| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se jmenují naše děti?

 Celkem 118 názorů.
 Pippi 


Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 10:22:51)
Čekám první dítě a jména ještě nemáme, ale určitě to nebude po rodičích. Považuju to za opravdu hloupý zvyk. Vím o čem mluvím, sama se jmenuji stejně jako mamka a ta se zase jmenuje po svojí mamce, taková tradice. Dodnes s tím mám problém, občas přijde dopis k našim, který je pro mě, ale to se neví, dokud se neotevře. Nebo když jsme měli pevnou linku a někdo chtěl mluvit s mamkou a ptal a já musela vysvětlovat, že se sice jmenujeme stejně, ale já to nejsem. V bance mám u jména na kartě nebo na výpise přidáno Ml (mladší). Prostě podle mého názoru dá jméno po sobě ten, který nemá dost fantazie na to, aby vymyslel jiné jméno.
 MarianaN 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 11:06:10)
Souhlasím v tom, že tato tradice přináší více komplikací nežli užitku. U nás v rodině je takových případů hodně a vskutku jsem si nevšimla ani jediné výhody, která by z toho plynula. Ale budu ráda, pokud mi někdo dokáže opak ~;)
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 11:11:04)
No, když jsem byla malá holka, tak jsem byla pyšná, že se jmenuju stejně jako mamka ~t~ ale přešlo mě to z výše uvedených důvodů.
 KoproFka 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 11:51:57)
Já, mamka i babička jsme všechny Miroslavy. Mamka nechtěla, aby se dítě jmenovalo po ní, to byla její jediná podmínka. Taťka s ní souhlasil, ale vyhradil si, že jméno pro holčičku tedy vybere on - dal ho po babičce :)
Já mám svoje jméno moc ráda a v žádném případě mi to nevadí. Naopak!! Babičku miluju, je to nejúčasnější člověk na světě, mamka je taky bezvadná - jsem hrdá, že mám jméno po nich. Mamka chtěla Kláru - to se mi vůbec nelíbí

Navíc, i když jsem se vdala, tím křestním jménem, které není až tak běžné, pořád sleduji tu rodinnou ženskou linii... a u našich i u babičky na vsi hned každý ví, o koho jde. Moje dívčí příjmení je navíc v místě, odkud pocházím, takové hodně běžné - u nás v mrňavé vesničce jsou 3 rodiny, v sousední vsi, větší, je dokonce 12 rodin - říká se jim po chalupách, protože by v tom byl jinak děsnej guláš.

Můj taťka je zase Zdeněk, brácha taky a jeho syn taky.

Jsem na to zvyklá, u nás v rodině je to běžné a mě to přijde fakt pěkné.

Já jsem plánovala, že moje holčička se bude taky jmenovat po mně, manžel byl zásadně proti, naopak si vyhradil, že chce jméno, které se v rodinách ještě nevyskytlo - to bylo fakt husté ho přesvědčit ( zbyl by už snad jen Bonifác a Theodor)- no...máme kluka, že...

 .Žaba 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 12:00:42)
No, ja tvojho manžela chápem. U nás v rodine to bol samý Peter, Pavel a Ján, a ako natruc som sa vydala za Jána a sestra za Pavla :-) Tak som tiež navrhla, že mená deťom budeme dávať zásadne také, aké v rodine ešte nie sú. Mne totiž nepripadá nikajo milé, keď sa hovorí o "Peťovi" a ďalších 5 minút sa ujasňuje, ktorého Petra to vlastne myslíme...
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 12:03:09)
přesně ~R^
 KoproFka 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 12:44:08)
Nám u nás to problémy nedělá:) já jsem "malá Mirka", mamka "velká Mirka" a babička je prostě babička:) - u bráchy je to stejně, jen synovec je prostě Zdeněček...
Z manželovy strany se jména v podstatě neopakují - takže byl pak docela problém vybrat normální pěkné jméno, které ještě v rodině není.
Omítla jsem do toho započítávat i vyženěné nevlastní děti v širší rodině, protože to by se synek jmenoval snad Theofil ~q~...~t~
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:07:25)
Mně osobně se nelíbí tradice dávání jmen po rodičích, ale přeju ti, že u vás to tak funguje k vaší spokojenosti a třeba to přístě ta Mirka bude.
U nás to bylo podobné. Babička Jiřina, máma Jiřina (velká Jiřinka), ségra Jiřina (malá Jiřinka). 15 let jsem byla jediná ženská v baráku, která se jmenovala jinak. Přesto to okolí nějak nevzalo na vědomí a tak jsem naučená otáčet se na zavolání "Jiřinko!". V rodišti a u příbuzných mé mámy mi tak říkají relativně často, občas se dokonce přeřeknou i rodiče.
Ale když se ségře narodila dcera a pojmenovala ji Magda, přišlo mi skoro líto, že porušila tak dlouhou tradici.
Když se narodila dcera mně, moje máma i moje babička mě dostaly do kolen otázkou "A proč jsi jí nedala Janička po tobě? On ti to Štěpán (otec dítěte) nedovolil?" Obě jsem dost šokovala, když jsem jim řekla že se mi moje jméno nelíbí a už vůbec se mi nelíbí předávání jmen po rodičích.
Myslím si, že jméno má vyjařovat konkrétního člověka a když v jednom baráku bydlí tři lidi, kteří se jmenují úplně stejně (děda, táta, syn), tak se individualita prostě úplně vytratila.
Nedávno jsem si zkoušela sestavit rodokmen a až mně překvapilo, jak je v mé rodině z obou stran rozšířená tradice dědění jmen po rodičích (po otcích i po matkách).
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:10:41)
Ano, mně připadá, jako by tím dítě přicházelo o vlastní originalitu, když se jmenuje stejně jako x příbuzných
 KoproFka 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 15:16:23)
To je ale jen jeden úhel pohledu.

Já to mám zas hozený tak, že už tím křestním jménem zapadám a vlastně pořád jsem v rodině - pocitově mám jakoby silnější vazbu... To ale můžu říct jen proto, že ta tradice u nás je a vzhledem k dobrým vztahům ve mě tyhle pocity vyvolává. Když někdo tuhle tradici doma nemá, tohle podle mne vůbec nemůže hodnotit.

Od dětství jsem z toho měla fakt moc pěkný pocit~s~ - babička je celkem ze 7-mi dětí a i tam se jména dost dědily, takže byla teta Věra (babiččina sestra), velká Věrka (její dcera), malá Věrka (její vnučka) ... Stejné to bylo i u kluků ...
Vždycky jednou za rok se všichni u babičky sjížděli i s dětmi a bylo to nádherný! úžasný! na tahle setkání mám fakt jedny z nejkrásnějších vzpomínek...

Hlavně si všichni ti stejně jmenovaní byli hodně podobní, jen ten věk tam byl jiný...
A nikdo, hlavně z těch starších, neměl problém s tím, jak že se ten člověk(dítě) jmenuje, podoba ho prozradila a jméno bylo jasné...~2~


~t~
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 15:22:38)
samozřejmě, je to jen můj úhel pohledu ~x~
 Zeldah 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(12.8.2011 11:35:08)
No "velká" a "malá".. Mně to přišlo hezké do té doby, než mamka přiznala, že to tak zavedla, abych já jednou nebyla "mladá" a ona "stará"..:-) Stejně to tak má teta se sestřenicí. Popravdě mi to nijak nevadí, ale třetí pokračovatelka Hana nebude. Občas je fakt, že je v tom mírný binec, ale to zavedl můj muž, který mi začal říkat taky Haničko (u nás se vedou jen zdrobněliny) a on to malá a velká nerozlišuje.. Takže budu do 50ti let malá Hanička..;) Jedna teta má 62 let a je stále malá Evka..:)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(14.8.2011 23:25:56)
no je ale dost trapný pak 40tiletýmu chlapovi říkat Zdeněčku ~8~
 Horama 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:21:55)
~R^ Já mám takhle dva stejnojmenné bratránky. Jeden je z otcovy strany, jeden z matčiny, takže oni mezi sebou žádný vztah nemají a jen čistě náhodou jsou stejně pojmenovaní. A když se o nich bavíme, někdo řekne křestní jméno a první následující otázka je na to, o kterého z nich jde.
 Ecim 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 21:02:42)
Horamo, moje babička kdysi znala rodinu, kde v jedné domácnosti (!) žilo snad 6 Josefů.
 Horama 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(12.8.2011 13:28:21)
A byli to: Josef, Jožka, Jožin, Pepin, Pepa a Pepíček. ~t~ Tak to už by na mě bylo vážně moc.
 Irena2 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 22:35:06)
To je přesné. V mé rodině mezi bratranci se to hemží Petrem a Pavlem, a já si vzala Pavla! Jeho táta byl Pavel a teď si ukecal pokračovatele! Máme Pavla! K tomu bráchova družka Pavla... A je to přesně, jak píšete: rozprava na 10 minut, kdo to vlastně?
K tomu můj táta Jiří, brácha Jiří, jeho kluk Jiří...
A to ještě není nic proti Mariím v rodině mého muže. Jeho táta je ze tří bratrů, a všichni tři si vzali Marii. Manželova sestra-Marie, a naše dcerka? Marie, jak jinak- po mě- to jsem nechtěla ani slyšet, ale po babičce, to je přece jasné.

nechápu, jak může někdo tolik chtít jméno dítěte po sobě, ale přece se kvůli tomu nepozabíjíme? Každé jméno se dá říct pěkně, pokud máte člověka rádi. Stjně tak na každé jméno se najde hanlivý výraz, a ani to není tak těžké.
 Irena2 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(12.8.2011 9:11:52)
Asi proto, že mi to holt zas až tak nevadí. Podle mě jsou horší témata na manželské hádky, a přes mrtvoly kvůli jménu nejdu. Stejně, prcek, o kterého se jedná nejvíc, na to nic neřekne a v dospělosti může říct cokoli. Já si prosadím že nechci jméno po tátovi, celý život se budu na to téma s manželem vadit, a nakonec mi syn vyčte, že se mu vybrané jméno nelíbí? Nikdy nevíš... Tohle jsme prostě řešili spíš s úsměvem
 wer 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(14.8.2011 9:34:47)
Ireno ~R^ tvůj názor se mi líbí
taky v rodině některá jména duplikujeme:-) i když ne úplně z otce na syna, ale moje dcea se jnenuje jako moje sestra, která má jméno po mamince , já mám po babičce(milované), neteř je po duhé babičce........ no a dvě jména mých dětí,ktrá jsou v rodině "originál" jsou zas v první desítce obecně~:-D


(a mimochodem, jména Pavel a Maie jsou moc kásná)
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 12:02:05)
Já mám taky ráda mamku i babičku, mám ráda i dědu a přesto bych se po něm nechtěla jmenovat. To s tím přece nemá nic společného. Zajímavé je, že snad kromě Čechů a Slováků nikde nemají takovou hloupou tradici, možná tak pojmenovat dítě po prarodičích.
 Hanule + 2 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 12:53:00)
není pravda, v arabském světě se běžně jmenují děti po svých prarodičích, respektive se třeba jejich jméno dává jako druhé křestní ( jestli jsem se správně vyjádřila)A nejen u arabů. Domnívám se že to je spíše v tradici která je po celém světě.
 PetraK 
  • 

Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 13:13:37)
Dříve byla tradice, že se nedávala jména žijících příbuzných. Tzn. že děti se jmenovaly po prarodičích, kteří už v době narození těch dětí nežili.... pověrčivost,no.
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 13:23:47)
OK, na arabskou kulturu expert nejsem. Ale žila jsem v Německu a Anglii a nic takového jsem tam neviděla, maximálně že to použili jako druhé jméno. Moje kamarádka Švédka se taky divila, co to máme za divný zvyk.
 Miilu 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 13:28:40)
Taky mám jméno po mamce, ta ho měla taky po své mamce, moje dcera má po mně, takže je toho jména už 4. Nevadí mi to, líbí se mi to a nikdy jsme s tím problém neměly.
Když jsem se vdala, mám jedno ze 4 nejpoužívanějších příjmení, tady na vsi se to naším příjmením jen hemží, ale svého jména jsem tu jediná já a dcera ~R^
Brácha je zase po tátovi, ten je taky po svém tátovi atd....
u švagrovců taky jedou po rodičích....

nevím, problém s tím opravdu nemáme ~t~
 Horama 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:24:35)
Tak jsi tam svého jména jediná nebo je tam ještě dcera? ~;)
 Miilu 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:56:33)
tak pardon, špatně jsem to vyjádřila, jsme tu jen my dvě -já a moje dcera~;)
 Huhika, J02/10+J01/12 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:39:21)
Souhlasím, u nás v rodině to ani není zvykem, naštěstí. Jedině bratránek se jmenuje po dědečkovi. Přítel by chtěl kluka pojmenovat po sobě a už fakt nevím, jak mu to vymluvit. U prvního jsem si prosadila své, teď asi bude dělat větší nátlak, ale stejně se nedám. ~y~
 Pippi 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 14:42:56)
Musíte mít holčičku ~t~
 Eliška Junková 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 20:33:01)
no nejhorší mi na tom přijde jak se to pak odlišuje, aby se v tom vůbec někdo vyznal. takže v rodině je pak třeba standa, staník a stáníček. a tomu chudákovi stáníčkovi to zůstane až nadosmrti, protože se to tak prostě vžilo... ~8~
 Ecim 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(11.8.2011 20:59:01)
Mám to stejně. Pokud někomu vyhovuje dávat jména po rodičích a prarodičích, tak v pohodě, je to jen a jen jeho věc. Já ale nechci děti pojmenovávat po NIKOM z rodiny, protože si myslím, že každá osoba by měla mít svoje jméno.
 chris 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(12.8.2011 8:27:03)
zrovna otázku jména pro první dítě řeším taky manžel naštěstí nechce aby se syn jmenoval po něm - jen tchýně se zeptala nebude-li to jirka po tátovi, že je to přece takové pěkné jméno - ´jsem jí vysvětlila, že se odmítám dostat do situace, že zavolám jirko a nepřijde nikdo, protože se oba budou vymlouvat, že mysleli, že volám na toho druhého :)
 Helena 
  • 

Re: Po rodičích ani náhodou 

(20.8.2011 22:06:05)
Tak to u nás jsem Helena podle rodokmenu už pátá, stejně tak jako moje dcera i první vnučka. Jsme na to v naší rodině tak jaksi hrdí, ale neptejte se mne proč.
 vakat 


Re: Po rodičích ani náhodou 

(9.10.2011 14:09:00)
U manžela v rodině je taky běžné, že se dává jméno po otci a matce. Mně se to nelíbí ani trochu. když jsme spolu chodili, posílala jsem mu dopisy a nikdo nevěděl čí jsou. Otevírání dopisů cizích dopisů je běžná věc, navíc se mi malá a stará nebo malý a velký nelíbí. Lidé mají tendenci k většímu srovnávání s rodiči. A jak tu bylo už několikrát psáno, když se řekne jméno, pak každý přemýšlí, o kom se vlastně mluví. Chybí mi tam jedinečnost jména. Mně se moje jméno líbí moc, ale nikdy bych ho své dceři nedala. My neměli vybrané jméno ještě 3 týdny před porodem. A dneska mi jméno naší holčičky přijde to nejúžasnější, které jsme jí mohli vybrat.
 .Žaba 


A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 12:04:20)
Tak tento článoček mi pripadá fakt zbytočný, každému je snáď jasné, že sa to okolo nás hemží Janami, Terezami, Kubami, Honzami... atď.
Mňa by skôr zaujímali tie málo až zriedkavo používané mená, ale pritom normálne použiteľné s českým (či slovenským) priezviskom.
 Pippi 


Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 12:10:22)
Mě taky, hlavně si vždycky ťukám na čelo, když dá někdo dítěti méně obvyklé jméno (tím nemyslím zrovna Šeherezádu a podobně) a ostatní vzdychají, proč jí raději nepojmenovali hezky česky Janička nebo Kačenka, že jim nejsou česká jména dost dobrá.
 .Žaba 


Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 12:14:12)
~t~ Tak to je dobré! :-) My sme dcéru pomenovali Juliana, a som spokojná, aj keď protesty sme si tiež vypočuli :-) Teraz čakáme syna, a mne nejako došla fantázia...
 Katka, kluci 12 a 8 
  • 

Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 12:27:39)
Juliana je velmi krásné jméno. Jen k tomu pojmenovávání po tatíncích - nepřipadá Vám v článku zajímavé,že o hodně víc kluků dostane jméno po otci než děvčátek po matce? Podle mě to svědčí o vyšší míře jisté ješitnosti u mužů, páni prominou :)
 .Žaba 


Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 12:32:51)
No to máš pravdu, u môjho manžela to tak bolo ~t~ Svokor proste prehlásil, že najlepšie meno je Jan (po ňom, samozrejme), a svokra dostala právo výberu až pri druhom synovi ~t~
 MarianaN 


Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 12:53:35)
Také mám ten dojem :-) Aby snad nebyl nikdo na pochybách, že ten a ten pán má syna ~;) Tohle nikdy nepochopím - a je mi líto dětí, které mají rodiče o něco méně rádi jen proto, že nemají to vysněné pohlaví. Navíc, taková dcera často v dospělosti pro rodiče udělá více než banda synů - znám takových případů hodně ~7~
 Huhika, J02/10+J01/12 


Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 14:44:29)
Tak můj švagr se jmenuje po tátovi... Aladár ~t~
Ale je to maďar, takže to zase není až tak neobvyklé v té oblasti, ale svému synovi to naštěstí už neudělal~;)
 Morrígan_Bójská 


Re: A čo menej používané mená? 

(13.8.2011 11:12:32)
Aladár Mézga je v maďarštině Vladimír Smolík~t~
 Irena2 


Re: A čo menej používané mená? 

(11.8.2011 22:59:25)
Jo, přesně. Ten můj byl taky skoro uraženej, když jsem v jeho přítomnosti řekla, že po rodičích nikdy, (za 1.máme v rodině Pavlů jak máku, za 2. nemůžu tu tradici předávání jmen vystát, a za 3. se mi vlastně jméno Pavel nijak zvlášť nelíbí).
Ješitnost vyhrála! první máme dceru, ale kluk je Pavel! ~t~ A miluju ho (oba)
 Bridgett 
  • 

Re: A čo menej používané mená? 

(14.8.2011 9:24:00)
Měli jsme to podobně - máme dva syny - u prvního manžel řekl rezolutně, že po něm se jmenovat nebude. Přitom má hezké moderní jméno, ale už jen kvůli těm zmatkům co to pak přináší, když se otec jmenuje stejně jako syn. U druhého syna chtěl jméno svém otci - Pavel. To jsem byla zase rezolutně proti já, protože to jméno se mi fakt nelíbí, i když tchána mám moc ráda. Takže máme nakonec Filipa a Patrika. Myslím, že jsme vybrali dobře - v rodině se tak nikdo nejmenuje a přitom to nejsou nijak neobvyklá jména a zase se tak nejmenuje každý druhý jako např. Matyáš.

Jinak se mi pojmenovávání po rodičích také moc nelíbí. U nás ve vzdálenější rodině jeden takový případ máme, jmenuje se stejně dcera, máma i babička a jsou to jen zmatky. Dceři se pak i ve 30 letech říká zdrobnělinou nebo ,,malá Janička"
 Veronika a Max 
  • 

Re: A čo menej používané mená? 

(14.8.2011 14:44:47)
My jsme dali synovi jméno Maxim a v širokém okolí je jedinný, to se mi líbilo už od základky a manžel nebyl proti :-) Nechtěli jsme dávat jména po nás ani po prarodičích nějak na tom nic nevidíme a ušetří to zmatky
 angrešt 


Re: A čo menej používané mená? 

(12.8.2011 8:52:56)
Katko, ono to souvisí s tím, že matka je jistá, otec nejistý. Proto mají otcové tendenci "označkovávat" své děti (resp. syny, ale vyskytuje se občas i "značkování" dcer, pokud to jde - např. Stanislava po otci Stanislavovi) co nejvíce, aby sami sebe i své okolí ujistili o svém otcovství~;) Sice zpravidla již označkují příjmením, ale je lepší to posichrovat i křestním jménem~:-D
U žen tato potřeba logicky odpadá a předávání křestních jmen v ženské linii je proto mnohem vzácnější.
 Morrígan_Bójská 


Re: A čo menej používané mená? 

(13.8.2011 11:10:35)
Pro Žabu: A co tyto jména?
Nikola, Gabriel
Adolf, Adrian, Alan, Albert, Alexis, Alfred, Alvin, Andrej, Ari(el), Artur, Atanas, Augustin, Aurel.
Barnabáš, Bartoloměj, Benedikt, Benjamin, Bivoj, Blahoslav, Bohdan, Bohumil, Bohumír, Bohuslav, Bolemír, Boleslav, Borivoj, Bonifac, Boris(lav), Branimír, Branislav, Bretislav
Ctibor, Ctirad, Ctislav, Cyril, Čestmír
Dalibor, Dalimil, Dalien, Damian, Dimitrij, Dorian, Drahoslav, Dušan
Eduard, Efraim, Eliezer, Egon, Eliáš, Elisha, Emilién, Ernest, Ezra, Ezechiel
Felix, Finn, Florian, Fredrik
Gilbert, Gideon, Gordan, Hanuš, Haštal, Herbert, Horymír, Hugo, Hynek, Chrudoš
Ilja, Ignat, Igor, Ivor, Ireneus, Ivan, Ivo, Izaiaš
Jáchym, Jaromír, Jeremiáš, Jeronym, Joel, Jonas, Jonatan, Jost, Jordan, Julian.
 Martina, 2 deti 
  • 

tradice 

(11.8.2011 12:36:41)
Pokud jde o tradice, tak v mnoha jinych zemich se davaji jmena po prarodicich. Je to povazovano za takove vyjadreni ucty k rodicum. Dokonce nekde jsou na to pravidla, jako ze prvorozeny syn dostane jmeno po otci otce, prvorozena dcera po matce matky (nebo otce, to uz nevim). Proste je to presne urceno. Takze se pak v rodinach stridaji v podstate dve jmena ob generaci. Pokud jsou ta jmena hezka, tak to neni uplne spatna tradice. Ale za kazdou cenu urcite ne.
 tradice 
  • 

Re: tradice 

(11.8.2011 12:54:11)
A co takhle Krišpín?
 PetraK 
  • 

Re: tradice 

(11.8.2011 13:18:52)
Kryšpín!! Ať je tam i nebo y, stejně je to úlet :-)ale k sobě jde dobře, je to divoký, ale aspoň jméno a příjmení spolu celkem skoro i hezky zní, KryšPÍn DoPIta, Kordula Stropnická už jaksi ne :-)
 Babsi+2 


Re: tradice 

(11.8.2011 13:21:49)
Kryšpín je staré jméno, mě osobně vadí méně než Steve nebo Jesse. Poslední dobou ulítávám na Anastázii (Stázička) a stále mě drží láska k "Rudolfovi".
 MaminkaVlaďka 


Re: tradice 

(12.8.2011 16:09:20)
Taky máme doma Stázinku a taky má jméno po babičce.A pro nás moc hezké.Stázka, Stázule , Stázinka, Stázička.~:-D
 Pippi 


Re: tradice 

(11.8.2011 13:26:13)
Kryšpín se mi nelíbí, ale o co je to horší než dát dítěti Jan (neříkám, že to není hezké jméno) a pak zavolat Honzíku a přiběhne pět dětí.
 Horama 


Re: tradice 

(11.8.2011 14:17:55)
Ale ono jméno Kryšpín není špatné, záleží k jakému příjmení. Já bych si ho nevybrala, protože malým dětem říkám nějakou zdrobnělinou jejich jména a k tomuhle mě vážně nenapadá nic, co by se mi líbilo. Ale pro mnohé rodiče ta nepřítomnost evidentní zdrobněliny může být naopak bod pro výběr.
 Horama 


Re: tradice 

(11.8.2011 14:15:23)
Naše první dcera málem měla jméno po manželově zemřelé babičce. Pár dní před porodem ale manžel přišel s úplně jiným jménem - že to náhodou slyšel v kombinaci s naším příjmením, že se mu to moc líbí a co bych tomu říkala. Rozhodovali jsme se až na porodním sále a dcera se po babičce nakonec nejmenuje.

Nechtěli jsme tedy opakovat žádné jméno z žijících příbuzných, se kterými se běžně stýkáme, ani jména po nás. A protože manželův bratr, bratránci a sestřenice měli všichni děti dříve a nepojmenovávali je po sobě, hodně jsme toho proškrtali hned podle tohoto kritéria, ač tam bylo hodně jmen, která by se nám líbila. ~t~ Uvidíme, jak dopadne druhé dítě.
 sušenky 


Re: tradice 

(13.8.2011 14:29:43)
~:-D Jo, tak to jsme na tom byli podobně. Velká rozrostlá rodina a my chtěli jméno, které u nás není a přitom české. No bylo to složitý :-) Ale vybrali jsme!
 Jája 
  • 

Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 13:54:47)
Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? Příjmení po nich taky má a za to se rodiče nestydí. Mně to osobně přijde jako výraz úcty ke starším. Moje dcera se jmenuje po své babičce, mojí mamince, protože to byla úžasná žena, i když se narození vnučky nedožila. Navíc je to jméno mezinárodní, takže s ním nemá problém ani v zahraničí. Bráchovy děti se jmenují po otci, po dědečcích (oba dědečkové byli Františkové) a i další mají jména, která se v rodině vyskytovala. Nikdo s tím nemá problém.
Dávat nějaké jméno anglické nebo jaké jen proto, že je to momentálně módní? No nevím, pamatuju dobu, kdy bylo ve školní třídě pět Davidů, protože to jméno se zrovna dostalo do módy. To už se dítě může jmenovat Sněhurka Skočdopolová, Jasněnka Kostohryzová nebo Winnetou Makovička, vždyť se jim ještě budou kvůli střelenému jménu smát.
 .Žaba 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 14:11:09)
Existujú aj iné mená, okrem tradičných, ktoré nie sú rozprávkové, anglické, či indiánske. Ale pekné české. Bohužiaľ sme si o nich v článku prečítať nemohli, a to ma mrzí.
Výraz úcty - no neviem, ja to takto nevnímam. Ak by mali byť moje vnúčatá pomenované po mne, tak to by ma síce krátkodobo potešilo, ale úctu vyjadrovanú deťmi by som si priala vidieť napr. tak, že ma nestrčia do starobinca, ale nechajú umrieť pekne doma v kruhu rodiny... To je pre mňa prejav úcty...
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 14:14:28)
Nevím proč by se musela dávat jména typu Jasněnka nebo Vanessa, když nechci jméno po rodičích. Mně to prostě přijde jako nedostatek fantazie a také jak už jsem psala výše, že dítě nemá svou vlastní originalitu, je to jen můj názor. Promiň, ale srovnávat křestní jméno s příjmením je mimo mísu. Co se týče jména po prarodičích, to už jako takový problém nevidím, zaprvé často už nemají stejné příjmení a zadruhé těžko budete říkat malá Jája(tvá dcera) a velká Jája (babička), tam se to asi plést nebude.
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 14:55:48)
nevím proč by kvůli jménu nemělo mít dítě svoji vlastní originalitu....~d~...jak jsem psala, dcera má jméno po mně a je tedy originální až až, až mi z toho jde někdy hlava kolem ~t~
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:24:17)
protože nemá ani vlastní jméno ~;) ale jak už jsem několikrát napsala, je to jen můj názor, tobě a ostatním, co si se jménem dětí hlavy nelámou, ho nevnucuji.
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:45:38)
ale lámali jsme si hlavy, neboj se, ale stejně jsme nakonec skončili u toho jednoho.....
já ti tvůj názor taky neberu, prostě každému se líbí něco jiného ~d~
samotné jméno má mnoho podob, a ještě se mi nestalo, že by nám řekli stejně, já mám ustálenou jednu formu, ona druhou...
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:49:28)
Miilu ~x~ já se nechci hádat, vyjadřuju svůj názor z pohledu dítěte pojmenovaného stejně jako generace před ním. Pokud vám to vyhovuje, je to jen dobře. Já za to rodičům rozhodně neděkuji, byť je mám ráda.
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:52:28)
taky se nechci hádat, ale nelíbí se mi, když mi někdo říká, že jsme pojmenovali dítě po sobě, protože nemáme dost fantazie nebo jsme líní o tom přemýšlet~;)
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:02:47)
a přemýšleli jste i nad jiným jménem, nebo to bylo automaticky dané? já mám třeba kolegyni, která chce dát jméno po sobě, manžel s tím nesouhlasí, ale asi do toho nebude moci vůbec mluvit.
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:11:02)
ano, přemýšleli jsme, ale prostě intuitivně jsem dospěli k tomu, že jí bude sedět nejlépe. Nebylo to předem dané.
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:27:01)
vidíš, to mě vůbec nenapadlo, že by něco muselo být dané - u nás, v naší rodině je to tradice, kterou ale celkem všichni rádi, dobrovolně a ochotně dodržují...~x~

A jak se znám, kdybych měla mít něco nařízené, tak mají všichni smůlu i kdyby se stavěli na hlavu...!~t~
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:23:49)
Napadlo mě, že by se moje dítě mohlo jmenovat i jinak, ale mě se prostě moje jméno líbí (už jen proto, že není běžné - já byla v ročníku vždycky sama, vlastně doposud málo kdy potkám jmenovkyni- krkomě své rodiny), má i moc pěkný výklad (slavná mírem, oslavující mír) a když si k tomu přičtu ten pocit sounáležitosti, který ve mě vyvolává je to prostě jasná volba... Nemám obyčejné jméno.
Nevylučuji ale, že kdybych se jmenovala třeba Jana, Petra atp., mluvila bych jinak...

Vůbec by mi nevadilo, kdyby manžel chtěl, aby se syn jmenoval po něm - Karel, on ale nechtěl dávat jména po nikom z rodiny vůbec - striktně...
Mě se od dětství opravdu hodně líbilo jméno Jan - opět - znám asi jen 3, bohužel jeden z nich je manželův syn z 1. manželství - to tedy vypadlo jaksi samo...
"Jakub" naprost přirozeně vyplynul z užšího výběru jmen, která se líbila nám oběma - já v té době znala Jakuby pouze 2 (kamarád a přiženěný syn do širší rodiny). To, že je to tak časté jméno jsem zjistila až na hřišti. Do té doby jsem totiž vůbec neřešila, jaká jména se dávají/nedávají.
Pro hrála hlavně jeho zdrobnělá podoba - Náš Kubča už má ze svého jména tolik zdrobnělin od všech z rodiny, že se to ani nedá spočítat ~y~ Hlavně tchýně je v tomhle úžasná~x~~x~
Paradox je, že já mu stejně říkám hlavně dvěmi přezdívkami, 1. získal už v bříše, druhou má od miminka...~m~ Má je rád obě. I my s manželem si říkáme přezdívkami - máme to prostě rádi~m~
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:39:47)
Hele, Pippi, každý to má fakt jinak - to spíš obhajovat takhle svůj názor je v tomhle případě úplně mimo mísu.

Já určitě chápu tvůj pohled na věc (ty se zřejmě jmenuješ jinak, než tvoje mamka/babička), stejně jako chápu názor toho, kdo se jmenuje stejně a vadí mu to.
Zase ale pochop, že třeba mě a zřejmě i pro někoho jiného už i jen volba stejného křestního jména po někom z rodiny dává ještě další, širší, rozměr.
Co se týče vztahování to na originalitu té které osoby - to je v tomhle případě zas mimo mísu u mě~Rv.
To mi zas připadají úplně ujetý rádoby originální jména, ze kterých můžou mít malé děti spíš velký komplex...

Zaplať bůh, že se to nenařizuje a každý může dát svému dítěti jméno, jaké chce.~2~
~2~~2~
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:47:50)
Mirko, nechápeš, já se právě jmenuju jak po mamince, tak po babičce, takže vím velice dobře o čem mluvím, přečti si můj úvodní příspěvek ~t~ Jinak bych si netroufala to soudit. Neříkám, že stejné jméno ubírá originalitu v tom smyslu, že dítě nemá žádnou osobnost, ale velkou část jí dle mého názoru ztrácí tím, že nemá "vlastní" jméno a jak už tady bylo hodněkrát řečeno, mluví se o něm jako o malém, velkém, starém, prostě se musí specifikovat, na kterého nebo o kterém se mluví.

Jinak souhlasím, každý to vidí jinak ~x~
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:50:45)
v životě mi nikdo neříkal "malá ....." a mamce "velká ....", to se nám nidky nestalo!
 Jity+Ani+Dori 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:11:16)
to buď ráda, já byla malá a mamka velká, potom jsem ji přerostla a byla jsem "malá velká" a mamka "velká malá"
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:14:31)
já byla malá, mamka velká, teď jsem mladá, mamka stará ~a~
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:44:39)
No, tak to je dost nešťastné. To chápu.

U nás mezi rodinou je to pořád o Mirce - babičce, velké Mirce - mojí mamce, malé Mirce/event Mirušce (babičky), Mirunce(mamka)~f~ - to jsem já(mě se ale líbí, když mi takhle babičky říkají). I když jsem z nich největší~t~

Babičce ale její kamarádky říkají "Míra" a to mi přije taky pěkný...

Mě teď v práci říkají Miri, v minulé Míruška a ještě jen v 1. pádě (to vymyslel šéf - byly jsme tam 2 - s kolegyní Miluškou-Miluší a byli jsme Míluška a Míruška~t~, zvláštní je ale, že to až na něj všichni pletli a prohazovali (prý, že ke mě-blond jde spíš ta jemnější Míluška, k ní zas-brunetka, ta Míruška)... njn...
Bylo to milé. Když ho občas vidím/volám mu, jsem pro něj pořá Míruška~x~
 Irena2 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 22:46:34)
Já byla někdy kolem dvacítky v práci v kolektivu 13ti ženských a byla tam taky jedna Mirka, zhruba stejného věku jako já. (dvě "mláďata" mezi staršími) a prostě jsme byly Ira a Mira. Do teď, když se potkám s některou z těch kolegyň, nebo když si s Mirou píšem po Skypu, snad vždzcky použijem stejnou přezdívku, přestože už nikdy mi tak nikdo neříkal. Většinou mi všude říkali Irenko! A u nás v dědině taky, (37let).Někdy mě to točí, ale co, lepší, než kdyby se ke mě točili zády.
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(15.8.2011 8:32:24)
~;):-)
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:48:01)
Mirko, jsme tu proti velké přesile ~t~
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:50:24)
ještě otázečka: která originální ujetá jména máš třeba na mysli, když vynecháme Kryšpína o kterém se tu už diskutovalo?
 Manka, 1 syn 
  • 

Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:52:08)
Třeba Florián - naši známí ho mají. Ale když si zvykneš, není to tak hrozné.
 Jája 
  • 

Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 19:23:07)
V hasičském muzeu jsem kdysi prováděla Holanďana, profesionálního hasiče. No, a protože patronem hasičů je sv. Florian, hádejte, jak se jmenoval jeho syn? No, přece Florian.
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:54:22)
Edina
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:56:37)
myslíš, že z takového jména bude mít holka mindrák? Já myslím, že ne
 Miilu 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 15:57:50)
já myslím, že na vsi, kde žije 300 lidí, docela ano ~d~
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:09:41)
No, třeba jedna malá holčička u nás v baráku se jmenuje Linda-Emma, takže náš Kubča, kerá ji má moc rád, jí říká Lindička-Emička - ~8~~8~
a to jsou obě ještě vcelku normální jména.
A mě to tahá...za uši...za jazyk..

Víš, třeba já ráda zdrobňuju, a konkrétně třeba ta Linda-Lindička mi přijde dost hrozné...
Všeobecně mám ráda spíš česká jména, pokud možno s nějakou historií... zas ale - je to jen a jen můj názor

 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:15:41)
já si na zdrobněliny nutně nepotrpím, někdy zdrobnělina dokáže jméno zkazit, ale líbí se mi, jak tvůj syn říká Lindička Emmička ~t~ já bych jí tak neříkala, ale je vidět, že synek jí má rád
 KoproFka 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 16:32:39)
no jo, to je velký milovník~m~, u nás na sídlišti je asi 7 holčiček o rok až dva mladší než on a jen 2 kluci (včetně jeho)... všechny! je má omotaný už teď kolem prstu - manžel mu úplně nepokrytě závidí, jaké to bude mít úžasné, až bude v pubertě~6~

Kupř. s Terezkou od cca 3 let pokaždé návštěvu u nás doma zahajují a končí v posteli pod peřinou~y~... zatím to s kámoškou ještě neřešíme, ale už začínáme pozvedávat obočí~b~
 Petraend, Dennis a Nicolas 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 20:49:10)
V náší rodině tato příšernost bohužel je. Děda Antonín, strejda Tonda, bratránek Tonek a jeho syn Toníček. Mě to prostě přijde ulítlé.
 Jája 
  • 

Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 21:00:56)
Náš profesor na střední škole se jmenoval Theodor. Z prvního manželství měl syna Theodora. Pak se rozvedl, oženil a měl druhého syna, opět Theodora. No, a z třetího manželství se jeho syn jmenoval opět Theodor. Taky by mně zajímalo, jak na ně doma volali, když byli všichni spolu.

Jinak já jsem Jarmila. To taky není zrovna časté jméno. V rodině se přede mnou toto jméno nikdy nevyskytovalo, a přesto jsme byly na základce v jedné třídě Jarmily hned tři. Dokonce mám na druhém konci města jmenovkyni se stejným jménem i příjmením, ale příbuzná to není, nikdy jsem ji neviděla, jen se mi občas do schránky zatoulala její pošta.
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 8:03:45)
Jájo, to si děláš legraci! To už mi přijde jako těžká úchylka.
 Jája 
  • 

Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 8:17:11)
Myslíš s tím Theodorem? To si legraci nedělám, spíš si myslím, že ho ty ženy měly tak rády, že po něm prostě dítě chtěly pojmenovat. I s tím jsem se potkala. Manželé byli domluveni na jménu dítěte, ale když se přišel otec podívat na novorozeně, s úžasem zjistil, že se dítě jmenuje jinak. To se třeba stalo mému příteli: dítě se mělo jmenovat Jirka, ale po narození si to matka rozmyslela a dítku dala jméno Milan po otci. I to se v životě stává. Hodně chlapů je na to dokonce hrdých, když se dítě jmenuje po nich, můj brácha třeba taky.
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 8:45:24)
Ano, to chápu, že třeba v návalu lásky dají matky jméno po otci neplánovaně, ale mít tři syny stejného jména?? To teda fakt nechápu, chudáci kluci.
 Ecim 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 13:09:16)
Já mám svého manžela také moc ráda, ale už za svobodna jsem si prosadila, že se žádné naše dítě nebude jmenovat ani po něm, ani po mně, ani po nikom z rodiny.
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 8:06:23)
Já taky na zdrobnělinky moc nejsem a jméno pro dítě určitě nebudu vybírat podle možných zdrobnělin. Dítě je malé tak krátkou dobu, že je podle mě důležitější vybírat jméno podle toho, jak mu/jí budou říkat až povyroste. Kromě toho, zdrobnělina se nakonec vždycky nějaká najde, pokud na ní někdo trvá.
 Jity+Ani+Dori 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 22:12:17)
Lindě se nechá říkat i Linduška
 Ivulle 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(17.8.2011 18:13:31)
Mirko, moc se mi líbilo tvoje vysvětlení argumentů pro přejímání jména po rodičích, i když nejsem zastáncem stejných jmen.
Myslím si ale, že dítě z netradičního jména mít stres nebude. Jediní, kdo tohleto řeší, jsou dospělí, kteří nejsou schopní přijmout nic jiného než čemu ve svém životě navykli. Dětem netradiční jména přijdou úplně normální, stejně jako jim přijde normální Internet, mobily, počítače..
 Ecim 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(11.8.2011 21:08:59)
Naše děti se nejmenují po nikom z rodiny, ale mají hezká česká jména. Starší syn má jméno hodně obvyklé, čemuž jsem se chtěla vyhnout, ale nevadí mi to. Jsme Češi, existuje spousta hezkých českých jmen, a tak nevím, proč bychom měli dávat jméno cizí, ta vlna Pamel, Kevinů a já nevím, čeho ještě, je mi dost proti srsti.
 Horama 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 13:26:13)
No vidíš, já podle svého okolí zase vždycky měla za to, že Daniela je poměrně obvyklé jméno. A znám tedy hezká jména v Česku už zdomácnělá, která v první dvacítce nejsou a dokonce ani nikdy nebyla. Jenže kdybychom to začaly my dvě porovnávat na konkrétních příkladech, snadno bychom mohly zjistit, že každá za hezká jména považujeme něco jiného. ~t~
 Horama 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 13:45:00)
Schválně. Podle mě krásná jména v Česku nikoho příliš neudivující (a pořadí používanosti - tedy z roku 2009):

Jitka (177.), Iveta (198.), Zuzana (42.), Monika (68.), Daniela (65.), Klára (35.), Markéta (50.), Alena (105.), Beata (132.), Denisa (59.), Ivana (165.), Pavla (141.)

Michal (30.), Jaroslav (67.), Arnošt (367.), Bořek (390.), Ivo (285.), Milan (92.), Radek (378.), Štefan (4474.), Viktor (84.)

Pravda, zdaleka ne každé by se hodilo pro rodinu, jejíž dítě se bude běžně představovat i v zahraničí.
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 13:50:33)
Mně se moc líbí Denisa, ale byla mi zamítnuta. Taky mě překvapuje, že Michal je až třicátý, myslela jsem, že je to hodně populární jméno.
 kili 
  • 

Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(13.8.2011 10:23:48)
http://www.kdejsme.cz/

(a jen okrajově - deváté nejčastější příjmení je zajímavé)
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 8:04:41)
Ecim, ale neobvyklé jméno (nebo méně používané) přece nemusí být nutně Pamela nebo Kevin.
 Ecim 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 13:08:06)
Pippi, to skutečně nemusí. Jen mi někdy originalita za každou cenu připadá trapná. Opravdu bych nechtěla zažívat celý život situaci, že když se někde představím, tak se mě všichni třikrát přeptají, jak že se to vlastně jmenuji a proč mám takové divné jméno. Na druhou stranu jsem se snažila vyhýbat se jménům až příliš obvyklým. (Z 50% mi to ale nevyšlo. ~t~)
 Pippi 


Re: Proč by se dítě nemohlo jmenovat po rodičích? 

(12.8.2011 13:45:33)
jo, to máš pravdu, např. ten Kevin nebo Brian jsou tady originální, ale s českým příjmením to působí spíš směšně. Navíc se mi nelíbí, když někdo pojmenuje dítě takovým jménem a pak mu výmýšlí zdrobněliny typu Kevča, Sofča nebo Larča.
 Jity+Ani+Dori 


Po rodičích nebo jiné? 

(11.8.2011 15:27:25)
Já jsem Jitka po mamce. Tak to chtěl můj otec. Moje dcery mají jména podle toho kdy se narodily. Anička je rozená v prosinci, proto má svátek v létě. Dorotka se narodila v červenci, proto má svátek v zimě. Navíc obě mají svátek 26. Anna je 26. července a Dorota je 26. února. Tak se nám to alespoň dobře pamatuje ~g~
 sušenky 


Re: Po rodičích nebo jiné? 

(13.8.2011 14:19:18)
My vybírali jména ze jmen generace dnešních maminek. Rozhodně jsme nechtěli jména dnes moderní a dle nás už "obnošená" typu Adéla, Anna, Amálka, Tereza, Jakub, Lukáš, Vojta či Matěj. A už vůbec ne cizí jako Vanessa, Jenifer, Valentina, apod. Takže máme ryze českou Martinku a Petrušku. Obě se narodily 8. (jedna v létě druhá v zimě - prostě náhoda) a obě mají svátek 17. (o letních prázdninách). Navíc se nám ty jména tak nějak podle zvuku k sobě hodí. Rozhodně není ani jedna po rodičích :-D ani prarodičích - to bylo nám oběma jasné ještě předtím, než jsme vůbec čekali první mimčo. Mám taky pocit, že je to víc komplikací. Sice tradice je tradice, ale mít v rodině samýho Petra nebo Josefa nebo Karla ... to fakt ne. ~:-D
 Binturongg 


Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(11.8.2011 16:41:00)
Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných, natož po rodičích ~8~ , ale nevím, kde se tato tradice vzala.
Jistě, jde o rodinný folklór, někdo to má naopak, ale připadá mi nepraktické, když se část roiny jmenuje stejně ~d~
Dost na tom, že si teta vzala chlapa se stejným jménem jako její brácha (můj otec) ~:-D
 Pippi 


Re: Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(12.8.2011 8:03:07)
Já myslím, že českých dívčích jmen je hezkých spousta a nemusí být vůbec v první dvacítce. Ale s chlapeckými je to horší, čekáme dítě a na chlapeckém jménu se s partnerem neshodneme, hezká jsou ta v první desítce a moc se mi nechce z nich vybírat.
 KoproFka 


Re: Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(15.8.2011 8:36:41)
jasně, chápu.
Mě ne. Mě to naopak přijde normální - na své jméno jsem pyšná, o to víc, že vím, jak úžasní lidé z rodiny ho také nosí.
 KoproFka 


Re: Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(15.8.2011 8:37:37)
jo a ...nikdy bych smé mamce neřekla jménem, ani babičce!
 Horama 


Re: Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(12.8.2011 13:22:24)
Sestřenka, co se jmenuje po mamince, si teď bude brát chlapa, co se jmenuje jako její otec. Nechtěj vědět, jaký zmatek v rodinných párech to teď v konverzaci dělá. ~t~
 Jája 
  • 

Re: Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(12.8.2011 15:16:38)
Zmatek nepůsobí jen jména, horší jsou rodinné vazby a vztahy. Jedna a tatáž osoba je táta, brácha, strejda, švagr, syn... To je pak horší vysvětlování, když tam jsou malé děti a nechápu, že já mluvím o bráchovi, který je zároveň jejich tátou, ale moje malá dcera o něm mluví jako o strejdovi, zatímco pro dědu je to syn... To pak přijdeš na to, že je rychlejší použít křestní jméno dotyčné osoby, protože menší děcka v tom mají hokej. Při hovoru v tom ostatně bruslí i dospělí.
 sušenky 


Re: Nepojmenováváme po nikom z žijících příbuzných 

(13.8.2011 14:23:26)
No přesně, ale pokud se brácha, děda i synovec jmenují např. Pavel, je to zmatek nad zmatky. Jména by měly plnit úlohu rozpoznání jednotlivé osoby, takže pokud se všichni jmenují stejně, ztrácí jméno smysl. Aspoň tak to chápu já.~;) Ale proti gustu...znáte to.~;)
 Hadi a spol 


Po kamarádce a její sestře 

(12.8.2011 21:41:59)
Naše holky se jmenují po kolegyni z práce a její sestře, ve stejném věkovém pořadí jako byly ty dvě starší - prostě ta starší rozumnější je Monika a ta o minutu mladší je Lucie :-)
Syna Václava jsme dali po tchánově bratranci - líbilo se nám oběma to jméno.
Náš další potomek bude buď po tatínkovi, protože jsem mu slíbila, že případné čtvrté dítě kluk bude tedy po něm a nebo to bude Marie po tchýni, která byla skvělá babička a v říjnu nám zemřela.
 ujinka 


Tereza 

(13.8.2011 17:45:51)
Taky máme jednu Terku doma, kluk se jmenuje Ondra.:-)
 nettie 


Proč ne? 

(15.8.2011 14:24:26)
Jsem z těch, kde dědění jména má dlouhou tradici-babička, maminka, já i dcera jsme Jindřišky. Problém s tím nikdy nebyl, naopak jsem vždycky měla svoje jméno moc ráda, protože moc jmenovkyň neznám.
Druhá dcera je Antonie (Tonička, Toňa) po prababičce, syn by byl Oldřich po tatínkovi (už 5. toho jména). Asi máme v rodinách hodně silné vazby, protože jsme se na tom shodli hned na začátku.
 štěpánkaa 


Re: Proč ne? 

(15.8.2011 14:54:01)
netie, nechci se tě dotknout, ale to co jsi popsala není příznak "silných vztahů v rodině", ale spíše silného vztahu k tradici. myslím si, že spousta rodin má silné a blízké vztahy, ale ne ve všech se "dědí" jméno. Znám rodinu, kde se jména dědí, ale její členové se spolu vůbec nestýkají a jsou rozhádaní~d~~d~~d~
 nettie 


Re: Proč ne? 

(15.8.2011 15:59:33)
Máš pravdu, nechtěla jsem, aby to vyznělo, že tam, kde se jména nedědí, rodina nefunguje.~f~ Já zase znám spoustu skvěle fungujících rodin, kde se každý jmenuje jinak. ~;) I když pro mě byly dobré vztahy s mamkou i s babičkou jedním z důvodů, proč jsem jméno vůbec navrhla (tedy kromě toho, že se mi líbí).
 Blobi 


Re: Proč ne? 

(19.8.2011 22:19:31)
Pro našeho syna jsme měli vybrané jméno Jáchym, a pár dnů před porodem přišel manžel s tím, že koukal do kalendáře a že by se mu moc líbilo jméno Prokop. Nejdřív mi to přišlo hrozné, ale dneska jsem ráda, že se náš malej takhle jmenuje. Je to jméno málo frekventované, takže když na něj volám, vím, že nepřiběhne dalších pět, jako je to v případě Janů nebo Jakubů, kterých je všude hafo. Nejdřív jsem chtěla dát jméno po manželovi, ale vzhledem k tomu, že se tak jmenuje tchán, tak jsem si řekla, že tu radost mu teda neudělám. ~t~
 Karyp 
  • 

Jména v ČR 

(30.8.2011 23:47:16)
Osobně nerozumím tradici předávání jmen po rodičích, ale budiž, každého věc...stejně si ale myslím, že češi jsou opět v něčem brutálně konzervativní a dokud budou, tak se ve třídě budou potkávat děti stejných jmen, buď tradičních nebo těch, co právě jedou na módní vlně. Kdokoli, kdo dá něco mimo mainstream, vlastně rozšiřuje možnosti a obzory druhým. I když přitom občas pěkně ujede :-). Na druhou stranu pro ty, kdo se tu ohání pěknými českými jmény - ani Tereza, Jakub apod. nejsou česká jména a myslím, že v době, kdy vstupovaly do naší země (asi přes šlechtu či přistěhovalce) určitě budily podobné vášně, jako dnes Vanessy a Kevinové.....pokud se bavíme o českých nebo aspon slovanských jménech, museli bychom dávat jména jako Svatopluk, Kazi, Teta apod. To asi doma má málokdo. Takže já jsem jen pro Vanessy a Keviny, i když mě osobně se to nelíbí, jednoznačně to rozšiřuje výběr do budoucna. A to je dobře. I když bych velmi, velmi brala v potaz příjmení.....

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.