| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Velikonoce po americku

 Celkem 4 názorů.
 klara kryspínová 
  • 

hustý 

(9.3.2005 8:29:02)
vůbec sem nevěděla že američani takhle.
 Jana Jir. 
  • 

Jiný kraj,... 

(17.3.2005 17:00:50)
Jiný kraj, jiný mrav. Nejsem z příliž věřící rodiny a tak velikonoce slavíme jen pro děti. Doma upletenou pomlázku, (to by jsme od mamky schytali, aby jsme ji koupili)upečený mazanec a beránek, hlavička z kopřiv a obarvená vajíčka, nejlépe v cibulových slupkách. A pak už čekáme, jestli vůbec přijdou koledníci. Ale vesnice se neomlazuje a důchodci k vám těžko přijdou se slovy "Hody, hody, doprovody, já jsem malý zajíček,...". Pak jen s nostalgií vzpomenu na dětství, kdy nám nestačilo 30 obarvených vajec a koš dalších cukrovinek.
Z telefonátů od pratety za velikou louží vím, že pro ně to je velmi důležitý svátek. Jednou se zmínila, že se zrovna děti vrátili z kostela, kde jim posvětili košíčky kočiček. Teto, chybíš mi, už nevím co to znamená. Nevíte to někdo?
Jana
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Kočičky a další.... 

(17.3.2005 21:36:09)
Kočičky

Dalším symbolem Velikonoc jako svátku jara jsou větvičky jívy „kočičky“, tedy lépe řečeno svěcené kočičky.V evropské kultuře nahradili palmové ratolesti, kterými byl Ježíš při svém příjezdu do Jeruzaléma vítán.
Lidé od pradávna věřili, že „kočičky“ posvěcené na Květnou neděli mají magickou moc. Tři kočičky z posvěcené snítky bývaly prý lékem proti bolesti v krku a zimnici. Přidávaly se také kravám do krmení, aby dobře dojily. Hospodář kladl větvičky jívy za krov a zapíchával je na kraj pole. Věřil, že stavení bude ochráněno před bleskem a že úrodu nepomlátí kroupy.
Na Velký pátek pomáhal vrbový proutek otevřít zemi i skálu a ukázat tak skryté poklady. Dívky se chodívaly tento den česat pod velkou vrbu, aby měly dlouhé a zdravé vlasy.
A nakonec na Velikonoční pondělí chlapci chodily a chodí po koledě a šlehají dívky s pomlázkou spletenou z čerstvých vrbových proutků, aby byly čiperné a veselé po celý rok.
S Velikonocemi jsou spojeny například i obyčejné kopřivy, které se přidávají do velikonočních nádivek.

Toto a mnoho dalšího na www.ceske-tradice.cz . Je tam mnoho informací o tradicích, ale i různé nápady, např. k velikonocům je tam pomlázka - rady a tipy na výrobu, pomlázka z 9 proutků - tatar, pomlázka z 6 proutků - do kulata, pomlázka z 8 proutků - do kulata, pomlázka z 8 proutků - klasická, vrbová píšťalka, svíčka - vajíčko, zelená miska, velikonoční kytice a stojánky na vejce. Takovéto nápadníky jsou k různým tradičním svátků - čarodějnice, draci, advent, vánoce, masopust (včetně prodeje masek) a pod..... Vřele doporučuji se tam kouknout.
Simča Sabina 
  • 

Trapas 

(10.4.2006 12:09:35)
no coment

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.