| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Montessori školička: Otevírání uzávěrů

 Celkem 18 názorů.
 Patricie 
  • 

Co doma??? 

(14.1.2011 15:01:14)
Mé děti se doma naučily mnohem víc věcí:-) Ta Montessori školka je dobrá pro děti, kterým se rodiče doma nevěnují (např.neukážou, jak se peče buchta...) :-(. Zaplatí drahou školku, kde se věnuji domácím činnostem.
 Dana + Anetka 2roky 
  • 

Re: Co doma??? 

(15.1.2011 19:50:55)
Naprosto souhlasím. Zatím všechna videa co jsem viděla, jsou o domácích běžných činnostech. S dcerou jsem zatím doma a zvládá vše co se draze platí v Montessori ;-) Asi si taky založím školku :-D
 VeroniqueP 


Re: Co doma??? 

(15.1.2011 22:18:48)
Ano, mate pravdu, je to (na zaciatku) o domacich cinnostiach;-) A vdaka bohu, ze existuju osvieteni rodicia ako ste vy a tieto cinnosti detom ponukaju. No na druhej strane su aj taki, ktorych mozno ani nenapadne, ze deti by nieco podobne mohlo bavit. A tieto videa by im v tom napriklad mohli pomoct:-)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Co doma??? 

(15.1.2011 22:29:24)
ano, já jsem takový zabedněný rodič, kterému tahle vida jsou inspirací, takže díky za ně.

Donalé matky, smiřte se s tím, že ne všechny jsme perfektní a napadá nás, jak zabavit užitečně děti... Pro nás jsou tahle videa fajn. Třeba hledání pokladů ve fazolích se dětem moc líbí a vyžádají si to tak 2x týdně ~R^~;)
 Dana + Anetka 2roky 
  • 

Re: Co doma??? 

(16.1.2011 21:38:53)
Moc děkuji za pochvalu, ještě jsem nikdy neslyšla, že bych byla dokonalou matkou :-D a rozhodně se tak necítím. Jen používám mozek a přemýšlím, co by bylo vhodné pro mé dítě, čtu si (odbornou?) literaturu o výchově a vzdělávání, kupuju knížky pro děti, interaktivní hračky, vyžaduju, aby se mé dítě účastnilo domácích činností: není tu na návštěvě a bydlí tu s námi, tak ať se taky (úměrně věku!) účastní na dění. Malujeme si temperami, vodovkami a prstovkami, pouštíme na cd lidovky a taky na ně tancujeme a zpíváme, "hrajeme" na hudební nástroje, vaříme panenkám, učíme se písmenka a čísla, přesýpáme fazolky a nebo knoflíky, třídíme tvary a stavíme komíny z kostek atd atd... Co je na tom tak dokonalého?!
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Co doma??? 

(17.1.2011 9:07:55)
Rozhodně si o sobě nemyslím, že jsem ideální matka :-( Ale, že může dítě doma zametat, přendavat kostky cukru do cukřenky, něco míchat, otírat stůl, sešlapávat petlahve, sundavat prostěradlo z postele, nosit dříví, hrabat listí, sázet hrášek apod., to mě napadne i při mé občasné mentální indispozici. :-)
 Dana + Anetka 2roky 
  • 

Re: Co doma??? 

(18.1.2011 0:03:41)
dávám palec nahoru! ;-)
 SP Petra, M+M 
  • 

Re: Co doma??? 

(17.1.2011 21:44:11)
Pravě proto jsou Montessori školy. Děti se tam nauči některé věci, na které i "dokonalé"matky zapomenou, např. připravit talíře a příbory před svačinou i obědem atd. Ve státní škole nemohou nic dělat ani pomáhat.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Co doma??? 

(18.1.2011 9:22:14)
Že dítě může - přiměřeně svým schopnostem - chystat a sklízet nádobí - na to nemusím být dokonalá matka. To je snad logický. Klukovi jsou 3 roky a dovolím mu nosit prázdné talíře nebo misky s něčím, co se může rozsypat, nikoliv vylít, a příbory. Když byla holka ve školce, běžně si po sobě nádobí uklízeli. Ve státní školce. A ty jsi psala o Montessorri škole, nevím, jestli to nebyl překlep. Tak ve škole - v jídelně, je přeci běžné, že si děti fasují jídlo u okýnka a pak to zase odnášejí.
 MiliP 


Re: Co doma??? 

(18.1.2011 8:16:46)
Mne neustále nepřestane fascinovat, ten zjednodušený náhled, že kdo má Montessori se dětem doma nevěnuje a tudíž dá dítko do takovéto školky, aby odvedl jeho práci. Stejně tak, že dítka tam pouze přesýpají a zametají. Navíc zde jsou pouze náhledy na možnost ukázat i činnosti, které se dají dělat doma, není to celistvá koncepce Montessori.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Co doma??? 

(18.1.2011 9:37:38)
Tak dejte ukázku něčeho, co se doma s dítětem dělat dá, ale "průměrnou" matku to nenapadne. Když mi někdo bude "radit", že dítě může doma zametat, zavírat lahve, stlát, vyndavat prádlo z pračky apod., tak mi připadá, že ze mě dělá blbce. :-)

Musím přiznat, že většinou mi připadá, že výhoda "jiných" školek není v nějakém zásadním odlišném přístupu, ale v tom, že tam bývá míň dětí. Jsem přesvědčená, že kdyby v "normální" školce bylo ve třídě třeba 12 dětí místo 25, taky by se tam spousta věcí dělalo jinak a líp.
 MiliP 


Re: Co doma??? 

(18.1.2011 10:40:30)
Nejsou to mé ukázky. Jinak nikdo netvrdí, že je to něco převratného. Já zase znám hodně maminek, které dítku nedovolí vyskládat myčku, hrát si s vodou a přesýpat. Jelikož je z toho nepořádek. Také nikdo netvrdí, že to mnoho maminek nedělá tak nějak intuitivně. Většinou se ozývá druhá strana, že ty maminky, které dají dětem volný prostor a nechají je přesýpat a podobně jsou divné. Ale znovu opakuji, celkově je to o něčem jiném. A ano, zcela jistě má tato školka výhodu už jen v tom, že na 8 - 10 dětí jsou dvě učitelky, což dělá zcela jistě opravdu hodně. Ale třeba se tam starají o zvířátko, pěstují si na zahrádce zeleninu, vaří a pečou. A dělají i jiné věci, ale mám obavy, že prostě někdo vidí jen výsek přesýpání. Sama píšete že nosí prázdné věci, proč nenosí ve třech letech i tekuté? Samozřejmě nemluvím o tom, že by mohlo být něco horké. A ten koncept je nastaven prostě na dítko a důvěru v něj a těžko se to vysvětlí.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Co doma??? 

(18.1.2011 12:31:02)
Nenosí doma tekuté, protože je zbrklej a vylije to a mně se to nechce utírat. Často jenom když pije, dá to rychle od pusy na stůl a vylije to. Možnost naučit se to, ale má. může si hrát s vodou v koupelně a od jara do podzimu na zahradě. No a pak právě pokaždé, když pije.

Co se týká vaření a pečení ve školce- když budou ve školce dvě učitelky na 8 dětí, trvale, jistě by to šlo zařídit. To samé ohledně zahrádky nebo domácích zvířátek.
 MiliP 


Re: Co doma??? 

(18.1.2011 12:40:38)
Vidíte, já bych ho to nechala utřít, třeba by si dal příště více pozor. Pokud to vylil, je schopen to jistě i utřít? Jinak ono je něco jiného hrát si ve vaně a na zahradě, kde vylití nevadí. Naše malá nosí vodu ve dvou a i nalévá polévku naběračkou, umí si nalít pití ze sklenice. Ale také si to uklidí a to je i jedna z věcí o kterou se to opírá. A zcela jistě je to i tím, že si od roku a půl prostě trénovala přelévání a přesýpání, které je zde kritizováno. Prostě chtěla, tak si to dělala - ale cíleně dle svého. Ne jen tehdy, když se náhodou doma má něco přesypat. Myslím, že díky té zodpovědnosti se to naučila mnohem rychleji. Samozřejmě souhlasím, že je to hodně o tom, že je více učitelek na méně dětí, ale pro někoho je to opravdu výhoda, že se dítku opravdu někdo věnuje a to dítko se více zapojí a nesplyne s davem. Kvůli tomu bych ale neodsuzovala ty maminky, že doma s dětmi nic nedělají. ~;) Navíc mají i trošku jiný styl výuky a zapojování dětí. A to je to, co někomu prostě vyhovuje a líbí se mu to. Není to o tom, že je tam maminky dají, aby se naučili základní znalosti, protože se jim to doma nechce. Naopak, většina těchto maminek děti zapojuje již od mala dle volby dětí a jejich "potřebám".
 Misa W. 


Re: Co doma??? 

(18.1.2011 15:28:15)
Dobrý den, kdyby tato videa, ktará jsme s dětmi nahráli ukazovali, o čem Montessori systém je, tak věřte, že by se nám všichni, co Montessori znají velmi vysmáli. Ve videu "Seznamte se s Montessori" uvádím, že Montessori systém obsahuje mj. 5 vzdělávacích oblastí, toto je jen prvotní základ, činnosti praktického života a také tam uvádím, že je samozřejmě lze všechna dělat v domácím prostředí:-).

Všem, kteří o Montessori pochybují mohu jen říci, jděte se do nějakých školek či škol podívat:-).

Toto je opravdu jen prvotní náhled.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Co doma??? 

(18.1.2011 17:52:37)
Nedal. Když něco rozleje u stolu, musí to vytřít, ale pořád si počíná zbrkle. Je prostě takovej. Všechno mu trvá dýl než holce. Dle konzultací s ostatními matkami to je u kluků normální :-) Jinak i když ho něco nechám vytřít, stejně s tím mám práci navíc - musím pustit vodu (máme špatné baterie, jdou ztuha), musím hadr vyždímat, protože on na to nemá sílu a pak to musím já ještě dovytřít. To se mi několikrát denně dělat nechce.
Nemyslela jsem že do Montessori dávají děti neschopné matky. Jen, že mi připadá, aspoň podle prezentovaných ukázek, jako že to je pro takový matky.
Trochu mi to připomíná různé interaktivní výstavy. Kamarádky jsou z nich nadšené, ale moje děti nevidí nic zvláštního na tom, že si mohou hrát s krabicemi, trubkami, molitany, kusy dřeva apod. Máme zahradu, takže s takovými věcmi si hrají běžně.(Nejvděčnější jsou ty krabice a čím větší, tím lepší.zcela vyhrála krabice od cirkulárky. :-) Ale rozumím, že když někdo žije v bytě a nemá moc možnost se dostat jina než na hřiště nebo do parku, může tohle být pro dítě nový zážitek.
 MiliP 


Re: Co doma??? 

(18.1.2011 18:20:42)
Jasně, i já doma třeba něco dovytřu, ale přijde mi to u nás jako efektivní řešení - dává si více pozor. A také se to tím učí - já vyliji, já si uklidím. Jinak my bydlíme také v domě se zahradou, takže vyžití má dcerka také opravdu hodně, ale třeba teď je nemocná a tak tyto aktivity prostě využívá. Jak je psáno, toto je pouze jedna složka Montessori - praktický život a děláme ho doma. Je to prostě ještě i jiný způsob "hraní". Ale i tak Vám děkuji za diskuzi "na úrovni", i když možná máme na to jiný názor. Moc často se mi to nestává a tak to oceňuji. Videa zde jsou prostě prezentována jako možnosti využití doma pro malé děti. Ono to asi bude vypadat jinak, pokud se z toho udělá celek - a hlavně, je to určitá forma jak něco dítěti umožnit v celé možné míře a jeho touze. Určitě to nenahradí to, že si s dítkem čtu, maluji, jdu na procházku, stavím z lega a podobně. Jen to u nás funguje jako doplnění k tomu každodennímu životu a vedení k samostatnosti trošku jinak. Mě to dalo prostě i to, že jsem jí dala mnohem větší důvěru v tom, jak se doma pohybuje a co dělá, co smí.
 Petra.NN 
  • 

Re: Co doma??? 

(13.4.2013 12:09:26)
Já se u těch videi vždy pobavím a mám to přesně tak jak píšeš ty, nepřipadá mi na tom nic zvláštního a zajímavého, má 16m dcerka, šroubuje odšroubovává, sama se nají, maluje a pod. aktivity, ale chápu, že pro někoho to může být něco extra:-)

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.