| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Žijeme skromně. A co na to děti?

 Celkem 157 názorů.
 luthienka 


rozdíly v generacích 

(28.11.2012 8:55:18)
Já jsem velice skromně vyrostla. Měla jsem docela hezké dětství. Ale dodnes si pamatuji to zahanbení, že ostatní jezdily na dovolenou do Jugošky. A já byla tak nejdál v Domažlicích. Rozumově to samozřejmě chápu, ale dnes mám ráda aspoň občas trochu luxusu. A jsem velice ráda, že nemáme žádné domácí zvířectvo. Ale postupně se změnami ve společnosti si začínám myslet, že jednou budu velice ráda za velkou zahradu - zryjeme trávník, osejeme, osázíme...
Takže to,co přijde skvělé nám, nemusí přijít skvělé našim dětem.
 Xantipa. 


Re: rozdíly v generacích 

(28.11.2012 9:18:08)
Já počítám, že se uskromním, až na nás nebudou závislé děti. Jsem si jistá, že by nebyli na větvi z toho, že po škole odhodí doma tašku a půjdou na pole a k dobytku. Tohle zažil můj táta jako kluk a říkal, že to bylo peklo. Ale snaží v přijetí bylo to, že díky tomu se měl lépe než vrstevníci /materiálně/, ale když by to mělo být obráceně, tak že to by byl tlak příliš velký na dítě.
A říkal, že dřina na poli a u zvířat rozhodně neznamenala, že byl s rodiči více - prostě tam byla potřeba každá ruka a v době žní třeba psával úkoly ve vlaku a nebo o přestávkách ve škole, protože jindy nebyl čas.
 kreditka 


Re: rozdíly v generacích 

(28.11.2012 9:41:54)
Jo přesně to říkají moji rodiče taky přilítly ze školy a doma našly papír co je potřeba vše udělat tak hrábě do ruky a šup na louku, nakrmit dobytek, udělat domácí práce apod. Rodiče v práci po práci na poli zkontrolovat zda děti splnili úkoly...prostě makalo se pořád na nějaké pomzlení nebyl moc čas...
 Jája 
  • 

Re: rozdíly v generacích 

(30.11.2012 17:13:08)
Tak já pamatuju, že ani na kontrolu dětí nebyl čas, škola byla starostí dětí. A taky jsem věděla, že toto NIKDY. Nikdy nekončící dřina, a že by to zvyšovalo životní úroveň? Leda tak pomáhalo přežít. Ne, díky, mám jinou představu o životě.
 brambora, 2 děti 
  • 

Re: rozdíly v generacích 

(1.12.2012 12:26:08)
Kreditko, nic proti jenemu názoru, ale chtelo by to trochu potrápit tu gramatiku, což? Když už se potřebuješ vypsat ze svých názorů... Rodiče přilítli, děti splnily, to je mi článek...
 Ines 
  • 

Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 7:17:03)
žně jsou v červenci nebo v srpnu (podle lokality) :-)
 Ines 
  • 

Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 7:20:01)
reaguju na ty úkoly ve vlaku v době žní
 Binturongg 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 8:55:10)
Ines - super postřeh! ~R^ ~t~
 Xantipa. 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 11:03:53)
Psala jsem žní, ale máš setí, orbu, sena....... já nevím, jaké jsou práce v zemědělství a v které době. Ale dost barvitě mi popisoval, jak šli kamarádi se někam bavit a on musel prvním vlakem domů, na nádraží šup na kolo, aby nebylo prodlení, tašku hodit do síně, zapřáhnout koně a hned na pole - a to až do večera. V létě se chodil koupat v noci ne proto, že to bylo romantický, ale za tmy se na poli nepracovalo.
A v době žní k nim chodil krajánec na práci, ne proto, aby si oddychli, ale aby to vůbec stihli.
 Binturongg 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 12:59:36)
Xantipa - a v zimě chodily babičky 8km v neprošlapaných závějích do školy...

Nojo, bylo to děsný a málokdo by chtěl zpět na stromy v tomto smyslu.
Ale co z toho - autorka podle mě o tomhle vůbec nemluví ~d~
 Xantipa. 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 13:50:49)
Ani já ne - ale mluvím o tom, že dnešní děti jistě nebudou nadšený z toho, že místo nějakého zájmu musí po škole na záhumenek plus případně podojit krávu, protože rodiče jsou alternativní, nechodí do práce a na něčem se ušetřit musí. Zrovna tak, že ve škole bude jediný dítě, který nemá kupř. PC a nemůže zpracovávat úkoly na PC, protože je problém zůstat ve škole, když doma je taky dost práce.
Ale jo - uskrovnit se, proč ne, žít ekologičtěji, proč ne, ale vše má své hranice a navíc - každý má ty hranice jinde.
Ale mluvíme o tom, že když rodiče budou místo v práci doma, že to automaticky neznamená to, že se více budou věnovat dítěti.
 Jája 
  • 

Re: rozdíly v generacích 

(1.12.2012 20:10:10)
Koupání v noci pamatuju, kromě romantiky byla i báječně teplá voda. Někdy jsme chodili večer radši než ve dne, právě kvůli té romantice.
 Binturongg 


Re: rozdíly v generacích 

(28.11.2012 20:35:28)
luthienko - vidíš a my nebyli zelenináři, žili jsme uprostřed Prahy a taky jsme byli nuceně skromní - dá se říci chudí, ač za bolševika pochopitelně chudí neexistovali ~2~
Jezdili jsme na chalupu a do Jugošky jako ostatní jsme nemohli proto, že naši nebyli u rudých a z toho se odvíjela i jejich studia, kariéra a plat...

 katka+synek2007 


Re: rozdíly v generacích 

(28.11.2012 21:55:15)
Na Jugošku rozhodně nebylo třeba být rudý. Aspoň v osmdesátých letech ne. Můj táta naopak kvůli "buržoaznímu původu" nemohl ani studovat a přesto jsme v Jugošce dvakrát byli.
 Binturongg 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 8:54:04)
Katko - nevím, jak jste se tam dostali vy, ale my prostě do Jugošky nesměli. Směli jsme na Rujánu, ale jen na část pobřeží, abychom nechtěli zdrhnout přes moře do Dánska.

Jednotlivce by asi pustili, ale celou famílii prostě ne.
Nevymyslela jsem si to ~;)
 Alraune 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 9:00:28)
Já nevím, jestli by nás do Jugošky pustili, my na to prostě neměli a to byli oba rodiče vysokoškoláci. Asi jsme byli nějaká extrémně nehospodárná rodina, ale zas jsme moc nezatěžovali životní prostředí :)
 Binturongg 


Re: rozdíly v generacích 

(29.11.2012 9:07:55)
Alraune - máma i táta dlouho studovali, ale nakonec se jim to s x přerušeníma, vyhazovama apod. podařilo - v okamžiku, kdy byli oba VŠ a my bychom teoreticky měli přestat žít z ruky do huby, žili jsme dál z ruky do huby, jen přibyly StB výslechy a odposlechy telefonů (o kterých jsme neměli vědět, ale věděli).
Jugoška fakt nehrozila, ani technicky, ani finančně...
 Pawlla 


Re: rozdíly v generacích 

(2.12.2012 4:49:41)
Bin.,má pravdu,taky nás pustili jen do Bulharska~:-D,Jugoška nebyla pravidlem,když tam někdo jel,tak to bylo něco~:-D
 Radka 
  • 

Re: rozdíly v generacích 

(2.12.2012 10:14:02)
Za komunistů nebylo vůbec jednoduché se do Jugoslávie dostat.Moji rodiče nebyli chartisti, ale ani ve straně a byli jsme tam jednou po 10 letech žádostí a to můj otec jako těžký astmatik měl nekolik doporučení od lékařů.
 kreditka 


To je my zase článek 

(28.11.2012 9:39:41)
Tak předně neznám moc rodin kde jsou schopni vyžít z jednoho platu...nebýt rodičáku tak se tu prakticky zastaví porodnost protože dítě bude znamenat luxus. Neznám ani moc školáků kde by byl rodič s nimi doma pokud není na rodičovské nebo na pracáku. Je to krásná iluze že rodič bude žít skromně a s dítětem bude všechem čas, jenže u nás žije spousta rodin tak že makají celé dny a ve výsledku stejně musí žít skromně...článek je převzatý bůh ví z jaké země je docela škoda že český časopis články přebírá místo aby publikoval vlastní... Navíc vysvětlovat dětem že nebudeme zatěžovat planetu je pěkná věc, ale jen do chvíle než bude chtít dítě studovat bude potřebovat počítač apod. Ale jestli se chce někdo vrátit do ekologického středověku prosím já tedy rozhodně ne
 Markéta 
  • 

Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 9:56:07)
Tak zrovna tenhle článek převzatý není, vychází ze zkušeností českých rodin - viz odkaz na blog, mimochodem velmi pěkný a inspirativní (a ostatně i autorka článku má blog svůj). A myslím, že podstata článku byla právě v tom, že někdy by bylo lepší - než za pár tisíc dělat práci, která nás nebaví, pro zaměstnavatele, který nás nebaví ještě víc - zkusit najít jinou alternativu. Asi to není pro všechny, ale proč to šmahem zavrhovat. Autorka článku přece netvrdí, že máme zahodit všechny civilizační dovednosti a jít ohryzávat kořínky - ale že by bylo někdy dobré se zamyslet nad tím, jestli opravdu potřebujeme všechno, o čem nám to televize tvrdí. Já bych taky mohla pracovat víc, trávit nad tím večery a noci a víkendy a pak za vydělané penéze koupit dětem lepší mobily a zaplatit jim zájezd do Disneylandu. Místo toho jezdíme o víkendech všichni spolu na výlety do Brd a užijeme spoustu srandy. A taky nějakou chvíli trvalo, než se s tím chlapečci ztotožnili, že prostě jim ten "trapný" starý mobil ještě pár let vydrží. Takže za mě - to je MI dnes pěkný článek.
 Alraune 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 12:11:25)
Když já si fakt nejsem jistá, jestli lidé obecně nakoupují tolik zbytných věcí, jen proto, že to tvrdí televize. Kolik je tady lidí, kteří zjevně nemají ani na věci nezbytné? A není smysl zbytné věci i v tom, že si jí uděláme radost?

Obecně nemám tyhle články ráda, protože vždycky do opozice stavějí "uskromněný" a normální pracovní život.
Napsat, že dítě je chudák, protože rodiče chodí do práce, nebo že nemá maliny ze zahrady, to mi připadá stejné, jako bych argujentovala tím, že děti, kterým jejich rodiče příběhy čtou, ale nevymýšlejí, jsou chudáci. Prostě, je to moc farizejské.
 dadlenka 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 12:14:00)
naprostý souhlas~R^
 stormer 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 12:40:15)
Ano... Ona skromnost je hezká věc, ale nucená skromnost rozhodně ne. A taky je trochu rozdíl mezi skromností a nouzí.
 Petra + 2 kluci 
  • 

Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 18:04:23)
Až na vyjímky si lidi kupují spoustu zbytečností. Sposta lidí si neumí představit život např. bez mikrovlnky nebo sposty dekoračních předmětů. Počkejte na Vánoce, jak budou lidi vesele pálit elektřinu za světýlka, přestože jsou "takoví chudáci".
 Jája 
  • 

Re: To je my zase článek 

(1.12.2012 20:16:35)
LEDková světla moc elektřiny nepotřebují a někteří lidé prostě pálí světýlka proto, že je to hezké, romantické a jen na Vánoce. Mně se třeba strašně líbí města, když jsou v noci osvětlená. A v Čechách je to právě jen před Vánoci a třeba před 1.májem, jinak ne. A ani to taky otázka moc peněz. Proč by večer nemohla svítit světla po celý rok? V cizině je to přece běžné.
 Markéta 
  • 

Re: To je my zase článek 

(1.12.2012 20:19:35)
Jasně. Ale pak se tady neohrazujte, že jsou rodiny, které sotva vyjdou s penězma a MUSÍ dělt dvanáct hodin denně, aby neumřely hlady. Ono i koupit ty světýlka něco stojí; a pokud je na tom někdo špatně, i pár korun za zbytečně vysvícenou elektriku se počítá.
 štěpánkaa 


Re: To je my zase článek 

(1.12.2012 21:11:17)
jájo, promiň, ale napala jsi hloupost. Samozřejmě, že osvětlení památek a měst stojí spoustu peněz. Navíc planetu zamořuje světelným smogem, takže ani nevidíš na hvězdy. Já bych naopak hlasovala pro okamžité zrušení denního nasvícení, nechala bych jen nejnutnější pouliční osvětlení, svítící DOLŮ na zem....~3~
 štěpánkaa 


Re: To je my zase článek 

(1.12.2012 21:54:42)
samozřejmě jsem myslela NOČNÍ nasvícení....~f~
 Ines 
  • 

Re: To je my zase článek 

(21.12.2012 14:23:34)
já vím, že reaguju po měsíci, ale nedá mi to - souhlasím, že by to chtělo omezit zbytečný světelný smog, i veřejné osvětlení by se dalo zhasnout, dejme tomu od 23 do 5....
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Re: To je my zase článek 

(30.11.2012 11:57:16)
Pokud někdo něco vidí v televizi, má doma MINIMÁLNĚ jednu absolutní zbytečnost.
 Pawlla 


Re: To je my zase článek 

(2.12.2012 5:16:04)
"Napsat, že dítě je chudák, protože rodiče chodí do práce, nebo že nemá maliny ze zahrady, to mi připadá stejné, jako bych argujentovala tím, že děti, kterým jejich rodiče příběhy čtou, ale nevymýšlejí, jsou chudáci. Prostě, je to moc farizejské."

Tak nějak to cítím taky.
 Maťa. 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 12:22:08)
článek je pátos nad pátos ... neobjektívny výplod.

Minimum rodín v ČR žije "v nadbytku". Skor naopak. Skoro každý žije skromne. Aj ten, čo nechce, často.
 Xantipa. 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 13:59:24)
Tak ten ipad nebo tablet asi nekupuje 10x do roka, takže to berou tak, že teď je třeba vhodná příležitost.
 Pawlla 


Re: To je my zase článek 

(2.12.2012 5:12:41)
No Báro,tablet dceři letos kupueme taky a to se rozhodně nedá říct,že bychom nevěděli co s penězmi.Volila jsem takový dárek,aby i přinesl i užitek,tedy hlavně užitek,když už se ty peníze vynaloží.
 Binturongg 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 20:48:31)
To je nesmyl - k tomu stačí běžná Gaussova křivka: těch, co žijí v nadbytku je stejně jako těch, kteří žijí fakt v nouzi. Absolutní většina je schopná žít normálně, jen se přibližují k té či oné straně.
 katka+synek2007 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 21:56:33)
No jo, ale ta norma se ve středoevropské populaci posouvá směrem k nadbytku~:(
 Binturongg 


Re: To je my zase článek 

(29.11.2012 10:20:39)
katko - ale houby, to je mediální masírka, aby lidi nakupovali a konzumovali - aby byli in, nebo jim aspoň nevadilo a neměli výčitky, že k tomu tíhnou.
Jasněže středoevropská norma dostatku je jiná než středoafrická, ale to bych nesrovnávala.
Pro rozumné lidi je norma taková, jakou jim stanovila výchova, morálka, žebříček hodnot...jakou si stanovili oni sami.
Ano, často je potíž dosáhnout i oné skromné normy, to je však věc jiná.
 Filip (7 + 4) 
  • 

Gaussova křivka 

(29.11.2012 13:15:20)
Binturong, Gaussova křivka se dá použít na počet pravděpodobnosti. Na tohle ne, to není prostá pravděpodobnost, má to nějaké konkrétní příčiny, které se mění podle okolností. Klidně může 90% populace žít v bídě a 10% v nadbytku nebo naopak. Musíš se podívat do statistik, třeba na srovnání spotřebního koše a průměrných příjmů domácností.
 Binturongg 


Re: Gaussova křivka 

(29.11.2012 22:36:53)
Filip - nesouhlasím. Použít se v našich podmínkách dá - navíc to tak nějak vychází - otázkou je, co kdo považuje za bídu.
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Gaussova křivka 

(30.11.2012 12:38:17)
Binturong, Gaussova křivka se týká náhodných veličin. Rozdělení bohatství není náhodná veličina. Kdyby byla, byla na celém světě stejná pravděpodobnost, že člověk bude bohatý nebo chudý, ať už se to měří jakkoli. Je jedno, jestli ji chceš použít v našich podmínkách nebo ne, i co považuješ za bídu, když si vyneseš do grafu kupříkladu ty příjmy domácností, Gaussovu křivku nedostaneš. Že to "tak nějak" vychází, může znamenat jediné, že křivka je vypadá zvoncovitě a je uprostřed vyboulená, protože u nás má nejvíc domácností příjmy kolem průměru, a že nejchudších i nejbohatších je poměrně málo. Ale kdyby to byla Gaussova křivka, byla by na obou stranách souměrná, to znamená, že kdybys např. znala procento nejchudších (např. domácností s příjmy pod 10 tisíc), znala bys automaticky i procento nejbohatších, taky by platilo, že polovina domácností má podprůměrné a polovina nadprůměrné příjmy - a to ti prostě nevyjde, protože nejde o náhodnou veličinu.
 Xantipa. 


Re: Gaussova křivka 

(30.11.2012 12:44:10)
Co je to příjem rodiny v průměru? To asi nebude závislé na průměrné mzdě, ne? Protože tam je zjištěno, že prům. mzdu nedosahuje 75% zaměstnanců.
Mimochodem - jaký je vlastně průměrný příjem rodiny? Je to určeno?
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Gaussova křivka 

(30.11.2012 13:53:41)
Pro rychlou představu se koukni třeba na statistiku příjmů domácností za rok 2011 u Českého statistického úřadu, jsou tam roční příjmy domácností rozpočítané na osobu.

http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/t/1B00338EE4/$File/3012122a.pdf

Příjmy nejsou jen mzdy, ale i důchody a další sociální dávky, příjmy z podnikání a další. Statistický průměr není polovina. Průměrný příjem a průměrná mzda neznamenají, že polovina obyvatel má míň a polovina víc. Kdyby například tři čtvrtiny obyvatel bralo 11 tisíc měsíčně a jedna čtvrtina 25 tisíc, průměrná mzda bude 14500,-, to znamená, že tři čtvrtiny lidí na ni nedosáhnou.
 Xantipa. 


Re: Gaussova křivka 

(30.11.2012 14:09:57)
Tak jednoduchý statistický výpočet chápu - to je jasný, já jen, že jsi psal, že polovina lidí má průměrný příjem a já se ptala, zda myslíš příjem domácnosti a nebo příjem ze zaměstnání, neboť tam je právě statisticky uvedeno, že 75% zaměstnanců na průměr nedosáhne.
Jednoduše je to vykládáno dětem s tím, že jeden sežere 2 kuřata, druhý žádné a v průměru každý sežral jedno kuře, tudíž neexistují ti, kteří nemají žádné kuře~;)
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Gaussova křivka 

(30.11.2012 15:04:10)
Upřímně se ti omlouvám se, pokud to vyznělo tak, že tě mám za blbou, tak jsem to opravdu nemyslel.

Nenapsal jsem to předtím srozumitelně. Kdyby platilo rozdělení příjmů (jedno jestli všech příjmů, nebo jen mezd) podle Gaussovy křivky, polovina domácností by byla pod průměrem, polovina nad ním. Jenže tak to právě není.

Celkové příjmy domácností jsou mzdy plus sociální dávky plus příjmy z podnikání plus ostatní (což jsou třeba úroky z účtů, renty apod.).

Jinak průměrnou mzdu najdeš na stránkách statistického úřadu taky. Ahoj.
 Xantipa. 


Re: Gaussova křivka 

(30.11.2012 15:26:26)
Ne - neomlouvej se~t~ Dobrý. ale gaussovu křivku neznám, tak chytrá zas nejsem~;)
 Ita, moc dětí 
  • 

Re: Filip má pravdu 

(2.12.2012 11:45:48)
- dle toho, co nás na VŠ naučili o statistice. Dnes se Gaussovou křivkou ohánějí zejména ti, kteří chtějí vysvětlit všem, kterým současné rozdělení bohatství ve společnosti nevyhovuje, že jsou buď neschopní, nebo lenoši z konců rozdělení talentů z Gaussovy křivky. Přitom je to blbost. Vysvětlení může být také to, že jsou to spíše ti na špici Gaussovy křivky rozděleníé etiky - ti, kteří se nechtějí obohacovat na úkor práce druhých (netunelují, nekorumpují a případné zaměstnance neodírají). Logické, že čím nerovnoměrnější rozdělení bohatství společnosti (vemte třeba Indii) tím víc chudých pracuje na jednoho bohatého a střední třída je tam slabá (jak by vypadala ta křivka?). Jak je to u nás, mohou se sociologové a Binturong hádat, koho považují za chudého. Ale rovnoměrné rozdělené bohatství, plynulý přechod od chudých po bohaté sotva najdeme a nebylo to tu ani za socialismu.
 Benyam 


Re: Gaussova křivka 

(1.12.2012 11:26:59)
Gaussovo nebo nějaké velmi podobné rozdělení samozřejmě funguje i v tomto, ale o tom nechci psát, protože to je samozřejmost.

Myslím, že žít v tom duchu, co popisuje článek je trochu extrémní. Stejně ale je extrémní i to, co předvádějí mnohé rodiny v nákupácích, a zdaleka ne jen před vánoci. Kdyby byla perfektně zpracovaná recyklace všeho (většiny) surovin, tak nic proti, ale ono to tak není, takže si tímto tempem pomalu ale jistě vydrancujeme zdroje.

Dopřeju klukovi hračky, které se dají koupit, sem tam nějakou tu elektroniku, ale ne zdaleka pokaždé, když si řekne. A místo toho si zalezem do dílny a občas něco vytvoříme. Vagónek ze dřeva, raketu z papírové trubky, model motýla, draka, most z dřívek od nanuka, ....

Už to nebudu dál rozvádět, je asi jasné, kam mířím - kromně toho, že nežijeme totálně konzumně, efekt je v tom, že v šesti letech kluk umí s nářadím a vůbec postavit se trochu k práci. Dvě mouchy jednou ranou. A dá se to i s holčičkama, pokud je odmalička nevedeme k modelu princezničky.


 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Re: To je my zase článek 

(3.12.2012 20:51:20)
Souhlasím, rozhodně to stojí za úvahu. Každý nadstandart si žádá penízky a ty se někde a někdy musí vydělat.
Také se domnívám, že na žití na vyšší noze si člověk zvykne snadno, ale opačně to jde hůř. Tak si myslím, že zdravější je zůstat při zemi.
Jasně jsou rodiny, které mají rozpočet tak akorát, ale alespoň ty co potkávám u syna ve školce, tak ty mají určitě kde ušetřit.
Nejvíce mě mrzí, když slyším řeči typu, já jsem musela zpátky do práce a mé dítko ve třech do školky, protože bychom to neutáhli. No ráda bych se jim porýpala v rozpočtu.
Ale aby jeden rodič byl celý život doma a druhý to táhnul mě přijde dost nebezpečné. Co až tomu tahounovi zanikne pracovní poměr co pak?

 Eržika. 


Re: To je my zase článek 

(3.12.2013 20:45:14)
Tak se třeba vymění. ~;) Nebo pracují na částečné úvazky u různých zaměstnavatelů.

Ono když pak máš doma děcka a dobytek, a pokrýváš prakticky celou spotřebu svými zdroji, tak to ten čas dá...
 Kakamilka 


Re: To je my zase článek 

(4.12.2012 8:23:21)
ahojky všem§
moc často sem nepíšu, ale tohle se nedá. Nějak jsme ten článek bohužel nepochopila:-( myslím, že to je na každém z nás, jak se bude chovat a jak bude vychovávat svoje děti. Někdy nepomůžou ani peníze a někdy nepomůže ani skromnost a ani láska aby bylo vše nejlepší. Jsem husákovo dítě, starali se o mě od 8 let prarodiče.
Chata, chata, očas NDR, jednou se školou v Jugošce. Neznala jsme nic jiného néřešila jsme to, ale později mi bylo líto, že holky mohly, já ne, holky měly a já ne. Snažila jsme být rozumná, ale hlavě jsme to nevysvětlila. Dnes má dvě děti, s manželem dům s velkou zahradou bez malin a jednoho velkého koníčka - motorky. V práci budu tak dlouho abych dětem dokázala zaplati kroužky, protože je to baví, školku a školu v přírodě, protože se jim to líbí a nám dospělím pár litrů benzínu, abychom si od nich odpočinuli:-) Miluje že bych si našla práci za míň peněz abych byla víc s nima doma, nevím jestli by to ocenily? Nemají ani mobily, svůj jim nepůjčuji, na počítač si vzpomenou jednou za měsíc. Trávíme spolu každou volnou chvilku, lyžujeme, bruslíme, plaveme, pečeme spolu, pomáháme tátovi v garáži! Někdy mám pocit, že bych potřebovala naklonovat, ale měnit nebudu! jsem takhle spokojená, hlavně když vidím jak jsou šťastné:-) Přeji všem ať si vyberou to co je důležité pro ně a pro jejich rodinu. Protože snad na ničem nezáleží víc než na nich! Někdy se může stát, že zítra tu nebudou a místo krásných okamžiků zůstane jenom bolest! Tak si užijte vánoční čas tak a nebo tak!
 stormer 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 12:34:41)
"jenže u nás žije spousta rodin tak že makají celé dny a ve výsledku stejně musí žít skromně.."

Přesně ~l~
 Binturongg 


Re: To je my zase článek 

(28.11.2012 20:54:02)
stormer - ale pokud se umí radovat ze života a netráví vzácné chvíle volna přemýšlením o tom, co všechno si nemůžou koupit a jiní ano, jsou na tom 1000x lépe než ti, co makají často ještě víc než oni, mají za to nekutečné prachy (ano i takoví existují, ne každý bohatec je zloděj nebo podvodník) a to je tak všechno, co mají.
Protože kdo má správně setavený žebříček hodnot a výlet s dětmi nebo návštěva babičky a jejích vzpomínek, je pro něj víc než super moderní telefon nebo televize, nepotřebuje být bohatý...
 Alraune 


Re: To je my zase článek 

(29.11.2012 2:02:00)
Nejde o to být bohatý, jde o to, nebýt tak chudý, až to člověka stesuje, a to je chvíle, kdy nezaplatí složenky.
 Elí + 2 
  • 

Re: To je my zase článek 

(29.11.2012 10:13:05)
Ale proč si myslíš, že Ti "kteří si toho můžou koupit více než ostatní a také často makají více a mají neskutečný prachy" mají jenom ty prachy a nic víc? Představ si, že existují také Ti, kteří mají ty prachy, hodně pracují, ale mají správně sestavený žebříček hodnot, mají super moderní televizi, počítače a jezdí s dětmi na výlety, za babičkami a rodiče se dětem maximálně věnují......
 Binturongg 


Re: To je my zase článek 

(29.11.2012 10:25:02)
Elí - to to posunuješ někam úplně jinam a zcela mimo ~;)
Samosebou, že existují i tací, kteří jsou šťastní v bohatství i v chudobě a závistiví, zlí nebo nešťastní v bohatství i v chudobě, to dá volovi rozum ~b~ ~:-D
 sisan 
  • 

Re: To je my zase článek 

(30.11.2012 12:26:11)
Tj dosti romantický až naivní pohled. Myslím, že se tím existenciálně stresují tak, že na takové malebné pohnutky jako výlety kašlou. Viz často příspěvky zde.
 7kraska 
  • 

i ve meste... 

(28.11.2012 10:25:20)
...se da zit dobrovolne skromne, na to nemusim bydlet na samote

myslim tim nakupovat obleceni v sekaci, rozumne varit, nekupovat zbytecnosti, travit hodne casu s rodinou, nejet v konzumu

jsou lidi, kteri kvuli povolani nemuzou zit daleko od civilizace (nebo se jim nechce dojizdet do mesta a mit dve auta), chteji svy povolani delat i pri detech, i kdyz jsou dobrovolne skromny, tak jsou proste dobrovolne skromni ve meste
 7kraska 
  • 

Re: i ve meste... 

(28.11.2012 12:49:31)
navic v takovych clancich a diskusich se nesmyslne predpoklada, ze lidi si muzou volit cas, ktery odpracuji podle toho, na co zrovna potrebuji vydelat....jako napr. vyberu si tyden u more a o to vic budu pracovat nebo budu na chalupe a o to min budu pracovat...to snad muze jen takovy OSVC, kde se vydelek primo odviji od odpracovanych hodin (treba prekladatel) nebo volna noha (spisovatel), ale tezko to tak muze delat bezny zamestnanec, ten snad jen muze nejak ovlivnit prescasy a tim ovlivnit i vydelek, nebo tezko to udela takovy OSVC, ktery musi makat fakticky porad (ma treba obchod)
 Klarisanek 


Re: i ve meste... 

(28.11.2012 13:40:39)
Presne tak, tyden dovolene na chalupe sice neznamena prescasy v praci, zato znamena promakanou celou dovolenou ~;), strecha tece, okapy potrebuji natrit, rajcata okopat, plot opravit a 1000 dalsich povinnosti. Kdo zna, ten vi....... ~t~
 Hilly. 


Re: i ve meste... 

(28.11.2012 15:07:49)
S tím naprosto souhlasím. Ve většině případů to prostě je buď práce nadoraz, třeba i s finančně neohodnocenými přesčasy, nebo práce žádná.
 Terka 
  • 

Re: i ve meste... 

(28.11.2012 19:53:11)
No, promiň, ale od doby, co je manžel OSVČ, si množství práce prostě vybírat nemůže. V jeho oboru je přísun práce nepravidelný a podle zákona schválnosti je jí nejvíc v době, kdy jsou např. nemocné děti, před dovolenou, Vánoci a naopak. Zákazník bez ohledu na to očekává ne dodržení termínu, ale často jeho předběhnutí, pokud několikrát zakázku odmítneme, už je na našem místě jiná firma. To, co píšu, není stížnost, vybrali (s prací manželovi pomáhám) jsme si to sami, ale představy o pohodovosti této práce jsou naivní.

 7kraska 
  • 

Re: i ve meste... 

(28.11.2012 20:28:00)
asi sis vsimla, ze delam rozdil mezi ruznymi OSVC - kdo treba preklada, muze v lete preklady omezit, ale kdo ma obchod, musi jet stale...sama jsem OSVC a mam dite, takze vim, ze dite onemocni prave tehdy, kdy je nejvic prace atd.
 nordica 


Re: i ve meste... 

(29.11.2012 11:52:32)
Vidíš to moc idelisticky - překládám, a když si řeknu, že v létě omezím zakázky a udělám si dovolenou, tak se agentura obrátí na někoho jiného a příště už utřu. To jsou naprosto zkreslené představy o OSVČ v těch "nejsvobodnějších" profesích - jako např. ty zmíněné překlady. Zakázky se berou, když přijdou, a ne když se mi zachce. I když mám dost neobvyklý jazyk, i tak konkurence přitvrzuje, takže nějaká dovolená často nepřipadá v úvahu.
 Markéta 
  • 

Re: i ve meste... 

(29.11.2012 14:59:21)
Já jsme si přesně tenhle luxus dopřála. Taky jsme měla kdysi pocit že jsou "zakázky, které se neodmítají". Nejsou. Všechno se dá odmítnout. Napřekládám se a nadřu ještě dost, ale děti mi odrostou a už to zpátky nevrátím. Jistě, konkurence je a peníze utíkají, ale když si to spočtu, tak se mi to - z mého pohledu - pořád vyplatí.
 Alraune 


Re: i ve meste... 

(29.11.2012 22:04:19)
Já nechápu ten přístup "děti odrostou", pořád to budo tvé děti,ne? Pro mě, čím je dcera odrostlejší, tím raděj s ní jsem. Kroužů má ovšem i tak šest týdně. Jsem fakt palčilvě vděčná, že s ní někdo hraje deskovky, který já nesnáším.
 Xantipa. 


Re: i ve meste... 

(30.11.2012 9:37:36)
Až odrostou - jsem myslela, až se osamostatní a nebudu se muset zamýšlet nad tím, zda je nějak nepostihne mé rozhodnutí bydlet mimo město s minimem věcí na výrazně menším prostoru. Takže zatím by je to postihlo a tak to budeme řešit, až se je to nedotkne. A ano - děti to budou pořád moje~;)
 Irena 
  • 

Re: i ve meste... 

(29.11.2012 10:51:43)
Jsem OSVČ a kdybych si měla vybrat, jak dlouho budu pracovat, co udělám a co ne, přijdu o všechny klienty. Nechápu,kde se bere ve společnosti názor, že je OSVČ svobodný a může si dělat co chce. Ano, může odmítnou zákazníkovi práci, ale patrně jen jednou, víckrát nepřijde. Přesně jako zaměstnanec může odmítnout práci, taky jen jednou a pak už žádnou mít nebude.
 7kraska 
  • 

Re: i ve meste... 

(29.11.2012 12:18:26)
ni vidis, ja jsem OSVC a sama to tak mam....ale je to jiste privilegium, jeste mam financni rezervy z doby, kdy jsem byla zamestnanec, tak si muzu dovolit pripadny vypadek (ktery jeste stejne nenastal)
 Hilly. 


Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 10:32:51)
Cituji Toma Hodgkinsona a plně s ním souhlasím: "Společenský život je ve většině škol a tříd zlý, orientovaný na postavení, prestiž, soutěživý a snobský."

Jistě existují kolektivy, kde se tohle nevyskytuje, ale těch je jako šafránu ~7~
Já jsem pro zlatý střed, plastové auto a panenku bych dítěti klidně koupila.
Žijeme v jiné době, na děti jsou jiné požadavky, musí umět počítače, ovládat několik světových jazyků. Vyšší vrstvy, v dřívějších dobách, taky dětem poskytovaly úžasné hračky, téměř srovnatelné s dnešními(puzzle, porcelánové panenky, mozaiky, vytuněné kočárky pro malé panenky, modely koňů, kočárů, aut). Děti z chýší si za sebou tahaly poleno, to ano, ale ty se taky nikdy z této chýše většinou nevyhrabaly.
Nekoupit dítěti autíčko nebo panenku s odůvodněním, že to znamená tuny nafty a obživu pro jednu čínskou rodinu, mi přijde šílené a fanatické. Chudáci děti. To co popisuje autorka z článku považuji už za extrém. I když je určité důležité děti učit tomu, vystačit s málem a být šťastné, to ano. zajímalo by mě, zda si tyto děti zvolí stejný model výchovy jednou i pro své děti. Já ybch řekla že ne.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 10:50:52)
Ale já bych neřekla, že autorka nikdy nekoupí svým dětem žádné plastové autíčko. Jen že jim nekoupí páté autíčko jen proto, že jim ve škole řekli, že ty předchozí čtyři typy jsou zastaralé, Pepík odvedle jich má šest a "je to přece jen hračka za pár korun, tak v čem je problém".
Mě připadá, že komentáře k tomuhle tématu jsou vždycky od zdi ke zdi. Jakmile se někdo zamyslí nad tím, jestli se opravdu neutápíme ve zbytečném konzumu, je obviněn z extremismu a z toho, že hlásá návrat k panenkám z březového polínka jak z Barunky.
 luthienka 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 11:04:29)
Víš, mě přijde, že velká část lidí tady na rodině se zamýšlí nad tím, co dítěti koupí. A snaží se to držel v rozumných mezích. proto možná podobný článek vyvolá extrémnější reakce.
Pro mě je v článku hezká idea, které se ale nechci účastnit. Prostě jsem ráda, že žiji tak jak žiji.
 iva 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 11:05:28)
Moje jedenactileta holka vcera prisla ze skoly a povidala, ze si rikali, co kdo dostane k vanocum. A bylo to jenom tablet, iphone, ipad. Ja tu skromnost chapu tak, ze 11lete deti nejmodernejsi telefon, tablet atd. nepotrebuji. Takze moje deti je nemaji, i kdyz teoreticky (financne), bychom jim to koupit nechci.
Na druhou stranu mi je dcery lito, protoze vim, ze po vanocich bude mit ve tride peklo az si budou vsichni ukazovat nebo rikat co dostali. Ma a bude mit ve tride tezkou pozici, kvuli me, matce, ktera se snazi zit skrome. A jsem si vedoma toho, ze to muze vest az k sikane, protoze 11leta holka to nebude schopna ustat.
v podstate nevim, co mam delat, zda to delat, tak jak si ja myslim, ze jeto spravne, ale zaroven skodit dceri mezi vrstevniky nebo se vzdat svych idealu.
 iva 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 11:06:53)
oprava: i kdyz teoreticky bychom jim to koupit mohli
 Xantipa. 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 11:23:40)
Tak nevím, doma tablet máme, je tzv. rodinný, kdo potřebuje, tak si ho vezme. Ve třídě u 14ti letého syna má jen jeden hoch tablet - když jsem se ptala, k čemu ho on potřebuje, tak prý k ničemu, jen je z bohaté rodiny. Říkala jsem synovi, že si tablet taky může do školy vzít, když pro něj bude využití, ale ne - až ho bude potřebovat, tak řekne.
A jaké vloni dostaly děti dárky? - vesměs oblečení typu kalhoty, mikinu, trička.... prostě potřebné věci, které já pod stromek nedávám. Syn dostal hlavolam a model letadla na sestavování - a byl v menšině těch, kteří nedostali ryze praktické dárky.
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 12:06:45)
Co je to tablet, prosím Vás? K čemu je to dobrý? A ipod je co?
 dadlenka 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 11:27:12)
mám desetiletého syna a nic takového ze školy nenosí. Celkem mě překvapuje, že děti už teď vědí, co dostanou pod stromeček. V jeho třídě teda určitě ne.
Já jsem v těchto případech pro rozumný kompromis, přijde mi něco falešného na obou extrémech - jak na velkém nadbytku a kupování zbytečností, tak na tom opačném pólu. Připadá mi, že obé vychází z nejistoty a touhy najít si to pravé místo ve společnosti a ve světě. Jedni říkají - heč, podívej, co máme a ti druzí - heč, podívej, co my nemáme a vy máte.
Jinak teda zrovna v oblasti techniky jsme strašní hříšníci, kluci mají počítač i mobily, považujeme s manželem důležité je naučit rozumně využívat věci, které jsou součástí našeho světa. Tak jako se učí u babičky sekat dřevo a zatápět v kamnech:-)

 iva 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 12:01:16)
za ty tablety a iphone si muzes klidne dosadit ty blbe plysove hracky, ktere se dostavaly v Bille, kdyz jsi nasbirala pocet bodu za nakupy. To byl hit u syna ve tride (7 let), kdo to nemel, a nejlepe vsechny, tak byl odepsany. A rodice chodili nakupovat uplny kraviny, aby dite melo plysovou mrkev.
A ted babo rad: Ucastnit se toho, aby dite bylo in a nebo ne, protoze je to kravina, ale dite bude ve tride chudak.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 12:06:15)
Tak místo úplných blbin se dá v té Bille udělat normální nákup, ne?
 dadlenka 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 12:12:15)
Tohle řešíme tak nějak rozumně. Kluci měli zájem o tu knížku s nálepkami zvířat. Tak jsme něco sbírali a něco si povyměňovali, ale plyšáky už fakt ne, to bych nedělala nic jiného než lítala mezi Penny a Billou a Albertem a kupovala a kupovala:-) Oni navíc nejsou nějací sběrači a v tomhle se s nimi dá velmi rozumně domluvit.
Ale třeba když prostřední syn si moc přál od Ježíška Lego Ninjago a přesně nějaký typ, tak ho dostane. Prostě to bereme tak nějak mezi kozy:-D
 luthienka 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 14:18:44)
No moje mladší dítě - ve druhé třídě- naprosto chápe, že to je jen trik k tahání zbytečných peněz.Já sice do Billy chodím nakupovat, ale zásadně odmítám se podobných marketingových akcí zúčastnit. Všichni se mi jen ptají, zda mám jejich kartičku (aby mohli kolektovat data). Kdyby si raději zákazníky udrželi tím že mi nákup pomohou dát do tašky.
 Katka +3 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 16:46:04)
Billa kartu taky nemám, ale dělám tam velké nákupy a nechápu, proč odmítnout známky na plyšáka, když nákup stojí stejně s nimi i bez nich. Plyšáků máme prostě tolik, na kolik to běžnými nákupy vyšlo.
 Alraune 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(29.11.2012 22:00:44)
Billa kartu mám, protože mám billu proti baráku a spousta těch slev se mi, ne snad vyplatí, ale přece jen je to o něco levnější. Kolektuvat můžou, nikdy na tyhle komerční karty nepíšu své pravdivé údaje :D

Plyšáka nemáme ani jednoho, dcera sama řekla, že je to pitomost, ale nějaký nálepky jo, pokladní často dá dětem nálepek víc.
 luthienka 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 9:17:54)
A to je přesně to - proč si bereme nejrůznější plyšáky a "dárečky zdarma", když podobné věci vůbec nepotřebujeme? Ale je to jen můj názor a životní styl. nevadí mi si koupit věci za peníze, pokud cena odpovídá skutečnosti. Ale podobné marketingové hovadiny se mi prostě příčí.
 Xantipa. 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 9:40:12)
Proč? Protože třeba zrovna takhle blbost zdarma udělá radost vlastním dětem a nebo dětem od sousedů~;) nezdá se Ti tohle jako dobrý důvod strčit do kapsy plyšáka zdarma? Mně teda jo.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 18:14:48)
Problém je v tom, že ten plyšák není ZADARMO. Zaplatíš ho v ceně nákupu. "Oběd zdarma neexistuje", to je premisa z oblasti ekonomické vědy. (http://en.wikipedia.org/wiki/There_ain%27t_no_such_thing_as_a_free_lunch)
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 11:43:44)
Jistě, ale proč si ho potom nevzít. Myslet si, že když si plyšáka nevezmeš, tak bude nákup levnější, je asi naivní.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 16:56:35)
Já právě do obchodů, které mají akce tohoto typu, raději nechodím vůbec. Tj. pak nemusím dotovat plyšáky, které nechci. Oni si to vždycky nějak přirazí do cen, třeba v řádu desetníků, ale z dobrého srdce ti nikdo hračku nedá.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 17:51:55)
Ale takovéto akce mají všechny obchody. Buď plyšák, nebo něco jiného, nebo aspoň zboží v akci, které stejně financují ze zisku z jiného zboží, takže to stejně zaplatíš. To si fakt nevybereš, nebuď naivní.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 18:27:50)
Právě že nejsem. Proto se odmítám těmhle nesmyslům přizpůsobovat. Ale to bych se zbytečně hádala, stejně tě nepřesvědčím. Ono je to právě o celkovém nastavení. Pokud zastávám názor "vždyť je to jen plastové autíčko za pár korun, to mě nezabije a dítěti to udělá radost" nebo "plyšák je zadarmo, v akci, tak ještě koupím něco do zásoby, ať dostanu tu poslední nálepku", hromadí se doma věci a celková atmosféra je naladěná na utrácení. Pokud děti vědí, že se prostě kartičky/plyšáci/nálepky psů nesbírají, vše se dotrhá a až pak se kupuje nové a před nákupem každé věci se zamyslím, jestli ji opravdu potřebuju a nemůžu si ji opatřit jinak než koupením (tedy raději nekoupím sušenky, i když jsou v akci, ale upeču na sobotu koláč; nekupuju kostíky s magnetky "zdarma", ale dělám doma jogurt a do něj dávám domácí marmeládu - to jsou opět jen příklady), jsou celkové účty mnohem nižší.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 19:10:33)
Já nevím, jak ti vysvetlit, že nijak navíc neutrácím. Prostě dělám normální nákupy. Jogurty teda kupuju, ať už s magnetkem nebo bez, ale zase dělám jiné věci. Ujišťuju tě, že v našem 1,5 +1 fakt nemám prostor na hromadění nadbytečných zásob.
A jinak bych mohla tvrdit, že při věčném pečení buchet a dělání jogurtů máš o to míň času si hrát s dětmi. :-) Soudím podle sebe, když peču buchtu já.:-)
Věci na oblečení taky nosím do roztrhání a nemáme poslední modely mobilu. No a a plyšáka si klidně vezmu. Vím, že to v té ceně je, ať ho vezmu nebo ne.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 19:24:27)
Na lidech jako jsi ty, mě deptá vaše přesvědčení, že pokud člověk(jako třeba já) vezme v obchodě plyšáka nebo jogurt s magnetkem, tak si myslíte, že současně nikdy nepeče buchtu na neděli. A to je dost mimo.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 20:18:20)
Já jsem něco takového napsala? Že nikdy nepečeš? Nebo mi to spíš podsouváš? Napsala jsem to jako příklad, jak věci dělám já, fakt tady nebudu vypisovat svůj nákupní koš. Ale je zajímavý, že máš potřebu se hned ohrazovat.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 23:33:42)
Tvrdíš, že nekoupíš susenky, třeba v akci, že radši upečeš koláč. Logika mi napovídá, že podle tebe, kdo teda kupuje sušenky, koláče doma nepeče. Nemyslím si, že bych to to podsouvala jen tak, pokud bzl můj usudek chybný, tak se omlouvám. A nemusíš se hned ohrazovat ani ty.:-)
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(2.12.2012 10:06:41)
Tak to byl chybný úsudek. Pointou mého příspěvku bylo, že mám nastavení "neutrácet", ne "vezmu to, když je to zadarmo/se slevou". Hned u toho koláče bylo napsáno, že je to příklad.
Napsala jsi "na lidech jako ty mě ničí to, že si myslí..." ale to, co si myslím, sis vydedukovala.
Mohla bych napsat - na lidech jako ty mě ničí to, že si myslí, že kdo hájí omezení konzumu a určitou dobrovolnou skromnost, nikdy by chudákům dětem nekoupil ani jedno malé autíčko jen proto, že je z plastu. Nenapíšu, protože nemám pocit, že bys tento názor zastávala - ale určitě by se z tvých příspěvků daly vytrhat z kontextu věty, jimiž bych tohle (své, vydedukované, protože tě samozřejmě neznám) tvrzení podložila. Tak to prosím nedělej taky, diskuse se tím zbytečně vyhrocuje.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(2.12.2012 13:44:07)
Markéto, to že jsem dedukovala špatně u tebe neznamená, že jsem dedukovala špatně u všech málokonzumistů. To jen tys to vzala moc osobně.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(2.12.2012 22:21:50)
Nevzala. Já myslím, že "logické dedukce" jsou morem všech internetových diskusí. Logicky dedukovat na základě tří vět znamená houby vědět a hodně mluvit.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(3.12.2012 6:56:24)
No, podle toho,jak tě to žere, bych spíš řekla, že jsem to trefila.:-)
 lucyová (06+08) 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(3.12.2012 10:51:25)
Já to třeba dělám tak, že kartičky/kuličky apod. sbíráme, když to děti zajímá, ale staršímu synovi (6) už jsem polopaticky natvrdo vysvětlila, že v obchodu nám ty věci dávají proto, že nám chtějí prodat co nejvíc zboží. A že sice sbíráme, a rozhodně nebudeme kvůli tomu nakupovat víc, než potřebujeme. V téhle výchově hodlám pokračovat i dál. Bojkotovat nákupy v suproši úplně je z mého pohledu jen boj s větrnými mlýny a zbytečná asekeze, ve které nevidím smysl (ale to je moje volba, jiní ať se zařídí podle svého).
Ppokládám důležité naučit děti v tomhle konzumním systému žít tak, aby měly možnost volby, jestli se nechají nebo nenechají semlít. Tj. aby si uvědomily, jak to funguje a dokázaly si vybrat.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(3.12.2012 12:03:22)
Toto považuju za rozumný přístup. A děláme to vlastně podobně.
 Markéta 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(3.12.2012 16:58:20)
Propána, zase logická dedukce. Abych to shrnula: Tuhle debatu jsi začala výrokem "na lidech jako ty mě ničí to, že si myslí....", kterým jsi reagovala na můj konkrétní příklad snah o "nekonzum". Já jsem se pokoušela psát slušně a vysvětlit ti, že tvůj způsob argumentace (tedy nereagovat na to, co se píše v konkrétním příspěvku, ale vyvozovat z tohoto příspěvku závěry o osobě pisatele, jeho životním stylu a myšlenkových pochodech, případně jeho momentálním psychickém rozpoložení) zbytečně vyhrocuje diskusi. Dokonce jsem použila slovo "prosím". Přála jsem si, aby se o tomto tématu diskutovalo věcně, protože mě opravdu zajímá - a protože bych si ráda přečetla i zkušenosti ostatních. Odpověděla jsi mi, že mě něco "žere", a máš pocit, že jsi "trefila do černého". Ty na mě pořádáš hon? Tohle jsou Hunger Games a cílem je protivníka zdeptat, porazit a rozdrtit? Já bych přece jen raději ty osobní zkušenosti.
 Ája 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(3.12.2012 17:46:09)
Měla jsem rodiče, kteří ctili zásady velmi podobné tobě. Moje vzpomínky na dětství jsou poněkud nepříjemné, vědomě jsem hodně věcí vytěsnila.
Bylo jim jedno, jak doslova trpím výsměch ve škole (nad to se povznes...), jak moc toužím po tom, hrát si s podobnýma hračkama jako kamarádky. Později jsem chtěla jít občas na diskotéku, mít vlastní rifle (po roce 89)... Vidět aspoň jednou moře, nebo se projet na sjezdovce. O výletech jsem si mohla nechat zdát, na to nebyl čas, pořád něco zrálo, bylo potřeba obdělat, zpracovat. V zimě opravit na baráku, nářadí, ušít šaty na léto... Volný čas s rodiči znamenal do zblbnutí trhat rybíz, okopávat petržel, vařit s matkou (dones, podej, hni sebou, umej...). Jinými slovy "makej a nemel".
Společné chvíle jsem v pubertě začala nenávidět, práci na zahradě nesnáším dodnes.
Odešla jsem v 18ti letech z domu. Mám dvě děti, klidně jim koupím sušenky i plastové autíčko. Bez výčitek nakoupím v supermarketu, než bych se cestou z práce táhla o půl hdoiny dýl do malýho krámku. Nenakupuju bez rozmyslu, hodně peču a spousu věcí dělám doma (knedlíky, buchty, chleba, jogurt...). Ale když jsem unavená, vybodnu se na to a koupím. Dětem koupím i toho zatracovanýho kostíka, je mi jedno, jestli si vyberou svůj týdenní mlsek v podobě čokolády, nebo právě kostíka. Věnuju se jim právě díky tomu, že mám dobře placenou práci a nemusím dřít. Můžu jim dopřát jednou za pár let i to moře, znají i dovolenou pod stanem u rybníka. Prostě mají šanci si zkusit od všeho trošku.
Pracuji na plný úvazek, ale nedělám přesčasy. Pokud to jde, tak o víkendu společně něco podnikáme, pokud se mi vyloženě nechce, klidně víkend prolenoším a děti se zabaví.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(4.12.2012 7:48:20)
~R^
U nás doma to nebylo až takové a důvody byly jiné, ale ano, taky si pamatuju své nesplněné dětské touhy.
 susu 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(4.12.2012 7:43:40)
A já se ti už omluvila, pokud jsem se u tebe pletla. Jenže tvoje reaKCE MĚ PŘESVĚDČUJÍ, ŽE NEPLETLA,(sorry) protože bys to dokázala přijmout.
 susu. 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 10:26:26)
Mám to podobně jako Xantipa. Mě prostě nepohoršuje, když mi jako zákazníkovi k nákupu něco přidají, a pokud to udělá radost třeba dítku, tak tím spíš.
A četla jsem, že to fungovalo už za první republiky, že k velkém nákupu obchodník něco(drobnost) přihodil zdarma, aby si zákazníka udržel.
Manželovi rodiče byli kdysi dávno pracovně v cizině(mimo Evropu) a fungovalo to tam prý taky tak.
Obchodnický tah starý jako obchod sám.:-) Nic nového.
 Xantipa. 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 10:38:16)
Promiň - ale to mi připomíná jednu pipču v marketu, která se rozhodla, že vyprudí pokladní a šla si koupit 1ks pap. kapesníčků - které rozdělala z balení 10 ks. Odmítala pochopit argument pokladní, že se moc omlouvá, ale ona nesmí 1 ks prodat, ale celé balení a že pokud celé balení nechce, tak ho může zaplatit, vzít si ten 1 ks a zbytek nechat třeba v košíku. Ne. Já myslela, že mě švihne a fronta byla až k chlaďákům. A ještě někteří nadávali pokladní, že jí nechce prodat ten 1 ks. A ten její argument - já ale chci jen ten 1 ks, víc nepotřebuju.
Snad po 5ti minutách jsem vypěnila, skočila, vyrvala jí ten zbytek balení z ruky, nechala jí tam jen ten 1 kus a zařvala - tady máš ten kus a vypadni, než ti pomůžu. Moc slušná jsem nebyla, ale tohle nebylo na zařvání, ale průplesk. A od pokladní jsem si nechala namarkovat to balení - a byl klid. A venku na mě čekala ta pipča s proslovem, jak jsem hrubá a jak by se nikdo nedivil, když mi jednu vrazí. No to už bylo příliš - takže jsem jí doporučila, ať vypadne a nedotýká se mě, ani na mě nemluví nebo že něco zažije.
 susu. 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(30.11.2012 11:00:50)
~t~ Ale dobré řešení.
 DitaB 


Re: Kapesníčky 

(10.12.2012 12:54:19)
No kdyby požadovala jen jeden kapesníček z balíčku, kde jich je 10 kousků, tak by to byla jistě přeháňka. Ale pokud chtěla jeden balíček z balení 10 balíčků, tak to je přece zcela legitimní požadavek. A přístup obchodu, byť by to byl hypersupermegamarket, který "nesmí" takto 1 balíček prodat, považuju za dost arogantní. To je, jako byste potřebovali roličku toaleťáku, ale museli si jich koupit jen celou sadu 30 kusů, protože je to obchodní balení.
Ještě to pochopím v případě různých "akcí", které se vztahují právě na to celé balení, ale to je myslím jiná situace...
 Inka 
  • 

Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 15:21:31)
Mně stačilo v Bille normálně nakupovat a nasbírala jsem kolegyni na několik plyšáků.
 Pole levandulové 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(1.12.2012 13:07:53)
Jo, tohle frcelo u kluka ve tride taky. Vyresila jsem to tak, ze jsem na bazaru koupila za 250 korun toho plysaka /uplne novyho a mam klid. Nemusim nakupovat nakup za pet litru, dite je spokojeny a plysak je celkem hezky.
 stormer 


Re: Vždy to budou tyto děti mít těžké 

(28.11.2012 12:49:23)
Markéto, ale ten článek JE extrémní. Já se snažím vést dceru ( i sebe) ke skromnosti, ale představa, že si většinu věcí vypěstuju a vyrobím doma... To by mi sebralo značnou část životního potěšení...
 susu 
  • 

Kdysi dávno 

(28.11.2012 11:47:42)
jsem na skromný život docela slyšela, ale to jsem ještě byla mladá a bezdětná. Teď pořád souhlasím, že i na výletech do Brd a tak podobně se dá užít spousta zábavy, ale nějak mám problém souhlasit s tím, že by příležitostném výletě do Disneylandu bylo něco tak strašně a děsně špatného.
 Markéta 
  • 

Re: Kdysi dávno 

(28.11.2012 12:00:27)
Já neříkám, že je to děsně špatné. Ale uvažuju tak, že bych za ten výlet do Disneylandu zaplatila několika dny/týdny, kdy bych musela dělat přes čas, a tedy se nemohla věnovat dětem ani sobě, větší únavou - a to je pro mě moc vysoká cena. O tom ten původní článek je. To je stejné jako s letní dovolenou. Já mám dvě možnosti: buď jet s dětmi na týden k moři a zbytek prázdnin pracovat, nebo si můžeme dopřát několik týdnů v kuse na kole, v kempech, u babičky na zahradě atp. Volím druhou variantu a děti si nestěžují, mají mě pro sebe a zážitků nepřeberně.
Článek přece nenařizuje nikomu, co má dělat. Je to úvaha (doplněná příklady z praxe), kterou ať si každý přebere, jak chce.
 susu 
  • 

Re: Kdysi dávno 

(28.11.2012 12:05:10)
Jenže třeba já mám moře ráda. Je to dražší špás, ale fakt si ho ráda občas dopřeju. Holt to tak má asi víc lidí a nelíbí se mi moc je za to kritizovat a argumentovat rodinou v Číně(Ne že bych to dceři občas nepřipomenula).
 Petra + 2 kluci 
  • 

Re: Kdysi dávno 

(28.11.2012 18:09:23)
To je právě to. Vidíme jen sebe a to ještě s výhledem tak do příští dovolené. Z diskuze je vidět, jak nás ten konzum mele.
 susu 
  • 

Re: Kdysi dávno 

(29.11.2012 7:30:43)
Mně zase přijde podivné si celý život, nikdy, nedovolit nic z toho, co člověka opravdu zajímá a baví, jen kvůli ohledům na ostatní. To je taky extrém.
 Irena 
  • 

Re: Kdysi dávno 

(29.11.2012 10:55:31)
No nevím, ale několik týdnů na kolech po Čechách vyjde určitě dráž, než na týden Chorvatsko v levném apartmánu, kde si sami uvaříte.Je mi docela směšné,když je dovolená u moře považována za hrozně drahý luxus, týden ve Špindlu nás vyšel podstatně dráž.
 Markéta 
  • 

Re: Kdysi dávno 

(29.11.2012 14:56:57)
To bychom se dohadovaly, pokud přespáváme v kempech a vaříme si ze surovin (nikoli z konzerv), tak třeba v rakouských kempech vybavených vším potřebným se dá fungovat velmi levně. Ale to byl jen příklad. Šlo mi o to, že pokud budu přivydělávat kvůli výletu do Disneylandu - opět modelový příklad: cirka 2 víkendy práce navíc, tedy zaměstnám hlídáním manžela, babičky, pojedu celkem 3 týdny v kuse jako šroub, pak odešlu děti na výlet, aby chudáci nepřišli o to, co mají ve škole všichni, a budu z toho vydělávání navíc tak uštvaná, že se z toho celý ten volný víkend budu léčit. A to je pro mě drahé - radši budu mít tři víkendy za sebou v poklidu na výletech do nejbližšího okolí.
Každý to má samozřejmě nastavené jinak, ale pointa článku byla taková, že lze dětem vysvětlit, že i v takovémto klidném "skromném" životě je půvab a že nejsou o nic moc ochuzené, respektive nevýhody se vyváží výhodami jiného druhu. Nežijem na vesnici, takže ke 100% samozásobitelství máme daleko, ale moje děti nemají pět kroužků týdně, sportujeme spolu, vyrábíme spolu, angličtinu a na flétnu se učíme spolu - jen na tom ušetříme ročně desetitisíce a protože je nemusím vydělávat, můžu být s nimi doma, vyzvedávat je hned po škole, vaříme spolu, v klidu a dlouho ze základních surovin (a tedy relativně levně) atp. A kupovat jim nový mobil, nový model bakuganů nebo triko s nějakým nemyslným nápisem jen proto, aby nevypadaly ve škole blbě - děkuju pěkně.
Obecně samozřejmě nezpochybňuji, že jsou rodiny, které mají problém přežít. A pokud by třeba moje děti (rodiče, partner -dosaď podle potřeby) potřebovaly/li drahé léky nebo ozdravné pobyty, makala bych jako šroub. Ale taky znám hodně lidí, kteří vzdychají, jak jsou na tom špatně a jak MUSÍ hákovat od nevidím do nevidím, aby se uživili, a přitom nakupují pitomosti. Podívej se do libovolného nákupního centra. Prostě je to o prioritách. Mě to takhle vyhovuje. A nemám pocit, že bych - jak tady zaznělo - měla pocit nadřazenosti nad ostatními. Jo, někdy je mi těch ostatních dětí a jejich dobrovolně uhoněných rodičů líto, ale nehodlám je nijak vychovávat. I na to jsem dost pohodlná.
 lucyová (06+08) 
  • 

svoboda OSVČ 

(30.11.2012 13:31:15)
Markéto, mám to úplně stejně postavené. Vyvažuju si práci a příjem tak, abych nebyla otrokem koloběhu vydělám-utratím.
Útrata je opravdu hodně o prioritách. Já třeba, jak už tu někdo psal, taky nakupuju oblečení v sekáčích (navíc to tam není tak nudně uniformní, jako v konfekci :-)), technické výstřelky mě nechávají chladnou (vlastním teprve druhý mobil ve svém životě a vyměním ho, až se rozpadne) a nenakupuju do zásoby v akcích, protože tím člověk neuštří - naopak nakoupí věci, které by jinak nekoupil vůbec. Tím neříkám, že zrovna tohle je jediná správná cesta, je to jen jedna z mnoha možností, jak nejet naplno v konzumu. Priority si musí každý stanovit sám (pokud vůbec chce).

A pro pesimisty ohledně OSVČ: jsem OSVČ - překladatelka. Za minulý rok jsem si udělalala 7 týdnů dovolené, což samože znamenalo pár zakázek odmítnout. O zákazníky jsem nepřišla.
 Maťa. 


ehm... 

(28.11.2012 12:13:34)
Tak nejak ma zaujala veta:

"musí vyrazit do kukuřičného strniště sám po zavírací hodině družiny, protože mamka s tátou na ty auta někde musí vydělat."


Jasné, Tí, čo pracujú musia byť nutne workoholici tíhnoucí k nadbytku...~a~

Pokiaĺ viem, moje dieťa je tiež v družine od šesti ráno do čtyř odpoledne a druhé v školce tak isto preto, lebo majú pracujúci rodiče - s tým rozdielom, že tu, v ČR to nie je o mamone, ale o zabezpečovaní financií na ZÁKLADNÉ ŽIVOTNÉ POTREBY, AKO SÚ BYDLENÍ A JÍDLO.

Milujem články, plné pátosu...

P. S. Mám ekodomácnosť, páč sama léta používam ekologické výrobky...a SME SKROMNÍ.
 Klarisanek 


Re: ehm... 

(28.11.2012 13:38:55)
Tahle veta me take zaujala. Za me rikam, ze bych jako dite sla radeji do kukuricneho strniste sama poustet draka, nez tam jit s rodicema paberkovat klasky. Ja jsem si toho totiz jako dite fakt uzila dost, i te pospolite prace na zahrade s rodicema, i te samoty, kdyz na pole sli drit sami. Take nemam rada tyhle clanky jakoby ze zivota, ktere ovsem ze zivota vubec nejsou. Kdyz se pise o uskromnovani v nakupech zbytnosti, tak vrele souhlasim, ale to casove srovnani jednotlivych cinnosti je dost mimo. Opak je pravdou. V kanclu vydela kravatak na svoje potreby daleko rychleji nez farmar na poli, stavejici svepomoci dum. A jestli je pro deti vyhoda, ze travi cas vice s rodici drenim na poli ci na stavbe, misto v kruhu vrstevniku v druzine, tot otazka. Ja zazila to druhe a dekuju pekne, tohle bych svym detem nikdy neudelala, jsem radsi, ze tvori keramicke vyrobky a cutaji do micudy v krouzku s kamarady.
 Xantipa. 


Re: ehm... 

(28.11.2012 13:52:28)
A je taky pravda, že jedno idiotský plastový autíčko za stovku nebo dvě mě zas tak nezatíží a dítě to může potěšit velmi.
Jde o to najít rozumný kompromis - a to není jednoduchý, protože priority má každý jinde.
 Xantipa. 


Re: ehm... 

(28.11.2012 14:00:40)
Jo - je to o prioritách - bude chtít snížit úvazek a bude bez práce, takže dítě ve školce ani nebude moci být.~;)
 Katka +3 


Re: ehm... 

(28.11.2012 16:41:11)
Ne, je to o možnostech. Zkrácené úvazky se v některých oblastech Čech prostě nevyskytují. Taky nechci dceru ve školce na 10 hodin denně, výsledkem je, že jsem bez práce a žijeme nedobrovolně velmi skromně.
 kreditka 


Re: ehm... 

(29.11.2012 10:57:00)
Že těch částečných úvazků dneska je že..... bože to je zase názor ~a~
 kreditka 


Re: ehm... 

(29.11.2012 23:00:57)
Já ho nesháním pokud ti jde o tohle ~j~~j~ Jinak jsem makala dobrovolně i při rodičáku kdy mi sousedky záviděly práci v noci za 50 Kč na hodinu na "částečný úvazek cca 10 dní v měsíci. Můžeš mít x vysokých škol, ale nikdo ti nezaručí že seženeš dobrou práci pokud nebydlíš ve velkém městě a nemáš známosti. V Čr je cca 5 % zkrácených úvazků....čím to asi bude....pokud je zaměstnavatel nechce vytvořit tak je nevytvoří a ty si můžeš titul schovat za klobouk nebo si zajít pro živnostenský list. Třeba v Rakousku je zaměstnavatel povinnen umožnit zaměstnanci s malými dětmi tuším do 10 let zkrácenou pracovní dobu což tady bohužel nefunguje...
 Maťa. 


Re: ehm... 

(30.11.2012 12:34:42)
Myslíš? Ja mám vo svojom okolí vesměs schopné lidi, čo sú aktívni tak, že by si možno "čuměla".

Naozaj nie si jediná, čo sa trochu snaží vieš? Je nás takých viac, akurát že neodsudzujeme z fleku tých, o ktorých nič nevieme...

Na jednej strane vadí dlhý úvazek, na druhej strane vadí brať podporu (byť socka), na tretej strane je blbé byť závislá na chlapovi....rýpali si vždy niečo v takejto oblasti nájdu.
 kreditka 


Re: ehm... 

(30.11.2012 8:33:26)
Možná jsi možná ne anonymní prostředí internetu každému psát co chce
 Maťa. 


Re: ehm... 

(30.11.2012 12:25:35)
Divá Báro, Ty so mnou žiješ? Že vieš, ako som myslela svoj príspevok? Že sa obouváš automaticky do Eurony je Tvoj problém. Používám i Dedru, používám i Amway:-)

Ano používam auto. Pretože ja naozaj musím. Napriek tomu žijem zdravšie a ekologickejšie, než vačšina populácie a nie je to iba o používaní eko drogerie. Jasné, na poli nekopu a nežiju na samotě. To fakt ne. Ovšem v rámci svojich možností žijem tak, aby moje svedomie bolo čisté:-)
 Maťa. 


Re: ehm... 

(30.11.2012 12:30:31)
K úvazku. Divá Báro, neposudzuj druhých, pokiaľ nechodíš v ich botách. Ja žijem v oblasti s VYSOKOU nezamestnanosťou, částečný úvazek tu SKUTOČNE NEHROZÍ.

A v práci som dlho i s partnerom preto, aby sme uživili rodinu. A to som rada, že tam nemusím byť do osmi. Našťastie, páč mám dosť vysokú praxi a dosť vedomostí na to, aby som si ešte relatívne mohla držať flek, ktorý mám:-) Do Prahy sa sťahovať ale naozaj nehodláme. Jo, tam by som sa ja upíchla (i moj chlap) levou zadní:-)
 x x 


Článek nabízí extrémní pohled na věc.  

(28.11.2012 13:25:45)
Když se nad tím zamyslím, tak velká část v ČR žijících rodin musí makat naplno, aby byla schopna zabezpečit základní potřeby rodiny. Pracovat od nevidím do nevidím automaticky nemusí znamenat utápět se v luxusu a obklopen zbytečnostma.
Řekla bych to tak, že extrém na žádnou stranu není dobře, je třeba volit rozumný kompromis, aby ty děti nebyly nešťastné.
 Petra + 2 kluci 
  • 

Pěkné 

(28.11.2012 18:12:49)
Článek se mi moc líbí. Sama jsem to bohužel takhle nedokázala. Přeju autorce hodně štěstí.
 TS Garp 


vložit 

(28.11.2012 18:26:35)
Jo z keců se mi opravdu zvedá žaludek, vše je relativní- chudoba, bída, majetek.
Mám na disku fotky českého podzenmího bunkru za několik miliard, a měsíčně posílám "pakatel" na charitu. Tohle není svět pro který sem v 89 cinkal klýčema, tohle je jedno velké svinstvo, běžte se bodnout. Společnost vyprodukuje nějaké "bohatstvý", a je jen na špolečnosti kam tyto prachy vloží - do bunkru nebo do budoucnosti.

A běžte se s tou gramatikou už bodnout - sociopati.:-):-):-):-)
 Kreaty 


moc pěkný článek 

(29.11.2012 6:29:36)
mně se moc líbí, takhle nějak žijeme my, takže naprostý souhlas, posílám autorce ~g~~;((
 trefa 
  • 

souhlasim 

(29.11.2012 8:54:01)
S timto clankem souhlasim. Ja vyrustala v panelaku, mela vse hmotne co jsem potrebovala, ale stale mi neco chybelo. Byli to rodice, neustale nekde pracovali a ja se toulala venku s partou jinych takovych deti. Ted bydlim s detmi na vesnici, ve starem domecku, ktery vlastnimi silami opravujem, deti maji takove hracky, ktere jim pomahaji premyslet - stavebnice, rozlozitelna a opet slozitelna auticka, hlavne ze dreva. Hracky z ciny neni treba porizovat, ponevadz vydrzi par dni, je to lagric.
To co je pro deti dulezite je matka a otec a jejich obejmuti. Projevovat detem lasku i kdyz se jim nevede je k nezaplaceni a v dnesni neuroticke dobe malo viditelnym prvkem. Obejmu sve dite, kdyz place a kdyz to potrebuje a necham ho i spadnout z prulezky, kdyz leze tam, na co jeste neni dost vyzrale. Okolo mne se deje pravy opak, matky se strachem o jednu bolistku dite ruzne drzi, okrikuji a svemu diteti jen predavaji svuj strach. Z ditete pak vyrusta bojacny clovek co si neveri.A obejmout ho - jen kdyz to potrebuje matka - coz samozrejme dite nechce, tak se brani.Pak z toho matka posoudi, ze dite obejmout nepotrebuje.
Spoustu lidi nechce videt realitu a skutecnost jaka je, delaji veci jen aby mohli utect pred svoji odpovednosti. Zivot je krasny a patri do nej i projevy emoci hned po nejakem cinu. Je treba umet se omluvit a jit dal, neni treba litovat a tyrat sam sebe. Zijeme ted, proto je treba myslet nad tim co je ted, ne co bude v budoucnu, ne co bylo vcera, ale to co je TED.
 Alraune 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 8:58:17)
Možná by stálo zato vylézt z té škatulky. Jestli tě rodiče neobjímali, tak to rozhodně nebylo tím, že jste žili na sídlišti, lásku si lidé mohou dávat úplně všude.
 Binturongg 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 9:03:50)
trefa - jak pravil Dalajlama :-) ~R^

Já s tím článkem také souhlasím, ale takhle do důsledků bych žít asi nedokázala. Snažím se vyhýbat konzumu, ale nezvládnu si vše vypěstovat, nezvládnu zabít ani rybu, musela bych se stát vegetariánem - u nás by všechno zdechlo stářím ~:-D , snažím se chovat ekologicky a nebýt prase vůči přírodě a okolí, nicméně to ani na vsi dnes tak úplně nejde a na to, abych se do toho nutila, nemám povahu...možná tak před 20 lety ~d~
 Klarisanek 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 9:39:36)
Tak nejak porad nechapu ve vsech tech clancich (tento neni prvni) a prispevcich neustale rovnitko mezi - zivot ve meste, v panelaku = povrchni lide, zboznujici konzum, nevenujici se detem VERSUS zivot na vesnici, stary domecek = zivot v souzneni s prirodou, lide milujici a venujici se svym detem, skromni, eko atd. Ja to jako dite zazila - zivot na vsi, rodice opravujici stary dum, pestujici zeleninku - nikdy nemeli cas, porad dreli a my se nekde sami poflakovali. Moc jsem zavidela spoluzakum z mesta, protoze jejich rodice nemeli v panelaku co na praci, tak s nima vyrazeli na vylety, do ZOO, chodili do kina, divadla, plavat coz my jsme neznali. Preci vztah k zivotu, hodnotam, detem, ekologii, kulture, vlasti a ja nevim cemu vubec nesouvisi s tim, kde zijeme, proc to furt nekdo dava dohromady?
 susu 
  • 

Re: souhlasim 

(29.11.2012 9:41:39)
Deniso, taky tomu nerozumím.~d~ Mně to přijde jako děsné klišé.
 Binturongg 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 10:14:53)
Deniso - no jasně, zlatá střední cesta, to je v pohodě, taky jedu středem ~:-D
Ale když už extrém, tak radši rodiče na poli a schopné samoobživy, než rodiče propadlé konzumu.
Rozhodně bych v tom článku ale neviděla útok na středoproudaře.
Spíš si myslím, že je autorka nadšená ze svého způsobu života a lituje děti konzumentů, ne VŠECH, kdo nežijí jako ona :-)
 withep 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 10:16:12)
Deniso, já tam žádné takové rovnítko nevidím ~d~. Jistě že městě žije spousta lidí, kteří žijí skromněji a s dětmi tráví více času, než mnozí lidé na vesnicích. Stejně jako na vesnicích žije spousta lidí, kteří žijí skromněji a s dětmi tráví více času, než mnozí lidé ve městech. Nikde v článku se nepíše, že obecně platí vesnice=více skromnosti, soběstačnosti a času na děti. To jen lidé, kteří se vědomě rozhodli žít mnohem skromněji a trávit s dětmi mnohem více času, než drtivá většina ostatních (jako že až tak, že minimálně jeden z rodičů je s dětmi doma déle než 3-4 roky, třeba i než jde nejmladší na druhý stupeň ZŠ nebo i déle), se zpravidla přestěhují na venkov nebo na samotu, protože tam k tomu mají lepší podmínky. Se zahradou u domu a lesem za humny se ta soběstačnost praktikuje tak nějak snáz než v paneláku. Což neznamená, že neexistují rodiny (já takové znám), které žijí v Praze v paneláku a praktikují velmi podobný životní styl, jen si holt občas koupí v supermarketu i něco, co by si na vesnici mohli dost dobře vypěstovat a uskladnit.
 Binturongg 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 10:31:12)
Whitep - ono je třeba taky přihlížet k tomu, že na vsi, pokud se někdo rozhodně žít "alternativně", taky není nic jednoduchého.
Ve městě jsou třeba rodiče celý den v práci a pak čučí do počítače a dětí si nevšímají, ale jsou s nimi doma - na vsi jsou celý den v práci a volně pokračují po prac. době na poli a v chlívě - to už je docela peklo.
Pak zahlížejí na ty, kdo jsou celé dny doma a jsou soběstační (pokud dřeš na poli a v chlívě a zároveň však nechodíš do háku, jsi stejně líná lemra jako matky na rodičáku ~t~ )
Takže ano, jsem pro, ale aspoň jeden z rodičů musí být s dětmi doma - a jsem ráda, že i přes středoproud (nepěstuji, nechovám, ale žiju na vsi a jakž takž eko), si budu moci dovolit s dětmi doma být.
 withep 


Re: souhlasim 

(30.11.2012 11:19:53)
Houbelec, žádnou dřinu na poli a už vůbec ne v chlívě neplánuju ~;)
 Alraune 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 14:32:57)
On se ten článek netýká normálních vesničanů, co se na vesnici narodili. Ne,na ves se musíš odstěhovat z města, aby to bylo ono :) Obyčejná vesnická famílie, co pěstuje králíky, má psa u boudy, pro mouku jezdí do německa a kouká na růžovku není dost vědomě skromná :)
 susu 
  • 

Re: souhlasim 

(29.11.2012 9:44:45)
Trefo, moje máma taky trvala jen výchovných a rozvíjejících hračkách. A já s nadšením kupuju dceři pitomosti, protože mi to celé dětsví chybělo.
 Klarisanek 


Re: souhlasim 

(29.11.2012 9:55:40)
~R^ Susu, presne. Tak to mam i ja. Ac na to financne mame, tak jsem dobrovolne zvolila panelak ve meste, aby moje deti nemuseli zazit nic z toho, co ja s brachou. Jak idilicke bydlet na vsi, dychat cisty vzduch a vstavat v 5 na bus a cekat na nej hodinu v -20 C, protoze nekde zamrz. A verim tomu, ze moje deti z panelaku budou v dospelosti tihnout k uniku z mesta. Vetsinou si totiz myslime, ze ten opak toho, co jsme zazili, je lepsi. Ale lepsi neni ani jedno, proste vsechno ma svoje vyhody a nevyhody. Jsem uz dost alergicka na tohle kategorizovani, ale asi to v nas zanechal minuly rezim nebo co, nejde jen o to srovnani co jsem uvedla vyse, ale i stale prevladajici nazor spojeny s financni situaci, clovek bohaty = zlodej, podvodnik, sobec VERSUS clovek chudy = skromny, ekolog, lidumil apod. Jooo, kdyby to bylo tak jednoduchy.
 . 
  • 

Re: souhlasim 

(29.11.2012 13:59:46)
Přesně, taky to tak máme. Článek je jedno klišé za druhým. Je to spíš naopak - život na venkově a v starém domě sežere daleko víc času, který pak nemůžeš věnovat dětem.
 withep 


Pěkný článek 

(29.11.2012 9:05:10)
Taky mě čeká takové vysvětlování, jsem zvědavá, jak to zvládnu.

Ale stejně si myslím, že bez plastových autíček mejdynčajna děti nebudou - dárky od příbuzných sice korigujeme, ale sem tam se mezi nimi něco takového objeví.
 Eržika. 


Znám... 

(30.11.2012 6:30:13)
Ano, znám takovou rodinu, a děti rozhodně nestrádají. ~;) Jezdím si k nim oddechnout, a užít si sepětí s přírodou, ale neznamená to, že např. nepoužívají internet.

Já začínám tíhmout k starým věcem, a zjišťuji, co nepotřebuji... televizi, mikrovlnku, robota... nemám.~d~
 Pawlla 


Re: Znám... 

(2.12.2012 5:07:52)
No jo internet.To si nenechá vzít nikdo ani ze zarytých ekologů a odpůrců konzumu.Když se na to narazí vykřikují,že oni to mají přece jen k práci a to zopakují desetkrát na internetové diskusi~t~Tam vidím určitou faleš,povyšovat se nad lidmi,protože mají TV a přitom prosedět půl dne na netu.~;)
 DitaB 


Re: eko vs. internet 

(10.12.2012 16:45:29)
Pardon, ale úplně nechápu, proč by ekologicky žijící člověk neholdující konzumu neměl využívat internet? V čem se to "bije"? (Je to obdobné, jako předhazování někomu, kdo se snaží žít co nejvíc v souladu s přírodou, že jezdí autem apod. :-( ).
 Eržika. 


Re: eko vs. internet 

(3.12.2013 20:42:40)
Asi tak - i nejzarytější ekologové mají internet ( a znám jich osobně dost). Pracují, popřípadě píší blogy a články, nebo třeba udávají opuštěná zvířata...
 Tereza, 2 dcery 
  • 

A co na to deti? 

(30.11.2012 10:22:25)
A co na to deti? To jsem se moc nedozvedela. Mozna je toho vic v clanku v casopise.
 Zdena 
  • 

Příjem a dávky 

(30.11.2012 11:42:21)
Pokud ta rodina skutečně žije z toho, co si vydělá svým přičiněním, pak je to jejich volba a nemám proti nim ničehož nic. Jestli ale k tomu pobírá sociální dávky (ne rodičovskou, to je dávka, kterou nepovažuji za špatnou), pak mi jejich životní styl nepřipadá následováníhodný.
 Šešule 


Polopravdy a zjednodušení 

(1.12.2012 16:42:45)
Kdybychom všichni měli žít v chaloupce s políčkem, tak se sem nevejdeme.
O čtyřech autíčkách a pachtících se rodičích oproti chudým, ale šťastným se ani nemá smysl vyjadřovat.
Taky se snažím chovat šetrně k prostředí a vím, že to, co často vypadá "zeleně" a přírodě šetrně, tak být vůbec nemusí.
 štěpánkaa 


Re: Polopravdy a zjednodušení 

(1.12.2012 21:08:11)
souhlasím s šešulí. Už dávno se ukázalo, že skutečně ekologické bydlení je bydlení v opraveném a zatepleném paneláku. Zabírá málo půdy, na malé ploše žije hodně lidí. Kdybychom všichni žili jako autorka, museli bychom si najít další planetu podobnou Zemi~;)
 Ita, více dětí 
  • 

Mně se článek líbí 

(2.12.2012 12:02:51)
Je fajn, že mnozí přispívající to mají už vyřešené a mnohým už nějaký jiný názor než ten jejich připadá mylný (tak už to v diskusích chodí, říká se tomu v psychologii myslím sbepotvrzení). Ani nám se nepodařilo žít zcela skromně a mít na sebe tím pádem mnohem více času; i my jsme toužili dát dětem víc možností...To ale neznamená, že tohle není věc k zamyšlení. Není jenom varianta A a B. Pořád hledáme cestu. Například nyní pracuji ne na celý úvazek, abych se mohla přece jen více věnovat rodině. Je pravda, že se musíme v něčem uskromnit, ale myslím, že volba je to nyní pro nás správná a v budoucnu se snad ta investice do "rozvoje personálních kompetencí" - jak se teď říká - vrátí. Česky: snažím se být dětem nablízku a pomoci jejich rozvoji - a snížit pravděpodobnost, že v dospělosti selžou při nějakém úskalí, nebudou mít schopnost být šťastní a nebudou užiteční. Nedaří se nám vypěstovat na zahradě vše ekologicky - vypěstujeme sotva něco -ale aspoň něco! A snažíme se nekupovat módní nesmysly, spíš investovat do věcí, které děti opravdu rozvíjejí či ušetří náš společný čas. Takže to chce každodenní rozhodování, ne být zcela extrémně ad A či B a hádat se, zda panelák, či chaloupka.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.