

(16.10.2013 13:38:11)
No nevím, nemusím bydlet takhle a přesto veřejný prostor sdílím jako každý jiný a vypomáháme si někteří navzájem - to ale není nutný realizovat toto.
 karma 


praktikujeme 

(15.10.2013 16:50:44)
¨praktikujeme v podstatě totéž. jsme 3 rodiny, výpomoc, hlídání dětí apod...je to fajn
 Helena 
  • 

no konečně 

(15.10.2013 16:53:23)
Vždycky jsem říkala, že bych klidně mohla žít v tlupě. Ale museli by tam být pohlední chlapi.
 Babsi+2 


Re: no konečně 

(17.10.2013 16:01:28)
Mě by se tlupa líbila. Dokonce by se mi líbilo, kdyby měl můj manžel více žen, ale nesměly by si půjčovat mého muže a mé auto (jak auto tak i manžel jsou vlci v rouše beránčím).

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.