| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Zážitek z dovolené

 Celkem 20 názorů.
 Jája 
  • 

Myslím si totéž 

(21.8.2012 9:37:42)
Myslím si totéž. Jak tak čtu o plánovaných rušeních spousty nemocničních oddělení, jímá mne hrůza. Bydlím v (bývalém) okresním městě. Tady někdo vymyslel, že úprava v kraji bude taková, že v jedné okresní nemocnici bude dětské, chirugrie atd., tato oddělení se v sousedním okrese zruší, a bude tam porodnice, ženské a jiná oddělení, tedy vpodstatě jedno odborné oddělení pro dva okresy. Potřebuješ na ušní a je v sousedním okresu? Tak si tam dojeď! Jak, to je tvůj problém. Takže rodička pojede do porodnice 50 km, já když chci na mammografický screening, jedu 65 km, přestože v místě mammograf je, ale slouží jen pro nemocné, ne pro screening... (nebo si můžu vyšetření zaplatit, když mám zbytečných 1000,- Kč. Tolik mne ale 65 km do bývalého krajského města nestojí. Screening u nás pojišťovny neproplácí. Nechápu proč!!).
Bordel na bordel.
 Irena 
  • 

Re: Myslím si totéž 

(21.8.2012 10:41:46)
To je fakt hrůza jet 65 km 1x za dva roky na vyšetření :-) já znám lidi, kteří to jezdí každý den do práce.
 Jája 
  • 

Re: Myslím si totéž 

(21.8.2012 10:47:01)
Taky jsem to jezdila denně do práce. když ale přišlo dítě, tak už to nešlo, hlavně z časových důvodů.
Mám ale na mysli jinou věc: promiň, PROČ má jezdit XX lidí tak daleko, když máme ten přístroj v místě? To nejde ženy osnímkovat tady, to fakt musí tolik žen jezdit tak daleko za vyšetřením? Víš, kolik žen se na to za těchto podmínek vykašle? Takže tvojí poznámce mám rozumět tak, že je to jen dobře, že je to tak daleko? Třeba mně ta legrace stojí den dovolené + další náklady.
 daba+holčička 


zánět zvukovodu 

(21.8.2012 10:33:55)
Zažili jsme to samé v Bulharsku - zánět zvukovodu, majitel penzionu zavolal praktického lékaře, který měl vybavení pro vyšetření ucha, diagnostikoval oboustranný zánět zvukovodu, předepsal léky a ještě je i z lékárny osobně přinesl. Navíc mluvil česky :-O
Myslím, že to je cesta i pro nás, není třeba chodit ke specialistovi s každým prdem, kor mimo velká města, kde není péče tak snadno dostupná.
 Bára 
  • 

O úrovni zdravotnictví na Slovensku to nevypovídá 

(21.8.2012 10:40:17)
Jenže Slováci nemají stejnou životní úroveň, jsou na tom hůře, už od dob rozdělení. To je jedna věc. S tím starým doktorem - nedávno proběhla informace, že bude u nás vyžadován věkový strop pro lékaře, nejsem si jistá, ale něco mezi 65-70 lety. Ztrhla se vlna kritiky, že je to prý diskriminace věkem a že starší doktoři jsou lepší a zkušenější. Jak jste to popsala, ušní lékař měl příslužbu - měl být tedy na telefonu a dorazit v případě potřeby. Pokud se tak nestalo, přijde mi to jako lenost a selhání jednotlivců, o úrovni péče na Slovensku to nevypovídá vůbec nic, to se vám může stát i tady (a že takových případů je a není to vinou nedostatku financí, ale vinou neochotných lidí). A buďte ráda, že se vám to nestalo při potápění v Egyptě - tam by vašemu synovi rovnou operovali mozek.
 papinka 


Péče specialistů 

(21.8.2012 11:49:29)

KOmentovat zážitek lze ve třech rovinách.
1. obdobná situace je již nyní i u nás a s plánovanou redukcí zdravotnických zařízení lze předpokládat další prohloubení - tj. dostupné budou základní obory, ostatní ve formě příslužeb, mohou být srdužené služby apod. Tedy nic dobrého. Stačí se podívat na plánované dojezdové časy apod.
2. druhým problémem je to, že jsme si zvykli stát se polovičními doktory a vydávat se přímo směrem ke specialistovi, i když to mnohdy není vůbec indikované. Specializované ambulance jsou tak zneužívané k řešení banálních problémů, které často buď vůbec nevyžadují návštěvu lékaře akutně nebo je jejich řešení v plné kompetenci lékařů praktických (nejlépe příjít s týden trvající rýmou o půlnoci přímo na ORL). Je třeba nastavit jednoznačná pravidla a podle nich postupovat - tj. cestou přes všeobecné pohotovosti, kde sloužící prakt. lékař/ pediatr apod. teprve určí, zda je indikace k zásahu specialisty.
3. problém vidím v erudici praktických lékařů respektive v tom, že si zvykli vše odesílat dál na specializovaná vyšetření a ošetření, i když by měli být schopni diagnostiku a léčbu stavu zvládnout.
 Zd a tři 


Re: Péče specialistů 

(21.8.2012 13:12:05)
Souhlasím. Plno věcí by měl zvládnout obvoďák. Jenže alibismus a tlak ze strany pacienta ho často nutí, aby jen razítkoval žádanky na odborné vyšetření jako sekretářka.
 Iveta P 
  • 

Re: Papinko, 

(21.8.2012 15:03:35)
problém je právě v tom, že pokračující krvácení z ucha nemusí být onen "každý prd". Vyšetření specialistou indikováno.
 Iveta P. 
  • 

Re: Erudice PL 

(21.8.2012 15:07:34)
1. Praktikovi pojišťovna ušní vyšetření nezaplatí.
2. Před žádným soudem se neobhájí, proč léčil něco mimo svůj obor, když se léčba nezadaří a pacient ho bude žalovat - tak proč by to dělal?
 štěpánkaa 


Re: Péče specialistů 

(21.8.2012 17:22:20)
papinko, konkrétně na ORL se běžně chodí bez doporučení, protože bolest ucha a ještě k tomu krvavý výtok je jasné, že tam patří. návštěva praktického lékaře v popsaném případě je ztráta času. Problém je - KDE mimo ordinační dobu ORL specialistu sehnat~d~~d~~d~
 kreditka 


u nás je to stejné... 

(21.8.2012 13:11:51)
No tak žiju v ČR a odpoledne tu v okresní nemocnici ušního neseženu, to samé zubař či oční....musíme do fakultky cca 50 km daleko
 IvetaP 
  • 

Re:ale ve fakultní nemocnici 

(22.8.2012 14:09:34)
by stálá ORL služba měla být, jinak by se to FN nemělo jmenovat.
Popisuji příběh, kdy právě ani v 80 km dojezdové zdálenosti nebyl specialista přítomný...nedovedu si představit, jak dojíždí z příslužby kvůli každému bolavému uchu..případů na tak velkém území musí být dost...(však popsán případ toho policisty).
Zánět středního ucha u dětí např. propuká většinou na noc ...někdy může mít rychlý a dramatický průběh.
 Iveta P. 
  • 

Praktik a uši.  

(21.8.2012 14:44:06)
Chcete krok zpět ve vývoji.
Jsem praktická lékařka. Shodou okolností strýc byl uznávaný ORL specialista, vyhledávaný operatér, takže mohu říct, že za svých studií jsem ve svém volnu u něj "nakoukala" těch uší dost.
Přesto a právě proto,- když jsem pozorovala, že až do důchodu se přes své zkušenosti (jeho obor byl jeho celoživostním koníčkem, chodívali k němu konzultovat kolegové z jiných okresů) stále učil, býval překvapen a občas i váhal,nikdy bych kolegům ORL nikdy do řemesla nefušovala. (Plus do Maďarska jsem samozřejmě nádobíčko s čelní lampou, ušní žanetou a otoskopem nevezla!)
Je rozdíl, když vidíte reflex na bubínku denně 30x a když ho vidíte za měsíc 3x. Další věc je zvukovod a bubínek u dětí. Nejde o věci, ale o zdraví a my máme svou zodpovědnost! Plísňový zánět zvukovodu může praktik vidět jednou dvakrát za život - rozloží si na stůl atlas, pozná ho v té chvíli? nechali byste si píchnout ucho od praktika, když to dělá jednou za uherský rok? Tedy, ne že by se do bubínku nestrefil, spíš bych se bála, zda paracentéza byla opravdu zapotřebí? A zda zajistí kontrolu hojení? A jestli problém není výš - něco chronického, kam už svým zařízením nevidíme, ale na ORL na to mají vybavení? Riskovat lze až do doby průšvihu.

Za první republiky, kdy byl z léků v podstatě jen aspirin a nitroglycerin (inzulin začínal) a ještě nebyla ani antibiotika, praktik klidně mohl rentgenovat, rodit, léčit ucho. Podívejte se na střední věk dožití, kojeneckou a mateřskou úmrtnost za oněch let, nebo se projděte po hřbitově a čtěte starší pomníky.
Vidím, že lidé by to tu poněkud nedospěle stále chtěli - aby to neměli komplikované -a tak politici mají cestu volnou...Mnozí laici mají asi poněkud nedospělou představu doktora jako supermana :-)) něco jako Lara Croft - má v popisu práce všechna bojová umění a všechny jazyky světa, když na to přijde, přeplave Niagaru a na druhé straně vyleze suchý - vždy musí hrdinně přemoci přírodu, a když se mu to nepovede, není to dobrý doktor (a vše by měl samozřejmě činit jako nehmotná dobrá bytost, která nepotřebuje vyměnit pneumatiky v autoservisu ani zaplatit učebnice na atestaci).
Vím, že nebudu populární, když se budu snažit probudit lidi z jejich představ a do drsné reality. Dnes máme dost co dělat, abychom stíhali svou specializaci, - upřímně řečeno, krok s ní drží ti lepší z nás, mnohdy za cenu osobního života. Vědecké poznatky i možnosti léčby jdou hodně rychle dopředu. Praktik má dost široké pole. Sejde se u něj kdeco - desetistránkovými posudky pro pojišťovny počínaje, přes desítky nových variant téhož léku... až po vážná, někdy i vzácná onemocnění, která by měl zavčas poznat a správně odeslat do sekundárních či terciárních center, se kterými pak dále spolupracuje na jejich léčbě. Populace stárne, většina lidí má více diagnóz naráz, berou se desítky léků, všechny mají svoje interakce. Na jednoho pacienta v čekárně jsou jen řádově minuty času, je třeba se stále dost soustředit, scházejí se zde vyšetření od všech možných specializací a je třeba to dát nějak dohromady a nic nezanedbat. Opravdu si myslím, že specialzace v řemeslech, ve vědě i v medicíně vznikla z dobrého důvodu.
 papinka 


Re: Praktik a uši.  

(21.8.2012 16:26:28)
Já jsem rozhodně nic nepsala o tom,. že v případě autorky se jednalo o zbytečné vyšetření respektive, že ORL vyšetření nebylo indikováno. Bylo a plně.
MOje reakce jenom obecně shrnovala situaci, která je v našem státě.
Jednak chystaná redukce značně ztíží přístup ke zdravotní péči a již v řadě nemocnic je situace zcela stejná jako popisuje autorka na Slovensku.
To, že jsou čeští pacienti zpovykaní a nadužívají lékařskou péči je také nezpochytelný fakt a zcela volný přístup do specializovaných ambulancí je třeba nějakým způsobem usměrnit. Řada lidí bohužel nechápe či nechce chápat, že lékařem prvního kontaktu je jejich praktický lékař, respektive mimo ordinační hodiny lékař LSPP.
Co se týče praktických lékařů tak samozřejmě záleží na jedinci, bezpochyby většina z nich jsoudoktoři na svém místě, nicméně je řada situací, které by mohli řešit sami bez účasti specialisty. ZNám takové a je radost být pacientem právě u nich , ale jsou i tací, u nichž si pacient nadiktuje, kam chce být odeslán a to je špatně.
 Iveta P. 
  • 

Re: To chápu, preskripční omezení 

(21.8.2012 17:39:48)
i já bych se klidně věnovala otoskopii alespoń u banálnějších onemocnění, ale jednak by mi muselo ubýt někde práce (aspoń administrativy - výpisy z dokumentace pro jiné doktory, žádostí o důchody, home care. lázně..atd.)- protože věnovat se ORL jednou týdně jako hobby prostě nestačí, chce to denní trénink.
A kromě toho ty výše uvedené důvody - legálně totiž nesmíme jako praktici předepisovat ani speciality ORL - tedy léčiva - je tam preskripční omezení dané pojišťovnou. Je to také z důvodu šetření, které, jak píšeš, je nutné. Nesmím jako praktik v podstatě předepsat např. ani magnézium - hořčík - mí pacienti, a potřebuje jich to dost, musí kvůli tomu ještě vysedávat v čekárně na neurologii a nejsou tím nadšeni (kde je pak ta logika šetření, nechápu, pojišťovna zaplatí dvě vyšetření)...nesmím ani předepsat inzulín...to pojišťovna uhradí jen, předepíše-li to diabetolog.
Takže tak...Šikovný praktik rozhodně nefunguje jako rozesílací ústředna, méně závažné věci taky řeším sama, - ale když mám pochybnost,- někdy i zdánlivá banalita jí být nemusí - posílám tam ,kde jsou líp vybaveni i trénováni.
 kreditka 


Re: Praktik a uši.  

(22.8.2012 18:56:44)
papinko možná že se zneužívají lékaři nevím já nikoho takového neznám krom pravda pár jedinců kteří si chtějí vyběhat invalidku aby nemuseli dělat. Jinak se spíš setkávám s lidmi, kteří jsou rádi že se z práce dostanou vůbec k doktorovi, tudíž je jasné že se snaží aby vše proběhlo rychle. Když budu mít v oku zánět nevím proč bych měla sedět hodinu u praktika a nakazit zánětem spojivek půlku čekárny když můžu jít na oční rovnou. Když budu mít podezřelé mateřské znaménko a půjdu k obvoďákovi tak jediné co pro mě udělá je že mě pošle na kožní. Dcera třeba dostala od ušního kapky, které dětský praktik nesmí vůbec napsat...proč zbytečně trčet v čekárnách
 štěpánkaa 


jak myslíte, že je to v Čechách? 

(21.8.2012 17:18:47)
v popsaném případě se ošetření synkovi dostalo hned v prvním místě, kde bylo ORL, nemoc se vyvíjí, je běžné, že se nejprve "léčí" bez ATB, pokud bakteriální zánět není zřejmý~d~ mám stejnou zkušenost.
dostupnost ORL je malá, naštěstí bydlíme v Praze, kde se pomoci dočkáme, v okresních nemocnicích je to s ČR stejné, jak popisuješ~d~
 Lída+2 


Re: jak myslíte, že je to v Čechách? 

(22.8.2012 5:45:52)
štěpánko nemyslím si, že to je v okresních nemocniccíh stejné dle popisu.... mě samotné se stalo, že mě po umytí hlavy chytilo druhý den ucho.....ošetřili mě v sobotu v 16h a DR byl někde na oddělení a přišel poměrně brzy.
Naopak systém máme v nemocnici super.... přijdem k okýnku. Paní to uloží hned do PC na příslušné oddělení a sestra pak vyvolává podle příchodu....

jinak po tom co jsem se synem kdysi chodila na ORL a foniatrii tak mě ta lékařka vždycky říkala, že před odjezdem na dovču máme všeichni přijít, že prohlídne zvukovody....než to řešit na dovče. Prootže to koupání je zrádný, že se člověk ani nemusí potápět.

 štěpánkaa 


Re: jak myslíte, že je to v Čechách? 

(22.8.2012 11:50:27)
Lído, ale to tam to ušní se stálou službou musí být. stalo se nám ve vých.čechách, že nás dr. upozorňovala ať jedeme do jiné nemocnice (ne té nejbližší), protože v té nejbližší zrušili ORL (asi před 2 roky). Pokud tam ORL je, tak tam většinou služí specialista, ale ani to není pravidlo, slyšela jsme, že někde slouží jeden dr. například: urologie + chirurgie + ORL~d~, nebo oční + kožní, apod....~d~ naše dr. kvůli tomu přestala brát služby v nemocnici (v Praze!)
 kreditka 


Re: jak myslíte, že je to v Čechách? 

(22.8.2012 18:49:26)
Ano štěpánko vím o čem mluvíš žiju ve východních čechách, proto vím že pokud mě chytne v sobotu odpoledne zub musím

a) sednout k netu a hkledat který doktor poblíž má pohotovost, neb se střídají po jednom dni

b) jet to fakultní nemocnice v hradci králové, protože tady v okreskách má člověk smůlu

to samé platí pro ORL či oční. Manželovi nedávno vletěla v práci špona do oka, myslel si že je pryč, ale odpoledne se ukázalo že ne. V 15 hodin jsme ale měli smůlu a opět radá do hradce neb poblíž máme smolíka

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.