| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vlastenectví našich dítek

 Celkem 19 názorů.
 Etraska 
  • 

Večerníčky 

(1.12.2011 12:55:44)
Ještě jsme zapomněli na večerníček Pozor Bonbón! To je vzkutku kapitalistický a velice politicky zaměřená pohádka. Na jednu stranu z toho doslova čiší ono porevoluční nadšení, na stranu druhou působí jako určitá předzvěst skutečnosti, že to už brzo nebude s naší zemí zas až tak slavné. Češi v té době, ještě podnikat moc neuměli, zato se všek rychle našli schopní zloději, kteří se rychle chytli příležitosti. V tomto večerníčku je to vidět opravdu hodně, např. i co se týče ničení životního prostředí upřednostňování vlastního zájmu oproti reálné nutnosti atd.
 Gabriela, 3 děti 


hloupě vyhrocené 

(1.12.2011 13:40:28)
Znát minulost vlastní země, znát zdejší hrdiny (i zločince) se nikterak nevylučuje s tím respektovat ostatní národy a přátelit se s kýmkoli odkudkoli.
Pokud by se děti v hodinách vlastenectví učily o tom, na co není v rámci dějepisu prostor a čas, poznávaly by osudy konkrétních lidí, kteří dokázali něco významného, probíraly moderní dějiny a získávaly tím lepší pochopení souvislostí (což se obávám, že v hodinách dějepisu stále není dostatečné), naučily se něco o tom, co se dělo na území, na kterém žijí, dřív než se narodily a čím procházeli jejich předci, tak proč ne? Dějepis učí děti celosvětové dějiny, v rámci hodin vlastenectví by mohly propojovat dějepis, zeměpis, občanskou nauku, ukázat si třeba lidové kroje, obyčeje, kulturní památky, Telč, zjistit si co významného se dělo v jejich městě, kdo zajímavý se tam narodil či žil, celkově trochu líp poznat vlastní kořeny... proč ne?
 Gabriela, 3 děti 


vlastenectví není sprosté slovo 

(1.12.2011 14:19:33)
Mám pocit, že spousta lidí považuje vlastenectví skoro za sprosté slovo, v lepším případě za něco dávno překonaného, zbytečného a dnes zoufale nemoderního. A přitom naprostá většina lidí okolo mě v sobě vlastenectví v nějaké podobě má, jenom to tak nenazve. Třeba když byly povodně, tak potom lidi z humanitárních organizací zmiňovali, jaká přišla vlna solidarity a dárci přechodně přestali dávat peníze na zahraniční pomoc, sešlo se hodně peněz na pomoc zdejším vytopeným oblastem. Co jiného tohle je než vlastenectví?
Televizní pořad Toulavá kamera má docela dobrou sledovanost, lidi zajímá co pěkného a zajímavého je v naší zemi - není tohle taky určitá forma vlastenectví? A pokud člověk rád sleduje Toulavou kameru, vylučuje se to nějak s tím, aby rád sledoval i Objektiv (reportáže o zahraničních zajímavostech)?
 bono 


Re: vlastenectví není sprosté slovo 

(1.12.2011 14:35:49)
mně ten článek přijde taky takový nedomyšlený. Určitá forma vlastenectví je v nás daná a určitá dávka vlastenectví je nutností i v dnešním světě. Hodně bohulibých činů v historii bylo vykonáno ve spojení dobrá vůle-vlastenectví. Dobrá vůle a ušlechtilý duch někdy nestačí, věřím, že i ti čeští dělníci za Protektorátu, co v našich fabrikách pomáhali budovat Třetí říši, byli v jádru dobří, ale jaksi nám to nebylo nic platné. Oproti tomu hoši, co utíkali za hranice v sobě měli notnou dávku vlastenectví a třeba i drsnou povahu zabijáka (výsadkáři) tím vším zachránili čest našeho holubičího národa, který vlastně ani neví, proč a za co bojovat a umírat.
 Katjan 


Re: hloupě vyhrocené 

(3.12.2011 12:51:41)
Souhlas - myslím, že celý článek, ačkoli místy vtipný, by mohl být vyřešen, kdyby si pan Vacek ujasnil, že vlastenectví nerovná se nacionalismus. Můžu být hrdá na to, že jsem Čech, a současně být kosmopolita - můj muž je Němec, v rodině máme Angličany, Španěle, Francouzy, Švýcary i Rakušáky, přesto jsem ráda, že jsem Čech a kupodivu to neznamená, že bych jakkoli shlížela na své příbuzenstvo nebo přátele z celého světa. Pojetí toho článku je tak trochu (dost) na hlavu.
 kreditka 


Proč pořád pitvat krtka 

(1.12.2011 16:39:04)
Tohle nesnáším hledat za každým večerníčkem i pohádkou politiku. Děti to budou vnímat tak jak je my rodiče necháme. Pokud někdo nebude dítěti podstrkovat znárodňování v pohádce krtek a paraplíčko tak dítě samotné v tom uvidí prostě jen pohádku. Vy jste nikdy jako malí nevlezli třeba na cizí strom a neočesali z něj třešně abyste se podělili s kamarády? Taky je to znárodnování
 maja 
  • 

Re: Proč pořád pitvat krtka 

(1.12.2011 19:44:42)
máme doma tohoto krtka převyprávěného myslím M.Ebenem a tam už to je jinak: krtek poprosil o meloun...
 j. 
  • 

Re: Proč pořád pitvat krtka 

(1.12.2011 20:47:44)
krtek je jak robin hood, to jeste jde, zato trautenberg mi pije krev uz hezky dlouho :-)
 Winky 
  • 

Re: Proč pořád pitvat krtka 

(1.12.2011 23:09:54)
jj, na všem se dá něco najít.... Včelí medvídci jsou například (:-) ) krutí rasisti, protože text jejich písničky je takřka na úrovni Orlíků: "bílá bílá bílá bílá, komu by se nelíbila, bílá vrána bílá noc, bílé není nikdy dost..."

Myslím že tak jako by měl člověk mít rád sám sebe celého - se svými plusy i mínusy, kladnými i zápornými stránkami (protože je má každý z nás, i Mirek Dušín určitě nějaké měl a pan Vacek zcela jistě také není jen bílé lilium), tak bychom měli mít rádi i naše dějiny, náš národ - něco bylo lepší, něco horší, ale z těch všech lidí prostě nějakým způsobem vycházíme a dále pokračujeme, co je na tom špatného? Krom toho, každá událost má svůj historický kontext a to že se kdysi dělo něco, co dnes odsuzujeme/nechápeme/už bychom neudělali (jen si fanděme!!) neznamená že ve své době to nemělo nějaký komplex příčin a důvodů proč se tak stalo.
 Veveruše 


Re: Proč pořád pitvat krtka 

(2.12.2011 13:09:42)
~R^
 Spiklenec slasti 
  • 

Re: Proč pořád pitvat krtka 

(5.12.2011 0:22:34)
Hlavně - jaké znárodňování? Daný prodavač byl nejspíš řádným zaměstnancem národního podniku Ovoce - zelenina. Krtek a jeho parta se tudíž dopouštěli prachsprostého rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a následně ohrozili nebohého prodavače na životě, takže si ve skutečnosti ničím nezadali se záškodnickou skupinou bratří Mašínů!
 Binturongg 


Probůh, vždyť vlastenectví 

(1.12.2011 23:22:07)
je něco úplně jiného!
Zdá se, že tentokrát Vacek tlačí velrybu na moře, přestože chce zůstat na pláži ~8~
 Beruška 
  • 

Demagogie 

(2.12.2011 0:48:04)
Mně to připomíná hodiny literatury, kdy nám přednášející sdělil, že hlavní hrdina jedné povídky je připodobňován k Ježíši, neboť jeho družka se jmenovala Marie - že je Marie nadužívané jméno, je asi buřt...

Možná v tom nějaký záměr je, možná ne, ale přijde mi jednodušší (pokud to doopravdy nebije do očí nebo v tom není něco podprahového) se prostě na ty Večerníčky koukat a neřešit, jaký politický proud za tím stojí.
 Katjan 


Re: Demagogie 

(3.12.2011 23:07:52)
Připojím se se svými frustracemi ze školy, a to včetně školy vysoké, kde nás pořád nutili do jediné interpretace díla, které si podle mě každý vykládá úplně jinak - hlavně básně (nebo večerníčky). Kdybych nebyla tupá a psala dobré knížky, určitě bych si chtěla nějakým způsobem vymínit, že na ně nikdo nebude dělat literární rozbory :-) Myslím, že nejlíp to vystihnul Tolkien, když se jeho Pána prstenů pokoušeli vpravit do nějaké šablony "parafráze na aktuální socio-politické dění" :-) Vím, že o tom ten článek tak úplně nebyl, ale kdo by si nepostěžoval, když má příležitost...
 roman-XX 
  • 

S panem Vackem nesouhlasim. 

(2.12.2011 8:01:02)
Vazeni, nevim zda je tento clanek jen prevzaty odjinud, nebo bude pan Vacek cist reakce. Velmi bych si pral, aby ano. Clanek je sprostym plivnutim do tvare nasim predkum, kteri se zaslouzili o to, ze ted v cechach nesprechtime nemecky. Jungman, Tyl, Nemcova, Dobrovsky, Palacky a dalsi, aby se v hrobe obraceli. Bohuzel nase skolstvi je plne takovych Vacku, kteri se snazi na politickou objednavku nasich nemci vlastnenych medii vyvolat v nevinnych detech dojem, ze Cesi jsou jakysi pronarod bez vlastni historie a bez naroku na rovnopravne postaveni v Evrope (a ve svete). Vim to dobre, nebot jsem nucen korigovat nazory mych deti, ktere si prinesou od ucitelu ze skoly. Me deti ode me napriklad vi, ze v roce 1962 jsme byli nejvetsi vyrobce vysoce kvalitnich motocyklu na svete, ze nakladak Tatra ma na sibiri pomnik (za kvalitu a odolnost), ze jsme byli pata zeme na svete, ktera vlastnimi silami vyvynula jaderny reaktor, ze pred valkou u nas bylo pres sto vyrobcu motorvych vozidel, ze jsme za prvni republiky patrili k deseti nejbohatsim zemim sveta a tak dale. Vlastenectvi je uvedomeni si vlastnich kvalit, ovsem bez vyvysovani se nad ostatni narody. Na tom neni nic spatneho. Pana Vacka nemam rad. Podle meho je to vycichly nevyrazny prospechar. Rekneme, ze je jakasi demokracie, necht si tedy trousi po svete co chce. Pokud se ale svymi s...........i postoji pokusi podryt sebevedomi mych deti, bude zle.
 Jája 
  • 

Pokud můžu 

(2.12.2011 8:05:18)
Pokud můžu být na svůj stát hrdá, jsem vlastencem ráda. Mám ráda svou zem, ale nemám ráda parchanty, co ji ničejí a rozkrádají. Až se jich zbavíme, budu vlastenec ráda.
Stejně tak nejsem vlastenec EU, protože v EU existují státy a občané 1. a 2 kategorie. My patříme k těm druhým, k těm, co se jim nedá věřit. Pokud si budeme všichni rovni, budu ráda i vlastencem EU a nadšeným Evropanem.
My máme užasnou a krásnou zem. Tak se o ni starejme tak, aby kvetla, ne abychom ji zplundrovali ve stylu "po nás potopa!"
 Kopřiva Dvoudomá 


Vy popleto,  

(3.12.2011 11:38:01)
Trautenberg byl feudál, a ne kapitalista. Máte to trochu pomotáno :-)
 Irena, 2 deti 
  • 

spravne pochopit 

(3.12.2011 18:07:53)
Vlastenectvi je jistym narodum (ke kterym, jakkoli se to mnohym nezda, Cesi patri) vlastni A PESTUJI HO. Na zaklade prislusnosti k narodu tvori skupiny v ruznych prostredich, vzajemne se podporuji na siroke skale (nejen obchodnich) urovni, rozsiruji jazyk/kulturu. Neni prilis chytre tvarit se, ze tento jev je pase. Neni. Evropsti zide za sve nepochopeni situace pred lety velmi tvrde zaplatili (muj dedecek byl uplny zid).
 Bláža,Jan11,Alžběta7, Josef5 


Dvě strany mince 

(16.12.2011 9:42:10)
Milý pane Vacku. Je mi 39 a mám tři děti (4, 6 a 10 let). Ráda čtu Vaše příspěvky, ale tentokrát mám potřebu něco dodat. Souhlasím se vším co jste napsal, ale každá strana má dvě mince. Ono to vlastenectví mi teď právě před Vánocemi dost chybí. Vlastenectví chápu jako zachování českého jazyka jako takového, nezanesehéno stále častějšími zkomoleninami anglických slov a zkracovaného SMSkami bez slohu a diakritiky. A dále zachování českých zvyků. Stále častěji děti vídají okolo sebe Santa Clause a na začátku prosince mu říkají Mikuláš a o Vánocích Ježíšek. Bohužel ani řada škol není schopna tyto nesrovnalosti vysvětlit a tak když se potom moje dítě ohradí, že si do žákovské nebude psát Mikuláš, když dělali Santu s červenou čepičkou, tak jsme divní. Stejně jako nedostatečná úcta k české vzdělanosti a kapacitám, protože ty u nás jsou a poklonkování západu. Není všechno jen černé a bílé, ale příslušnost k nějakému národu, jeho kořeny, historie a úcta k lidem, kteří něco dokázali a jsou češi by tu měla mezi dětmi být víc vštěpována.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.