| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Tři u porodu

 Celkem 26 názorů.
 Jana, 4 holky 


Moc pěkně napsané. 

(16.7.2013 9:25:53)
Po dlouhé době moc hezky napsaný článek, který mě zaujal.
 Katka+2 
  • 

Re: Moc pěkně napsané. 

(17.7.2013 20:57:04)
Souhlasím, moc pěkné napsané, přímo to vystihuje mou zkušenost, takže mi trochu vlhnou oči. A to, že mnoho lidí tvrdí, že ostatní a dříve rodili sami a taky to šlo, fakt nemám ráda. V mém okolí znám mnoho lidí, co rodili císařem (dle mého zbytečným - i jen dula by pomohla ....)anebo na porod nemají pěkné zážitky. Přežije to každý, ale ruku na srdce, kolik lidí na to vzpomíná s opravdovou radostí a láskou, třeba takovou, jaká je cítit z tohoto článku?
 Alena, 3 kluci 
  • 

Kéž by bylo víc takových tatínků 

(16.7.2013 10:28:04)
Dík za krásný příběh. Přeji Vám, ať je stále tak dojemný. Pro mne, která jsem rodila ve studených poměrech minulého režimu, to zní jako nedostižná pohádka. Dodnes vnímám, že mi byl krásný zážitek z narození dítěte ukraden.
 Kočanská 
  • 

Re: Kéž by bylo víc takových tatínků 

(19.7.2013 10:20:05)
Dobrý den, to mi trochu připomíná moji maminku, která nás porodila v 70. letech. Ta když viděla, jak kojím své děti, tak ji také vlhly oči a zpětně jí bylo líto, že jí tehndy nikdo s kojením nepomohl a nekojila ani mě ani sestru.
 Neřeknu, a vím proč 
  • 

Hezký text - ale... 

(16.7.2013 11:17:28)
Hezký text - ale: být rodiči zvládlo tolik generací před námi, a zvládli to na jedničku a častokrát za horších okolností, copak my to najednou bez návodu nezvládneme? Musíme mít na vysvětlení dulu? Jenom dulu? To nestačí maminky obou nastávajících rodičů? Copak ony v životě nerodily? Nevychovávaly děti? Proč začínám mít pocit, že se v budoucnosti bez odborného poradce s odpuštěním ani neuprdneme?
 A+3 
  • 

Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 11:29:46)
Souhlasím. poprvé jsem rodila ve 20 a ani by mě nenapadalo přemýšlet o tom, zda to zvládnu. Naposledy ve 35 doma. Asi díky tomu, že jsem si vždy věřila. Jinak moc hezký článek na věc očima rodícího otce.
 OČKO :) 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 12:01:22)
tak třeba protože já nemám matku, která by byla schopná mi poradit. Tchýně možná ano, ale já potřebovala spřízněnou duši/i když mám tchýni moc ráda, potřebovala jsem jinou dušičku/.

Až na porodním sále jsem pochopila /až při svém 4. porodu/, že manžel by se třeba i rozkrájel, aby mi pomohl, ale spřízněná duše ženského pohlaví, která má sama své zkušenosti, by byla nejlepší.
Dodnes lituju, že jsem si ji nenašla. Bohužel ale žiju v kraji, kde takové možnosti nemám.
Velmi mi vadí, když některé matky a ženy bagatelizují psychiku ženy před, při a po porodu.
Nikdo nechodí v mých botách, aby věděl, jak se já cítím.
 Maiwe 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 13:08:04)
Především - přizvat si k porodu dulu, manžela nebo maminku - je svobodným rozhodnutím každého. Ale ve všech odvětvích, i v porodnictví a vůbec ve způsobu jak žijeme své životy dochází ke změnám. Copak nám přišlo v dětském věku normální mít mobil už v první třídě ? Bylo před třiceti lety normální, že byl otec u porodu ? Dnes když tam není tak je to bráno skoro jako společenský deficit :-) A cožpak dneska nemohou mít dcery jiné názory na porod i následný způsob péče o dítko než jejich maminky? Příroda je mocná čarodějka - i dnes by většina žen zvládla porodit "u kuchyňské linky". Jenže dnešní společnost je jiná - máme víc informací a z nich paradoxně může pramenit více obav. Hledáme tak pak jakékoliv cesty jak je rozptýlit. Maminky jsou rozhodně první volbou a bylo tomu tak i u nás. Jejich role je nezastupitelná a samozřejmě nejpřirozenější. Ale co ony dnes vědí o oxytocinech, epizotomiích, nejnovějších studiích které říkají, která předporodní příprava je nutná a která k ničemu není. Dula maminky nikdy nemůže nahradit, ale může je dle mého názoru vhodně doplnit. A nakonec - všem rodičům jde vždy o jedno: zajistit to nejlepší pro své děti. Jakkoliv... Tatínek M.
 Ilonka 
  • 

Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 13:26:46)
Já se divím, že naše fenka porodila a odchovala štěňata i bez předporodní přípravy, bez matky a bez dalších informací z internetu nebo knížek. Ale to je jen zvíře, zatímco my jsme lidi, dokonce prý "sapiens".
 ruže červena 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 14:31:13)
Ano příběh je hezký a je dobře,že mají dnešní ženy tyto možnosti.Já rodila v 70tých letech bylo mi 23 a bez jakýchkoli znalostí snad jen od kamarádek mámu jsem neměla a od lékařky žádné informace a taky jsem to zvládla,ale byla jsem ze všeho hodně vyděšená co bych za to dala,kdyby tam někdo mohl být semnou a to zacházení sester,no už je ta doba pryč.
 Bára 
  • 

Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 15:25:04)
Naše kočka si taky vatáhla rezavý drát z packy a vyléčila si to :-( tak navrhuji, aby jsme to napříště dělali i my lidé.
 ruže červena 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 15:29:13)
já to myslela v dobrém jsem ráda,že moje dcera a snacha už rodily víc informované a v jiném prostředí.
 Irena 
  • 

Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 15:22:47)
Jenže v minulosti byly u rodičky ženy z okolí, které ji znaly a pomáhaly jí. Upřímně, personál v nemocnici vám dá odbornou péči, ale že by dal radu nebo psychickou podporu, to asi zrovna ne. Kromě toho v minulosti lidé také žili bez zubaře, ultrazvuku, pračky, ledničky.... nechcete se k tomu všemu vrátit? Vždyť to také zvládali.
 Ajlina 
  • 

Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 16:15:17)
Ne, nechceme se k tomu vrátit, ale není třeba řadu věcí dramatizovat. V nemocnicích je plno lékařů a sester, novopečená matka má uvařeno, vypráno, uklizeno. A že jí nikdo nic neřekne, nikdo neporadí? Fakt nikdo? Já teda rodila před r. 1989 a jediný problém, který jsem v nemocnici vnímala, že nás nutili kojit dítě po 3 hodinách. Zaťala jsem zuby, že to teda ten týden vydržím a doma dostane dítko častěji. Ono se ke 3 hodinám taky propracovalo, ale asi po 6 nebo 8 týdnech. A radu jsme taky dostali, když bylo potřeba. Se mnou rodící matka si třeba stěžovala, že její syn nechce mateřské mléko. Přišla sestra a "no jo, jak by mohl chtít mléko, když mu nic neteče". Dítě nakrmila přes dudlík a malý pil, až se zalykal. Bodejť ne, když byl hladový. Druhý den lékař předepsal mamince kapičky na spuštění mléka a při odchodu z nemocnice se dítě kojilo jak divé. V nemocnici nás učili děti koupat, přebalovat, na ostříhání nehtů jsem si tam třeba netroufla, když jsem viděla ty sirčičky, ale doma jsem to taky musela postupně zvládnout. A to jsem taky neměla maminku a tchyni spoustu kilometrů daleko.
Všichni, jak my, tak naši rodiče nebo prarodiče, se prostě učili za pochodu, jak být dobrými rodiči. Dneska máme víc možností, tak si jich važme a používejme vlastní rozum, nemusíme mít na všechno poradce, jako v Americe.
 Dee Dee+2 kluci 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 20:36:30)
"Dneska máme víc možností, tak si jich važme a používejme vlastní rozum, nemusíme mít na všechno poradce, jako v Americe."

Pod to bych se podepsala, na všdehcno je metoda, na porod, na předporodní přípravu (jéžíš, co to je?), porodní plán (uf), na východu.....

Ale víra v sebe je utlumená v zárodku.ZDravej rozum, o tom ani nemluvím.

Bezpochyby, duly, metody R a R atd.-to vše byl zprvu velmi dobrý nápad,ale obávám se, že se to zhouplo do extrému...
 Eilatt 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 23:01:36)
Tak částečně je to pravda, poradce na každou záležitost netřeba a přehánět by se to nemělo. Na druhou stranu selský rozum a víra v sebe mnohdy taky nestačí. Ono to chce spíš takový nějaký zlatý střed.

Jestli někomu pomůže k psychické pohodě, lepšímu přístupu personálu a hladšímu porodu dula, tak proč ne.
A co se týče třeba výchovy, tak když to sleduju okolo, jak mnozí vychovávají "selským rozumem a s heslem mě taky takhle vychovali a žiju :-)", tak si říkám, že mnohým by vůbec neuškodilo se trochu dovzdělat. Když sleduju ty úplně základní výchovné chyby, naprostou neznalost některých věcí, tak poradce by vůbec nazaškodil.
 Marcela, skorotrojčata 


Re: Hezký text - ale... 

(20.7.2013 12:41:26)
no, asi patříte do skupiny lidí, kde se "nic nesemlelo"

porodnímu plánu jsem se po prvním hladkém porodu taky smála, u druhého to vidím zpětně, že kdybych ho měla, možná se nestalo co se stalo (když se vás totiž v průběhu kontrakcí zeptají chcete oxytocin abysme ten porod tak nějak řídili, takže vlastně manipulace jak blázen - nevíte, jaký je riziko a kývnete) no a pak se všichni diví, proč se na druhé miminko zastaví kontrakce a už je není jak zesílit - následuje akutní císař a na jeho konci silně přidušenej pidijedinec . . . to se pak porodním plánům fakt nesměju - bejt poučená dopředu a vědět o možnostech místo toho si pak něco vyčítat nad postiženým děckem . . .
 Xantipa. 


Re: Hezký text - ale... 

(16.7.2013 15:29:14)
Jen mě zarazilo, že si dneska někdo myslí, že přítomnost otce u porodu je 5 minut nervů a pak samý úsměv - to si někdo někdy myslela?
Ale je fakt, že až u třetího porodu můj muž věděl, co říct a co neříct a právě neříkat - ono to přejde - to mě mohl šlak trefit, nebo - co tě bolí - no co asi, když rodím. Prostě u třetího porodu přesně věděl, co dělat, co nedělat a hlavně mi hodně pomohlo, že tam nebyla por. asistenka, s kterou jsme si rozhodně nepadly do oka. Já nevím - pokud dulu, tak v případě porodu bez lékaře, což bych si ovšem já netroufla díky svým komplikacím, ale k manželovi by byl kdokoli další zbytečný.
 Tili 
  • 

Re: Hezký text - ale... 

(17.7.2013 8:57:39)
Tedy rodičů bych se neptala ani náhodou! Příběhy ženy rodily x generací bez pomoci nemám ráda. Úmrtnost novorozenců byla velká, už v křestním listě je byla kategorie „mrtvorozené“. Moje prababička polovinu dětí porodila mrtvých, mezitím spoustu potratů... já ty věty jak se rodilo na poli fakt nemusím.
A článek je neskutečně citlivě napsaný. Moc se mi líbil :)
 Dee Dee+2 kluci 


Dula je móda 

(16.7.2013 20:34:27)
Dula je dnešní móda,ale dopady to má pozitivní, tak proč ne. Myslím, že určitý typ matek to zklidní a o to jde, ne?
Já to sice moc nepochopím, kvůli postiženému prvnímu synovi vím,že dula je jen takové placebo, dkyž jde opravdu do tuhého,ale na druhou stranu COKOLIV, co dodá rodičce klid, je fajn a je to třeba podporovat.

Jinak já rodila ve dvou nemocnicích:
V Motole-tam jsem se kvůli synově dg. setkala s desítkou doktorů a sestre, jen dva členové tohoto zdravotnického personálu byli na přes hubu, zbytek a že jich bylo fakt moc, byl skvělý,

A pak u Apolináře-tam byla jedna sestra, která vypadala, že jí moje dotazy otravují,ale jinak zbytek taky fajn.

Tak nevím, čim to je,že se Rodina hemží příběhama o zlých doktorech, které šikanují rodičky.

 Petr+4 
  • 

Ani ne 

(16.7.2013 21:51:30)
Dula je asi taková móda jako internet nebo lidská práva.

Článek super, stoprocentně souhlasím, mám podobné zkušenosti a pocity.

>Tak nevím, čim to je,že se Rodina hemží příběhama o zlých doktorech, které šikanují rodičky.<
Podle mne je to tím, že takoví doktoři lidem vadí. Lidi očekávají že se dotor bude chovat profesionálně. Považují to za normální, takže o tom ani nepíšou, což je docela škoda, protože normálních, profesionálně se chovajících doktorů je asi většina.

Na druhou stranu, když napíšu článek o tom jak jsem byl ošetřen lékařem, který se choval úplně normálně, asi to vyzní docela divně :-)
 Sam+3 kousky 


Re: Dula je móda 

(17.7.2013 7:11:05)
Dee Dee~R^
 Šešule 


Spokojená rodička 

(17.7.2013 12:31:56)
Možná jsem paranoidní, ale mám dojem, že u nás je společesnky přijatelnější u porodu trpět, než mít porod hezký (nedej PB na naše podmínky trochu nestandardní a s "extrabuřtama").
A samozřejmě, člověk si spíš zapamatuje to, co šokuje, než že šlo všechno dle představ~;) V médiích se taky líp prodávají tragédie:-)
 Dee Dee+2 kluci 


Re: Spokojená rodička 

(17.7.2013 21:01:13)
Šešule, ale já si jen myslím, že u porodu v nemocnici se nemusí trpět....i bez dul. Já teda první porod protrpěla,ale kvůli postiženému dítěti-lékařské okolí se chovalo dobře.

Druhý jsem si užila, bez duly a málem i bez manžela (dorazil pozdě),ale okolí bylo fajn.

Porod je dost extrémní záležitost a matka MUSÍ být v pohodě, je nejdůležitější. Ale podle mě to jde bez duly. Většinou. Samozřejmě, pokud je někdo plašší, nesmělejší, nějakým způsobem handicapovaný, nebo vyděšený, radši ať dulu má.

 Šešule 


Re: Spokojená rodička 

(17.7.2013 21:36:46)
Dee, ale to si myslím taky~d~ Dula určitě není nezbytně nutná, ale někomu prostě sedne a pokud ženský udělá porod příjemnější, nechť u porodu je.
 Šešule 


Re: Spokojená rodička 

(17.7.2013 21:40:45)
Sama jsem měla dulu u jednoho porodu- na posledních 20 minut, ale její přítomnost jsem ocenila až na dobu po porodu. Mě totiž při porodu lezou lidi na nervy~l~:-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.