| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ranní pláč ve školce

 Celkem 22 názorů.
 Hilly. 


Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:03:19)
jako nějakou zásadní životní změnu a je to pro ně velkou zátěží, považuji to za chybu, ať už toho zařízení, nebo rodičů, kteří dítě do té doby sociálně "neotužovali". Pořád mi přijde, že je neustále normou, že se dítě musí prvních pár týdnů školkou prořvat, bez toho to snad údajně nejde. Celkem by mě zajímalo jak to chodí v soukromých kvalitních školkách, kde je dětí méně, individuálně se k nim přistupuje a prostředí je pro děti tudíž méně stresující.
 Hilly. 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:05:03)
Můžu teda porovnat jednu soukromou s klasickou státní a v soukromé plakala jen jedna holčička, ve státní to bylo hotové slzavé údolí.
 \ajuska+3 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:36:04)
ahojky,
já s tebou moc nesouhlasím.
zrovna dneska ve školce plakal můj šestiletý syn. A rozhodně si nemyslím, že by byl sociální neotužený. o prázdninách byl na sám na táboře, s babičkou, i na dovolenou jel s tatínkem bez maminky (nemohla jsem kvůli zdravotnímu stavu).

já myslím, že každé dítě občas přepadne trochu úzkost nebo je u něco líto - třeba to, že už tam nejsou jeho nejlepší kamarádi, protože jsou už ve škole.

podotýkám, že chodíme do státní školky a máme smíšenou třídu a z nových tříletých dětí nebrečel nikdo. jenom ten můj šetiletý:)
žádnou tragédii z toho nedělám a neviním ani sebe ani školku.
 ruže červena 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(5.9.2012 12:46:18)
Muj vnuk sel do skoly ve3letech vedla ho mama plakal moc druhy den ja babi plakal moc,potom jsme vyuzili jeho zavislosti na sestrenici,ktera chodi do stejne skoly sel s ni do tridy a ona po chvilce odesla druhy den ho jen strcila za dvere a vse v pohode v techto dnech uz zarezava v1 tride takze i tak to jde.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:42:50)
Jak si představuješ to sociální "otužování"?

Jinak třeba můj starší syn v jeslích brečel první dvě rána (byly mu skoro tři roky), ve školce vůbec a najednou bulel dva první týdny ve škole (asi to bylo tím, že jsem byla na rozsypání,když nastupoval do první třídy a on nevěděl, co ho čeká, a bál se).

Mladší syn v jeslích (taky tříletý) vřískal (nebrečel) několik týdnů. Včera první den ve školce ani slzička, dneska se tam těšil a prý tam dohopsal jako klokan. Fajn je, že třídy jsou věkově smíšené, tak těch malých je tam jen pár (a navíc jsou většinou čtyřletí).
 luthienka 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:49:17)
sociální otužování je podle mě myšleno např: různé miniškoličky - nejprve s matkou, poté bez. nebo dětské koutky v NC, hlídání kamarádkou, sousedkou, chůvou,... Prostě adaptovat na změny a nepřítomnost rodičů. také vysvětlovat, co školka je, co se tam bude dělat. Dobré je se tam zajít několikrát podívat - to je rozhodně lepší, než 1.září tvrdnout s dítětem ve třídě. To pak bývá těm ostatním líto.
 Jája 
  • 

Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 10:02:54)
Jak se chceš podívat do školky, když je (většinou) přes prázdniny zavřená?
A učitelky mají o prázdninách dovolené.
 Hilly. 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 14:21:59)
Před prázdninama, ne?
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 12:19:30)
Mladší syn byl od půl roku pravidelně hlídán babičkou a tetou, byl bez rodičů, přesto v jeslích vřeštěl. Chodit dopředu se tam nedá, ani nevím, že by to šlo ve školce.
 Hilly. 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 14:23:06)
Luthienko, taky myslím.
 luthienka 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:50:47)
A souhlasím, že další plus pro rychlejší adaptaci jsou smíšené třídy.
 luthienka 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 9:46:16)
Pokud dítě nemá rádo kolektiv, tak s tím nic moc neuděláš.
Mám dvě děti se stejnou výchovou a kluk první půl rok probrečel, holka byla v pohodě. Syn byl dlouho děsný individualista - to je ostatně i teď, jen má k tomu vůdčí schopnosti. Holka, jak sama říká, se "snadno skamarádí".

Tím ale nechci říct, že se dítě nemá na školku připravovat. Zrovna tak je méně stresující pozvolný nástup dětí ( ne hromadně v září). Pomáhá taky dostatek pedagogů a dalšího pomocného personálu ve třídě (asistentka, klidně i milá paní uklízečka či školnice).

A pomáhá také chápající, ale pevný postoj rodičů. není nic horšího, než když musíte uklidňovat plačící maminku, která svojí úzkostí "nakazila" dítě.
 Evanek 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 10:21:02)
Tak nevím, nevidím chybu ve školce ani v rodičích, ale je to prostě individualitou a povahou dítěte.
My máme 3 děti se stejnou výchovou, podněty atd. Nejstarší syn chodil do školky v klidu, ale ve třídě pofňukával kdy pide maminka. Prostřední dcera byla úplně v pohodě, paní učitelka říkala, ža jako hned zezačátku to je jako by tam už chodila nejméně rok.
No a nejmladší 3-letá včera ve školce poprvé plakala hodně, byly nachystané učitelky, pomcnice, uklízečky..., aby bylo dost náručí na nošení, utěšování a utírání slziček. A dneska ráno plakala - teda řvala jak tarzan.
No, a všechny jsou z jednoho hnízda a prostě je každé jiné.
 Insula 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 11:10:58)
Přesně tak. Naprosto souhlasím.
 Hilly. 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(4.9.2012 14:20:25)
Samozřejmě že je každé jiné. Úzkostné děti potřebují víc toho "otužování". Třeba s ním do té školky jít jeden den na hodinu, druhý den na dvě, další ho tam nechat o samotě taky cca dvě hodiny a tak to prodlužovat.To, že ho uklidňovalo hejno nějakých uklízeček, kuchařek a pro něj úplně cizích osob je sice chválihodné(pro ten personál), ale pro dítě stresující jak sfiňa, bych řekla.
 Jája 
  • 

Re: Pokud děti vnímají školku 

(5.9.2012 8:22:03)
Nejenom že je každé jiné, ale ve třech dětech je i zvyklé na děti.
 Insula 


každá změna je pro mě stres 

(4.9.2012 11:10:19)
Nesnáším změny. Jsem "konzerva". Od dětství a zůstalo mi to. V článku se doslova vidím. Reagovala jsem jako dítě naprosto stejně. Nekomunikací. A bylo by naprosto fuk, jestli bych nastoupila do školky ve třech nebo pěti letech. Při nástupu do školy totéž. Vlastně i do práce. ~:-D
 Hilly. 


Re: každá změna je pro mě stres 

(5.9.2012 17:57:09)
Loro, doporučuje to renomovaný dětský psycholog Matějček, ale ty jsi asi chytřejší. Pokud je dítě úzkostné je určitě zvěrstvo ho do víru klasické státní školky hodit jen tak, aniž by si postupně přivykalo, bez nějaké drobné jistoty, třeba kamaráda ve třídě atd. To, že má doma sourozence a párkrát si pod dohledem maminky hrálo v mc mu asi moc nepomůže, to je něco zcela odlišného. Prostředí klasické školky považuji za dost stresující, nepřirozené a nezdravé i pro dospělého. S dcerou jsem tam jednou chvíli zůstala a byla jsem ráda, že jsem odtamtud zase vypadla. Stres z hluku přes sebe štěbetajících, kašlajících a chrchlajících dvaceti dětí, nemožnost uniknout někam do klidu a v tichu se věnovat nějaké klidné činnosti byl dost hmatatelný. Všechno se dělá jen kolektivně. Soukromí děti nemají ani na záchodcích, v umývárně. Chápu ale, že to jinak, vzhledem k financování, nejde. Nedivím se, že to spoustě dětí nevyhovuje. Introvertům by třeba mohly sednout dobře vedené Montessori školky, když už. Pokud by pro ně opravdu nebylo lepší sedět třeba doma.
 anemon 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(5.9.2012 6:24:09)
Mám dítě otužované dostatečně, učitelka je super, vyvádí ráno jako smyslů zbavený, za pár minut o tom neví, o školce povídá celé odpoledne, už mě pálí žaludek, za hoďku repete.

Prvorozená rozmazlenka, do nástupu do školky věčně maminku za zadkem to nedělala, ani dvojče uřvánka to nedělá, naopak se snaží ho uklidnit ~d~
 Nevímsirady 


Re: Pokud děti vnímají školku 

(5.9.2012 11:07:45)
No nevím, já bych nikoho takhle neodsuzovala. Neteř prvních 14 dní chodila do školky tak ráda, že brečela, když měla jít domů. Po 14ti dnech řvala už od domu, že do školky nechce a nikdo nevěděl proč ~d~ Sociálně otužovaná byla dostatečně.
Moje starší dcera také hodně plakala, pro mě to bylo to nejhorší období, protože jsem musela do práce, otužovaná sice moc nebyla, ale plakala třeba i teď když nastoupila do 1. třídy ~d~ Mladší se do školky hrozně těšila, celé prázdniny o tom mluvila a stejně mi po prvním dni ve školce doma plakala, že jsem jí tam nechala... ~7~ Chodí zatím jen na 5 dní v měsíci, tak snad se to zlepší. Myslím, že je to hodně o samotném dítěti :-)
 Jája 
  • 

Není to pravidlem, ale stane se 

(4.9.2012 9:35:39)
Není to pravidlem, ale stane se. Moje dítě třeba jako dvouleté utíkalo za dětmi a do školky se těšilo, přesto první asi tři dny prořvalo (a to bylo ve školce jen dvě nebo tři hodiny). Proč? Protože nemělo za zadkem maminku! Pak mu ale došlo, že si s dětmi pohraje a pak maminka zase přijde. Takže u nás bylo třeba řvaní ne z důvodu kontaktu s dětmi, ale z důvodu nezvyku, že u toho není máma = bezpečná náruč. Za pár dnů zas dítko řvalo, že musí jít domů a nemůže ve školce zůstat, končilo to tak, že píučka musela děti vyhodit a školku před ejich očima zamknout, aby věděly, že mají jít domů a že se škola skutečně zavírá. Děcka byla schopná tam i spát. Takže někdy je řvaní spíš reakcí na neznámé prostředí a zabránit se mu někdy fakt nedá, spíš jde o to zkrátit je na minimum. Zvláště tehdy, když jde matka do práce (a že v drtivé většině musí, protože její příjem doma chybí)
 keksik4 


Pláč ve školce 

(4.9.2012 13:16:22)
Naše malá tříleťačka se nedostala do velké školky,luxusně vybavené, s několika hřišti a úžasným programem na intern. stránkách. Chvilku jsme z toho byli zklamaní, ale nakonec na nás zbylo místečko ve vesnické smíšené školce, 25 dětí různého věku.S běžným vybavením, malou zahrádkou a nadšeným kolektivem. Dcerka byla letos jediná, kdo nastupoval a je nejmladší.
Sociální otužování na vesničce s 85 obyvatelema, z toho většina důchodci není jednoduché, ale i tak jsme jezdili 2 x týdně do herny, obden na hřiště, 1 x týdně do mimiškolky-děti s maminkama,kde jsem i připravovala program a na hudebku - vše autem v okolních obcích a městech.Babičky ani nikoho hlídacího nemáme. V zimě jsem jí dávala na dvě hodinky 2x týdně do soukromé školky. I přesto není úplně sociálně otužilá, neumí se spontáně zapojit do hry s ostatníma dětma.
V soukromé školce vždycky plakala ze začátku, ale učitelka ji dokázala zabavit s tím, že je to jejich problém, aby to dítko hezky zvládlo. Když jsem pro ni přicházela, nechtěla domů a po několika návštěvách už neplakala vůbec.
Teď nastoupila do té vesnické, vedl ji tam tatínek, já jsem už přes měsíc v nemocnici a neplakala vůbec. Učitelka ji vzala za ručku a odvedla ji na čurání, na taťku mrkla, že má zmizet, další den se s ní už normálně rozloučil. Jen si nechce hrát s dětma, ale pokud je organizovaná činnost /zpívání, hry, cvičení/, tak se zapojuje. Moc mě překvapilo, když p. učitelka první den referovala manželovi odpozorované povahové rysy naší dcery a že se fakt trefila. Jo, také byla 3 x na tři hodiny o prázdninách na zvykání v této školce, což mi přišlo naprosto super. Doma povídá jak si tam hraje, a že s ní p. učitelka skládala puzzle. Také mají rodiče schůzku v půlce září, aby schválili výchovný a vzdělávací program.
Jsem pánu Bohu vděčná za tuhle školku, protože ostatní kamarádky, kterým se dítko dostalo do té velké MŠ referují, jak nechají učitelky děcko 10 minut řvát, a pokud SAMO nepřestane, volají rodičům, ať si ho uklidní, nebo odvedou.O konkrétních dětech nic neví, moc je ani nezajímají.
Myslím si, že není až takový rozdíl mezi soukr. a státníma MŠ, ale je to o přístupu, nadšení a empatii učitelek. A ani to není o množství dětí ve třídě, v té velké MŠ jich je okolo 20 ve třídě,dvě učitelky na ně, v té naší malé jedna učitelka na 25 dětí v celé MŠ a jedna p. ředitelka v ředitelně, ovšem pomáhá i s dětma.
A také si myslím, že i pětiletý suverén může při nástupu do MŠ klidně plakat, ale je přesně na učitelce, aby to elegantně zvládla. Jiné případy jsou děti, které dokáží proplakat ve školce celý den/několik dní, začnou se počůrávat, jsou hysterické, nebo naopak netečné a nic je nezabaví - tady už se asi jedná o hlubší problém. Jako já jsem při nástupu do nového zaměstnání taky byla vyklepaná a nejraději bych si ulevila pláčem - no ale jsem přeci dospělá, že ano. Omlouvám se za román. ~f~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.