| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Anketa: Co si myslíte o ženách, které odmítají mít děti?

 Celkem 314 názorů.
 helena + veverčátka 


Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 8:55:12)
Často se setkávám s tím, že někdo tvrdí, že ta či ona odmítá mít děti, ale nakonec je to vlastně jinak. Třeba se již léta snaží, ale kdo říká do celého světa, že to prostě nejde? Kdo říká všem okolo, že ten člověk se kterým jsem, ty děti vlastně nechce nebo nechce teď? Kdo říká do světa, že má nějaký zdravotní či finanční problém a musí děti "odložit" na později? Pak se jako nejjednodušší řešení pro všechny "chytré" nabízí univezlální odpověď, že děti zatím nechceme.. Lidi hrozně rádi řeší, proč ti či oni ještě nemají děti, ale kdo ví co je opravdu za takovým rozhodnutím?
 Evča, kluci 90+96 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 9:25:28)
Souhlasím s předchozím příspěvkem - řada lidí může tvrdit, že děti (zatím) nechtějí, než aby každému přiznávali, že by sice děti měli rádi, ale jaksi to nejde. Tudíž bych nesoudila jen na základě povrchní znalosti.

Osobně si nedokážu představit, že bych neměla děti. Kdybych neměla vlastní, usilovala bych o adopci nebo pěstounskou péči. Uvedu svůj názor, se kterým nemusíte souhlasit: Naši předkové měli děti i za velmi složitých situací - hlad, války, nevolnictví, nejistota všeho druhu. A přesto předávali tu štafetu života dál a dál - až ke mně, k vám... A připadalo by mi sobecké a nevděčné ke všem těm předkům, kdybych odmítla předávat tu těžce vydobytou štafetu života zase dál, přestože se máme dnes všichni relativně dobře.

Ale nikoho neodsuzuzuju, pokud se rozhodne děti nemít. Je to svobodná volba každého člověka a dnes mají ženy mnohem lepší možnosti seberealizace než kdysi. U žen je velmi složité skloubit náročnou práci a péči o malé děti - prostě nejde oboje dělat na 100%, pokud tedy ta dotyčná nemá jednak dostatek energie a motivace k obojímu a jednak ochotné pomocníky okolo, ať už chápavého manžela, pomáhající čipernou maminku (babičku těch dětí) atd.

Pokud žena odmítá mít děti, může být celý život velmi užitečná ve své profesi a může tak prospět i jiným, kteří děti mají. Pracující žena bez dětí může dělat celý život své povolání naplno, může mít vyšší plat a tudíž odvádí i více peněz do fondů, z nichž se financuje zdravotní péče a sociální dávky pro ty, které děti mají.

O ženě, která nechce mít děti, pojednával i příběh "Něžný vetřelec" z cyklu "Soukromé pasti" na TV Nova. Blíže viz zde http://soukromepasti.nova.cz/clanek/epizody/nezny-vetrelec-2.html
 Evča, kluci 90+96 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 9:42:58)
Ještě něco: Nejde jen o volbu mít či nemít děti, ale i o volbu počtu dětí. Znám lidi, kteří si pořídili jedno dítě, protože měli pocit, že "to tak má být" a "kvůli rodičům, kteří se těšili na vnouče". Ale mají jen jedno dítě a další nechtějí.

Jiní lidé mají těch dětí víc - aspoň dvě, ale když se zadaří, tak klidně tři, někdy i víc. Anketní otázka by tedy klidně mohla znít, proč si lidé nepořídí další dítě, přestože jsou zdraví rodiče i to dítě, přestože mají dostatek financí, slušné bydlení atd.

Holt lidé mají různé životní priority a rozdílné přestavy o životě. A vzájemná tolerance nám všem jen prospěje.

Nabídnu ještě jeden pohled na otázku, zda mít děti:

Je dobré si uvědomit, kam v dlouhodobém měřítku vede to, že lidi mají v průměru jedno dítě. Národ stárne, přibývá důchodců, které by neměl kdo živit. Takže do země přicházejí imigranti z různých zemí s odlišnými kulturními a životními prioritami. Tito imigranti mají hodně dětí. Zpočátku se zdá, že je to dobré řešení - na původní stárnoucí obyvatele má kdo vydělávat. Jenže z dlouhodobého hlediska přibývá problémů s menšinami, viz Francie, Německo, Británie atd. A co s tím? To dnes nikdo neumí řešit a do budoucna to bude asi ještě horší. A původní Evropané si mohou říkat, že to asi nějak nedomysleli...

Připadá mi smutné, že na počátku problémů s přistěhovalci stála neochota původních obyvatel mít dostatek dětí, aby byla zajištěna prostá reprodukce národa...
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 9:45:00)
Hmm, pochybuju že bude někdo rodit z politických důvodů, to bylo v Německu za Hitlera :-)
 slepenina 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(15.4.2009 16:29:49)
Je mi líto žen, které děti nechtějí anebo nemůžou je mít. Musím říct, že jsou ošizeny o hodně hezkého co jim ty děti můžou dát. V blízkosti mého domova je žena, která má jednoho syna a říká, že ho nikdy nechtěla a o dalších už vůbec neuvažovala. Sama říká, že děti nemá ráda a synovi to také řekla, že byl nechtěné dítě a nyní se k ní syn obrací zády, má svou rodinu a na matku nemyslí, což plně chápu. Známá nemohla otěhotnět a vzala si dítě z dětského domova a jelikož měla celkem slušnou karieru tak zůstal na mateřské manžel. Vše jde dát dohromady když se aspoň trochu chce a ona je velmi spokojená, že to dítě má a nemůže si ho vynachválit, dítěti je v současnosti asi 18 let a tak si i prošli těžkým obdobím puberty ke spokojenosti všech.
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 9:59:12)
Ráda bych se vyjádřila k tomu, jak poznat, že nějaká žena je rozhodnutá dítě nemít. Jistě, může se objevit řada faktorů, které zapříčinily bezdětnost, a vysvětlování a odůvodňování může být až následné. Je ale množství žen, které mají před sebou slibnou kariéru (například se mohou stát kolem třicítky významnou manažerkou, ředitelkou, či získají jiný post, který se nabízí jen jednou za život a zpravidla těm mladým), a v tomto případě je velmi těžké se zodpovědně rozhodnout, co má přednost. Průšvih je, když takováto žena podlehne volání přírody někdy hluboko po čtyřicítce a usilovně se snaží počít dítě. Když to vezmeme z čistě přírodního hlediska, tak příroda chce po každém druhu (ale v případě člověka je zřejmě sama proti sobě), aby se reprodukoval. Aby se tříbily kvalitní geny a druh se vyvíjel a pokračoval. Toť smysl života všech přírodních druhů, tedy i člověka. Jenže člověk je vynalézavý, klidně si dál předává i nekvalitní geny a zachraňuje vše, co by "krutá" příroda bez výčitek vyselektovala. No a postupem času se člověk naučil žít i s potlačováním pudů po plození potomků. Nechce se mi věřit, že by skutečně existovaly ženy, u nichž není vyvinutý mateřský pud a cit. Ale může to tak být.

Z mého pohledu je čistě věc konkrétní ženy, jestli chce nebo nechce dál zalidňovat planetu, přivést dítě do světa pomalu končící civilizace,... ale musí mít možnost, aby své rozhodnutí nikomu nemusela vysvětlovat. Mít dítě je největší věc, která se mi v životě přihodila (a to jsem o tom před tím nijak moc nepřemýšlela, jestli mít nebo nemít), takže mě už mockrát napadlo, jak se někdo může dobrovolně tohoto zázraku zříct. Ale na jedné straně to některé ženy opravdu neřeší, na straně druhé to musí některé z nich donekonečna vysvětlovat samy sobě. A to je největší trest. Byla bych tedy pro to, aby byla respektována jejich svobodná volba a moc se to nepitvalo :-). Nemít dítě je totiž mnohem těžší než mít třeba tři.
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 10:17:38)
"...aby se reprodukoval. Aby se tříbily kvalitní geny a druh se vyvíjel a pokračoval. Toť smysl života všech přírodních druhů, tedy i člověka..." Nevidím to jako smysl, viděla bych to spíš jako součást pouti životem, nestačí mi porodit, předat geny a umřít. Má prostě jiný důležitější důvod proč tu na zemi jsem.
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 10:39:37)
Ale já jsem psala, že je to tak z hlediska přírody, je to prostě přírodní plán. A jistě, člověk se z přírody dost vymanil. Jenže v sobě furt tu základní výbavu má a s tím nic nenadělá. To, že máš vyšší smysl, je jistě pravda, od většiny matek jsem ale slyšela, že smysl svého života nelezly až, když se jim narodily děti (což je opět v plánu přírody), kulturní svět ti umožňuje děti nemít a přitom žít smysluplný život (nebo si to alespoň myslet). Jistě. Já jen psala o tom, že je člověk pouze jedním z přírodních druhů, který má ovšem naneštěstí ještě invenci.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:35:40)
Na druhé straně, zvířata nijak smysl života nepitvají. Fena netruchlí, že nemá šťěňata, ve vlčí smečce se reprodukuje jen alfa pár... Uplatnit nebo neuplatnit své geny je z přírodního hlediska rovnocené. Existují samice, které se nenechají nakrýt, nebo pobijí všechna mláďata a i to je z přírodního hlediska běžná selekce. Imho je selekcí i naše touha mít, nebo nemít děti. A pokud jde o uplatnění na světě, Jane Austenová taky žádné děti neměla a zanechala stopu. Koho zajímá, kolik dětí měl Platón, nebo Shakespeare?
Imho je opravdu každého osobní věc, jestli se chce reprodukovat, nebo ne.
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:43:55)
Jenže člověk se v častých případech nereprodukuje z vlastní vůle. Takže právě třeba neposlechne volání genů, čímž kvalitní geny nedostanou možnost se dále rozvíjet. Selekce je daná něčím úplně jiným. Přírodní selekce je například neplodnost. Ale ne rozhodnutí, že budu při sexu tak obezřetná, že se nerozmnožím. Ta vlčice nad tím rozhodně nerozjímá, jestli chce užívat plnohodnotný život bez vlčat nebo s vlačaty. No a ta J. Austinová? Bude to chtít jiný příklad, protože právě její dílo je kompenzace toho, že nemohla mít vlastní rodinu. Je to vedlejší produkt. A Platóna a Shakespeara sem nepleť. To jsou muži. Pro samce je důležité mít mnoho potomků, aby přežili aspoň nějací. Pro samici je důležitá kvalita mláděte, spokojí se s menším množstvím, když to bude kvalitní partner. Takže přístup k plození potomků je u mužů a žen trošičku jiný.

Nicméně, jak doufám, jsem ve svém prvním příspěvku zdůraznila, že je to skutečně každého věc a jako takové se to musí brát.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:44:56)
Zase kdyby Jane měla fakoše, nevznikla by Pýcha a předsudek :-) Moje oblíbená kniha :-)
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:48:22)
Moje taky:-). To máš pravdu, bezesporu. Jenže, na druhou stranu, můžeme doufat, že všichni, kdo se rozhodnou, že nebudou mít děti, nás oblaží podobnými skvělými díly (nejen literárními)? Myslím, že ne, protože jejich volba je dobrovolná, nebyli k ní donuceni, nemusí nic kompenzovat.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:49:32)
někdy nás oblaží kvalitní literaturou i dětní, to je fakt :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:53:45)
Teď si říkám, že fakt můžeme jen spekulovat, zda by Jane A. s deseti dětmi za zadkem a středostavovským manžílkem byla šťastnější ... člověk nikdy neví :-)
Mně děti život obohatily, ale z druhé strany si dovedu představit, že kdybych setrvala na svém původním rozhodnutí být dobrovolně bezdětná, tak prožiju taky kvalitní život ...
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:58:03)
No zřejmě by šťastnější byla. Protože by se nevymykala. Už tím, že v té době žena psala knihy byla dost podivná. Navíc stará panna, nálepka jak hrom. Dneska bys jistě mohla žít plnohodnotný život i bez dětí, jenže k tomu máš skvělý prostředí, dneska nikomu není nic do toho, jak žiješ, tenkrát si všichni koukali do talíře a posuzovali. Bylas vlastně každodenně na pranýři. Děti a středostavovský manžel by pro tebe byly požehnáním. Navíc, ona evidentně děti měla ráda.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:59:33)
Třeba byla, třeba ne. Jak říkala moje babička, kdyby byly v prdely ryby, nemusely by být rybníky :-) Prostě jen spekulujeme. Já jsem sobecky ráda, že se Jane nevdala a psala :-)
 Katla 


Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:22:49)
Prominte, nevím, jak mám napsat přehlasované ééééééééééé
 Bellana 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:25:31)
To je fakt. Co by byl můj život bez Bouřlivých výšin a Jany Eyrové :-)

PS: Taky neumím přehlasované ééé. Který čudl na klávesce mám zmáčknout?
 Katla 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:26:45)
Co by byla moje PUBERTA bez bouřlivých výšit, Villette, a milé, dokonalé, JANY???
 Bellana 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:30:55)
Villete mi nějak nesedlo. Ani v pubertě. Ale nedávno jsem si pustila adaptaci Jany Eyre z produkce BBC ... a normálně jsem si poplakala (se teda přiznám a zničím si tak image drsoňky) ... prostě Jana je Jana :-)
 Valkýra 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:33:58)
Bell,
na normální klávesnici mám přehlásku těsně vlevo před Back Space, ale na notebooku je to poslední klávesa v prostřední řadě, není ale označená.

Já přehlásky nutně potřebuju~t~
 Bellana 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:35:47)
Val ~t~
Díky.

ëëëë ~R^
 Bellana 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:35:55)
Val ~t~
Díky.

ëëëë ~R^
 Katla 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:41:30)
vle~n~vo od backspace mám háček, čárku, plus a rovná se ~n~~n~~n~
 Bellana 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 13:44:09)
Hroudo, mrkni POD backspace.
 Katla 


hüürää!!! Bell, Valkýro,  

(6.4.2009 13:48:22)
Já jsme VŽDYCKY vědela, že sem nechodím plkat zbytečně!!!
ëëëëë, ËË!!!
 Tvoje horší já 


Re: Rovnež sestry Bronte 

(6.4.2009 21:28:00)
Hroudo, ty chceš napsat Brontë?
Je to čudl dva čudle napravo od ů, aspoň u nás doma.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:59:43)
Třeba byla, třeba ne. Jak říkala moje babička, kdyby byly v prdely ryby, nemusely by být rybníky :-) Prostě jen spekulujeme. Já jsem sobecky ráda, že se Jane nevdala a psala :-)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:02:03)
Asi tak.... Jasně, že děti obohatí život o novou zkušenost, ale jsou i jiné zkušenosti, které stojí za to a jsou různé životní sny.

Koneckonců, píšu o samých ženských a většině z nich děti nedopřeju, překážely by ději :))

Tohle je pro Bellanu: Ovšem koketuju s myšlenkou nechat mít Lotu děti s Torgem. Myslím, že by byli roztomilí rodiče a Volmar fajn dědeček :)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:05:00)
Petro, faaaaaaaaaakt!!! Jdi do toho! Vidím Volmara v živých barvách :-) Akorát si neumím představit, co Urias? Přidělíš mu roli strýčka? ~t~~t~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:11:25)
No, to ještě nevím, pnutí by tam asi vzniklo :) Já si prostě dovedu představit, že Uriáš by to všechno bral zodpovědně, a Torge se porostě ucákne :)
Navíc, přece jen nevím, jestli Lota s vampýrem dítě mít může. To zažívání... jak by se to propojilo, když oni jedí jen tekutou stravu.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:11:28)
No, to ještě nevím, pnutí by tam asi vzniklo :) Já si prostě dovedu představit, že Uriáš by to všechno bral zodpovědně, a Torge se porostě ucákne :)
Navíc, přece jen nevím, jestli Lota s vampýrem dítě mít může. To zažívání... jak by se to propojilo, když oni jedí jen tekutou stravu.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:13:29)
Upířátko? Hele, to by byla dobrá inovace žánru ... Ale tipla bych si, že Torge si ucákne a riáš se pak bude starat :-) Jj, literatura ze života :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:14:56)
Srry, Uriáš ... obohacení mého života mi strká pazoury do klávesnice.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:31:00)
No, já to mám nastavené tak, že vampýři se rozmnožují pohlavně :) Upíři vznikají kousnutím Tvůrce, ale vampýři jsou rasa. Vždyť víš, že Uriáš má maminku, tatínka a vůbec velkou famílii :) Mmch, kdybych byla vampýr, měla bych víc dětí, jedno tak za třicet až padesát let, to by byla frekvence pro mně :)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:35:14)
No jo, já vím, že má Uriáš maminku a tatínka. Ale ještě jsem od tebe nečetla o žádném maličkom roztomijouškém upíčím mimískovi. To by byl fakt převrat. jediného upířího mimíska si vybavuji v seriálu Angel, ale ten pak děsně rychle vyrostl :-)
Prostě mi to nedá si nepředstavovat, jak místo lahvičky s UM dostává upířátko flašku s krví ... nebo vampírky kojí? Jak to vlastně je?

Zaplať Buddha, že "moji" upíři jsou neplodní a množí se toliko kousáním do hrdel :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:37:07)
UpíŘím, pochopitelne. Freud by se divil, kam všude tu píču protlačím ... ~f~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:37:29)
Buď musím kojení vymyslet, nebo se přídržet konvencí a nechat připustit zkušeného taťku Torgeho :) Ten má dětí spoustu.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:39:55)
Dětí má sice spoustu, ale s výchovou dětí zatím moc zkušeností nemá, co? No, všechno je jednou poprvé.
Osobně by mi víc vyhovovala varianta s malým vympýrkem. NAvíc Uri jako taťka ... to ěm úplně rozněžňuje, on je vysloveně typ pro rodinu :-)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:48:06)
To nepochybně ano :) Ideální tatínek, a jak by Lotu obletoval, ty kytice a šperky po porodu. Jestli bo bude takhle, Lota ho určitě zmlátí :)
Mmch, poslední povídka sbírky Zaklínačka Lota je o Torgeho plnění rodičovských povinností. Synka už má, pravda, odrostlejšího, ale snaží se ho vychovávat.. ehm, po svém. Vůbec je tam toho hodně o dětech, porod v zaklínačské škole a tak :) Pro maminky s dobrým žaludkem jak dělaný :)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:49:52)
Jestli bude u porodu v zaklínačské škole testosteronový porodník, přestanu tě číst ~t~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:53:02)
Je u toho spousta různejch testosteronovejch chlápků, ale ani jeden není porodník :) Tak nějak tam zevlujou :)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:53:47)
Normální testosteronoví chlápci mi neva :-) Spíš naopak :-)
 dalsianonymni 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(13.4.2009 18:30:44)
omlouvam se, ze se vam platu do soukrome debaty, ale cetla jsem knizku, kde bylo vampyri miminko :) , jmenuje se Jina rasa od Jenny Nowak a odehrava se v Cechach
 Katla 


Pod toto bych se podepsala. 100% souhlas.  

(6.4.2009 13:20:33)
Přesně takto to mám a takto to občas v debatách o dětech a o rodičovství vysvětluju svému okolí. Kdybych teď o své děti přišla, byla by to tragédie, ze které bych se pravděpodobně nikdy nevzpamatovala. Kupodivu na nich dost lpím ~z~~z~~z~, na těch našich "parchoších". Ale kdybych je nikdy neměla, umím si představit spoustu přinejmenším stejně uspokojujích a naplňujících "životních projektů" Žila bych jinak, dělala jiné věci a mj. bych byla mnohem svobodnější bez toho neustálého strachu o tu naši sebranku. děti jsem si pořídila ráda a dobrovolně, ale rozhodně s vědomím, že to není jediná cesta, jak prožít život a že se tím mnohého vzdávám. Miluju svoje děti, starám s eo ně, jak nejlépe umím, ale nedělám si z mateřství kult a z dětí jediný smysl života. Nevkládám do nich žádné iluze, spíš tak nějak očekávám, že jednou vyletí z hnízda na na opotřebovanou matku se více méně vyprdnou. Dopředu deklaruji ochotu pomáhat s péči o vnuky a brát si je v létě na část prázdnin, nicméně kdybych vnuky neměla, tak si program na stáří jistojistě najdu.
 Valkýra 


Re: Pod toto bych se podepsala. 100% souhlas.  

(6.4.2009 13:29:37)
Hroudo,
tak pod to se můžu podepsat, naprostý souhlas.
 malaa 


Re: Pod toto bych se podepsala. 100% souhlas.  

(6.4.2009 18:21:31)
Hroudo, mluvíš, resp. píšeš ~:-D mi z duše. Cítím to naprosto stejně. Dík, já bych to tak vyjádřit asi neuměla ~s~.
 kahop 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(14.4.2009 11:58:20)
Naprosto s Tebou souhlasím. Mám tři děti - dvojčátka neplánovaně. Dokážu si představit a i před tím než jsem je měla jsem si dokázala představit plnohodnotný život bez dětí. TeĎ jsem samozřejně ráda, že je mám.
 Meluzína78 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 13:05:58)
můj příspěvek je teď mimo téma, ale taky tu knihu miluju :)
 Katla 


Bell,  

(6.4.2009 13:11:56)
Tož by napsala něco jinýho, třeba "Cumel a povijan"
 Bellana 


Re: Bell,  

(6.4.2009 13:13:09)
Hroudo, myslíš? To je spíš něco z mého lierárního písečku, ne? ~t~
 Katla 


Bell,  

(6.4.2009 13:25:43)
většina literárních písečku je prohrabaná nesčetněkrát...což nebrání tomu, koupit si lopatičku, kyblíček a hrábnout si taky ~y~
 Bellana 


Re: Bell,  

(6.4.2009 13:29:06)
No jo, kdo by si rád nehrábl. Ale abych se vrátila k Cumlu a povijanu ... dokážeš si představit, jak Líza kojí a přebaluje? Ale, jak o tom tak uvažuju, Jane by to napsala asi taky vtipně ... kdyby jí těch deset fakošů nechalo čas na psaní :-)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:51:49)
Je otázka, jestli psala, protože nemohla mít děti, nebo nemohla mít děti, protože psala :) Sama jsem spisovatelka, takže dokážu pochopit, že člověk při téhle práci po dětech nezatouží.

Ale ano, určitě to měla složité, musela by si kvůli dítěti pověsit na krk nějakýho chlapa :)
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:00:13)
No ona právě ale chlapa chtěla. Jenže byla v nevýhodné pozici- nemajetná, pomáhala s dětmi svých sourozenců (něco jako neplacená služka), bohužel ne zrovna krásného zevnějšku, což ale bylo způsobeno nemocí, pokud vím, měla černou půlku obličeje. No a po večerech místo odpočinku a asi i neodbytných myšlenek na zpackaný život prostě psala.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:00:59)
Chtěla ... ale upřímně, nedovedu si ji představit jako pokornou manželku :-)
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:04:15)
:-). Třeba by byl osvícenější a pokornou manželku by ani nechtěl, no, nějakej prohlédnuvší pan Darcy, že :-).
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:05:40)
Kolik panů Darcyů asi bylo k mání? :-) Ono upřímně ... kolik jich je teď? :-)
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:07:22)
Proto si je musíme napsat... :-).
 Levandulová 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 20:22:48)
A co byste si pomyslely o ženě, která sice už děti má, ale svoje další dá raději do pěstounské péče?
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 10:42:53)
Tamarko a jaký je ten další smysl, pro který tu jseš? Vážně by mě to dost zajímalo. To víš, většina filosofů hledala celý život ten vyšší smysl života a do smrti došli tak akorát poznání, že promrhali život. Tak je krásné, že už to víš teď. To ti moc závidím a ráda bych se nechala inspirovat.
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:50:27)
Tak třeba z hlediska Véd, ale i dalších filozofických směrů a náboženství je smysl lidské existence v hledání vyššího smyslu v sebepoznání a touze po Bohu a návratu k němu. Život je zde jako učitel a dává nám výzvy k překonání různých překážek a důležité je, jak se k nim dokážeme postavit. To jak to zvládneme nás k Bohu přibližuje nebo také posílá do nižších vtělení, kterými jsou na zemi třeba zvířata nebo na jiné démonické planety kde se pak taková duše může realizovat v tom co potřebuje. Smrtí končí jen život fyzický, nikoliv naše putování... . To že se množíme je biologický program, to bezesporu (takový program mají i zvířátka) nějak se sem dostat musíme :-). Člověka od zvířete dělí právě filozofie, náboženství a touha objevovat. Jinak jasno nemám, pátrám....
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 11:54:42)
Vida, vida, to se ti někdy ozvu, máme stejný zájem:-):-):-):-). Jenže právě většina náboženství klade důraz na nebránění početí (pokud tedy už nejsi rovnou vyvolená - mniši, jogíni,....). Takže zřejmě pro prostý lid musí vést cesta k Bohu zase jen skrze děti. Nakonec musí tu přece zbýt nějací věříci, no ne?
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:09:01)
Já myslím že dítě může být cesta a myslím si to narozdíl od většiny těch různých jogínu, kteří tvrdí, že tě to odvede do říše smyslového humbuku... . Ale je fakt, že to pak není o tom, že si pořídím malého panáčka a řeším dokola jakou mašličku mu uvážu, prostě ten dnešní konzum. Někdy vidím matky jak se obětují, kolik je to stojí času, úsilí a mají můj velký obdiv, jak zapomínají na sebe samy a to je ta cesta, rozpouští to ego...
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:15:32)
Tamarko, ono je to taky o tom, že ti osvícení jsou ve valné většině muži. Někdy je podezírám, že nám závidí, že můžeme mít děti a zažít tu smysluplnost s tím spojenou. Ty máš děti? Rozpuštění ega bereš jako pozitivní, že jo? Obávám se ale, že péče o dítě přinese rozšíření srdce, ale ego nerozpustí, ona každá pochvala prcka (a kolik jich přijde) je voda na mlejn pýchy a ta ego zase hezky dofoukne. To jen že na dítě můžeš být pyšná bez výjimky, nemusíš každou chválu hned shodit (coby "sebechvála smrdí" ). No, dětmi se k osvícení asi nedobereme, ale zase máme neuvěřitelně bohatý život :-) :-) :-).
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:16:54)
Ivevko, i dětní, dokonce i matky mohou dosáhnout osvícení. Rodičovství může být i duchovní praxe ... semo tamo :-)
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:19:48)
No to jistě, jen si myslím, že se dostanou k osvícení navzdory rodičovství, nikoliv skrze. Ale je to jen můj osobní názor :-). Mimochodem, literaturu o upírech beru všema deseti, copak je to za dílko?
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:31:58)
Ivevko, ono je to asi jako se vším, kus od kusu: někdo nedosáhne osvícení nai kdyby seděl učiteli na koleni, jiný to zvládne i s mateřskou školkou za zády :-) Osvícení je záležitost mysli, ne rodiny (nebo Rodiny?) :-)

Pokud mohu udělat úspěšnější kolegyni s upíří literaturou reklamu, koukni na www.alraune.cz :-)
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:22:13)
Ivevko , no právě ... pro mě je ta duchovní cesta nejdůležitější a když si představím cestu s dítětem, milion rodinných oslav kde se bude mluvit zase o ničem (to mě hodně vyčerpává), partnera, který chce abych měla stejné názory jako on, který moc neuklízí, školky ve kterých je každý den na jídelníčku dvakrát maso ...nevím, nevím... . Já si na to prostě netroufám, nevím jak by to zapadalo do mé introverce a lásky k tichu, strašně nerada bych ublížila. Jsem víceméně rozhodnutá že se dětí vzdám, ale srovnaná s tím nejsem, zatím ne. S tím egem máš pravdu, proto jsem psala že jen některé matky....
 Ivevka 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:28:29)
Obávám se, že žádná matka. Ne, to kecám, když můžou bejt matky co s klidem svejm dětem hnusně ubližujou, jistě můžou bejt takový, který se odpoutaj od chvály na potomka. Jo jo, láska k tichu, introverze, duchovnost, to mi něco připomíná. To maso by mi nevadilo, jsem masožravec. To, že jsem přestala meditovat v půlce těhotenství a ještě jsem se k tomu nevrátila (navíc se to přetavilo v úzkost, nervozitu a nesnesitelnost, byla jsem v meditacích už docela daleko), to už je jiná, ale na to budu mít času, až děti odrostou... no a když umřu, tak už si s duchovností taky lámat hlavu nebudu :-). Intenzivní péče o děti je prvních pár let. A už v té době se děti stanou integrální součástí tvé osobnosti, takže to neřešíš jako něco rušivýho. Kvůli tomu si děti neodpírej, je to fakt dar z nebes. (I když ty oslavy, to je fakt humus :-/ ).
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:35:43)
No jo, ale až by mi děti odrostly, tak to už budu skoro mrtvá (je mi 35) :-)))... jinak já jsem nebyla taky schopná meditovat když jsem otěhotněla (pak to nedopadlo, prosinec 08), nevím proč, byla jsem spíš úplně vyřízená a vyděšená, ale to je jiná kapitola :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:38:55)
Já znám docela hodně lidí, kteří meditují a mají děti. Měla jsem doby, kdy jsem to vnímala podobně jako ty, Tamarko. Ale pak jsem si uvědomila, že si pletu touhu po osvícení se strachem ze života. Třeba to máš jinak. Jen ti ukazuju jiný (osobní) pohled na věc :-)
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:20:27)
Bell, také jsem o tomto přemýšlela. Ono to souvisí s tím, že pokud má člověk rodinu, musí velmi rozptylovat svou mysl různými věcmi, které s tím souvisí, což meditaci zrovna nenahrává, jakoby se zaplétá do karmických akcí a reakcí. To je ten důvod proč se jogínům a mnichům nedoporučuje rodina. Jinak já nejsem žádný jogín, ale nějak k tomu pořád vnitřně tenduju, měla jsem být muž no... :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:26:46)
Tamarko, ono je důležité, aby nohy běhaly okolo, ale mysl seděla na místě. Někdo bude roztěkaný i v jeskyni, jiný bude zvládat jedobodovou koncentraci i uprostřed inferna zvaného večerní uspávání fakošů :-)
Myslím, že nikomu se nedoporučuje nic. Někdo může být mnich, někdo jogín. A někdo zvoolí cestu laika (s tím, že až chamraď vysmahne z domu, může se rodič konečně stát jogínem ~t~ ).
Děti nemusejí být hendikep. A dokud žiješ mezi lidmi, stejně se ti karma zaplétá jak klubko vlny :-) To bys musela fakt někam do Himalájí do jeskyně, baštit trávu a kopřivy, aby ses tomu vyhnula :-)
Navíc poskytnout někomu vlastní tělo (těhotenství a porod, kojení) a vychovat ho, to je velký dárek. A dobrá karma :-)
Neadoruji život matky. Ale z druhé strany nemám pocit, že by mi děti bránily v tom důležitém (kromě spánku, v tom mi tedy dost aktivně brání :-) ).
 tyna 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:30:58)
Bellano to je moc hezky napsany uplne souhlasim!!! vcetne toho spanku :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:36:25)
Tyno, díky.
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:47:49)
Jo Bell, takle jo, já vím, meditace v pohybu, taky chodím do práce a dělám různý jiný věci, jeskyni bych fakt nezvládla. Horší je to s tou nepřipoutaností k čemukoliv, tam si myslím, že to s dítětem fakt nejde, to je obrovská připoutanost. Ale já nevím, jak jsem psala, nejsem s tím srovnaná jen se k tomu že to tak dopadne schyluje.
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:50:24)
Zase bacha na připoutanost k vlastní nepřipoutanosti :-)
 Tamarkaa 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:54:11)
Kecy, kecičky :-)))....
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 14:55:30)
Nebo taky ne :-) To musíš vědět sama. A být k sobě upřímná :-)
 Bellana 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 12:34:03)
Tamarko, zase díky dětem, rodině, oslavám a všem tem blbinkám okolo nežiješ ve vakuu. Ono někdy sezení v meditační jeskyni se může proměnit v zírání do blba :-)

Mmch, třeba Marpa měl rodinu a ještě podnikal v zemědělství ~t~ Dá se zvládnout leccos.
 Katla 


bell,  

(6.4.2009 13:39:39)
já jsem to od jisté doby začala brát fatalisticky - jestli má mbejt osvícená, tak to přijde. Jestli né, tak mě meditace nevytrhne a půjdu raději 1/ ve veloné chvíli na pivo 2/ v nevolnické chvíli upíct buchtu. Meditovat se dá i u žehlení - akorát nehrozí osvícení ale spíš popálení, jak je vidět na mé levačce.
Kdo to řekl, že osvícení lze dosáhnout i na Václaváku?
 Bellana 


Re: bell,  

(6.4.2009 13:43:37)
Poslední dobou moc nežehlím, tak doufám, že osvícení nemá s žehlením přímou souvislost :-)
Pro mě je formální praxe důležitá, ale to neznamená, že meditace není spojená i s všedními úkony. Na druhou stranu, i na meditačním polštářku se dá skvěle spát, když na to přijde ~t~
Každopádně, pokud mě něco brzdí na duchovní cestě, je to moje lenost. Parchantíci jsou v tom tentokrát nevinně :-)
 Katla 


neboj,  

(6.4.2009 13:50:42)
souvislost to nemá, protože kdyby to souvislost mělo, tak já už svítím až na druhej konec republiky.
 Bellana 


Re: neboj,  

(6.4.2009 13:51:28)
To mi spadl kámen ze srdcë :-)
 Katla 


reprodukční povinnost  

(6.4.2009 13:32:36)
Tamarko, souhlasím. Navíc mě by to přišlo jako degradace mých vlastních dětí, kdybych je považovala pouze za splněnou reprodukční povinnost. Normálně jsem zvážila různé možnosti, bylo mi jasné, že jako bezdětná bych si uměla zařídit pěkný a plnohodnotný život, nikdy jsem se nedomnívala, že jediným posláním ženy je rodit, ale stejně jsem si děti nakonec pořídila, protože jsem přece jen CHTĚLA.
 Ajlili. 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 16:25:12)
je to jejich naprosto soukroma vec, do ktery zadyny slepici nic neni
 Honza 
  • 

Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(6.4.2009 23:04:36)
Ja jsem si nasel pritelkyni s ditetem, ale dalsi nechci a pokud bychom se rozesli, nebo bych ji byval nepoznal, nechtel bych ho. Ale najdete zenskou, ktera nechce dite :)
 10.5Libik12 


věřím jim to, 

(7.4.2009 23:45:26)
ale myslím si, že o něco dobrovolně přicházejí.
 usska 


Re: Jak poznám, že odmítají děti? 

(12.4.2009 16:07:36)
Nedalo mi to, abych se nepřipojila. Já jsem chtěla od 26 otěhotnět, ale nešlo nám to. V rodině každý těhotněl a já se musela koukat, jak kolem mě pobíhají s cigárem v koutě těhule:-). Nezlobte se ,ale píšu, jak jsem to tenkrát cítila. Já kvůli tomu přestala kouřit, jíst vitamíny, cvičit a nic. Jenže jsme to chtěli přirozeně, tak žádná vyšetření atd. Všude jsme říkali, že nechceme. Pak se nám nějak pokazil vztah a vylezlo před manžel. rodinou, že jsme chtěli a nešlo to. Vrátili jsme se k sobě a podstoupili vyšetření a já teď vím, že jsme oba zdraví. Hodně jsem se bála, že budu mít něco v nepořádku a kupodivu teď jsem zjistila, jak mě to neotěhotnění obohatilo. Já vím, že někdo si rýpne, že to tak není, ale začla jsem ještě k práci podnikat, cítím, že mám klídeček, peníze a nejsem závislá. Vlastně z toho mám strach-být na někom závislá. Jako příklad uvedu švagrovou, která teď 3 měsíce po porodu zjistila románek dlouhodobý svého partnera a jsou spolu-přitom vím, že se s tou druhou stále slízá, jenže švagrová je na něj odkázaná a dělá, že nevidí a když s ní mluvím je naštvaná a to je jí 22 let.Teď když vím, že jsem v pořádku si nechám ještě napsat prášky a hrdě říkat, že zatím nechceme. Třeba mě to za čas zase chytne, ale nyní mám pocit, že mi je tak dobře a nic mi neschází. Vlastně mám pocit, že ty měsíce snažení mě dost zabrzdily, protože jsme měli plány na koupě pozemků a domu a kvůli obavám z míň peněz, jsme to neuskutečnili. Tak bych to chtěla dohnat a pak buď Bůh dá, mít dítě za pár let či ne, tak uvidím, co bude.
 mariana158 


Je mi to jedno  

(14.4.2009 12:01:31)
Je me jedno zda ci ta nebo ona nechce nebo chce deti~l~
 Tamarkaa 


Moje postřehy... 

(6.4.2009 9:11:20)
Myslím že je několik skupin, tak jak je znám ze svého okolí. První skupina žen měla traumatické dětství a mají strach dítě přivést na svět, protože nemají dobrý vztah k vlastnímu dětství. Další skupina jsou ženy, které neseženou ve chodné chvíli partnera a tak tvrdí, že je mít nechtějí. Pak je tu skupina žen, která si je vědoma, že příchodem dítěte na svět by přišly o většinu svých zájmů, o kariéru, prostě si to nemůžou nebo nechtějí dovolit, volí mězi mateřstvím a vlastní realizací v jiné oblasti (tak trochu můj případ, s příchodem dítěte bych přišla o všechno co jsem si pracně budovala, protože bych musela odejít do města kde pro mě není práce v mém oboru). Určitě jsou další podskupiny, ale tohle vidím jako základ.
 Babsi+2 


Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 9:17:16)
~R^ a ještě bych přidala jednu skupinu - nemají mateřský cit. Bydlela jsem s holkou, ve které pohled na sebekrásnější dítě nevzbuzoval vůbec nic. Nechtěla děti a po pár letech jsem pochopila, že to nehraje, že to tak prostě je, naštěstí si k sobě našla chlapa, který je taky nechce.
 Tamarkaa 


Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 9:18:54)
Máš pravdu, to se těmi skupinami prolíná, žena která dítě opravdu chce si to většinou nějak zařídí, to jsem tam zapomněla dopsat :-)
 pavla 2 deti 
  • 

Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 15:08:22)
Tak ja ze sveho okoli znam spis ty,ktere je nemaji z meho "hlediska" spis ze "sobeckych" duvodu..mely by vytahana prsa po kojeni,strie na brise,nemohly by pit alkohol a kourit..jo a furt by "to rvalo ,slintalo a smrdelo"..Pokud maji k tomu takovyhle postoj tak ZAPLAT PAN BUH,ze si je neporidi!!!! :)Ja osobne si myslim,ze az je postupne jejich kamaradky mit budou,nikdo s nima uz nebude kalit od rana do rana,ze si je mozna budou chtit poridit,aby na stari nebyly sami,ale bude uz pozde..Osobne jim to ale rozhodne nemam za zle..ja jsem moc rada,ze sve deti mam a jejich "radoby"vychovne rady a postrehy poustim jednim uchem tam a druhym ven :) :)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 15:12:34)
Na stáří nebyly samy? Myslím, že mít dítě není žádná pojistka před samotou, může se mu něco stát, může se odstěhovat na druhý konec světa, může být tak vytížené, že si jednou týdně zavoláme... Na stáří chci vedle sebe čupr dědka, ne viset na vlastním dítěti.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 15:12:37)
Na stáří nebyly samy? Myslím, že mít dítě není žádná pojistka před samotou, může se mu něco stát, může se odstěhovat na druhý konec světa, může být tak vytížené, že si jednou týdně zavoláme... Na stáří chci vedle sebe čupr dědka, ne viset na vlastním dítěti.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 15:13:20)
Kurnik, pořád se mi to zdvojuje :/
 pavla 2 deti 
  • 

Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 15:24:13)
to byl jen takovy dodatek..ne uplne na stari..taky radsi chlapka s holi nez vychytraleho syna jdouciho si pro duchod..spis je to takova ma osobni zkusenost.. :)mam par kamaradek,co jim to do cca 37 let nevadilo a pak najednou vsichni kolem poradali akce a rodinne dovolene s detma,deti jsou a byly hlavnim tematem treba na srazech atd a ony byly sami a ty svobodne bezdetne byly uz najednou skoro o generaci mladsi a nechtely s nima na zadne akce a vecirky..no snad jsem to napsala srozumitelne :)
 magggi synáček z léta09 


Re: Moje postřehy... 

(7.4.2009 11:52:14)
Dědek je samosebou lepší, je po ruce a hmatatelný, ale co vím od rozličných babiček - nevadí až tolik, když děti dlouhodobě nevidí, prostě vědí, že je mají (jiná věc jsou děti na rodiče z vysoka kašlající) a bez nich a bez toho vědomí by byly nešťastné. Zní to divně, ale asi to chápu.
A navíc - dědkové umírají ve velké většině dřív a v určitém věku nemá podle mě člověk sílu hledat nové a nové dědky~t~~d~
 8.5Yettynkaa12 


Re: Moje postřehy... 

(6.4.2009 16:54:01)
Pavlo, souhlas.
 & 


Nic 

(6.4.2009 9:20:04)
Nemyslim si nich nic. Stejne, jako o lidech, co maj deti deset nebo jedno. Verim, ze jsou dospeli, a vedi proc to delaji. Stejne proc bydli ve meste nebo na vesnici, proc jezdi na dovolenou k mori nebo na hory atd...
Tim chci rict, ze mi ta ankete prijde ponekud hloupa..:o}}
 Tamarkaa 


Re: Nic 

(6.4.2009 9:23:28)
Kdyby všichni uvažovali jako ty, tak by byla hloupá, ale víš kolika bezdětným ženám lidi umí znepříjemnit život? Dokonce plno bezdětných žen žije v pocitu viny za to že nemají dítě. Je to téma psychologické, sociologické i filozofické a dost zajímavé... .
 Insula 


Re: Nic 

(6.4.2009 9:38:27)
Také si o takových ženách nemyslím nic. Jsme svobodní a je to volba každého. Někdo chce mít dětí hodně, někdo málo, někdo žádné.
 & 


Re: Nic 

(6.4.2009 9:43:48)
Ale Tamarko, nebud vztahovacna.. ~;)
 Tamarkaa 


Re: Nic 

(6.4.2009 9:45:54)
Kde vidíš vztahovačnost v mé reakci? ~d~
 Lizzie 


Re: Nic 

(6.4.2009 9:53:33)
Jenže jeho výsledkem jsou zpravidla hádky a napadání:) Kamarádka dítě nechce, není kariéristka, jen je poněkud svérázná a dítě ve svém životě nevidí - měla bys vidět, co si s tím užila a ani sebelepší diskuse či anketa v tomhle pravděpodobně nepomůže. Lidi si musí zvykat.
 Tamarkaa 


Re: Nic 

(6.4.2009 10:13:59)
Na tohle téma se dělají různé studie a výzkumy, probírali jsme to i na VŠ, proto jsem psala, že to téma není hloupé, naopak je dnes dost aktuální.
 Lizzie 


Re: Nic 

(6.4.2009 10:15:15)
Já nikde nenapsala, že je hloupé!
 Tamarkaa 


Re: Nic 

(6.4.2009 10:20:09)
Ne ty ne :-) tím to vlákno začalo, proto jsem reagovala jak jsem reagovala, přišlo mi, že na to pak reaguješ ty, proto jsem to napsala takto ....že je to hloupé téma napsala H&M.
 Sylva 
  • 

Re: Nic 

(15.4.2009 0:51:29)
Správně, lidé si musí zvyknout, že ne pro každou ženu je samozřejmé, že se musí realizovat v dětech. Některá je mít nemůže, některá ze zdravotních důvodu ani nesmí a některá je zkrátka nechce. Zařídí si svůj život jinak. Realizuje se ve své profesi, má spoustu koníčků, je nutné mít partnera, který také nechce děti. Je mi 61 let, mám jednu dceru 34 let, ona ani její manžel se na děti necítí, babičkou nebudu a s tím se nedá nic dělat. Líbí se mi názory v této rubrice, jsou velmi tolerantní, souhlasím, ať má děti jen ten, kdo si je jistý, že je opravdu chce a zvládne. Zdá se, že ženy jsou v tomto ohledu k sobě daleko chápavější a tolerantnější. Diskuze na toto téma v Doktorce.cz byla plná nenávisti k těmto ženám, ale jenom ze strany mužů, to ale byli šovinistická hovada, jejich příspěvky byly plné vulgarit na tyto ženy. V dnešní době už opravdu není možno ženy chápat jako povinný inkubátor na děti.
 Meluzína78 


Přesně tak 

(6.4.2009 13:09:54)
stihlas to napsat dříve, než já, 100% se podepisuju. Taky mi ta anke a možná i následný článek přijde naprosto zbytečný, beze smyslu.
 cinnamon 


Re: Nic 

(7.4.2009 1:55:32)
Naprostý souhlas. Jediné, co si o nich myslím, je, že k tomu mají nějaký důvod - pro druhé třeba nemusí být ani pochopitelný, nicméně je to svobodné rozhodnutí dospělého člověka, které spadá do soukromé oblasti a nikomu do toho nic není.
Stejně nepatřičně by působila anketa na téma "Co si myslíte o lidech, kteří chtějí mít děti"... V obou případech není na místě, abych si o dotyčných "něco myslela" na základě jejich životních voleb....navíc v takové anketě není možné se vyhnout paušalizování, které je zavádějící. Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.
 Lizzie 


Volba 

(6.4.2009 9:21:19)
Vnímám to tak, že je to jejich volba. Ty ženy se - podobně jako muži - mohou realizovat jinak. Vadí mi netolerance vůči nim. Ať už si žena vybere práci nebo ,,normální život" pouze bez dětí.
 Lili + 5 :-)) 


.. 

(6.4.2009 9:22:06)
nemyslím si nic, je to pouze jejich věc a druhým do toho nic není!!!!!!
 Katla 


jasné  

(6.4.2009 9:29:03)
Nemáš žádné, jsi divná. Máš jedno a posloucháš neustále dotazy, kdy přijde sestřička nebo bratříček a kecy o tom, jak je špatné mít jedináčka. Máš druhé - everybody happy. Máš třetí, dotazy- "Tři děti v této době?", "Jak to uživíte?" "Rozmysleli jste si to dobře?" nebo perla: "Proč jsi studovala vysokou, když ti to ted k ničemu není?

"Máš čtvrté - "Vy jste nikdy neslyšeli o antikoncepci?", "To chceš po zbytek života vyměňovat plíny?" Máš páté: " Vy jste katolíci?

 Lizzie 


Re: jasné  

(6.4.2009 9:29:48)
:ODDD Tohle mě ráno a před prací dost pobavilo~R^
 Katla 


Lizzie 

(6.4.2009 10:03:40)
Ještě jsem si vzpomněla u našeho třetího "To bylo plánované , nebo vám ujeli nohy?"

~k~ ~k~ ~k~
 Lizzie 


Re: Lizzie 

(6.4.2009 10:08:26)
Tak já jsem se dozvěděla, že za mě může chyba v antikoncepčním užívání,-) Aspoň mám jasno.

P.S: Od té doby beru prášky na minutu přesně a snažím se být optimista.
 Sylva 
  • 

Re: Lizzie 

(15.4.2009 0:58:22)
Mohla jsi, Hroudo, říci, nám ujely jenom nohy, ale vám nejspíš ujely celé mozky. Kolik je ještě blbců mezi námi a nejspíš pořád bude.
 Tamarkaa 


Re: jasné  

(6.4.2009 9:35:57)
~t~
 Nítěnka 


Re: jasné  

(6.4.2009 9:36:22)
Dost výstižné.~t~~R^
 Kalamity YANKA 


Re: jasné  

(6.4.2009 9:40:52)
SUPER!~R^~R^

PRAVDIVÉ, (BOHUŽEL).
 Šešule 


Re: jasné  

(6.4.2009 12:09:25)
~t~~R^
 Zuuuza 


Re: jasné  

(6.4.2009 22:04:48)
~t~~t~~R^
 Sylva 
  • 

Re: jasné  

(15.4.2009 0:54:34)
Perfektní, máš šesté, vy jste cikáni? Netaktním a zvědavým drbnám stejně nikdy člověk nevyhoví, ať dělá co chce. Rovnou je poslat k šípku.
 Katla 


mít dítě není povinnost  

(6.4.2009 9:23:47)
Je to každého zodpovědné rozhodnutí. A je to tak zásadní rozhodnutí, že nikdo kromě dotyčné ženy nemá právo se do toho vkládat a někam ji tlačit. Konec konců, vždy určitou část populace tvořili bezdětní lidé. Pro mě je dobrovolná bezdětnost, která vychází ze znalosti sebe sama, , zralejší rozhodnutí, než když se tatáž žena proto vlastnímu vnitřnímu přesvědčení rozhodne dítě si pořídit, aby vyhověla požadavkům a očekávání okolí, či aby jaksi "potvrdila" své ženství. Proč ženy, které se rozhodnou třeba pro kariéru v náročném povolání či pro životní styl, který se s péčí o dítě neslučuje, bývají tak často vnímány jako sobecké? A proč totéž třeba u jeptišky bývá vnímáno jako služba Bohu a oběť? Pro mne je dobrovolná bezdětnost rozhodnutí, na které má každá žena právo a nikdo nemá nárok to hodnotit, a pokud žena má navíc odvahu své rozhodnutí otevřeně prezentovat či dokonce obhajovat, tak je to známka odvahy čelit předsudkům a je to též služba dalším dobrovolně bezdětným ženám (a mužům, ale u těch bývá toto rozhodnutí okolím více tolerováno) .
 Eleonor 


Re: mít dítě není povinnost  

(6.4.2009 9:43:10)
Pokud se muž či žena rozhodne nemít děti má na to právo a jeho život nemusí být o nic méně hodnotný a o nic méně naplněný.
Zajímavé je, že dnes, kdy se daleko více podporuje individualita a odlišnost slyším tento názor docela často. Nebudu hodnotit zda je to u někoho názor na celý život či zda ho v budoucnu změní.
Zajímavé pro mě je, že už jsem zažila, že vysokoškalučku v tomto názoru podporuje i rodina včetně matky - kterou já považuji za vzornou udržovatelku rodinného krbu.
 zuzkasim 


Re: mít dítě není povinnost  

(6.4.2009 13:41:33)
Hroudo, naprosto souhlasím s tímto i tvým předchozím příspěvkem o počtu dětí (kam bych ještě doplnila - máte dvě, ale stejného pohlaví - lidi: a nezkusíte to ještě napotřetí?) :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: mít dítě není povinnost  

(6.4.2009 14:16:56)
Zuzko, a teď si představ, že máš tři stejného pohlaví, dvě evidentní holčičky, nejmladší oblečená v hnědé kukle a tmavomodré kombinéze, okolojsoucí má nadějný doraz "To je chlapeček?" a pak už jen pozoruješ jak po tvém "Ne, holčička." zamrzá "Tak se vám to nakonec povedlo" na rtech :)))

Hroudo, napsala jsi tu několik přispěvků k tématu a já se pod ně můžu jen podepsat.
 *Niki* 


Re: mít dítě není povinnost  

(6.4.2009 15:21:34)
S Hroudou také souhlasím. Někdy mám dojem, že jediné správné řešení dětnosti je mít děti 2 a to jedině páreček, ostatní má vždy mouchy. Když někde řeknu či je vidět, že mám 3 děti, budí to jistý soucit či nepochopení, ale když je pak vidět, že po 2 klucích je třetí dítě holčička, jsem omluvena. Všehny reakce jsou prozatím totoné: Tak se vám to konečně povedlo, paní!!!~2~
 Margita 


Re: mít dítě není povinnost  

(7.4.2009 3:37:12)
Souhlas. Sama jsem v pozici detne-bezdetne zeny, tj. s manzelem jsme se rozhodli, ze mimco by sice bylo fajn, ale pro nas osobne melo vetsi smysl adoptovat si dve deti, ktere cekaly na rodice a u kterych nebylo jasne, kdy nebo jestli se dostanou do nove rodiny. (Uz jsem to psala jinde, ale nebyla to zadna charita, proste my jsme zrovna potrebovali mit deti a tyto dve zrovna potrebovaly rodice.) Nemuzu se dopocitat, kolikrat uz jsem si vyslechla komentare typu "a kdy budete mit SVOJE?" (jakoby ty nase dve uzasne deti byly cizi!) Nezname lidi proto nejradeji nechavam na omylu, ze jsme neplodny par, abych to nemusela znovu probirat.

Lidi proste jaksi nedokazou uverit, ze nekdo muze chtit vychovat deti a pritom neciti nutnost rozmnozovat se. Chapu, ze to je netradicni rozhodnuti, ale bezdetnym zenam (natozpak muzum!) se zdaleka tolik jako nam dvoum (a ostatnim parum ve stejne situaci, nejsme totiz jedini) necpe nazor, ze by mely/i zacit vyrabet deti. Ta posedlost s rozmnozovanim je podle me trochu prehnana. Fandim vsem novym maminkam a novorozenata povazuji za naprosto skvostna stvoreni, nicmene nemyslim si, ze svet nutne potrebuje aby se kazdy par mnozil...

Ale myslim, ze jak bude vic zen delat karieru tak, jako chlapi, pomalu prestane otazka znit "co si myslite o zenske, co odmita mit deti" ale kdyz uz, tak "co si myslite o lidech, kteri se rozhodli nemit deti." A co se tyce adopci a p. pece, v USA uz jsou v tomhle lide o neco otevrenejsi a do Ceska to snad taky prijde...
 Sylva 
  • 

Re: mít dítě není povinnost  

(15.4.2009 1:14:54)
Tedy, dámy, vy mně potěšujete, další skvělý názor. Tak to už je na pováženou, někdo nemá vlastní děti a může je mít a bere si dvě cizí za vlastní? Tak to je zase nějaká další skupina, která se vymyká z krabiček. Nedivím se, že už žádné bábě nic nevysvětlujete a radši se tváříte, že jste všichni neplodní, bába by to stejně nepochopila a ještě by vás pomluvila, že si dnes opravdu každý dělá co chce a nedrží se zaběhnutých norem, která platila co svět existuje.
 Sylva 
  • 

Re: mít dítě není povinnost  

(15.4.2009 1:06:32)
Perfektně vyjádřeno, není co dodat. Štve mně také, kolik lidí bezdětným ženám předhazuje, že děti nemají jen proto, že jsou sobecké, to je fakt na nakopnutí, ale tato diskuze mě potěšila, že je i hodně opačných názorů a je to opravdu každého věc, jestli děti bude mít nebo nebude a nechce. V počtu dětí by nám přece mohlo jít příkladem naše nejmenované etnikum, ale ty zase mají děti právě ze sobeckých důvodů, aby je živily soc. dávkami. Normální ženské vědí, že děti musí ony uživit, vychovat, a to není vůbec nic jednoduchého.
 Jannat 


Re: mít dítě není povinnost  

(15.4.2009 11:12:06)
Mě ještě v této souvislosti napadá, proč někdo, kdo se chce věnovat naplno práci, a tak děti nemá, je považován za sobce a naopak někdo, kdo se chce také naplno věnovat práci, ale nemá odvahu se vzepřít společenskému usu a proto si dítě pořídí, ale odmalička ho "věnuje" k péči druhým, je považován za normálního? Mně to druhé přijde jako mnohem horší rozhodnutí a hlavně mnohem sobectější, pokud se v prvním případě dá vůbec mluvit o sobectví.
J.
 HelenaPa 


Považuji to za zodpovědné 

(6.4.2009 9:33:18)
Myslím si, že k takovémuto rozhodnutí většina z nich dojde po zralé úvaze a zvážení svých možností a priorit. Pokud podlehly tlakům okolí a děti si pořídily, tak by taky mohly být nešťastné ony i ty děti.
Vždycky jsem si přála aspoň tři děti. Ale až poté, co se nám narodil ten náš mrňous, jsem zjistila, že jsem vůbec netušila, jak náročné to je a jak jsem kolikrát přecenila svoje schopnosti. Takže chápu, když někdo realisticky zhodnotí, jestli na to má nebo ne. Ať už trpělivost, finance, čas nebo povahu.
 Hana 
  • 

Re: Považuji to za zodpovědné 

(6.4.2009 9:35:45)
Mít děti není povinnost a pokud já je chci, neznamená to, že je chtějí mít úplně všechy ženy na celém světě. Ať se každý zařídí tak, jak mu to vyhovuje.
 vesna 
  • 

keby sa deti dali vyskusat::-) 

(6.4.2009 9:38:55)
Uvazujem, ze je velka skoda pre potencionalnych rodicov, ze sa rodicovstvo neda vyskusat predtym ako pojdu "na ostro". Obavam sa, ze by sa niektore sucasne maminky rozhodli inac, ale tiez by to presvedcilo aj niektorych muzov a zeny, ktore deti odmietaju. Skratka bolo by to zodpovednejsie. No skoda, ze ta priroda to nevyriesila inac:-)
 singera 
  • 

nic 

(6.4.2009 9:46:01)
Je to jejich věc. A co si myslím o ženách, které mají a chtějí děti? Taky nic. Je to jejich rozhodnutí za které si nesou plnou zodpovědnost. Nikdo jiný za ně neporodí, neodkojí, nevychová...
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: nic 

(6.4.2009 10:27:32)
Možná některé obchody krize naopak donutí zakázat vjezd kočárků. Vím od jedné prodavačky z knihy, že se jim ve velkém ztrácí dětské knížky. Nakonec došli k tomu, že je kradou matky do kočárků, takže kočárek se smí nechat v prodejně u pokladny, ale mezi regály nesmí. Některé matky jdou radši jinak, ale ony ty manka za ukradené knížky budou asi větší, než tržby, o které kvůli zákazu příjdou.
 adelaide k. 


Re: nic 

(6.4.2009 10:42:13)
Belatrix, tak to je výborný ~Rv A mají tam nějakou slečnu hlídačku, nebo u kočárků střeží a houpe sama paní pokladní???

celý život bezůhonná osoba a jen si pořídím kočár jsem v kriminální společnosti ~j~~y~
 Katla 


viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 11:02:58)
Lidi si pořizují děti, aby mohli pořídit kočár, aby mohli nerušeně vykrádat knihkupectví ~z~~z~~z~. Nám už se to do knihovny ani nevejde.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 13:59:37)
Někteří ne, někteří asi ano. Chápu, že se vám to nelíbí, na druhé straně se majiteli nedivím. Mě by taky nebavilo každý měsíc počítat, kolik ukradli dětských knížek.
 adelaide k. 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 14:23:21)
Belatrix, já myslím, že slušný obchodník toto neudělá. Má na to sice právo, ale já mám zase právo tam nejít a ještě mu udělat patřičnou reklamu.

Mmch, čistě pro zajímavost bych ráda věděla, kolik takových kočárových zlodějek chytili a kolik je to procent ze všech zlodějů dětských knížek.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 15:27:02)
Adelaide, podle čeho posuzuješ slušnost? Že se necháš v klidu okrádat? Jasně, že máš právo jít jinam. Věř, že to knihkupectví se bez tržeb matek s kočárky obejde. Bohužel zlodějky nechytili, neumím si představit, že budu nějaké ženské prohlížet kočárek. Myslíš, že by bylo lepší řešení nechat tam ty matky chodit s kočárkem a pak jim ho prohlídnout? Mě by zase zajímalo, proč je pro někoho takový problém nechat kočár u pokladny a jít si nakoupit. Prodejna není extra velká a prodavačky klidně kočárek pohoupají.
 adelaide k. 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 20:44:40)
Belatrix, pokud se pamatuju, děti nemáš, že? Tak až nějaké bude, řekneme si jestli to je nebo není problém (nechat kočár u kasy).

Takže nepřistihli nikoho... a jak teda přišli na to že jde zrovna o matky s kočárky?

Obchodníkovi, který zaujme postoj, že bez mých pitomých párk korun za dětskou knížku se obejde, opravdu tržbu dělat nemíním. Maminky s kočárky nekupují jenom leporela (mmch dětské knížky jsou někdy dražžší než ty pro dospělé), já běžně nechám v knihkupectví fakt hodně peněz (ne často, ale pak už to stojí za to).
 adelaide k. 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 20:47:09)
Mmch, zajímavé je, že největší problém s kočárky bývá v obchodch, kde se u pokladny poflakuje prodavačka s otráveným ksichtem, která na pozdrav ani nezabučí. Jestli on ten problém nebude spíš v personálu ~d~
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 20:55:01)
Adelaide, nemám, proto bych ráda věděla, v čem je teda problém. Obzvlášť, když ti kočárek pohoupe ochotná prodavačka. V tomto obchodě opravdu kyselé ksichty nenajdeš.
Třeba tak, že po tomhle opatření těch ukradených knížek ubylo. Já vím, že dětské knížky můžou být i dražší, proto se ani nedivím, že to majitel řeší. Ty by ses nechávala v klidu okrádat, jen aby jsi nenaštvala pár matek s kočárkem?

 adelaide k. 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 21:11:48)
Belatrix, já to chápu. Ale pořád si myslím že jsou i jiná řešení ~d~

Ad ten kočárek. Já většinou vstupuju do knihkupectví s tím, že tam nějakou dobu pobudu, ale těžko si budu v klidu listovat v knižní novince, když mrňous bude u kasy vřískat až bude kočár poskakovat, protože chce maminkůůůůůůůůůůůůůůůůůů. Tohle je ale nesdělitelná zkušenost, to fakt můžem probrat až "někdy" :-)

Pokud obchodníka "pár naštvaných mamin s kočárama" netrápí, je to čistě jeho věc. Pro mě je to signál, že na zákazníka kašle a potom nemám potřebu k němu vůbec chodit. Ani bez kočáru. adelaide k. 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 21:15:47)
Mmch, jeden takový obchod s "přeškrtnutým kočárkem" už jsem proslavila. Jen to tak zběžně počítám a vím nejméně o deseti lidech, kteří už tam ZE ZÁSADY nechodí. Kolik dalších ovlivnili oni nevím ~;) jestli každá "naštvaná matka" odradila deset zákazníků... no ono se to nasbírá ~y~
 Líza 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(6.4.2009 21:43:34)
Belatrix, možná až budeš mít dítě, tak ti dojde, že nechávat je na starosti osobě, kterou jsi nikdy v životě neviděla, nevíš ani, jak se jmenuje, a nikdy ji už neuvidíš, je pěkná hovadina.
 Katka +3 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(7.4.2009 7:49:32)
Jako já se vzdálit od kočárku, tak to spolehlivě spustí "sirénu" a ocitnout se v dohledu dítka cizí dospělá osoba, přepne to hlasitost na maximum-spolehlivý způsob, jak vyštvat z krámu všechny zákazníky. Ještě pořád by se jim to oplatilo?
Nebylo by jednodušší přeorganizovat krám, tak aby nejohroženější knížky byly pod dohledem pokladní?
 Rapiti 


Re: viz druhý dnešní článek na hlavní straně  

(7.4.2009 8:02:39)
To je zajímavý, já chodím do knihkupectví, kam můžu s kočárem (dvojčecí by zřejmě dveřmi neprojel ~;(( ), moje děti se okamžitě vrhají na knížky a normálně si je tam čtou a prohlížejí, mohou si k tomu třeba lehnout na zem a já si vybírám u úplně jiného regálu a nikomu to nevadí. Děláme tam ostatně dost velké tržby. Když dceru napomenu, že to není veřejná čítárna, tak mi majitelka obchodu řekne, ať jí nechám, že je přece dobře, že má ráda knížky. Tam se prostě dbá i na budoucí generaci zákazníků. A knížky se jim tam neztrácejí.
 magggi synáček z léta09 


Re: nic 

(7.4.2009 12:06:40)
Jenže ono na tom bohužel něco bude a nemá na to vliv žádná krize - lidi, tedy i matky, kradou jak straky. Vím od prodavačů - i soukromých, kteří byli nuceni pořídit si do obchodů kamery - na vsi!!!
Tam, kde můžu nechat odemčené auto nebo barák a na 99.9% si toho nikdo ani nevšimne, se v obchodech třese každý rohlík:-©
 adelaide k. 


Re: nic 

(7.4.2009 12:10:19)
Maggi, nj lidi kradou, nepochybuju že i matka s kočárkem může něco ukrást. Vtipný by bylo kdyby prodejce do obchocu žádné LIDI nepustil protože mu tam LIDI kradou ~t~~y~
 Liška s banem :) 


Je to jen a jen jejich věc. 

(6.4.2009 9:47:10)
A ostatně těch, co skutečně nechtějí mít děti, moc není. Já žádnou takovou neznám a i ty, co říkaly, že děti zatím ne, ve skutečnosti skrývaly, že se to nějak nedaří i třeba nějaké samovolné potraty. A pak je i spousta žen, která pochybuje o své schopnosti být dobrou matkou - třeba zažily špatné dětství a bojí se, že se tak nehezky budou chovat i ony ke svým dětem. A upřímně, někteří rodiče by udělali pro své děti nejlépe, kdyby si je nikdy nepořídili nebo je hned po narození dali k adopci - třeba taková matka Honzíka Rakose a mnoho dalších "maminek" a "tatínků".
 Pole levandulové 


Nemyslim si nic, 

(6.4.2009 9:51:53)
pokud takova zena neutoci na mne, proc mam deti. Svymi detmi se snazim neobtezovat sve okoli a totez ocekavam od bezdetnych vuci mne.
Navic, sama jsem si prosla obdobim, kdy jsem deti nechtela, protoze muj partner nebyl na porizovani deti vhodny, takze jsem si to vyzkousela a vim, ze kdyz reknete, ze deti nechcete, stejne vam skoro nikdo neveri, ze to myslite uprimne. Nakonec jsem rada, ze deti mam, ale i tak nejsem uplne typicka matka, ktera by milovala vsechny deti sveta. Ty sve mam rada /plus jeste deti nasich pratel/, ty cizi jsou proste pro mne cizi.
 adelaide k. 


nemyslím si nic 

(6.4.2009 10:16:15)
To je každého osobní věc. Popravdě, nemám v okolí nikoho, kdo by byl dobrovolně, plánovaně, z vlastního rozhodnutí bezdětný. Těch několik, kteří jsou zatím bezdětní, netvrdí, že je to navždy.
 hataika/97,02,08/ 


Možnost volby 

(6.4.2009 10:20:19)
Já respektuji rozhodnutí každé ženy.Je to její volba a je moc fain,že v dnešní době je možnost volby.Ale je velmi důležité,aby to bylo opravdu rozhodnutí samotné ženy,ne aby do toho byla tlačena svým okolím.
 petmic 


Re: Možnost volby 

(23.4.2009 23:10:52)
Ano přesně tak. Já sama jsem děti nikdy neplánovala. Ještě i dnes, když už mi je 29 let, mám v živé paměti, jak jsem v 6.třídě den co den, kol 4hodiny ranní táhla přes předsíň peřinu a polštář a stěhovala se na gauč-kvůli křičícímu a plačícímu synovi mé sestry. Pro tuto zkušenost, jsem opravdu děti nikdy neplánovala, ba i nechtěla. Vdala jsem se ve svých 20letech, pořídila si pejska z útulku a to mě naplňovalo. Bohužel mou radost nesdílela rodina manžela....a po třech letech došlo na rozvod. Žárlil na psa. ~d~ A pak to přišlo. Začala jsem na zastávce koukat do kočárků, usmívat se na malé děti, a hledala jsem potencionálního tatínka. A našla, na dovolené v Chorvatsku, kde již pátým rokem žiji, máme tříletou holčičku a toho výšše zmíněného psa ~b~ a za 2 týdny máme svatbu.
Takže po své zkušenosti, nikoho nenutím mít děti, ona si to sama příroda zařídí.
 Karolína 
  • 

A co muži, kteří odmítají, není to náhodou stejné? 

(6.4.2009 10:36:32)
Myslím si, že některé ženy, které nechtějí děti, je nechtějí úplně ze stejných důvodů, jako je nechtějí někteří muži, tj. nemají ty pravé mateřské(otcovské) pudy, nechtějí přijmout obrovskou zodpovědnost, mají špatné zkušenosti z dětství, mají jiné priority - práce, cestování, užívání si, což s dětmi tak úplně nejde. A pokud tito lidé, ať muži nebo ženy, neplánovaně k potomkovi přijdou, tak to nezřídka dopadá špatně, v lepším případě skončí tyto děti v náhradní rodine. Tak je snad lepší, když je někdo nechce, tak ať je nemá, je to každého věc a svobodné rozhodnutí, takové lidi bych opravdu nesoudila. Soudila bych ty, kteří si je pořizují, klidně i více najednou a pak se nestarají nebo i něco horšího...
 bezdětná 
  • 

Jo, a ještě bych dodala, 

(6.4.2009 11:25:26)

že dětství jsem měla hezké, v žádném případě traumatické. Mí rodiče nás velmi měli rádi a věnovali se nám. Mají rádi děti, proto chápu, že pro ně je můj "status" těžký... ale zase manipulovat by mnou neměli, že...
 Karolína 
  • 

Re: Jo, a ještě bych dodala, 

(6.4.2009 12:31:37)
Já mám děti už velké a rozhodně nemám v úmyslu je do něčeho nutit, pokud se rozhodnou děti nemít, nebo se ukáže, že jsou i jinak orientovaní, tak se z toho nezblázním, důležité je, aby byly šťastné...
 majka 


sobectví a nic jiného 

(6.4.2009 10:56:17)
Sobectví, nebo nevím jak to nazvat. Každý má snad potřebu se reprodukovat, je to fyziologické a kdo to potlačuje tak je podivín, mít děti je to kvůli čemu tady jsme.Neodsuzuji, ale nesouhlasím s tím. Je rozdíl ve vědomém odmítání a neplodností.
 Katla 


To je provokace 

(6.4.2009 11:00:12)
nebo to myslíš vážně? Já jen abych zbytečně nepolemizovala s něčím, co je míněno jako vtip ~z~
 Katla 


Re: Každého věc... 

(6.4.2009 11:04:18)
Projdi si domovy důchodců. Budou tam převažovat ženy a bezdětné jako dětné - možná jediný rozdíl, že ty bezdětné si víc užily a mají taky v tom domově na lepší bejvák, neb stihly i něco našetřit :-))))))))))))))
 Katla 


Srovnání -, holky, máte údaje někdo?  

(6.4.2009 13:04:02)
ted nemám čísla a nevím, co myslíš dobou před 60-ti lety , jestli fakt trváš na roku 49 anebo jestli jsi to plácla náhodně. Já bych vynechala dobu reálného socialismu a vzor socialistické matky . Ale historicky - zdaleka ne všichni lidé měli děti. SAMOZŘEJMĚ nemůžu doložit a pochybuji, že někdo může, kolik z těchto žen bylo bezdětných dobrovolně, ale troufám si s velkou nadějí na správné tvrzení říct, že v populaci byl bezdětných žen větší podíl než dnes. Určitě si umíš představit sama, kdo všechno do této kategorie spadal. Znovu opakuji - nemusely být bezdětné dobrovolně, jediné, co tím chci říci, že nikdy nebyla samozřejmost, že děti mají všechny nebo témeř všechny ženy. Ani to k udržení druhu není třeba :-))). To, že dnes má možnost mít vlastní dítě většina žen je PRIVILEGIUM, neplyne z toho povinnost to dítě doopravdy mít. Rozhodně není sobectví si dítě nepořídit.
 Katla 


ale podíl bezdětných byl vyšší  

(7.4.2009 8:43:00)
Ti, co založili rodinu, vetšinou zplodili mnohem více dětí, než je dneska obvyklé. Ale podíl celoživotně bezdětných lidí byl vyšší. Podíl bezdětných žen byl vyšší, u mužů těžko hádat, kdejaký knez, oficiálně bezdětný, mel levobočka.
 Petra Neomi 
  • 

Re: sobectví a nic jiného 

(6.4.2009 11:48:58)
Imho každý touhu reprodukovat se prostě nemá. Já sama jsem touhu po dítěti pociťovala jen velmi vágně, a jsou ženské, které ji nemají vůbec. Může to být podpořené i prostředím a výchovou, člověk má prostě jiné priority.
 Tamarkaa 


Re: sobectví a nic jiného 

(6.4.2009 11:54:23)
Beru to Majko spíš jako provokaci, ale sobectví to není. Lidi si nepořizují děti z nesobeckých zájmů, naopak si tím uspokojují svou potřebu reprodukce :-)
 MM, 2 kluci 
  • 

Majko, to snad nemyslíš vážně... 

(6.4.2009 12:57:16)
... Ty pomalu děláš, jako by byla povinnost mít dětí?!?

Ne, je to jen MOŽNOST!

Mně osobně i manželovi by bez dětí něco chybělo a rozhodně jsme je chtěli - ale každý to má jinak, podobně jako u jiných témat týlajících se životní "koncepce", plánů, představ, přání...

Stejně tak může být sobecký někdo, kdo děti chce - třeba když si tím "uměle" zaplácává prázdno ve svém životě, které sám od sebe nedokáže vyplnit...
 Luka 
  • 

Re: Majko, to snad nemyslíš vážně... 

(6.4.2009 13:12:28)
Bez dětí je život o trochu prázdnější-můj názor a nikomu ho nevnucuju. Každý plánuje život podle svého a mluvit právě tady o sobectví je kravina!
 Patty 
  • 

Re: sobectví a nic jiného 

(6.4.2009 14:06:45)
Já plodná jsem a děti mít nechci. Nemám chuť snášet těhotenství, porod a bojím se poporodní deprese. S dětmi jsem v pravidelném kontaktu několikrát týdně a žádnou touhu po mateřství ve mě nevzbuzují. Mé tělo prostě mlčí ... A jinak - je mi 34, lesba nejsem a kariéru nebuduji.
 tyna 
  • 

Re: sobectví a nic jiného 

(6.4.2009 14:27:50)
tyyy jo to je fakt divny...
 Tina 
  • 

majko, to je snad zert!!! 

(6.4.2009 19:46:31)
Majko, ja tedy nevim jak ty , ale me osobne prijde sobectejsi si "nechat nadelat" deti furu a pak se o ne nestarat. pokud nekdo predem vi,/ a je jedno, jak k tomu dosel/ ze to neni pro nej, tak nad tim premyslel mozna i vic, nez ti, kteri deti maji a ani si je moc neprali...bylo to od nich proste ocekavano a ono splnili plan...ja mam deti tri a bez nich si to nedovedu predstavit, ale dovedu si predstavit, ze lidi maji i jine priority, nez zakladat rodinu.
 Sylva 
  • 

Re: sobectví a nic jiného 

(15.4.2009 1:27:20)
Tak přece jenom jedna husa se našla. Každý nemá potřebu se reprodukovat, hlásím, že sama jedno dítě mám, moje dcera už tuto potřebu reprodukce nemá a tvrdím, že není sobecká ani náhodou. A nemyslím si, že proto jsme na světě, že se musíme povinně rozmnožovat, každý se nechce rozmnožovat, tak to pochop a netvrď nic o sobcích. A ten případ zde, svoje děti mít nechtějí, ale zároveň dvě cizí adoptovali, to jsou také sobci?
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Svobodné rozhodnutí 

(6.4.2009 11:11:51)
Souhlasím s tím, co napsaly Evča, Ivevka, Hrouda, Karolína. Zda mít děti, kolik, kdy, s kým ... je každého svobodné rozhodnutí a jelikož jde v tomto rozhodnutí do slova a do písmene o život, jistě je fér se rozhonout raději děti nemít, pokud se na to člověk z jakýchkoliv důvodů necítí. Tím člověk případně ublíží maximálně sám sobě, ne jiným. A čím složitější a "vyspělejší" společnost, tím více okolností, které jsou lidé při rozhodování nuceni brát v úvahu, se nabízí.
 Katka, těhu + Kačka 2 
  • 

Re: Svobodné rozhodnutí 

(6.4.2009 12:55:56)
Plně souhlasím. I já jsem touhu po dítěti nijak zvlášť neprožívala a řešila mnoho aspektů a zvažovala pro a proti. Léta mi však nepřibývají a bez dětí si život představit nedokážu. Jsem ráda, že treperendu máme a ještě víc, že se nám druhá holčička povedla hned jak jsme chtěli ... přitom, jak to dnes chodí jsme měli opravdu štěstí. Děti se rodily vždycky a je to každého svobodné rozhodnutí, jestli je mít bude, nebo ne. Taky si za to každý sám ponese zodpovědnost. Takže nikoho neodsuzujme, nikdo za nás nebude řešit naše problémy a nikdo nemůžeme vědět, co koho k rozhodnutí nemít děti vede.
 bezdětná 
  • 

Chtělo by to více tolerance... 

(6.4.2009 11:17:46)

... a také trochu přemýšlet, než něco napíšu, že, Majko - mám na mysli to "sobectví". Nenapadlo tě někdy, že stejně tak můžu označit za "sobecké" rozhodnutí děti mít, protože si tím chci uspokojit svou "sobeckou" potřebu a) předat své geny, b) mít někoho, kdo mě (v dětství) bude bezvýhradně milovat a budu pro něj vším, c) nezůstat na světě sama, protože vždy budou okolo nějaké děti, vnoučata atd.? V čem přesně spatřuješ to "sobectví", vůči komu se projevuje, koho tím kvůli svým nízkým individuálním potřebám obtěžuju? Snad ne všechny členy společnosti...?

Co si o takových ženách myslím? Já jsem taková žena, a nemyslím si o sobě nic špatného :-) Několikrát tu v diskusi bylo popřeno, že by existovaly ženy bez mateřského instinktu a citu; já si ale myslím, že existují. Můj důvod se možná bude zdát banální, ale vždy jsem se v životě řídila svými pocity: nemám děti, protože jsem nikdy nepocítila potřebu, chuť či touhu je mít, a bylo mi hloupé dělat něco tak závažného, jako mít dítě, jen proto, že mám určitý věk, že všichni okolo to dělají a že se to ode mě čeká. Stejně jako jsem (vím, jsou to odlišné případy) ve studentských létech nechodila na večírky a diskotéky a poté s klukem za ruku do parku, protože to všichni mí spolužáci dělali, ani jsem se nevyspala s mužem ve svých osmnácti či dvaceti letech, protože přece není normální být v takovém věku panna.

S "cizími" dětmi (třeba od příbuzných) normálně komunikuju, ale asi mi to nejde tak dobře jako většině lidí. Zřejmě na děti nejsem nějak "stvořená".

Lidem jako já by se velmi usnadnil život, kdyby své rozhodnutí nemuseli nikomu vysvětlovat - zejména rodině, která se snaží citově manipulovat a vzbuzovat právě ten stud nad tím, jak jsem sobecká. Nejsou sobečtí oni? Nejde jim ani tak o to, abych já byla spokojená, ale abych jako nějaký nástroj či prostředník uspokojila jejich "sobeckou" touhu po vnoučeti.

Potíž je v tom, že kdokoli, kdo přivede na svět své dítě, tak nějak automaticky očekává, že bude mít vnoučata. To je ale omyl. Rodiče by v tomto měli být osvícenější - jinak zbytečně vyvolávají pocity viny ve svých dětech, které se "nevyvedly", protože nechtějí mít děti, jsou homosexuální, nevystudovaly vysokou školu atd., doplň podle libosti.

Jinak ještě dodám, že nejsem typ člověka, který by žil svou prací (ano, je to náročná práce, ale ostatní ženy při ní mají i děti) a který by si rád "užíval" v běžném slova smyslu (dlouhé a časté zahraniční dovolené, luxus apod.). Myslím, že i tohle se zjednodušuje - jako ten, kdo nemá děti, je buď workoholik, bonviván nebo se obětuje pro blaho celku. Nejsem nic z toho.

 Tamarkaa 


Re: Chtělo by to více tolerance... 

(6.4.2009 11:59:31)
Taky nemám děti, docela by mě zajímalo jak žiješ :-) Ale jen kdybys chtěla trochu pokomunikovat...Tamarkaa@seznam.cz
 Mapik+Betka+Fili 


ano, znam 

(6.4.2009 11:23:58)
Ano, znam a respektuji, ze se tak rozhodly, pokud je to ovsem jejich svobodna volba a neni to zapricineno zdravotnimi komplikacemi. Tech, kterym to znemoznila matka priroda je mi moc lito.
 Ivona,Klára 6,Tereza 2.5 
  • 

Každý má právo se rozhodnout 

(6.4.2009 11:24:29)
Kdo děti nechce mít,nemusí.Ať je to z jakéhokoliv důvodu,nikdo nemá být tlačen do něčeho co nechce,jenom proto,že se to od něj čeká.I bezdětní můžou mít šťastný život.Já si sice neumím představit život bez dětí,ale to je každého věc
 toda 
  • 

Re: Každý má právo se rozhodnout 

(6.4.2009 11:35:40)
Souhlasím s tím, že každý má právo se rozhodnout, zda něco chce či nikoli. Ať už se jedná o děti, manžela, dále třeba i auto, byt či dům, .......
Já bych si život bez dětí představit neuměla, ale oni ano, tak proč je za to odsuzovat. Snad proto,že dali přednost své práci a volnosti? Každý má právo žít svůj život tak jak chce.
 Petula 
  • 

Re: Každý má právo se rozhodnout 

(6.4.2009 19:13:21)
Presne tak. Je to kazdeho vec. Matky -tyranky a kareristky nemely mit deti, ty pak zbytecne trpi. Od bezdetnych lidi, kteri se rozhodnou pro karieru je to ohleduplnejsi.
 bezdětná 
  • 

Do třetice 

(6.4.2009 11:40:41)

Nejprve jsem špatně vložila tento svůj dodatek:

Jo, a ještě bych dodala,

že dětství jsem měla hezké, v žádném případě traumatické. Mí rodiče nás velmi měli rádi a věnovali se nám. Mají rádi děti, proto chápu, že pro ně je můj "status" těžký... ale zase manipulovat by mnou neměli, že...


A teď bych ještě chtěla dodat:

Chápu, že "normálním" lidem se zdá divné, že žena v určitém věku nemá děti - a musím se přiznat, že i já nad tím v duchu podumám, když se setkám třeba s dlouho vdanou ženou okolo pětatřiceti. ALE - právě proto, že dobrovolnou bezdětnost vnímám jako stejně citlivé a intimní téma jako třeba dlouhodobé neúspěšné snažení o dítě, NIKDY bych takovou osobu neuváděla do rozpaků náznaky či přímo dotazy na téma děti. Takže v duchu mě to zaujme - přece jen to není "běžné", ale nedávám to najevo. Ona ta osoba (ať už dobrovolně bezdětná, nebo neúspěšně se snažící) sama dobře ví, že to "běžné" není, a je netaktní ji na to upozorňovat.

 Katla 


souhlas  

(6.4.2009 13:09:45)
v životě bych se bezdětných nezeptala "Tak co ty, kdy už do toho praštíš?" nebo "Netikají ti už?", "Co ty, kdy už budeš taky chovat?" a podobné duchaplnosti. Podle mne je to intimní věc každého, a pokud o tom nezačne sám, tak bych to v životě nanakousla.
 Meluzína78 


Re: Do třetice 

(6.4.2009 13:16:58)
taky velký souhlas
 Bellana 


Hm, další anketa bude na téma,  

(6.4.2009 11:42:17)
co si myslíte o lidech, kteří si odmítají pořídit psa ... Admin se nám nudí?

Mít děti není povinnost. Smysluplnost života se nemusí nutně odvíjet od mateřství, potažmo rodičovství.
 Kalamity YANKA 


Re: Hm, další anketa bude na téma,  

(6.4.2009 12:04:26)
BELL, ~R^~R^~R^
 KOhnova 
  • 

Re: Hm, další anketa bude na téma,  

(7.4.2009 20:01:14)
Bel.: ba ne:), ja si myslim, ze to bude "Co si myslite o zenach, ktere uzivaji antikoncepci". Pak bude "Je masturbace nevera?" A "Smeji deti videt sve rodice nahe?".
 Bellana 


Re: Hm, další anketa bude na téma,  

(8.4.2009 0:04:15)
Kohnova, způsobila jsi mi záchvat smíchu :-)
Vidím to v živých barvách. V anketě "je masturbace nevěra?" bychom se mohly bavit na téma, že když partner u masturbace myslí na mne, nevěra to není, zatímco pokud si představuje sousedku, je to přečin hodný amputace bimbáska ~t~

Admine, co ty na to? Dočkáme se podobných anket? :-)
 Irena, 2 deti 
  • 

deti a spolecnost 

(6.4.2009 12:09:28)
Cely problem ma nekolik urovni. Ano, souhlasim s tim, ze jestli dana osoba deti ma nebo nema by mel byt, repektive v drtive vetsine pripadu je, jeji rozhodnuti. To je celkem banalni zalezitost.
Pak jsou tu dalsi hlediska, ktera se tykaji spolecnosti jako celku. Prilisne rozsireni pripadne skupiny bezdetnych je spolecensky nezadouci. Uvedu priklad-mam spoluzaka z gymnazia, ktery leta zije s pritelem. Na jakemsi srazu prisla rec na pozici homosexualu ve spolecnosti. A nas homosexualni spoluzak rekl zajimavy komentar : "Jisty odsudek spolecnosti, prestoze ted vim, ze clovek s vlastni sexualitou nic nenadela, chapu - spolecnost (teoreticky) samych homosexualu totiz konci, respektive nepokracuje." Spolecnost (teoreticky) samych bezdetnych (z jakychkoli i zdravotnich duvodu) take nepokracuje. To splecnost vi, rekla bych dost dobre a proto jsou bezdetni pod jistym spolecenskym tlakem. Proto je termin "stara panna" stale pejorativni.
Vetsina pripevku obsahuje vlastni zkusenost. Jak z vyse uvedeneho vyplyva, mam 2 deti. Krome toho relativne narocnou praci-jsem jaderny fyzik. Musim rict, a to jak instinktivne, tak rozumem, bych nikdy dobrovolne nerezignovala na rodicovstvi. Reprezentuje to zivotni rozmer, ktereho, stejne jako vzdelani a pozitivnich zkusenosti, by se clovek, pokud muze, nemel zrikat.
 klára 
  • 

Re: deti a spolecnost 

(6.4.2009 13:07:56)

Ireno, s tou společenskou "nežádoucností" máš pravdu. Ale myslím si, že je dost nepravděpodobné, aby dobrovolně bezdětní převládli (stejně jako třeba homosexuálové). Možná proto k nim mnozí mají tak odtažitý vztah - jako že je to menšina, něco, co neznám, bojím se toho a nechci s tím mít nic společného.

Píšeš "ani instinktivně, ani rozumem bych se nezřekla možnosti mít děti". Chceš tím říct, že kdybys necítila instinkt (touhu, potřebu, chuť mít děti), že bys to pojala rozumově jako nějaký životní "úkol" - bez obav, jak to potom budeš zvládat pocitově?
 Irena, 2 deti 
  • 

Re: deti a spolecnost 

(6.4.2009 14:44:00)
Ireno, s tou společenskou "nežádoucností" máš pravdu. Ale myslím si, že je dost nepravděpodobné, aby dobrovolně bezdětní převládli (stejně jako třeba homosexuálové). Možná proto k nim mnozí mají tak odtažitý vztah - jako že je to menšina, něco, co neznám, bojím se toho a nechci s tím mít nic společného.

I: Nemyslim, ze by pro spolecnost dobrovolne bezdetni jakkoli obtizne uchopitelni. Bezdetnost (i dobrovolna) je proste nezadouci jev, drtiva vetsina je tak ci onak na spolecnosti zavisla, resp. bez ni by neprezila. A tento "zdroj" je treba doplnovat o cerstve posily. A ti, kdo nedoplnuji a jen cerpaji nejsou proste to prave..Píšeš "ani instinktivně, ani rozumem bych se nezřekla možnosti mít děti". Chceš tím říct, že kdybys necítila instinkt (touhu, potřebu, chuť mít děti), že bys to pojala rozumově jako nějaký životní "úkol" - bez obav, jak to potom budeš zvládat pocitově?

I: Vyse zminenym chci rict, ze duvody pro rodicovstvi jsou u mne jak rozumove, tak instinktivni. Kazdemu, co jeho jest - cili, clovek by si od zivota mel vzit i svoji prirozenost a tou je, krome rady jinych veci, nejen sex, ale i rodicovstvi.
 MM, 2 kluci 
  • 

Divná otázka... Co bych si o nich myslela? 

(6.4.2009 12:20:40)
Je to přece každého/každé osobní věc, ne?

Mně osobně by tedy život bez dětí připadal asi dost prázdný a manželovi také (ale zase jsme si oba život bez nich dostatečně užili předtím - také v nich nevidíme tu JEDINOU náplň), ale jako na všechno jsou i na tohla názory a pocity různé. ¨

Myslím si, že každý člověk by měl mít možnost žít dle svého vlastního životního konceptu (pokud to neomezuje někoho jiného) - a ne u všech k tomu nutně patří děti, i když jsou s tímhle postojem třeba v menšíně.
 Šešule 


Chápu bezdětné i dětné :-) 

(6.4.2009 12:24:21)
Dobrovolně bezdětné neodsuzuju. Sama mám dítě na dnešní dobu velmi brzo. Až po tom, co jsem porodila, pochopila jsem, jakou svobodu skýtá bezdětnost. Ani ne tím, že kojíte, staráte se, v noci se budíte... S tím vším jsem počítala. On občas někdo pohlídá, ale něco se stane s psychikou a člověk už není tak bezstarostný. Nelituju, že syna mám. Naopak, je to nejlepší chlap mého života, ale chápu, proč jsou ti dobrovolně bezdětní bezdětní. Některé věci jdou s dětmi dost těžko. Sama pokračuju ve studiu, ale nemůžu totéž, co spolužáci, zahraniční stáž je utopie, stejně tak několikadenní výjezd kamkoli. Já si to vybrala takhle a chápu, že někdo chce na kariéře pracovat celý život a vybere si to jinak. Tak asi tak.
 Šešule 


Re: Chápu bezdětné i dětné :-) 

(6.4.2009 12:30:52)
Bože, to je hroznej sloh~q~
 zuzula81+Paťulka09 


nic 

(6.4.2009 12:37:58)
nic, je to čistě jejich věc....ale myslím, že to některé z nich bude později mrzet.
 Karolína 
  • 

Nejsou chlapi, tím to je! 

(6.4.2009 12:42:19)
Což o to, děti jsou fain, jenže bez chlapa to jaksi nejde. Znám několik případů, kdy si ženy nepořídily děti, protože prostě nebylo s kým, vždy, když měly nějaky vztah, tak skončil dřív, než se o děťátku vůbec začalo mluvit, ukázalo se, že dotyčný je mít nemůže - neplodný, nebo nedokáže uživit rodinu, je už ženatý, děti má a další nechce, chce si jen užívat, popřípadě se z něj vyloupne alkoholik, nebo to nemá jinak v hlavě v pořádku....To je potom fakt těžký....
 Karolína 
  • 

Re: Nejsou chlapi, tím to je! 

(6.4.2009 12:51:03)
Vlastně jsem tím chtěla říct, že když odmítají mít děti s nevhodným partnerem, jenom proto, aby nějaké měly, tak jim to nemůže mít nikdo za zlé...
 2Andy 


Z mého okolí 

(6.4.2009 12:48:19)
Myslím si, že chtít mít děti je přirozená věc.
Mám kamarádku, která říká, že děti jsou ošklivé a že je nesnáší. Přijde mi (a nejen mě), že se za tímto názorem skrývá jakýsi komplex asi z dětství (s matkou si nerozumí).
Jinak ženy, které nechtějí mít děti, neodsuzuji. Jen mi přijde, že se za tím z většiny případů skýtá nějaký vnitřní problém (včetně nenalezení vhodného partnera), který se pak kompenzuje kariérou atp.
 myš 
  • 

Bezdětné 

(6.4.2009 13:28:44)
Nijak je neodsuzuju (pokud i ony jsou tolerantní k ostatním), nemám potřebu jejich bezdětnost řešit a jejich rozhodnutí toleruji. I když tomu, proč žena nechce z vlastního rozhodnutí mít děti,i když může, má partnera atd, úplně nerozumím.

Měla jsem takovou postarší kolegyni v práci, děti moc nemusela, neměla mateřský cit, nic jí to neříkalo. Byla teda dost osamělá a cit, který neměla jak ventilovat, řešila obklopováním se zvířaty. Ale celkově asi nijak extra nešťastná snad nebyla.

Jsou i matky (tyranky apod.), pro které by byo lepší, kdyby děti nikdy neměly.
 Nanyna, dcera 9let 


Jenom 1. dítě... 

(6.4.2009 14:07:30)
takže nejsem "sobec", když druhé dítě nechci, prostě to tak cítím a šlus? Říkám si, když mám jedno, nebude sama až bude někdy něco potřebovat, o někoho se opřít...? Je mně skoro 35 let a říkám si, tak do kdy je ještě čas, do kdy je to správné si pořídit druhé a podle toho, co tady čtu, tak jsem vlastně taky jen další konzument společnosti a nemyslím přitom na to, jak to cítím JÁ...~d~
A ještě poznámka k těm, které tady píší, že si nedovedou představit život bez dětí (já vlastně také ne), ale zřejmě je to proto, že jsme to jinak nezažily, že nevíme jaké to je, žít bez dítěte...
 pet & nany 9/05 & maxik 9/07 


ano... 

(6.4.2009 13:43:21)
mam kamaradku, ktera rika, ze ji staci kocky a ze si maximalne jeste poridi psa ;-) ze ji deti nechybi.
ale myslim, ze to jsou nazory, ktere se casem jeste zmeni, myslim, ze matersky instinkt je silnejsi a vyhraje ;-)
nicmene pokud by si za svym nazorem stala a deti nechtela, samozrejme bych jeji nazor respektovala (i kdyz jak se znam, snazila bych se ji pomoci vlastnich deti nenapadne ukazat, ze zivot s detickama je opravdu fajn).
kazda zena ma pravo se rozhodnout, co se svym zivotem udela, jak s nim nalozi, zda si poridi deti apod. ale je pak smutne, kdyz zena zestarne, nikoho nema, nikdo se o ni nepostara, nikdo ji nerozveseli, nikdo ji nevezme na prochazku a ona si uvedomi, ze byla chyba deti nemit.
 Pole levandulové 


Re: ano... 

(6.4.2009 14:41:54)
Pet, ja nevim, ale porizovat si dite kvuli tomu, ze mi ve stari vezme na prochazku, postara se o mne a podobne mi pripada ponekud nerozumne. Nikde nemas jistotu, ze tomu tak bude, tak abys pak nebyla zbytecne zklamana. Mit ho pro radost ted a tady - fajn, ale predkladat bezdetnym, ze ve stari na tom diky absenci potomku budou bidne? Spis si myslim, ze ty bezdetne se o sebe umi za cely zivot postarat samy, coz bych videla jako plus. Mame devadesatiletou pratetu, bezdetnou /deti chtela, ale jeji manzel je mit nemohl/, davno vdovu a ta je tak uzasne samostatna a pohodova, ze ji radi navstevujeme, i kdyz bychom nemuseli. Bydli a stara se o sebe stale sama uz x let a jeji mysl i naq zazitky bohaty zivot ji muzeme zavidet.
 klára 
  • 

Re: ano... 

(6.4.2009 15:27:27)

souhlas. Možná to některé dětné ženy mají ve stáří těžší, protože zkrátka celý život doufaly a upínaly se na to, že i pak s nimi budou jejich děti trávit čas - a ono to úplně tak nebude. Většina lidí se svými starýni rodiči nebydlí; přijde mi pak snazší být zvyklý na to, vytvořit si svůj program sám, než čekat jako na smilování, až mě jednou za týden navštíví dítě, a nestane-li se to, být smutný...
 pet & nany 9/05 & maxik 9/07 


Re: ano... 

(8.4.2009 17:34:13)
Skramusko,
je jasne, ze si clovek deti neporizuje jen proto, aby mel jistotu, ze ho ve stari nekdo "vyvenci".
ja tim chtela rici, ze je proste fajn mit rodinu. dobre, nekdo se obklopi prateli, je spokojeny i bez deti.
ja bych ale mela ve stari pravdepodobne pocit prazdna, ze mi neco chybi. ale kdo vi. nejsem jasnovidec ;-)
 pet & nany 9/05 & maxik 9/07 


Re: ano... 

(8.4.2009 17:36:14)
a nejenom ve stari...deti by mi chybely i ted za plneho rozpuku mladi ;-)
 16.5Salám&Lajka14 


Je to jejich věc 

(6.4.2009 14:11:21)
a naše zbytečná starost.
Taky jsem nechtěla mít děti. Mám jedno, neplánované. Nelituju toho, ale plánovaně bych dítě nikdy neměla.
 Šmatla 


Že na to mají právo 

(6.4.2009 14:42:59)
a nemá jim do toho nikdo co kecat.


A co si, admine, myslíš o lidech, kteří mají potřebu veřejně hodnotit svobodná rozhodnutí druhých?
 Bellana 


Re: Že na to mají právo 

(6.4.2009 14:43:42)
Šmatla rulez ~R^
 Jarka-Vojta 04/05, Radka 12/07 


Re: Že na to mají právo 

(13.4.2009 15:21:58)
Mám děti dvě (kluk 4 roky, holčička 15 měs.), jsou plánované a měla jsem je dobrovolně, ale jsou dny, kdy si to musím často připomínat, že jsem to takhle chtěla. A nemít děti mi občas přijde jako dobrý nápad. Ale asi by mi chyběli, takže rozhodně ničeho nelituji.
Jarka~:-D
 Cita 


Childfree 

(6.4.2009 14:59:56)
Donedávna jsem si myslela, že je to každého věc, pak jsem ale narzily (naštěstí jen v internetových diskuzích na skupinu lidí, kteří si říkají childfree (nepleť si s childless, tj. s lidmi, kterí děti chtějí, ale třeba ještě nemají, nebo nemohou mít)..

Nevěřila jsem vlastním očím, jak agresivní a nenávistní dokážou být jak v názorech, tak třeba v osloveních a podobně (např. žena s dětmi je "děloha" apod.."svině lezou se spratkama do Ikea (autobusu, k doktorovi..každý ať si doplní) a obtěžují slušné lidi..a ještě jim na to platíme z daní"..podobných hlášek a požadavků mraky..

Takže vzkaz pro childfree: Pro mě jste líné a samolibé blbky, nazdar..

Děkuji redakci za možnost se vyjádřit..
 myš 
  • 

Re: Childfree 

(6.4.2009 15:29:36)
Taky mě překvapila militantnost a agresivita některých childfree. Chtějí toleranci a samy nevědí, co to je. Ale to se týká jen některých.

 Bellana 


Re: Childfree 

(6.4.2009 15:45:58)
Zase si říkám, že pokud jsem pro někoho "děloha", tak ten někdo má se svou bezdětností a mou dětností evidentně problém :-)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Childfree 

(6.4.2009 15:57:47)
Neber si to osobně, to je "D-Fence Syndrom" :). Nesnášejí matky, kohokoli, kdo jezdí autem míň, než 180, psy, studenty humantiních směrů, feministky a majitele oktávií. Možná jsem na někoho zapomněla :)
 Bellana 


Re: Childfree 

(6.4.2009 15:59:38)
Sakra, kromě té oktávky na mě všechno sedí :-)
 Cita 


Re: Childfree 

(6.4.2009 16:05:41)
.no tak jo, teď už mi jich je taky vlastně líto ~;)..to přidávám k názoru, že moudrá příroda opravdu ví, co činí, když některým lidem nedá rozmnožovací pud..

Nic proti těm, kdo děti nechtějí a neprudí kvůli tomu ostatní :-)
 childfree 
  • 

Re: Childfree 

(7.4.2009 22:52:53)
A jak bys nejlépe nazvala ženu, která rodí děti, ale dále o ně nepečuje (tzn. zaleze si do začouzené kavárny, objedná si, a nechá je aby kroužily kolem a hrály si s plnými popelníky a podobnými věcmi)?
Označit jí jako 3,14ča se nehodí, protože to není ten orgán, o který tady primárně jde... Nelze říct "matka", protože to by byla urážka žen plnících mateřské povinnosti, kdybysme je házeli do jednoho pytle... Také se mi nelíbí urážení zvířátek (slepice, krávy, kozy), které o své potomstvo také pečují... Takže zbývá ta děloha.
Tyhle dámy jsou tvorečci redukovaní na dělohu, jen z nich padají noví lidičkové, ale nikdo se o ně nestará...
 Katla 


paní je sociální pracovnice z OPD  

(8.4.2009 21:44:40)
s pohledem na svět deformovaným svým povoláním. Jiank si neumím vysvětlit, že nezná jiný typ matek než barové povalečky ~y~
 Tulka 


Re: Childfree 

(6.4.2009 15:55:27)
Do dnešního dne jsem netušila,že něco jako childfree existuje a asi jsem o nic nepřišla~a~.Taky jsem nikdy nebyla zrovna mateřský typ,tuhle vlastnost jsem v sobě objevila až po narození svých dětí.A jsem za to opravdu vděčná.~z~
 Katla 


militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:01:33)
nemá s mírumilovnou dobrovolnou bezdětností "žij a nech žít" nic společného. Když si z "protidětnosti" udělám životní program, tak je to spíš k politování, na rozdíl od toho, kdy jsou mi děti pěkne v klidu šumafuk a žádné si nepořizuju, protože mám jiné priority a cíle.
 Petra Neomi 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:06:16)
Militantní mateřství i antimateřství je špatně. Na idnesu nedávno proběhla nějaká diskuse ohledně kaváren, do kterých děti nemají přístup, a jak opravdu nejsem militantní matka, ječel tam na mě (virtuálně) kde kdo. Ale řekla bych, že tam je problém zas někde jinde... v jakési touze vykázat dět do patřičných mezí, jako by chození do kafči bylo nějaké privilegium, které získáváme až s věkem.
 Bellana 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:11:28)
Hm, to mi říkala moje bezdětná kamarádka. Že ji fakt štve, že se do MHD nedostane kvůli kočárkům, že v restauracích piští děti, že musí koukat na reklamy na dětské zboží ... prostě se čílila, že ji ten baby boom pěkně sere. Marně jsem se ji snažila vysvětlit, že děti jsou taky lidi :-) Ne že by měli mít nějaká speciální práva (jako právo běhat v restauraci číšníkům pod nohama), ale ani by neměly být na okraji společnosti, schované, dokud nevyrostou ...
 Petra Neomi 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:18:24)
No, naštěstí se restaurace řící ekonomickou nutností a naše rodina, které tam leze pořád, je jim větším finančním přínosem, než někdo hystericky childfree, kdo nepřináší pravidelný výdělek :)
 Katla 


no jasně,  

(6.4.2009 19:52:28)
My, s naším apetitem, když si někam vyrazíme napchat panděra, tak jsme taky velkým ekonomickým přínosem. ~y~~y~~y~ nechodíme často, na to ani nemám nervy, ale většinou jsme vypozorovala, že když číšník pochopí, že nehodláme zůstat jen u limči a u polívky, ale že to bide s celou parádou, tak se může přetrhnout, jednou i pastelky donesl ~y~~y~~y~ Ona taková childfree dietářka, co nemá děti, aby neztloustla, asi kasu nestrhne ~t~
 Slečna Marplová 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:15:28)
Petro, sice jsem clanek necetla a diskuze se nezucastnila, ale k tematu "capartů v kavárně" bych to videla trosinku jinak. Nikoliv privilegium, kt. ziskame az s vekem, ale schopnost se ovladnout, ci snad umeni se chovat v urcitem prostredi, kt. pochopitelne, prichazi s tim vekem, aby neobtezoval ostatni. Nerada bych tu byla militantne nemilitantni popijec kavy, ale zrovinka v kavarne me detsky "šustot", "šupot", "kvíkání" a podobne normalni projevy prdolu, obtezuji. Pokud ma nekdo takove dite, ze dokaze uz ve 2 letech sedet na sve zidlicce a tlumene hovorit (a nechrastit u toho, nebo nebouchat lzickou o stul), pak jo, ale stejne si myslim, ze se tam ty deti nudi.
Vim, je to OT.
 Petra Neomi 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:20:36)
No, proto nechodíme do Café Louvre, ale do Café Alternatiff :)
 Bellana 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:22:16)
Hm, Petra je rychlejší ... zase ... asi se musím naučit psát více než třemi prsty ~t~
 Bellana 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:21:30)
Slečno, ono je to vždycky o citu. Já sama nemám ve zvyku v restauraci kohokoliv obtěžovat, nedovolím to ani dětem. Ale abych děti apriori vylučovala z pobytu v restauraci ... jako někde se to společenské chování naučit musejí.
Neberu je tam, kde je zakoušeno nebo do überhoch kaváren (tam nechodím ani já sama), ale do normální restaurace nebo kavárny/cukrárny klíďo.
 Slečna Marplová 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:27:06)
Kafe Alternativ? OK, ukladam si do Bonzbločku, abych tam nahodou, az budu slaměně bezdětná, nepachla ~:-D

Bell, jisteze je to o citu. Ja jsem si pod pojmem kavarna nepredstavila cukrosku s poharama, ale prave neco na bazi Kafé Savoy, Slavia nebo snad zmineny Lůvr. Pokud mluvime o picošce Modrá zahrada nebo podniku, kde maji ty barový štokrlata (kurna, to ze z nich padam po pulnoci na zem je jiste nasledek toho, ze me nasi jako malou na tuhle zidlicku nevysazovali dost casto! ~v~), pak chapu a nemam nic proti.
 Bellana 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:28:09)
Slečno, Lůvr ... kde jsou ty časy ... chm ... já spíš chodím tam, kde mě baví klaun Ronald ~t~
 Slečna Marplová 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:31:09)
Bellano, ja taky nebyla slaměná ani nepamatuju. Vlastne pamatuju, to bylo na srazu jedne z diskuzi z Rodiny, ale to uz je taky dobrého čtvrt roku ~t~
 Bellana 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:35:05)
Slečno, je fakt, že já byla slaměná před Vánoci. V restauraci jsem krájela jídlo nadrobno a snažila se ho nacpat spolusedícím do pusy. Konverzovala jsem stylem: "Podívej, tam jde haf haf!" Dělala jsem komické obličeje a divila jsem se, proč se nikdo nesměje. Nu, aspoň jsem se nepokusila nakojit číšníka, to by byl vrchol ~2~
 Petra Neomi 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 21:18:24)
škoda, žes to nezkusila, mohl to být pro vás oba nový zážitek :))
 Bellana 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 22:12:33)
Pche, jak pro OBA? ~t~
 Petra Neomi 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:33:08)
Caffé Alternatiff není ani jako Slávie (která je mimochodem pajzl), ani cukroška s pohárama. Je to kavárna u tetovacího studia :) Ale dost chodíme třeba sem www.esse.cz a to už je na pomezí. Mám takovou zásadu, že malou neberu nikam, kde maj na židlích potahy :)
 Katla 


většinou jdu po židličce  

(6.4.2009 19:56:27)
Vstoupím do restautace a slušně se zeptám, uzda mají dětskou židličku. Pokud ano, je mi jasné, že s dětmi počítají a že nám tam bude dobře. Horší když jsme někde, kde není na výběr ~p~
 Petra Neomi 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:33:10)
Caffé Alternatiff není ani jako Slávie (která je mimochodem pajzl), ani cukroška s pohárama. Je to kavárna u tetovacího studia :) Ale dost chodíme třeba sem www.esse.cz a to už je na pomezí. Mám takovou zásadu, že malou neberu nikam, kde maj na židlích potahy :)
 Tulka 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:38:57)
Já si myslím,že je vcelku jedno kde,důležitý je s kým.Já jsem si byla kupovat boty a šílela jsem z dvouletýho prcka,kterej mně neustále kradl zutou obuv a lžíci a to vše pod láskyplným pohledem jeho hrdé maminky,kterou ani nenapadlo zasáhnout.Měla jsem sto chutí tím škrpálem bacit jí.Takže bych neřekla,kam všude děti nesmějí,ale s kým tam nesmějí~:-D
 Pole levandulové 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:41:28)
Tulko, souhlasim - nesnasim postoj Ja jsem matka, kdo je vic?~o~
 Cita 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:44:06)
~R^

 Pole levandulové 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:31:31)
Slecno, lzicka se prdolovi da odebrat a pusa zacpat jidlem:-) Osobne vyzkouseno, sama nemam rada obtezovani od druhych, tak se snazim to necinit jinym. Nikdy bych nenechala dite litat po kavarne, jsme castymi navstevniky ruznych podniku a zatim jsem se vzdy setkala s milymi usmevy na adresu naseho klidneho syna. Ale uznavam, ze jeho klid neni uplne nase zasluha, je rozeny kavarensky povalec:-)
 & 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 17:03:20)
Skramusko, nas Marta taky trenuje tak 2xtydne na kavarenskeho povalece, jde mu to dobre. Ac jinak se chova velice nestadardne, tak v restauraci se podle mne umi chovat..~:-D
 Cita 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(6.4.2009 16:37:07)
Slečno, zrovna dneska jsem byla s dětma na obědě v restauraci a nějaká postarší dáma obdivovala moje krásně vychované hodné tiché děti..

No, zrovna měly den, jindy by to třeba vypadalo jinak...hlavně si ale myslím, že měly šanci naučit se, jak se v restauraci chovat a to jak se chovaly dneska je prostě výsledek toho, že se restauracím nevyhýbáme..

Samozřejmě nebudu brát děti do hospody, baru, herny..nota bene po desáté..kdy samozřejmě chápu, že lidi co tam jsou nechtějí být omezováni (navíc by to dost omezilo i moje děti a to ve spaní..), ale třeba restauraci, zejména v době oběda, ale i kavárnu, cukrárnu, beru jako pro děti vhodnou..když děti zlobí, tak z kavárny odejdu, když ne, zůstanu..když zlobí v restauraci, zpravidla neodcházíme, protože se děti musí najíst (do kavárny jdu pokecat, nemusím tam nutně být..do restaurace jíst a to se prostě musí)..

Někde jsem viděla dokument o anglické královské rodině a o tom, jak děti z této rodiny nemějí do sedmi let navštěvovat veřejná zařízení (dokud nejsou dostatečně vychované v etiketě)...no, já na učitele etikety nemám, děti se učí tak nějak za pochodu, ale když tu šanci mít nebudou, budou se chovat jako burani i v deseti..

Já cítím velký rozdíl mezi hospodou a kavárnou..
 childfree  
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(7.4.2009 22:44:23)
Vřešťan nemá v kavárně co dělat - tam si lidé chodí posedět aby si ODPOČINULI, a ne aby poslouchali vysoké tóny jakési slizové hroudy, které nějaké spoluobčance vypadla z vagíny.
Když musí dětná na kafe, tak může nakráčet do McDonalds, kde mají dětský koutek, a ne aby se cpala do chill-out café, notabene kuřáckého. A pak dostala hysterák, když jí ty její produkty někdo ztluče.
 Helena 
  • 

Re: militantně antinatalitní postoj  

(7.4.2009 22:41:52)
Drahoušku, děti by mi byly "šumafuk", kdyby se neděly tyhle věci:

- zákaz sterilizací
- vřešťani v MHD
- vřešťani u lékaře
- vřešťani v restauraci
- vřešťani v kině
- podpora matek v práci (takže já jakožto bezdětná jsem "riziková skupina, asi brzo odejde na mateřskou, nepřijímat")
- podpora matek v práci (krůty které odcházejí vyzvedávat do družiny a jejich práci musí udělat někdo jiný)
- podpora matek v práci (krůty jejichž potomci dostanou vysoce závažnou nemoc týden před vánoci / když náhle napadne sníh / podobné exkluzivní časy)

Až mě existence fakanstva a děloh přestane obtěžovat, tak proti ní přestanu bojovat. V tuhle chvíli se bohužel musím bránit.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(8.4.2009 10:56:36)
Takže shrnuju sdítětem

1. nesmím do MHD

2. nesmím k doktorovi kromě pediatra (tomu teda nerozumim, co třeba specialista kam chodí děti i dospělí)

3. nesmím do obchodu

4. nesmím do žádné kavárny (do zakouřených nechodím ani já)

5. Nesmím do kina ( a proč ležeš Ty chodíš na dětské filmy na filmech pro dospělé jsem malé děti neviděla...)¨

Co tedy smím? sedět doma a být na pískovišti?

No ještě že můj fakan už není vřešťan a v kavárně už se umí chovat...~y~

 Gladya, bývalá dasa, 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(8.4.2009 13:49:14)
za zmatený sloh se omlouvám
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: militantně antinatalitní postoj  

(8.4.2009 13:49:17)
za zmatený sloh se omlouvám
 Katla 


drahoušku,  

(8.4.2009 21:37:12)
až ti bude 80, budeš si srát do gatí a patlas hovna po zdi, tak ti tihle vřešťani tu prdel budou umejvat a krmit te z detský lahvičky.
 brzobohatka 


Re: Childfree 

(7.4.2009 10:43:20)
nazdar sálíku, to víš, v každé skupině se najde pár agresivních blbů a nemá to nic společného s tím, jestli to jsou matky nebo bezdětní...navíc pokud si zanadávají jen tam a neobtěžujou na veřejnosti nebo jiných servrech, tak je to ještě ok ~;)
 childfree 
  • 

Re: Childfree 

(7.4.2009 22:33:36)
Vzkaz pro producentky fakantstva: pro mě jste hloupé, líné, otravné a samolibé husičky, čauves.

A když lezeš s vřešťanem na veřejná prostranství, tak můžeš čekat, že ti bude rozbita držka.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Childfree 

(8.4.2009 10:41:08)
Milá childfree to že nechceš děti je Tvoje věc a nikdo nemá právo Ti do toho mluvit.
Asi se Ti v životě stalo něco ošklivého,
že je v Tobě tolik zloby a nenávisti~d~.

To chceš matky s dětmi vykázat někam, kde Tě nebudou obtěžovat, nejlépe do koncentráku?
Nebo si opravdu myslíš, že hospody jsou plné vřískajících batolat válících se mezi rozlitým pivem a nedopalky a zoufale hledajících své opilé matky pod stolem ~t~~t~?
 Katla 


Re: Childfree 

(8.4.2009 21:41:39)
~k~ šykt ~k~ škyt škyt ..to nééééééééééé ~k~~k~~k~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Childfree 

(8.4.2009 11:09:45)
Pozor, matky bývají fyzicky zdatné a zpravidla nebezpečnější, než bezdětné samice :)
 Cita 


Re: Childfree 

(8.4.2009 20:39:13)
Jo, tak tohle je na hranici zákona..jen pokračuj..
 Katla 


no, i navzdory tomu, že jsem děloha,  

(8.4.2009 21:40:35)
ze které tu a tam vypadně nějaký fakan, jsem celkem ve formě. Kdyby mi chtěl nekdo dát do držky, možná by si taky sbírat zuby s dlažby. Já nevím, kde tzv. childfree chodí na to, že matky dostanou hysterák. Jsou i matky, které nedostanou hysterák, ale vítají příležitost vyzkoušet pravý hák.
 Insula 


Re: no, i navzdory tomu, že jsem děloha,  

(9.4.2009 13:32:17)
I levý. ~t~
 Cita 


Re: Childfree 

(8.4.2009 22:50:03)
OK, beru, jen s tou leností jsi vedle jak ta jedle..
 Efka 


Re: Childfree 

(10.4.2009 23:57:49)
Proč vůbec chodíš na Rodinu, když tě děti tak štvou.. Já taky nechodím na childfree servery rozdávat moudrosti. Někdy nechápu, kolik se na světě najde zlých lidí..
 Gladya, bývalá dasa, 


Je to jejich věc 

(6.4.2009 15:04:45)
Co mi je do toho že někdo nechce děti? Je to každého soukromá věc. Dokone si myslím, že je lepší děti nemít než je mít je jenom pro to, že je to "normální".

A kdyby se třeba moje dobrá kamarádka rozhodla nemít děti, měla by zájem se o tom vůbec bavit a zajímal by jí můj názor, nijak bych jí to nerozmlouvala, ale řekla bych jí, at´si vše dobře zváží a rozmyslí, aby jednou nelitovala.

Jsou ale extrémy i tady. Někdo i tady zachází daleko. Nechci se nikoho dotknout, jsem tolerantní, ale ty milinantní chidfree, no kids nebo jak si to různě říkají (myslím ty, co je vytáčí k nepříčetnosti každé dítě, které ocitně někde poblíž a dovolí si trochu zakňourat nebo se jakkoli projevit) mi přijdou spíš politováníhoné.
 Lila* 


Že nechtějí děti 

(6.4.2009 15:20:50)
Co si o ženách, které nechtějí mít děti myslím?

Že nechtějí děti. Víc není třeba zkoumat :-)))) O důvodech proč nechtějí, o těch může člověk jen spekulovat. A třeba ani žádné proč není.
Prostě nemají potřebu děti mít.
 Eva21546 


švagři 

(6.4.2009 17:01:38)
Ahoj,

švagři mít děti nebudou. Oba mají naplňující a časově náročné zaměstnání. Patří k tomu i společenské aktivity téměř každý večer. Ve volnu cestují po světě.
Jedna kamarádka švagrové děti nechce, našla si rozvedeného s dospělými dětmi. Chce kariéru, peníze a pohodlí.

Ale je to dle mého zejména v jisté pohodlnosti, nechuti změnit zaběhnutý život. Myslím si, že rozmnožovací pud je jeden za základních. Ale někdo má oslabený pud sebezáchovy, někdo rozmnožovací.

Mě to připadá smutné a osamělé z pohledu do budoucnosti.

U.
 Lucinda05 


Snad ví, co dělají... a nebudou jednou, po letech svého rozhodnutí litovat 

(6.4.2009 17:10:44)
Rozhodnutí některých žen nikdy nemít děti naprosto chápu a nekritizuji, jen si myslím, že někdy se nejedná o skutečně vlastní rozhodnutí. Pominu-li různé vážné zdravotní či sociální problémy, nebo upřednostňování práce a kariéry před založením vlastní rodiny, myslím si, že někdy je rozhodnutí ženy nerodit děti silně ovlivněno názorem partnera.
To je také případ jedné mé kamarádky. Přibližně patnáct let žije s partnerem, který vždycky tvrdil, že děti rozhodně nechce a nikdy chtít nebude. Zpočátku - kolik let toto období trvalo, vlastně ani nevím - si ta moje kamarádka (v mém vyprávění jí budu říkat Sára) myslela, že ho odmítání dítěte přejde, věřila, že je to jen otázka času. Ale spletla se. Její partner si natolik zvykl na svůj svobodný, požitkářský životní styl, že už by jej za nic na světě nevyměnil. Je pánem svého času i svých peněz, když zrovna nepracuje, intenzivně se věnuje různým koníčkům a na svou pohodu a štěstí by si nedal sáhnout. Proměny svých kamarádů, kteří již téměř všichni založili rodiny, pozoruje zdálky, buď nezúčastněně, nebo jsou mu dokonce některé historky o těžkostech rodičovství zdrojem škodolibého veselí. Jejich zkušenosti ho jen utvrzují v přesvědčení, že vlastní děti nechce. Ne že by mu děti vysloveně vadily, vůbec ne, své neteři dokonce nosí lentilky a ke všem možným příležitostem hezké dárky, ale doma prostě děti nechce a odmítá se kvůli případným potomkům jakkoliv omezovat. Postupem času Sára pochopila, že s ní touhu po dítěti opravdu nikdy sdílet nebude. Čekala bych, že se ocitne před bolestnou volbou: hledat jiného partnera, nebo se proti své vůli vzdát mateřství? Ale bylo to trochu jinak. Asi se podařilo nějak přelstít pověstné biologické hodiny, protože Sára postupně, pomalu životní styl svého partnera vzala za svůj a přišla na to, že jí vyhovuje a že děti do toho opravdu nezapadají. Někomu se může zdát smutné, že rezignovala, někdo to může chápat jako nemístné podřízení se názoru partnera, ale každopádně, co já jako kamarádka můžu posoudit, Sára je vyrovnaná, spokojená, nelituje. Napůl žertem a napůl snad i vážně říká, že teď už je stejně pozdě přehodnocovat rozhodnutí nepřivádět na svět žádné děti, tak to neřeší, ale já si myslím, že objektivně (vzhledem k jejímu věku) pozdě rozhodně není. Já to vidím tak, že přirozená touha po mateřství byla překonána atraktivním „náhradním programem“. Dokonce i snaha řešit otázku svatby se nějak vytratila, ale to už je jiná kapitola.
Přiznám se, že mi napřed bylo Sáry líto, ale když jsem ji lépe poznala, změnila se moje lítost spíše v obdiv a byly chvíle, kdy jsem jí dokonce tiše záviděla... To když se mému miminku klubaly zoubky-stoličky, v důsledku čehož jsem řadu nocí po sobě téměř nespala, nebo když jsem se zoufale snažila skloubit péči o mimi, studium, práci a sen o domácnosti ve stavu lepším než žalostném :o) Navzdory několika krizím, kdy jsem si sáhla na dno sil, jsem nikdy nelitovala, že mám dítě. I láska mezi mnou a mým manželem nabyla nových dimenzí, citové pouto mezi námi mi připadá silnější, vztah hlubší a ještě hezčí než dříve. Miminkovské a hlavně batolecí období bylo náročné, ovšem aspoň při zpětném pohledu mám pocit, že to stálo za to, přizpůsobit svůj život dítěti, vzdát se většiny volného času, zahodit své sobectví. Teď jsou naší dceři skoro čtyři roky a je pro nás nenahraditelným zdrojem štěstí, radosti, ... však to znáte, máte-li děti. Neměnila bych. Ale pamatuju si, že před tím, než mě asi tak v šestadvaceti letech náhle přepadla silná neodkladná touha po miminku, neviděla jsem jediný důvod, proč chtít dítě. Zlom, kdy jsem se na spolehlivou hormonální antikoncepci začala dívat nikoliv jako na úžasný vynález, ale v podstatě jako na jed, přišel nečekaně. A myslím si, že každá žena si k podobnému okamžiku zlomu musí sama dojít, no vlastně ne sama, ale ruku v ruce se svým partnerem. Oba musí cítit, že spolu chtějí děti, věřit, že to zvládnou, musí být odhodláni vzdát se některých svých nároků a zvyků atd. Nejsou-li toho oba schopni nebo k tomu ochotni, pak je asi lepší děti prostě nemít, protože mateřství je ohromnou zatěžkávací zkouškou a není cesta zpět...
Ať už se žena rozhodne nemít děti z jakéhokoliv důvodu, podle mého názoru si zaslouží, aby ji její okolí kvůli tomu ani neodsuzovalo, ani nelitovalo, je to zkrátka její soukromá věc a svobodná volba. Ale řekla bych, že žádná z dobrovolně bezdětných žen nedokáže odhadnout, jestli takového rozhodnutí jednou nebude litovat - třeba v době, kdy už bude na mateřství příliš stará. Myslím, že dost dobře nejde představit si pocity, touhy nebo výčitky, kterými si budeme procházet za deset nebo dvacet let.
 Katla 


Sára  

(6.4.2009 20:20:00)
může prožít spokojený, aktivní a veselý život a nelitovat, že se své touhy po dítěti vzdala kvůli partnerovi. Průser ovšem nastane, pokud partnerovi v 55 letech zatiká, sbalí třicítku a pořídí si na stará kolena potomka - stává se to bohužel dost zhusta. Rozhodnutí nemít dítě by mělo vycházet z vnitřního přesvědčení ženy, aby v harmonickém souladu s tímto rozhodnutím mohla žít celý život. Pokud touhu po dítěti v podstatě potlačila kvůli partnerovi, hrozí jí, že si nabije kokos. Nebylo by to nic moc potkávat svého bývalého, jak tlačí kočárek.
 nela 


smutné 

(6.4.2009 17:28:54)
Nesúdim, je to môj osobný názor.

Ťažko povedať prečo. Navonok možno niektoré ženy z rôznych už spomenutých dôvodov deti nechce, v horšom prípade nemôže mať, ale vo svojom vnútri, teda v kútiku duše určite je aspoň malá iskrička túžby. Ženy sú od prírody obdarené materským pudom, a žena, ktorá ho násilne odmieta je skôr racionálny ako emotívny typ. Aspoň tak to vidím ja. Osobne si neviem predstaviť nebyť matkou, aj keď táto rola je občas až, až nad moje sily.Ale o tom je život.
Zároveň sa skláňam pred všetkými ženami, ktoré robia naozaj veľakrát maximum pre počatie.
 malaa 


Myslím, 

(6.4.2009 18:25:44)
že každý má právo rozhodnout se, jak prožije svůj život. Každý má jiné priority. Neznám nikoho, kdo se rozhodl nemít děti bez toho, že by měl zdravotní problémy, ale kdybych někoho znala, bylo by mi to fuk. Neřeším takové věci.
 Pavla 
  • 

Takovou ženu znám 

(6.4.2009 19:47:03)
Neodsuzuji to. Hlavně si myslím, že u ženy nelze tvrdit, že nechce mít děti. Touha po dítěti může u některých z nás velmi kolísat. Mohou to být momentální nálady, které kolísají v úzké souvislosti s různými životními etapami.

V takové etapě je moje dlouholetá kamarádka, 34let, manažerka v nejmenované agentuře. Od 25let tvrdila, že dítě bude mít jen 1 a nejdřív za 10 let. Žije s přítelem, který se kvůli ní rozvedl a opustil ženu a dítě. Ona miluje svoji práci. Miluje jeho. O něho se příliš neopírá. V podstatě mu nevěří, protože ví, že ji jednou čeká to samé. Že on ji také opustí, a to v momentě, kdy ona s ním bude mít dítě, kdy ji bude mít jistou. On velmi touží po dítěti s ní.

Přesto ho miluje. Vrhla se na sport a jak říká, antikoncepci teď vysadila kvůli němu. Mít dítě, jak sama říká, u ní není touha. Nedívá se do kočárků. Děti jí připadjí pěkné, ale prý je osobně k životu nepotřebuje. Kdyby bylo na ní, ještě by pár let počkala, ale bojí se, že pak by je neměla vůbec...

 & 


Re: Takovou ženu znám 

(6.4.2009 19:55:37)
Pavlo,

Ja zas neznam nikoho, kdo by u prvniho ditete do tech kocaru nahlizel. Vetsina mych kamaradek vcetne me, to mela spis. No tricet uz mi bylo, mam stalyho partnera, mam kde bydlet, uz neni na co cekat..
 myš 
  • 

Re: Takovou ženu znám 

(7.4.2009 12:36:29)
Pavlo

taky mě děti nijak nebraly, do třicítky téměř vůbec, pak už trochu jo, ale do kočárků jsem nikdy nenahlížela. Kdyby to šlo, ještě bych možná dítě odkládala, ale musím říct, že vlastní potomek vše změní a teď už nahlížím i do těch kočárků, asi mateřské hormony v krvi nebo co ~:-D
 Kohnova 
  • 

O zenach, ktere odmitaji mit deti, 

(6.4.2009 21:19:09)
si myslim, ze to je jejich vec a nikomu do toho nic neni. V dnesnim prelidnenem svete neni vubec nutne, aby mel deti kazdy. Nechapu, proc zrovna toto redakce resi.
 Tvoje horší já 


V 99% případů prostě jen nemají (zatím) toho správného chlapa 

(6.4.2009 21:26:00)
Důvody mohou být různé. Ale z mé osobní zkušenosti si myslím, že velká část (asi tedy ne těch 99%, ale poměrně hodně) těchto žen prostě děti odmítá, protože nemá po boku toho pravého muže. A pokud na něj narazí, velmi rychle svůj názor mění...
 Ufonka 


Re: V 99% případů prostě jen nemají (zatím) toho správného chlapa 

(6.4.2009 22:07:05)
jojo, souhlasím.

Není to můj případ, ale případ mojí great kamarádky z výšky. Dušovala se, že děti nikdy nikdy, chlapa nikdy. Hm, vdávala se snad do roka a půl, pak přišlo jedno dítko a cca 14 měsíců později druhé :-)) Když jsem si rýpla, tak se smála a sama řekla, že to tenkrát neznala toho správného chlapa :-)))
 childfree 
  • 

Re: V 99% případů prostě jen nemají (zatím) toho správného chlapa 

(7.4.2009 22:47:18)
Pravý chlap se projevuje tím, že mi bude říkat věci jako "pokud otěhotníš a budeš si to chtít nechat, tak tě vykuchám";-)

Zatím jsem potkala jen ty nepravé, kteří se rozněžňovali nad kočárky -> okamžité kopačky.
 Tvoje horší já 


Re: V 99% případů prostě jen nemají (zatím) toho správného chlapa 

(10.4.2009 23:56:01)
Milá Heleno. To nic, prostě asi patříš mezi to jedno procento.
 Jíťa 
  • 

že je každýmu po tom houby... 

(6.4.2009 22:26:01)
Je to jejich soukromá věc, stejně jako milion jiných věcí. Pokud s tím souhlasí i partner, tak v čem je problém?
 Jana 
  • 

Nekterym bych tleskala! 

(6.4.2009 22:56:01)
V diskuzi o praci za korunu jsem se, podle nekoho "drze", zeptala, proc urcity "matky" vubec maji deti?!
(k temto pocitam i moji matku - povolanim byla informaticka, ne mama...)


Moc bych jejich detem prala, aby se tyto zeny rozhodly pro bezdetny zivot!
A moc je za to rozhodnuti chvalila!!!
 Angretka 


Že je to jen a jen jejich věc...... 

(7.4.2009 6:44:54)
Každá žena má právo se rozhodnout, jestli chce nebo nechce dítě. To že drtivá většina chce ještě neznamená, že je to povinné ~j~
 magggi synáček z léta09 


Lepší, než kdyby je měly a nestaraly se o ně 

(7.4.2009 11:44:42)
nebo by na ně byly zlé. To, že většina z nich změní názor okolo přechodu, kdy je pozdě, nebo ve stáří, kdy jsou opuštěné, je věc jiná...
 Lou+3 


a KOLIK TAKOVYCH ZEN OPRAVDU JE????? 

(7.4.2009 13:47:25)
Mne by zajimalo, kolik je opravdu zen, ktre maji dobreho partnera, jsou plodne, je jim po tricitce a deti OPRAVDU nechteji?
Myslim, ze jich je minimum. Ze se jedna o takovou omluvu za to, ze bud si nejsou jisty s partnerem, nebo deti mit nemohou a nechteji o tom mluvit, nebo maji pocit, ze na to nemaji zadne zazemi, ale to as opravdu v posledni rade.
 Petra Neomi 
  • 

Re: a KOLIK TAKOVYCH ZEN OPRAVDU JE????? 

(7.4.2009 13:58:11)
Sakra, proč o tom pořád spekulujete. Někdo nechce psa, někdo chlapa, někdo dítě... Tohle není problém, problémeme jsou lidé, kteří děti mají a nechtějí je.
 qaser 


Co si myslím o ženách, které odmítají mít dítě? 

(7.4.2009 18:05:32)
Je to velice zajímavá otázka, protože já si o nich můžu myslet co chci, ale důležité je přeci jenom to, jak se cítí ta určitá žena, která dítě odmítá.
Mě by spíše zajímala anketa, z jakého důvodu žena dítě nechce, zajímá mě myšlenka, proč se některé ženy brání mateřství? Odmítat mateřství můžou z nejrůznějších příčin jako je:
1. nenašla jsem toho pravého
2. nemám kde bydlet( tedy bydlím u rodičů )
3. jsem na někom finančně závislá
4. nemám pořádnou práci
5. jsem studentka
6. bojím se, že bych dítě nedokázala řádně vychovat
7. nechci ohrozit kariéru atd.
8. nemoc/ vyšší věk matky nad 35let

Prostě možností je spousta, já se však obávám, že pokud se žena rozhoduje zůstat bezdětná, nemělo by to být z důvodu toho, že nemá dostatek fin. prostředků- protože je to spíš o tom, jak kdo se svými fin. prostředky umí zacházet. Mnohem závažnější mi příjde, když žena nechce děti proto, že nenašla správného muže. S tím souhlasím, také jsem nikdy nechtěla mít dítě jenom proto, že mi tikají biologické hodiny, ale hlavně jsem je chtěla mít proto, že jsem ,,konečně našla muže svého života´´.

Jestliže se někdo rozhoduje mít dítě nebo je nemít, chci k závěru říci, že MÍT DÍTĚ JE PŘIROZENÉ A LOGICKÉ VYŮSTĚNÍ VZTAHU, KAŽDÝ ŽIVOČIŠNÝ DRUH HLEDÁ PARTNERA PRO PLOZENÍ POTOMKŮ. JE TO EVOLUCE. Pokud se ošem někdo rozhodne děti nemít, je to jen a pouze jeho rozhodnutí.
 Zawgat_Mohammed 


Re: Co si myslím o ženách, které odmítají mít dítě? 

(7.4.2009 20:04:38)
A kdyz se nekdo zamysli nad temi duvody:
1) Pokud zena studuje VS, je to min. do 24 let. V te dobe je obvykle na nekom financne zavisla a bydli u rodicu.
2) Po ukonceni studia hleda praci, buduje si na sve pracovni pozici urcite postaveni, porizuje si vlastni bydleni. Nez se nadeje, je ji 30.
3) Vek +/- 35 let je obdobi, kdy se rapidne snizuje plodnost a schopnost donosit zdrave dite.
Socioekonomicke a zdravotni faktory velmi zkrati obdobi, kdy si zena muze poridit deti. Nema-li vcas vhodneho partnera, muze se stat, ze zustane nechtene bezdetna. A ne kazda ma chut na vsetecne otazky odpovidat, ze "to nejde".

Zpet k tematu ankety: nektere bezdetne mit deti nemuzou, jine se nechteji kvuli nekomu omezovat, dalsi se boji, ze se o deti nedokazou dobre postarat, nektere maji spoustu jinych zajmu..... a nam ostatnim do jejich rozhodnuti nic neni.
 childfree 
  • 

Re: Co si myslím o ženách, které odmítají mít dítě? 

(7.4.2009 22:38:34)
A co třeba (dalece nejběžnější důvod) - prostě žádné dítě NECHCI?

Mimochodem, nevím jak vy, ale já osobně mám na partnery úplně nejzákladnější požadavek - a to je negativní vztah k dětem a rodičovství obecně. Teprve pak přijdou všechny ostatní vlastnosti. Takže těžko lze tvrdit, že hledám partnery k plození:)
 brzobohatka 


Re: Co si myslím o ženách, které odmítají mít dítě? 

(8.4.2009 10:27:09)
reaguji jen na poslední odstavec: když dojdu k názoru, že náš živočišný druh je hanebně přemnožen a drancuje planetu-pak zvolit cestu bezdětnosti je taky evoluce.~;)
 Dáša II 


Kdo nechce, ať nemá 

(7.4.2009 21:31:02)
Domnívám se, že odsuzovat ženy za to, že nechtějí mít děti je nesmysl. Mít potomky je, přestože krásné, příliš náročné.
Ve svých 26 letech jsem děti nesnášela a byla jsem přesvědčená, že je nikdy mít nebudu. Kdyby na mě kdokoli vyvíjel nátlak, možná bych je skutečně dodnes neměla. Mateřský pud přišel později, až po třicítce. A bez něj to nemá smysl.
Péče o děti je příliš náročná na to, abych byla mohla být dobrá matka, pokud bych si sama děti velmi nepřála a nebyla dostatečně zralá.
A každý má právo na seberealizaci dle svého i bez dětí, tím nikomu neškodí.
 Irena, 1 dítě 
  • 

Nikoho neodsuzuji 

(8.4.2009 9:31:33)
Myslím, že tohle je věc každé ženy. Prostě, kdo děti chce, ať je má a kdo po nich netouží, ať si je nepořizuje. Já si osobně nedovedu svůj život bez dítěte představit, ale rozhodně nebudu odsuzovat ženu, která děti z nějakého důvodu nechce.
 Elizia 


Názor 

(8.4.2009 12:19:02)
Myslím si, že právo rozhodnout mít či nemít dítě je na každém z nás. Nikdo nemá právo tomu druhému to této záležitosti mluvit, odsuzovat, hodnotit.....
Co je lepší: přiznat si, že dítě nechci a nemít ho a nebo pod tlakem příbuzných a veřejnosti ho mít, i když ho nechci????? Jak bude asi žít a vyrůstat nechtěné dítě?????
 Efka 


Nerozumím jim 

(10.4.2009 21:57:48)
Já si myslím že jsou zvláštní, nevím co je motivuje, zda měli nepěkné dětství a v tom mít děti nevidí štěstí. Nebo chtějí kariéru? Mají se rády, nechtějí si zkazit tělo? Mají špatnou životní zkušenost, šikanu v dětství, zneužití? (pro ty mám pochopení/soustrast) Bohužel ty ostatní spíš soudím, nejsem na to pyšná, a snažím se změnit svůj názor, ale pořád se mi potvora vtírá..
Málokdo nemá děti z nějakých noblesních důvodů. Vím, že existují, ale já je neznám (ty ženy). Pokud někdo nemá děti proto, že se věnuje charitě, adoptuje, zachraňuje svět, má můj obrovský respekt.
Zdůrazňuji, že na svůj názor nejsem moc hrdá, ale píšu (a přiznávám se), jak to cítím. Moc by mě zajímal názor žen, které nechtějí děti (i když fyzicky mohou).
 Ungold 


Také takovou znám 

(10.4.2009 23:22:24)
Miminko teď má dvouměsíční, ale děti ráda nemá. Mateřství se prostě,podle ní očekává od každé ženy, tak si splnila svou povinnost. Nelíbí se jí těhotná břicha,nikdo se jí v těhotenství nesměl na mimi zeptat, rozčílil jí pozdrav kolegy "ahoj mamino". S miminkem ještě nikdy nejela kočárkem, vozí ho její maminka a s manželem si prý při pohledu na mimčo říkají, co nám chybělo,když jsme tě neměli..Jinak se o něj stará dobře, chybí tam však podle mě jakýkoliv mateřský cit.
 Efka 


Re: Také takovou znám 

(10.4.2009 23:49:19)
To je smutné.. Každý bezdětný pár by nad tím asi zaplakal. A co teprve to miminko.
 chikamichi 


mě anketa zajímá 

(11.4.2009 13:31:57)
mám švagrovou, která nemá děti /38 let/ nemá partnera ani manžela /nikdy neměla/, tak se často ptáme s manželem jestli se tak rozhodla nebo si s tím neví rady, jestli jí nějak pomoc nebo ji nechat být,docela by mě zajímala odpověď na tuhle otázku, třeba nic z toho nechce a nebo naopak hrozně po tom touží a neví jak a zazlívá nám, že jí s tím neporadíme, je to fakt těžké...
 Dela 


myslim si, ze je to ich vec 

(11.4.2009 20:22:23)
Mat dieta predsa nie je povinnost, ale dar. Kazdy clovek, nielen zena sa moze predsa samostatne rozhodnut ci deti chce, alebo nie. A ak si je niekto vedom ze na to proste nie je, je urcite lepsie, ak rolu rodicovsku prenecha inym (-:
 Luu30 


Respektuji je ... 

(11.4.2009 22:56:32)
Pokud žena nechce mít dítě, tak ji respektuji a nijak neodsuzuji - každý máme něco. Jednou jsem poznala jednu "vysloužilou" baletku (bylo mi asi 16-17 let) a hrozně jí vadilo, když děti křičely a hrály si nahlas. Tenkrát jsem si říkala, že je to divé a zvláštní, že děti nemá ráda, vždyť je to ženská??? ~a~ .... Nevím, dodnes to nechápu ačkoliv vím, že takové ženy mezi námi jsou.
Já si osobně život bez dětí (ať vlastních či adoptovaných) nedokáži představit a jsem šťastná, že nejsem v té menšině žen, které děti nechtějí :-)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Respektuji je ... 

(12.4.2009 9:59:12)
Luu, není moc standardní, aby někdo měl rád VŠECHNY děti. Normální je, že má rád svoje vlastní. ~z~
 JanaSk. 


Můj názor 

(13.4.2009 12:52:21)
Takové ženy neodsuzuji, ale já osobně si život bez dětí nedovedu představit.
 Bětka 
  • 

Když za Vás rozhodují jiní. 

(13.4.2009 21:23:17)
Dovolím si přidat svůj příběh. Po dvanácti letech zvláštního manželství následoval rozvod. Po třech letech pohodového, bezstarostného života jsem si našla prima chlapa. Jen to má drobný háček a to jsou dvě děti z prvního manželství na které, ač při nadstandartní životní úrovni bývalé manželky a příjmech které soud jaksi nevidí, platí necelou polovinu mzdy jako výživné. A jsme u problému. Není možné si s takovým partnerem pořídit děti i pokud sebevíc chcete, a přece neopustíte skvělého chlapa, kvůli jeho závazkům. Nemůžete si koupit byt, protože Vám nikdo nedá hypotéku, nemůžete si pořídit dítě, protože by neměl na to, aby živil na mateřské Vás, dítě a ještě dvě z předchozího manželství. I takhle se z nás stávají ty které nemohou mít děti.
 Vaal 


Re: Když za Vás rozhodují jiní. 

(13.4.2009 21:36:59)
Bětko, ale kdyby měl děti s tebou, tak bude výživné na jeho děti z prvního manželství automaticky zmenšeno, ne?
Jednou jsme si s jedním ženáčem dělali legraci, jak je výhodné mít víc dětí, protože na jejich výživné je potom "množstevní sleva"~t~

Raději se přesvědč, zda si tvůj partner jen NEHLEDÁ VÝMLUVY proč s tebo děti nemít...takových rozvedených ženáčů s dětmi roztroušenými po různých manželstvích je..a docela obstojně to zvládají...a hlady taky neumírají ~d~
 Bětka 
  • 

Re: Když za Vás rozhodují jiní. 

(13.4.2009 21:51:12)
A jak se o tom jako mám přesvědčit?? To by mne docela zajímalo ~d~
 Vaal 


Re: Když za Vás rozhodují jiní. 

(13.4.2009 22:12:14)
No..třeba...já bych se s někým poradila, nejlépe s nějakým právníkem a rozpočítala bych si, jak bychom na tom finančně vlastně byli(pokud má exmanželka opravdu slušný příjem, tak by se to určitě dalo u soudu nějak přehodnotit)..potom bych mu tuto "finanční bilanci" předložila. Pokud si opravdu jen hledá výmluvy, tak určitě vezme do zaječích.
To mě jen tak teď napadlo..nechci šťourat..jen mě vždycky rozlítí, když žena muži pokládá nějaké podobné oběti...ŽÁDNÁ CHLAP SI TO TOTIŽ NEZASLOUŽÍ~l~
Nejlepší by bylo, pokud děti opravdu chceš, se na něj vykašlat.
Držím ti palce a tak trochu tě chápu ~x~
 Bětka 
  • 

Re: Když za Vás rozhodují jiní. 

(14.4.2009 14:51:10)
Nemyslím, že by to z jeho strany byla výmluva. Nějak jsme k tomu dospěli společně :-) naučila jsem se to brát tak jak to jde :-)
 Sylva 
  • 

Re: Když za Vás rozhodují jiní. 

(15.4.2009 2:15:39)
Tak tady bych Bětku důrazně varovala. Pracovala jsem na soudu a o těchto případech bych mohla vyprávět legendy. Prima, množstevní slevy na alimenty, pánové neumírají hlady, ale co ty roztroušené děti po světě? Někteří pánové byli tak roztroušení, že v roce 2004 platili na jedno dítě 500,- Kč. Měli několik dětí z různých manželství, proto těch 500,- korun. Já v roce 1985 dostala na jedno dítě 700,- korun (bývalek měl pěkný plat). Bětka píše, necelou polovičku platu teď dává na alimenty. Odhadnu třeba z čistého 15000,- platí 7000,-? Soud mu sníží tak o 1000,- korun, strašně moc záleží na konkrétním soudci a na šikovnosti advokáta protistrany, že by tedy někoho na mateřské spasila 1000koruna asi těžko. Mít partnera s alimenty, který nemá nadstandardní plat, prakticky s ním do dítěte jít nemohu, jedině, že já mám nadstandardní plat a on pak zůstane na mateřské. Oni totiž pánové zapomínají, že zakládat druhou rodinu si může dovolit jen pořádný pracháč. Zažila jsem případ. Manžel 15000,- hrubého v roce 2004, tři děti, z toho jedno těžce postižené, manželka s ním musela být doma, on se zamiloval a začal zakládat novou rodinu a na starou se vybodl. Manželka by s dětmi zemřela hlady, takže rychle podala žádost o rozvod, než nadělá dluhy, které by ona ještě za něho musela platit. Soudkyně na předběžném opatření jí přiřkla jenom 4000,- měsíčně, víc to nejde, musí manžílkovi nechat na živobytí, takže spoléhat se na nějaké alimenty, je v dnešní době nesmysl, natož, když se rozhodne bývalek neplatit, žádná moc ho nedonutí platit ani soudy. Dnes si může pořídit dítě jen ta žena, která ví předem, že ho uživí za každých okolností pouze sama, nikdy neví, co se stane s partnerem a nikoho to nezajímá. Soudy sice vydají rozhodnutí, ale už nemají páky donutit dotyčného respektovat jejich rozhodnutí.
 Bětka 
  • 

Re: Když za Vás rozhodují jiní. 

(15.4.2009 19:03:41)
Není třeba varování ~t~ spočítala jsem si to docela dobře sama, mzda otce 19 tis, výživné 10. To jsou jednoduché počty. Navíc máme stále divadélko od bývalé, která má pocit, že si žijeme nad poměry ~t~ myslím, že již stojím pevně nožičkami na zemi :-)
 K 
  • 

Je to jejich volba 

(14.4.2009 20:57:14)
Je to jejich volba, sama jsem hodne dlouho prohlasovala, ze zadne deti nikdy mit nebudu, az po 30citce to na me prislo :-). Vzdycky zustavala cast zen bezdetnych - z ruznych duvodu, tak nevidim, proc z toho dnes delat problem.
 Coke 


Každý má právo na svobodnou volbu 

(14.4.2009 22:03:14)
Každý má právo svobodně se rozhodnout, proto nikoho neodsuzuji a jejich rozhodnutí plně respektuji. Sama mám dvě děti a nikdy bych neměnila.
Třeba jednou svůj názor změní a příjdou na to, že bez dětí to prostě není ono! Anebo budou spokojené i bez nich.
Je to každého věc, jak se rozhodne!
 Léňa1 


To je to samé, 

(14.4.2009 23:32:23)
jako se ptát, co si kdo myslí o ženách, které se rozhodnou děti mít.
Myslím si, že nejde jen o to, jestli někdo děti chce nebo nechce.
Záleží na spoustě věcech a okonostech.Podle mne je daleko horší mít děti jen proto, že je mají ostatní a že to tak prostě má být a pokud někdo děti nemá tak je divnej.Jsou ženy, které by podle mne mít děti vůbec neměly protože se jim neumějí a ani nechtějí věnovat a pořídily si je proto, že je měly kamarádky,aby si pojistily chlapa nebo si vyřešily nějaký svůj problém nebo si myslí, že tím zachrání nefungující vztah.
Pokud se někdo na to necítí, ví, že má jiné priority tak je to jeho volba a neměl by se proto cítit provinile.Já sama čekám svoje první miminko a moc se na něj těším, ale trvalo mi dlouho než jsem dospěla k pocitu, že dítě opravdu chci a jsem připravená a schopná se mu maximálně věnovat bez pocitu, že mi někde něco uniká.Ono to totiž není jen o tom, že to malé donosíme, porodíme a odkojíme, ale hlavně o tom, jestli jsme schopni mu něco předat a vychovat z něj správného člověka a na to podle mne ne každý má.Takže pokud se na to někdo necítí a přizná si to, není proč ho odsuzovat nebo vůbec rozpitvávat a hodnotit.
 Katarína 
  • 

Co si myslíte o mužích, kteří nechtějí mít děti? 

(15.4.2009 10:02:16)
Dnešní společnost je k ženám velmi tvrdá. Čeká se od nich strašně moc a jakýkoliv výkyv je zesměšňován a řešen. Musíte být krásná, štíhlá, pokud možno jehlové podpatky a minisukni, nosit domů peníze, rodit jako na běžícím páse a mít v pořádku domácnost. Podívejte se, jak jsou často vysmívány ženy matky, které např. ztloustly po porodu nebo na sebe nemají čas. Také proč se vždy řeší sobectví ženy, když pár nemá dítě? Proč se automaticky řeší, že to bude žena kdo se všeho musí vzdát a mít na bedrech výchovu dětí? Vidím to sama na svém příkladu, s příchodem dítěte se mě obrátil život o 180 stupňů, mému muži minimálně, pokud vůbec.Zůstalo mu všechno a přibylo dítě, já musela vše odsunout a zbylo mi "jen" to dítě. Kdyby muži s námi fungovali půl na půl ve všech směrech, taky by to bylo jiné. Pochopitelně rodit nemůžou, ale můžou být na MD, dělat v domácnosti apod. Vidím když ve firmě sháníme zaměstnance, vždy ženy řeší že musí pro děti do školky, že mají nemocné děti a vůbec jsou strašně omezené a mají ohledně dětí potíže, ale ani jednou jsem neslyšela od muže, že musí končit v 16.00 protože jde pro dítě do školky, nazažila jsem muže na OČR atd. A nikdo z šéfů se ani mužů na tato témata neptá, žen všech.
 Sylva 
  • 

Re: Co si myslíte o mužích, kteří nechtějí mít děti? 

(15.4.2009 13:32:11)
Přesně tak to je. Od žen se požaduje čím dál více, od mužů ani ne to, co bylo běžné ještě v 19.století. Dnes nikoho nenapadne, že se může muž oženit až tehdy, když sám uživí rodinu, je samozřejmé, že se bude podílet manželka, ale spousta českých mužů se už nechce podílet na pracech v domácnosti a kolem dětí, to jsou přece odjakživa ženské práce. Teď také ženám přibyl kult věčného mládí a štíhlosti i po dětech, jinak se jde chlapec omladit a nechá manželce i ty děti. Kdyby tu přispívali pánové, tak mi určitě napíší, "máte, co jste chtěly". Ale to není pravda, toto ženy určitě nechtěly. Kdyby se muži nechovali v minulosti jako šovinistická hovada (viz Sňatky z rozumu - dcery přeslice), tak by se to nemuselo zvrhnout do dalšího extrému. Jenomže člověk to asi jinak neumí - z extrému do extrému. Česká žena musí moc opatrně vybírat mezi muži, než se vdá, musí vědět v jaké rodině vyrůstal, jestli ho už matka měla k domácím pracem, co viděl u otce a jaké má představy on. Blba, který dnes řekne, já vydělávám a ty se budeš starat o domácí práce a o děti, rovnou poslat k šípku. Tak to jedině, že budu v domácnosti a on mě zajistí do smrti finančně tak, že i když budu bez důchodu, tak nebudu finančně strádat. To jde ale jenom u pár miliardářů. Všichni ostatní pánové žádnou rodinu neuživí, takže všude manželky musí chodit do práce a tudíž na pracech v domácnosti se musí podílet oba. Stejně to bude pro ženu pořád daleko horší. Po třech letech mateřská, návrat do práce - průšvih. Kdo vám bude vyzvedávat dítě, ztratila jste praxi, ujela vám kvalifikace, kdo bude hlídat dítě až bude nemocné? Máte dítě, budou s vámi jenom potíže, vezmeme si radši chlapa. To vám samozřejmě nikdo neřekne, to si jenom myslí, ani vám nedají šanci žalovat je za diskriminaci žen. A když máte děti dvě nebo tři - co to je za kvočnu? Tak tak je vůbec nezaměstnatelná! To že většina žen má při stejné ba i vyšší kvalifikaci za stejnou práci o hodně menší plat než její kolega, je na samostatnou diskuzi. To také v Čechách nikdy lepší nebude. Ona totiž společnost chce po ženách, aby děti měly, ale když je tedy mají, tak je zase začne trestat a diskriminovat, že si to vůbec, slepice, dovolily, mít děti, když jsou pak s nimi jenom potíže. V kolika tzv. západních zemích je možnost pro ženy s dětmi pracovat na zkrácený úvazek, v Čechách by takovou ženskou rovnou zavřeli do Bohnic, zkrácený úvazek kvůli dětem? Tak jsi je neměla mít, huso!!! Při návratu po mateřské nemůžete děti zatlouct, chybějí vám v životopise ty roky, jinak by bylo nejlepší zatloukat a zatloukat, kdepak děti, ty já nemám a ani je mít nebudu, jsem sterilní, přinesu si potvrzení. Někdy mi připadá, že by bylo lepší než přiznávat, že jsem byla na mateřské (to ženy fakt strašně v očích zaměstnavatelů - chlapů - degraduje), říct jim: "Tři roky jsem se v Thajsku eroticky ovíjela kolem tyče". To by určitě nevadilo, možná, že by jí to zvedlo kvalifikaci. Jak budou v přijímací komisi pánové, určitě by jí to pomohlo, jenom nepřiznávat děti, to je pak ženská v očích zaměstnavatelů na odpis. Ale úplně nejsměšnější je, že tito pánové, když se pak oprostí od funkce v přijímací komisi do zaměstnání, nejvíce pokrytecky kvílejí: "To je strašné, ty ženské jsou dnes nemožné, sobecké, nechtějí mít děti". Nenakoply byste tyto pitomce hromadně někam? Jsem ráda, že mi je těch 61 let, stačilo mi se rozčilovat s komoušema, ale teď se rozčilovat s tržními chlapci to také není ženským co závidět. Po mně už nikdo nechce, abych rodila, jsem v konečně v důchodu a od pitomců mám pokoj. Dnešním mladým ženám v reprodukčním věku opravdu není co závidět, budou to mít v této slavné republice čím dál těžší.
 Natascha 


Re: Co si myslíte o mužích, kteří nechtějí mít děti? 

(15.4.2009 14:29:20)
Sylvo, moc hezky jsi to napsala ~R^~t~
 Cita 


Re: Co si myslíte o mužích, kteří nechtějí mít děti? 

(16.4.2009 9:12:10)
Sylvo, zírám ~:-D...fakt hezký ~;)
 Astrit 


Re: Co si myslíte o mužích, kteří nechtějí mít děti? 

(19.4.2009 15:47:24)
Sylvo, bravo! Není co dodat, vystihla jsi to přesně!~;)
 evicka7 


Prostě je taková 

(24.4.2009 21:26:28)
Osobně znám jednu paní, která naprosto odmítá mít děti. Je to její rozhodnutí a já ho plně respektuji, ale opravdu nerozumím tomu, proč se naváží do těch, kteří děti mají, jako by byli nějaký póvl. Asi si neuvědomuje, že kdyby tento názor měli její rodiče, nebyla by vůbec na světě.
 ivana dcera Anna 
  • 

soukrome 

(25.4.2009 20:30:05)
Udivila me tato hloupa otazka.To je kazdeho vec,jestli chce deti nebo ne,ja si o tom nemyslim nic.zijeme jen jednou a kazdy ma pravo se rozhodnout podle sebe.Nikdo nema pravo druheho soudit.Tomu kdo to tady vymyslel bych vzkazala,at se venuje necemu uzitecnejsimu.
Ten kdo deti nechce take muze prozit stastny a smysluplny zivot.poroucim se,ivana

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.