| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Cvičíte s batolaty? Má to svá úskalí!

 Celkem 52 názorů.
 qwewerty 


Báječný článek 

(20.4.2012 9:11:50)
Bezvadný článek, úplně mi mluví z duše. Paní Perglerová, díky!!
 komba 


Re: Báječný článek 

(20.4.2012 9:49:33)
Mě tedy ne. Splácává dohromady kdeco a v dlouhém úseku života malého človíčka.
Moje děti jsou velké a v době, kdy byly malá batolata nebylo možné s nimi chodit na kroužky(nebo se blbě pamatuju?). A je jasné, že jen bláznivá matka by s nějakým dítětem chodila 5x týdně na kroužky. Dneska to dělají? Za nás bylo cvičení matek s dětmi 1x týdněv Sokole - to jsem chodila a vím, že bylo cosi jako plavání rodičů s dětmi ve Slavii, ale kdo tam chodil, byl dost zklamaný. V malém bazénku si rodiče máčeli nohy a batolata skotačila v plenkách a většinou spolehlivě onemocněla. Takže tuto nabídku jsem zavrhla. |S dětmi se chodilo do Krčáku na dětská hřiště a tam jsme se my rodiče komunikačně realizovali. Chodit 5x týdně někam s malými dětmi je strašně zatěžující a finančně tak náročné, že nevím, kde na to berou maminky čas a peníze.
A spaní na bříšku: Moje děti jsem dávala spát na bříško, protože mi tak dobře spaly. A měly krásný tvar hlavičky. Na zádech je vzbudilo nepatrné zaharašení, otřes atak. Jak sebou trhly, vzbudily se. Na bříšku spaly pěkně v klubíčku a netrhaly sebou. Názory lékařů se lišily: nejprve ano, pak jen při usínání a po 10 minutách otočit, u posledního dávat na bok. A opět: na boku se převalilo na záda, nepatrný hluk kluka probral, takže zvítězilo bříško. A mohly se po mě otáčet, a viděly mě, zatímco na zádech měly omezené možnosti rozhledu.
 JankaP 


Re: Báječný článek 

(20.4.2012 10:43:28)
"A je jasné, že jen bláznivá matka by s nějakým dítětem chodila 5x týdně na kroužky. Dneska to dělají?"
Ano, znám takové rodiče :-) Školka, kde děti nemůžou mít nejméně dva kroužky, pro ně není dobrá. Pak plavání, bruslení, keramika... Podle jejich tvrzení to to dítě baví.

"Na bříšku spaly pěkně v klubíčku a netrhaly sebou."
Nemá autorka na mysli spíš pasení hříbátek? Někteří zahraniční ortopedi tvrdí, že pasení hříbátek poškozuje kyčle, čeští neurologové zase tvrdí, že bez pasení nebude mít dítě správně vyvinuté svaly a nebude dobře zvedat hlavu. Tady se stavím na stranu zahraničních ortopedů.
V poloze na loktech a kolenou spí mnoho dětí.
 Jitka, 2 prťata 
  • 

Líný rodič - šťastné dítě 

(22.4.2012 11:25:01)
Líný rodič - šťastné dítě. Tak to jsem četla v nějaké knížce asi před rokem. Něco na tom je:-). Když jsem měla jen jedno dítě, chodili jsme na plavání a na cvičení. Připadalo mi to důležité. Když se mi narodilo druhé, s vypětím sil jsem chodila s oběma, ale měla jsem toho nad hlavu. Tak jsem to postupně omezovala, a teď mají jen "hudebku" ve školce, a jsou nejspokojenější, když si hrají doma. A já taky:-)).
 Elzina 


Re: Líný rodič - šťastné dítě 

(23.4.2012 10:17:21)
Přesně tak, nejdůležitější je pohoda.
 susu 
  • 

Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 9:33:23)
Jsou 2 trendy, jeden s dítětem chodit do kroužků a druhý nedělat s ním nic. Autorka holt vyznává ten druhý.:-)
 Boubí 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 10:19:36)
já a hlavně moje dítě taky vyznává trend upřednostňovat neorganizovanou zábavu, na cvičení batolat jsme chodili, ale on tam ty činnosti naprosto odmítal dělat, ačkoli doma se pak třeba ukázalo, že danou básničku i pohyby k ní docela umí. raději prohledával lidem věci a hledal tam jídlo, nebo se snažil rozmontovat vybavení tělocvičny... tak jsme se na to vykašlali, chodila jsem tam spíš kvůli sobě, abychom neseděli pořád doma a našli si nějaké kámoše, což se skrze cvičení i povedlo, takže aspoň nějaký efekt to mělo.
a druhé dítě mám naopak takové, že by i tu organizovanou zábavu uvítalo, ale holt s těma dvěma naráz toho už moc nezvládáme, max občas toho Sokola.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 10:23:51)
Dcera miluje jakoukoli zábavu. Chodili jsme do Sokola a dcera sprintovala od kruhů k trampolínám a já za ní. Nadšení veliké. Měla jsem to kvůli podobným článkům vzdát?
 JankaP 


Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 10:32:29)
"Dcera miluje jakoukoli zábavu. Chodili jsme do Sokola a dcera sprintovala od kruhů k trampolínám a já za ní. Nadšení veliké. Měla jsem to kvůli podobným článkům vzdát?"
Ale ne :-) Pokud jí to bavilo, je to v pořádku. S tím by, myslím, souhlasila i autorka článku.
Pokud bys jí musela neustále k té činnosti nutit, tak by to v pořádku nebylo.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 10:34:03)
Přišlo mi, že autorka vůbec nebere v úvahu,.že by to děti mohlo bavit. Vidí jen ty rodiče, které je tam tahají.
 Lassie2 


Re: Článek mě neoslovil. 

(22.4.2012 22:05:26)
Myslím, že to autorka mohla brát v úvahu, ale těžko se rozepisovat uplně o všech variantách a možnostech.. Podle mě měla namysli to, že rodič by spíš měl jen podporovat samovolný vývoj dítěte. Navíc, dítě může vypadat spokojeně i v těch kroužkách, ale jde taky o to, jestli to dítě mělo tu možnost vyzkoušet si, jaké to je, když prostě vyjde ven a může si dělat co se mu chce....
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 7:13:01)
Lassie, normální rodíče to tak dělají, pokud to okolnosti dovolí, i když dítě chodí i do kroužků.
 Lassie2 


Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 8:46:07)
Možná se většina o to snaží, ale asi samo za sebe mluví i to, že tu několik rodičů píše, že když děti nemají ty kroužky, nevědí co maji na zahradě dělat a nudí se..k tomu museli něčim dospět..děti se přece neumí nudit.. A pokud má dítě několik kroužků týdně a o víkendu návštěvy babiček, kolik mu třeba po příchodu ze školky může zbýt času na jeho hru?
 Markéta 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 9:04:20)
Přesně tak! Stejné je to mimochodem se čtením. Pořád se kňučí, že děti nečtou - a kdy asi mají číst? Když má synek (4 tř.) po sportovním kroužku, je tak vyšťavený, že nemá zájem o nic. Jiné dny je schopný strávit nad knihou (nebo nad malováním, psaním vlastních hororových příběhů, legem...) v kuse tři hodiny. A času má dost, protože já nezodpovědná matka mu víc jak jeden kroužek týdně nedopřeju.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 9:34:55)
Nevím Lassie, já moc kroužků jako dítě neměla a přece jsme se s bráchou pravidelně nudili. Většinou nás to stimulovalo teda něco vymyslet, ale nuda jako občasný jev mě provázela celým mým dětstvím. Byl to takový stav, sice můžu dělat toto a toto, ale nic z toho se mi nechce a vlastně nevím, co se mi chce a přijdu an to až dostatčně zprudím rodiče nebo se se sourozencem pohádám. Byl to celekm pravidelný stav, fakt.
 Markéta 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 12:24:29)
Já na tyto stavy u svých dětí reaguji přidělením práce nebo učení. Respektive reagovala jsem, teď už tohle varování nepotřebují. Raději si sami pro sebe velmi rychle ujasní, do čeho mají chuť.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(24.4.2012 7:13:48)
A nebylo by fajn, to občas řešit raději kroužkem než buzerací?
 Markéta 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(24.4.2012 12:07:17)
Já je nebuzeruju. Já je primárně nechávám, aby se zabavili sami - a jen pokud to neudělají (ca 1 krát za měsíc), tak jim zábavu přidělím. (Mladší kolikrát sám za mnou přije, jestli mi může s něčím pomoct.) Na druhé straně nehrozí, že když se do něčeho zaberou (začtou, rozmalují obrázek, postaví bunkr, rozjedou hru na hřišti), tak je musím donutit přestat, protože pelášíme za organizovanou zábavou.
Nedávno jsme měli doma na návštěvě kamarády synů. Nejen že dostat dva čtvrťáky do jednoho odpoledne byla náročnán logistická operace, protože každý z nich má na každý den minimálně jeden kroužek; jednak si prostě tihle kluci sami neumí spotnánně hrát. To mi připadá jako největší past kroužků - že dětem někdo hodinu a půl říká, co mají dělat, pak doletí domů, a tam už na volnou hru není kdy, úkoly a spát. I v družině dělají věci na povel a pod dohledem.
 Lassie2 


Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 13:02:49)
No, musíme taky mluvit o stejném věku dětí.. Já mluvím hlavně o dětech do cca 6, 7let .. u těch starších už je to asi hodně o tom, v jakém prostředí vyrůstají, co mají v okolí..pak spíš asi ten volný čas vyplní knížka, kreslení a pod.
Ale pořád mi přijde blbost nacpat jim veškerý volný čas kroužky..
A hlavně, sice jste se chvíli nudili, ale nakonec jste si zábavu našli..a to za pomoci vlastní fantazie a vynalézavosti, ne? ;)
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(24.4.2012 7:12:40)
Na druhou stranu, občas ten kroužek nebyl od věci.:-)
 x x 


Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 11:25:33)
No počkej, nedělat s ním nic je prakticky blbost. Pořád se něco "dělá". Řeknu to asi tak. Nějaké kroužky jsou mi u zadele. Myslím, že pro moje děti je nejpodnětnější, když lítají po zahradě, po venku, zkoumají žížaly, ještěrky, koukají, jestli už se nevylíhli ptáčci, vaří v kyblíku kamínky s pampeliškama, houpou, kloužou se, hrají si na písku, pomáhají s běžnými pracemi kolem domu i doma, to je přece nejvíc, co pro ně můžeme udělat. Večer si zahrát v kruhu rodinném pexeso, něco uplácat z plastelíny, nebo si jen tak zalézt do pelechu a povídat si. Znáš něco lepšího? Kam se hrabou nějaké kroužky... Když vidím rodinky, jak tráví víkendy v obchoďácích, děti v dětských koutcích, tak je mi z toho strašně smutno. Ale zase chápu, že pro městké děti můžou být kroužky podnětné. Ale já jsem táááák strašně ráda, že můžu nabídnout dětem to, co se nabízí samo a co prakticky nic nestojí.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 12:21:11)
No dobře, ale kolik jim je let? Já říc klukům: nejdete na kroužek, jděte si vařit pampelišky, zavolaj na mne Chocholouška.
 třeba já 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 12:30:51)
jo, to je určitě super. přestěhovali jsme se loni na vesnici, kde nikoho neznáme a právě nic jiného než dřepět na zahradě a pozorovat žížaly tu skoro nejde dělat... a naprosto z toho šílím. a děti taky řvou, že nemají žádné kamarády, protože každý sedí na té své zahradě, max zajde na nákup do krámu. hřiště tu sice máme, ale nikdo tam nechodí. co bych dala za nějaký kroužek tak 1x týdně...
jasně, běžný provoz domácnosti a zahrady absolvuju s dětmi, občas vymyslíme nějaký výlet nebo navštívíme kámošky v bývalém bydlišti... ale co jinak? jsem z toho na palici.
 x x 


Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 13:18:54)
No tam bude asi problém organizace, ale třeba taky máte jiný naturel. Nám nějaké družení od přírody nechybí, jedeme si spíš za sebe, podnikáme akce jako rodina, spolu. Pro děti kolem 5 let jsou žížaly fajn. Taky pomáhají při rekonstrukci, stavějí si domečky z cihel a plno dalších věcí, jezdí se sousedy do sklípku pomáhat, dovezou nám flašku vína, teď zrovna pomáhají sousedovi stavět pergolu :-).
 . 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 16:45:43)
Taky máme pětileťáka a žížaly by ho teda fakt neoslovily. Na zahradě se výborně baví první dva dny, pak potřebuje další podněty. Tož tak.
 irii 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(22.4.2012 22:30:02)
Třeba já, mluvíte mi z duše. Před pár lety jsem se přestěhovala z velkého města na venkov a také mi z toho " nicnedělání" hrabe. říkal jsem si, že to se časem spraví. jo je to trochu lepší, kamarády už nějaké máme. ale já to pořád nemohu rozchodit. návrat do města je bohužel nereálný a tak mi z toho chytají občas depky, obzvlášť když je ošklivé počasí a nejde jít ani na ty žížaly. přece jen ve městě je téměř vždycky kam vyrazit. (a tím nemyslím zrovna návštěvu multikina za 500 Kč). a k těm kroužkům, také znám maminky, které od mala vodí děti na spouuustu kroužků a pak když jsou děti nemocné a mají být doma, tak jsou úplně vyřízené, že neví co mají dělat. neznají situaci být jen doma sami se sebou. takže podle mě všeho s mírou - tak 1* týdně kroužek je fajn a myslím i finančně únosný
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 12:34:11)
Žubko, vše co píšeš je samozřejmě fajn, ale podle mě je prostě fajn je i vzít třeba do toho Sokola. Je to zase něco jiného, něco nového, možná(pro mou dceru určitě) něco zajímavého. Mě přijde skvělé obojí. Myslím, že kroužky časem unaví, ale ta zahrada taky omrzí, pokud je to jediná možnost.
 x x 


Re: Článek mě neoslovil. 

(20.4.2012 13:16:38)
No ono jde o to, jak si to kdo udělá. Mně nepřijde, že bychom se nudili. Podnikáme různé výlety, děláme fakt plno věcí. Kroužky spíš pro starší děcka. Abych chodila cvičit s batoletem, to mi hlava nebere.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 7:14:09)
Tobě to hlava nebere. A já s dítkem cvičit chodila a viděla jsem, že ho to baví.
 x x 


Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 7:19:58)
Mám za to, že to je spíše zábava pro městské rodiče a děti. :-)
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 9:36:05)
Pro ně určitě. Pro vesnické děti podle mě být taky může, nebo myslíš, že ty vesnické děti to z prinicipu bavit nebude?
 Pawlla 


Re: Článek mě neoslovil. 

(21.4.2012 9:23:34)
To si nemyslím,pak je zlatý střed,tj. chodit jen tam,kde je to pro dítě opravdu přínosné a baví ho to,tak to má většina rodičů.
 Pawlla 


Re: Článek mě neoslovil. 

(21.4.2012 9:24:21)
Ovšem pokud to má být o batolatech,tam mi to ještě příjde docela zbytečné.
 Lassie2 


Re: Článek mě neoslovil. 

(22.4.2012 22:26:49)
To nejsou 2 trendy.. To je jeden trend a to druhé je fakt.. Pro dítě je spontánní hra přirozená..učí se při ní, odpočívá při ní, realizuje se v ní..
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 7:16:23)
Aha, a při hře, kterou mu navrhneš se tedy neučí, nebaví,... :-) Tak tomu nevěřím.:-)
 Lassie2 


Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 8:54:55)
To netvrdim.. Ale z toho vašeho příspěvku to působí tak, že trend je nedělat nic a nebo navštěvovat několikero kroužků.. A v takovém případě je lepší nedělat "nic"..dítě přeci nepotřebuje kroužky.. Když dostane volnou ruku, vystačí mu třeba klacek s kamínky na několik dní....
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(23.4.2012 9:37:34)
Jistě vystačí. Možná po pár dnech přijde na to, že je fajn ty kamínky házet po autech, protože všude jinde je už házelo a to už je nuda. To radši nabídnu ten kroužek.
 Markéta 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(24.4.2012 12:09:12)
Jenže to mi právě přijde jako chyba. Protože se děti včas nenaučí samy si najít neškodnou zábavu. A pak kroužskům odrostou a nebudou se umět sami zbavit nudy. Extrémem je to u mnoha vrcholových sportovců, kteří jako děti neměli jedinou minutu volnou, pořád jim někdo organizoval čas - pak se utrhnou ze řetězu a neví, co se sebou dělat.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(25.4.2012 9:35:14)
To je přehnané. Mě přijde horší, nechat je vytrvale, ať si zábavu najdou sami, podle mě pak, až vyrostou, buď zhorší ten efekt volné zábavy a budou to klasičtí vandalové nebo se logicky budou stydět si hrát jako děti a protože je nikdo neučil se zabavit, třeba hrou na nástroj, tak pak sedí a tupě čumí a nudí se. Měla jsem takovou kolegyni, fakt nebyla z kroužkové rodiny a nudilo ji naprosto všechno.
 Markéta 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(26.4.2012 9:11:12)
Ale já přece nehájím terii, že mám nechat děti poflakovat po městě a nudit se. Přijdou mi chybou oba extrémy, jak nechat úplně volné opratě, tak servírovat jen předem připravenou zábavu. Ale vidím u svého staršího syna, jak sám od sebe opouští dětské hry (lego, autíčka) a pozvolna přechází na kreativnější systémy zabavení se (čtení, vyrábění robotů z prázdných kabic, psaní školního časopisu, hraní společenských her). To všechno - až na ten časopis - jsem samozřejmě nejdřív dělala s ním; když za mnou přijde, že chce dělat to a to, tak pokud můžu, dělám to s ním také. Ale iniciativa musí vzejít od něj.
A co se týče té "buzerace prací", jak jsi to psala v jedné z předchozích reakcí: inspirovala jsem se v Dětech z Bullerbynu :-) když se Lisa nudí, protože prší, maminka jí vymyslí práci: upéct bábovku, natřít nábytek. A ji to začne bavit. Kluci i doma kolikrát přijdou, že nemají co dělat, tak jestli by nemohli uvařit večeři. A už vaří docela dobře :-) Ale jindy, když se poflakují a já na ně zavolám, že jestli nemají co dělat, můžou jít oloupat brambory, mi horlivě odpovídají, že ne, že mají urgentní práci s legem - a už staví až se z nich kouří.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(26.4.2012 9:19:06)
Jo, taky jsem pro zlatou střední cestu. Jinak je fajn, že ti to tak funguje, u nás doma to zatím moc nejde. Dcera nějak zájem o loupání brambor nejeví ani když se nudí. K vaření se občas přidá, ale krupici a špagety už zkusila a dál nevím.:-)
 Markéta 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(26.4.2012 10:09:43)
Palačinky? Bábovku? Koukat do trouby, jak kyne? U nás tedy baví všechno, k tomu děláme chemické pokusy (škrob v teple houstne, mlíko se s citrónovou šťávou srazí, v kvásku bublá CO2), pouštíme si k tomu cédéčka a je to sranda. Klukům občas nechám volnou ruku a ostentativně se natáhnu na gauč, v tom případě spatlají k večeři něco na způsob švédského stolu (vařená vajíčka, sardinky, prostě co najdou v ledici a k tomu upižlaný chleba), sice kuchyň je jak po výbuchu, ale nadšení je veliké. Já je spíš někdy musím odhnět, když spěchám a potřebuju mít všechno hotové.
 susu 
  • 

Re: Článek mě neoslovil. 

(27.4.2012 10:06:38)
Zatím mi jen míchala bublaninu. Ale pokud mi neselže morál, mohla bych o víkendu zkusit bramboráky. Tuhle mi někde zavoněly a dostala jsem na ně chuť. Jen teda nastrouhat brambory, to mě moc nebaví, a pak smažit a smažit,....
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Cvičit x necvičit 

(20.4.2012 12:19:59)
Článek mne docela vyděsil. Díky bohu už kluci dávno batolecímu věku odrostly. S větším sem cvičila s chodidly, měl je stočené dovnitř. Tak jsme na doporučení ortopeda cvičili od porodnice.
Dneska by oba chodili na 5 kroužků 5 dní v týdnu. Na každé odpoledne něco. Mají 3 kroužky, a dvě odpoledne se sportovně vyžívají se mnou: in-line, kola, běžky, lyže, brusle.
A to bydlíme na malém městě - skoro na vsi, kde mají ty žížaly a zahrad a les. Ale prostě od určitého věku chtějí zábavu kolektivu a jen samotné dva anebo jen se mnou je to taky pokaždé nebaví.
 Hanka, 2 kluci 2 a 4 roky 
  • 

Já to teda pochopila jinak 

(20.4.2012 15:28:14)
Nevim, jak ostatní diskuterky, ale já z článku pochopila, ze ideální je zlata střední cesta, s čímž souhlasím. Sama jsem s klukama chodila jednou tydne plavat a jednou tydne cvičit a bylo to ideální. Moc se těšili a bavilo je to, jasné, ze jeste cíleně nevyhledavali spolecnost jiných děti, spis se jim líbily jiné hračky, nez měli doma. Za cvičeni jsem byla velmi vděčna hlavne v zime, kdy to venku na nejake behani a prolízani nebylo, tak se vydovadeli v podmínkách, ktere doma nemeli. Cvičeni trvalo hodinu a zbytek dne měli volnou zábavu, jak doma tak venku, takze se určitě nijak nepredreli.
 Eva 
  • 

Re: Já to teda pochopila jinak 

(20.4.2012 16:54:32)
Když si vybavím svoje dětství - chodila jsem do kroužku kreslení, do sboru, na klavír a na gymnastiku. Byl to pro mne opruz, a to jsem si uvedené aktivity sama vybrala. Nejlíp jsem si vyhrála venku s kamarádama, ať už ve městě nebo o víkendu na chatě. Nudou jsme opravdu netrpěli, bylo to fajn. Jenže jak se tak dívám kolem, tak dnešní děti už zřídka lítají samy po ulicích tak jako my. To pak musí holt nastoupit ty kroužky.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Já to teda pochopila jinak 

(22.4.2012 14:07:37)
Vyrůstala jsem na vesnici a jediná možnost organizovaného volného času bylo to, že jsem musela chodit do klavíru. Jenže jsem se tak ulívala, že to naši vzdali. Naštěstí jsem měla krásné dětství- lítání po venku, lezení po stromech, výpravy do lesa, courání v potoce, plavání v rybníku, to vše s partou bezvadných kamarádů. Nedovedu si představit nic lepšího. Moje děti to převzaly také, i když vyrůstaly v menším městě. Sice místo lesa parky, místo rybníku koupaliště. Kroužky měly také, ale až chtěly samy. Vyzkoušely si keramiku, kreslení, flétnu a nakonec skončily u skautu. Jo, a k tomu klavíru jsem se pak dostala po letech, začalo mě to bavit až na mateřské dovolené.
 J+R+S 
  • 

umění učit 

(20.4.2012 21:02:07)
Sama jsem instruktorkou pohybových aktivit a vedu lekce cvičení i plavání. V našich kurzech učím rodiče své děti vnímat a pozorovat. Aby své děti uměli správně podporovat v tom co dělají a "nekazit" jim to.Souhlasím s autorkou, že se děti zbytečně a "nebezpečně" tlačí do něčeho, co pro ně není naprosto vhodné a podporuje to ambiciózní jednání některých rodičů. Takových návodů a knížek mám v knihovně nespočet. Na druhou stranu rodiče ve větších městech nemohou své děti pustit bez dozoru ven. Zažila jsem to sama se svýma dětma, když jsme se z malého městečka odstěhovali do velkého města. Přestaly lézt po stromech, běhat kolem baráku, hrát si se sousedovic dětmi. Pro tyto děti je rozumná pohybová akivita zaměřená na všestranný rozvoj velkým přínosem a pokud je lektor rozumný, pomůže dětem i rodičům najít vhodou aktivitu. Protože největším nepřítelem dětí je nuda. Bohužel je dnes taková nabídka různých aktivit a všichni se předbíhají s něčím novým, že se v tom rodiče nemohou vyznat.
 moai 


Údaje týkající se batolat jsou OK, u kojenců KO 

(21.4.2012 22:52:08)
"Pokud se ještě neumí otočit, pokládáme ho na bříško jen v případě potřeby"

Takže podle autorky by měl kojenec ležet jen na zádech zhruba do 6 měsíců (no, dejme tomu ještě na boku od pátého měsíce), kdy je již schopný se přetočit na břicho samo?? A co je onou "potřebou"~t~
Článek motá páté přes deváté. Autorka je odbornicí na psychomotorický vývoj?!

Každopádně souhlasím s přetěžováním batolat a předškoláků nadbytkem kroužků a snahou řady rodičů naplnit maximálně čas svým dětem. Nechat dětem čas pro jejich vlastní aktivity bez zasahování je určitě přínosné.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Údaje týkající se batolat jsou OK, u kojenců KO 

(22.4.2012 13:57:51)
První dvě děti mám po roce. Když se narodilo první, bylo většinou na zádech. Při druhém dítěti se začalo propagovat ležení na bříšku. Asi tak od druhého měsíce ležela dcerka na bříšku - teda většinou. Po letech v tom nevidím žádný rozdíl.
 Lassie2 


Kdo chápe článek špatně? 

(22.4.2012 23:57:08)
Tak nevím, ale přijde mi, podle některých seakcí na článek, že ho chápete asi špatně....??
Autorce jde podle mě o to, že dítě se prostě dané věci naučí ve správný čas.. je součástí přírody, která se postarala o to, že všechno funguje i bez výzkumů, pouček, knih a pod. Myslim, že čim víc do toho vývoje zasahujeme, tim víc ho narušujeme a také se dítě více učí, být na nás (na někom) závislé..
A pokud jde o ty kroužky.. Autorka je přece nezavrhuje.. Jde jen o to, kolik kroužků zvolíme, jaké a kdo je vybírá.. Osobně si myslím, že jednostranně zaměřené kroužky nejsou dobré a ani nemohou vycházet z iniciativy dítěte. Ale jednou týdně do Sokola? Proč ne.. vždyť je to pohyb složený z různých činností (zase ale je potřeba, aby cvičitel věděl, co pro děti v tom věku je a není vhodné).
A že někdo píše, že děti nebaví hrát si na zahradě a "sledovat žížaly".. Myslím si, že každé dítě, minimálně přibližně do té doby než jde do školy, si dokáže hrát samo a zabavit se celkem čímkoli, co mu přijde pod ruku.. A pokud to neumí, je to podle mě tím, že už si zvyklo na něco jiného..potlačilo svoji fantazii a přirozený zájem o to, co je kolem něj.
 Kris 


Článek o všem a o ničem... 

(23.4.2012 15:33:53)
Myslím, že vím, co chtěla autorka článku říct - že všeho moc škodí a že vše má svůj čas a prostě nemá smysl děti tlačit do něčeho, na co zatím samy nemají... S tím přehlcováním i "tlačením na pilu" na malé děti souhlasím.

Ale na druhou stranu je tam moc věcí na jednom místě, z toho většina se netýká cvičení s batolaty, ale cvičení s kojenci a také je o přehlcování dětí aktivitami.

Nemám ale pocit, že by chození do mateřských center mělo význam jen pro rodiče. S dcerkou chodíme do MC od 13 měsíců (nyní 21 měsíců) a i když si většinou hraje sama, tak je vidět, že se učí i od ostatních dětí, také se učí, jak vycházet v kolektivu - že na sklouznutí na klouzačce si musí počkat, když je u schůdků dětí víc (a nezačne řvát když to nejde hned), počká, až pod klouzačkou nikdo není. Taky se učí, že se jiným nelíbí, když jim sebere hračku a jaké to je, když sebere hračku někdo jí. Když chce, tak se účastní i výtvarných aktivit, někdy 5 minut, jindy 10 a někdy se neúčastní a radši si hraje.
Na cvičení také chodíme, vede to maminka, která je náležitě proškolená - někdy malá "cvičí" s ostatními, někdy nepochopí, co má dělat a dělá něco jiného (místo obíhání kuželů je všem posbírá a tak) a někdy si tam hraje. S tím se tam počítá a nikomu to nevadí. Cvičení mi nijak násilné nepřipadá - na prolézání tunelem, chození po lavičce za ruku, chytání bublin, "nošení" tenisáku na naběračce (samozřejmě spíš honění tenisáku po zemi naběračkou ~;) )nevidím nic špatného.

Je to s jako s každou jinou věcí - záleží na lidech, jak to podávají i berou. Proto bych nezatracovala veškeré cvičení s batolaty, plavání a nebo jiné aktivity, jenom proto, že někdo to bere moc vážně? (ať už cvičitel nebo rodiče)

A že by děti do 3 let nepotřebovaly kontakt s dětmi se mi opravdu nezdá - vyrostou bez něj, to jistě, ale většina dětí o jiné děti zájem jeví (i když v tom věku ne jako o parťáky při společné hře)... to by bylo lepší děti nechat jen s rodiči a pak je "vrhnout" do školky mezi jiné děti bez průpravy?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.