| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ústav nikdy rodinu nenahradí

 Celkem 8 názorů.
 Hanina 
  • 

Všichni, kdo si vezmou dítě 

(11.10.2012 12:09:08)
Všichni, kdo si vezmou dítě do péče, ať už do adopce nebo do pěstounské péče, mají můj hluboký obdiv. Kdysi jsem se právě o PP zajímala, chtěla jsem do PP tak 1-2 děti, protože jsem měla jedno vlastní a další už jsem mít nemohla. V době, kdy můj celoroční plat byl 40.000 Kč (cca před 23 roky, těsně po tzv. sametové revoluci), jsem zjistila, že ústav dostává na dítě cca 80.000,- Kč za rok. Já tedy s poloviční částkou živila sebe a dítě (byla jsem rozvedená a ex se s nějakými alimenty nenamáhal). Když jsem se ptala na finanční podmínky, dozvěděla jsem se, že na děti dostanu jen životní minimum. A tak jsem do toho nakonec nešla. Za práci dostat životní minimum? Ne že bych to dělala jen kvůli penězům, to teda fakt ne, ale na některé věci prostě peníze být musí. A dotovat výchovu dětí penězi, které nota bene ještě nemám a sama pro dva lidi dost těžko sháním, to je opravdu tvrdá řehole, doslova masochismus. A děti jíst musí, občas se musí obléknout, mít postel, svítit, mít teplo a další potřebné věci. Na to všechno bych musela vydělat. Takže to jsem nezvládla a nelituju. Nebyla jsem bohatá, ale nemusela jsem své hobby dotovat. Výchovu dětí ale za soukromé hobby nepovažuju.
 Jitka 
  • 

Souhlasím, že nenahradí... 

(12.10.2012 12:01:51)
Ústav doopravdy nenahradí rodinu normálně fungující.... Vzali jsme si 10-ti měsíčního kluka, prognóza špatná ( je po rodičích mírně mentálně postižených )....
v ústavu nás strašili, co všechno nás čeká, že špatně jí, bude mu trvat než se naučí chodit, zvláštní škola atd... Nyní po dvou letech ( tedy už po dvou měsících neuroložka napsala, že je v tzv. široké normě vývinu ) sice v něčem tápeme, ale chodit se naučil v 15 měsících, pohybově je nadmíru šikovný, chápe dobře, papá výborně, no a tápeme s plenami, s mluvením, oblékáním - ale to jsou zatím maličkosti.... uvidíme ve škole. Do školky už chodí a až na čůrání a nesoustředěnost je v pohodě. Prostě když ho něco nebaví, tak jde zkoumat něco jiného. Prostě je to naše malé zlobidlo, ale i strašně velký mazílek, a tímto nám to vše vynahrazuje ....
 maja 
  • 

novela schválená není 

(12.10.2012 19:17:53)
Novela ještě schválená není, prezident jí vetoval. Novela má plno much, ale také kladů. Tak uvidíme jestli jí schválí.
 Monika Jouklová 
  • 

Je to vždy stejné? 

(13.10.2012 21:52:34)
Nevím sice, kdo je autorem článku, jakou má kvalifikaci a jak podrobně zkoumal návrh zákona, ale musím v mnohém nesouhlasit.
Mám bratra, který je adoptovaný. Rodiče si podali žádost a museli podstoupit spoustu papírování a testů (psychologický test z roku 1970 apod.), ač měli uř dvě téměř dospělé dcery. Chápu, že se rodina a její zázemí musí prověřit, ale možná než spoustu papíru, měl si někdo promluvit se mnou a mou sestrou a věděli by dost o tom, zda jsou naši schopni vychovávat dítě, ale dobrá.
Proč se však navrhuje zákon tak složitý, kdy se hledají pěstounské rodiny, které stát musí platit, když čekací doba na dítě do adopce je tři roky a déle? Proč se raději nezmění nesmyslné zákony o odebrání práv na dítě biologickým rodičům a děti nejsou umisťovány do stabilních rodin, kde to stát nestojí ani korunu a děti i náhradní rodiče mají jistotu, že se na ně biologičtí rodiče dítěte nebudou jednoho dne dobývat?
A ještě k negativnímu hodnocení ústavů: spolupracujeme s dětským domovem a dětským centrem a mohu říci, že se zde mají děti lépe, něž v leckteré rodině. Obě ředitelky jsou schopné sehnat mnoho dotací, děti chodí do kroužků, jezdí na tábory, hory, k moři apod. V dětském domově na osm dětí připadá vychovatelka, vychovatel a pomocná pracovnice, což není zrovna málo. Takováto větší rodina má k dispozici obývací pokoj, kuchyň , koupelnu atd. děti mají ložnice maximálně po dvou. DD má čtyři takové rodiny, které se mohou scházet v hale, kde společně slaví Vánoce apod. Myslím, že málokdo má tolik prostoru jako oni. Věnují se jim odborní pracovníci, což je dle mého názoru důležité, protože z rodin přicházejí děti zaostalé, psychicky na dně... Zvládne běžný člověk dítě nekomunikující, zaostalé, které bylo např. týrané a nikomu nevěří. Myslím si, že nikoli.
Proto jsem proti zrušení dětských center, ke kterému mělo dojít podle nového zákona. Je důležité děti na novou rodinu připravit a především, by nová rodina měla být jedinou a poslední, aby dítě vědělo, kde je doma.
 Ajina 
  • 

Re: Je to vždy stejné? 

(14.10.2012 16:12:05)
Děti se v ústavu sice mají lépe, jedou i k moři, ale NIC SE PRO ŽIVOT NENAUČÍ! V DD jsem pracovala. Když jsem šla s dětmi vařit večeři, narazili jsme na problém, JAK vyúčtovat potřebné potraviny a co s tím, že se děti nají, ale v kuchyni vlastně jídlo zbude? Výsledkem bylo, že jsem se na to příště ani nevybodla a šly jsme vyšívat (nebo malovat nebo dělat něco jiného). A tak se děti nenaučí domácímu hospodaření. Denně mají 3x denně jídlo na stole, bez práce. Jedinou prací je si jídlo vyzvednout a pak odnést talíř do okénka. On někdo nakoupí, uvaří a po jídle umyje nádobí. Nenaučí se vyprat a třeba ani přišít knoflík, to má na starosti pradlena/švadlena. Vychovatelka se s dětmi hraje, sportuje a chodí na procházky, pak maximálně dohlédne na úkoly do školy a na čistotu, dá věci vyprat. Děti neví, že se platí elektřina, voda, že drobné opravy musím udělat, protože když třeba protéká WC, pocítí to na peněžence. Rostou v jakémsi skleníku a po dovršení 18 let jsou s pár korunami vypuštěny do života. Zatímco děti z rodin jsou ještě v rodině a postupně se osamostatňují, děti z DD jsou ze dne na den na ulici a nazdar bazar. Každá rodina, i méně funkční, je lepší než DD!! A podotýkám, že i lepší než SOS vesnička, protože ty se od DD až tak moc neliší, jde o umělý útvar, protože v praxi nemá rodina "tetu", který by hlídala a pomáhala, když jde matka k lékaři nebo onemocní. Problém je ale hlavně v tom, že na DD stát peníze dá, zatímco rodiny by stejnou práci měly dělat zadarmo. Proboha, proč?? Já bych se klidně stala pěstounem. Ale proč, když na DD dá stát každý měsíc na dítě cca 22.000,- Kč a mně by dal jen životní minimum dítěte? To si myslí, že za tu sumu se dítě nají a obleče, zatímco já budu ze svého dotovat bydlení, topení nebo nábytek? JÁ NA TO PROSTĚ na rozdíl od státu NEMÁM ZDROJE!!!

PS: z DD jsem odešla právě kvůli pocitu marnosti. Nebavilo mne si jen hrát s dětmi a přitom vědět, že z nich jednou budou pravděpodobně bezdomovci. Systém neumožňoval efetivní výchovu pro život.
 Monika Jouklová 
  • 

Re: Je to vždy stejné? 

(18.10.2012 13:21:24)
Zřejmě každý DD přistupuje k výchově různě. Např.DD se kterým spolupracuji vytvořil jednu rodinou buňku z dětí nad 13 let. Tyti děti mají rozpočet na měsíc za který musí zaplatit běžné výlohy jako elektřinu, vodu,... A z těchto peněz si musejí i nakupovat a vařit. "Jídlo na stůl" dostanou pouze o svátcích a vyjímečných příležitostech, kdy jedí všechny děti DD společně. Stejně tak v ostatních buˇkách není myčka a děti mají službu na nádobí, úklid apod.
A co mě velice zaujalo: DD vlastní v obci byt, který za nízký nájem pronajímají dětem z DD kterým již bylo 18 let.
 mar + 5 
  • 

Re: Je to vždy stejné? 

(15.10.2012 20:41:32)
Nemůžu souhlasit s vašimi názory. Mám doma dítě v PP a o tuto problematiku se ji delší dobu zajímám.
Děti v DD mají skvělé hmotníé zabezpečení, sponzoři jim dopřejí vybavení, zájezdy apod. které opravdu málolkteré dítě v rodině má. Co jim, ale žádný DD nenabídne a co nejvíc potřebují, je vazba na konkrétního člověka. Nenaučí je je funguje rodina v praxi (přesně jak to popisuje Ajina), i když se DD mění, tak rodinu prostě nahradit nemůžou.
A proč nejdou děti do adopce, když čeká tolik zájemců na adopci? Protože to nejsou děti, na které budoucí adoptivní rodiče čekají...kolik z nich chce domů dítě zdrav. nebo mentálně postižené, dítě jiného etnika, dítě starší, sourozeneckou skupinu, kolik z nich bude schopno a ochotno udržovat kontakt s biologickou rodinou atd. A to jsou právě ty děti, kterých je v DD spousta a pro které jediná šance na rodinu je pěstounská péče.
 Monika Jouklová 
  • 

Re: Je to vždy stejné? 

(18.10.2012 13:27:56)
Právě o kontaktu z biologickou rodinou to je. Většina dětí z kojeneckých ústavů končí v dětských domovech právě proto, že práva biologických rodičů jsou téměř nenapadnutelná. Přikláním se k tomu, aby v případech, kdy se dlouhodobě o děti nejsou rodiče schopni starat, týrali je, nebo jeví jen minimální zájem, byla práva rodičů na dítě zrušena. Do kojeneckých ústavů se dostávají velmi často zdravé děti, ale jak říkáte velké dítě už si jen tak někdo nevezme, proto by se mělo postupovat co nejrychleji. Neříkám, klidně ať mají rodiče třeba rok, aby svou situaci vyřešili ale pořádně, tak aby si mohli vzít dítě domů, v opačném případě, ať má dítě možnost jít do trvalé rodiny.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.