| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dětství

 Celkem 51 názorů.
 Myšutka* 


nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 8:50:14)
Nemám ráda zobecňování a tenhle článek mi připadá jako jedno velké zobecnění... Žijeme ve velkém městě a světe div se - moje děti sice umí zacházet s počítačem, ale používají ho především při sepisování referátů do školy, je to pro ně pracovní nástroj. Ano, když byl syn dva měsíce v nemocnici, hrál na tabletu hry a sledoval filmy. Ve chvíli, kdy se mohl zase bez bolestí posadit a pak pobíhat mimo lůžko, skončil tablet zase v rukou majitele (tímto mu děkuji za půjčení). Protože už byla jiná zábava.
Moje děti a jejich kamarádi vlastní mobil a umí používat vlastnoručně vyrobený prak a luk a šípy.
Moje děti a jejich kamarádi si umí pustit internet a v zimě staví iglú ze sněhu a v létě domečky v křoví.
Moje děti a jejich kamarádi lezou po stromech a hrají si na indiány, milují knihy o Vlaštovkách a Amazonkách a dětské knihovničky rodičů mají pročtené i pozpátku.
Bát se o zlomenou ruku? Nebojím se, máme za sebou pár otřesů mozku, párkrát nohu v ortéze... Zlomenina buď přijde, nebo ne.
Pokud jde o líčení mladých slečen - já jsem se ve třetí třídě tajně malovala maminčinou rtěnkou, zkoušela si její plesové šaty a chtěla být "krásná jako maminka". Klidně dovolím své dcerce, aby si půjčila moje "barvičky" a zmalovala se a klidně jí dovolím řasenku, když jdou s holkama kupovat korálky do centra. Nebyla jsem v jejím věku lepší. Vím, že ta stejná slečna bude o víkendu lítat v lese za chalupou v trenýrkách a odrbaným tričku a pravděpodobně se vrátí špinavá jak čuník...
 Horama 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 10:35:56)
K Vlaštovkám a Amazonkám patří i Piktové. ~;) Ať žije Ransome! (Nic proti Foglarovi, já jeho knížky milovala a četla jedním dechem, ale v určitém smyslu byli jeho hrdinové tak čestní a správně jednající, že se jevili až nepravděpodobní. Ale stejně to pořád byli kluci jdoucí za dobrodružstvím.)
 Girili 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 19:22:48)
Kluci?! ~o~~t~
 Horama 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 21:53:32)
U Foglara kluci, tam si holku nepamatuju ani jednu. ~t~ Jo, to právě Ransome byl jinej kabrňák - Amazonky výhradně holky, Piktové kluk a holka, Vlaštovky směska.
 Lída + 4 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 10:53:49)
Jo, s tím nemůžu než souhlasit. MMCH, zrovna zmiňovaný pěstitelský práce jsme samozřejmě měli taky, a nenaučili jsme se NIC. Například i proto, že "školní pozemek" byl zhruba dvacet minut cesty, takže většinou nemělo smysl se tam vůbec vypravovat (byli jsme tam za několik let výuky asi dvakrát). Navíc nevím, k čemu by mi něco takovýho bylo - zahradu nemám, mít nechci, a pěstovat nic nehodlám. Pokud bych změnila názor, není zas takovej problém si zjistit, jak se to dělá. ~;)
 Slečna Marplová 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 12:56:54)
Jasne, tehda byla trava zelenejsi a deti tolik nezlobily a ctily otce sveho a matku svou ... Taky jsme behali po lese a hrali si na zlodeje a "poliše". Bejt poliš byvalo uz za mne na prd a vsichni chteli byt zlodeji. Moje deti tez behaji po lese a považte, umi i pustit PC a koukat na pohadky. Ke hram se zatim nedobraly. Mimochodem, prvni PC hru jim ukazala oddilova vedouci na tabore, diky ji za to. Ja to neznam. Zahrali si a bylo. A krom toho vecer co vecer cteme pohadku a potluceny kolena maji cely leto, co behaji s holyma nohama.
Cely clanek je klise az to prasti. Howgh ~j~
 XXL, a to 2x 
  • 

Re: nemám ráda zobecňování 

(24.8.2013 14:53:42)
Pěstitelské práce byly na nic. Když jsme začali na podzim chodit do školy, akorát se sklízelo nějaké to ovoce. Pak byla zima, na jaře se možná cosi zaselo, ale pak přišly prázdniny, co vyrostlo, to sklidil někdo jiný (prý to šlo do školní kuchyně), něco i uschlo. A na podzim se opět sklidilo nějaké to ovoce. Taky pamatuju, že jsme o prázdních měli služby na zalévání školního pozemku, rozdělené pěkně podle týdnů. Občas tam ale nikdo nepřišel. Nedalo nám to prakticky nic, ani výpěstky, ani znalosti.
 CisloPi 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 13:53:57)
Myšutko, po to se podepisuji.
 Jaroslav 
  • 

já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 14:19:11)
Napsat "moje děti jsou takové" umí každý, kdo umí psát.
Najít něco obecného je docela práce.
Natož aby snad někdo udělal průzkum, kolik procent dětí dělá to či ono - kdo nemá rád "zobecňovače", měl by si zkusit takový průzkum udělat.

Že současné děti jsou velmi nemotorné _obecně_, a čím dál víc, na to se stačí zeptat třeba v pedagogicko psychologických poradnách, nebo třeba dlouholetých tělocvikářů ;-) Zkuste to někdy samy/sami misto pochybování o obecném...
 vydra, 2 děti 
  • 

často si říkám, jak je to možné? 

(14.8.2013 14:30:50)
a mám na mysli konkrétně tu "nemotornost". Moje děti se od malička pohybují celkem často na různých pěkných hřištích, kterých je v mém okolí relativně dost. Jsou tam mimo jiné tyče na šplhání, někde i lana... Moji synové šplhat stejně neumí. A já jsem se to přitom naučila na tyčce od sušáku na prádlo, jak vypadali tehdy hřiště víme...
 Myšutka* 


Re: já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 21:29:53)
A autorka dělala průzkum? Asi jsem článek nečetla pozorně, zmínka o průzkumu mi utekla. Možná jsme měla napsat, že nemám ráda zobecňování bez průzkumu a řádného statistického vyhodnocení. Zřejmě je větší procento nemotorných dětí, než bývalo, ale rozhodně to nejsou všechny děti, jak se pokouší autorka tvrdit. A ne všechny děti jenom dřepí u PC atd.
Jinak já nepsala jenom o svých dětech, ale i o jejich kamarádech. A setkávám se i mimo okruh "kamarádů" se spoustou dětí a rozhodně to nejsou jenom chudinky nemotorné, u počítače válené... Ano, i takové mezi nimi jsou, ale za mého mládí by na tom byly asi stejně, jenom by ležely v knížkách místo u PC.
 Henriette 


Re: já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 21:39:54)
Autorka je z učitelské rodiny, Mišutko. A zná minimálně pět tělocvikářů, všichni tvrdí totéž:-).
 Myšutka* 


Re: já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(15.8.2013 7:35:14)
Za mého mládí tělocvikáři netvrdily nic jiného...
Nepopírám, že je víc neobratných dětí, ale odmítám to vztáhnout obecně na všechny děti jako autorka. Je dost dětí, které mají dětství podobné jako my, jenom se v něm objevily nové prvky.
Jinak - babička učitelka, dědeček ředitel (vesnická škola), máma a táta učitelé, sestra učitelka, sestřenice učitelka tělocvikářka, dvě kamarádky učitelky na prvním stupni,kamarádi učitel a trenér... Osobní zkušenosti s vedením pohybovek pro malé děti z prvního stupně... Néééé, nemám představu o dnešních dětech.

Dál už odpovídat nebudu, odjíždím mimo civilizaci do konce měsíce.
 Henriette 


Re: já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(15.8.2013 9:57:06)
To je zvláštní, protože podle kolegy, který má 30 let praxe a je i olympijským trenérem, je ta sestupná tendence opravdu markantní. A obezitologové jsou zoufalí taktéž. Asi se stejně jako já pohybuješ mezi inteligentními lidmi, kteří své děti vedou dobře, ale musíš se taky umět podívat za roh. Jde o to, že rodiče někdy neznají tu správnou míru a nechávají žít děti ve virtuálním světě. Např. moje příbuzná, učitelka na prvním stupni, tvrdí, že osmiletí kluci místo, aby se o přestávce prošli, najedli, došli si na záchod, visí u bojových her. Jsou pak agresivní, v hodině vyrušují, odcházejí na WC, mají žízeň a hlad... Užij si dovolenou a těším se na diskusi třeba nad příštím článkem.
 Renka + 3 


Re: já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(15.8.2013 11:04:07)
Ona je to otázka, míň dětí běhá venku, ale určitě sportuje hodně dětí. Sice neučím tělocvik, ale kolem sportu se několik let pohybuji a když jsou závody a člověk vidí ty spousty sportujících dětí, tak si říká, že tak špatné to být nemůže. Ale jde spíš o to, že děti víc sportují organizovaně a často se už dost brzy vyhraňují pro určítý sport, takže v důsledku dítě, které chodí na atletiku neudělá kotrmelec apod. A školní tělocvik je kapitola sama o sobě, už jsem to psala kdysi v jedné diskuzi, moje děti sportují hodně, baví je to, jsou úspěšné, trénují 4 x týdně plus o víkendu občas závody a nenávidí ve škole tělocvik, ulejvají se, protože převážnou většinu času se hraje vybíjená, která je nebaví. Tak pak jde o to, z jakého pohledu to ti tělocvikáři posuzují.

Jinak je sice fakt, že jsou děti v zajetí mobilů a tabletů, ale děti vždy jen využívají možností, které se jim nabízejí. A myslím, že i ony na své dětství vzpomínat budou, nemyslím si, že by neměly jiné zážitky než počítač.
 Líza 


Re: já ano, jinak si budeme pořád jen nalhávat, že jsme všichni skvělí Re: nemám ráda zobecňování 

(15.8.2013 8:47:06)
Ale to se přece opakuje v každé generaci. Ti mladí jsou líní sedí doma u televize - dnes u PC - nejdou ven, místo toho visí na telefonu - dnes facebooku - a při pokusu o kotrmelec si ulomí hlavu. To my když jsme byli mladí, tak jsme pořád byli venku na kole - dříve na poli... atd atd.
Ona ta mládež byla vždycky hrozná a vždycky bylo jasný, že my jsme byli lepší a vždycky bylo jasný, že špatně dopadnou. Těchhle keců byly plný časopisy i za nás - a jsem Husákovo dítě.
 Blanimour 


Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 17:16:39)
Přesně tak. Navíc, pokud si dobře vzpomínám, dospělí jsme v dětství toužili být všichni, jen teď je zkrátka víc možností, jak děti mohou velké napodobovat (malovátka Barbie, dětské parfémy...). A zlomeniny? Těch je teď možná i víc, protože děti jsou dnes tak neohrabané, že zakopnou i o vlastní nohu.
 Etraska 
  • 

Re: nemám ráda zobecňování 

(14.8.2013 23:24:41)
No jasně. Ono je snad něco skvělého na tom být dítě? To může říct opravdu jenom dospělý ~a~ ~t~. Tak ať si to zkusí žít jako dítě bez možností, v závisloti na rodičích a hlavně bez svobody.
 Hanča 
  • 

Re: nemám ráda zobecňování 

(24.8.2013 18:33:06)
Ano, na jednu stranu se zdá, že dítě žije bez svobody a je závislé na rodičích. Ale rodiče za něj mají taky zodpovědnost. Kdyby to bylo jen na dítěti, tak si celý den hraje, nechodí do školy, protože to je opruz, k jídlu by byly jen hranolky nebo sladkosti, atd. Peníze by vydělával kdo? Vařil, pral, uklízel by kdo? Z čeho by se ta zábava dítěte hradila? Promiň, ale vidíš to dost jednostranně. Spíš bych řekla, že být dospělým je těžší.
 Ces 
  • 

Re: nemám ráda zobecňování 

(17.8.2013 16:46:24)
Bože,proč má stále někdo pocit, že je třeba si minulost idealizovat?

Bude mi padesát. Za mého dětství a mládí počítače nebyly. Televize vysílala jen pár hodin denně (jediný program) a dívat se na to nedalo. Přesto jsem nikdy nesvedla hvězdu, kotrmelec dozadu, o cvičení na hrazdě se mi dodnes zdají hrůzostrašné sny... Pamatuju si, jak učitelka nadávala, že jsme stále tlustší, méně obratné, kam to s lidstvem jde.... Po škole jsem chodila do řady kroužků (pionýr, výtvarka, stolní tenis). Ve městě se prostě jen tak trajdat nedalo.
Poprvé jsem si nabarvila řasy ve 12ti letech. To už jsem také kradla matce oční stíny a rtěnky.

Závěrem: stále se historie opakuje. Ono už v antice se říkalo, že za dob dětství bylo sněhu nějak víc.
Prosím, vykašlete se všichni na to paušalizování. Starejte se o své děti a nesnažte se podobným moralizováním si dokazovat, že vy výchovu dětí zvládáte líp, než ti druzí. Já netuším, jestli existují matky, které 2leté děti nechají každý den hrát na tabletu. V praxi jsem nikdy žádnou takovou neviděla a myslím si, že je to jen fáma. I když, teď mi napadá, že jestli vám šíření takových fám udělá lépe na duši, tak to pište dál.

 mujkus 


Re: nemám ráda zobecňování 

(27.8.2013 10:47:35)
přesně tak...až vyrostou naše děti budou zase chválit tu svou dobu a hanit tu novou....a tak to jde pořád dokola :-)...a je to logické,že každý vzpomíná na to své dětství...:-)
 Petula71 


Souhlasím 

(14.8.2013 8:58:31)
Krásný článek, naprosto souhlasím - moje dětství bylo hodně podobné. Musím říct, že dnešní děti (i ty své) trochu lituju. My jsme neměli počítače, Nintenda, mobily, přístup na internet ani záplavu všech možných i nemožných hraček....ale připadá mi, že jsme byli mnohem šťastnější. Uměli jsme si hrát, měli jsme fantazii, nepamatuju si, že bych se někdy nějak výrazně nudila. A samozřejmě, jak autorka píše, byli jsme obratní a šikovní - když jśi vzpomenu, kam všude jsem byla schopná vylézt! Musím ale říct, že jsem nikdy nebránila svým synům šplhat na překážky, na stromy, snažím se je naopak podporovat, být s nimi hodně venku, pobývat na chatě...raději ať mají zlomenou ruku nebo sem tam odněkud spadnou a potlučou se, než aby kysli u PC a neuměli kopnout do balónu nebo vyšplhat na lano.
 pavla 2deti 
  • 

Re: Souhlasím 

(14.8.2013 10:49:20)
Vím, že to bude znít jako kliše, ale je prostě jiná doba..Obě moje děti jsou odkojené skautem a třítýdenní tábor se spaním v tepe, vaření na ohni a koupání se v potoce je to, na co se těší jakmile sleze poslední sníh. Jenže je to jen malá skupinka dětí a když chce jít syn ven(bydlíme ve městě) tak nemá s kým, protože se rodiče o děti bojí a mají je radši pod dozorem právě u PC a TV.Já prožila jako malá stejné dětství jako autorka a myslím, že budeme asi i věkově stejně,ale teď žádné děti nikde venku běhat nevidím..party se tvoří jen na sociálních sítích a "na živo" na kamarády není moc čas.O prázdninách pokud to finance dovolí cestujeme po republice..jsme na nějakém výletě co to jen jde..ale aby děti zapadly do současného kolektivu, tak si i ta moje zlatíčka píší s kamarády přes net a fotky sdílejí na sociálních sítích:)Já ráda vzpomínám na své dětství a chci aby to tak měly i moje děti..tak se jim snažím dopřávat od každého trochu..Oni si tu dobu nevybraly, tak ať žijí tak,aby byly spokojené:)
Domečkům na mezích zdar!!:)
 Hanča 
  • 

Podobně by to napsali před nějakými 50 léty 

(14.8.2013 10:51:54)
Podobně by to napsali před nějakými 50 léty, když začala televize a hodně rodin sedělo doma na gauči a čučelo na bednu. V práci se přetřásalo, co bylo v seriálu, co tamten herec a tamta herečka a já byla dokonale out, protože mne čučení na bednu nebavilo.
 1kulička 


Za starých časů bývalo lépe? 

(14.8.2013 11:50:32)
Takže článek na téma, jak my jsme byli jiní/lepší a jak je ta mládež dnes hrozná/nevzdělaná/zkažená....
Foglara jsem nečetla a idealista jsem také - myslím, že to nebude četbou, ale celkovým nastavením člověka. Jistě ne všichni, kdo Foglara četli, jsou dnes idealisté. Nevím, co je hodnotného na plivání pecek, ale budiž, zakladetelka to vidí pozitivně.
V dětsví jsem byla venku pořád, hrála si na indiány, závodila, sportovala, kouření jsem ale okusila a v těch 10 letech se rozhodla už více nikdy nekouřit. S alkoholem sem tam někdo experimentoval, většinou to prasklo. Ráda hraju i v dospělosti PC hry.
Jisté nebezpečí v přetechnizovaném světě pro děti vidím, ale to bylo vždy - dříve se děti kritizovali za to, že čtou (zahálí), nyní se kritizují, že nečtou. Děti touží napodobovat dospělé, je to jejich základní schopnost učení - napodobováním. To, že umí ovládat naše mobily, tablety i PC, je jen logické. Rodiče musí najít správnou míru a učit děti s věcmi správně zacházet - tak jako se díve učilo zacházet s ohněm, pracovat s půdou.
Dnes prostě děti samy být venku jen tak nemůžou, leda na menších obcích a klidných lokalitách, kvůli většímu provozu na silnicích, větší migraci nejrůznějších lidí apod. Většina rodičů se jim zase ale mnohem více věnuje, děti navštěvují kroužky, učí se jazyky, platí se soukromé školy a školky...
Prostě je to jinak, protože doba je jiná a děti se připůsobí a jistě jsou šťastné stejně jako bývala kdysi zakladatelka - oni to její rodiče třeba taky neviděli tak růžově, když se dívali na ní.
 Lída + 4 


Re: Za starých časů bývalo lépe? 

(14.8.2013 12:50:47)
Za svýho dětství jsem nijak zvlášť ven "lítat" nechodila - nebylo kam a s kým (skoro všichni spolužáci chodili do družiny), a navíc mě to nijak zvlášť nebavilo.
 Jita111 


Re: Za starých časů bývalo lépe? 

(14.8.2013 13:44:13)
Taky jsem nečetla Foglara, a myslím, že mě to nijak nepoznamenalo:-). Knížky, které jsem měla ráda v dětství, čtu teď svým dětem. A že umí syn v 6 letech hrát hry na tabletu? Je taková doba. Nebudu mu to zakazovat jen proto, že mě to nebaví, a nepřipadá mi to dostatečně "obohacující". Dnes jsou děti mnohem technicky vyspělejší, což se jim bude hodit v budoucnu více, než umět vyřezat a ošmirglovat dřevěnou stoličku. Zakladatelka mi připomíná mou babičku, která si občas povzdechla, jaká je ta dnešní mládež hrozná~;). Každá doba je jiná, a buďme rádi, že se děti vždycky přizpůsobí životnímu stylu, který je od nich očekáván...~;((
 Henriette 


Re: Za starých časů bývalo lépe? 

(14.8.2013 14:21:01)
Nejsem si úplně jistá, že se tu píše o šestiletých dětech. Spíš jde o to, že na těch tabletech hrají i děti dvouleté, které zároveň neumějí mluvit a matky místo aby si s nimi povídaly, tráví čas online též. A naprosto zásadně nesouhlasím s tím, že rodiče nyní dětem věnují více času, naopak, rodiče vydělávají, jsou v práci až do večera, aby děti mohly mít právě ty značkové mobily a tablety. A děti mezitím tráví čas u počítačů nebo s pochybnou partou.
 Pole levandulové 


Kourici 10 lete deti 

(14.8.2013 13:59:03)
To je blbost - zive si vybavuji, jak pred 35 lety hlasili ve skolnim rozhlase, ze ctvrtaci kouri /tj bylo jim tech 10 let/ a ze se to zakazuje a pak se to resilo na tridnich schuzkach. To vse ve velmi klidne a luxusni vilove casti Prahy.
Takze Foglar ano, ale nepausalizovala bych, ze to tehdaaaa bylo vsechno lepsi, to uz zavani idealizaci a ztratou pameti zaroven.
 Vladan 


O tempora, o mores 

(14.8.2013 14:24:21)
Aneb ó časy, ó mravy (jsem se chtěl blýsknout znalostí latiny, kterou neznám):-)
No tak já jako dítě četl taky Foglara a líbilo se mi to..taky jsem se dostal ke Gabře a Málince, která byla tehdy za totality nějak na indexu, protože se nedala sehnat a v deseti letech jsem dostal Káju Maříka - taky se mi to moc líbilo.
Venku jsem moc nelítal - nebavilo mě to. Ale hráli jsme před školou na schovku a na honěnou a tehdy to učitelům hrozně vadilo, protože školní hřiště se má používat přece jen pro účely školy a tehdy ho zamykali...což jsme my, děti školou povinné, nerespektovaly a snažily jsme se tam ze všech sil dostat.
Chodil jsem často ven, většinou sám a snil o Foglarových hrdinech. Bylo mi líto, že nemáme video a byl jsem pyšný na to, že máme počítač (jedni z prvních u náš ve městě) a můžu spolužáky zvát na počítačové hry, u nichž jsme byli schopni a ochotni prosedět hodiny...stejně jako dnešní děti u modernějších strojů poskytujících daleko realističtější zážitky.
Ono je to případ od případu - některé dítě je uzavřenější, zádumčivější, rádo je samo, čte si, kutí něco doma s počítačem nebo se vrtá v domácích robotech nebo v dílně...a některá dítka pořád lítají venku k velké nelibosti jejich rodičů, že nedělají nic užitečného.
Každopádně jako dítě jsem měl daleko více povinností, než mají děti teď. Jako naprostá samozřejmost byla, že jsem po příchodu domů zatopil (měli jsme ústřední topení s kotelnou doma - nasekat dříví, vynést popel z předchozího dne, nanosit uhlí...) uklidil, umyl nádobí...to se bralo jako samozřejmost. Když jsem to neudělal, nebyl jsem bit, ale doma bylo dusno.
Je ovšem pravda, že z lítání venku si dítě maximálně navykne na pravidelný pohyb, kdežto rozumná práce s internetem, čtení a snaha se něco dozvědět vede ke vzdělanosti. Platí zřejmě všeho s mírou.
Jako dítě jsem nikdy neviděl tolik dětí venku, co jich vidím teď ve velkém městě. Jak si hrají na hřištích, blbnou na ulicích - takže mi stesky nad dětmi, klofajícími do dotykového telefonu či tabletu, přijdou poněkud mimo mísu.
Jaké děti si vychováme, takové je budeme mít. Dítě je jako opička, bere si příklad z rodičů. Jestliže maminka nemá čas, protože sleduje oblíbený seriál v televizi a tatínek doma "pracuje" či hraje hry na počítači, dost těžko můžu po dítěti chtít, aby blbnulo venku nebo šlo pouštět draka.
Čili - až jednou přistihnete dítě, jak hraje třetí hodinu počítačovou hru, neleňte, vezměte je za ruku a odtáhněte do lesa nebo jen tak na procházku po městě.
Když si budete spolu povídat, smát se, házet po sobě šišky...tak to možná jednou bude naopak a do toho lesa potáhne dítě Vás.~;)
 Henriette 


Re: O tempora, o mores 

(14.8.2013 14:54:54)
Jen poznámka, sice jsme lítali venku, ale taky chodili s rodiči orat, sbírat mandelinku bramborovou, česat jablka, sekat trávu pro králíky... takže máte pravdu, že hodně je to o těch povinnostech. Nejhorší je dávat dětem jen práva a na povinnosti zapomínat.
 Vladan 


O tempora, o mores 

(14.8.2013 14:24:22)
Aneb ó časy, ó mravy (jsem se chtěl blýsknout znalostí latiny, kterou neznám):-)
No tak já jako dítě četl taky Foglara a líbilo se mi to..taky jsem se dostal ke Gabře a Málince, která byla tehdy za totality nějak na indexu, protože se nedala sehnat a v deseti letech jsem dostal Káju Maříka - taky se mi to moc líbilo.
Venku jsem moc nelítal - nebavilo mě to. Ale hráli jsme před školou na schovku a na honěnou a tehdy to učitelům hrozně vadilo, protože školní hřiště se má používat přece jen pro účely školy a tehdy ho zamykali...což jsme my, děti školou povinné, nerespektovaly a snažily jsme se tam ze všech sil dostat.
Chodil jsem často ven, většinou sám a snil o Foglarových hrdinech. Bylo mi líto, že nemáme video a byl jsem pyšný na to, že máme počítač (jedni z prvních u náš ve městě) a můžu spolužáky zvát na počítačové hry, u nichž jsme byli schopni a ochotni prosedět hodiny...stejně jako dnešní děti u modernějších strojů poskytujících daleko realističtější zážitky.
Ono je to případ od případu - některé dítě je uzavřenější, zádumčivější, rádo je samo, čte si, kutí něco doma s počítačem nebo se vrtá v domácích robotech nebo v dílně...a některá dítka pořád lítají venku k velké nelibosti jejich rodičů, že nedělají nic užitečného.
Každopádně jako dítě jsem měl daleko více povinností, než mají děti teď. Jako naprostá samozřejmost byla, že jsem po příchodu domů zatopil (měli jsme ústřední topení s kotelnou doma - nasekat dříví, vynést popel z předchozího dne, nanosit uhlí...) uklidil, umyl nádobí...to se bralo jako samozřejmost. Když jsem to neudělal, nebyl jsem bit, ale doma bylo dusno.
Je ovšem pravda, že z lítání venku si dítě maximálně navykne na pravidelný pohyb, kdežto rozumná práce s internetem, čtení a snaha se něco dozvědět vede ke vzdělanosti. Platí zřejmě všeho s mírou.
Jako dítě jsem nikdy neviděl tolik dětí venku, co jich vidím teď ve velkém městě. Jak si hrají na hřištích, blbnou na ulicích - takže mi stesky nad dětmi, klofajícími do dotykového telefonu či tabletu, přijdou poněkud mimo mísu.
Jaké děti si vychováme, takové je budeme mít. Dítě je jako opička, bere si příklad z rodičů. Jestliže maminka nemá čas, protože sleduje oblíbený seriál v televizi a tatínek doma "pracuje" či hraje hry na počítači, dost těžko můžu po dítěti chtít, aby blbnulo venku nebo šlo pouštět draka.
Čili - až jednou přistihnete dítě, jak hraje třetí hodinu počítačovou hru, neleňte, vezměte je za ruku a odtáhněte do lesa nebo jen tak na procházku po městě.
Když si budete spolu povídat, smát se, házet po sobě šišky...tak to možná jednou bude naopak a do toho lesa potáhne dítě Vás.~;)
 kreditka 


Pěstitelské práce? 

(14.8.2013 15:22:38)
Fuj pro mě peklo na zemi, lézt po školním pozemku... navíc nevím kde autorka vzala že každý uměl vypěstovat frézie či česnek - česnek pěstovat neumím dodnes a jak vypadá ona frézie jsem si musela najít na netu a přitom jsem byla z té mravné mládeže kdy PC byl volitelný předmět ~t~
 Lída + 4 


Re: Pěstitelské práce? 

(14.8.2013 15:48:50)
Copak o to, kreditko, za dob mý docházky do ZŠ PC ještě vůbec neexistovaly ~t~
 kreditka 


Re: Pěstitelské práce? 

(14.8.2013 17:30:37)
To za mě náhodou jo učil se pokrokový DOS, T602 a dokonce Q BASIC ~t~ Smuntý na tom bylo to že v tu dobu už byl Windows 95 a začínal WINDOWS 98 ~t~
 Renka + 3 


Je to prostě jen vývoj... 

(14.8.2013 15:43:20)
A zamyslela se autorka někdy nad tím, zda by byla jiná jako dítě, kdyby žila v téhle době? A zrovna tak naopak, dnešní děti by byly naprosto stejné jako děti tehdejší. Nemohou tedy za to ony, ale je to zkrátka vývoj. Něco člověku dnešní doba jistě dává navíc a něco zase oproti minulosti bere. Ale netřeba moralizovat, v dětech chyba není.
Vyrůstala jsem na sídlišti. Venku se lítalo od rána do večera. Tehdy to šlo, byla nízká kriminalita, malá doprava, trávníky čisté bez psích výkalů. Psa měl málokdo. Kde mají ty děti dnes lítat, když mohou maximálně na vyhrazené hřiště?
Pustíte dnes pěti-šestileté dítě samotné ven, jako se to dělalo za našich časů? Stěží.
Zkrátka je jiná doba a máme jiné možnosti.
A kouřit jsme teda v deseti taky zkoušeli.
Asi si vždycky každá generace bude myslet, že byla lepší než ta následující.
 Henriette 


Re: Je to prostě jen vývoj... 

(14.8.2013 19:49:49)
Ne, v dětech chyba opravdu není, tak je v rodičích. A to, že roste kriminalita, že se člověk ráno na novinkách dočte, že stále častěji řidiči ujíždějí od nehod a je daleko více sobectví a bezohlednosti, to je také z velké části výchovou.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Je to prostě jen vývoj... 

(15.8.2013 23:54:53)
a nejlepší je, že většina těch kriminálníků je ze stejné, autorkou opěvované, generace ~;)
 Borny 


Re: Je to prostě jen vývoj... 

(18.8.2013 16:45:56)
Nedá se s tím nic moc dělat ale dovolte mi taky povzdech. Před nedávnem jsme se o tom s manželem bavili : i já si pamatuju dětství na venkově kdy mě naši ráno vypustili a volali mě jen na oběd a večeři a občasnou kontrolu. Lítali jsme venku, hráli hry, na indiány a milióny věcí - představivost jsme měli ohromnou. Myslím že moje děti ji maji úplně stejnou pokud se jim dá možnost, ale je možné jim ji dát? Jsem ochotná vydržet svůj strach když dítě pošlu do krámu nakoupit, nebo na kole na hřiště či ke kamarádovi. Nicméně dneska už je to: pozor na auta, s nikým se nebav, nikde se moc nezastavuj, nikomu neznámému nepomáhej atd. atd. Jo rodiče mi to kdysi říkali také, ale ne v takové míře. Ptala jsem se na to i mojí mamči a taky souhlasila - dřív se o nás tolik nebála jako by se bála dnes. Dle mého názoru je to hlavně v lidské lhostejnosti: pamatuju si, že když se dřív něco stalo vždy se našlo několik lidí kteří okamžitě pomohli, dneska je to dost nepravděpodobné. Dřív si lidi víc všímali svého okolí, dnes mi přijde že jsou uzavřenější do sebe. Pozor nehodnotím jejich důvody, mnohdy je to pochopitelné a navíc to neplatí na všechny (já sama se považuji za vyjímku a mojí rodinu naštěstí taky i když se nám to již několikrát nevyplatilo). Jen říkám že mi připadá (a bohužel to není jen můj pocit) že se změnilo "ovzduší" (nevím jak to vyjádřit jinak), jen jako příklad - kolik lidí Vás dnes pozdraví? A kolik lidí Vás dnes pozdraví s úsměvem? A kolik lidí se dnes skutečně zajímá o druhého? No nic berte to jen jako povzdech, stejně s tím nic moc nenaděláme.
 A + 2 


idealista? 

(14.8.2013 17:48:13)
To je hustej moralistickej klišoidní blitek :D
Jak může autorka tvrdit, že ve všech kolem vidí jen to dobré? Jak by to asi vypadalo, kdyby viděla jen to špatné proboha??

Žijeme ve skvělé době, v míru, v intelektuálním i materiálním nadbytku a místo, abychom si z toho brali to nejlepší, tak furt někdo pindá, jaká je to vlastně hrůza... TOHLE nechápu zase já. Moje děti mají SKVĚLÉ dětství - většina současného i minulého světa by jim ho mohla závidět.
 LaDa_A (2 deti) 


autorka vyrostla na mesici? 

(14.8.2013 18:41:41)
Je mi pres 40, za mych mladych casu:
- desetileti tajne kourili
- prvni podpatky jsem mela v 9ti
- licila se na doma od pate - seste tridy
- snazila se ze vsech mych i mamincinych sil o modni obleceni
- prvni domaci kompjuter dostala ve 12ti (joo to jsem byla hvezda!)
- klistata existovala
- telocvikarka si na nas zoufala ustavicne
a v idealistku jsem tedy opravdu nevyrostla, a naivni uz vubec nejsem!
A pri tom vsem jsem stihla i veskere outdoorove aktivity, vcetne chytani raku na vidlicku v mistnim potoku.
PS: co presne je povazovane za spatny dospelacky akt na liceni a spravnem obleceni?

Clanek povazuji za neskutecnou snusku plku.
 Girili 


Re: autorka vyrostla na mesici? 

(14.8.2013 20:10:54)
Pani, ale s tim kompem jsi me dostala. Co to bylo za masinu? :-)
 LaDa_A (2 deti) 


Re: autorka vyrostla na mesici? 

(14.8.2013 22:35:30)
ZX Spectrum :) :) prijel nam to napojit nejakej student od mamy ze skoly na starou televizi ... Jo to byla vec!! ~z~
 x x 


Re: autorka vyrostla na mesici? 

(16.8.2013 11:38:49)
My jsme měli jako první PMD85, to bylo terno. A hráli jsme na něm hru Manic Miner a ta se nahrávala z kazety 4 minuty. ~t~
Ale jinak je asi vše o lidech, ne o době. Jo, dnešní doba sebou přináší moderní věci, tak jako každá doba. A stejně si zrovna nyní moje děti hrají v pokojíčku s dinosaurama, kterým staví "dinozoo". A lítají i venku. A taky hrají hry na PC a koukají na pohádky. Normálka. A já jsem byla na tělocvik knedla odjakživa, zase jsem záříla v jezdeckém sportu. Nelze asi paušalizovat a idealizovat si vlastí mládí. Něco bylo horší a něco lepší, něco bylo jiné a něco je stejné.
 susu 
  • 

Re: autorka vyrostla na mesici? 

(14.8.2013 22:33:56)
Taky to vidím na snůšku plků.:-)
 Girili 


Tak ja to tedy svym detem reknu,  

(14.8.2013 19:26:34)
ze nemaji chtit byt tak rychle dospele. ~t~

Vetsi blabol uz jsem dlouho necetla. Vsechno bylo lepsi, zelenejsi listi... ~j~
 Blanka 
  • 

souhlasím 

(14.8.2013 22:09:04)
jo,jo,taky mě dnešní doba připadá trochu divná a docela by mě zajímalo,na co dnešní děti jako starší či staří vzpomínat.Jak seděly u PC a mastily hry,jak si "povídaly" přes PC atd.Když mají udělat kotrmelec tak si zlomí hlavu, o nějakém lezení po stromech za účelem "půjčení"jablek či třešní-to jim zkuste navrhnout a budou si myslet,že jste se zbláznili.Malá děcka si myslí,že vajíčka rostou v supermarketu,protože slepici neviděla ani na obrázku,a pokud někde vidí normální krávu v panice křičí že je nemocná protože není fialová.Nejsem žádný stařešina,je mě 35let,máme velký statek se všemožnou havětí a dobytkem a 12 koní a tak zážitky ohledně zvířátek máme při častých školních a školkových exkurzích,víc než dost a nestačím se kolikrát divit.Ještě pár let zpátky nám chodily odrostlejší děti(tak os 12,13let) pomáhat s koňmi a dalšími zvířaty do záchranné stanice,dnes něco podobného neexistuje-koně radši za prachy pouze na vyjížďku,práce kolem nich nikomu nevoní,práce bolí.Jsou určitě výjimky,ale nějak je moc často nepotkávám :-(.Pokud někde takové jsou,honem k nám :-)
Blanka Schröpferová
S.O.S. Život pro koně-útulek pro staré a týrané koně
 iva 
  • 

Hlavně klíd 

(19.8.2013 11:23:25)
Co já ale moje máma měla dětství, koupala se 1x týdně v plechové vaně a zubní kartáček viděla poprvé ve 12 letech. A co teprve moje babička, bude jí 91, to bylo teprve ono!!! Co kdybychom ty naše děti jen tak jemně vedly, nepujčovali jim iPady a podporovali je ve sportu, ať si dělají jaký sport chtějí... A nebrblali na to jaká je ta nová generace příšerná?
 Gabriela 
  • 

detstvi 

(21.8.2013 12:07:03)
Mila Jindrisko, precetla jsem si tvuj clanek a vehnala jsi mi slzy do oci. Ziju uz 11 let na Novem Zelandu, mam dve deti 5 & 10 let, ale stale se pamatuji nasve detsvi prozite v Brne, bylo nadherne. Diky, vystihla jsi to presne!!!!
 mujkus 


Děti za to nemůžou...to my 

(27.8.2013 10:20:27)
Nejhorší je ,že za to dnešní děti nemůžou...to doba,to jejich rodiče a právě ti rodiče co se v mládí váleli v trávě,hráli si s lukem na poli a lezli po stromech...nebo ne??? Sama jsem romantik a chtěla bych ,aby si moje děti užili to o co já...to o čem píšete...ale oni o to možná ani nestojí...připadá jim to trapný,odsoudí je totiž spolužáci...Jen dokud jsou úplně malí a rodiče je k tomu vedou může se jim to buď zprotivit (je možné,že se k tomu vrátí později se svými dětmi),nebo se jim to může stejně jako vám zalíbit.Kde ,ale najde dnešní dítě stejného kamaráda,který s ním bude lézt po stromech a běhat po poli...a smí se to v dnešní době vůbec?? Je jiná doba a bohužel jsme si ji vytvořili my všichni. Můžeme do jisté míry vysvětlit svým dětem a ukázat co je zábavnější než počítač,ale není to zábavné jen pro nás? Jak říkám je to na nás....ale jen do jisté míry...Myslím si a děsím se toho,že časem se ta chuť tohle prožívat lidem vrátí,ale bude to uměle vytvořené...představuji se to takto: Chcete si postavit na poli katakomby ze slámy a lézt po stromech? U nás je možné vše...aktivní víkend na poli za pouhých 1990,- Kč! V podstatě už podobné akce jsou ne? ...Kam se to jen řítíme,že? Začínám věřit,že filmy z budoucnosti scifi a tak opravdu ukazují budoucnost...ale neznám nikoho ,kdo by neřekl ...to my když jsme byli mladí,nebo to za našich let nebývalo...každému se líbí to jeho...dětství
 katka (2kluci) 
  • 

souhlas 

(28.8.2013 13:44:07)
Krásně napsané, jsem ročník 68, také to tak cítím. Svým dospívajícím synům, kteří tráví dlouhé hodiny na počítači hraním her, sledováním filmů a virtuální komunikací s kamarády moc nerozumím :(.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.