| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se žije českým maminkám v Austrálii III

 Celkem 65 názorů.
 Eva 
  • 

co jsem to detem udelala 

(26.11.2012 9:08:16)
taky ziju 12 let v zahranici, manzel je taky Cech. Do Cech jezdime 3x za rok, celkem na 7 tydnu, presto, ze se nam tu zije dobre a materialne nam nic nechybi, tak si rikam, co jsem to tem detem udelala, ze maji babicky a dedecky tak daleko a mohly by je pritom videt kazdy den.
Druha vec, s kterou si delam starosti, co az budou rodice stari, z te dalky se o ne neda postarat.
 Sarka + 4 
  • 

navrat 

(26.11.2012 10:10:00)
Vnimam vse jako pisatelka clanku. Letos jsme se prestehovali z Kanady bliz k mym rodicum. Druzi prarodice zustali v Kanade. Je to vzdy narocne nekde ty jedny prarodice nechat daleko za sebou, ale po nekolika letech premysleni jsme udelali ten krok, vzali si svych pet svestek a leteli "domu". Nechci nic hrotit a nervovat se, ale zivot v Kanade mi chybi. Je tam nejaka veselejsi nalada. Snazim se i na zamracene tvaret usmivat a nenechat si kazit naladu inverzi, nedostatkem slunicka a narazkam lidi. Jsem rada, ze muzeme bydlet s mymi rodici a byt jim po ruce. To byla moje nejvetsi starost a tiha zivota za oceanem, byt prilis daleko od rodicu, kteri uz prece jenom radi vyuziji pomoc "mladych". Chybi mi kadadske skolstvi, styl uceni, ale nasla jsem vybornou malou skolu na malem meste a dojizdime. Chybi mi hodne veci, ale hodne radosti jsem navratem na Moravu opet ziskala. Neni nad nase mile Beskydy..... Zivot nam ukaze, jestli zustaneme nebo opet budeme balit. Samozrejme take vse visi na manzelove praci, ktera zatim je, i kdyz casove narocna. Po prestehovani konecne vnimam a rikam, ze mam domovy dva. Jeden narozenim a jeden ziskany po deseti letech zivota na zapade Kanady.
 Lou+3 


JO v Australii 

(26.11.2012 10:44:13)
Mila pisatelko,
je to, jako bys v Australii napsala... jak se zije maminkam v Evrope a psala o Svedsku, nebo treba o Recku. Jako by v Australii nemrzlo a bylo furt hezky.
Jinak receno, na jihu se v domech netopi, ac mrzne az prasti (emigranti o tom rikaji, ze Australani na zimu neveri a delaji, ze neexistuje a ridi se nikoliv podle teploty, ale podle svetla...) topi se jen v kuchyni ci obyvaku.
Jo a hriste - mila pisatelko, to je otazka mesta a komunity. Ta nase mila komunita vymyslela, ze kazdeho pul kilometru sice bude hriste, ale uplne totalne stejne, jako ty ostatni, dve houpacky, prolejzacka a mostek. Slusne hriste je tak tak jedno na 5-10 km. A ze je vse zadarmo? Mozna v Brisbane. U nas byly zadarmo tri velka (a hezka) muzea a ta obrovska spousta dalsich atrakci byla dost vyrazne draha, vc. indoor zimnich hrist. To, co placene je je drazsi, nez je americky a evropsky prumer.
Ale je fakt, ze lidi jsou tam asi vsude skveli, skoly davaji velky duraz na slusne chovani a tak. Libi se mi, stejne jako v USA prunik rodicu do skoly a mnohem vetsi spoluprace se skolou. A v Australii mi zase chybi dobry feedback ze skoly, protoze rodice nemaji pristup k tomu, co deti ve skole delaji, neni skoro mozne pravidelne videt jejich skolni prace a pripadne jim treba pomoci s tim co nejde. Ucitelka pravila, ze je to vec skoly a pokud diteti neco nejde, skola se o to postara individualnim vyucovanim a smytec. Tak jsem mela docela rodicovske volno.








 kreditka 


Re: JO v Australii 

(26.11.2012 12:42:27)
No jo jenže ono spolupracovat se školkou či školou je pěkná věc, ale kolik rodičů má pracovní dobu aby se toho mohlo účastnit? U nás mají děti za týden školkovou besídku a vím že kupa rodičů se na jejich vystoupení nebude moct přijít podívat kvůli práci, zrovna tak jako minule se budou nahánět babičky, tetičky a starší sourozenci aby se na školkové dítko přišel někdo podívat aby mu to nevbylo líto. Třeba jás e školkových aktivit účastnit můžu jsem doma na rodičáku, ale většina rodičů to tak nemá... Nezapomenu na práci ve fabrice kdy jedné kolegyni operovali syna a jeden den ji zavolaly že už může syn domů ať si pro něj přijede..tak si šla pro propustku a vedení se ji ptalo jestli je to opravdu nezbytné opouštět pracoviště, jestli by syn nemohl jet třeba busem (nemocnice cca 50 km a chlapci bylo tehdy asi 7 let) :-©:-©
 Markéta, kluci 10 a 4 
  • 

Re: JO v Australii 

(27.11.2012 12:26:55)
No, ono je to trochu o přístupu školky. Kopíruju níže moji diskusi s paní ředitelkou naší školky,která zorganizovala akci nazvanou "Vánoční posezení s rodiči" na 15:30. Jsem fakt naštvaná, tak ať se to jmenuje Vánoční posezení s babičkami v důchodu a hotovo. Synovi je to líto, těžko mu vysvětlím, že přednášku za mě nikdo neodpřednáší, nenapracuju si ji a tatínkovi to přišlo zrovna do dlouhého týdne.



Vážená paní XY,

je mi líto , že Vám zaměstnavatel nedovolí odejít ze zaměstnání
dříve a práci napracovat. V těchto případech je možné poslat
za sebe babičku nebo staršího sourozence, aby Váš syn nestrádal.

V opačném případě musíte chápat i Vy nás, protože naše pracovní
doba končí v 17.00 hod, kdy se má již školka zamykat, tudíž jsou akce
plánovány tak, abychom vše zvládli do dané hodiny, poněvadž nám
přesčasy zaměstnavatel neproplácí.


Děkuji za pochopení, přeji hezký večer.
S pozdravem ředitelka--


Předmět: Vánoční posezení s rodiči



Vážená paní ředitelko,


ráda bych se zeptala, zdali by nebylo možné akce, které Vaše školka pořádá a které jsou určeny i pro rodiče, organizovat v době, kdy mají i zaměstnaní rodiče šanci se jich zúčastnit. Syn i já jsme s Vaší školkou velmi spokojeni a mně je velmi líto, že vánoční posezení s rodiči, stejně jako akci předešlou nebudu moci navštívit, nicméně začátek v 15:30 je velmi brzký vzhledem k mojí pracovní době a domnívám se, že i vzhledem k obvyklé pracovní době v Praze. Nepůsobí to dobře ani na syna, který by mohl nabýt dojmu, že na něm rodičům nesejde.


Velmi děkuji, že se mým dotazem budete zabývat.

 Xeni 


Re: JO v Australii 

(27.11.2012 13:56:27)
Tak u nas ve skole jsou vanocni koncerty vzdy dopoledne a protoze by manzel prisel o denni plat, ze ktereho zijeme, tak jeste na vanocni besidce nasich deti nebyl. Chodim tam ja a fotim a natacim na video. Bohuzel.
 Juldafulda 


Re: JO v Australii 

(27.11.2012 16:15:17)
No do Australie se opravdu stehovat nebudeme :-)))). Ty pavouci by me asi znicili :-))). To bych nedala :-))).

A do te Australie nebo Kanady jste se stehovali cela rodina kvuli praci? Jenom me to tak zajima, co za pohnutky Vas k tomu vedlo, ci jste se tam vdaly?

Jinak to, ze deti nevidi babicky bych az tak neresila, pac clovek muze bydlet ve stejne zemi treba v CR a deti vidi babicky taky dvakrat do roka :-))). O vzdalenosti to neni....
 Xeni 


Re: JO v Australii 

(28.11.2012 22:57:08)
Ja se sem vdala a doposud to vydychavam, pac jsem nikdy o USA, Kanade ci emigraci na jiny kontinent netouzila a nikdy sem se o zivot tady nezajimala. Cestovat jo, ale pak hned domu. Asi je to osud. Kartarka mi v podstate vsechno rekla, akorat, ze jsem poznala, ze se to stalo, az se to stalo. Asi osud, poznani, kterym si musim projit, jinak si to nedokazu vysvetlit ~6~.
 Juldafulda 


Re: JO v Australii 

(27.11.2012 16:16:10)
Marketo tak se slozte na mzdu za praci prescas pro ucitelky co tam budou :-))) a udelejte to podle Vasich moznosti :-))).
 Markéta, kluci 10 a 4 
  • 

Re: JO v Australii 

(27.11.2012 16:37:43)
To nejde. Na mzdové prostředky rodiče přispívat nemůžou. Navíc dost rodičům je šumák, že na vánoční posezení s RODIČI nemůžou přijít, takže to řešení není. Prostě krok směrem k rodičům by musela udělat školka a ta taky nemůže. Zajímavé je, že třídní schůzky mohou být od pěti hodin, ale vánoční besídka ne.

No nic, smolík, prostě kluka neuvidím, jak s ostatníma prťatama pějou koledy.



 Luca83 


Re: JO v Australii 

(27.11.2012 20:32:49)
Máme to podobné, akce ve školce se konají od 14:30 nebo 15:00, školka zavírá v 16:00. Ale rodičáky začínají v 16:00... A když jsme žádali o prodloužení otevírací doby, ředitelka se strašně divila, že přeci většina rodičů končí v 15:00 v práci!! Ha, ha, žije trošku v minulém režimu ~q~
 kreditka 


Re: JO v Australii 

(27.11.2012 20:55:17)
No tak u nás školka končí v 15:30... takže tady máma od dětí nemá moc šanci pracovat pokud nemá k ruce další rodinné příslušníky kteří se starají o příchod a odchod dítěte ze školky....
 GNRgirl 


Re: JO v Australii 

(20.12.2012 21:31:55)
... u nás taky končí školka v 15:30. vánoční besídky začínají buď v 14,15 a nebo v 14,30. ... ale rodičů tam chodí hodně. Nepříjde mi, že by to byla besídka jen pro babičky.Asi to dá práci sehnat na besídku volno, ale alespoň jednoho z rodičů tam má každé dítě. Tak jsem zvědavá, jak to budu zvládat já, až nastoupím do práce ~d~
 kreditka 


Stres? 

(26.11.2012 12:38:06)
Jestli to nebude tím že češi jsou více stresovaní...nikde v cizině nežiju tak to nesrovnám, ale známej se vrátil zpět domů po asi 12 letech co žil v německu chtěl se tady sadit a po třech měsících prchal do němec až mu za patama hořelo, byl znechucen nejen z totální byrokracie ale i z poměrů v čr kdy si naivně myslel že se svými zkušenostmi sežene dobrou práci, usadí se a bude si žít svůj klidný život. Nakonec byl akorát znechucen že práci pořádnou nesehnal (v německu měl poměrně slušnou pozici) úřady ho akorát buzerovaly lejstrama všeho druhu..nakonec znechucen poměry odjel zpět na západ s tím že se nevrátí krom návštěvy. Zažil české pracovní podmínky kde se nestačil divit nad buzerací která tu panuje, v německu by si to prý nikdo nedovolil, divil se že tu rodiče od malých dětí makají klidně od nevidím do nevidím za mzdu která je směšná, viděl důchodce počítající kolik rohlíků si můžou koupit aby vyšly s důchodem a nakonec se divil že tu takto můžeme žít a šup zpět do němec..... Když tak čtu články od autorky celkově mám dojem že v autrálii nejsou lidi tak stresovaní jako v čechách
 Hilly. 


A je to tam z ruky do huby? 

(26.11.2012 12:50:38)
Nebo si tam člověk třeba po pěti letech práce i něco ušetří?
 kreditka 


Re: A je to tam z ruky do huby? 

(26.11.2012 13:03:39)
~R^
 Irena 
  • 

Re: A je to tam z ruky do huby? 

(26.11.2012 15:16:44)
Tomuhle dotazu moc nerozumím? Je to asi na každém, někdo ušetří z deseti tisíc,někdo neušetří ani ze sto tisíc.Jestli mohou z Austrálie létat pravidelně do ČR a to paní nepracuje, asi to tak špatné nebude.
 kreditka 


Re: A je to tam z ruky do huby? 

(26.11.2012 15:32:35)
Ireno tak myšleno to bylo asi tak že málokterý čech si může dovolit letět do té autrálie i kdyby šetřil 5 let, o rodině kde žena nepracuje je to většinou scifi... A pokud bojuješ den co den a obracíš každou korunu i když dřeš jak kůň tak se asi budeš na svět těžko usmívat, se podívej občas tady na rodině na témata typu jak vyjít s x penězmi na jídlo....
 Hilly. 


Re: A je to tam z ruky do huby? 

(26.11.2012 16:26:55)
Myšleno to bylo jako dotaz. Jestli to vyznělo rejpavě, tak se omlouvám. Zajímalo mě, jestli tam ty rodiny letí s tím, že tam už budou navždy, nebo že si tam něco vydělají a za pár let se s vydělanými penězi vrátí a koupí si tu za ně třeba dům. Jestli se tam dá něco ušetřit? Je jasné, že je to profese od profese, ale mě by zajímal takový průměrný český emigrant. Tuto informaci potřebuji pro jednu známou, chce emigrovat a tudíž sbírá různé názory. Děkuji
 Jája 
  • 

Re: A je to tam z ruky do huby? 

(27.11.2012 8:05:29)
Nechci být rýpavá, ale za jak dlouho se z příjmu 10.000,- Kč ušetří na cestu do Austrálie?
 Marek Lutin 
  • 

Jojo 

(26.11.2012 13:57:30)
Zijeme v Belgii, a i kdyz je to o hodne bliz ne z Australie, celime stejnym nebo velmi podobnym dilematum - cestovani s detmi, rodina pres skype nebo 2x do roka, ... Jen toho slunicka tam mate trochu vice... A vlastne i detskych hrist, najit jedno v Belgii je skoro nemozne, za vse se plati nebo se musi jet nekam autem, aby se deti zhouply na houpacce, videt deti hrat si venku je jako zjeveni, zlate Spanelsko a Nemecko
 Hilly. 


Jsou tam prosím reálné nějaké finanční úspory/rezervy, za ta léta pobytu? 

(26.11.2012 19:28:31)
Můj dotaz jsem předtím formulovala celkem nešťastně, proto ho sem dávám znovu. Maminky z Austrálie, mohu vás prosím kontaktovat osobně, přes email? Děkuji moc.
 Renata + 2 piskoti 
  • 

Pohled z jine strany Australie 

(27.11.2012 4:05:43)
Vsechny tri clanky o jsem si precetla. Rada bych popsala sve zkusenosti, me nazory, kontretni nasi skloku a skolu.
Sama ziju v Aus 9 let + 3 roky jsme predtim sem jezdila na delsi cas. Nad nekterymi vecmi jsme se musela lehce pousmat – treba ze v Aus vsichni muzi pomahaji doma. Jelikoz je Aus multikulturni, opravdu bych rada videla nejakeho muslima jak doma pomaha treba s uklidem. Ze skoly mam treba zkusenost ze maminka musela byt doma po ruce VZDY! kdyz si manzel usmyslel ze neco potrebuje. A bylo mu uplne jedno, ze zena sla zrovna nakoupit nebo vyzvednout deti ze skoly/skolky. Stejne jako v Cechach muzi pomahaji a nebo nepomahaji, tak tady je to uplne stejne. V okoli mam maminky, ktere nemaji ani sve kretidni karty protoze “byt mohla moc utracet”. Nebo zenu, ktere musi nosit kazdou uctenku domu, aby chlap videl za co utracela. Ale taky mam v okoli rodiny, kde si navzajem pomahaji, stridaji se starosti o deti. Rekla bych ze ani tak nezalezi kde clovek bydli, ale s kym bydli.
Hriste jsou tady opravdu mnoha. Vetsinou jsou ruzne zarizene, ale samozrejmne mohou byt oblasti jako popisuje Lou+3. Kazde mesto, kazda oblast/ctvrt je jina a ma sva specifika.
Nevim jak se zije v Queensland, kde nejspise zakladatelka bydli, tam je mozne ze maji spoustu aktivit pro deti zdarma. Ja ziju v Melbourne. Zdarma jsou tady max akce, ktere se poradaji v obchodnich domech. Kdyz jsou prazdniny, tak obvykle nejaky obchod vymysli tema (treba Vanoce, Velikonoce, …... ) a pro deti se vytvori koutek se stoly, kde si deti kresli nebo neco tvori. Castou jsou u toho velke fronty, protoze mista jsou omezena.
Skolka: Skolku mame od 4 let. Pred 4 rokem, deti jsou bud deti doma s rodici/prarodici nebo mohou byt v hlidacich centrech. V hlidacich centrech deti berou od 6 tydnu. Je to pomerne dost financne narocne. Moje deti tam nebyly, tak presnou castku nevim. Jen co kamaradky obcas rikaly, ze se jim ani nevyplati chodit do prace, kdyz potom daji drtivou vetsinou na hlidaci centra.
Dcera a posleze i syn, ve 3. letech chodili do skolicky. 1x tydne na 2 hodiny. Cena byla 25 Aud, svacinu sebou. Byla to moc hezka skolicka, detem se tam venovali, zpivaly, tanciy, kreslily, ty 2 hodiny byly fajn. Ve 4. letech sli do skolky. Oba postupne do stejne.
Syn chodi do skolky dotovane uradem, ale presto doplacime 1500 AUD na rok. Syn je ve skolce 2x tydne na 3 hod a 1x tydne na 4.5 hod. Pokazde do skolky musi donest ovoce. Je to svacinka. Ovoce nakraji a deti si berou co chteji/maji rady. Pri “dlouhem” dnu musi mit obed, plachtu, deku a polstar. Samozrejmosti je batuzek, ve kterem mam sve veci v pripade zmeny pocasi nebo kdyz se polije a pod. Lahev s vodou. Vse musi mit podepsane. Nic se ve skolce nenechava. Pri “dluhem” dnu, deti po obede odpocivaji na tenkych matracich, ktere si nachystaji a daji si tam sve veci. Ve skolce se neprezouvaji ani neprevlikaji. Deti se pohybuji, dle pocasi bud venku skolkou ohranicenem hristi nebo v budove. Budova je ve sve podstate jedna velka mistnost +wc+mala kuchynka.
Skola: skola zacina v 5 letech. Je zde take odklad pro deti kterym jdou spatne roky. Skolni rok zacina v unoru a konci v prosinci. Pro priklad, letos nase skola zacala 1.2. a konci 21.12. Letni prazdniny (Prosinec, Leden) vychazi letos na 5 tydnu. Skola je rozdelena do 4. termu. Term je dlouhy 6-12 tydnu. Zalezi to treba na tom kdy vyjdou Velikonoce nebo jine svatky. Kazdy stat v Australii muze mit delku termu jiny. Po termu jsou 2 tydny prazdnin. Skola zacina v 9 hod a je do 15.30 hod. Tady to je opet tak ze kazda skola zacina v jiny cas. Takze od kamaradky dcera zacina v 8.30 a konci v 15 hod. Zatimco syn je ve skole pres cestu a zacina 8.45 a konci 15.15. Nase skola ma pouze 2 prestavky. Jenda je v 10.30 a je 20 min. Je to prestavka na svacinu. Druha je v 13 hod a je 45 min. To je na obed. Deti museji byt venku. Temer za kazdeho pocasi. At je horko, zima nebo jemne prsi. Kdyz prsi moc, jsou deti ponechany v budove. Venku maji nekolik hrist, piskoviste, basketbalovy kos, moznost hrat fotbal, …....... a dalsi sportovni aktivity. Zvoni 2x za den – v 9 rano a v 15.30. Rano 5 min pred zacatkem zacne hrat hudba, deti vedi ze museji dojit ke sve tride. NESMI jit sami do tridy. Cekaji venku (opet za temer kazdeho pocasi) v rade az pro ne prijde ucitelka a s ni vstupuji do budovy. Pokud ovse lije, tak deti mohou jit primo do budovy. To stejne s hudbou maji kdyz maji prestavky.
Rodic se muze prijit podivat do vyucovani prakticky kdykoliv, kdyz se domluvi. S domluvenim vetsinou neni problem. Rodice take pomahaji ucitelum. Kdo ma cas a zajem, zapise se a chodi v dany den a cas. Nekteri rodice chodi pomahat pri psani, cteni, matice, muzete se zapsat treba I na telocvik.
Deti nemaji zadne ucebnice ani sesity, ktere nosi domu. Ve tride maji sesit na psani – tam pisu obvykle “clanky” o tom ce delali o vikendu, nebo nejake eseje, nebo treba zadane tema ucitelku. Je uplne jedno kolik zak napise. Nekdo napise 2 stranky, jiny 2 radky.
Na zaky se nesmi “tlacit”. Vsechno musi byt legrace, nic po zacich se nesmi chtit. Takze neni nic zvlastniho kdyz napr. deti na konci druhe tridy neumeji scitat pres 10. tento pristup se odrazi I na vysvedceni. Vysvedceni je slovni. Ucitel ale nesmi napsat nic negativniho. Tento “pozitivni” pristup se odrazi i ve sportu a dalsich mimoskolni aktivitach. Osobne se mi to nelibi, deti ve vyssi veku casto pekne narazi. Nerikam, byt pernamentne negativni, ale umet i rict (u deti naucit se prijmnout) negativni hodnoceni.
Kazdy den chystam svacinu a obed. Je mozno tady koupit spousty krabicek, do kterych se jidlo dava. Obzvlast v parnych dnech je treba verit, ze obed vydrzi az do 13 hod “bez problemu”.
Ve skole jsou uniformy. Uniformy jsou draha zalezitost. Kazda skola ma sve. Obvykle existuje skolni prodejna. U nas je otevrena 1x v mesici. Pokud dite zmeni skolu, vse se musi nakoupit znova.
Neprezouva se, na telocvik se neprevlikaji. …. Treba na kamaradka je soukroma ucitelka na hudebni nastroj a sama rikala, ze obcas je prekvapena ze i male deti (vek od 5 let) dokazou byt citit potem. Obzvlast v parnych letnich dnech.
Dcera konci 2.tridu. Jeste dnes ucitelka kontroluje zda si dite vyzvedava dospela osoba. Pokud nemuzou rodice, prarodice tak dite muze odejit s kamaradkou rodicu a nebo zustava ve skolni druzine. Skolni druzina stoji cca 40 Aud na hodinu. Je to pomerne drahy spas, takze se kamaradky mezi sebou domlouvaji a vyzvedavaji si deti. Napr. sousedka naproti, kdyz mela 2 dcery na zakladce, domu chodila nekdy i s 10 cizimi detmi. Ona je spolecenska a je doma takze ji to max vyhovovalo. :) Rodice si deticky potom vyzvedavali u ni.
Skolu ma dcera statni, platime kazdy rok cca 1500 Aud. Plus dalsi “drobne” naklady v prubehu roku. Soukroma skola se pohybuje radove mezi 16 000 az 21 000 Aud, za rok.
V nasi skole je celkem 25 narodnosti. :)
Mimoskolni aktivity jsou take dost financne narocne. Opet budu uvadet nas priklad. Jinde to muze byt uplne jinak. Neexistuji zde zadne kluby jako v CR. Vsechno to jsou “soukromnici”. Deti delaji judo a plavani, syn ted zacal hrat tenis. Platime vzdy za cvicebni hodinu. Plati se castka za cely term. V judu je to 18 Aud na dite – jedna se o 55 min. Plavani 30 min, 15 Aud. Tenis je 55 min a cena 25 Aud. Kdyz nemuzes prijit mas proste smulu. Neexistuje zde zadna zpetna kompenzace.
Pokud dite chce jezdit na souteze, rodic dite vsude doprovazi (vozi), a vse si plati. Rodic je za sve dite zopdpovedny. Trener je dohlizi na prubeh zavodu/souteze.
Lekar: o Aus zdravotnictvi se pise, ze je na vysoke urovni, ale tomu odpovidaji i ceny. Je treba se na to pripravit. Pokud tdy clovek onemocni muze klidne prijit diky tomu i o barak. Obvodni lekar. Pojistovna plati za navstevu 38 Aud. Ale u lekare se obvykle plati podle casu ktery tam stravis. Maji cenik na 15 min, 30 min, 45 min, 60 min. Pote se se ukonci navsteva lekare jde se na recepci, kde se hned plati ucet. S uctem potom jdes na pojistovnu a ta ti castku 38 Aud vyplati. Napr. 30 min u naseho lekare prijde na 72 Aud. Pojistovna nam uhradi jiz zminovanych 38 Aud. Rozdil jde na nas. U pojistovny je mozne si zaridit, ze cast, kterou plati pojistovna ti na recepci odpoctou a pojistovna si to vyridi s lekarem mezi sebou. Tim odpodapa behani na pojistovnu. Kancelare pojistoven jsou v mnohych obchodnich cetrech. Jsou jednoduse zarizene a vetsinoou se ceka 15-20 min. Existuji, ale obvodni lekari, kterym hradis jen 38 Aud. Zalezi na tvem rozhodnuti ke komu budes chodit. Prechazet od lekare k lekari muzes kdykoliv.
Soustu leku lekari nepisou na recept, protoze si je clovek plati sam. Treba ATB, doporuci ktere a zajdes si je koupit do lekarny. Cena se pohybuje kolem 20-25 Aud.
Byla jsem na ultrazvuku. Zaplatila jsme 250 Aud, cca 80 Aud mi budou vracet. Rentgen prijde ma 300 Aud, pojistovna vraci asi (nevim jiste) kolem 50 Aud. Koloskopie 800 Aud, Pet Scaner 900 Aud, specialista od 250 Aud do 800 Aud. Pojistovna vraci min. castky. Je mozne si zaplatit soukrome pojisteni. Ne kazdy tady na to ma. Pro 4-clennou rodinu se pohybuje kolem 3500 Aud na rok. Ale stejne se na nekterych platbach podilite. Zubar se plati cely. I pri soukrkomem pojisteni si u zubare stejne nejake castky doplaci.
Na sanitku musi byt placeno specialni pojisteni. Pokud ho nemate odvoz sanitkou si zaplatite z vlastni kapsy. Mame nemocnici 6 min autem. Bylo nam receno, ze v pripade potreby sanitky, budeme platit 900 Aud, na tuto vzdalenost.
Australie je nadherna zeme. Plna zajimavosti a uzasnych mist. Pravda chybi ji historie, tak jak to zname v Evropy. V Australii potkate nejvice jedovatych zivocichu na zemi. :) Bohuzel vzdalenosti jsou zde obrovske. Hodina jizdy nekam, je kratka vzdalenost. :) Kratke vyletky tady moc nefunguji – diky vzdalenostem.
Zivot je zde pomalejsi. Lide nejsou tolik uhoneni. V obchodech v drtive vetsine narazite na usmevany a ochotny personal. Ridice nejsou tak agresivni, lepe se mi tady jezdi. I kdyz se jezdi na opacne strane nez v CR. :)
V Melbourne mame normalne 4 rocni obdobi. Jaro – zari, rijen, listopad. Leto – prosinec, leden, unor. Podzim – brezen, duben,kveten. Zima – cerven, cervenec, zari. Zima je tady hnusna. Je tu velka vlhkost, a v zime obvykle prsi. Zima zaleza az do kosti. Teplota se pohybuje mezi 0-10 pres noc, pres den nad 10`C. Samozrejmne je to priblizne. :) V domacnostech neni ustredni topeni. Mame tady klimatizaci. Ti “stastnejsi” ji maji v kazdem obytnem pokoji. Ostatni jen treba v obyvaku a kuchyni. Kazdopadne je velmi neprijemne prechazet z tepleho pokoje do jineho kde je zima. Obcas v noci uvazuji jestli mam vstat z teple postele a jit na WC (pres studenou chodbu a jeste studenejsi wc) a nebo to do rana vydrzim. :)
Skola od dcery ma klimatizaci.Maji ji na chotbach, ale dvere jsou otevrene, takze teplo se tam dostane. Ne kazda skola klimu ma. V lete, v tropickych dnech,kdyz neni klima, deti jsou temer uvarene po celodennim sezeni v takovem prehratem prostredi.
V zime se tady da lyzovat. Cca 3.5 hod od nas je nejlizzsi stredisko.Lyzovani je tady extremne drahe. Je levnejsi si koipit letenky na Novy Zeland a tam si zajet zalyzovat. I do Evropy se to vyplati. Ale to clovek musi jet aspon na 2.5-3 tydny.
Tolik asi muj pohled z jine casti Australie, s jinymi zkusenostmi.
 Jája 
  • 

Re: Pohled z jine strany Australie 

(27.11.2012 8:12:53)
Báječné povídání!
Prosím Tě, pro srovnání: jaký je přibližně měsíční příjem (některých profesí) a jaké jsou životní náklady? Je krásné, že návštěvu lékaře ti pojišťovna dá 38 AUD, když nevím, kolik si vyděláš za měsíc. Je to na tamní příjmy hodně nebo málo?
 Juldafulda 


Re: Pohled z jine strany Australie 

(27.11.2012 9:14:33)
A ty nejjedovatejsi zivocichy potkavate jak casto denne? ~:-D
 Renata + 2 piskoti 
  • 

Re: Pohled z jine strany Australie 

(27.11.2012 13:40:21)
Casto mame v baraku jedovateho pavouka. On je jedovaty v tom, ze kdyz te kousne, tak oteces a pokud neni podany vcas lek, lecba je potom dlouhodoba. Byl o tom porad, ze lecba lidi trva prumerne 2 roky. Ale neboj velmi rychle se naucic ktery pavouk to je. :) Jinak pavouku mame porad plny barak. I kdyz je vysavas, tak se stejne nastehuji dalsi. Poprve jsme z toho mela des, dnes vytahnou vysavac a jsou pryc. Tak jednou za rok se nam do baraku nastehuje pavouk velikosti muzske pesti - neco jako tarantule. Manzel si ho pravidelne chce nechat jako domaciho mazlicka :D:D .... no zatim jsem tvrda a neuspel. Ale posledne s tim zacaly uz ii deticky.
Ziji ve state Victoria, tak tady jsou vsichni hadi jedovati. Ale bezne v meste ho nepotkas. Pokud vyrazis na venkov, tak tam je vysoka pravdepodnobnost ze tam bude. Clovek musi byt opatrny. Loni jsme byli v ZOO, ktera je mimo mesto a meli tam primo ceduli, ze do urcitych mist neni doporuceno chodit, prave proto ze tam byli spatreni hadi. Je to ale asi jako se zmijemi v CR. Obvykle zautoci az kdy se citi byt v nebezpeci.
Cervene zabky. Jsou malinke, cervene a nejjedovatesji na svete :) To potesi. Ty jsou v jinych castech Australie, nez zijeme.
Krokodyli sladkovodni, ale i morsti. Ty v prirode potkas casto. Jsou oblasti, kde s cedulemi "zakaz koupani, vyskyt krokodylu" a presto se kady rok najdou jedinci, co si zaplavou - bohuzel naposled.
O zralocich je asi zbytecne mluvit. Hlavne kolem Pertu jsou utoky timto pradatorem caste a hodne se potom o nich mluvi v mediich.
Denne ale potakvam plno papousku. Nekteri jsou krasne barevni, jini velci bili. Jo jsou uzasni, nejpil v 6 rano, kdyz si sednou na elektricke vedeni v houfu a zacnou "cvnrlikat" ..... uz jsme parkrat premyslela ze si koupim vzduchovku :D:D:D
Ke znamym jezdime na farmu. Je to 2.5 hod autem z mesta. Tam v prirode potkavame klokany, koaly, dalsi hejna papousku, wombats nebo lisky. Klokani a wombats jsou pro farmare skodna. Na oba druhy zvirat je kazdy rok uvedeno, kolik jich farmar muze zastrelit. Moc jsem tomu kdysi neverila, takove mile zviratka. Ale videla jsem jake skody tyto zvirata napachaji - pravda zabirame jejich uzemi. :(
Koaly, jsou takovi mili mevidci. No tak na ne pozor. Maji velke drapy a pokud je nekdo chce sundat z jejich stromu (citi se ohrozeni), tak jednim smahem tlapky jsou schopni rozparat bricho. .... to uz jako miloucke stvorenicko nevypada :)
 Renata + 2 piskoti 
  • 

Re: Pohled z jine strany Australie 

(27.11.2012 13:21:11)
Ahoj, jake jsou platy v ruznych profesich vazne nevim. Tady je tabu mluvit o penezich/platech. Bere se to jako velky spolecensky prohresek.
Ale zhruba treba prodavacka si vydela mezi 25-30 Aud na hodinu. Programator, pokud je schopny 500-600 Aud na hodku. To je asi tak vse co vim. Ale zkusim se poptat svagrove jestli nema nejake informace. Kdyz tak jeste zitra/pozitri dopisu. :)
 mosovanka 
  • 

Re: Pohled z jine strany Australie 

(21.2.2013 17:10:02)
Moje mila, to je taaaak krasny clanek!!!!
Mockrat za nej dekuji!!!!
Rada bych te ale poprosila o pomoc. Pokud najdes cas a chvili, prosim odpovez mi na par dotazu...
Jmenuji se Katerina a s manzelem se chystame na rok a pul do Gold Coast. Manzel byl v dobe studentskych v Australii a ma ji jako srdecni zalezitost. Chce nas tam , celou svoji rodinu, vzit.
Manzel prisel o praci a dostal "zlateho padaka" , dost penez, tak abysme cestu (nas sen) realizovali na rok a pul. Navic nas tady ted nic nedrzi a moje zamestnani ucitelky klidne opustim :)

Chteli bysme na depandant vizum. Ja budu student a manzel bude moci pracovat na pul uvazku, ja tez. Cestuji s nama 2 deti ve veku 6 a 8 let. Agentury nam tvrdi, ze nesmi studovat na skolach... A ze je skolne 11.500 dolaru za rok za 1 dite pro cizince...

V takove situaci je cesta pro nas nemozna!!! Ucim na skole, kde se specializujeme na cizince z Asie a vychodu...tak me takove nemozne reseni desi!!!

Prosim, nemuzes se nam poptat na zakladnich skolach, jak to pro lidi s vizem dependat chodi?? Deti nemaji studijni vizum, oni se mnou cestuji a musi cestovat, jsou to moje deti!!! a navic musi chodit do skoly, je to povinna skolni dochazka.


Jinak mocktrat dekuji i za ty informace, co jsi mi podala, moc mi to pomohlo. Mejte se krasne. Katerina
 Amarela 


Re: Pohled z jine strany Australie 

(27.11.2012 11:50:41)
Sama jsem žila v Austrálii pouze asi 3,5 roku, takže nemám až tak bohaté vlastní zkušenosti, ale máme v Austrálii příbuzné a to i s malými dětmi, takže určité povědomí o ceně školek, škol i mimoškolních aktivit mám. Zrovna tak o cenách lékařských výkonů, a proto s tímto příspěvkem můžu jedině souhlasit. A to i v tom bodě popisujícím pomoc australských mužů v domácnosti, Renata to napsala přesně-záleží na tom s kým žijete, nikoliv kde žijete. O tom, jak všichni australští muži doma pomáhají bych si nedělala velké iluze, je to rodina od rodiny. Moje australská tchyně tchána obskakuje úplně stejně jako mnohá česká žena svého muže tady, ne-li dokonce víc. A to není samozřejmě jediný případ, který znám.
Ani ta dětská hřiště jsem teda v Sydney neviděla ani z poloviny tak často jako v Praze, autorka článku v předchozím díle píše, že u nich jsou na každém kroku, ale je zase z jiné části Austrálie, tak možná u nich to tak je. I naši australští příbuzní se diví, kolik je hřišť tady u nás, kolik se nabízí aktivit pro děti za rozumné ceny...takže já bych v tomto ohledu tu Austrálii až tak růžově neviděla.
 Hilly. 


Špatné pojištění? 

(11.12.2012 9:16:27)
Není to zdravotnictví tak drahé jen kvůli tomu, že máte jen základní pojištění? Úrovní připojištění tam je více.
 mosovanka12345432 
  • 

Re: Pohled z jine strany Australie 

(18.2.2013 21:51:55)
Moje mila, to je taaaak krasny clanek!!!!
Mockrat za nej dekuji!!!!
Rada bych te ale poprosila o pomoc. Pokud najdes cas a chvili, prosim odpovez mi na par dotazu...
Jmenuji se Katerina a s manzelem se chystame na rok a pul do Gold Coast. Manzel byl v dobe studentskych v Australii a ma ji jako srdecni zalezitost. Chce nas tam , celou svoji rodinu, vzit.
Manzel prisel o praci a dostal "zlateho padaka" , dost penez, tak abysme cestu (nas sen) realizovali na rok a pul. Navic nas tady ted nic nedrzi a moje zamestnani ucitelky klidne opustim :)

Chteli bysme na depandant vizum. Ja budu student a manzel bude moci pracovat na pul uvazku, ja tez. Cestuji s nama 2 deti ve veku 6 a 8 let. Agentury nam tvrdi, ze nesmi studovat na skolach... A ze je skolne 11.500 dolaru za rok za 1 dite pro cizince...

V takove situaci je cesta pro nas nemozna!!! Ucim na skole, kde se specializujeme na cizince z Asie a vychodu...tak me takove nemozne reseni desi!!!

Prosim, nemuzes se nam poptat na zakladnich skolach, jak to pro lidi s vizem dependat chodi?? Deti nemaji studijni vizum, oni se mnou cestuji a musi cestovat, jsou to moje deti!!! a navic musi chodit do skoly, je to povinna skolni dochazka.


Jinak mocktrat dekuji i za ty informace, co jsi mi podala, moc mi to pomohlo. Mejte se krasne. Katerina
 Lucka 
  • 

Každý strůjce svého štěstí 

(27.11.2012 11:33:34)
Austrálie je prostě země zaslíbená. Ani h...o tam nesmrdí :-)
 Xeni 


Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 13:53:10)
Tak ja takhle cestuju z Kanady zatim kazdy rok a mam taky smisene pocity. Kdyz odletame breci deti a tatinek, tatinek prileta na kratsi dobu, a prarodice manzela no a kdyz odletame z Cech, tak zase breci moji rodice no a ja brecim porad stejne jako moje deti, protoze me to hrozne boli a uvedomuji si, ze at udelam co udelam, vzdycky nekomu ublizim. Navic tlak, z obou stran rodicu, ze zemrou, zda nas jeste uvidi, to vsechno umocnuje.
Kazdy rok resim, kde vezmu penize na letenky. Pro me to znamena nakupovat ve vyprodejich, doma varit, sledovat akce. Kino, kadernik, restaurace, pizza delivery, navsteva muzea, aquaparku, ZOO, to je veliky luxus, ktery si dovolime tak 1x za rok.
Vetsinu vyletu absolvujeme v CR, ktera jiz take podrazila, takze to pak vypada, ze si uzivame zivota a mame na to. Kdyz nekomu rikam jak tu skutecne zijeme, tak mi nikdo neveri, kdo si to nezazil.
Ano taky zde mame socialni davky, ti co maji nizsi prijmy, takze na 3 deti beru cca 240 cad mesicne pridavky. Bohuzel za dane z nemovitosti zaplatime 3.600 cad rocne za puldum - semidetached, takze to beru, ze mi stat ani nic nedava a navic setrime detem na vzdelani 200 cad mesicne, coz pry je zalostne malo, jelikoz univerzita vyjde mesicne na 1500 cad v soucasnosti a jake to bude za 15 let ani nechci vedet.
Je zde zadarmo knihovna, kde se daji pujcit knihy a nejaka CD, DVD, pak jsou tu programy pro deti 0 - 6 let v ruznych centrech. Nic se tam neplati, ale zadarmo nejsou, jsou placeny z dani z nemovitosti. Stejne jako zakladni skola je zadarmo, akorat nam domu porad posilaji obalky na donations s tim, ze minimum na dite je 50 cad a pod. Take fotka tridy je spojena s balickem nepotrebnych fotografii, ktera je za 35 cad, takze nejlevnejsi varianta pro 2 deti vyjde na 70 cad, ale je fakt ze nikdo dite ani rodice nenuti aby ji kupoval. Stejne tak se tu musi zadat o rodny list, ktery se plati a ten pro ambasadu stoji 80 cad. Zdravotnictvi je zde zadarmo, ale mame zde poplatky lekarne, takze ATB treba stoji 5 cad a nebo taky 80 cad a poplatek lekarne za kazdy vydany lek 12 cad. Tuhle mi lekar predepsal krem na opruzeniny a ekzem a kdyby manzel nemel zvlastni pojisteni, tak 50 ml stalo pres 80 cad. Pri porodu v nemocnici jsem musela zustat misto 1 dne o 2 dny dele, protoze mala dostala ATB na streptokoka, ktery se u ni pak po 14 dnech stejne projevil. Doplatek za 2 dny mezi dvou a jednoluzkovym pokojem byl 520 cad a to byla nejlevnejsi nemocnice v Torontu. Taky zde mame velmi drahe pojisteni aut. Mladi lide co si porizuji prvni auto plati i 7 tis cad rocne, novi imigranti co s pojistenim zacinaji 500 cad mesicne, takze zde hodne lidi auto nema.
Skolka stoji 1000 cad pro deti od 2.5 let co uz nemaji pleny a cekaci doba je 2 roky, jinak je to za 1400 v soukromych skolkach mesicne. U YMCA jsem si nechala vypocitat, ze 2 x after school care tedy druzina a 1x jesle by me vysly na 2680 cad mesicne. Vzhledem k tomu, ze se mi zde neuznava vzdelani a je tezko najit jinou praci nez castecny uvazek s min mzdou, ktera je 10 cad hrubeho, treba v bance berou u prepazky i 12 cad a uklizecky i 15 nebo 18 cad, ale ty uz musi byt k dispozici 24/7/365 coz s 3 malymi detmi nemohu, tak se mi pracovat nevyplati.
Jinak s vychovou deti souhlasim. Deti se zde netrestaji, protoze se ani trestat nesmi. Kdyby nekdo nekoho na ulici videl jak zmlati dite, hned vola policii a dite mu bude odebrano a dotycny pujde do vezeni. A to plati i u pubertaku. Rodice jsou zde trosku jako otroci, kteri musi pracovat, platit a vsechno snaset, protoze kdyz uz se rozhodli byt rodicmi, tak jim nic jineho nezbyva. Hodne jich proto resi situaci baby sitter z Filipin, takze oba rodice zmizi na cely den do prace a za kulturou a nanny se jim postara o deti, uklidi byt a uvari.
Lide jsou zde pratelstejsi nez v CR, vubec nejsou arogatni, a je fakt, ze kdyz se nekomu snazite neco vysvetlit, tak vam s usmevem podekuje za input a stejne se na vas vykasle. Treba kdyz deti cekaji ve skole na skolni autobus, tak clovek co odskrtava pritomne deti uz nema v popisu prace zkontrolovat, zda nejedou domu ve snehu a mrazu - 30 C v backorach a tricku. V CR je to vic od srdce a emocionalni, tady si to nikdo nesmi dovolit.
Lide zde maji auta a domy. Jenze maji taky hypoteky na cely zivot (ta nase ja na 40 let) nikoliv 10 - 15, to bychom si nemohli dovolit, maji leasing na auta, line of credit, proste jsou vetsinou po usi zadluzeni, takze pracuji od rana do vecera, treba muj manzel ma 6 denni pracovni tyden a nekdy prescasy, zaplatime vysoke dane, hypoteku, pojisteni aut, domu, drahe a nekvalitni sluzby jako internet a telefon a vyplata je pryc. Na venek jsme bohaci, co kazdy rok cestuji do Evropy, maji 2 auta a ziji v dome. Proste clovek si musi zvyknout zit s tim, ze vsechno je prechodne, s cimz jsem mela velky problem. Tady je vsechno jenom temporary, pratele, prace, majetek. Dneska je to tak a zitra jinak........ a proto si ten dnesek asi vsichni snazi uzit a proto se usmivaji ~6~
 Hilly. 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 16:14:26)
Xeni a proč tam teda žijete, co vám to dává? Jaké máte prosímtě profese, dělnické, nebo spíš manažerské?
 Xeni 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 17:30:54)
Manzel dela v automobilce kontrolora. Kdyby odesel jinam, tak nebude mit penzi, jeste to musi vydrzet par let a po odpracovani 30 let u jednoho zamestnavatele bude mit narok na firemni penzi, jinak je tady penze ted od 67 cca 580 cad, coz stoji pokoj nekde v rooming house, takze je jasny, ze se z toho nevyzije. Jinak on ma vic nez je 2x prumerny plat, takze to ze nepracuju on dodotuje a neutratime za hlidani deti. Nastesti tu na tom nejsem jako holky, co sem prisly po VS, zamilovaly se, otehotnely a ted tu jsou uvazany, pac by prisly o deti. Ty tu zivori, to ja se mam oproti nim zase kralovsky.
 Gabulina,Eliska a Alenka 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 17:53:38)
To je skoda, ze se nemuzete zucastnit besidek svych deti ...~a~ My zijeme v USA a u nas byvaji ruzna predstaveni, besidky a pod. vzdycky v den vystoupeni 2x . Jednou dopoledne a to se na predstaveni deti vzdy jde divat cela skolka nebo skola + pokud ma nekdo z dospelych cas, tak muze prijit taky a potom je predstaveni jeste jednou vecer v 6:30 nebo 7:00, aby svoje deti mohli videt i pracujici ~R^
 Xeni 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 18:12:50)
Gabulino, tak to mate dobry. Moje deti jsou obe ve sboru, doma nam zpivaji dvoj jazycne koledy jak trenuji, ale bohuzel na ne chodim jenom ja, protoze to je jenom dopoledne. Byva to v telocvicne, je tam vzdycky desne narvano, takze jsem uprimne rada, kdyz to mam za sebou, deti jsou vyfoceny, nafilmovany, pochvaleny a muzu s miminem domu. Ono i najit parkovani kolem skoly je des, meni se tu povolene strany podle dne v mesici. Treba od 1 do 15 kazdeho mesice je to napravo a pak nalevo ale jenom od 1.brezna do 30 listopadu a pod. Ja si vzdycky pripadam jak blbec nez na to prijdu.
 Gabulina,Eliska a Alenka 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 18:23:42)
No my bydlime v malem meste, takze mista na parkovani je tu plno ~t~ Na elementary school to mame par minut pesky, takze rychleji nez autem a na middle school to mam autem asi 7 minut. U kazde skoly jsou velka parkoviste. No a pokud parkoviste nestaci, tak lidi parkuji na trave vedle parkoviste:-)

Jinak pokud si myslis, ze v CR vetsina lidi splaci hypoteky jenom par let, tak nikoho takoveho neznam. Kdo je bez pujcek, tak jenom diky pomoci rodicu. Vetsina nasich kamaradu ma vysokoskolske vzdelani. Ti kdo bydli ve meste, tak vestinou v bytech, v malych mestech a na dedinach maji domky, ale vsichni maji vysoke hypoteky na min. 30 let ~d~
 Xeni 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(28.11.2012 1:35:09)
Aha, vidis Gabulino ja myslela, ze standard je tak 15. Teda aspon co znam lidi kolem sebe v CR tak maji na 15 let a tady to taky tak drive bylo nez ukrutne vzrostly ceny nemovitosti. Navit tady si na rozdil od USA nemuzeme ani odpocitat uroky z prijmu. Neexistuje tu spolecne zdaneni manzelu, coz uz snad v CR taky zrusili a ani odpocty uroku z dani. Je tu pouze spolecne zdaneni penze, takze kdyz ma muj manzel vyssi plat, tak by mel vyssi penzi, ja bych mela jako socka narok na doplatek do minima, ale tim, ze penze se dani dohromady (rodinne prijmy nikoliv, to je kazdy sam za sebe a pocet deti je take kazdeho problem), tak ho stahnu takze co by mi doplatil stat, doplati manzel a budeme na minimu socky oba. No a my dosplacime hypo az me bude 80 a manzelovi 91, takze jestli budem zit do tech 120, jak je na to clovek stvoren, tak si to pak konecne uzijem ~t~
 Luca83 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(28.11.2012 10:54:55)
No tak se obávám, že tady by vám hypotéku do tak vysokého věku nikdo nedal. Kolik je tady v ČR limit? 70 let?
Pokud vím, tak standardní výše hypotéky je 20 let a vždy bývala, nyní se to dost navyšuje na 30 i 40 let. Hlavně mladí bez úspor si musí brát na těch 40 let (viz můj brácha, je mu 26 let, takže mu dovolili 40-ti letou hypotéku).
 Xeni 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(28.11.2012 12:14:06)
No ono je to asi i podle hodnoty domu, vyse hypoteky, kolik se slozi, jestli 5% nebo 20% ci vice down, v jake oblasti. Oni kdyz tu lide zemrou nebo nemuzou platit, tak se domu chopi pravnici, vsechno uvnitr vydrazi a z prodane hodnoty se zaplati vsechno mozne a to nic pak pripadne rodine. To neni jako v CR, ze barak po babicce ci prababicce zdedi vnoucata nebo se udela chalupa. Tady se nic z generace na generaci nededi, mozna prstynek, ale jinak je tu vsechno jen temporary. Kdyz jdu po ulici tak jsou vsude cedule dum na prodej. Staci kdyz se lidi rozvedou, onemocni, prijdou o praci, deti jdou na jinou skolu, nekdo zemre, nebo jim zvednou dane z nemovitosti, ci pripadny podnajemnik prestane platit a uz se dum prodava.
 Jája 
  • 

Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(11.12.2012 9:29:05)
Xeni, odpočet úroků z příjmu je směšný. V čistém je to pár korun, v hodnotě hypotéky nula nula nic. Ale máme pocit, že stát zohledňuje, že se sami staráme o vlastní bydlení.
 Xeni 


Re: Zivot v Australii vs zivot v Kanade v Ontariu v Toronte 

(27.11.2012 18:06:18)
Ja tady pracovala jenom jako prodavacka v Zellers za min mzdu, tehdy to bylo 8.50, coz je asi 6.50 cisteho na hodinu. CAD je asi 20 kc. Takze jsem si za hodinu prace vydelala na cestu z a do prace. V CR jsem pracovala pro nemeckou a rakouskou firmu jako tlumocnice a innendienst, propagace, proste par lidi co delali vsechno. Tady pracovat nemuzu, pac nedam vic za hlidani deti nez si vydelam. Jinak co mam vypozorovano tak jsou na tom nejlip holky co delaji uklid a baby sitting. Oni sem chteji skilled workers, ale rekla bych ze tu chteji spise remeslniky. Pry mame nejvzdelanejsi pizza delivery guys, protoze vetsinou maji VS tituly jsou to lekari, pravnici, jenze bohuzel zde jim je cizi vzdelani na nic. Proto je to tu idealni pro Romy. Chapu je, ze sem utikaji i kdyz mi vadi styl, ktery vedl k zavedeni viz a tudiz jeste vetsi izolaci nas ostatnich od nasich rodin doma. Uklizecka tu ma 15 - 18 cad na hodinu, prodavacka v obchode nebo fast foodu min mzdu coz je neco pres 10 na hod, cesky elektroinzenyr co dela v office treba nakupciho ma 17 cad na hodinu, zamestnanec v bance u prepazky ma 12 na hodinu. Hodne tu davaji part time, aby nemuseli platit benefity jako dovolena atd, ale k dispozici musi byt clovek 7/24/365. Myslim, ze moje deti misto VS budou elektrikari, instalateri, kadernice, maserky a budou na tom lepe nez kdyby studovali, i kdyz je fakt ze skola je tu zahul. Muj 9 lety syn chodi na fr. skolu a bude muset vypravet o nejake novele ve fr. Deti tu maji standardne 2 jazyky aj a fr co se uci ve skole a pak dalsi treba 2 jazyky, ktere si prinesou od kazdeho rodice. Se skolou detem bohuzel nepomaham, to dela manzel, protoze ja tu nerozumim ani jejich logice ci matematice je to uplne jine nez jsme se ucili my a nemyslim si ze jsem blbec, maturovala jsem na vyznamenani, ale proste jsem jina ~a~
 Hilly. 


V které části austrálie je té havěti nejmíň? 

(27.11.2012 16:27:26)
Kde myslíte, že se tak nejlépe žije, aniž by člověk musel žít v symbioze s veškerou tou havětí?
 alena 
  • 

to je fajn, že píšete 

(27.11.2012 19:51:46)
Před lety jsme byli v Austrálii s tehdy 8 letou dcerou a od té doby se chce do Austrálie vrátit, až doroste.
Ochota lidí a pohoda v nich je kontrastem toho o čem píšete v tomto článku o Čechách.
Bohužel výchova je okolím, školou - stále beznadějně stejná - výkon známky a hlavně ať nikdo nevybočuje.

Tak doufám, že si Vaše zkušenosti přečte co nejvíce lidiček.
 Xeni 


a jake je to v Australii 

(28.11.2012 12:30:07)
Holky mate tam taky provincie, kde ma kazda vsechno svoje. Treba Kanada ma provincie, ale maji jine min. mzdy, jine dane provincni, jine vyse dani na nemovitosti, jine platy, ceny, zdravotni pojisteni, programy atd. V podstate kazda provincie je svuj vlastni stat, kde to funguje jinak nez u sousedu.

Jinak co se tyce skoly, tak zacina se tu taky brzo. Muj syn sel do JK, kdyz mu nebyly jeste ani 4 roky a uz po nem chteli aby psal svoje nazory na cetbu. Kamosce ted vynadala ucitelka, ze se jeji kluk nemohl divat ve skole na pohadku, protoze pretahl obrysy obrazky, ktere vybarvoval. V SK uz deti maji umet abecedu, psat, pripadne cist atd. Mne se ucitelka stezovala, ze moje mala v 1. tride nemuze dostat lepsi znamku nez D, coz je 4, protoze ji ve skole musi pomahat a dite ktere pri praci potrebuje pomoci ci neco vysvetlit nemuze dostat lepsi znamku nez D.
Takze jsem se divala co delaji a mala v 1. tride dostane ve fr. napsanou vetu treba Alex jedl k snidani sendvic se syrem a vejcem. No a tu ma ve fr. rozhazenou a ma to seradit jak to patri a napsat. Takze doma mluvime aj a cesky, ona to dostane ve fr, coz je pro ni novy jazyk a ted si to ma v 1. tride uz precist a gramaticky seradit jak je to spravne a napsat. Tak jsem uce rekla, ze svou dceru obdivuji a chapu ze potrebuje pomoc a proto taky chodi do skoly, protoze tu vetu spravne nedokazu sestavit ani ja. Tak je mi trochu lito, ze muj synovec ma v CR same pochvaly a ve skole dela vlnky a krouzky a moje mala ma ctyrky, ale zase uz mlluvi a zpiva ve fr a ma uz i cist a psat a to je teprve listopad. Doporucili mi doucovani, ktere tu maji snad vsichni na cteni v aj, fr, na matematiku, jenze ja hodinu 30 cad platit nebudu. Podle me chodi do skoly se ucit, nebo overit ze umi to co je naucil tutor doma po skole. Ale zase kazda skola je jina, kazdy ucitel si dela vlastni podklady podle jakehosi curriculum, ktere bud dodrzuje nebo ne.
Ucebnice jako jsme meli kdysi my tu neexistuji. A co me ubiji je silent reading. Kazde dite si po tichu cte samo kazde jinou knihu a tak se maji naucit cist a to jak aj, tak i fr. coz je pro ne uplne cizi jazyk, pac tady vsichni mluvi aj.
 Girili 


Doufam, ze uz je to posledni dil 

(28.11.2012 17:08:12)
teto nekriticky oslavne ody na Australii a zjevne pohrdani Ceskem, ac v kazdem clanku je pro sichr nekolikrat napsano, nechci hodnotit, soudit ani kritizovat. Prave to totiz dela cela serie clanku a dela to tak, ze je z toho jednomu nevolno.
 Ivana 
  • 

Re: Doufam, ze uz je to posledni dil 

(28.11.2012 18:05:25)
~a~
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Doufam, ze uz je to posledni dil 

(29.11.2012 12:46:25)
Přečetl jsem si taky všechno, včetně diskuse, ale na žádné pohrdání jsem nenarazil.
A s tou špatnou náladou bych souhlasil. Mám osobní zkušenosti, řekněme, s Libereckým, Ústeckým, Středočeským, Plzeňským, Jihočeským krajem a Prahou, a lidí zamračených, věčně si stěžujících, předvídajících konec světa, neumějících se radovat je tu opravdu hodně. Můžu omezeně srovnávat s cizinou (asi tak Rakousko a hlavně Balkán, omezeně Polsko, Belgie, Německo), ale i bez toho zahraničního srovnání je to tak: na každém rohu lidé malující hned čerta na zeď.
 Líza 


Re: Doufam, ze uz je to posledni dil 

(29.11.2012 12:50:01)
No, ten Balkán, to je komickej příklad. Všichni jsou strašní optimisti do chvíle, kdy se rozhodnou, že po sobě začnou střílet ;) To radši trochu té otrávenosti a negativismu.
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Balkán 

(29.11.2012 14:23:27)
Vymlouvat ti klišé o Balkánu nebudu, ale švagr dělá ve Švédsku a taky mu přijde, že se tu kdekdo mračí.
Pro ostatní jen pro ilustraci, vraceli jsme se z dovolené přes Bosnu a přespali v penziónku, kde jsme byli před třemi lety, paní si nás pamatovala a měla nefalšovanou radost, že jsme se vrátili, že nám chutná, zajímalo ji, jak se máme, i děti tu atmosféru vycítily a náš čtyřletý synek se prostě za domem v sadu natáhl na záda a koukal na nebe. A to měla paní za sebou tři a půl roku války, o hladu, bez elektřiny, pak dvě operace nádoru na mozku, krize na ně dopadla podstatně víc než na nás a i bez ní mají životní úroveň někde jinde, kdyby nepodnikala, z důchodu by akorát živořila.
Všichni takoví nejsou nikde, to je jasné, ale od nás si takový zážitek prostě nepamatuju. Zato lidí, které potěší třeba už jen pohled na cizí děti, jsem potkal v cizině pravidelně hodně, u nás je to menšina.
A to srovnávání je koneckonců fuk, kdyby se mračili všichni všude, stejně by mi to nepřišlo normální. Občas mám pocit, že když se sejdou tři Češi, dva z nich začnou za deset minut na něco nadávat a stěžovat si, a pak už se jen předhánějí v tom, co je špatně a co je ještě horší. K čemu? Je dost hezkých věcí, jen je vidět.
 Líza 


Re: Balkán 

(29.11.2012 19:06:39)
Brouku, Balkán znám velmi zblízka. Asi podstatně víc zblízka než ty.
 Líza 


Re: Balkán 

(29.11.2012 19:07:47)
Moje zkušenosti z Balkánu totiž nespočívají v tom, že projíždím a nechávám se okouzlovat tím, jak jsou ti trpce osudem zkoušení domorodci vřelí a pohostinní.
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Balkán 

(30.11.2012 12:48:25)
Z tebe teda zapšklost přímo kape. A všude jsi byla, všechno znáš, k tomu sarkasmus bez humoru, přezíravost vůči "domorodcům".

"Moje zkušenosti z Balkánu totiž nespočívají v tom, že projíždím a nechávám se okouzlovat tím, jak jsou ti trpce osudem zkoušení domorodci vřelí a pohostinní."

Moje zkušenosti v tom taky nespočívají. I když na Balkán jezdím často už víc než dvacet let, ale většinou pracovně, na dovolené jsem tam byl jen dvakrát.

 Lucka 
  • 

Re: Balkán 

(30.11.2012 12:52:53)
Heleď se Filipe, proč kritizuješ ostatní Čechy? Raději se zaměř sám na sebe. Jistě by se toho hodně našlo, v čem jsi horší, než kupříkladu Bill Gates. Anebo se odstěhuj tam kde pečení holubi létají sami do huby, když ti to tady nesedí.
 sovka 
  • 

Re: Balkán 

(30.11.2012 19:59:14)
Filip nekritizuje, pouze konstatuje zřejmý a neoddiskutovatelný fakt. bohužel. To ví každý, kdo vytáhl kamkoliv paty. Že ty to nevíš, svědčí o tom, že jsi nikde dýl nebyla.
Kdybych mohla rozhodovat, kde se narodím, volila bych jižnější kraj a moře. Ale už se to tak jednou stalo, že jsem tu, mám tu rodinu a veškeré zázemí. Takže ač si někdy povzdechnu, jó já bych ráda bydlela u moře, přesto odsud neodejdu. Jsem doma tady. Tak to někteří lidi mají, víš...
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Balkán 

(1.12.2012 11:04:28)
Nesmím kritizovat ostatní Čechy, protože jsou to Češi, nebo vůbec nikoho, pokud nejsem ve všem úplně nejlepší?

Mám rád svou zem i národ, snažím se je v rámci svých možností co nejlépe poznat, znát kulturu, znát dějiny. Ale to neznamená, že budu nekritický. Že budu slepý k tomu, co pokládám za špatné, nebo si to budu nechávat pro sebe. Tím pomůžu jenom tomu, aby se nic nezlepšilo, ne-li aby to bylo postupem doby horší a horší. Srovnávání slouží k poučení, hloupý není ten, kdo se snaží poučit, ale ten, kdo před srovnáváním uhýbá.

Četl jsem třeba už jako mladý spoustu prvorepublikových a ještě starších cestopisů, v antikvariátech byly za babku. A jejich autoři pravidelně upozorňovali na věci, ze kterých by se Češi mohli nebo měli poučit, aby se země i národ rozvíjeli. A kupříkladu čelný chorvatský politik té doby Stjepan Radić napsal několik knih o tom, jak by se Chorvaté měli od Čechů učit prakticky ve všem. Dneska, pokud nějací Chorvaté píší o tom, v čem se u Čechů poučit, týká se to piva. Ani to asi není k zahození, ale je to dost málo.

Netvrdím, že mám určitě pravdu, pouze si to myslím a svůj názor říkám. Zkus mne přesvědčit, že se mýlím. Ale tím, že mi řekneš, abych odtud vypadl, mě rozhodně nepřesvědčíš.
 Líza 


Re: Balkán 

(30.11.2012 13:25:30)
Hm, já tam nejezdím pracovně. Přezíravá jsem tak akorát vůči chytrákům, kteří dělají závěry z toho, že přespali v penzionu ;) A skutečně vím o Balkánu trochu víc a z trochu jiné pozice než ty, přestože si to nedovedeš představit. Hlavně o těch domorodcích...
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Balkán 

(30.11.2012 13:59:55)
"Přezíravá jsem tak akorát vůči chytrákům, kteří dělají závěry z toho, že přespali v penzionu ;)"

No, tak mezi nima já nejsem.

"A skutečně vím o Balkánu trochu víc a z trochu jiné pozice než ty, přestože si to nedovedeš představit. Hlavně o těch domorodcích..."

Možná že o Balkánu víš víc, představit si to dokážu. Kdo ví, třeba ses tam provdala. A pokud víš o trochu víc než já, znamená to, že vím jen o trochu míň než ty, ne?
 sovka 
  • 

Re: Balkán 

(30.11.2012 19:53:43)
Jejda mane, tak už se rozpovídej, nebo to má být jako nějaký přínos do diskuze, že oznámíš, že o něčem víš víc, než někdo jiný?!
 Eilatt 


Re: Doufam, ze uz je to posledni dil 

(29.11.2012 20:57:16)
Nebuď tak zaprděná :-)
O česku se asi smějí psát jen oslavné ódy a nikdy žádná kritika. Jako taky nemám ráda, když se to se sebekritikou a sypáním si popela na hlavu přehání, ale tohle je zas druhej extrém.

Ty články mi nepřipadají pohrdavé, to že jsou češi vcelku zamračený, škarohlídský a věčně si stěžující národ si myslí hodně lidí, zas máme přednosti jiné a je třeba si přiznat ty pluy i mínusy.
 verča 
  • 

Re: Doufam, ze uz je to posledni dil 

(2.12.2012 8:10:32)
Já osobně děkuji za tak zajímavé články o austrálii, jsou inspirativní, sama se tam nedostanu a člověk si z nich vezme mnohé..já naopak bych se na podobné články a informace z cicích zemí ráda těšila...
 Lou+3 


Prumerny plat domacnosti v Australii 

(11.12.2012 9:07:50)
staci zagooglit...

Ale jen pro srovnani. Prumerny hod. plat prodavacky v AU je 320Kc a v USA na tomtez miste 200Kc.
Administrativni pracovnik nekvalifikovany AU 400Kc a USA 260.
Kolik je to v CR asi vite.

A kolik stoji energie, skola a pod vite taky.

I tak, byt prodavackou, asi budu asi mit lepsi uroven v CR nez v AU a USA. I kdyz v USA budu mit horsi bydleni a lepsi obleceni. V Australii nic moc oboje. Obleceni hezke a za rozumne ceny tam skoro nenajdete. A na rozdil od Cech si ho z Anglie nekoupite, protoze postovni poplatky jsou snad nejdrazsi na svete, co jsem zazila.





 Irena 
  • 

? 

(11.12.2012 14:30:58)
Tak proč tam žijete, když je to tam tak hrozné, za všechno platíte hrůzostrašné sumy a máte v bytě zimu :-) promiňte, ale přišlo mi to jako postřehy typicky ufrflaného Čecha, který bude nadávat vždy a za všech okolností na všechno. Asi proto se nám v té naší malé zemičce žije tak zle, ne kvůli vládě ani kvůli korupci, ale že jsme tak negativní a všechno je podle nás špatně. Taky mi přišla úsměvná zmínka o muslimech - ti si tvoří svůj stát ve státě podle svých pravidel, takže o nich bych se vůbec nebavila a nepovažovala bych je za Australany, ti budou vždy jiní než většinová společnost a nikdy se neintegrují. To je jako by jste napsala, že domluvené muslimksé sňatky jsou typická záležitost pro Velkou Británii. Jsou typické pouze pro tuto komunitu.
 Ivana 
  • 

Re: ? 

(11.12.2012 22:40:13)
Ireno,

vystihla jsi to presne. Ubrblany, vecne nespokojeny :( At zijou kdekoliv.

Petra popisuje, jak se zije ji a jeji rodine. Je spokojena, coz asi nekteri nemuzou stravit.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.