| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Troška tolerance

 Celkem 326 názorů.
 jana38 


Gabrielo, 

(29.4.2008 9:16:07)
Gabrielo, píšeš: zkuste se někdy zamyslet nad tím jak se asi cítí matka nebo těhulka, která všude na diskusích čte o skvělých domácích porodech, když ví, že bude muset např. rodit "císařem" a ještě v nemocnici, kde na ní čekají "šílení" doktoři, kterým nejde o nic jiného než mrzačit děti nebo rodičky.

A zkus se někdy zamyslet, jak se cítí matka nebo těhulka, když všude na diskuzích čte, jak je porod doma nebezpečný a jak hazarduje s životem sebe s svého dítěte a jak je nemoderní a zpátečnická, když nechce epidurál.

Tolerance je potřeba, plnými hrstmi, ale z OBOU stran.

Mmch, úplně jsem nepochopila, co je špatného na tom, že někdo do bnějaký diskuze napíše, že pro něj byl porod doma skvělý, a že se to dotkne někoho, kdo doma rodit ze zdravotních důvodů nemůže. V tom případě navrhuju zrušit veškerá média. Stejně tak by se mohly diabetika dotknout recepty na třenou bábovku~k~
 Insula 


Madlo, 

(29.4.2008 10:33:56)
ale o tom přece autorka píše. O toleranci.
 jana38 


Re: Madlo, 

(29.4.2008 10:38:18)
Insulo, píše. Ale zároveň vyčítá ostatním, že píší o bio potravinách, o porodech doma atd., když zrovna někdo jiný tohle mít nemůže. To není tolerance. Tolerance není cenzura.
 Lenka 
  • 

Re: Madlo, 

(30.4.2008 10:47:53)
MADLO, ty jsi nepochopila JEDNO:

že na ženských diskusích se často ženám PODSOUVÁ: ty nekojíš, nejsi správná máma, tys rodila císařem, ne klasicky, nebo nejlíp doma...nejsi dost statečná, informovaná, odhodlaná, ty nedáváš dětem bio...nedáváš jim to nejlepší

a takhle by se mohlo pokračovat donekonečna

dřív jsem taky jako autorka článku byla nadšená, že ženské servery existují, dnes už až tak ne - vyjma neformálních drbárem - často se tam totiž ženské doslova "poperou", kvůli blbostem a slabší povahy pak mají ještě z toho pocity viny a depresi

ale pochybuju, že to pochopíš...to je stejné, jako před časem diskuse o epidurálu - "zbabělé" matky, co by si ho daly si načtou na diskusích, jak "strašně ovlivní a zdevastují organismus svého dítěte", což samozřejmě žádná nechce, takže epidurál pustí z hlavy a v porodnici, než by si o něj řekla, radši několik desítek hodin leze po zdi

mnohdy tyhle diskuse nadělají víc škody, než užitku
 Beezi,V+J 


Re: Madlo, 

(29.4.2008 10:48:37)
Insulo, a ty to směrování jejího apelu na toleranci chápeš?? Já ne. Zkusila jsem si udělat takovou bilanci autorčinou optikou (v podstatě toho asi máme dost společného).

Nerodila jsem doma, ale dvakrát v porodnici. Přesto mě čtení o domácích porodech a argumenty pro ně stále baví a zajímá. Pokud by se mě to bolestně dotýkalo, nebudu to číst.

Látkové plenky nepoužívám a ani nebudu. Na své cestě k ekologii jsem ustrnula u papírových eko-plen a jiný důvod pro používání látkovek sama pro sebe nenašla (mým dětem papírovky zdravotní problémy nezpůsobují). Přesto vítám, že tato alternativa existuje, možnost volby je vždycky jedině přínosná. Jediná alternativa v tomto směru, ke které jsem lehce skeptická, je bezplenková komunikační metoda. Ale zdá se, že i ta u někoho funguje a pokud to vyhovuje matce i dítěti, tak proč ne? Rozhodně se mě nedotýká, že někdo balí dítěti zadek do něčeho jiného, než já, nebo mu ho nebalí vůbec.

BIO potraviny - tam jsem taky tak trochu na půl cesty a přiznávám otevřeně, že asi hlavně kvůli své lenosti. Pokud se mi poštěstí nějaké důvěryhodné BIO sehnat, ráda ho koupím. Jinak jedeme v klasice. A problém v tomto případě nevidím v ceně, ale hlavně v dostupnosti (když člověk žije ve městě). Jistě, nemá moc cenu uvažovat o předraženém rádoby-bio ze supermarketů.

Takže v podstatě se nedá říct, že bych na tom byla o mnoho líp nebo hůř než autorka, přesto se necítím dotčená nebo ohrožovaná volbou, názorem a alternativou někoho jiného.

Tak v čem je problém?? Vysvětlí mi to autorka nebo někdo, kdo se s vyzněním jejího článku ztotožňuje?
 Gabriela 
  • 

Re: Madlo, 

(29.4.2008 12:54:51)
Chci Vám všem poděkovat za přečtení mého článku, ať už ho chápete jakkoliv. Sice mě trochu mrzí, že mě některé z Vás považují za netolerantní, ale takový je život. :)
Jen bych chtěla k tomu článku dodat, že se v žádném případě netýká plen, porodu, bio potravin apod. To byly jenom některé z diskuzí, kde jsou nejčastější tzv. bojové diskuze. A když myslím bojové, tak myslím opravdu bojové, které již nemají dle mého názoru s diskuzí nic společného.
Já osobně diskuze vždy četla. Některé ráda, jiné už míň. Hodně jsem si z nich vzala ale některé na mě působily hlavně v těhotenství a v po porodu opravdu dost rozpoluplně a někdy až strašidelně :) . Ale myslím si, že každá matka zpočátku trošku tápe a je nejistá než si najde to její "správné ořechové".Proto se na mě kvůli mému článku nezlobte, jen jsem myslela, že to trošku pomůže diskuze trošku "zvolnit" a budou bez vyjímky přijímany všechny názory, ať už budou jakékoliv. :)
 DENISA 
  • 

Re: Madlo, 

(29.4.2008 13:54:53)
Gabrielo, marna snaha, uz to neres a netrap se. Nikdy nebudes pochopena, jak vidis uz se do tebe zase nekdo navazi, ze jsi proti porodum doma, bio a latkovkam. To fakt nema cenu, neres to a hlavne si nenechej vyvest z miry tak, aby sis myslela, ze kdyz nedelas to ci ono, tak jsi spatna matka. Vetsina diskusi pod jakymkoli clankem je jen pro zasmani a rady v nich nekdy najdes velice hodnotne a nekdy tam je jen osocovani a hadani, to je udel vsech diskusi.
 Jíťa 
  • 

Gabriela 

(29.4.2008 19:49:00)
Nepomůže. Na tohle téma jsem tu asi před měsícem taky napsala článek. Shodou okolností nesl i podobný název: "Buďme tolerantní!" ale diskuze jsou pořád stejné.

Některé diskuze si čtu, protože mě dané téma zajímá a chci se o něm dozvědět víc. Jiné jen tak, protože se někdy skutečně bavím tím, jak se do sebe někteří (většinou spíš některé) pouští až peří lítá.
 Gabriela 
  • 

Re: Gabriela (autor) 

(29.4.2008 20:31:07)
Pěkný článek. Omlouvám se, že jsem si ho přečetla až teď, ale nejsem na Rodině pořád :(
 IvanaJ 


Re: Gabriela 

(30.4.2008 19:47:20)
díky za tvůj článek.
řadím se k těm které pochopily co jsi jím chtěla říct. ze začátku těhotenství jsme byla stejně jako ty nadšená tou spousou informací , ale jak šel čas byla jsem rozčarovaná.
když jsem si tak pročítala diskuse , tak po 3. letech jsem dospěla k závěru, že pokud těhule podstoupí vyšetření plodovky, rodí v porodnici s dr, nechá dítě očkovat, nekojí a nemá kočár min za 20 000, tak je to v podstatě nezodpovědný tvor, který by dítě mít neměl.

nikoho se nechci dotknout je to jen můj názor i když za sebe můžu říct porod doma nikdy jen , kdyby to byl porod překotný, tak že by se to fakt nedalo stihnout. kojení je krásné, ale když to nejde , tak sáhnu po UM a jsme spokojení oba a tak bych mohla pokračovat.

všem vám přeju zdravé a spokojené dítka a zdravý selský rozum.:-D
 Monika, syn Tomáš 10měs. 
  • 

Re: Gabriela 

(4.5.2008 10:21:32)
Také se připojuji k článku Gabriely i vašemu :-) Prostě kdo dítě neobléká podle nejnovější módy, nekupuje bio potraviny, látkovky,atd.. není in..a taky to kojení, že.
Ale za sebe:malý je od 6 týdnů na UM, i když jsem kojila až do 5 měs., nestačilo mu to, nebyl krom rýmy nemocný vůbec a kočárek máme jetý, malý je spokojený.. tak o co jde, že? Používáme jednorázovky, ani ne eko, není opruzený, v látkovce byl asi 3x od narození. A co se týče skvělých biopotravin, malý kupované skleničky odmítal, vařím mu od 5. měsíce a potraviny ze zahrádky a teď už i z obchodu a nemám výčitky svědomí, fakt ne.
Maminky, nedejte se zviklat diskuzemi a články, realita je opravdu úplně jiná!
Přeji pěkný den.
 Insula 


Re: Madlo, 

(29.4.2008 12:55:14)
Beezi a Madlo, já se nechci autorky zastávat, ale chápu, jak to myslela. Nejde o diskuzi jako takovou, či o dostupnost informací, ale asi jí spíš vadí ta útočnost jednotlivých zastánců té či druhé skupiny. Chtěla tím zřejmě jen říct, že když někdo chce rodit doma, ať to udělá. Když někdo chce kupovat pouze biopotraviny, ať je kupuje atd. atd. A samozřejmě to platí i opačně. Každý si zkrátka musí najít tu svojí cestu. Problém je i v tom, že se v tom může někdo těžko orientovat. Ale tak to prostě je.
Já osobně mám diskuzi ráda a očekávám, že se vždycky objeví dvě naprosto opačné skupiny (v lepším případě jen dvě). :-D Nevadí mi to. Vyberu si z toho to, co mě zajímá. A držím svojí zlaté střední cesty a hesla: "Žij a nech žít." ;) R^
Je pravda, že některé maminky mohou být zmatené a mohou pochybovat o tom, která cesta je ta správná. Ale tak to prostě bude v životě vždycky. Nejlepší je řídit se svým instiktem. R^
 martas28 


Re: Madlo, 

(4.5.2008 8:46:09)
Nečetla jsem celou tuto diskusi na téma tolerance, ale jen jednou jedinkrát jsem se zúčastnila debaty maminek tady na rodince, kterým se dítka narodila ve stejném měsíci. Už to v životě neudělám, protože to, jak se ke mě maminky zachovaly bylo dost drsné teda. Každá se tam chlubila,co jak její dítě baští, jak údajně dávají zdravé HIPP výrobky dětem (přitom tyto výrobky jsou tak slané,že i já je nepozřu), že celá rodina olizuje dítěti dudlíček, ať jsou zdraví či nikoliv a když jsem tam naspala já, že mé 7miměsíční holčičce jsem dala zkusit piškotek, kterého stejně nesnědla ani 1/4, maminky mě málem ukamenovaly, co že jsem si to dovolila, jak jí neubližuju a podobné řeči. Přitom už mám skoro 5tiletého kluka, který od půl roku baštil buchty,tvaroh a dlabal rybí maso a je živý (někdy až moc) a zdravý. Opravdu souhlasím s autorkou článku,že každá maminky pozná časem,co je pro její dítě dobré a co nikoliv. Proto taky vzkazuju všem těhulkám i čerstvým maminkám,ať hned nevěří všemu,co se kde píše a jen to berou jako informaci, která se možná bude někdy hodit a bere takové debaty opravdu s rezervou.
 Jitka 
  • 

Re: Gabrielo, 

(30.4.2008 9:44:32)
Nemůžu napsat nic jiného,že s Vámi souhlasím.
Názorů může být milion,ale snad si každý z nich vybere dle svého gusta a možností.Kdyby by bylo všechno pro všechny stejné,to by byla nuda na světě.
 Beezi,V+J 


Já to moc nechápu, 

(29.4.2008 9:30:18)
souhlasím s tím, že se má každý řídit vlastním pocitem, intuicí a možnostmi. Souhlasím s tím, že je třeba diskutovat slušně a tolerovat i názor druhé strany.

Ale moc nechápu to ostatní vyznění článku - to se jako ty diskuze vůbec nemají vést, aby z toho náhodou někdo nebyl zmatený nebo se necítil špatně kvůli tomu, že to dělá jinak???
 Jíťa 
  • 

já to chápu 

(29.4.2008 20:00:17)
Skutečně některé diskusní příspšvky jsou dost kruté. Např. nedávno jsem někde četla, že kdo své děti skutečně miluje, dopřeje jim biopotraviny. Stejně tak u plínek zaznělo něco v tom smyslu, že: že používáním jednorázovek maminky dětem ubližují. Je to cítit ze všech diskuzí.
 d e l f í n 


Re: já to chápu 

(29.4.2008 20:03:29)
Ta krutost je úplně zřejmá!
I zde.
 Beruška9 


Gabrielo, 

(29.4.2008 9:34:30)
naprosto souhlasím s poslední větou Tvého článku...spkojenost svých dětí chce opravdi každá zdavá matka...ale, naprosto neosuhlasím s duchem Tvého článku a hlavně s jeho nadpisem....voláš po toleranci a sama ji hodně potřebuješ...mně připadá, že josu weby plné článků maminek vděčných lékařské péči za programované, medicinsky vedené porody...nicméně mně to nijak nezneklidňuje...každému, co jeho jest...proč by měly domorodky přestat psát os vých porodech...co Tě nenechává klidnou? Nabízí se odpověď, že jedině to, že domorodky za porod přebírají odpvědnost do svých rukou a tento fakt, zdá se, nadzvedává některé příznivkyně nemocničních porodů...takže, hlavu vzhůru a opravdovou toleranci všem...roďme si každý tam, kde uznáme za vhodné a odpvědnost dávejme tomu, komu důvěřujeme...někdo sobě a svým blízkým, někdo porodním asistentkám, jiný lékařům...a tak to v živoě chodí, různorodost je pestrá. Kdybychom měli všichni stejné názory a postoje, tak by to byla totalita a diskuzí by nebylo třeba.

Hezký den všem, ať rodí kdekoliv.
 cizinka1 


Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 9:56:11)
Chce to spise hodne tolerance:
At kazda, ktera ma rizikove tehotenstvi muze zvolit si ustav a poskytovatele pece, kteremu ma duveru,
At kazda, ktera chce epidural, dostane veskerou informaci o vyhodach a rizicich, udela si krevni testy, a den porodu dostane ho bez ksichtu a pripomenuti vseho, co riskuje,

At kazda, ktera je tak sklicena strachem z porodu, ze uvazuje si zaridit cisarsky rez na psani, ma tu moznost spolu s dukladnou informaci o vyhodach a rizicich a nabidkou psychoterapie a informaci o dalsich moznostech reseni,

At kazda, ktera chce nebo musi rodit v porodnici normalne, dostane dukladne informace co ji ceka, co si muze a nemuze zvolit, a at dostane informace o vyhodach a rizicich vsecho a at je to do puntika dodrzeno, co je vyjednano. At porodnice konecne jednaji seriozne,

At kazda, ktera chce rodit mimo ustav, ma moznost zaridit se zkusenou P.A., at absolvuje pohovor o vyhodach a rizicich, a at nestava se tercem honu na carodejnice.

Podporme se solidarne svoje ruzne zajmy proti systemu, ktery zeny kontroluje a vydelava na nej a ktery je nepruhledny pro klientky a dava jim minimalni moznost volby a kontroli nad kvalitou pece.

Budme uslechtile a naucme se nezavidet. Ani zdravi ani penez. Budme sebevedome a silne zeny.
 jana38 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 9:58:40)
Cizinko, tohle vytesat do kamene!!!!!!!
Není potřeba k tomu dodat ani slovo navíc:-)
 zuni 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 10:05:23)
tak tak R^
 Yenn_ 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 10:08:27)
Téda, cizinko až mám husí kůži! R^
 DENISA 
  • 

Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 13:58:59)
Cizinka to krasne napsala. To by ovsem ona sama nesmela vzdy, kdyz nekdo napise, ze by ON nerodil doma ani za mak (asi k tomu ma sve duvody), tak se do nej ihned jedovate naveze.
 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 14:07:00)
Deniso, fakt??? Kde? Zacituj prosim. Ja opravdu mam pravo branit domarodky (a ted i sebe) od lzivych narceni, pomluvnych clanku a pouceni lidi, veci neznalych. Vyhledala jsi uz ten clanek o domacich porodech v USA? Dozvedela jsi jiz, jak vypada ta studie, ktera dokazuje, ze domaporod neni zadny hazard, to jest vetsi hazard nez porod v porodnici?

A myslim si, ze, mluvi z tebe zloba, ze ti v nasi posledni diskusi dosly argumenty. Proste te domarode literatury neznas. Neni to zadna hanba. A je opravdu dustojneji to uznat a ustoupit, nez takhle vyvadet.

 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 14:19:39)
A jeste jedna otazka. Jak prosim reagujes sama, kdyz nekdo ti napise, ze tvuj porod s epiduralem byla nezodpovedna volba a ze jsi nezodpovedna matka, ktera uprednostnuje vlastni pohodli a hazarduje se zdravim a zivotem ditete??? Napsala jsem ti v zivote o teto tve volbe neco jineho, nez ze ji plne respektuji a ze je to tvoje vec? Jo, o tech rizicich a vyhodach mas pravo vedet (vsimla jsem si, ze vedet nechces. Coz, tvuj postoj) jako ja o rizicich a vyhodach sve volby. Ale ze solidnich zdroju porodnicke literatury, ne od luzy z ulice, ktere o tom v zivote nic neprecetly, ale potrebuji nekoho zprastit, aby se samy citily lepe.

Proc si myslis, ze musim s celou pokorou prijmout ten mimonsky a lzivy paskvil od Lenky a zcela mimonskou tvoji vhvalu nad jeji clankem?
 DENISA 
  • 

Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 15:48:18)
Cizinko, nemusis s zadnou pokorou prijimat paskvily ani od Lenky ani od nikoho jineho, ale taky ji nemusis sproste urazet, ze je negramot apod. To, ze me se clanek libil a ze nejsem fanda domacich porodu, jeste neznamena, ze jsem mimon, protoze lidi, co porody doma neschvaluji je hodne, to by podle tebe byla mimo cela republika. A strasit nekoho epiduralem je taky srandovni, s epi rodi pres 90 % americanek, zdala jsem se jim hodne podivna, ze ho nechci. A vis, ze ja jsem ho nemela pro svoje pohodli, ale proto, ze jsem se vubec neotvirala, dite zacalo mit drobne problemy a byla to cesta jak otevirani nastartovat a taky se tak stalo. Je to az s podivem kolik zen o tehle moznosti ani nevi a epi se brani zuby nehty, prave kvuli takovemu straseni. Takze tu laskave nestras epiduralem a vytahni statistiky kolik zen po nem ochrnylo ci maji diky nemu tezce postizene dite.
 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 16:07:19)
Deniso,

Kde a jak te strasim epiduralem? Ja se ti ptam, jak se citis kdyz nekdo te urazi jako nezodpovednou matku (abys pochopila jak je mi, kdyz ctu takove blaboly jako ty tvoje ci Lenciny). Ochrnuti prece je malinkata pravdepodobnost, nebud smesna, nikde nic takoveho jsem ti nepsala. Pokud ti opravdu zajimaji rizika, anglicky umis, podivej se na Cochrane Library. Popularni zdravotnicke servery opakuji tutez informaci. O ochrnuti tam nebyva ani slovo :-D. Nezajima te to? Tvoje vec.

Cela republika mimo neni, podle pruzkumu to neni s Cechy tak zle~j~~j~~j. A pokud bojis se proverit svoje povery, abys nahodou nezjistila, ze nemas pravdu, co s tebou?? Lamam hul. DENISA 
  • 

Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 16:34:45)
Myslis, ze kdyz logicky uvazuju, tak je to povera? Kdyz si mylsim, ze vetsina doktoru na to studuje 6 let a ja mam do porodu 9 mesicu, ze mam pocit ze se to naucim stejne ba lepe nez oni? Nebo ze mam spolehat na vedomosti a schopnosti PA, o ktere jsem se docetla ze je dobra, kdyz si muzu vybrat renomovaneho doktora, ktery odrodil tisice deti? Netvrdim, ze neexistuji zeny jako ty, ktere jsou schopny nastudovat tuny zahranicni litereatury a pak porod zvladnout, ale logicky mi vyplyva, ze je jich straslive malo. Proste a jednoduse, jsi propagaci domacich porodu posedla a ja spis preferuju zeny posedle propagaci zlepseni pristupu lekaru a zkvalitneni porodnic, abychom se nevracely do casu nasich babicek ci se nevzhlizely k zemim, kde je jiny system a neni s nami srovnatelny. Takze nema cenu pokracovat dale v diskusi a je dobre, ze jsi nade mnou zlomila hul.
 Beruška9 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 16:41:45)
deniso, myslím, že na své tělo jsme nejlepšími odbornkíky sami, pokud je zdravé. Medicína je o patlogii, těhotenství, pokud je fyziologické, tak o zdraví!
 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 16:56:04)
Deniso, o prirode logicky uvazovat nestaci, musis ji poznat pres empiricky vyzkum. Vzpominas si ze skoly, jaky pokrok rozumu byl empirizmus proti scholastice? Tak uz jsi vyhledala ten clanek v British Medical Journal? Nebo se bojis?

Ano, domaci porod v podstate je v Evrope mimo severni Anglii a Wales a Nizozemi, zalezitosti vyssich strednich vrstev. Do toho jdou vzdelanejsi zeny, ktere maji prostredky intelektualne a materialne. Je to tak i v Cesku. Ale to neznamena, ze jsou to hazarderky. spise naopak. Prece.

A prosim te, kde a cim domaci porod propaguji? ze branim svoji volbu? zastavam svobodu volby? Prosim te...
 Cow :-) 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 18:37:15)
Cizinko, nepřipomínají ti tyhle debaty s Denisou naše podzimní diskuze:-D~j~

Hodně trpělivosti do dalších debatR^
 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 18:47:56)
Cow, ja jsem do tebe tak intensivne ryla proto, ze mi neslo do hromady tvoje obcas velmi inteligentni projevy a sklon se hodne ptat (ja mam takovou teorii o tom, ze nadprumerne pouziti tazacich znameni souvisi s vyssi inteligenci pisatele) a konformisticky zdravotnickymi nazorami. Proto jsem sla za tebou az do doupete Soumenek, ve snaze pochopit co jsi zac. Je to dost osobni, co jsem pochopila (je to zase pouhy odhad). Pokud zajima, napisi ti na DP. Pokud ne, nechme to byt, ale neni to nic neprijemniho.

Ja si oponenta vetsinou si vybiram podle inteligenci: je to zabavnejsi.
 Cow :-) 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 19:23:59)
Cizinko, pokud tě to teda nebude zatěžovat, tak mi na DP písni nebo na email
klaster.m@seznam.cz
Děkuji.

Sylvo Š., ahoooj. Chvilku jsem tě nikde neviděla. Doufám, že se v rámci možností dobře daří.

Renato, jj...změn je třeba. Jen si představ, kdo by doufal za Husákovské éry, že by byl partner rodičky u porodu? Přišel rok 91 a všichni jsme si na to na sálech zvykali.
Nebo hospitalizace dítěte s doprovodem! Podle mě tak důležité aspekty!

Tak co zbývá domarodkám? Aby byly slyšet, aby byly vidět. Uteče pár "náročných" let a posune se to. Ani nám pak nepřijde, že někdo rodí v nemocnici, v porodním domě a nebo doma.
 Apolena. 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 19:46:22)
Cow,
zdravím, daří se dobře, máme doma veselou kozu :-D:-D:-D.
 & 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 16:20:49)
To, ze me se clanek libil a ze nejsem fanda domacich porodu, jeste neznamena, ze jsem mimon, protoze lidi, co porody doma neschvaluji je hodne, to by podle tebe byla mimo cela republika. A strasit nekoho epiduralem je taky srandovni, s epi rodi pres 90 % americanek, zdala jsem se jim hodne podivna, ze ho nechci.

Deniso,
me zas prijdou srandovni nektere argumenty proti domacim porodum, kdyz 30% Holandanek rodi doma.
Epiduralem te nikdo nestrasil...
 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 16:23:55)
A jeste Deniso, k tomu mimonstvi: mit stejny nazor o nejake prirodovedecke zalezitosti jako vetsina jeste neznamena mit pravdu . Priroda funguje podle svych pravidel at si lidi mysleji co chce. Proverit si tvrzeni o tom co je bezpecnejsi postup porodnictvi jde pouze empirickym vyzkumem. Promin, ze musim te jako gramotne zene neustale pripominat takove banality. Jsi bez pochyby velice gramotna a osvicena osoba. ;)
 Magda 
  • 

Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 11:24:29)
Cizinko,

z nejruznejsich diskusich, v kterych se objevujes, je videt, ze jsi velmi liberalni, sectela a energicka zena, ktera ma odvahu a vuli vest diskuse a nabizet nejruznejsi alternativy, at jsou tvoje duvody a motivace k takovemuto jednani jakekoliv...Co jsi ted napsala, je velmi velkoryse a snad bych mohla rict i nestranne, kdyby se ti tam ovsem nevloudilo "hodnotici stanovisko" o "honu na carodejnice" (urcite se mnou budes souhlasit, ze tohle uz je urcita interpretace pohledu "majoritni" skupiny na onu "alternativni" skupinu rodicich zen, ackoliv se dle meho nazoru jedna o alternativu zcela PLNOHODNOUTNOU). A to je prave to, o cem bych ti chtela napsat. Mluvit o toleranci je velmi bohulibe a zasluzne, ale malokdo z nas dokaze opravdu "prozit" a "vnitre se zcela ztotoznit" s pojmem tolerance. Tolerance je dle meho nazoru REHOLE, ktera vyzaduje, aby byl clovek prisny a dusledny k neustale reflexi nejen zivotnich postoju a nazoru druhych lidi, ale i svych vlastnich. A to vyzaduje velkou davku odvahy. Myslim si, ze vetsina lidi spise hleda "spriznene duse", s kterymi muze sdilet svoje nazory a ze jakekoliv JINE, ODLISNE hodnoty a zivotni postoje v cloveku vyvolavaji spise NEJISTOTU. Reakci na tento stav jsou potom vybojne reakce vuci odlisne skupine, jejichz ucelem je vlastne snaha o sebepotvrzeni svych vlastnich hodnot....Nevim, jestli jsem to napsala dost srozumitelne....Nechci byt zamerne konkretni, protoze ve chvili, kdy pouziji jeden priklad, tak se najde nekdo, kdo bude kontrovat jinym- opacnym prikladem. A to je to, co ve mne vyvolava pocity zmaru (viz vcerejsi diskuse). Totiz to, ze tolerantni nejsme a v anonymite internetovych diskusich to (bohuzel) ani nelze ocekavat... Presto je tvoje vyzva zajimavym podnetem k zamysleni, ale jak znova opakuji: ve svem skepticismu mi to spise prijde jako "hazenim hrachem o zed".......Magda

 cizinka1 


Re: Hodne tolerance, hodne zenske sily a solidarity a trochu uslechtilosti ducha 

(29.4.2008 11:34:33)
Magdo,

Na svou skepsi mas pravo. Uslechtilost je vlastnosti mala a asi tak zustane. Jenom k tomu honu na carodejnice. Neni jina skupina zen, ktera je tak verejne kamenovana, vlacena po mediich a ktera ma tak zoufale malo podpory (to jest zadnou podporu) v soucasnym systemu pece o porody. Treba ten cisar na prani je ilegalni, ale zaridit se ho da o hodne snaneji, nez jisteny domaci porod.
 Cow :-) 


Gabrielo, 

(29.4.2008 10:34:17)
Já nikoho neodsuzuji ale ani neobhajuji, ale zkuste se někdy zamyslet nad tím, jak se asi cítí matka nebo těhulka, která všude na diskusích čte o skvělých domácích porodech, když ví, že bude muset např. rodit "císařem" a ještě v nemocnici, kde na ni čekají "šílení" doktoři, kterým nejde o nic jiného než mrzačit děti nebo rodičky. Jaké pocity má asi žena, která by chtěla také svým dětem kupovat bio potraviny, ale nemá na to peníze, a tak kupuje běžné potraviny s tím, že vědomě ničí zdraví svým dětem. Jak je rodině, která chce pro prostředí, ve kterém žije, to nejlepší tak se i chová, a přesto musí používat jednorázové pleny, neboť jiné u jejich děťátka způsobují těžké opruzeniny.

a/ rodila jsem 3x sekcí a přesto moc ráda čtu popisy normálních porodů ať vedených v nemocnici nebo doma. Zajímá mě to. Navíc pokud mě osobně během těhotenství "rozrušila" nějaká netová debata nebo zpráva, tak tam ukázněně nelezu, nečtu a nezabývým se emocema, které na mě působí negativně, ale čtu dejme tomu růžovou knihovnu, ne? Nebo jen kvůli tomu, že je teď těhotná má nejlepší kámoška, tak se nemám bavit o tom a onom? To by ani televizní zprávy nesměly běžet.

b/ matka nemá peníze na BIO potraviny. No tak hlavně že má na internet~k~
Pokud nějaká maminka dojde k přesvědčení, že chce svému dítěti dávat BIO potraviny, tak si to nakonec "zařídí" tak, že se o BIO pokusí. Ať už skleničkama, nebo si nasadí svou mrkev a brambory. Určitě existuje více možností než jít do supermarketu a koupit tam 4 baby kapusty za 99kč.

c/ látkové pleny způsobují těžké opruzeniny? Jo, pokud se nedodržují pravidelné intervaly přebalování, neomývá dupka po stolici vodou a "šudlí" se to eko nebo jinýma ubrouskama, nebo jde o kandidozu, která potřebuje přeléčit, tak tam ti nepomůže plínka ani maková.

důvodů a faktorů může být x a y.......
 Luca 
  • 

Gabi 

(29.4.2008 10:51:54)
Gabi, já bych z toho tak špatná nebyla, že je někdo tolerantnější a někdo míň, při tom koloběhu na mateřské aspoň potrénujem řečnické schopnosti při ostřejší diskuzi :o)
 bezovka, 2 děti 
  • 

Pro ty, co nepochopily 

(29.4.2008 10:48:25)
Pro mě je poselství článku zřejmé. Budˇme tolerantní , respektujme se, rozhodujme se svobodně a nehaňme ty, co se rozhodují jinak. Je jedno zda porodíme doma či na poli,pokud tak budeme šťastné a spokojené, budou pak spokojené i naše děti!
Ano, článek "neobjevuje Ameriku", jen apeluje na základní lidskou slušnost, kterou někdy autorka (a myslím že zcela oprávněně) mezi námi postrádá.
 Iva 
  • 

Gába to myslela dobře 

(29.4.2008 10:48:26)
Ahoj,
jéžiš, Gába to myslela dobře a napsala jak to cítí, a vy se do ní stejně pustíte... Hlavním tématem článku je TOLERANCE, ať už Gába patří k táboru "látkovek" nebo "papírovek"... To je přece šumák! Proč do sebe musíme pořád rýt? V diskusi ke každému článku?
 Margot+1 


Re: Gába to myslela dobře 

(29.4.2008 11:03:21)
žádné rytí tady nevidím... Mám pocit, že kdo není schopen vyrovnat se s argumenty druhých, ať nediskutuje, to přece není povinné. To opravdu může někomu diskuse na netu způsobit výčitky svědomí a nejistotu? To aby člověk věčně nedělal nic jiného, než každý svůj krok "rovnal" s veřejným míněním... absurdní.
 8.5Yettynkaa12 


Re: Gába to myslela dobře 

(29.4.2008 11:57:20)
článek se mi líbil.Autorce rozumím.
Kdo chce psa bít, hůl si najde.
Autorka nekritizuje možnost volby např. porodů(doma či v nemocnici), ale černobílé vidění - doma úžasné, v porodnici fujtajbl.
Buďme tolerantní!
 zuzini 


.. 

(29.4.2008 10:55:14)
Věděla jsem, že budu rodit v porodnici a milovala jsem články o domácích porodech.:-D
 Pole levandulové 


Re: .. 

(29.4.2008 11:06:18)
Ac od zacatku tehotenstvi jsme mela jasno v tom, ze ja proste chci a budu rodit cisarem, ma velmi oblibena tehotenska literatura byla knizka od I. Stadelmann Zdrave tehotenstvi, prirozeny porod:-)Cetla jsem si v ni jako v pohadce, musela ji v leccems dat za pravdu - jeji slova o tom,ze at si to pripravite a predstavite jakkoli, tak nakonec to vsechno dopadne uplne jinak se nakonec i u mne potvrdila. Myslim, ze se urcite nevylucuje to, ze nekde neco ctete a nakonec se chovate uplne jinak, dulezite je, abyste se pritom citily spokojene,ne? Tolerance je opravdu dulezita na obe strany, osobne bych sve dite nekojila do tri let, nedavala mu latkove pleny a nerodila ho doma, ale presto si zkusenosti jinych matek o tom rada prectu a nakonec si udelam to svoje. A pokud se do mne nebude jinak smyslejici matka navazet, totez nebudu delat ja a muzeme se vzajemne respektovat a vychazet spolu i v realu. To je prece fajn,ne?
 Vranecka 


troška tolerance 

(29.4.2008 10:58:43)
Každý má právo na svůj názor. Já to chápala /porody, pleny/ jako příklad. Jsem ráda za tyto diskuze. Když tápu, najdu tu řešení nebo alespoň vím, že ten problém nemám sama. Ale také se mi několikrát stalo, že po přečtení některých bojovných diskuzí chtělo napsat "ženské neblázněte". Také mi přijde tvrdé např. šmahem odsoudit všechny co používají jednorázové pleny a označit je za špatné a líné matky a pod. Navíc názory odborníků se časem mění. Mezi dětmi mám rozdíl 8 let. Co bylo vychvalováno u dcery,dnes neplatí a pod. I teď když chodím po lékařích se synem, přijde mi co lékař, to názor. Proto si myslím všeho s mírou. Krásný den.
 Nasuada 


Já to taky nějak nepochopila 

(29.4.2008 11:00:12)
V rámci boje za tolerantnost by tedy jako měly zmizet články a názory těch co rodily doma, používají látkové pleny a intenzivně se zajímají o zdravé potraviny? Možná to Gabriela dobře myslela, ale špatně napsala. Já její článek zařazuji k těm netolerantním k názorům druhých. A přiznejme si, že jen málo lidí dokáže být 100% tolerantní, každý máme nějaký názor, který si budeme hájit a tak trochu si ťukat na hlavu, že si to může někdo myslet jinak. Jsme jenom lidi.
 & 


No nevim... 

(29.4.2008 11:02:05)
Gabrielo,


Kdyz nekdo nema penize na bio potraviny nebo na latkove pleny, tak at to prosim necte.
Ja mam postizeny dite, spousty temat, ktere se na rodine probiraji se mne dotyka, protoze to moje dite nikdy nebude moci delat. {jazykove kurzy, studium, plavani...} Ale ja prece nemuzu zadat diskutujici, aby na mne brali ohledy. V ramci zachovani meho dusevniho zdravi to proste nectu...
 Jitka, dcera 7m 
  • 

V článku nejde o toleranci 

(29.4.2008 11:22:56)
Chvíli jsem přemýšlela, co mi na článku připadá divné, když vlastně proklamuje toleranci, pro kterou jsem všema deseti.
A pak mi došlo, že autorce jde vlastně o něco jiného. V příkladech, které uvádí a které se vztahují k její vlastní zkušenosti a zážitkům, se vyslovuje proti alternativám. Domácí porody, látkové pleny i bio-potraviny jsou stále ještě menšinovou záležitostí. Můj dojem je, že existence těchto alternativ ji znepokojuje. Ale proč? Vždyť je nikdo nikomu nenutí, naopak, spíše musí o své místo na slunci bojovat.
Člověk by měl přebírat zodpovědnost za svůj život, za svá rozhodnutí. Tedy, pokud se z nějakých důvodů rozhodnu používat jednorázové pleny, tak to byly pro mne zřejmě dostatečné důvody a není důvod litovat, že nedělám něco jiného. Jsou samozřejmě situace, které nemohu ovlivnit - např. komplikace v těhotenství vylučující porod doma a přitom bych chtěla rodit doma. V takovém případě snad i díky rozumu dokážu přijmout fakt, že některé věci nemůžu. Myslím, že pokud tento základní přístup funguje, tak mě alternativy neznepokojují. Nemusím se za svá rozhodnutí před nikým, ani sama před sebou obhajovat. Z článku však mám pocit, že autorka je přece jen nehlodávána nejistotou, že mohla udělat víc nebo se rozhodnout jinak. Vlastně, bych řekla, že tento článek není obhajobou tolerance, ale obhajobou sebe sama před sebou samou.
 8.5Yettynkaa12 


Re: V článku nejde o toleranci 

(29.4.2008 12:01:43)
no, ...možná je to jen můj pocit, ale mám pocit, že právě tyhlety alternativy jsou nám odevšud málem vnucovány - že pokud např. nekupuji bio, je to sice moje věc, nicméně...se to podepíše na zdraví mého dítěte, atd. Po přečtení takovéto diskuse mívám málem výčitky svědomí, že bio nekupuji.
Něco si pěstuji sama, ale jinak nekupuji právě z finančních důvodů.
Poselství článku je ale jasné - je to výzva k toleranci.
 & 


Re: V článku nejde o toleranci 

(29.4.2008 12:14:24)
No jo, to je prave to... Pak se objevi clanek, jak je plavani kojencu prospesne pro rozvoj motoriky. Moje dite to tenkrat potrebovalo, jako sul. Jenomze, bylo v te dobe melo urologicke problemy a nemohlo skoro do tri let do bazenu. Taky mam vycitky svedomi, ze mu to nemuzu doprat... Ale preci nemuzu volat `Prosim, nepiste o tom me to ublizuje´.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: V článku nejde o toleranci 

(29.4.2008 22:33:46)
H&M, tak mě napadlo, nejde o to, nepsat o tom, co je prospěšné, to je určitě v pořádku (a můžu to myslím napsat dokonce i tehdy, pokud se mýlím - mám právo na svůj názor i na omyl), ale nepsat to stylem - pokud nebude vaše dítě pravidelně plavat, jste nezodpovědná matka. To mamince, která se s tím i tak těžko vyrovnává, opravdu může ublížit. Je to jen příklad, ale tady už bych viděla tu netoleranci (nebo spíš nedostatek ohleduplnosti). Já vím, nemusím to číst, můžu si myslet o autorovi cokoliv, ale myslím, že to zamrzí.
 & 


Re: V článku nejde o toleranci 

(30.4.2008 7:40:18)
Lucie,

to je, ale fakt skoro u vsech diskusi, se objevi nekdo. Kdo si mysli ma patent na rozum a na vychovu. Vetsinou se, ale najde nejaka dobra zena, ktera mu to "vytmavi". :-)
Ja Gabrielu chapu co tim chtela rict... Mozna zvolila nevhodne priklady. Jenomze s necim co ji dotkne se setka vzdycky, akorat casem se nauci proti tomu obrnit.
Ale treba u tech domorodek, je to legracni. Ja bydlim v zemi, kde doma rodi 30% procent tehotnych. Vsech 10 mych synovcu a neteri se narodilo doma. Tak me vzdycky ty kometare, jak ty nezodpovedny zensky, ktery chteji svoje dite zabit nebo zmrzacit, dost pobavi...
 Jitka 
  • 

Re: V článku nejde o toleranci 

(29.4.2008 12:17:16)
Proč bys měla mít výčitky svědomí, když si myslíš, že děláš dobře? Když je nekupuješ, tak asi víš proč. Nebo ne?
 Markéta, syn 6 l.  
  • 

Re: V článku nejde o toleranci 

(29.4.2008 13:50:56)
Jitko, tohle je asi jedna z věcí, na kterou mířil článek. Ty třeba víš, že neděláš dobře, ale prostě na bio potraviny nemáš peníze.
 Bumbi&05,08,10 


Netřeba se přít 

(29.4.2008 11:14:45)
o tom, že jedině rodiče rozhodují, co a jak budou svému dítěti dávat, netřeba se přít.

O tom, že já s tím, co dělají jiní rodiče, nemusím třeba souhlasit, taktéž netřeba se přít.

O tom, že mám právo těmto rodičům říci svůj názor, rovněž netřeba se přít.

A že mě tito rodiče mohou poslat - v lepším případě - do kytek, taktéž netřeba se přít.

Já si myslím, že pro mé dítě je nejlepší to, co dělám a za tím si stojím. Nemám potřebu obhajovat, proč používám látkové plínky, proč jsem do roka nedávala dítku maso ani potraviny obsahující lepek... Máme to pro sebe dobře zdůvodněné, víme proč to děláme a opravdu necítím potřebu někoho přesvědčovat o tom, že jedině tak a tak je to nejlepší.

Ale často mám pocit, že matky z "druhé" strany mají přede mnou potřebu obhajovat svoje používání jednorázovek a co dávají dítěti jíst... Často mi to přijde, jakoby si nebyly jisté samy sebou a mají potřebu to obhajovat samy před sebou. Což je jejich problém - pokud se mne někdo zeptá, proč dávám dítěti to, co mu dávám, vysvětlím svoje důvody. Jestli si z toho něco vezme, jeho volba, jeho věc.

Stran jednorázovek - měli bychom mít právo znát jejich složení, měli bychom mít právo vědět o možných zdravotních rizicích (to i u vložek a tamponů) a svobodně se tak rozhodnout. Dnes tuto možnost nemáme - pokud se po informacích nepídíme :-(. Masáž stran "papírových" plen je fakt silná, je téměř v každém reklamním bloku v TV... Na mě to působí tak, že to má za cíl přesvědčit rodiče o tom, že dělají dobře a umlčet jejich svědomí (3 pleny denně = OK).
 cizinka1 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 11:29:16)
Bumbi, ja entuziasticky souhlasim, ze mame pravo na uplne informace o vyhodach a rizicich pri zakoupeni jakehokoliv vyrobku a objednani se jakekoliv sluzby.

Obecne souhlasim i s tvymi tvrzeni:

"O tom, že mám právo těmto rodičům říci svůj názor, rovněž netřeba se přít.

A že mě tito rodiče mohou poslat - v lepším případě - do kytek, taktéž netřeba se přít."

Obzvlast tim druhym :-D. Pravo na nazor jiste mame, ale vlezlost i netakt nejsou slusne. Ta slusnost ovsem je podradna pravu na nazor, ale je dulezita. Neni taktni posilat seznamy zdravotnich rizik nekojici matce, pokud se o nej nepta. Neni taktni pohrdat jidlem chudych lidi. Neni taktni predvadet se pred manualne pracujici samozivitelkou, jaka jsem borec, ze si platim nadstandard pri porodu, muzu si dovolit kojit dite jak dlouho chci pri me intelektualske prace u pocitace, a kupuji detem to jen nejlepsi. Kdyz je to mireno osobne nekomu, neni to taktni.

Ale zaroven je trapny neuroticky boj proti obecnym informacim o rizicich nekterych medicinskych postupu a prumyslovych vyrobku. Nevim co bojovnice maji z toho, kdyz si vybojuji milosrdnou lez. Proto chapu Gabrielu, jestli ji dotklo nejaka vlezlost nejake diskutujici, ale nechapu, co by bylo jeji ziskem, jestli by v ramci jakesi ohleduplnosti zmizeli informace o nabidkach, rizicich a moznostech v tomto svete.

Snad jsem to napsala jasne.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 11:37:16)
souhlasim.

Pri psani jsem zrovna mela na mysli vcerejsi scenku z piskoviste, kdyz tam maminka porad placala pres zadek asi 1,5 rocni holcicku, ktera nedelala nic spatneho, vse tak nejak umerne svemu veku (vc. ze migla meho syna lopatkou do hlavy - on mel cyklohelmu ;) a vetsinou vi, ze mensi deti to nedelaji umyslne a ze on jim to nemuze oplacet - nekdy mu to ale musim pripominat :-D) a dalo se ji to vysvetlit - placnutim pres zadek a vykrikem: "Adelo, ne!" mi prislo, ze matka nedociluje fakt niceho. A mlcela jsem. Nebot jsem nebyla tazana. Ale takovy pristup me bolel, pravda, to nemohu poprit. S tim se holt musim vyrovnat.

Takze netazana, v 98% pripadu nekomentuji. Obcas se neudrzim a v ramci moznosti okomentuji, ci se snazim zmirnit - "je jeste maly, to je v poradku..." (aktualne moji mysl ovladaji bitky z piskoviste, pardon)
 & 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 11:48:57)
Cizinko, ja ji svym zpusoben taky chapu. Chtela jsem rodit doma, nekonec z toho by CS 31tt. Dite jsem si mela porve v naruci az za tyden po porodu. Informace o prirozenem porodu a spis ublizily... Dost dlouho jsem se musela vyrovnavat s pocity viny, co jsem to svemu diteti provedla. Proto nemam rada clanky V. Marka. Jenomze kazdy clanek nebo diskuse, ktera se na rodine objevi se muze nekoho dotnout. Napr. clanek o pocetne rodine nekomu kdo se leta snazi otehotnet. Diskuse o stavbe domu, kdyz mam sotva na najem. atd ... Kazdy chce pro sve dite to nejlepsi a musi si sam pred sebou obhajit, ze to co dela je, v ramci moznosti, to nejlepsi.
 cizinka1 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 11:57:35)
H&M,

Ja take nemam rada V. Marka, protoze on meumi taktne podavat velmi citlive informace, a dela z prirozeneho porodu jakousi reakcionarskou a temer fasistickou ideologii s kultem zdraveho tela. Mam rada jeho zdroje, Odenta a Grofa, protoze jsou to dila psane se znalosti tohoto sveta, s pokorou vuci tomu jaky je se vsemi jeho nedokonalostmi a jsou plne nadeje a dobre zpravy o tom, ze priroda je podstate stvorena dobre. Mam je rada presto, ze mam prvorozeneho, ktery nemocnicni porod odnesl velmi spatne.

Proto volam pro toleranci a taktu, ale nechapu volani po cenzure a lzi z ohleduplnosti.
 & 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 12:40:10)
Cizinko,

Ja ted nevim, jak ten muj prispevek vyznel. Ja proti domacim porodum nic nemam ba prave naopak,ani proti clankum o domacich porodech teda az na toho Marka.
 cizinka1 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 12:42:16)
H&M, ja jsem te pochopila, a ani nepodeziram, ze mas neco proti domacim porodum. Vzpominam si tebe jako sympatickou diskuterku, vim kde zijes a jake mas problemy s detatkem. Jen jsem ti napsala, ze TAKE nemam rada V. Marka a proc. Proste souhlas.
 & 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 12:44:25)
To jsem rada. :-)
 Cow :-) 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 12:06:25)
H&M, co na to říct..."Přej a bude ti přáno"...Není problém v těch, které mají hodně dětí, ani v těch co si staví dům nebo mají nové auto.
Problém je v myšlení té, která v tom ten PROBLEM vidí.
A jakože vím na vlastní kůži něco o tom, co prožívají ženské-snažilky a taky jaké to je bydlet v podnájmu.
čas běží, situace se mění. Běhá mi tu holčička po IVF nativ a z porodky si nás manžel dovezl do vlastního domečku.
tím chci říct, že ikdyž v tuto chvili nějakou maminku "něco trápí" nebo není s něčím spokojená, ještě to neznamená, že je to KONEČNÝ STAV věci.
Jen se tím nesmí nechat "pohlit";)
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 12:12:36)
Bumbi, Gábina asi myslela svým článkem to, že se někdy můžu ocitnout na té "druhé" straně ne vlastní vinou a pak necitlivě vyřčený názor opravdu může ranit. Už jsem to tu jednou psala, nejde o názor samotný, ale o jeho prezentaci. Pokud s někým diskutuji, vždy se snažím pochopit i druhou stranu a její názor respektuji. Tento respekt u mnohých diskutujících chybí, bohužel.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 13:14:27)
já často teda druhou stranou opravdu pochopit nejsem s to... přiznávám bez mučení.

Ale respektuji to, i když nesouhlasím a třeba i nechápu.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 13:42:08)
Pod to bych se ti, Bumbi, podepsala.
P.S. určitě jsem to nemyslela konkrétně proti Tobě. Jestli jsi to tak pochopila, omlouvám se.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Netřeba se přít 

(29.4.2008 13:42:08)
Pod to bych se ti, Bumbi, podepsala.
P.S. určitě jsem to nemyslela konkrétně proti Tobě. Jestli jsi to tak pochopila, omlouvám se.
 Zuzka 
  • 

Když je někdo jiný než většina-tak je divný.. 

(29.4.2008 12:12:44)
Tak já například dítěti nikdy nedala maso,výrobky z kravského mléka,sladkosti,používám látkové plíny a jednorázové ekologické a toto nikomu nevnucuji a nepřesvědčuji,že to je tak nejlepší. Ale naopak,když na toto dojde řeč, tak se mě každou chvíli někdo snaží přesvědčovat,že dítěti maso dát musím,mlíko že mu dát musím atd... Prostě spousta lidí nesnese,že někdo dělá něco jinak než oni a chtějí za každou cenu dokázat,že mají pravdu a to je velmi trapné. TAkže hleďte si každý sebe a jeto!
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Já Gábině rozumím 

(29.4.2008 11:32:20)
Jak já tomu rozumím, nejde o to, že má někdo na věc jiný názor, ale o to, jakou formou ho předkládá. Např. diskuze ke článku o domácích porodech vyzněla tak, že porod v porodnici je hazard se zdravím dítěte i matky, že v Čechách prakticky nenajdete slušnou porodnici a jediná vhodná alterntiva je porodit doma. Asi bych jako prvorodička z toho výčtu hrůz při porodu v nemocnici byla také vyděšená, byla jsem i bez toho dost. K látkovým plenám ani k BIO potravinám se vyjadřovat nechci, ale dovedu si představit, že třeba masivní propagace kojení (kojit jsem přestala před třemi lety, nevím jestli je to tak i dnes) může docela slušně ranit maminku, která třeba kojit nemůže a přesto by pro své dítě chtěla udělat maximum. Tady je asi prostor pro tu toleranci, roďte si kde chcete, jezte si co chcete, balte děti do čeho chcete, ale necpěte to ostatním jako jedinou vhodnou alternativu.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Já Gábině rozumím 

(29.4.2008 11:38:59)
Citace: "porod v porodnici je hazard se zdravím dítěte i matky, že v Čechách prakticky nenajdete slušnou porodnici a jediná vhodná alterntiva je porodit doma"

Je, tohle ja si fakt myslim :-D:-D:-D

A to uz jeden paradni (ale fakt prima, netraumaticky a netraumatizujici pro zadneho ze zucastnenych) porod v porodnici za sebou mam...

 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Já Gábině rozumím 

(29.4.2008 11:43:10)
Já si to také nemyslím, právě proto, že za sebou už tři porody v porodnici mám. Ale pokud bych neměla, po přečtení diskuze pod článkem - Jak jsem nerodila doma - by mi asi vstávaly vlasy na hlavě hrůzou. Je to samozřejmě jen můj dojem, nemuselo to na každého tak působit, ale na Gábinu to tak možná působilo taky, proto zřejmě napsala tento článek. Proto říkám, že jí rozumím.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Já Gábině rozumím 

(29.4.2008 11:46:53)
Aha, pardon, koukla jsem se špatně, ty si to fakt myslíš. No vidíš, já ne :-):-):-). A přijde mi to docela líto, že to tak některé maminky vidí a šmahem odsuzují (i když chápu že je to možná obrana proti maminkám odsuzujím naopak porody doma. Akorát mi ta obrana přijde trošku agresivní)
 Sylvie 


Re: Já Gábině rozumím 

(29.4.2008 11:53:19)
Ale pokud bych neměla, po přečtení diskuze pod článkem - Jak jsem nerodila doma - by mi asi vstávaly vlasy na hlavě hrůzou.

Lucie, to si člověk nevybere. Mne zas kolikrát vstávaly vlasy hrůzou na hlavě nad nadšenými popisy perfektní péče v porodnici a jenom jsem v duchu modlila, abych při výběru porodnice měla víc štěstí, protože já sama bych nadšení autorky rozhodně nesdílela ;) MMCH v porodnici jsem rodila třikrát, z toho dvakrát velmi spokojeně a doma rodit nechci.
 zipík 
  • 

Re: Já Gábině rozumím 

(5.5.2008 8:52:11)
Asi to chce trochu kritického myšlení. Problém je v tom, že člověk si často nemuže lehce ověřit některé informace(třeba z lenosti) a tak jim věří.
Kojení je podporováno z dobrých důvodů(imunita dítěte a určitě i další okolnosti) ale pokud někdo kojit prostě nemůže nebo je to rizikové, volí se cesta menšího zla.
hezký den:)
 majdaleenka +07+11 


jen poznámka 

(29.4.2008 12:15:32)
Gabrielo, promiň, teď to bude znít netolerantně a militantně a ani jedno z toho to není: těžké opruzeniny vznikají v plenách papírových, nikoliv látkových (pokud je dítě přebalováno s běžnou frekvencí a v případě začervenání běžně ošetřeno). V papírových plenách totiž může být pocit sucha, ale jsou neprodyšné a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií a plísní, které pak opruzení zhoršují. Tož to jen tak na okraj, nebijte mě, mluvím z vlastní zkušenosti s obojím.
 Cow :-) 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 12:20:26)
Majdalenko, to je stará pravda. Dokonce někde na netu visí studie o tom, že od éry jednorázových plenek existuje u dětí zvýšený výskyt infektů močových cest.
Je to právě díky tomu pocitu sucha a hlavně některé matky mají pocit, že jednorázovka může být na dupce dýl. To je špatně.
 & 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 12:29:38)
Moje ditko si diky kombinaci antibiotik a parfemovanych ubrosku vytvorilo opruzeniny, ktere jsem museli lecit kortikoidama. Ted uz mu prdylku omyvame jenom zinkou a je vporadku. Teda taky uz je bez antibiotik. :-)
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 12:37:49)
Majdaleenko, a co když má Gábina zkušenost právě opačnou, a její dítě se opruzuje v látkových plenách? Proč by to nemělo být možné? Jakou hodnotu má pak pro Gábinu Tvoje informace?
 majdaleenka +07+11 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 13:13:27)
Lucie, vzhledem k tomu, kolik stejných zkušeností tu najdeš pravděpodobně tu, že je někde zakopaný psík, protože pokud se plínkám (a dítěti) věnuješ, tak ten výskyt opruzenin je fakt nižší, musím tedy přiznat, že pidimimi se mi oprudilo po noci v papíru a pak se to nelepšilo dlouho ani v látce, protože už tam byla chycená plíseň, ale měli jsme tehdy náhradní mudr a ta .... nám na to dala genciánku, až naše mudr předepsala Pevaryl (nyní Imazol) a zlepšilo se to běhěm snad dvou dní, takže to chce holt prozkoumat celý přístup. Opruzeninou se taky může projevovat atopický exém (může vypadat podobně), takže to pak není vina plenky, ale potravy (matky u kojících či jen dítěte) a chce to nasadit dietu... Já to nemyslím zle, ale kdyby se děti při správném látkování tak oprouzely, tak by látkovky asi nikdo nepoužíval, ne?
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 13:29:20)
Majdaleenko, taky to nemyslím zle. Jen jsem tím chtěla říct, že zrovna tohle může být dost individuální. Je to jen tvoje zkušenost, někdo může mít jinou. Moje dvě děti se neopruzovaly vůbec, jedno jenom v určitých plenách, v jiných ne. Náhodou to byly pleny tehdy docela oblíbené a okolo hojně používané, tak vím, že problém nebyl v těch plenách. Také jsem nikdy neříkala "Ty nepoužívejte, jsou děsný", ale "Nám neseděly, používáme jiné". Tak nějak to bude asi s těmi látkovými versus papírovými. Každému vyhovuje něco jiného. To co jsi tady napsala jako reakci, je konkrétní zkušenost, která má určitě větší vypovídací hodnotu než obecné tvrzení a myslím, že se proti tomu nedá nic namítnout.
Jinak diskuzím zdar, pořád přinášejí víc dobrého než špatného.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 13:29:21)
Majdaleenko, taky to nemyslím zle. Jen jsem tím chtěla říct, že zrovna tohle může být dost individuální. Je to jen tvoje zkušenost, někdo může mít jinou. Moje dvě děti se neopruzovaly vůbec, jedno jenom v určitých plenách, v jiných ne. Náhodou to byly pleny tehdy docela oblíbené a okolo hojně používané, tak vím, že problém nebyl v těch plenách. Také jsem nikdy neříkala "Ty nepoužívejte, jsou děsný", ale "Nám neseděly, používáme jiné". Tak nějak to bude asi s těmi látkovými versus papírovými. Každému vyhovuje něco jiného. To co jsi tady napsala jako reakci, je konkrétní zkušenost, která má určitě větší vypovídací hodnotu než obecné tvrzení a myslím, že se proti tomu nedá nic namítnout.
Jinak diskuzím zdar, pořád přinášejí víc dobrého než špatného.
 Tizi 
  • 

Re: jen poznámka 

(29.4.2008 13:59:55)
Tak já jsem používala jenom jednorázové plenky a mimi nemělo nikdy, skutečně nikdy opruzeniny. Sestra vyzkoušela oboje a dávala přednost jednorázovým. Takže argument, že v jednorázovkách jsou opruzeniny častější než v látkových není všeobecně platný.
 majdaleenka +07+11 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 21:28:11)
Někdo má holt citlivější kůži, někdo míň:-)

Každopádně, nikomu nic necpu (ve skutečném světě), ale když se někdo zeptá, slušně odpovím...
 majdaleenka +07+11 


Re: jen poznámka 

(29.4.2008 23:29:44)
ale musím dodat, že mě zaráží, když někdo napíše, že má nastudované obě varianty, že ví o potenciálním riziku, ale nepovažuje za nutné toto riziko eliminovat, já chápu, že to je všude, v jídle se maskuje za éčka (některá) a taky na ně nikdo předem neupozorňuje:nejezte to, můžete dostat rakovinu nebo jinou nemoc, ale já jsem dospěla k závěru, že alespoň teď, kdy to mohu ovlivnit, se pokusím své dítě těchhle lahůdek vystříhat, jestli jednou bude kouřit nebo jíst čokoládu na kila, to neovlivním (kromě kladného vzoru), tak aspoň ten základ ať má dle možností čistý;)
 Luca 
  • 

jen poznámka 

(30.4.2008 0:27:24)
Ahoj, fakt to může být naopak! Nejsou všechny děti, ani lidi stejní, moje dcerka měla pořád opruzeniny z látkovek, až jsem to vzdala, koupila nejlevnější jednorázovky, byl pokoj. A šmudla, která nepřebalovala, fakt nejsem. Nic ve zlém
 ZuziP 


Re: jen poznámka 

(30.4.2008 1:38:14)
My sme na tom boli podobne so starsim synom. Pokoj od cervenej prdelky prisiel, ked som sa vykaslala na latkovky a presla na jednorazovky.
 Gabriela 
  • 

Poděkování 

(29.4.2008 12:41:53)
Chci Vám všem poděkovat za přečtení mého článku, ať už ho chápete jakkoliv. Sice mě trochu mrzí, že mě některé z Vás považují za netolerantní, ale takový je život. :)
Jen bych chtěla k tomu článku dodat, že se v žádném případě netýká plen, porodu, bio potravin apod. To byly jenom některé z diskuzí, kde jsou nejčastější tzv. bojové diskuze. A když myslím bojové, tak myslím opravdu bojové, které již nemají dle mého názoru s diskuzí nic společného.
Já osobně diskuze vždy četla. Některé ráda, jiné už míň. Hodně jsem si z nich vzala ale některé na mě působily hlavně v těhotenství a v po porodu opravdu dost rozpoluplně a někdy až strašidelně :) . Ale myslím si, že každá matka zpočátku trošku tápe a je nejistá než si najde to její "správné ořechové".Proto se na mě kvůli mému článku nezlobte, jen jsem myslela, že to trošku pomůže diskuze trošku "zvolnit" a budou bez vyjímky přijímany všechny názory, ať už budou jakékoliv. :)
 Ali 2 
  • 

Re: Poděkování 

(29.4.2008 16:05:11)
Naprosto Tě chápu. A diskuze zde už ani skoro nečtu.Nejsou vůbec přínosné. Ať už se jedná o jakýkoli příspěvek v diskuzi se vždy ukáže jenom kritika a nebo se zde všichni předhání jak jsou oni úžasní a mají patent na rozum. A moje zkušenost: žádné rady ani knížky vám stejně nepomohou nejlepší je spoléhat se na vlastní instikt.
 myš 
  • 

Technická poznámka 

(29.4.2008 12:49:15)
Tak nevím, mám pocit, ale je to jen můj dojem, žádná fakta, že méně tolerantní jsou spíše příznivkyně nemocničních porodů, jedlíci klasické české kuchyně a možná i papírářky:-), než obráceně. Většinou to tak bývá, že ti, co přijdou s nějakou novou, nebo netradiční myšlenkou, postupem atd se musí bránit proti příznivcům zavedených pořádků, kteří to nedokážou spolknout.

Více bych chápala, kdyby apel na toleranci byl vyváženější a oslovil i druhou stranu, které má podle mě větší problém s tolerancí.
Ale tím samozřejmě nechci říct, že nejsou militantní domarodky, bioekolátkařky:-) a já nevím co ještě...:-)
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 14:06:53)
myš, já jsem si také vždycky myslela, že "alternativci" jsou tolerantnější, ani nevím proč, ale po přečtení některých diskuzí bych byla ochotná tvrdit, že je to naopak. Ve skutečnosti to bude asi tak 1:1 (jak jinak, že?)

Taky je to ale jen můj pocit, nic víc...
Akorát mi není často jasné, co je "norma" a co "alternativa", popravdě to ale ani neřeším
 Apolena. 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 14:37:51)
Lucie,
mohla bys mi, PROSÍM, napsat, jak se ta netolerance ze stran "alternativců" projevuje? Mě by to skutečně zajímalo. Nutí tě rodit doma? Nebo ti nadávají, že nekupuješ biopotraviny? Fakt bych byla moc ráda, kdybys mi odpověděla.
Já ti zase napíšu, jak jsem si netoleranci "užila" já, a to se rozhodně za alternativce nepovažuju.
Porodila jsem doma. Už během těhotenství mi docela dost lidí nadávalo - že jsem nezodpovědná, že chci své dítě zabít, proč jsem radši nešla na potrat, chudák dítě, snad aby se radši nenarodilo. Že do porodnice jít MUSÍM. Že doma se rodit NESMÍ. O mém blížícím se porodu byla informovaná jak porodnice (ačkoliv ti už to věděli ode mě), tak policie (aby mě násilím eskortovali a tím "zachránili" dítě). Po porodu jsem dostala několik anonymních "gratulací" typu "škoda, žes při tom nechcípla, ty krávo, i se svým parchantem". Nějaký lékař (?) mi dokonce telefonoval a vyhrožoval, že budu mít na svědomí úmrtí žen (a jejich dětí), které mě budou následovat (zřejmě předpokládal, že budou doma rodit pouze z toho důvodu, že doma porodila Sylva Š.).
Poznámky typu "Vy jste rodila doma? Ale jinak vypadáte úplně normálně" mi připadají spíš úsměvné, než urážlivé, ale když to slyšíš po třicáté, už to moc vtipné není...

 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 15:18:30)
To je mi opravdu líto, že máš takové zkušenosti. Právě možná z těchto stesků (nic ve zlém, taky by mi to bylo nepříjemné) jsem nabyla dojmu, že ostatní veřejnost je k alternativcům netolerantní. Promiň, ale po přečtení včerejší diskuze jsem trochu na rozpacích. Bylo tam naházeno poměrně dost špíny na porody v porodnici, každá žena, která rodila v pohodě v porodnici, byla okamžitě rozcupována a každá komplikace byla dávána za vinu právě lékařsky vedenému porodu. Já jsem rodila v porodnici dvakrát úplně OK, jednou trochu hůř , nedej bože, abych to zmínila. Okamžitě bych se dozvěděla jasnou diagnózu od domarodek s tím, že doma by se mi to nestalo (není to to samé, co slícháš i ty?). Jak se veřejnost chová k alternativcům je mi opravdu líto, ale nechovají se tak všichni. Stejně tak "alternativci" nejsou svatí a nemyslím si, že se chovají jinak než ostatní. Jen jich je vcelku asi míň (od toho je to "alternativa", že), tak bych řekla: procentuálně je hulvátů v obou skupinách stejně, jen v absolutních číslech alternativců samozřejmě méně. Nebo jsou alternativci jiný lidi než ostatní?
Ale pro jistotu ještě jednou opakuji, to jaké máš zkušenosti, je mi opravdu líto a doufám, že jednou budeme jako společnost opravdu tolerantnější. Nicméně myslím, pořád je to fifty fifty.
Toť můj názor, nic víc.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 15:20:19)
fuj, slícháš, bože, a pak že se nedá udělat překlep mezi i a y :-(. Dál to radši po sobě nečtu
 Apolena. 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 16:20:21)
Lucie,
mě to mrzelo tenkrát, teď už mě to nemrzí, akorát se občas naštvu, když někdo píše o netoleranci :-).
Víš, asi jsme četly každá jinou diskuzi, já jsem nečetla žádný příspěvek, který by cupoval ženu, která rodila v pohodě v porodnici (taky proč, žejo). Mě by v životě nenapadlo komentovat nějaký porod, tedy pokud by mi ho někdo nenutil jako vzor, podle kterého bych se měla řídit. Moc nechápu, že někoho baví řešit cizí porody, jestli byly "správné" a matka "zodpovědná".

Komplikace, které jsou způsobené nevhodnými zásahy personálu...je zajímavé, že některé problémy se při domácích porodech opravdu vůbec neobjevují.

 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 19:02:18)
Sylvo, na mě ta včerejší smršť dojmem rozcupovat každou porodnicorodku za každou cenu působila. S tím asi už nic neudělám.(jen podotýkám - je to jen můj dojem, třeba slyším trávu růst...)
Jinak také necítím potřebu vyjadřovat se k porodům, už jen proto, že tomu houby rozumím. Na rozdíl od spousty jiných (ale na obou stranách). I když - obecně asi domarodky mají problematiku porodů nastudovanou lépe, koneckonců kdyby neměly, asi by se pro porod doma nerozhodly, to by opravdu byl hazard (nebo nakonec ani ne - viz příklad autorky včerejšího článku - ty nepřipravené stejně nakonec porodí v porodnici - a dobře za to).
 Apolena. 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 19:10:51)
Lucie,
"cupování" se určitě neděje, pokud některá žena napíše, že rodila v porodnici a byla spokojená. Pokud ovšem k tomu dodá, že ONA je zodpovědná (na rozdíl od domorodek), protože rodila v porodnici, že ONA myslí především na své dítě (na rozdíl od domorodek, ty na všechny kašlou, jde jim jen o jejich pohodlí) a že ONA by takhle nikdy neriskovala (na rozdíl od domorodek) atd...no tak pak se mi chce cupovat taky.
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 19:33:21)
Je pravda, že některé příspěvky kdyby nebyly, nic by se nestalo (jen pár hladin cholesterolu by nevystoupilo do závratné výše :-)). Přeji pěkný zbytek dne, a děkuji za pohled "z druhé strany".
 Apolena. 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 19:49:11)
Luice,
taky tak ;)
 Apolena. 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 19:52:15)
Áááá...LUCIE, samozřejmě :-)
 Sylvie 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 16:26:06)
Lucie, ono je to těžké - pokud někdo přijde se zážitkem "je nezodpovědné rodit doma, protože já rodila v nemocnici a nebýt lékařů tak to a to a to...", tak se zas až tak nedá divit, že ty "nezodpovědné" se ozvou, že ono třeba nebýt lékařů, tak ty a ty a ty komplikace vůbec nemusely nastat (protože ono všechno má souvislost se vším), případně že se na ty komplikace dá včas přijít i při domaporodu. Je to prostě jenom obyčejná obrana, že on ten porod doma není tak nebezpečný, jak tady autorky příspěvků naznačují nebo dokonce přímo říkají, že rodit doma neznamená zůstat doma a bez pomoci od začátku do konce, ale mít u sebe odborníka - PA - která pečlivě sleduje, zda se k nějaké komplikaci neschyluje a že statistiky vzato je pro zdravou ženu rodit doma stejně bezpečné, jako rodit v nemocnici (heh, jestli mě paměť neklame, některé závěry dokonce zní, že pro zdravou vícerodičku může být porod doma bezpečnější, než v porodnici ;o) )
 zuzini 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 22:57:14)
Můžeš být konkrétnější, která žena porodivší v pohodě v nemocnici byla rozcupována? Já, ač jedna z nich, vůbec nepostřehla, že by mě někdo cupoval:-D
 Lucie (+3 zlatíčka) 


Re: Technická poznámka 

(29.4.2008 16:10:43)
Jo, Sylvo, teď jsem si vzpomněla, konkrétně hláškami, že chci své dítě zabít, mě krmila moje vlastní maminka během prvního těhotenství tak dlouho, až jí to musel můj manžel zakázat a to přesně z důvodu, že se jí nelíbila porodnice, kterou jsem si vybrala. Ale je pravda, že k domácímu porodu mě nenutila :-). Ale jestli je příznivkyní porodů doma nebo ne, ani nevím, tak nevím, do které ji skupiny ji zařadit. I když ona sama se doma narodila
 Tvoje horší já 


Vůbec to nechápu 

(29.4.2008 15:14:47)
Nevím, jaká logika je v tom, že by maminky, které budou muset rodit císařem, trpěly při čtení článků o skvělých domácích porodech atd. atd.
O tom tolerance přece není.
Připadá mi to skoro jako argument jedné diskutující, která tu kdysi odsuzovala kojení na veřejnosti z důvodu, že některé maminky kojit nemohou a proto při pohledu na kojení psychicky trpí...
Podle podobné logiky bych asi neměla vylézat na ulici s dětmi, protože někteří lidé trpí neplodností a mohlo by je to duševně zraňovat.
 pipka pipka 


Re: Vůbec to nechápu 

(29.4.2008 16:21:39)
Gabrielo-fakt nevim,co tě vedlo k sepsání toho článku.Nejvíc mě pobavilo-"Já nikoho neodsuzuji ale ani neobhajuji, ale zkuste se někdy zamyslet nad tím, jak se asi cítí matka nebo těhulka, která všude na diskusích čte o skvělých domácích porodech, když ví, že bude muset např. rodit "císařem" a ještě v nemocnici, kde na ni čekají "šílení" doktoři, kterým nejde o nic jiného než mrzačit děti nebo rodičky "-tak ty všechny diskuze bych vážně chtěla vidět!:-D,mám pocit,že všude jsou domarodky spíš těžce odsuzované a doktoři něco jako polobozi.A v takovzm duch je v podstatě celý článek..Je to jen článek namířenej proti určitý skupině lidí..tak co je to za zavádějící nadpis
:-D:-D:-D:-D:-D:-D
 *Niki* 


Re: Vůbec to nechápu 

(29.4.2008 16:48:07)
Souhlas. Ale myslím, že se Gábina jen nešťastně vyjádřila, že tím nechtěla říct, aby už nikdo nepsal nic kontroverzního, ale že by nebylo od věci trochu tolerance v diskusích. S čím asi všichni souhlasí. Ty příklady, které uvedla (látkovky, bio, domaporody) jsem pochopila jako PŘÍKLADY, které jsou v opozici vůči jejím názorům, ale nijak je nekritiuje a nechce, aby někdo kritizoval ji.

Já rodila 2x v porodnici (poprvé porod katastrofa, x hodin vyvolávání, injekcí, nakonec kleště, výsledkem je krásné chytré dítě, ale měli jsme prostě štěstí, druhý standard, rychlý, bez epidurálu apod., lidi někteří fajn, některé sestry můry, ale nemám žádná traumata). Velmi ráda bych zvládla domácí porod. Ráda o něm čtu a mrzí mě, že nejsem dost odvážná. Navíc manžel je striktně proti a byť s ním nekonzultuju své záležitosti (a porod vnímám více jako mou než společnou záležitost), tak si nejsem jistá...
Používám papírovky (z lenosti a pohodlnosti), kojila jsem 21 a 16 měsíců, do 1 roku děti jedli jen biopotraviny, teď už kombinuju. Odpad třídím(máme doma 4 odpadkové koše), pet lahve u mě nenajdete, miluju MCDonalds, čtu na netu někdy bulvár, děti se mnou spí v posteli. Prostě si myslím, že jsem normální :-)
A kdo to má jinak a přesně naopak, nejspíš taky :-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Gabrielo, 

(29.4.2008 16:46:20)
sice se neumím ztotožnit s tím, že na tebe mohou diskuse působit tak, že tě znejisťují ve tvé roli matky, ale mám pro tebe přesto jednu radu: prostě to nečti. Nemyslím to vůbec pejorativně; já když vnímám, že na mě něco působí výrazně negativně (což se mmch může stát i vlivem hormonů), tak toto pravidlo dodržuju taky. A když mi připadá, že diskuse s někým nikam nevede, protože je dotyčný/á agresivní, tak prostě skončím - ne snad, že by mi došly argumenty, ale protože vím, že bych snadno byla v pokušení sklouznout k podobně hnusné argumentaci, a to mi za to nestojí.
Jinak tvůj článek vyznívá skutečně tak, že si toleranci nejspíš představuješ jako neprezentování názorů na dané téma, a to je myslím poněkud absurdní.
 Mapik+Betka+Fili 


Dekuju 

(29.4.2008 18:16:23)
Mila Gabi, nejprve blahopreju k uspesnemu tehotenstvi a holcice. Zaroven Ti chci moc podekovat - sama jsem na tom obdobne, uz 7 mesic doma vleze koukam do zdi, resp. na monitor a taky si obcas pripadam jak Alenka v risi divu, coz ovsem neznamena, ze smahem zavrhuju vsechno, co si kde prectu. Mam kolem sebe maminky "bio" i maminky "vedecke", jejichz nazory na vychovu jsou diametralne odlisne a obcas jdou i proti sobe. Myslim, ze zdrava intuice, ktera nam snad vsem byla dana, mi snad poradi, co a jak s miminkem. Hodne stesti Tobe i holcice.
 Gabriela 
  • 

Re: Dekuju 

(29.4.2008 19:04:57)
Já ti taky děkuji za blahopřání k naší malé dračici :)
Přeji ti, aby i u tebe všechno dobře dopadlo, a aby ti tvoje maličké dělalo jenom samou radost.
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Tolerance je třeba vždycky. 

(29.4.2008 18:29:40)
Gabrielo, myslím, že tolerance je opravdu potřeba vždycky, pořád se jí musíme učit. V souvislosti s porodem je myslím více na místě pokora. Žena, která musí rodit ze zdravotních důvodů určitým způsobem, musí tuto skutečnost s pokorou přijmout v zájmu svém a svého dítěte. S pokorou je dobré přijímat i porodní bolest a porodní průběh, který se liší od našich představ. Porod je intimní děj s vysoce subjektivním vnímáním, hodně z nás myslím zažilo, že převést svoje pocity z porodu do slov není snadné a okolí nás vůbec nemusí pochopit tak, jak chceme. Tolerance odlišného pohledu je docela těžká a přesně chápu, co jsi chtěla svým článkem říci. Nicméně zmiňovat to v souvislosti s internetovými diskuzemi není přiléhavé. Internetová diskuze není a nebude zdrojem fakt a informací. Názorový střet bývá bojovný, argumenty se v diskuzi vyvíjí a samozřejmě mohou neznalého člověka pěkně zmást. Ale taková diskuze není žádný zdroj informací, ten musíme hledat na odborných serverech atd. I diskuze zapálených lidí je velmi přínosná pro diskutující. Pokud není přínosem pro tebe, opravdu není vhodné to číst. Pokud někomu není něco jasné, musí hledat správné informace na místech, ke kterým má důvěru. Vždycky se říkalo, že papír unese všechno. Stokrát víc to podle mě platí o internetu a každý by to tak měl brát už předem.
 Cow :-) 


Re: Tolerance je třeba vždycky. 

(29.4.2008 18:50:46)
Renato a věřila bys, že v dnešní době existují lékaři /pediatři a gynekologové/, kteří opravdu čerpají na odborných serverech, sami mají aktivní účast na kongresech, přitom dosud neslyšeli o "problematice" porodů doma nebo o neslohlasu s povinnou plošnou imunizací?
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Tolerance je třeba vždycky. 

(29.4.2008 18:59:44)
Ó jé, ovšemže bych věřila, sama jsem jich potkávala... A kolik militantních postojů člověk potká mezi kolegy... Přestože tolerance je nutná a není jí nikdy dost, nesmí to být tolerance neznalosti či záměrného ignorování známých faktů. Už jsem tu někde psala, že vývoj v porodnictví je během na hodně dlouhou trať, bez lidí, kteří budou požadovat změnu, argumentovat, žádat informace, odmítat zbytečné zásahy - bez těch to nepůjde. Po letech práce mám ovšem pocit, že transformace by měla jít směrem, který vyhovuje většině (a samozřejmě neodporuje vědeckým poznatkům). Proto lidí, kteří se budou ozývat, prostě musí být víc :-)
Lehké to není a nikdy nebude, ani pro rodičky, ani pro zdravotníky, kteří přirozené porodnictví zastávají.
 Tes 


O porodech se psát a mluvit musí.. 

(29.4.2008 20:52:18)
Na Rodinu většinou chodím jen hledat nějaké informace. Na sáhodlouhé vysedávání na diskusích nemám čas, ale mám za to, že o porodech se psát musí, aby se naše zdravotnictví hnulo. Ono se už hnulo, ale ne všude.
Napíšu jen zkráceně o svém porodu: Rodila jsem v porodnici, ale měla jsem štěstí, že na nadstandartu. Takže manžel byl pořád se mnou, po porodu jsem se nemusela nikam stěhovat, kde jsem porodila tam jsem zůstala a manžel se mnou i s naší čerstvě narozenou holčičkou a to celé tři dny. Klistýr mě nikdo nenutil - odmítla jsem ho chtěla jsem yal, vše se mnou konzultovali, nabídli epidurál - ten jsem odmítla, porodila jsem poloze, která se tak nějak namanula a v té chvíli mi naprosto vyhovovala. Poporodní pobyt mi tam připadal jako dovolená.
Když jsem tu kdysi četla některé příběhy, tak se nedivím, že mnoho žen prostě chce rodit doma.

Co se týká těch plen tak nejsem chemicky vzdělaná, abych si sama dokázala ověřit závadnost či prošpěšnost jedněch nebo druhých plínek. Jsem vzdělaná ekonomicky a tak mi nějak nedochází, proč některá firma co vyrábí látkovky si prostě nezaplatí nějakou pořádnou studii a reklamu. Víte jak by na tom vydělali? Ty firmy co vyrábí látkovky nejsou zrovna "drobní podnikatelé", aby to udělat nemohli. Kdyby vliv těchto plínek na zdraví dětí byl tak velký, jak tu některé hlásají, tak proč lékaři jen tiše mlčí?
Osobně nejsem zastáncem ani jednoho druhu. Uz jsem tu někde psala, že používám oba druhy, i když ted asi víc ty jednorázové.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Porody a diskuse 

(29.4.2008 21:40:45)
Protože nejsem odvážná a necítím se na to,tak na porod doma bych si netroufla.Domarodky neodsuzuju,je to jejich volba.Ale když čtu,jak jsou prý tolerantní,tak s tím souhlasit nemohu.Ráda bych rodila doma,ale jak jsem psala,neměla jsem odvahu.Ovšem po přečtení několika diskusí,když jsem hledala informace o všech druzích porodu a dočítala jsem se,jak je to v porodnicích strašné,všude s maminkama zacházejí jako s kusem hadru,píchají ,,divné" injekce atd.tak jsem pak bála rodit i v nemocnici.Naštěstí jsem to zvládla a bylo to fajn.Ale dokážu pochopit,že to spoustu maminek před porodem prostě rozhodí.Číst neustále o tom,jak v nemocnici všechno zvrtají...no,myslím že není zrovna ohleduplné a tolerantní takhle všechny porodnice házet na jednu hromadu.
O domaporodech slyším samou chválu a možná to tak je,já nevím,zkušenost nemám.Ale je mi divné že by všechny porodnice byly tak děsivé.Tak ruku na srdce a zkuste odhodit ega a všechny domarodičky a porodnicorodky se zamyslete,jak dalece jsou vaše příspěvky tolerantní a jak ne.
 cizinka1 


Re: Porody a diskuse 

(29.4.2008 22:05:14)
Hmm Saro, jak domarodky muzou vedet, jak je to v porodnicich, kdyz rodi doma? Jsi si jista, ze tyhle veci pisou domarodky???

Ja jsem sice kdysi psala o svych spatnych zkusenostech v porodnici. Ale to proto, ze jsem v te porodnici rodila, a take proto, ze jsem to zazila. Je kritika neduhu spolecnosti netoleranti? Nebudeme mluvit o zadnych problemech, treba o nehoraznym a agresivnim chovani ridicu jen proto, ze nekdo by mohl znervoznit? Jak jinak muzeme veci napravit, nez udelame z toho verejne tema?

Moc tve namitky nerozumim.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Porody a diskuse 

(30.4.2008 7:48:35)
Cizinko,podle kontextu to psaly právě domarodky.A není na tom nic k nepochopení,prostě jsem po přečtení všech těch stašlivých zážitků měla strach jen jsem viděla bílý plášt a stříkačku.Připadá mi to všechno hodně přitažené za vlasy.Jakoby ten,kdo hájí některý názor,tak u toho druhého schválně vypichuje neduhy.Ale to vidím až teď,s čistou hlavou,když vím,že se mne porod v dalších několika letech netýkýá osobně.
 cizinka1 


Re: Porody a diskuse 

(30.4.2008 7:57:50)
Saro, stale nerozumim. Na porodnice se stezuji zeny, ktere tam neco spatneho zazily. Jake pak domarodky?Dej mi priklad?

A jeste jednou se ptam, co ma delat zena, ktera se setkala s neprofesionalitou ci hulvatstvim? Soud neni ucinna a slibna cesta v CR, zbyva medializovat. Nebo chces naprosto neukaznene sluzby, zadnou verejnou kritiku, a hlavne klid? To by bylo jako za totality, ne?
 *Niki* 


Re: Porody a diskuse 

(30.4.2008 8:55:41)
Ahoj cizinko a Sylvo Š., můžete mi prosím dát odkaz na literaturu ohledně domácích porodů? I tištěnou, investice do knih mi nikdy nepřišla ani nepřijde zbytečná. V češtině prosím, než bych si já cokoliv přeložila, porodím dřív :-)

Neplánuji vědomě porod doma (byť po tom toužím, nechci být odříznuta na x dnů od svých starších dětí mj.), chci být připravena. Už druhý porod byl rychlovka, manžel ho ani nestihl. Třetí může být ještě rychlejší - nebo taky ne, ale ráda bych měla informace. Předem moc děkuji.
 cizinka1 


Re: Porody a diskuse 

(30.4.2008 9:04:35)
Mono, rozsahla a vycerpajici bibliografie je na strankach Hnuti za aktivni materstvi: http://iham.cz
 cizinka1 


Re: Porody a diskuse 

(30.4.2008 9:13:49)
Mono, jeste jednou,

Tady je presnejsi cesta na ten seznam knih: http://iham.cz/old/literatura.php

Jen do V. Marka nejsem fanda, osobne bych nedoporucila:-).

Cele stranky HAM jsou hezke, je tam v dokumentach prirucka od WHO. Dobry pro pripravu porodniho planu do porodnice.
 *Niki* 


Re: Porody a diskuse 

(30.4.2008 17:16:17)
Děkuju oběma za tipy, pořádně to skouknu.
Mějte se.
 Apolena. 


Ach jo. 

(30.4.2008 8:54:21)
Hledala jsem v diskuzi nějaký konkrétní důvod, proč nerodit doma.
Našla jsem pár příběhů, které měly ukázat, jak v úžasné porodnici úžasný, leč trochu surovější personál zachránil matku i dítě, páč doma by určitě umřely. No, kdyby mě "zachraňovali" třeba jako Colorlight, podám na ně žalobu. Takže žádný konkrétní případ, ze kterého by jasně vyplývalo, že komplikace nezpůsobily zbytečné zákroky nebo že by se na problém nepřišlo včas doma (nebo bylo naprosto jasné, že autorka by doma rodit nemohla), jsem nenašla.
Hledala jsem nějaké podložené argumenty. A nenašla jsem nic, než "já si myslím", "naše paní doktorka (popř. kamarádka) říkala", "někde jsem četla", "tak nějak vyplývá z kontextu", "domorodky si to určitě myslí" atd.

PROSÍM, máte někdo aspoň jeden jediný KONKRÉTNÍ důkaz, že porody doma jsou nebezpečné? Sem s ním, jsem na něj zvědavá.
V opačném případě - není vám to už trapné, nepřemýšlet, nečíst odborné studie, na které hojně odkazuje Cizinka, a pořád kolem dokola opakovat ničím nepodložené nesmysly?

Nebe je zelený, nebe je zelený (není, ale když to budu opakovat pořád kolem dokola, třeba tomu někdo uvěří).
 *Niki* 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:00:03)
Ahoj, psala jsem to už jako odkaz na Cizinku, ptám se i tebe: můžeš mi dát odkaz na literaturu ohledně domácích porodů, v češtině prosím? Na internetu, tištěnou, to je fuk. Chci být připravená. Děkuji moc předem.

P.S.: jinak v poradně gynekoložky beží permanentně reklamní televize a tam se vyjadřuje i jistý známý porodník. Že jen za minulý rok dělal přes 10 znaleckých posudků na plánované domácí porody a ani jedno z těch dětí není bez poškození. Vyjadřuje se velmi melodramaticky o nebezpečí a čirém hazardu domarodek. Vidí to denně desítky žen. Věřím, že to 99,99% z nich odradí...
 Beezi,V+J 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:07:44)
Mono, já můžu nahodit (jména určitě, názvy knih bez záruky, nemám na ně úplně stoprocentní paměť) ale on to určitě někdo doplní:

Michel Odent - např. Znovuzrozený
Henci Goer - Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu
Ingeborg Stadelmann - Zdravé těhotenství, přirozený porod
Penny Simkin - Partner u porodu
Ivana Königsmarková - např. Hovory s porodní bábou
Zuzana Štromerová - např. Možnost volby
 Beezi,V+J 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:09:03)
To první je Znovuzrozený porod. ;)
 Apolena. 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 11:28:21)
Mono,
tomu panu doktorovi z "reklamy" nikdo neřekl, že lhát se nemá? :(
Mimochodem, jestli je to ten pan doktor, co si myslím, tak ten i krade, takže to vlastně až tak zarážející není...
 Apolena. 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:01:55)
Trefila jsem se do špatné diskuze, patří to jinam :-)
 Iva 
  • 

Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:08:24)
No já nevím Sylvo, nejsem odborník, ale z praxe - rodila jsem v porodnici, porod byl velice rychlý (2 hodiny po příjezdu do porodnice, a přijela jsme tam když mě nic moc nebolelo), ale až na úplném konci se začaly dít věci. Chlapeček vstoupil při rychlém porodu do porodních cest obráceně-hlavičkou sice byl napřed, ale obličejem nahoru. To se na žádném ultrazvuku zjistit předem nedá, takhle tam prostě vleze na začátku kontrakcí.... Takže normálně hladkou cestou by se ven nedostal, páč tam byl "zaseklej"....já tlačila jak šílená, porodní asistentka mi s každou kontrakcí skákala po břiše a doktor ho tahal násilím za hlavu ven.... (normálně by to bylo kleštěma, ale prcek byl fakt prcek, jen 2,80 kg tak ho nakonec násilím vytáhli bez kleští).... Takže selským rozumem mi vychází, že kdybych rodila doma a PA mi skákala po břiše, tak kluka táhne za hlavu ven neodborně manžel, protože nikdo jinej už by tam nejspíš nebyl... Tak to bych měla asi nahnáno:-))) Rozuměj, nejsem proti porodům doma, ať si každej rodí kde chce, ale já po tom prvním porodním adrenalinu půjde podruhé zase do porodnice:-)
 Apolena. 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:17:17)
Ivo,
selský rozum by ti mohl říct, že v případě nepostupujícího porodu ti doma nikdo nebude skákat po břiše (proboha!), ale odfrčíš do porodnice.
 koa 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 9:44:16)
Můj syn se narodil taktéž v obrácené rotaci, tedy obličejem nahoru. Byl to spontánní, zcela hladký porod téměř čtyřkilového dítěte, bez nástřihu a natržení (můj druhý porod) a jakéhokoli násilného zásahu ze strany ošetřujícího personálu.

Čímž chci říct, že obrácená rotace nemusí vždy znamenat komplikaci. Jo - a předem se to nevědelo.
 Iva 
  • 

Re: Ach jo. 

(5.5.2008 10:26:33)
ale Sylvo, porod byl prece postupujici, ze je obracene se zjistilo az kdyz byla videt hlavicka... v te chvili se pak dle selskeho rozumu jede do porodnice? Vzdalene 25 km? S hlavickou ditete mezi nohama a uz neustalou velkou kontrakci? No tak to klobouk dolu pred takovou borkyni...
 Apolena. 


Re: Ach jo. 

(5.5.2008 10:45:31)
Ivo,
k tomu se vyjadřovala odbornice - lékařka Renata. Mám ti to najít a zkopírovat nebo si to v diskuzi najdeš sama?
 Apolena. 


Re: Ach jo. 

(5.5.2008 10:51:22)
Omlouvám se, spletla jsem si příspěvek, k tomuhle se Renata nevyjadřovala :-), a mezitím odpověděla Cizinka.
 cizinka1 


Re: Ach jo. 

(5.5.2008 10:46:39)
Ivo, podminkou bezpecneho domaciho porodu je, ze je 20 min. cesty do nej. Takze doma proste bys nerodila, jedine v porodnim dome, pokud byl, a pokud bys chtela. Spousta domarodek se zaridi dve PA, v zahranici je to spise standard, ze druha prichazi ke konci, anebo je v pohotovosti priletet, kdyz konec se nezda moc hladky. Takze neodborne zasahy manzele opravdu by nebylo treba. A proc bylo tak naspech, ze ti skakaly na bricho (to se obecne nemelo delat, k tomu by nemelo dojit, je to neefektivni a nebezpecny postup)? Mela jsi pred tim provedenou amniotomii, jine urychlovaci prostredky, jakekoliv leky?
 cizinka1 


Re: Ach jo. 

(5.5.2008 10:47:42)
No, a pokud ti skakaly na brise, byla jsi na zadech. Jak to dite melo se dorotovat, jestli jsi nemela sanci si hybat a mu pomoct? Ach jo.
 Terreza 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 14:33:49)
Ivo ujišťuju tě, že totéž jsem zažila já, všechny 4 moje děti se narodili "předhlavím", tj. obličejem nahoru, a v porodnici mi taktéž "skákali po břiše", já tlačila seč mi síly stačily s pocitem, že vypustím duši, jsem nemožná, neschopná, neumím porodit dítě a musí se mi pomáhat.
U čtvrtého jsem rodila v sedě na manželovi, a ač opět mimi lezlo předhlavím, možnost jiné polohy spolu s gravitací pomohly, že to zdaleka nebyla taková facha.

Takže i tento problém se dá řešit, pominu-li, že WHO neshledala toto "skákání" prospěšné a účinné, tudíž není důvod ho provádět.
 koa 


Re: Ach jo. 

(30.4.2008 14:40:52)
Ha, teď jsem dočetla příspěvek Terrezy:

takže: syn, co se narodil v obrácené rotaci, ze mě vyletěl jako špunt, když jsem se přesouvala z vany na porodní stoličku. Čili jsem právě stála.

To podporuje moje přesvědčení, jak je porodní poloha vleže na zádech nesmyslná.
 Jíťa 
  • 

"tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 9:13:46)
vysvětlete mi, prosím, někdo, proč ty tolerantní domarodky šmahem odsoudí autorku, která sice doma rodit chtěla, ale na poslední chvíli si to z nějakého důvodu rozmyslela?
Kolik je pod takovým článkem příspěvků, že nebyla na porod doma řádně připravená, že kdyby nezpanikařila a nejela do porodnice, tak by ty komplikace vůbec nenastaly, jak je možné, že nepočítala s odjezdem do porodnice apod. (to nebylo jen u posledního článku, ale i u jiných).
TOMU ŘÍKÁTE TOLERANCE?

Můj dojem z článku "Jak jsem nerodila doma" je, že některé přispěvovatelky ho snad ani nečetly. (po přečtení diskuze jsem si ho musela přečíst ještě jednou, protože jsem měla dojem, že se mi smíchalo několik článků dohromady - ale nesmíchalo!)
1. autorka v něm jasně napsala, že si o porodech doma všechno nastudovala
2. Autorka psala, že rodila předčasně, ale ne jak moc před termínem. Má někdo snad dojem, že předčasné porody nepropuknou dříve než 14 dní před termínem? (to by nebyly potřeba inkubátory)
3. Autorka psala, že si byla v porodnici domluvit informativní schůzku, ale dali jí termín až těsně před porodem.
4. Do porodnice jela v noci. Nevím, kolik z vás jelo do špitálu akutně v noci, ale někdy to není žádná sranda. Z několika vjezdů funguje jen jeden (někdy ten pro sanitky, který se jinak nesmí používat) a pokud to člověk nezná, tak může fakt objíždět špitál kolem dokola. A najít správný pavilon potom taky není žádná sranda.

Ať si každý rodí jak chce. Ale články o úspěšných domaporodech jsou napsané jak reklama (což ovšem žádná z auturek nezamýšlela) a jejich autorky hrdinky hodné obdivu, ale články, kde se něco zvrtlo jsou rozcupovány a autorky nařčeny z nepřipravenosti.
JE TO FÉR?
 cizinka1 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 9:36:19)
Jito, podle sveho clanku na Hlavni jsi mi zdala inteligentni zenska... Ale tohle musim vysvetlovat po 50. Proc proste nesledujes diskusi, pokud chces to pochopit?

Ja odsuzuji autorku pro mystifikacni blabol a za lzivy clanek, o udalostech, ktere pravdepodobne se nekonaly

Tak 1), a tim jsem si jista na 100 procent autorka LHALA, ze studovala. Nestudovala dost vazne na domarodku, a uz vubec ne na zdravotnice Protoze jako nekdo, kdo pro domaporod se pripravoval, zustala nepripravena, bez PA, a interpretuje udalosti naprosto naivnim zpusobem. Pokud studovala, ale nic z toho nepochopila, tak je to dobry ze doma nerodila, protoze na domaporod clovek musi mit alespon tolik masla na hlave, aby pochopil, jakou zodpovednost si berou spolu s PA a ze musi se pripravit dukladne. Na prevoz, na poporodni pece, na dostupnost PA. Musi vedet proc voli porod domaci, a ne medicinsky. Zatim jeji popis dramatickeho konce v porodnici je naivni, laicky jako od nekoho, kdo zadnou porodnickou literaturu nikdy nevidel. Zdravotnice, ktera neumi popsat, co se ji vlastne stalo? Nejake stereotypni problemy jako snura kolem krku pry v posledni chvili omotana (jaky idiot ji to rekl, a jak to mohl vedet?} Krvaceni? To jsou typicke porodnicni komplikace jako reakce tela na opodstatnene nebo neopodstatnene lekarske intervence.

Rikam to jako nekdo, kdo pro domaporod se pripravoval. A nechapu, proc tady neustale se ozyvaji lide, ktere tu pripravu za sebou nemaji. Ne zeby to byla hanba nevedet a necist co ctu ja, ale ta diskuse je absurdni. Jako bych diskutovala o dilu Thomase Manna s nekym, kdo ani nevi kdo to je. Ale neustale by touzil mne opravovat a tvrdit, ze nemam pravdu. Muzu nemit, ale prece abychom diskutovaly jako rovne partnerky, musis si neco precist, ze ano?

"kdyby nezpanikařila a nejela do porodnice, tak by ty komplikace vůbec nenastaly, jak je možné, že nepočítala s odjezdem do porodnice apod. (to nebylo jen u posledního článku, ale i u jiných)." S tim ja osobne nesouhlasim. Jeste ze do porodnice jela. Jen ja neverim, ze se pripravovala, a mam podezreni, ze tohle vse je proste lez."2. Autorka psala, že rodila předčasně, ale ne jak moc před termínem. Má někdo snad dojem, že předčasné porody nepropuknou dříve než 14 dní před termínem? (to by nebyly potřeba inkubátory)"

Pokud dite neni donoseno, jaky pak doma porod, o cem ten clanek teda je????

"3. Autorka psala, že si byla v porodnici domluvit informativní schůzku, ale dali jí termín až těsně před porodem."

To nevadi. O akutnim prijmu ve dne a v noci staci a musi se zeptat na vratnici. A MUSI se to udelat pred dobou, kdy je jiz bezpecny rodit doma.

"4. Do porodnice jela v noci. Nevím, kolik z vás jelo do špitálu akutně v noci, ale někdy to není žádná sranda. Z několika vjezdů funguje jen jeden (někdy ten pro sanitky, který se jinak nesmí používat) a pokud to člověk nezná, tak může fakt objíždět špitál kolem dokola. A najít správný pavilon potom taky není žádná sranda."

To jsem ti osobne jiz odpovedela. Mela se predem zeptat se na vratnici. Rodi se nejcasteji v noci, to jako zdravotnice a domarodka mela vedet a mela byt pripravena.

"Ať si každý rodí jak chce. Ale články o úspěšných domaporodech jsou napsané jak reklama (což ovšem žádná z auturek nezamýšlela) a jejich autorky hrdinky hodné obdivu, ale články, kde se něco zvrtlo jsou rozcupovány a autorky nařčeny z nepřipravenosti.
JE TO FÉR?"

Domaporodni pribehy neni reklama, ale je to boj o zenska prava volit si misto porodu, a boj o to, aby doma porody v Cesku dostaly alespon minimalni podporu a jisteni od oficialniho systemu. Alespon aby porodnice zacaly spolupracovat s nezavislymi PAtkami. Skoleni a certifikace PAtek byly by dalsi zadouci kroky.

A domarodky nereklamuji domaporody prave tim, ze jsou pro zajemkyne a hlupacky typu Lenky prave takhle prisne. (Ale opakuji, ja neverim ze je to hlupacka skorodomarodka. Alespon castecne jsem si jista, ze je to lharka).
 cizinka1 


Pardon, oprava 

(30.4.2008 9:51:50)
Snura kolem krku neni komlikace. Komplikace je hypoxie kvuli problemum se snurou. A to je typicka porodnicni komplikace. Bez varovani: zastavy delozni cinnosti, tohle doma se nedeje.
 Jíťa 
  • 

Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 11:27:57)
Já domarodky chápu. Mají to nastudovaný, jsou připravený i na odjezd do špitálu, smlouvu s PA apod. (sory doma jsem nerodila, takže toho tolik nevím)

Přesto, pokud rodila předčasně, skutečně nemusela být ještě na porod doma tak úplně připravená, ale to ještě neznamená, že je nezodpovědná, nebo jak ty píšeš lhářka. A že je lékařka - to taky nic moc informace (co když je zrovna zubařka? - ta toho asi o porodech bude vědět hodně).

A k tomu akutnímu příjmu ve špitálu v noci. Zkus si zajet do Olomouce a hledat vrátnici. Žádná tam není, jen závora ovládaná automatem (zmáčkneš knoflík, vezmeš lístek a můžeš dovnitř). No možná je tam kecafon, ale jelikož jsem to tam znala, tak jsem si ho nějak nevšimla. A na výjezdu sedí chlapík od hlídací agentury a kasíruje a je dost neochotnej jenom zvednout prdel, natož něco říct - ten ví tak s bídou, kde je kantýna.

Já jen prostě nedokážu na základě neúplných informací tu konkrétní situaci posoudit a divím se, že ty (taková inteligentní ženská) tohle nedokážeš pochopit.
Možná máš pravdu, ale možná taky ne! Je to tvůj názor a tohle zase můj. Je mi šumafuk, jestli někdo porodí doma, ve špitále nebo v sudu uprostřed Niagary, má na to právo a má taky právo napsat, jak to prožíval a jak své rozhodnutí vidí zpětně.
 Apolena. 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 11:31:06)
Jíťo,
kamarád zubař toho o porodech ví víc, než leckterý český porodník ;).
 cizinka1 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 11:48:09)
Jito,
Jsem rada ze nas chapes.
Jeste zkus pochopit tohle opakovane ze vsech stran a jiz po 51.:-):

Pokud rodila predcasne, (to jest pred 37 t.t.) tak ten clanek neni o domacim porodu. PA byla na dovolene, protoze zadne sluzby ji poskytnout nemohla, a Lenka jako zodpovedna zenska mela odjet do porodnice, totiz se jednalo o rizikovy predcasny porod.

JE TO LHARKA PROTO, ZE LZE ZE STUDOVALA O DOMACICH PORODECH.!!!!!!! A jsem se jista, ze nestudovala. Pokud je to zubarka, jako vysokoskolacka mela chapat, jakou zodpovednost na sebe bere, a vyhledat se literaturu, ktere by odpovidala tomu, co prave se chystala delat.

Precti si jeste jednou odstavec 1) a zkus pochopit na zaklade ceho tvrdim, ze je to lharka. A pokud neni, a je jen hlupacka, proc se neobjevila, a nepredlozila svuj seznam bibliografie, kdyz uz se ho vyptavam 3. den.

Tu vratnici mela hledat ne v noci, ale ve dne ve pred 37. t.t. a zeptat se, kde je akutni prijem ve dne a v noci, a co ma delat. A nacvicit se cestu.

 cizinka1 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 11:54:40)
A jeste Jito, obvykle jsem velice mila na slusne lidi s jakymkoliv zkusenostmi. Ale ke lharum, pomluvacum a zlodejum casu ne. Nejsem a nemusim byt mila ani na hulvaty, ktere lezou poucovat zodpovedne lidi o tom, co nic nevedi, a vynadat mi, ze hazarduji s zivotem sveho ditete, kdyz kvuli zajmu zravi toho sveho, nevenovaly mu ani 3 dni studia.

Jsi take inteligentni zenska a jestli bys se zamyslela, mozna by se povedlo to pochopit.
 Cow :-) 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 12:16:09)
Jiťa, s Olomoucí mám docela "nacvičený" dojezd na gyndu.
Je fakt, že napoprvé je to labyrint, proto je opravdu holý nesmysl v souvislosti s domácím porodem se na případný dojezd NEPŘIPRAVIT.
Olomouc má přední a zadní vjezd. Z předního ale nikdo nebrání vejít do centrálu a na Informacích se zeptat. Krom toho u předního vjezdu je obr orientační tabule, ale chápu že jsou situace, kdy není času nazbyt a nervy dělají svoje.
Lepší je vjezd ze zadní brány /od pošty/. Pororodnice je tam první větší budova.
Pak se ještě dozvonit u toho skleněného okýnka v přízemí vlevo:-)
 jana38 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 13:03:35)
Já jsem teda měla při domporodu tak od 37.tt doma na lednici papír s telefonama na záchranku, na porodní sál nejbližší nemocnice, na porodní sál druhé nejbližší nemocnice (v mým TP se akorát mělo v tý nejbližší malovat), na moji PA, na jejího manžela, na pediatra, na obě babičky, na mého manžela a můj vlastní. Ve dvou kopiích, aby se jedna dala vzít pryč. Telefony taktéž všechny uložené v mobilech.

Nacvičenou a stoplou cestu do obou porodnic, věděla jsem, kde se hlásit, byla jsem v obou zaregistrovaná. Měla jsem sbalenou tašku do porodnice a plnou nádrž benzínu v autě. A to je jenom zlomek toho, co jsem před domporodem zařizovala. Taky se mi stalo, že mi pediatrička odjela na dovolenou, ale věděla jsem to měsíc dopředu a měla za ni domluvenou náhradu.


 Olina P. 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 16:58:12)
No jo, ze všech těch zajištění, které jste měla, mám pocit, že i vy víte, že porod doma je tak trochu sázka do loterie, nebo možná trochu hazard, a tak je nutno se jistit, jako se na kolmé stěně jistí horolezci.
 cizinka1 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 17:04:06)
Olino, kazdy porod kdekoliv je sazka do loterie. Pokud jde o zivot zdrave zeny ci ditete, v Evrope a v USA to neni vetsi hazard nez v porodnici. Zdravotni perspektivy jsou lepsi u domarodek (mensi pravdepodobnost zasahu jako klestovy porod ci cisarsky rez, poporodni depresi, nastrihu, anez se zvysilo procento osklivych poraneni). Cerpam z www.quag.de - nemecke mimoklinicke statistiky, sledovane od r. 1997.
 Jíťa 
  • 

Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 20:15:02)
Už mi dochází, proč se v některých věcech neshodneme. Já jsem totiž k jakýmkoliv STATISTICKÝM výzkumům značně nedůvěřivá. Většina těch tzv. výzkumů totiž nezahrnuje další aspekty, které mohou danou situaci ovlivnit. Statistiku nepovažuju za hodnověrnou.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 20:45:22)
Popravdě řečeno, statistikám, které "vyrobí" doktoři, taky moc nevěřím. Vím totiž, jaké perly z nich občas dokážou vypadnout, pokud jde právě o statistické uvažování. Jestli to nebude tím, že jsem právě tu statistiku vystudovala... a příběhy z výuky statistiky na medicíně nám občas vyprávěli jako odstrašující příklady. ;)
 Terreza 


Re: "tolerantní" domarodky - ad. statistiky 

(30.4.2008 22:08:33)
Tak mě napadlo, že Cizinka a jiní by těmi statistikami tak "neotravovali" (=neodkazovali se na ně), kdyby pořád někdo nechtěl slyšet a číst, kde se bere ta jistota, že rodit doma je (taky) správná (=nehazardní) varianta.

Ona ta jistota (a teď mluvím za sebe) se bere v tom, že to tak cítím, jenže to se jako důkaz nebere. To se nedá přečíst, to se nedá nahmatat. Nemám to tak, že bych si přečetla statistiku a podle ní se rozhodla, kde porodím. A skoro bych řekla, že takhle nepostupoval nikdo. Asi každému je jasné, že když podle statistiky vychází na 30. června teplota kolem 25°C, ještě neznamená, že nemůže být 35°C nebo 15°C.
Jenže když podle statistiky vychází třeba vyšší pravděpodobnost nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku těm, kdo trpí zácpou, tak to může někoho posunout k tomu, že si řekne: "Aha, zácpou trpím, měl bych s tím něco dělat." anebo že kuřačkám se rodí děti s nižší porodní váhou: "To je prima, že nekouřím, mám o starost méně."

Tak tolik ke statistikám. (Cizinko nic proti nim, jsem ráda, že víš, kde je najít, a co v nich je! ~k~ )
 jana38 


Re: "tolerantní" domarodky - ad. statistiky 

(3.5.2008 11:26:48)
Olino, ale já ty samý telefony měla na lednici i při prvním porodu, kdy jsem rodila v porodnici~k~~k~~k~~k~

A cestu do porodnice jsem měla taktéž nacvičenou, i ten benzín v nádrži...:-) Nemá to nic společnýho s porodem doma jako s tím, že když něco dělám, tak je jasný, že k tomu potřebuju jakési logistické zázemí a plánování (byť slovo plánování zní v Čechách po těh letech socialistickýho plánování pomalu jako sprostý slovo)

Jo, jediná výjimka byla, při prvním porodu jsem tam neměla pověšený telefony babiček, protože byly obě 700 km daleko a tudíž v době porodu k ničemu a místo čísla na PA k domporodu jsem tam měla číslo na Hebamme für Nachsorge (soukromou PA pro poporodní péči, rodila jsem ambulatně v Německu)
 Olina P. 


Re: "tolerantní" domarodky - ad. statistiky 

(3.5.2008 13:28:51)
Aha, tak jo.:-D;)~j~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 22:20:43)
Lído, to se musím ohradit - já totiž tu statistiku pro doktory dělám, vystudovala jsem ji a dávám si sakra pozor, aby tam z mých výsledků neinterpretovali bludy - aže to teda dá někdy zabrat :)
 cizinka1 


Vzdavam to 

(30.4.2008 21:16:08)
Tak jo, Jito. Kdyz jde o statisticke evidence ze ve vsech Evropskych zemich porodnicni a domaci porody vychazeji pro zdrave zeny stejne dobre: never jim. Ver urednim rozhodnutim lekaru, ze bezpecne je rodit pouze v porodnici. Nech si svate pravo Oliny, Lenky a svoji oznacit domaci porod za hazard. Od ted klidne mi rikej "Hazarderko". Mas prece na to pravo, ne?

Vis co, vzdavam to. Nechte se s Denisou tu viru o pravosti pribehu Lenky kajici se domarodky, ktera se sice pro domaporod peclive se pripravila, ale pak az po dlouhem hledani nasla dvere do porodnice. Lekari ji tam po 10 hodinach zachranili od hruzostrasne smrti domarodky. A ten zazrak se stal jen proto, aby tato blbka, ktera chtela hazardovat s zivotem ditete doma, pak s celou autoritou lekarky varovala dalsi podobne blbky. Pohadka velice nesouroda, ale tak to s pohadkami byva. At ukoji vas strach, ze nekdo jiny muze delat veci jinak, ale stejne uspesne, nebo nedej boze, lepe.

At zije tolerance takto pojata, a jeji mesias Jita.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Vzdavam to 

(30.4.2008 21:58:29)
Cizinko,já to věděla,že jsi jasnovidka!Ty prostě všem dokážeš číst myšlenky a funguješ jako detektor lži.Potřebovala bych vědět,co mne čeká v následujícím roce...
 Jíťa 
  • 

Re: Vzdavam to 

(1.5.2008 0:23:38)
Tak to prrr! Já jsem nikdy nikde neřekla, že domácí porod je hazard.

Ono, když se nad tím zamyslím, je asi taky něco jiného připravit se na domácí porod v zemi, kde je to normálně běžné a tedy zřejmě i informace jsou o trochu dostupnější. A jiné je to tady u nás, kde domácí porody tak běžné nejsou a informace, aby každý hledal jak se dá - to se pak snadno může stát, že se něco opomine.

A jestli sis toho doteď nevšimla, já se s tebou, ani nikým jiným nepřu o domácí porody, ale o to, že někdo může mít na věc jiný názor a neměl by jen pro to být urážen. Některé věci ohledně porodů doma jsi mi objasnila, ale přesto nesouhlasím s tím, že někoho nazýváš lhářem, nedoukem nebo dokonce blbcem.
 cizinka1 


Re: Vzdavam to 

(1.5.2008 10:17:58)
Jito,

Fakt, ze jsi nerekla, ze domaci porod je hazard, "jenom" hajis clanek, ktere presne tohle naznacuje. Jen jsi napsala, ze neveris statistickym, to jest empirickym dukazum. Jak jinak muzeme vedet, co je efektivni, nebo co je a neni bezpecne, jake co ma rizika, jestli ne pres empiricky vyzkum??? Pokud neverime dukazum, dosazenym racionalni metodou, tak pak vsichni muzeme nadavat na cokoliv.

Misto toho, abys spekulovala, radej si dej do hledani, a podivej se na stranky Hnuti za aktivni materstvi, kde je velice rozsahla bibliografie v cestine o prirozenym porodu. Ze nejsou informace? Cha! Tyhle informace take podavaji nezavisle PAtky, kdyz uz si berou na krk nekoho jednodussiho. Prece jde o jejich reputaci, jejich praxi. Madla take rodila doma v Cesku, a koukni na jeji popis jak byla pripravena!

No obraz domarodky jako blbky a hazarderky chteji mit veskere obhajkyne clanku Lenky, prave proto jim ten clanek tak se libi i pres svoje veskere nedostatky v elementarni logice. Ja si priklanim spise druhe jedine logicke moznosti lzi. Lez je proste lez, Jito a jine slusnejsi slovo proto neni. Protoze oznacuje dost hanebnou skutecnost.

A opakuji po 100. pravo na nazor mame kazda a kazdy, ale prave proto jsme chodily do skoly, abychom se naucili, jak takovy inteligentni nazor tvori. Kdyz jde o prirodu, hledame relevantni empiricke studie, ne? Nebo az prijdu s nazorem, ze je zdravy krmit deti muchomurkou zelenou, nikdo se mi neozve ve jmeno tolerance?
 cizinka1 


P.S. Jito 

(1.5.2008 10:25:09)
A kdyz nekdo rodi v Cesku, dostavaji veskera informace od svoji PAtky nejenom o rizicich specifickych pro porod doma, ale i o rizicich, plynoucich z postaveni domaciho porodu v CR. Porodnice tady s nezavislymi PA nespolupracuji! Proto ztrata casu pri prijmu je jeste pravdepodobnejsi, proto se nepripravit pro prevoz je blbost a nezodpovednost, ktera s peclivymi pripravami vysokoslolacky a zdravotnice nejde do hromady!
 & 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 9:36:38)
Jito,

Pokud porod nastal driv, jak 14 dni pred terminem. Tak se jedna o predcasny porod a ten se doma proste nerodi. Teda kazda zodpovedna PA te posle do nemocnice. Tzn. jeji clanek je o nicem, protoze by doma proste nerodila. Uz to tu bylo nekolikrat nasano.
Ja jsem taky chtela rodit doma, bohuzel se z meho tehotenstvi stala nemoc musela jsem rodit predcasne v nemocnici. Coz ma PA vcas poznala a predala mne do rukou lekaru... Coz nijak nedokazuje, ze porody doma jsou nebezpecne. Za dodrzeni urcitych podminek proste nejsou.
 10.5Libik12 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 10:05:29)
To bude tím, že tato "napravená domarodka" vyvozuje ze svého zážitku naprosto nesprávné závěry, amatérsky je zdůvodňuje a ještě se cítí býti zodpovědná za "nenarozená bříška" rodiček, které by měly snad jiné představy, znalosti a potřeby než ona sama.
Rp. řekla si o to:)
 Sylvie 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 10:06:59)
1. autorka v něm jasně napsala, že si o porodech doma všechno nastudovala
Ano, a konkrétně Cizinka se ptala, co "všechno", protože podle toho, co píše, se nezdá, že by o přirozeném porodu a porodu doma byla kdovíjak informovaná. Článek není přebraný z časopisu (to by bylo označeno), tedy snad není problém, aby se autorka objevila v diskuzi a uvedla konkrétní zdroje.


2. Autorka psala, že rodila předčasně, ale ne jak moc před termínem. Má někdo snad dojem, že předčasné porody nepropuknou dříve než 14 dní před termínem? (to by nebyly potřeba inkubátory)
Ne, takový dojem nikdo nemá. Ale pokud porod propukne dřív, tak informovaná žena ví, že v takovém případě je zvýšené riziko pro novorozence, a proto se jede do porodnice. V takovém případě by tedy bylo naprosto zcestné, aby autorka vypichovala úmysl rodit doma, když už samotný porod začal tak, že ho vyloučil.
Pokud vážně uvažuji o porodu doma, domluvím si PA a pediatra, kteří si samozřejmě v potřebné době pro mne zarezervuje volno. Díky tobě jsem si přečetla článek ještě jednou a došlo mi, že ona vlastně ani autorka nejspíš žádnou PA domluvenou vůbec neměla. Autorka vypisuje, jak porod probírala s kamarádkami, ale ani slovo o tom, že by ho probírala taky se svojí PA, se kterou na porodu doma byla domluvená. Jediná zmínka o PA je ta, že nějaká její sousedka je PA... což ale ovšem na plánovaný porod je docela málo.3. Autorka psala, že si byla v porodnici domluvit informativní schůzku, ale dali jí termín až těsně před porodem.
To je možné, ale podle toho, co psala, tam minimálně jednou byla na kontrole. Je problém otevřít pusu a na základní věci se zeptat v poradně?


4. Do porodnice jela v noci. Nevím, kolik z vás jelo do špitálu akutně v noci, ale někdy to není žádná sranda. Z několika vjezdů funguje jen jeden (někdy ten pro sanitky, který se jinak nesmí používat) a pokud to člověk nezná, tak může fakt objíždět špitál kolem dokola. A najít správný pavilon potom taky není žádná sranda.
Ano, to si uvědomuji. Ale od toho mám pusu, abych se na tyhle možnosti zeptala. Aspoň tedy já se ptala, abych byla v obraze, pro případ, že bych musela jet v noci. K tomu nepotřebuji informativní schůzku na oddělení, k tomu stačí se zeptat v poradně, příp. na vrátnici.


ale články, kde se něco zvrtlo jsou rozcupovány a autorky nařčeny z nepřipravenosti.
Ale tady se přeci nic nezvrtlo, tady se autorka prostě rozhodla, že doma rodit nechce, tak jela rodit do porodnice Na tom není nic divného. Co je na článku "divného", tak že z něj přímo čiší celková nepřipravenost autorky, ale přesto si autorka neodpustí v závěru článku dávat ostatním rady
 Cow :-) 


:-) 

(30.4.2008 10:39:20)
Jíťo, všechno je už dostatečně okomentované a nemůžu než souhlasit s tím, co napsala Cizinka.
Sama si myslím, že děj článku se je fikce, protože kdyby byl děj pravdivý a autorka ke všemu zdravotník... se skutečně připravovala na domaporod, tak je článek
a/ jinak napsaný
b/ myslím si, že pokud by si stála za svým, přišla by tu argumentovat a vysvětlit pár nejasností... KDE JE TEĎ AUTORKA článku?:-D

Že je zdravotník asi užila záměrně, aby článek působil věrohodněji na masy maminek a potvrdil jim, že domarodky jsou děsně nezodpovědné osoby a aby nekoketovaly s myšlenkama chtít porodit své miminko jinak než v porodnici.

Ještě k těm předčasným porodům. Píšeš:
2. Autorka psala, že rodila předčasně, ale ne jak moc před termínem. Má někdo snad dojem, že předčasné porody nepropuknou dříve než 14 dní před termínem? (to by nebyly potřeba inkubátory)

často se liší termín porodu podle poslední MS a podle UTZ.
Dokonce ani u žen podstupující IVF, kde je znám den a hodina embryotransferu, není TP jednoznačný.
Pak jsou ještě předčasně narozená miminka, která jsou vitální i bez inkubátoru a naopak jsou děti donošené, které potřebují intenzivní péči.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 13:14:38)
Vypadá to,že jste všechny ,,telepatky" a jasnovidky,protože přesně dokážete určit kdo má jaké povolání.já jsem zdravotní sestra a mám za sebou 10 let praxe na chirurgii.Mohu vám s čistým svědomím říci,že o porodu jsem se učila na zdravotní škole někdy před 10 lety.kdy nám ho promítli.Takže i když jsem zdravotník,o těhotenství a porodech jsem měla stejné informace jako ktrrákoli maminka,která je třeba prodavačka.
 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 15:11:12)
Saro, klidek. Nebavime se o tebe ale o Lence, ktera napsala clanek Pohled zdravotnice: jak jsem doma nerodila. :-)
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 21:39:03)
Cizinko,já to pochopila.Právě proto jsem to napsala,když čtu,jak ona URČITÉ není lékařka...to,co jsem napsala o sobě mělo vysvětlit,že Gabriela může být lékařka a nemusí znát problematiku porodů do podrobna.
 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 21:43:50)
Jaka Gabriela, myslis Lenka??? My se bavime o jinym clanku, ve ktere lekarka tvrdila, ze studovala o domacich porodach, ale z textu to se vubec nezdalo. Nicmene, moje logicka teza z toho plynouci, ze bud lze, nebo je nevzdelatelna pobourila citlive duse.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 21:50:49)
Jo...pardon...myslela jsem Lenku....O té tvrdíte,že jistě není lékařka.Nebo špatně nastudovala domácí porody.Víš,já chodila poctivě na předporodní kursy,četla,studovala a když jsem měla při kontrakci dýchat,všechno jsem zapomněla.Ono je to pak v reálu většinou jiné.Ale to je jedno.Jen mi nepřijdete až tak tolerantní jak se prezentujete.
 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 21:56:27)
Saro, udelala jsi velmi dobre, ze jsi zapomnela jak dychat: pri porodu je nejlepe se chovat spontanne. Ale lekarka, ktera studovala o domaporodech, by mela si elementarne pripravit na veskere situace domaporodu a take umet popsat presnej co se ji stalo, a vedet pravdepodobne priciny, proc se stalo. Ale to se mele uz do kola.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 22:01:34)
Cizinko,dýchat mne učila PA,která je všemi deseti pro domácí porody a hlavně jich má desítky za sebou.(doma)...Tak nevím...kde je vlastně ta pravda.A k čemu je celá příprava,když to stejně každá PA dělá jinak.To pak můžeš o porodech studovat stovky knih a stovky kursů.
 Sylvie 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:12:07)
Sáro, ale v článku nešlo o to, jak dýchat - to je naprostá podružnost. V něm šlo o naprosto základní věci, jako trefit do porodnice. Že by autorka článku v začátku porodu natolik zpanikařila, že by její manžel nenašel předem důkladně nacvičenou cestu do porodnice? Nebo spíš že by ta její příprava na domácí porod nebyla tak horká, když se nepřipravila ani na něco tak naprosto základního, jako je převoz do nemocnice v případě potřeby? A ono je toho v článku víc
 Lenelka 


Re: :-) 

(30.4.2008 21:59:01)
Saro, ale tolerance je preci respektovani svobodne volby ostatnich. Clanek Lenky je ponekud... zvlastni, jeji rozhodnuti celkem nepochopitelna a celkove se mi to take zda ucelove smyslene, zaver uz vubec komentovat nechci, stejne tak jeji ""dluh k detem v brisku"":( . Nepoukazat na nesrovnalosti neni tolerance. Cizinka nerekla ani slovo proti ""rozhodnuti"" Lenky rodit nakonec v porodnici, jen vyjadrila pochybnosti o pravosti clanku. Slova si obcas nevybira, ale to je jeji osobni styl vyjadrovani, ktery je ji vlastni, takze to ani jinak psat nemuze:-)
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 22:05:16)
Ani já neřeším,kde kdo rodí,je mi to fakt jedno,každá na to máme svůj názor.Vadí mi,že jí označujete za lhářku.Možná je tam pár nesrovnalostí,ale možná je to jen tím,že každá z nás může různé věci pochopit trochu jinak.Ale rovnou někoho označit za lháře,aniž by jste ji znaly osobně a věděly,že třeba prodává v supermarketu mi nepřijde zrovna tolerantní.
 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:15:00)
Proboha, Saro, o tom se bavime 3 dni, nemuc mne prosim.

Jsem se na 100 procent jista, ze pani lhala ohledne svych studii a priprav k domaporodu, protoze pripravena nebyla. Druha moznost je, ze ta pani neni nejak intelektualne nadana... Zda je ci neni zdravotnice, nevim, ale nic zdravotnickeho v tom clanku nebylo poznat.

Ty jsi chystala rodit doma, vis jaka to je zodpovednost, studovala jsi literaturu tematu tykajici se? Jak muzes soudit?
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 22:22:40)
Cizinko,jediný kdo tady soudí jsi ty.Já jsem dom.porody nestudovala,ale hodně jsem o tom četla.Takže představu mám.Ale po několikáté opakuji,že nejde o to,kde kdo rodí,ale o to,jak soudíš někoho,koho neznáš.Tak jako chirurg pomalu nepozná změny na EKG a internista by neodporeval nádor z mozku,tak možná Lenka prostě nerozumí gynekologii a porodnictví,ale třeba by dokázala odoperovat třeba slepák.
 Apolena. 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:36:21)
Sáro,
VŠICHNI lékaři studují VŠECHNO, specializují se někdy v polovině studia(?), takže není možné, aby byla třeba ta chiruržka (hrozný slovo) a nevěděla nic o porodech, protože porodnictví ve škole určitě měla a v porodnici musela být na "kolečku".

 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 23:01:58)
Ale Saro, dokaze se pripravit doma porod jako kazda jina domarodka, treba nacvici si cestu do porodnice?

Proc pak ten domaci porod chtela? Ze je to fajn napad???? Myslis ze to staci rict, kdyz si smlouvas PA k domaporodu?

Ty jsi hodne cetla o domacim porodu a pochybujes v drivejsim pripevku, jestli opravdu komplikace byvaji zpusobene lekarskymi intervenciemi? Co jsi prosim cetla?
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(1.5.2008 7:41:39)
Cizinko já nesoudím to,jestli je to lékařsky dobrý článek nebo něco podobného.Mně zaráží jak soudíte.
Sylvo,kolečko je dobré tak na okouknutí.Já byla kdysi na 3 týdny na praxi na porodním sále.je to asi 10 let.Pamatuju si jen velmi velmi málo,vlastně skoro nic.
 cizinka1 


Re: :-) 

(1.5.2008 9:39:07)
Saro, zkus ten clanek (podle me pohadku, posoudit) z hlediska logiky. Nejde prece byt zodpvedne pripravenou a zaroven nevedet, kde je nocni prijem, nejde komplikace, ktere po 10 hod. se vyskytly v porodnici pripisovat porodu doma. Nejde apelovat na autoritu lekarky - psat jakoby z hlediska zdravvotnice, a zaroven neumet srozumitelne popsat, co se ji se vlastne stalo.

To neni Werichova pohadka vis, to je paskvil proti porodu doma.
 Olina P. 


slovník diskutujících 

(30.4.2008 23:16:35)
Dovolte, abych nesouhlasila s koncem vašeho příspěvku. Jestliže memůže psát slušně, ať toho nechá. To by také mohla začít označovat ostatní, které s ní nesouhlasí nejem blbkyněma, ale i jako samice hovězího dobytka a nebo ještě něčím dalším. Prostě i když nesouhlasím, nemohu nikomu sprostě nadávat, ale budu se chovat slušně. jinak to není diskuze o problému, ale nactiutrhání.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(30.4.2008 23:20:23)
Olino, a zebys nechala toho oznacovani cizich zodpovednych voleb hazardem? Je to pekny vytykat nejake zene, ze hazarduje zivotem ditete? To je take urazka, navic neargumentovana, nezaslouzena od nekoho, kdo nema tuseni o tematu. Koukej mi tady uz vic nic nepsat, sprostacko jedna.
 10.5Libik12 


Re: slovník diskutujících 

(30.4.2008 23:22:24)
Ó, to ne. Cizinka se umí vyjadřovat a nejde o to jaký používá slovník, ale jak je precizní v argumentaci a linii. Tak šíleně, až ji čas od času někdo pošle kamsi:)
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(30.4.2008 23:34:57)
Libiku,
~s~~s~~s~;)
 Svetlana, 2 dcery 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 19:04:57)
No nevim,
zacala jsem cist diskusi k tomuto clanku a nestacim se divit. Porad se tady rozebira nejaky jiny clanek. Ale budiz. Co me spis zarazilo je diskutujici zena jmenem cizinka. Ze zacatku se mi jeji prispevky libily. Ale jak jsem cetla dal a dal, tak se jeji prispevky stavaji porad agresivnejsi a jesitnejsi.
Mila cizinko, porad se tady ohanis inteligenci, neprimo naznacujes jak jsi inteligentni, ale jinym nadavas do blbu. To spis vypovida o tve ,,inteligenci" nebo o posramocenem egu.
Porad tady naznacujes, ze zeny, ktere rodily doma jsou inteligentni a uzasne. Ja jsem taky rodila doma, ale myslim jsi, ze i zeny, ktere rodily v porodnici jsou inteligentni. Nebo mas na to nejakou specialni ,,statistiku"? :)
Vystupujes tady jako ,,machr" na domaci porody. Neni problem si nastudovat nejakou tematiku (problematiku) a ohanet se tim, sypat tady cizi slova a delat se odbornikem. Spis mi prijde, ze si tak zvysujes sebevedomi a dela ti to hodne dobre. Jenze je to porad dokola - kazdy Tvuj prispevek se stava stejnym. Spominas porad inteligenci, statistiky a ohanis se nastudovanou literaturou, porad dokola. Na kazdy jiny nazor na tvou osobu reagujes uplne stejne.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 19:27:52)
Vazne Svetlano???

Dekuji ti za starost o moji vychovu, ale ujistuji te, ze jsem s ni naprosto spokojena.

Predlozim ti nektere principy, ktere zasadne pouzivam.

1)Lhat se nesmi a lez smi byt oznacena za lez. Lez zamerena proti nejake skupine lidi je obzvlast hanebna. (To je vse co mam rict k tomu, ze Lenku povazuji bud za lharku (spise) nebo za nevzdelatelnou osobu, a mam k tomu argumentu dost)
2)Moje a jinych pravo na nazor je samozrejma. Nemusim to neustale pripominat.
3) S kazdem nazorem se smi diskutovat, i tim mym a s tim cizim, na to jsou diskuse,
4) Kdyz chci pusobit inteligentne, nesmim zapomenout, co jsem se naucila ve skole. Vyhledavat informace a posuzovat jejich relevance. Kazde tema vyzaduje specificke znalosti,
5) kdyz potkam se s nejakym neobvyklym nazorem ci postojem, se radeji ptam, nez odsuzuji.
6) Kdyz neco nevim, se zeptam,
7) Neni hanba byt vzdelanym, vedet neco a mluvit vzdelanym jazykem. Cizi vedomosti neurazi ani mne, a moje nemuzou nikoho urazit,
8)Kdyz nekdo neco nerozumi, smi se zeptat, rada odpovim,
9) Pred tim, nez vstoupim do diskuse, prectu co oponovana osoba pise ve snaze pochopit jeho nazor. Budu mu pozorna, a budu cist co pise.
10) Kdyz mi nekdo predlozi dukazy, odkazy na clanek, podivam se na nej. Neni hanba dozvedet se neco noveho.

Asi jsme vychovane velice ruzne, ze? Vychovavej radej svoje broucci, ja to jiz nepotrebuji. Urcite nechci byt prevychovavana na uroven nekterych zde diskutujicich.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 19:50:48)
Svetlano,
Precetla jsem jeste jednou tvoje vytky, a musim podotknout, ze nikdy jsem nenapsala, ze v porodnici rodi mene inteligentni zeny. Takova BLBOST ~k~(promin mi to nepekne slovo, ale nektere veci potrebuji adekvatni oznaceni) mne nikdy nenapadla.

Asi budou problemy s tvym prijimacem...
 Svetlana, 2 dcery 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 21:50:44)
Mila cizinko,

ted muzu zase ja rict o Tobe, ze pises BLBOST. Kde jsem napsala, ze Te chci vychovavat? Ja Te vychovavat urcite nechci, jenom reaguji na Tvoje prispevky. Sama rikas/pises, ze od toho diskuse jsou, tak proste diskutuji ohledne toho, co me zarazilo a prekvapilo. A tim jsou Tvoje prispevky.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 22:03:44)
Ano Svetlano, ale tve ponekud ujete dojmy z meho psani vyznely jako nravokarstvi.

Tak ja jsem ti zkusila popsat, jak to vznika, ze mam podobne prispevky: totiz nektere diskutujici se neobtezuji precist to, co uz jednou bylo jim nebo v diskusi psano. Nebo vystvetlila jsem ti, ze se opravdu nevidim duvod stydet se za to, ze kdyz se diskutuje porodnicke tema, argumentuji studiemi z tohoto oboru, a pouzivam jeho slovnik. A proc ironizuji nektere prispevatelky, ktere mysli, ze pravo na nazor je pravo vymyslet se o svete a navic ze s jejich nazorem nesmi se diskutovat. Uz je to jasnejsi?
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 22:19:20)
A zaroven prosim, pripomen mi, s jakym z mych nazoru jsi chtela diskutovat (diskuse ja prave o tom), a co bylo tvym argumentem. Ze jsi ze mne cela zarazena, neni argument.
 turbinka + 3 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 5:32:48)
Tak jsem se zabrala do čtení diskuse okolo článku lenky a nakonec mi to nedá než napsat to, co stejně nezpůsobí žádný zásadní průlom- ono totiž asi není kam se lámat.:-)

Můj vztah k porodům doma je velmi kladný- nad vystupováním lékařů a embargem na zákonem uznané právo rodit doma, které má stejnou hodnotu jako porod v porodnice nebo v por.domě mi zůstává rozum stát.
Názory Cizinky k tématu domácích porodů a vyhledávání a svobodě informací se mi moc líbí.
Sama jsem doma z vlastního rozhodnutí nerodila, i když jsem po tom ČÁSTEČNĚ toužila. Myslím, že článek Lenky není smyšlený, ani v něm nevidím popisované logické nejasnosti a rozhodně mi připadá zbytečné označovat autorku za lhářku.

Článek totiž NENÍ o domácím porodu, ani o hodnocení domácích porodů, k tomu pouze nešťastně svádí odkaz na nenarozená bříška a závěrečné zhodnocení ve smyslu- porodnice nám zachránila život a výzva matkám, aby neblbly.
Je pochopitelné, že to domarodky cítí jako odsouzení domácích porodů- protože opravdu v ČR odsuzovaný většinou(většinou společnosti) je- a to neprávem.

Četla jsem ten článek znovu a je pro mě zřejmé, že je to velmi intimní a emocemi nabité vyprávění a svých pocitech o porodu, taky je tam jasně řečeno, že autorka původně chtěla rodit v porodnici a porod doma jí během těhotenství ZAČAL připadat jako dobrý nápad, ZAČALA se ptát a studovat (ne, že se ponořila do všech odkazů k tématu) a taky že s trochu nečekaným začátkem porodu KLÍČÍcÍ myšlenku zaplašila a pak už vše šlapalo ve "starých známých "zdravotnických" kolejích. Ten společenský apel na další bříška a matky je přece jasné sdělení- Toto je můj příběh a příběh mého dítěte, ještě teď jsem dojatá a vděčná, že jsme oba zdraví a za to děkujua byla to pro mě taková síla, že mě to k tomu tématu pořád vrací a mám potřebu se o to s vámi podělit. A taky opravdu jsem měla velký strach a příště bych rodila už jen v porodnici, protože bych se doma bála, že se něco podobného může stát znova, i kdybych 100 x četla ve statistikách, že vedení porodu doma je v tomto bezpečnější.

Prostě směšovat logické a statistické závěry a životní příběh prostě někdy nelze a jestli to někoho od domácího porodu odradí tak si myslím, že prostě pro to nebyl připravený. Byla bych ráda, kdyby autorka dočetla až sem, protože je mi líto, když někdo sdělí upřímně svůj příběh a je pranýřován jako nevímkdo.
 Svetlana, 2 dcery 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 11:26:30)
Dobre, tak odvolavam, ze jsem chtela diskutovat. Ja jsem chtela pouze vyjadrit svuj nazor/dojem z vasich prispevku. To vy jste se mnou zacala diskutovat, i kdyz neni o cem.
Ale moc vas bavi, kdyz ma nekdo jiny nazor, resp. napise neco negativniho o vas. Proste jste jako takovy rarasek, ktereho staci uplne minimalne popichnout a uz to lita :)
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 12:04:59)
Ale ja se vubec nevztekam, Svetlano. Jen predpokladam za slusnost odpovedet, kdyz mne nekdo oslovi. A se zeptat, s cim konkretne ma problem. Naopak vasi nravokarstvi a velmi nepresne az mylne interpretace mych textu nepovazuji za slusny. Divete se, ze?
 Tasha 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(1.5.2008 22:52:04)
Paní Svetalno, nesnažte se s cizinkou diskutovat, jestli s ní nebudete souhlasit a dovolíte si vůči ní výtku, dozvíte se, že jste "blbá", nevzdělaná, lhářka, no prostě polointeligent. Viz Olina P. na začátku této části diskuze.
 Svetlana, 2 dcery 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 11:32:18)
Presne tak. A to me prave zarazilo. Ze se cizinka zacala navazet do lidi, kteri maji jiny nazor. Nereknu, kdyz clovek lze. Jenze cizinka se navazi do uplne vsech s opacnym nazorem. Pritom se tady ohani toleranci. Jenze tolerance neznamena ,,zrusit" cloveka, ktery rekne neco jineho. Ano, muzeme s nim diskutovat, ale ne nadavat mu do blbu, kdyz ma jiny nazor.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 12:02:39)
Svetlano, najdi mi alespon jednoho, komu jsem nadalo do blbu. Ano, byla jsem ironicka vuci nekterym diskutujicim, kteri se nechovali korektne, ale nekomu do blba jsem nevynadala.
 cizinka1 


O TOLERANCI 

(2.5.2008 12:37:23)
Svetlano, zkus se vyhledat vyznamy slova tolerance. Je to snasenlivost. Spolecenska tolerance je o neutoku, nepomluvani, nesireni lzi, neurazeni skupin lidi, kteri delaji neco jinak. Samozrejme neni tolerance o zakazu jejich verejnych projevu, jak by si to prala autorka tohoto clanku. A tohle prave velice konsekventne hajim.

Tolerance neni o tom, ze zavru oci pred lzivem paskvilem proti skupine lidi, od autorky, veci neznale. Neni o tom, ze nesmim vuci te osobe pouzit slova, ktere se zasluhuje, ze bud lze o sve znalosti tematu, anebo neni vzdelatelna, kdyz studovala, a stale tomu tematu vubec nerozumi. A neni tolerance o tom, ze nebudu tento nazor hajit, a pozadovat od diskutujicich ARGUMENTY, a ne jejich nicim nepodlozene nazory.

Pravo na nazor je pouze formalni pravo psat tady kazdy co chceme, pokud to neni sproste, rasisticke a t.d. Svoje pravo publikovat svuj paskvil mela i Lenka. Ale s reakci verejnosti musi pocitat, a velmi ostrou reakci vyspele verejnosti, pokud jeji clanek je svym zamerem NETOLERANTNI.
 Svetlana, 2 dcery 
  • 

Re: O TOLERANCI 

(2.5.2008 14:57:52)
Cizinko,
ted mas poruchu na prijimaci pravdepodobne ty. Ja jsem nikde nepsala, ze jsi nemela reagovat na Lenku tak, jak jsi reagovala. Kdyz ji tedy povazujes za lharku. Ale vadilo mi, ze jsi lharkou, blbkou, neinteligentem nazvala i jine zeny, ktere Ti napsaly a mely jiny nazor nez ty. Pouzivas zbytecne silna slova a pak to vyzniva arogantne. A tohle chytani za slovicka je docela prizemni. Proste ty nechapes pripevky jako celek, ale vyberes jsi nejakou vetu z kontextu a do toho zacnes ryt. Tohle fakt nema smysl, ty ,,agente provokateri" :)
 cizinka1 


Re: O TOLERANCI 

(2.5.2008 19:11:52)
Tak tohle je nesmysl, Svetlano. Najdi mi to a zacituj, kde jsem nekoho jineho nazvala jsem lharkou anebo blbkou. Jak jsem jiz rekla, dala jsem najevo svoji netrpelivost Jite a Zabatkovi, ze nectou to, co jiz bylo nekolika krat psano a i jim osobne. A pozadovala jsem argumenty a dukazy. Pokud ocekavat od vzdelane osoby (a jsou to osoby vzdelane, ja je znam delsi dobu) ze budou diskutovat jako osoby vzdelane, je podle tebe naznaceni, ze jsou blbe, tak ja nevim, co si mam o tebe myslet. A uz nech toho nravokarstvi, ja se vazne nezacnu se stydet za to, ze o tematu neco vim, a povazuji za nutnost, aby lidi diskutovali na urovni faktu, a ne dojmu.
 Svetlana, 2 dcery 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 15:10:06)
Jeste ohledne te tve ironie. Sama jsi priznala, ze jsi ironii pouzila. Tak kdyz jsi tak inteligentni, tak si zkus nastudovat psychologii a podivej se, kdy se ironie pouziva. Clovek je ironicky, kdyz ma male sebevedomi nebo se citi byt ohrozen.
A diskuse ma probihat na urovni faktu, ne na urovni ironie, osocovani a nadavani.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 19:02:41)
O ne, Svetlano, ironie byla na zacatku evropske filozoficke tradice. Sokrates v podani Platona delal to velice podobne jako ja, se vyptaval lidi, kteri tvrdili ze neco vedi, JAK TO VEDI, a dovadel k logickym zaverum jejich sebevedome tvrzeni, kteri se tim padem ukazaly jako chybne ci neopravneni. A ty lidi pak se hrozne nastvali a se Sokratesem to dopadlo spatne. Nicmene, vznikla uzasna tradice te racionalni Evropy, ktera se zacala ve vedeni osvobozovat se od mytu a pover.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 12:16:06)
Tascho, ale ale. Lez smi byt oznacena za lez, pokud je evidentni, a prokazatelna. Nevzdelanost take. Pokud chces tady obhajovat narcenou osobu, zkus dokazat ze nelze, treba predloz tu literaturu, kterou Lenka udajne studovala, a ktera opodstatnovala by jeji nepripravenost na porod doma a podivinske nazory. Jsem si jista, ze odpovis, ze zadnou literaturu neznas. Ale presto, jsi jista ze jsi velice kultivovana osoba, kdyz se vyjadrujes ohledne jedne diskutujici v tematu, o kterym nic nevis, ze?

Olinu jsem nazvala sprostackou zertem, proto ze sama tady sebevedome nazyvala domarodky hazarderkami, anez by o tom vedela, a volala tady po odchodu "neslusnych" z diskuse. Rozumis ironii?
 Jarka 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 12:41:05)
Cizinko,lžeš.Co tě čtu, tak jsi sprostá (blbka, dobytek, lhářka=tvoje slova aj.).
Vyžíváš se v ubližování, rytí do jiných , zesměšňování maminek, dělá ti to dobře.
Jsi duševní chudák, smutné je, že jsi ZLA, záměrně ubližuješ a ještě se raduješ.
Jsem ráda, že nikoho jako ty neznám osobně.
Ve své podstatě jsi sv.ně.
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 12:50:20)
Zacituj mne prosim ten "dobytek". Nic takoveho jsem nenapsala. Z toho mne obcvinila Pruhovana. Blbka - podivej se na kontext, ve ktrym tot slovo pouzivam. Lharka neni ani sproste slovo. dokaz, ze narcena osoba nelze a je vzdelana v tematu kterem se vyjadruje, a si omluvim:-D
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 12:51:52)
A jeste nikomu jsem nenapsala ze je svine, kultivovana osobo.
 Cow :-) 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 13:08:53)
Jarko, když teda Cizinku tak pozorně čteš, jistě ti neuniklo, že podobně jako maminky žijící mimo ČR, je jejich psaný projev trochu jiný. Všimla jsem si tohu např.u Daniely, Apollonky a ostatních, že když není čeština jejich rodným jazykem a nebo delší dobu nežijí v ČR, začnou uvažovat a psát v tom jazyce, který je jejich rodný a nebo kde žijí. Chybí v tom určitá vybroušenost. Navíc v psaném projevu na monitoru nenepochopíš vždycky správnou intonaci.

Já jsem moc ráda, že jsem se s Cizinkou potkala a snad i trochu "poznala":-)
Řeknu ti jedno...to cos teď napsala je velká nepravda. Cizince dost záleží na dobrých vstazích a zlá NENI, tak jako ani není svině.
 Tasha 
  • 

Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 14:30:41)
Nevím o jaké literatuře tu je řeč? Toto téma je o toleranci a tom jsem psala, netahej sem porody, nesnaž se jimi zaštiťovat. Můj příspěvek byl o tvém chování a vyjadřování, nikoli o porodech a podobných tématach. A myslím, že některé invektivy vůči autorce (či autorkám) jsou dokonce v tomto státě žalovatelné. My si tady skutečně nenadáváme do blbů ani v případě, že to považujeme za pravdu. Máme trochu jiné způsoby chování. Myslím, že by ti je někdo měl objasnit. Tvé přesvědčení, že máš pravdu a že ji každému řekneš, by se mohlo obrátit proti tobě a někdo by se mohl přestat vůči tobě chovat tolerantně a říci ti něco podobného, co ty říkáš na adresu jiných.
Nebudu už diskutovat, toto téma je o toleranci a já se nenechám vyprovokovat k neplodné diskuzi. Pochopila jsem, že máš jinou mentalitu, nebo hřešíš na to, že jsi cizinka a myslíš, že ti všechno projde.
P.S. Jistě máš o porodech a přilehlých oborech nastudováno všechno a opravdu hodně o tom víš, ale chovat se neumíš. A o tom to je!
 cizinka1 


Re: slovník diskutujících 

(2.5.2008 19:33:49)
Tascho, ja se obavam, ze proste neumis pochopit text, a neznas kontext ve kterem jsem pouzila dva slova, blbka a lharka. Mozna opravdu mame odlisne mentality (treba ja nemam moc rada to Vidensko-prazsko-budapesstke cukrovani a pandoktorovani, ktery v tom to state casto misi se nepozornosti k jedinci a nerespektovanim svobody jedince. Ja mam trochu jine pozadavky o pozornosti, o korektnim chovanim v diskusi a obecne o respektovani svobod skupin lidi. To, co ti pripada slusne, mi naopak pripada vulgarni, a zrejme je to naopak. Nic s tim neudelame.

Tak se mej, a radej vychovavej svoje deti, jak jsem jiz rekla Svetlane;)
 Lenelka 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:05:01)
Saro, nevim, jak uci dychat PA, ale podle me staci poslouchat telo. Alespon tak jsem to delala ja. Knizek i kurzu mohou byt opravdu tisice a zadna Ti nemusi uplne sednout, protoze kazdy clovek je jiny a co vyhovuje a pomaha jednomu, nemusi fungovat na jineho.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 22:11:19)
Ale pokud chci rodit doma a tedy své PA důvěřuji,tak vzhledem k její praxi,bych měla důvěřovat někomu zkušenějšímu.Pokud bych se rozhodla rodit doma a moje PA mi řekla,že to mám dělat tak a tak,tak bych se o to snažila,i když by mi asi tělo říkalo něco jiného.Kdybych poslouchala svoje tělo,začala bych bývala tlačit dříve,než bylo mimi narotované.Nejsem indiánka,vyrostla jsem v paneláku a spojení s přírodou necítím tolik,intuice se s civilizací trochu ztrácí.
 Lenelka 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:19:38)
Saro, vidis, u me je to jinak. Nikomu neverim tak, ze bych se stoprocentne ridila jeho radami, ridim se radeji vlastnim instinktem (coz mi ostatne radila i ma PA v porodnim dome, tlacila jsem na pokyn sveho tela, zadne vysetreni predtim nebylo). Kupodivu me instinkty jsou v naproste vetsine pravdive, at uz jde o me telo nebo neco uplne jineho a verim, ze u vetsiny z nas tomu tak je, jen je treba tem instinktum naslouchat.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 22:27:52)
Trochu závidím,já bych to sama fakt nepoznala.Proto jsem rodila v nemocnici.Ještě pro upřesnění-nezávidím porod doma,ale souznění s vlastním tělem.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:36:09)
Sáro, řeknu ti, je to úžasné. Ale zažila jsem to až při druhém porodu, u toho prvního jsem všechno filtrovala přes hlavu (mám ráda věci pod kontrolou) a zapomněla poslouchat, co mi tělo říká (kromě toho dýchání, to mi šlo samo :). Takže mi vedení a rady PA celkem vyhovovaly (bylo to v porodnici ve Vrchlabí).

Podruhé jsem si už věřila a ohromně si užívala, že celá rodina má odpoledního šlofíka, a "rodila" jsem si sama ve vrchlabském penzionu, sama sobě jsem se smála, jak mi hlava nebere čísla, když jsem se pokusila měřit kontrakce - a v podstatě v ten nejlepší čas jsem vzbudila muže, jakžtakž se oblékla a na těch posledních 5 minut dorazila do porodnice, kde dítě na jednu kontrakci bez jakýchholi potíží vyklouzlo. Mimochodem, opravdu mě velmi překvapilo, jak jsem samovolně zaujímala různé pozice, které mi dělaly dobře a zřejmě tak přispívaly ke zdárnému průběhu - takže pro další porod ocením právě takovou PA, která bude jen zpovzdálí přihlížet a občas zkontroluje ...
 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:20:36)
Saro, prave proto doma nerodis, a delas dobre. Domaci PA porod neridi. Doma rodi zeny, kteri chteji a citi v sebe silu porodit sami.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: :-) 

(30.4.2008 22:26:02)
Ale jsou tam,ne?A o důvěře mezi rodičkou a PA jste tu psaly vy,které hájíte domácí porody.Ano,já nejsem ta,která pozná,že je otevřená na tolik a tolik prstů.Nestydím se za to.
 Lenelka 


Re: :-) 

(30.4.2008 22:32:44)
Saro, duveruj ale proveruj. Opravdu nikomu nikdo nemuze verit naprosto a bez otazek, alespon ja to neumim. Ale sve PA, ktera se o me stara cele tehotenstvi verim rozhodne vic, nez nejakemu anonymnimu lekari v porodnici. Tomu bych pomalu neverila ani nos mezi ocima~k~
 cizinka1 


Re: :-) 

(30.4.2008 23:07:35)
Saro, samozrejme ze jsou, pro veskere sluzby, ktere si rodicka preje (ci take si drzi stranou, pokud si nepreje) a kontroluje stav rodicky. Posloucha ozvy, pozoruje jeji rec tela a z toho pozna, jestli porod postupuje. Vedet na kolik prstu je otevrena nikdo nepotrebuje. Az se otevre, tak se porodi, jinak to nejde :-). Vaginalne vysetreni se provadi velice setrne, v nekdy ani ne.
 DENISA 
  • 

Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 15:40:49)
No Jitko jak vidis, lepe se na prispevky vykaslat. Jakmile vyjadris svuj nazor, ktery se neztotoznuje s jejich, tak "jsi byvala inteligentni", ale uz jsi dle nich hlupka.
 Olina P. 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 16:28:52)
Tak to čtu, a napadají mě takové divné věci. Ženy, které chtějí rodit doma (ne všechny, ale ty , které je nejvíce "slyšet";) píší, jak je to v porodnici zlé - jednají s vámi špatně, cosi do vás píchají atd. Ale když je pak jedna porodní bába u postele v koncích, honem do té pomlouvané porodnice jedou. Takže ty porodnice zatím nebudeme rušit, že ne? A co by tam dělali doktoři, kdyby všechny ženy chtěly rodit doma? Čekali, až se nějaký porod doma zvrtne a ve spěchu rodičku přivezou? To by nám Julínek brzy zatrhl. Takže ty porodnice zůstávají v provozu díky těm, které tam rodí. :-D
 cizinka1 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 16:35:41)
Olino, to jsi udelala objev roku, ze damarodicky nechteji rusit porodnice. Jeste ti neco prozradim: jako nezavisle PA z UNIPA a Aperio jiz leta volaji po spolupraci mezi porodnicemi a terennimi PAtkami. Marne.

Ale klobouk dolu, pred takovou chapavosti. ~j~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 16:43:15)
Olino, proč by se měly porodnice rušit? Je to skvělé místo na řešení patologií a problémů a rizikových těhotenství a spousty dalších věcí. Stejně jako je chirurgická ambulance skvělá, když si zlomím ruku ...
 Terreza 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 16:45:55)
Olino už se to tu psalo mockrát, domarodky nemají nic proti porodnicím, problémové porody patří právě tam, pod dohled lékaře.
Stejně tak nebudeme rušit další oddělení nemocnic jen proto, že si někteří zvolí léčbu na bylinkami, homeopatií, akupunkturou a podobně.
 Olina P. 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 17:23:29)
Uf, to jste mě uklidnily. Já už myslela, že se budou porodnice rušit, tak jako lékařské pohotovosti.~j~
 *Aida* 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 17:36:10)
Olino,
moje nejstarsi dite se narodilo v porodnici, mladsi dve doma. V druhem tehotenstvi jsem se v nemocnici objevila az ve 35tt, kdyz jsem potrebovala UZ. Predtim jsem tedy byla na UZ na klinice. Pak moje dite ani Dr nevidelo nez ji bylo 8 tydnu.
U tretiho tehotenstvi jsem byla v nemocnici jak doma, byli jsme v situaci, kdy nebyly vyloucene jiste geneticke problemy, takze jsem se dostala az do special. pracoviste v centru Londyna atd. Ve 32tt jsem se dokonce dobrovolne nechala hospitalizovat i si napichat tu odpornou chemii (vypadalo to, ze se dite narodi kazdou chvili a vyvinutejsi plice se mi nezdaly k zahozeni). Nakonec jsem i potreti porodila doma, vse dobre dopadlo.
Takze abych to shrnula, jako domarodka za ruseni porodnic nebojuju, ba naopak. Porodnice jsou pro me mista, kam bych v pripade, ze bude potreba, klidne zamirila (i jsem tak nekolikrat ucinila).
 *Aida* 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 17:42:42)
Jeste jsem zapomnela dodat, ze treti dite bylo vysetrene ve veku 2 dnu pediatrem na nedonosencich, coz tady opravdu neni bezna praxe. Doma narozene deti vysetri rodinny lekar. Takze kamosim s porodnicema i doktoramaR^.
 zuzini 


Re: "tolerantní" domarodky 

(30.4.2008 23:08:27)
Co jsou tohle za kecy?;((
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(29.4.2008 22:52:24)
Tes, většina výrobců látkovek jsou naopak malé rodinné podniky, s minimem zaměstnanců, a aby udrželi cenu co nejníže, jedou s maržemi nadoraz - a pokud chtějí certifikát nezávadnosti, je to ještě větší bída (jednu výrobkyni znám osobně a i zahraniční výrobci jsou na tom dost podobně).
 majdaleenka +07+11 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(29.4.2008 23:32:32)
Tes, naše mudr látkovky doporučuje;)
 Ajtakrajta 
  • 

Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 9:36:45)
Já myslím, že na používání těch papírovek jsou dva zásadní tlaky.
Hlavním je POHODLNOST - která je usilovně prezentovaná jak reklamami, tak starými látkařkami, které pamatují vyvařování plín v hrnci na plotně... a taky neznalost současných látkových "systémů" mezi dnešními maminami.
A ten zdravotní aspekt je taky, ale pro většinu populace prostě podružný v důsledku toho, že nejsou ochotni ustoupit od pohodlnosti nového vynálezu plenky, kterou koupíš v balíku v hypermarketu, po použití ji vyhodíš a dítě v ní bude "suché" celý den.
Ony totiž nějaké ty zdravotní důsledky jednorázovek známy jsou (větší procenta chorob močového ústrojí), ale když toto řeknu jakékoli mamině, která používá jednorázovky, tak jejím argumentem NENÍ odkaz na studii, která by toto vyvracela, ale litanie na téma "no já bych teda vyvařovat pos.aný plíny nechtěla, nemám na to čas a přijde mi to eklhaft". Takže tak.
Znám lékařky, které látkové pleny schvalují...a znám takové, které je nedoporučují, ale zajímavé je, že z toho důvodu, že jim to přijde jako sto let za opicema, aby maminka musela plíny vyvařovat v hrnci a žehlit. No to totiž oproti dnešnímu látkování sto let za opicema je :o)
 Tes 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 11:26:43)
No mě nešlo o to, která Mudr. doporučuje látkovky a která ne. Spíš jde o to, že se nezmiňuje o těch hrozných zdravotních důsledcích, které jednorázovky mají a které tu některé látkařky rozhlašují.
Jinak já jsem teda i ty moderní plínky žehlila po vnitřní straně, nějak mi přišlo divné, že oblečení pro novorozence musí být vyžehlené a ty plínky ne.
 *Aida* 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:01:42)
Tes,
nejak nevim, proc by obleceni pro novorozence melo byt vyzehlene? Fakt jsem nevyzehlila ani jedinou vec ani na jedno svoje novorozene dite (mno tedy zehlim fakt jen nutne i ted co jsou vetsi;)). A vsechny prezily, zadny problem z toho nikdo nemel. Tak me to zajima:-D.
 Lenelka 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:17:05)
Aido, ja jsem v nekolika ceskych knizkach o detech cetla, ze vse na miminko musi byt zehlene a ted nevim, jestli do pul roka nebo do roka! Ja taky nezehlim nic, zehlicku sice vlastnim, ale uz alespon dva roky jsem ji nepouzila~k~
 *Aida* 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:27:05)
Lenelko,
fakt joo???:-D Ja teda obcas neco prejedu (zehlickou samo), mala ma par saticek, co se musi a pak manzelovy obleky.. Ale je to par veci kdyz se potrebujou, cilene odmitam~j~~j~~j~.
 Lenelka 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:31:30)
Aido, zehli se, aby to pry bylo dezinfikovany. Asi zehlicku taky budu muset cas od casu vytahnout, kdyz ted mame spoustu saticek na slecnu:-D
 *Aida* 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:39:52)
Lenelko,
no jo, otepluje se. Tak az nam tu prestane tak prset a prset.... Jen ze zkusenosti po dvou dcerach - saty a lezeni fakt nejdou dohromady:-D. U druhe dcery jsem to ani nepokousela, prvni saty mela o vikendu (od dob leziciho miminka), konecne se totiz rozhodla chodit~j~.
 Lenelka 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:49:02)
U vas se otepluje??? Tady je teda hnusna zima, jsem si ji snad privezla z CR ci co. Saticek mame nakoupeno hafo, takze je musime vyuzit i na lezicim - polosedicim miminu:-D
 *Aida* 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:53:43)
Lenelko,
chapu. Proto jsem psala o DVOU dcerach. Pri prvni jsem byla ve stejne situaci jako Ty, tedy holcicka se starsim bratrem. Nadseni bylo takove, ze vecne vypadala jako pastelovy (v lepsim pripade) ci ruzovy (to v horsim a priznam i vetsinovem pripade) bonbonek. No jak rikam, ja uz jsem poucena, ale Tve nadseni sdilim ;):-D:-D.
 Lenelka 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:49:37)
No a GRATULUJU K CHOZENI!!!R^;)
 *Aida* 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 17:57:46)
No to DIIIKY. Ona je pekne lina teda. Takze kdyz jsem usoudila, ze uz umi chodit dostatecne dobre a potrebuje boty, abych ji mohla vypustit i venku, tak jsme slavnostne zakoupili botky. V ten den ji bylo 16 mesicu. Takze uz bylo opravdu na case;).
 Lída,3 kluci a holka 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 18:59:02)
Lenelko, DEZINFIKOVANÝ??? Stejně mi furt není jasný, PROČ by se novorozencům mělo oblečení dezinfikovat. Co takhle rovnou sterilizovat celý dítě? ;););) To maj některý lidi nápady...
 Tes 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 22:47:48)
No říkali nám to v předporodním kurzu a píše to i v knize co jsem měla. A to, že oblečení na novorozence se má prát min. asi na 80 stupnů (to si fakt přesně nepamatuju ty stupně) a žehlit, to co přijde do styku s pokožkou a nedávat aviváž. Vysvětlují to tím, že novorozenec nemá plně vyvinutou imunitu a pokožkou "všechno" prostoupí. Stačí tak to šestinedělí. Ja jsem teda u všeho rozhodně nedodržela těch 80 stupňů, řídila jsem se vysačkama na oblečení a nic se nestalo, ale žehlení jsem dodržela.
Přiznám se, že jsem po tom nějak jooo moc nepídila. Zeptala jsem se kamarádek, maminky a všichni to tak dělali, tak jsem to vzala jako fakt, že by se mělo... :-)
 Gabriela 
  • 

Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 22:53:53)
Já teda musím říct, že mi bylo řečeno všechno vyvařovat. Ale myslím, že by vydrželo jen to prádlo po nás, protože to je fakt ze 100% bavlny a vydrželo 4 děti a 27 let :). U toho nového by byla asi 100% úmrtnost.
 Lenelka 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(30.4.2008 22:58:30)
Tes :-D to je fakt zajimavy, ze tohle pisou v knizkach a uci na predporodnich kurzech, ale hned jak mimi vyleze z briska, tak ho strci do vanicky plne Johnsons peny... Tak my jsme u deti vynechali to zehleni, prala jsem na 30 stupnu jako vzdy, ale nekoupali jsme je po porodu minimalne ctyri tydny a i pak jen ve vode.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(2.5.2008 10:37:04)
Tak nějak.
Ostatně na přednáškách z imunologie nám říkali to samé. Pro každodenní drhnutí dítěte saponátem, sterilizaci všeho do jeho roku a žehlení není žádný skutečně relevantní důvod.
 Tes 


Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(2.5.2008 16:18:53)
No s tím koupáním ja nevím jak u vás v porodnici, ale u nas doporučili koupat tak 2-3x týdne. Tak ja nevim, ale to se všeobecně ví, že děti se mají koupat jen ve vodě, nevím kde se píše nebo hlásá něco jiného. Popř. použít obyč. dětské mydlo. Pěny jsou snad určené až pro velké děti, ne? :-)
 Míša 
  • 

Re: O porodech se psát a mluvit musí.. 

(2.5.2008 16:22:41)
Moje kamarádka dostala od sponzora porodnice hned po narození pro malého balíček dětské kosmetiky včetně koupací pěny, a hezky od prvního dne miminka v tom pěnivym kouzlu v porodnici hezky čvachtaly a sestřičky jim to náramně vychvalovaly jak je to úžasný, protože nemusí miminka složitě mydlit, jen je v tom opláchnou a hotovo.
Podle mé zkušenosti blbost, ale asi platí kdo tvou porodnici sponzoruje, toho produkty vychvaluj a doporučuj.........................
 Davinia, 2 deti 


dobry clanek 

(29.4.2008 23:09:35)
Ja chapu,co tim chtela autorka rict,nechapu jen,co je na tom nepochopitelneho.
 Lubka 
  • 

Re: dobry clanek 

(29.4.2008 23:47:20)
Napodobne...
 kosicek,4 děti 


správná cesta 

(30.4.2008 12:25:04)
Zdravím pisatelku článku, i kaž si myslím, že je vše trošku jinak, že nejde o hádku, ale o předávání té svojí správné cesty, kterou si každý člověk hledá-zákonitě každý, kdo si nějakou cestu najde, má tu svou, která mu vyhovuje (dělá mu prostě dobře, funguje)- někomu se líbí chodit do kopce, někomu z kopce, někomu po rovině, někomu po asfaltce, někomu po trávě...jelikož má tu svou cestu prošlou, snaží se předávat své zkušenosti i někomu jinému, možná, aby to vše usnadnil, někdy aby si u toho rovnou i nahrabal, někdy se opravdu někdo chytne a nakročí tím směrem. Toto je všude, kam se podívám, nejhorší je to asi v oblasti výživy a náboženství...

Rozpolcenost u 1.ho dítka jsem cítila i já a to jsem nečetla žádné diskuze na internetu, nečetla jsem časopisy pro maminky... Stačilo si přečíst dvě různé knihy o mateřství a dětech (z jiného roku, jiná země původu), k tomu se přidaly i moje třeba odlišné představy-a s tím, že jsem nikde neviděla skutečný vzor-uzavřená malá rodina (žádný kmen, kde se vše odehrává veřejně), nikdy nedržela v ruce malé miminko a chudák 1. syn je zkušební králíček, na kterém hledám svou cestu, sestřička lízá již smetanu v podobě jistoty, že jsem nějakou cestu našla. Samozřejmě se svou cestu snažím také trošku propagovat.
 Lenka, 2 děti 
  • 

Moc tleskám 

(30.4.2008 20:39:20)
Gabrielo, opravdu úžasný článeček, super. Diskusi jsem ještě nečetla, ani nevím, jestli mám :-(.
 DENISA 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 20:56:38)
Jen si precti, alespon zjistis ze tu autorka hazela hrach na zed.
 10.5Libik12 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:22:50)
Autorka vznesla požadavek,aby se nehovořilo o alternativách jako o jediných správných cestách. Pokud jste labilnější (zřejmě díky medicínskému porodu v 70. letech:)), asi vás to zasáhnout může.

Já se sice trochu ztotožňuji s názorem, že je to svým způsobem volání po cenzuře, ovšem z druhé strany, když ony se ty domarodky tak nechají unést tím, jak ten přirozený harmonický porod ovlivní celý život rodiny, města i Evropské unie, že..

No nic, zdravím své milé z Porodu doma:)


 cizinka1 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:41:06)
Ale jdi Libiku:-). Priznivkyn V. Marka na Porodu doma je jak safranu. Rodit doma je proste pro nas normalni a zdrave.

Ze 70ych let zbylo horsi veci nez hruzy porodnictvi a jeji zhoubny vliv na psychiku tehdy narozenych jedincu. Jako zakazat svobodu nazoru ve jmeno lidove demokrace. A ty veskere veci ve jmeno humanity (ja Kryla miluji a cim dal tim vic chapu). Ted zakazat mluvit o alternativach ve jmeno tolerance. Neni to podobny?
 Lenelka 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:23:14)
Jak hazela hrach na zed? Nabadala preci maminky, at si nic nedelaji z toho, ze nedelaji vse podle knizek a rad jinych matek, at radsi daji na svuj matersky cit, ne? A to jsem si jista, ze vetsina zde diskutujicich dela, jen se jim nelibilo (me take ne) nabadani k tomu, aby sve ruznorode zpusoby vychovy, porodu, stravovani atd. nezverejnovaly, aby z toho maminky, ktere si to nemohou dovolit, boji se rodit doma... nebyly smutne.

Ty nechces rodit doma, ja nechci rodit v porodnici, takze to kazda udelame po svem a nebudeme se snazit rozmlouvat te druhe jeji vlastni rozhodnuti, protoze je to jeji zivot a jeji svoboda volby. Tot vse.
 autorka 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:40:09)
neřekla jsem, aby nezveřejňovaly, ale aby to dělaly slušně a trošku ohleduplněji. Není třeba si nadávat do blbů, viz výše, nebo např. psát, že pokud nedělám to a to tak své dítě nemiluju... To je trochu necitlivé :)
 Lenelka 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:51:35)
Jenze kazdy ma jiny zpusob vyjadrovani a co je pro nekoho hrrrr, tak pro jineho je to norma.
 cizinka1 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:52:21)
Podivej Gabrielo,

Co se tyka kojofasizmu, mi se ten take nelibi (ac sama kojim bez problemu a dlouho). Toho nejde se vyhnout, protoze spousta sester v porodnicich jsou preskolene na kojogestapo, a traumatizuji zeny k naprosto vysinutym stavum mysli a absurdnim bojum.

Co se tyka plen a biopotravin, jedna se o spotrebitelske zbozi, o kterym muzes si cist ale nemusis. Nezajima, mas z toho neurozu - necti.

Co se tyka domaporodu: rekla tobe nebo nekomu jinemu, nejaka domarodka, ze pokud nerodis doma, nemilujes svoje dite? Asi ne, ze. Kdyz te mrzi krasny porodni pribeh na hlavni strane, to uz je fakt neuroza, ale problem asi neni v autorce pribehu, prece...
 autorka 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 21:58:54)
je mi jedno, co si myslíte o sestřičkách, lékařích apod. Všude se najdou dobří a špatní lidé, jen mě udivuje, že místo, aby se druhým předkládaly alternativy hlavně pro ty, kterých se ta problematika týká, hašteříte se tu pořád dokola o tomtéž. každá přece máme jiný názor, tak proč to neakceptovat. já nemám nic proti článkům, každý si ráda přečtu, ale ty diskuze jsou fakt dost trvdé. Já osobně mám několik kamarádek, které mají malé děti, a každá máme jiné zkušenosti, zážitky apod. a dokážeme se tolerovat, tak proč to nejde i v diskusích?
 cizinka1 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:09:40)
Autorko,

Tak prece tech diskusi se nezucastni. Nikomu v zivote nerekla jsem ze je spatna matka, at dela cokoliv. Mi se nelibi, kdyz clanky nebo diskutujici napadaji mensinove skupiny lidi, a budu v nich hasterit jak dlouho budu chtit a vybirat si slova, jake se mi zdaji padne. A svete div se, ve jmeno tolerance. ~s~
 autorka 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:14:38)
Já taky neosočuju tebe, mluvím všeobecně, že by bylo vhodné ubrat páru na všech "sporných" diskusích. Někdy mám pocit, že kdyby dotyčné seděly v jedné místnosti tak teče krev.

Jinak já si myslím, že je rozdíl diskuze, kterou si jenom čteš a diskuse, kde něco hledáš - třeba jenom zkušenosti s něcím....
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:19:01)
Jen je zvláštní,že když někdo napíše svůj názor,že domácí porod je hazard,tak se čertíte.A když tu čtu,že porodnice mohou za většinu porodních komplikací,tak se my čertit nesmíme.Protože kdyby to byla pravda a porodní koplikace způsobovali lékaři,tak by opravdu bylo lepší porodnice zrušit a třeba zařídit jen porodnice pro předčasný porod.(na tom jste se jak se zdá shodly).
Kdyby mi teď bylo 20,bála jsem se rodit doma a po přečtení všch těhle příspěvků jsem zjistila,že v porodnici mi způsobí aspoň jednu komplikaci,která ohrozí mne i dítě,asi bych byla pěkně vystresovaná a raději bych porodila v sanitce.
 Apolena. 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:27:41)
Sáro,
já to trošku upřesním: pokud někdo vyjádří svůj názor, že je porod doma nebezpečný, a snaží se to "dokázat" pomocí snůšky hloupých lží a výmyslů, jo, tak to se pak čertíme.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:29:47)
Já jen stále nechápu,proč jste si tak jisté,že jsou to výmysly.Ale to je jedno,jdu raději kojit a přebalit mimčo.Do látkové pleny.Dobrou.
 Lenelka 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:28:22)
Saro, jiste, spoustu problemu zpusobi rutinni zasahy v porodnicich, ale preci hned kvuli tomu nemusis rodit doma. Porod doma neni pro vsechny zeny, zalezi na psychice, nekdo se citi lepe s lekari za zady a treba ja naopak je za zady ani nikde okolo nesnesu. Uvahy o komplikacich zpusobenych rutinnimi zasahy v porodnici vznikaji jako ODPOVED na lidi, kteri domorodky nazyvaji hazarderkami, volaji na ne policii a pod. Ja ted byla pres dva tydny v CR a takovych lidi jsem potkala opravdu spoustu! Take jsem se branila narceni, ze sve dite ohrozuju tim, ze jsem zvolila abulantni porod, protoze to proste neni pravda, ze by to bylo pro zivot meho ditete ohrozujici.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:31:27)
Jo a ambulatní porod bych brala.Jsem ,,aletrnativní" dost,jen ten domácí porod mne tak nenadchnul.
 DENISA 
  • 

Re: Moc tleskám 

(1.5.2008 2:13:52)
Saro, ja ho mela a neni o co stat. Urcite existuji zeny, ktere rodi za rohlik a muzou behat jako camrdy za 2 hod po porodu. Pro ne je to jiste uzasna alternativa. Ja mela porod uplne v poho, ale preci jen to jednoho vycerpa, kdyz se rodi v noci, tak jsi nevyspala jak ty, tak otec. A pak jsme utahani jako zvirata jeli pred hodinu domu a po prijezdu jsme se prvni den fakt bali, ze dite upustime. Moc jsem tenkrat zavidela maminkam co muzou zustat na poporodnim, maji mimco u sebe na pokoji a jedine o co se musi starat je kojeni.
 cizinka1 


Re: Moc tleskám 

(30.4.2008 22:53:30)
Saro,

Napsal ti nekdy nekdo, ze jsi hazarderka, ze rodis v porodnici? Ja tvrdim, ze porod doma je stejne bezpecny jako porodnicni, tak prece z toho nevyplyva, ze rodit v porodnici je hazard.

Co jsi napsala je dost zjednoduseny vycuc z diskusi, ktere myslim si, skoro necetla. Nikdo netvrdil, ze porodni komplikace doma se nekonaji. Ale naprosta vetsina z nich nenastupuje nahle. Kolem 14 procent domarodek konci v porodnici, ale duvod jejich transferu nejsou vetsinou zivot ohrozujici situace, ale zastav delozni cinnosti. Pokud porod nerozjede se v porodnici, dale je veden medicinsky.

Muzou se vyskytnout i opravdu zivot ohrozujici akutni situace, jako prasknuti delohy, predcasne odlouceni placenty, nadech zkazene plodovky miminkem. Jsou to komplikace, ktere zpusobi velky fofr i v porodnici, a i tam se jedna o ohrozeni na zdravi. Ale prokazatelnym faktem je, ze v porodnici se stavaji o hodne castej, jako reakce tela na lekarske intervence. Doma jejich rizika je tak minimalni, ze treba pro mne se zdaly akceptovatelne.

Oxytocin, epiduralni anesteze a pod. veci, pouzivane v porodnicich jsou intervence, ktere zachranuji zivoty anebo alespon vaginalni porod. Oxytocin by se pouzival na obnoveni delozni cinnosti te domarodky jiz v porodnici. Epidural muze pomoct, kdyz zena se neotvira ci trpi vysokym tlakem. Ale jako kazdy lek a zakrok maji take vedlejsi ucinky. Treba pod vlivem oxytocinu nastava hypoxie nebo prasknuti delohy. Epidural prodluzuje 2. dobou porodni a zvysuje riziko klesti a problemy s nizkym tlakem.

Porodnictvi na zacatku 20 st. vychazelo z mylneho predpokladu, ze kazdy porod je treba urychlit. Se pouzivaly tehdy dostupne metody, jako amniotomie, klystyr a pod. V 70 letech, z radosti, ze se podarilo vyrabet a bezpecne davkovat oxytocin, se rozsirila moda ho podavat rutinne. Zjistilo se ale, ze to vede k vetsimu poctu komplikaci. Bohuzel, doposud v hodne kterych porodnicih tyhle metody se nepouzivaji setrne, nekde take i rutinne.

Prilis moc urychlovaku se pouziva na pozor jakoby opravnene: zeny se neotviraji, porod nepostupuje. Ale za to casto muze stres, nektere zeny proste se neciti dost bezpecne mezi cizimi lidma, vadi jim rutina. Proto v trend "prirozeneho porodu"" obnovil porody doma tam, kde jiz zmizel. A zjistilo se, ze tohle ma dobre vysledky. Proste zena musi rodit tam, kde se ji rodi bezpecne a dobre: nekterym doma, nekterym v porodnici. Takze nic rusit neni treba.
 Sára,8-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Moc tleskám 

(1.5.2008 7:52:18)
Cizinko,všechny tyhle diskuse sleduji dost precizně,bohužel teď nemám čas ani chuť to pročítat znova.Ano,píše se tu-nevím jestli přímo tady v té diskusi,ale možná v té předtím na podobné téma,že porod v porodnici je hazard.Že komplikace jsou chybou lékařů.Myslím,že to není pravda.Vzhledem k tomu,že jsem ve zdravotnictví dělala vím,že žádný lékař není Bůh a zažila jsem dost případů,kdy doktor něco zvrtal tak,že pacienta poškodil či dokonce zabil.Ale to neznamená,že někomu jinému nezachránil život.Tím chci říci,že i lélař a PA je jenom člověk,tudíž omylný.Nejde globalizovat.A pokud čteš moje příspěvky víš,že porod doma rozhodně neodsuzuju,jen sama jsem na to neměla odvahu,kuráž.Ale mrzí mne,že čtu,že vám vadí,že ho někdo odsuzuje a zatím děláte to samé,když obhajujete svojí cestu-tedy porod doma.A o tomhle ta diskuse původně byla.Slibuju,že až budu mít chuť se v tom babrat,najdu to a pošlu Ti odkaz.
 Terka 
  • 

Re: Moc tleskám 

(1.5.2008 9:10:53)
Sáro, já se domnívám, že stále směšuješ dvě věci. Cizinka a ostaní nejsou netolerantní k tomu, že někdo chce rodit tam a jiný onde či k tomu, že někdo nastuduje horu literatury a někdo se spolehne na dva články v časopise a informace lékařů v porodnici. Ale vadí jim (a mě také), když někdo na základě nedostatečných informací a vlastní zkušenosti odsuzuje celou věc jako nebezpečnou. Jak už tu padlo mnohokrát, je dost zásadní rozdíl referovat o něčem na základě znalosti množství empirických výzkumů a zkušeností velkého souboru lidí, a referovat o tom na základě povrchních informací. Pokud autorka myslela domácí porod vážně, byla na něj hrubě nepřipravená - to je prostě z článku evidentní.
 vera&sophia3.04+Rayan2.6.05 


Re: Moc tleskám 

(1.5.2008 9:39:01)
Saro,mam presne stejny nazor co ty.Chce to toleranci z obou stran argumentu i zkusenosti je z obou stran spousta,jsme kazdy jiny a kazdy mame pravo mit svuj pohled na vec.
 cizinka1 


Saro a Renato, 

(1.5.2008 9:44:56)
Saro, ja ti vcera napsala velmi dlouhy prispevek s vysvetlenim, v jakem smyslu se mluvi o tom, ze akutni porodni komplikace byvaji prevazne zpusobene lekarskymi intervenciemi.

Nemluvila jsem o chybach lidi. To je jina vec. Stavaji se, ale nejde jen o to.

Ale pokud jsi to neprecetla, nemas chut pochopit, co ti vysvetluji - proste staci rict. Z me strany to je pak ztrata casu. Diskuse je cesta k vzajemnemu porozumeni. Kdyz jedna strana diskutuje se zacpanymi usima a bere to jako utok na svuj posvatny nazor a cest, pokracovat nema smysl.

Mej se.

Renato, diky. Take si myslim, ze svobodna volba je nad dukazami lekarskeho vyzkumu. Muj nedosazitelny ideal je popsany v mem prvnim prispevku Hodne tolerance...
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Moc tleskám 

(1.5.2008 8:46:58)
Cizinko, to je docela hezký souhrn. Poslední větě opravdu tleskám: žena by měla rodit tam, kde se cítí bezpečná. Neměla by mít na výběr jen "klasickou" porodnici a domácnost, u nás zatím není možnost porodního domu, ale rozhodně by měly existovat a dále přibývat porodnice se zaměřením na nemedikovaný porod, s maximální možností přizpůsobení se rodičce, s vysokou mírou soukromí. S porodní asistentkou u porodu.
A ještě doplním, že vlastní zkušeností se člověk vyvíjí, ten, kdo rodil poprvé v nemocnici, může příště hledat jinou možnost. Ten, kdo nezvládl porod bez medikace, může toužit po epidurálu či řezu. Jsem všemi deseti pro to, aby žena mohla volit mezi bezpečnými způsoby porodu, s maximem poskytnutých informací. Každý může vidět výhody a nevýhody někde jinde. Ani relevantní studie WHO by neměla být nařízením pro rodičku. Měla by být ale standartem v porodnici.
 Maruška + Pavel 5/07 


Dovolila bych si srovnání 

(1.5.2008 14:50:14)
Pečlivě čtu obě diskuze a udělala jsem si vlastní názor, který si dovolím napsat.Porod doma bych srovnala v vysokohorskou turistikou.Člověk který se předem pečlivě připravý,srovná si v hlavě co vlastně od porodu doma očekává a jaká jsou rizika stejně jako ten který chce vylézt na 8000covku.je podle mě soudný člověk a nic neriskuje.Ale člověk který hrubě podcení přípravu a očekává nemožné nemůže podle mě dobře dopodnout ani v jednom případě.Proto bych domarodičky (pečlivě připravené) ROZHODNE nenazívala hazardérkami.To by jsme přece nemohli obdivovat ani odvážné horolezce:-)

Prominte mi to srovnání muj muž je vášnivý horolezec:-)
 cizinka1 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(1.5.2008 15:26:20)
Tudo,

To zni jako poklona:-). Mozna pro nektere domarodky zaslouzena, ale ja to vidim trochu jinak. Ja mam pro vysvetleni srovnatelne uspesnosti porodu doma (anebo treba tech opravdu prirozenych v porodnici) a v porodnici trochu jine prirovnani, take z hor. Predstav se dva teamy lidi, kteri musi bezet do kopce. Jeden jde vlastnim tempem, provazen jenom zdravotnikem, ktery je delsi dobu dobre zna, je neustale s nima a jen z dalky je pozoruje.

Druhy je doprovazen vybavenym lekarskym teamem, a bezi podle predpisovanou rychlosti, je pohanen, pokud ma pomalejsi krok, obveseny nastrojemi, ktery kontroluje jejich telesne funkce, pravidelne v behu musi snaset kontrole, ktere ho zatezuje. Stridaji se u kazdeho lidi, kteri jsou za nej zodpovedni, ale nezna je osobne, nezna vyvoj jeho behu, a proto musi ho kontrolovat castej, srovnavat a hodnotit udaje techniky, nestihajici pohanet, aby nestroskotaly vycerpanim uprostred cesty.

V prvnim teamu, kdyz nekdo se neciti dobre, muze odejit do druheho, bliz k lekarskemu teamu, a bezet tam. Kdyz nekdo skolabuje v prvnim teamu, je to trochu maler s jeho dopravou k pomoci.
V druhem teamu pomoc je blizsi. Ale ve kterem teamu myslis ze vetsi procento lidi dobezi na vrchol po vlastnich? A proc se vyrovna score preziti tech skolabovanych? Neni to zrejme?

Ja vazne nejsem superzena ani horolezec. Spise jsem normalni zena, ktera rada spoleha na vlastnich dusevnych a fyzickych silach, rada chodi po svych. V porodnici byla jsem mezi stroskotanymi, v porodnim dome jsem porodila sama a velice hladce. Jsem ochotna radeji postoupit tu velice peclivou pripravu kolem, pracovat nad sebou, absolvovat velice dlouhe a duverne hovory s porodni asistentkou, materialne zajisti vsechno co zajistit jen da, akceptovat nektera malo pravdepodobne rizika a porodit mimo kliniku se spickovymi vysledkami na preziti a zdravi sve a ditete.
 Tuda 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(1.5.2008 18:27:04)
Musím přiznat,že trošičku závidím vaši schopnost se vyjadřovat.Mě by takové srovnání nenapadlo a už vůbec bych ho tak nenapsala.A máte určitě pravdu.Obdivuji všechny lidi, kteří se umí rozhodnout a za svým rozhodnutím si stát jako vi a ještě spoustu lidí udolat přesnými a jasnými argumenty.Já abych se přiznala rodila v porodnici a doma bych to nezvládla a to opravdu jen a jen proto,že nemám dost schopností se na porod doma připravit.Proto bych si přála, aby u nás existovala možnost porodních domů.Možná díky lidem jako jste vi a jiné v této diskuzi se věci budou hýbat dopředu.Protože když budem přijímat praktiky v porodnicích jako nutné zlo tak se nikdy nic nezmění.Přeji vám hodně štěstí ve vašem nelehkém úkolu přesvědčit spoooooustu lidí, že porod doma se nerovná skoro vraždě.
 Tuda 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(1.5.2008 19:17:33)
Hrůza "vi" omlouvám se za pravopis "vy"
 Lucia 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(2.5.2008 23:22:24)
Clovek, ktory lezie na 8000-covku, okrem toho, ze sa na ten vykon pripravi ako psychicky tak aj fyzicky, si je aj velmi dobre vedomy, ze mozu nastat vonkajsie objektivne okolnosti, ked sa odtial uz nebude moct vratit a zostane tam. Zomrie...

Na rozdiel od domarodiek, ktore neustale tvrdia, ze ziadne neocakavane komplikacie nemozu nastat, lebo ony su predsa na porod vyborne pripravene (psychicky aj fyzicky) a ak sa aj nieco neocakavaneho nepriazniveho udeje, tak ich aj dieta, urcite zachrani PA, ktora ich urcite vcas posle do nemocnice, aby sa tam o nich postarali lekari. A komplikacie, ktore nie je mozne vcas rozpoznat v pripade domacich porodov tiez neexistuju. Tie sa udeju len v nemocnici, ak uz nie z dovodu aplikacie nejakej nevhodnej praktiky, ci lieku, tak urcite uz len kvoli tomu nevhodnemu prostrediu...
 cizinka1 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 7:28:55)
Lucia, co zebys prestala diskutovat s bubakem ve sve hlave a zacala si cist co domarodky, a nebo literatura o prirozenym porodu skutecne tvrdi, a co dokonce dokazuji i empiricky zpracovane zkusenosti z domacich porodu. NIKDO netvrdi ze nektere akutni komplikace, jako prelaps pupecni snury, predcasne odlouceni placenty, nadechnuti zkazene plodovky miminkem a prasknuti delohy nemuzou se stat. Tvrdi, ze tohle jsou komplikace, ktere hrozi nekterym skupinam zen, kterym pak zdravotni komplikace domaci porod je kontraindikovan, anebo jsou o hodne castejsi jako reakce tela na lekarskou intervenci. A jelikoz te lekarske intervence nejenom opodstatnene, ale take i neuplne opodstatnene se pozivaji pouze v porodnicich, pri mimoklinickym porodech jejich riziko je minimalni, a vysledky domacich porodu v definitivnim vysledku srovnatelna s vysledkami zdravych zen v porodnici.

 cizinka1 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 7:39:19)
A navic, Lucia, domarodka, ktera absolvovala pohovor o rizicich, anebo take zena, ktera pri priprave pro porodnicni porod si precetla nejakou literaturu od nezavislych porodnich asistentek (treba Ingeborg Stadelmann) vi, jak takove akutni komplikace vcas rozpoznat a co ma se delat aby sance na zachranu ditete alespon trochu zvysily. Totiz ten prelaps nebo predcasne odlouceni muze se stejne malinkatou pravdepodobnosti potkat jakoukoliv zenu na konci tehotenstvi. Je to docela vyhoda zdilet s nezavislymi porodnimi asistentkami jejich velice realisticky pohled na svet a misto slepeho spolehnuti na odborniky vedet, jak nektera rizika se da minimalizovat. Jakoz vedet, ze bez rizika neni nic, a si zvolit tu cestu, ten soubor minimalizovanych rizik, ktery zene vyhovuje: nekomu to budou porodnice, druhe mimoklinicky porod.
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 9:13:30)
Lucia, dotkla jsi se zásadního bodu přirozeného domácího porodu, který ne každá žena dokáže vnitřně přijmout, a proto taky domácí porod není pro každého. Potom, co se připraví jak nejlépe umí, seznámí se jak nejlépe umí s porodním dějem, musí vnitřně přijmout 2 věci: spolehnout se s plnou důvěrou na doprovázejícího zkušeného odborníka(PA), protože bez této důvěry není možné vstupovat do porodu s minimální hladinou stresu, pokud žena má stále (i nevědomé) vnitřní obavy, přirozený porod je tím zásadně rušen a vůbec nemusí proběhnout. Další věc je, že se žena srovná a vnitřně přijme tu minimální míru rizika, která jí hrozí u každého porodu a které se při porodu v porodnici nevyhne také, v obou případech musí věřit, že odborník, kterému se svěřila, jí pomůže dostatečně a včas. Pokud žena bojuje s jakoukoliv, i malou obavou, není vhodnou rodičkou k porodu doma! Pokud kdokoliv vstupuje do porodu s myšlenkou, že může zemřít on či dítě, nebo mohou mít vážné zdravotní komplikace, zvyšuje si možnost takového porodu sám. K porodu doma je toto nemyslitelné.

Porod je velký a intimní děj a jak jej chce žena prožít, je její věc. Musí vždycky vycházet z možností, které ve své zemi má. Nikdo nenutí ženu, která má obavy o život, aby pochopila uvažování vyrovnané domarodky nebo aby dokonce sama rodila doma. Žádná skupina rodiček není vůči jiné méněcenná a doporučuji toto ve všech možných příspěvcích rodiček nehledat. Ale zásadně se ohrazuji proti tvrzení, že domarodka toto všechno podstoupivší a její PA jsou hazardéři, neznalci, nemají dostatek vědomostí atd. Kdyby vědomosti domarodek hledaly všechny ženy, byly by porodnice skutečně nuceny mnohé ze svých postupů dávno odbourat či změnit a neměly bychom tu tolik o čem psát.
 cizinka1 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 10:29:33)
Renato, pises moc hezky, a jako uvahy od porodnika je tvoje psani pro mne zvlast drahe. Ja jen doplnim neco k tomu smireni se s rizikami umrti.

Ano, je to tak, ze riziko umrti ditete ci zeny na konci tehotenstvi je minimalni, ale mozne at doma, nebo v porodnici. Je to tak, ze zena musi pred porodem mit nadeji na to nejlepsi, pocitat s nejhorsim. Je to take tak, ze v den porodu zena musi mit cistou mysl, at doma, nebo v porodnici. Proto reci o rizicich (treba i ty epiduralu v porodnici) jsou v TENTO den, naprosto nevhodne, informovani musi probehnout drive.

Ale ted to hlavni, co jsem chtela rict. Porod doma pritahuje lidi z ideologickych kruhu, kteri jsou nohami vice na zemi: krestane, liberaly, ekology. Lidi, kteri existenci rizik prijimaji snadneji, protoze ve svem kazdodennim uvazovani o svete jsou zvykle je prijmout a prekonavat: krestane svoji smrtelnost a jeji prekonani pres nadeji, liberalove pocitani a spolehnuti na spravnost svobodneho vyvoje veci a pravo individua na svobodnou improvizaci v uvedomenych skutecnostech sveta, ekologove hrozby lidskeho pusobeni a lidskou zodpovednost je odvratit. Porod doma velice tezko prijimaji lide z kruhu socialistickeho snilstvi o bezpecnem svete, ovladaneho odbornikami a konservativci, zvykle spolehnout se na autorite a vire, ze veci jsou spravne takove jako jsou. Proto asi domluva mezi taborami je tak tezka, totiz jsou jeste mezi nami nereflektovane ideologick rozdily.
 madlenka07 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(6.5.2008 7:58:58)
Cizinko,trochu dovolím nesouhlasit.Rozhodně se považuji za ekologa a patřím ke kruhů lidí,které tady jmenuješ.Smrti se nebojím a rozhodně dokážu přijmout zodpovědnost za sebe i své dítě.Trochu mi to tady připadá,že kdo nerodí doma,nedokáže přijmout zodpovědnost.Kdo chce rodit v nemocnici,neprodělal přípravu.Ted to není jen na Tebe,spíš celkově o téhle diskusi.Jak už jsem psala dříve,já odila v porodnici a to co vy tady popisujete jako výhody domácího porodu já měla jako samozřejmost v nemocnici,protože jsem se zdravotníky mluvila o svých přáních,věděla jsem dopředu,ve které porodnici mi vyhoví a proto,že jsem zodpovědná za svůj život a za život svého dítěte,který mi byl dán,tak jsem se rozhodla rodit v porodnici.Porod byl naprosto přirozený a já vím,že jsem klidně mohla v klidu rodit někde v parku(to je nadsázka).Nicméně,ani příště bych doma nerodila.A věřte,že jsem připravená byla a zodpovědná jsem také.
 cizinka1 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(6.5.2008 9:25:47)
Madlenko, ale ja jsem nemluvila o vsech tech, kteri rodi v nemocnici, ale o ODPURCICH. Porod noma ma i spoustu priznivkyn mezi porodnicorodickama, tudy fronta prece nevede:) Ale si to myslim, ze z velke casti tvrdosijniho odporu vznika z nereflektovaneho strachu pripustit, ze pokud porod doma je stejne bezpecnou moznosti jako porodnicni porod, oni take neco riskovali. Je to velice casto slyset v tech prispevcich, bud vira, ze porodnicni porod je absolutne bezpecny, a porodnici se svoji technikou umeji mozne a nemozne (hlavne to nemozne:-)), anebo slepe spolehnuti na autority a strach, ze vyboceni je proste nebezpecne, nepripustitelne, socialne nebezpecne. Existuji samozrejme pochybujici bez znalosti ze zminenych ideologickych taboru "realistu", ale s temi je snadna rec.
 Beruška9 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 10:47:38)
Renato, dovolila bych si trochu polemizovat. tvé názory jsou úžasné a moc jim tleskám, ale. Jako odmácí rodička jsem musela projít a vnitřně se smířit i s možností, že se něco stane, i třebas fatálního, mně i dítěti. Teprve potom jsem byla scopna přijmout odpovědnost za sebe a dítě, za náš život a otevřeně a čstě přijmout proces odmácího porodu. Tak to prostě je, protože u porodu se prostě někdy umře...kdekoliv...a to je život.
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 11:28:59)
Míšo, vyjádřila jsi úplně přesně to, co umožní ženě přistoupit k porodu doma. Asi jsem to nenapsala úplně přesně, ale přesně takhle jsem to myslela. Žena se musí nejdřív srovnat a přijmout tu minimální míru rizika (že komplikace budou život ohrožující), která ji nemine doma ani v porodnici. Pokud toto nezvládne a přetrvávají v ní obavy, neměla by rodit doma. Pokud to zvládne, přesně jak píšeš: je schopna přijmout zodpovědnost za dítě i sebe. A prudce stoupnou její nároky na to, jak tím procesem projít.

Málokdo si dnes připustí či uvědomí, že přes veškerou péči se při porodu umírá, i v porodnicích. Jsou a zůstávají věci mezi nebem a zemí, kdy ani veškeré výdobytky moderní medicíny neumožní 100% bezpečí. Jsem si vědoma, že české statistiky k dispozici nejsou žádné, ale ze studií WHO opravdu plyne, že porod v domácnosti je minimálně stejně bezpečný, ne-li bezpečnější než porod nemocniční, a to zejména díky tomu, že porodní děj není rušen. Velká část žen ovšem stále touží po výrazné pomoci při porodu, ať lékové či operativní, a i když často bývá zaskočena důsledkem, přímou souvislost mezi tímto konáním si nepřipustí. Nemocniční péče v současné podobě má stále ohromný fanklub, ať je to dobře nebo ne.
 Beruška9 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 12:07:14)
Renato, super, jsem ráda, že máme stejný názor...
 Ivory 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 12:25:48)
Renato,

k Vašemu poslednímu příspěvku není co dodat, snad jen zamyšlení, kolik porodníků je ochotno tuto pravdu veřejně "vypustit"?Proč pořád zastrašování a báchorky.Nedávno se tu veřejně vyjadřoval jistý lékař-porodník na obhajobu porodnických postupů,nakonec nechal diskuzi raději smazat dodnes mi zůstává rozum stát, proč ta demagogie, z čeho ten strach o svou autoritu....?
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 12:54:41)
Ivory, lékař tomu, co ho naučili, co úspěšně dělá, věří. Porodník sám stojí bez nadsázky jednou nohou v kriminále, protože po porodu, ex post, vidí každý soudní znalec, kdo a kde udělal chybu a všemu se prý dá předejít. Kéž by to tak bylo. Porod se dostal do porodnice a tam přibývaly zásahy po desetiletí, obávám se, že může trvat podobně dlouho, než se jednotlivé zásahy podaří zredukovat. Navíc lékař je vzděláván k tomu, aby byl schopen pomoci v případě drobných i velmi vážných komplikací. Je školen téměř výhradně v patologii a situace, v kterých má působit, se vyznačují vysokou mírou stresu. Lékař vnáší určitou hladinu stresu a také nemálo strachu k porodu sám. Proto tvrdím, že lékař k fyziologickému porodu nepatří a z těchto důvodů tento porod ruší.
Důvody, které vedou k bojovným dohadům a neschopnosti pustit k porodu por. asistentky, jak máme nakonec naplnit dle směrnic EU, nejsou jasné ani mně. Je to ovšem hluboce lidské a zcela analogické diskuzím tady, kdy oba tábory často použijí emotivní a ne úplně logické argumenty, když hájí své pozice, jež pokládají za správné. Postupy lékařské jistě vyžadují určité korekce, v zásadě však nesprávné nejsou, jde spíš o míru jejich užívání. Prospěšnost urgentního zásahu v nouzi je nepopiratelná a kdo vidí jen tento konec problému, obtížně dohlédne na konec druhý. Je to tak ale ve všem a tady by tolerance a respekt rovnocenného postoje opravdu prospěly nejvíc.
 Beruška9 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 13:41:16)
Renato, mám velmi osobní dotaz. jak se s těmito názory cítíš mezi ostatními kolegy, jak se Ti jej daří zveřejňovat a jak se ti pracuje? Držím Ti palce na další šíření osvěty. M.
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 19:19:52)
Míšo, co k tomu říct :-(. Asi si to umíš představit, podle toho, jak se ptáš. Většina protireakcí tady je dost měkká ve srovnání s tím, jak reaguje člověk z oboru, řekla bych. No comment.
Ale ve výsledku je to jedno, jestli jsem ujetá jako rodička (která nerodila ve standartní porodnici), nebo jako porodník. Jednou jsem na nějakém semináři diskutovala s porodníkem-starší kolegyní, a její výroky byly mnohem tvrdší než mužských kolegů, a taky emotivnější.
 Beruška9 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 23:55:36)
Renato, jsem moc oráda, že i v duchu českých porodnic - institucí se nacházejí ženy s tvými myšlenkami...sama pracuji ve zdravotnictví, naštěstí v soukromé a ryze individuální sféře, ale prošla jsem si státními institucemi a vím, že ženy někdy dokáží být jako odbornice ještě zarytěšjí šovinistky...což mně mrzí. Držím Ti palce a přeji hodně síly a energie v tom úžasném oboru, kterým porodnictví je...
 Líza 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 12:31:53)
Renato, smekám! ;)R^
 zuzini 


Re: Dovolila bych si srovnání 

(3.5.2008 12:31:48)
V životě jsem ani jednou nečetla příspěvek od nějaké domarodky, ve kterém by psala, že doma nemůžou nastat komplikace! Na to jste zase přišla kde?
 DENISA 
  • 

Bala bych se 

(1.5.2008 15:58:54)
Po precteni diskuse v predchozim a tomto clanku jsem nabyla jednoho dojmu: situace v ceskych porodnicich neni ruzova a urcite bych se bala, ze pokud by moje Dr. napr. onemocnela, tak narazim na nejakeho spatneho Dr., ktery napr. nebude mit mnoho zkusenosti, ktery nebude chtet se mnou diskutovat, pristoupit na moje predstavy o co nejprirozenejsim porodu apod. (Nejaka nerudna sestra me fakt nerozhodi). Naproti tomu, kdybych chtela rodit doma, tak proto ze nejsem odbornik v tomto oboru a nespolehala bych se jen na svoje nastudovani dane problematiky (jeden to opravdu nemuze za par mesicu nastudovat, praxe je daleko dulezitejsi), tak bych se obratila na zkusenou PA. Ale ted si kladu otazku, co kdyz takova PA bude natolik naklonena domacim porodum, bude si chtet zvysit svoji statistiku, nebude si chtit pripustit ze nastaly problem nezvladne a porod zkonci odjezdem do porodnice (a to uz vubec nemluvim o tom, ze tam neni trestni zodpovednost)? Nejak se mi z diskuse zda, ze priznivkyne domaporodu jsou zapalene prilis "pro vec" a jakykoliv extrem je spatny, jak v porodnici, tak doma. A neargumentujte tim, ze vsechny PA jsou odbornice na svem miste, stejne tak jako to neplati o Dr. ani o jinych profesich.
 Apolena. 


Re: Bala bych se 

(1.5.2008 16:20:36)
Deniso,
PA, které chodí k porodům doma, žádnou oficiální statistiku nevedou, takže si ji těžko budou chtít zvýšit :-). A i kdyby ji vedly, žádná si nelajzne, abys jim svým úmrtím statistiku zcela pokazila ;). S tou zodpovědností to taky tak jednoznačné není - kdo u nás chodí nějak častěji k porodům doma, nevyhne se občasným výslechům na policii, někteří lidé mají evidentně představu, že domácí porody jsou zlatý důl...
 cizinka1 


Re: Bala bych se 

(1.5.2008 16:36:03)
Deniso,

Ja nerodila jsem Cesku podruhe, protoze vubec jsem se bala tam rodit, a to se o mne vi.

Takze nejdriv jak to zazila jsem ja v Nemecku:

Svoji Hebamme (a jeji partnerku, ktera by ji zastupovala ve pripade zeby neco) poznala jsem velice dobre. Mela vice casu ne konsultace nez jakykoliv Dr (planovane hodinu, de fakto to byvalo dele, protoze jsme si padly do oka). Teoreticky jsem je vyzkousela dukladne, treba i behem toho pohovoru o rizicich. O jeji zkusenosti mohla jsem vedet z toho, ze znala jsem statistiku jeji praxe od zalozeni porodniho domu. To je jiz slusny vzorek.

Na jeji zodpovednost mohla jsem se spolehnout, protoze jestli ji nekdo exnul, mela by poradny maler, jako soukromnik, kteremu zalezi na reputaci. Normalne na zivnostak pracuje v klinice, ve ktere puvodne chtela jsem rodit. Pokud bych musela byt privezena, ocitla bych se mezi jeji kolegami, kteri ji se vazi, a ona se vazi jich. A navic vsichni by vedeli, ze jedu z porodniho domu, takze nemela bych nic vysvetlovat o svych predstavach, po nej by prevzaly dokumentaci a ona porod by vedla dal, zodpovedna do konce. Je to velice prijemne.

V Cesku chybi ta slozka spoluprace. A pruhledne statistiky, protoze vec je cerstva. Ale pokud vim PAtky, alespon ty medialne znamejsi a seskupeni kolem porodniho domu v Praze, take sepisuje smlouvu, a take jsou zavazane odpovednosti a reputaci.

Jak jsem rekla, ja netajim se tim, ze v Cesku nemela bych odvahu rodit. Ale pokud Cesky, ktere stoji o porod doma, nevytvorily praxi, jestli nechranily a nepestovaly svoje PAtky, nikdy nevznikne nic, co v sousesdnich zemich vznikalo pred 20 let pri podobnych okolnostech. A navic, jako vznikajici konkurence porodnic, oni tvori velice priznivy element pro zlepseni pomeru v porodnicich.
 cizinka1 


Re: Bala bych se 

(1.5.2008 16:36:04)
Deniso,

Ja nerodila jsem Cesku podruhe, protoze vubec jsem se bala tam rodit, a to se o mne vi.

Takze nejdriv jak to zazila jsem ja v Nemecku:

Svoji Hebamme (a jeji partnerku, ktera by ji zastupovala ve pripade zeby neco) poznala jsem velice dobre. Mela vice casu ne konsultace nez jakykoliv Dr (planovane hodinu, de fakto to byvalo dele, protoze jsme si padly do oka). Teoreticky jsem je vyzkousela dukladne, treba i behem toho pohovoru o rizicich. O jeji zkusenosti mohla jsem vedet z toho, ze znala jsem statistiku jeji praxe od zalozeni porodniho domu. To je jiz slusny vzorek.

Na jeji zodpovednost mohla jsem se spolehnout, protoze jestli ji nekdo exnul, mela by poradny maler, jako soukromnik, kteremu zalezi na reputaci. Normalne na zivnostak pracuje v klinice, ve ktere puvodne chtela jsem rodit. Pokud bych musela byt privezena, ocitla bych se mezi jeji kolegami, kteri ji se vazi, a ona se vazi jich. A navic vsichni by vedeli, ze jedu z porodniho domu, takze nemela bych nic vysvetlovat o svych predstavach, po nej by prevzaly dokumentaci a ona porod by vedla dal, zodpovedna do konce. Je to velice prijemne.

V Cesku chybi ta slozka spoluprace. A pruhledne statistiky, protoze vec je cerstva. Ale pokud vim PAtky, alespon ty medialne znamejsi a seskupeni kolem porodniho domu v Praze, take sepisuje smlouvu, a take jsou zavazane odpovednosti a reputaci.

Jak jsem rekla, ja netajim se tim, ze v Cesku nemela bych odvahu rodit. Ale pokud Cesky, ktere stoji o porod doma, nevytvorily praxi, jestli nechranily a nepestovaly svoje PAtky, nikdy nevznikne nic, co v sousesdnich zemich vznikalo pred 20 let pri podobnych okolnostech. A navic, jako vznikajici konkurence porodnic, oni tvori velice priznivy element pro zlepseni pomeru v porodnicich.
 Jíťa 
  • 

Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 17:28:17)
Jak jsi získala úplně prvotní informace o domácích porodech, nebo o porodních domech?

A pokud jsi tak dobrá, že sis skutečně všechno sama vyhledala, zajímalo by mě ještě, jestli je možné, kdybych třebas v Německu přišla za svým dr. a řekla mu, že bych ráda rodila doma a co mám pro to udělat, dostala bych alespoň nějaké základní informace, co dělat a kam se v takovém případě obrátit?

 cizinka1 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 18:54:14)
Jito,
Uf, to je tezky dotaz. No, ze je takova moznost proste vedela jsem od kamaradek, kteri tam rodily doma jeste dlouho pred tim nez mi to bylo aktualni... Az jsem otehotnela, tak jsem hledala nejake poctenicko, tak jsem cetla Odenta, nebo i takovych normalnich priruckach prece se pise, ze jsou tri moznosti, v porodnici, porodnim dome, a doma. Tehdy jsem byla cerstve nastehovana za manzelem do Ceska, tak jsem vybirala z toho, co bylo, to jest z porodnic. Zvolila jsem blbe:-( ceskou klasiku, reklama "podpory prirozeneho porodu" se skutecnosti nemela nic spolecneho, jako v clanku Lenky:-). No a pak musela jsem pochopit kde a proc jsem udelala chybu, proc to v Cesku funguje jak funguje (proto jsem sla se popovidat na Rodinu) a potkala jsem mistni domarodky a Vrchlabi-rodky. Chtela jsem je podporit, proto jsem zacala zhanet informace.
V Nemecku s dr. musi (no nemusi se, ale je to rozumny) se popovidat o svym zdravotnim stavu, jestli jsem zdravotne typ pro mimoklinicky porod. Vyhledat si porodni dum (je jich pres 70 asi) anebo nezavislou PA prece neni problem, seznamy jsou v telefonnich seznamech a na internetu. Spoustu informaci dostane se od PA v tistene forme, muze se si pujcovat knizky z porodniho domu. Primo se cpou:-). Musela jsem se v jejich knihovnicce dlouho hrabat se, abych nasla neco, co jsem jeste necetla a bylo jeste prinosne:-)). Samozrejme se poradaji kurzy pro svoje klientky a jine zajemkyne. Asi tak. Myslim, ze v porodnim dome v Praze je to podobny, jenom rodit se tam nesmi:-(.
 cizinka1 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 19:43:12)
Jo, a jeste, az moje pojistovna dozvedela se o tehotensvi, poslala mi informacni prirucku, kde byly popsane veskere moznosti, kde a jak se da rodit, strucne popsane.
 Jíťa 
  • 

Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 20:08:09)
dík za odpověď.

Jen mě totiž napadlo, že vůbec prvotní informace o porodu a porodnicích jsem taky získala od kamarádek a svého dr. - a většinou ty informace stačí, aby člověk mohl porodit v porodnici aniž by si sám vyhledával další.
Ale o domácích porodech bych si musela najít úplně všechno komplet sama a skutečně by se mohlo stát, že nějaká důležitá informace mě prostě mine.

Souhlasím s tím, že by domácí porody měly být umožněny. A hlavně, ženy by měly mít možnost říct svému lékaři: "Uvažuju o porodu doma. Co to obnáší?" a lékař by jim měl poskytnout alespoň základní informace a kontakt na nějakou PA, stejně jako tě dnes informují o spádové porodnici a předporodních kurzech.
 Sylvie 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 20:18:30)
Jen mě totiž napadlo, že vůbec prvotní informace o porodu a porodnicích jsem taky získala od kamarádek a svého dr. - a většinou ty informace stačí, aby člověk mohl porodit v porodnici aniž by si sám vyhledával další.

Jíťo, pokud mluvíš o českých porodnicích, tak tady aby měl člověk načteno minimálně tolik, co domarodky První dítě jsem rodila v prosinci 2000 a to byl děs běs, poslední v srpnu 2005, zlepšení bylo dost patrné, ale pořád to nebylo ono a pořád aby člověk do porodnice vyrážel dobře infromovaný, aby byl schopný vést debaty s lékařem a nenechal se zastrašit nesmysly :o( No, ono se to ale stále zlepšuje, sice pomalu, ale zlepšuje, jaký je aktuální stav, netuším.
 Jíťa 
  • 

Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 21:55:52)
A myslíš, že bys v porodnici neporodila, kdybys nedebatovala s lékařem? V porodnici skutečně nemusíš nic vědět a lékaři tě porodem provedou po svém - to, že si to neužiješ podle svých představ je věc jiná.

Možná jsem to špatně formulovala. Ale měla jsem na mysli, že od lékaře dostaneš základní informace o porodu v porodnici, ale ne o porodu doma.
 cizinka1 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 22:17:03)
Jito, to aby lekar te agitoval k porodu doma, to asi jedine v Nizozemi:-). Staci, ze se chovaji slusne a volby zen jinak nez z hlediska konkretniho stavu zen nekomentuje, a nesnazi se vratit zpet do porodnice, jak vykladal v ceskych novinech jeden prazsky primar o pomerech v Nemecku. To jsem se musela zasmat, jeste ze to neni pravda.
 Sylvie 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 22:54:28)
A myslíš, že bys v porodnici neporodila, kdybys nedebatovala s lékařem?
Určitě porodila. Nicméně zcela určitě bych tak porodila i doma ;o)

V porodnici skutečně nemusíš nic vědět a lékaři tě porodem provedou po svém
Toho se právě děsím

to, že si to neužiješ podle svých představ je věc jiná.
To je to poslední, co by mi na tom vadilo. Daleko víc mi vadí, že to riziko z případných zbytečných zásahů ponesu na vlastním těle a že to může mít vliv i na rodící se/narozené dítě.

Nevím, jak to vysvětlit pokud možno stručně a srozumitelně. V průběhu těhotenství, porodu i šestinedělí je spousta sporných bodů, kdy různí lékaři a PA preferují různá řešení. Protože se jedná o mé tělo a mé dítě, chci mít možnost o řešení oněch sporných situací sama rozhodovat. Protože kdyby se něco stalo, chci vědět, že jsem znala možnosti, jaké se mi nabízeli a že jsem z nich zvolila tu v dané chvíli nejlepší možnou. Vím, že bych to snášela líp, než kdyby se něco stalo a já teprve dodatečně, při zjišťování, co a proč se podělalo, měla zjišťovat, že jsem měla i jiné možnosti a které by mi třeba i připadaly vhodnější. To platí samozřejmě nejenom pro porod, ale i pro další odvětví medicíny. Vybírám si takové lékaře, kterým důvěřuji, ale neznamená to, že jim důvěřuji slepě.

Ale měla jsem na mysli, že od lékaře dostaneš základní informace o porodu v porodnici, ale ne o porodu doma.
To si nemyslím. Každá porodnice má svoji vlastní organizaci, každá se liší mírou rutinních zásahů do porodu, čili od svého gynekologa dost těžko získám nějaké informace, které mi prakticky k něčemu budou Stejně tak jako tak budu muset udělat další krok a buď se zajít poinformovat do porodnice, nebo k porodní asistentce (v případě porodu doma). Na netu jsem se setkala se zahraničními domarodkami, které k porodu doma žádnou zvláštní literaturu nečetly, prostě všechno, co je zajímalo, probraly v těhotenství se svojí PA. Čili když na to přijde, ani k porodu doma nemusíš mít žádné extra znalosti.
 cizinka1 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 20:30:29)
Jito, ale ten dr. je opravdu podradny. Sice bylo by fajn, aby kazda potencialni domarodka v Cesku mohla prijt ke kazdemu dr. a rict, "Uvazuji o porodu mimo kliniku, mam nejake zdravotni kontraindikace?", a nedostala vynadano:-). Ale jak ctu diskusi porod doma, i takove doktori jiz jsou, co se zepta s usmevem: "Budete zase rodit doma?". Jsou to jedinci, ale domarodky (ty z Rodiny, vsechny v Cesku neznam) jsou sikovne zenske, a si spoustu veci zaridi.

To hlavni probiha s PA. Lenka, pokud to neni smyslena osoba, podle clanku ji mela. I v Nemecku prvni pohovor s PA je primo lustracni, co chces, proc chces, jake mas zkusenosti, zdravotni stav, motivaci. Kdyz PA usoudi, ze do toho se zajemkyni nepujde, muze ji taktne zdelit, aby radeji uvazovala o nekym jinym nebo o porodnici. Pak je standardni pohovor o rizicich, to se take dela v Cesku. Totiz jim vazne jde o to, aby si nevzali ustrasenku, panikarku, nekoho, kdo neni schopny pochopit, o jakou zodpovednost jde. A ony opravdu se stara o to, jak se pripravis. Ne zebych mela pocit, ze jsem nesvepravna. Jak to je s tim transferem nevim, ja se totiz zeptala jsem prvni, protoze moje vyhlidnuta klinika se stehovala, a ja jsem nevedela ktera adresa plati. Ale predpokladam, ze i o tom by padla zminka. Ja proste neverim, ze je mozny, aby nekdo v Cesku si bral na sebe takovou zodpovednost, a nezajistil si to zakladni. Nejen zajemkyne, ale i jeji P.A.
 cizinka1 


Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 21:02:46)
Jito,

Vsimla jsem se, ze jsem zacala ti odpovidat, a rozepsala jsem o necim jinym, cela zamyslena o nemoznych skutevnostech clanku.

K tem spadovem PA, co jsem puvodne chtela napsat: no o nich obavam se ze neinformuje lekar, alespon ne rutine. Spise si zena vyhleda sama, treba jestli ji zalezi mit "svoji" PA v porodnici (to je take skvela moznost, puvodne jsem o tom uvazovala), tak o to se ma vyptavat v porodnicich, s kym s P.A. spolupracuji. No a moznosti mimoklinickych sluzeb je jeste jina vec, nejlepe v porodnim dome, nebo proste nezavislou podle seznamu. Je dulezite take si vzajemne byt sympaticke, nevim, jestli mi by vyhovovala nejaka "pridelena".
 Jíťa 
  • 

Re: Cizinko, ještě dotaz 

(2.5.2008 22:12:18)
Však to, že tě lékař o nějaké informuje, ještě neznamená, že s ní musíš spolupracovat. Stejně jako nemusíš jet do spádové porodnice. (On každý nemá internet, aby si to našel a doktor má většinou pro zájemkyně informace o spádové porodnici, tak proč by nemohl mít i o nejbližší PA).
 Líza 


Re: Bala bych se 

(1.5.2008 16:40:06)
Deniso, nevím, jestli nedochází k jednomu zásadnímu nepochopení. Není nic špatného, když domácí porod skončí odjezdem do porodnice. Pokud se totiž projeví první známky možných komplikací, které by vyžadovaly nemocniční zásah, má PA indikovat okamžitý převoz do porodnice.
Účelem domácího porodu není "dorodit" doma za každou cenu.
 Lenka, 2 děti 
  • 

Marně si lámu hlavu 

(1.5.2008 22:29:37)
s tím, proč právě mezi dvěma tábory, které jsou pro porod doma a druzí po porod v nemocnici, panují takové diskuse, takové rozpory a je tady táááááák moc příspěvků :-). Já tedy mám naprosto jasno. Nechci rodit už nikdy a nikde. Oba porody byly vyvolávané a i když si nemohu na samotný porod stěžovat (poprvé jsem opravdu málem porodila sama :-)) v porodnici), tak bych druhý den klidně odešla domů. Také vzhledem k době strávené v nemocnici před porodem. Ale druhé dítě mělo ještě horší průběh novorozenecké žloutenky než to první, takže děkuji za "modré" světlo. Článek byl původně o něčem úplně jiném a nechápu, že se to zrovna všechno zvrtlo na porody. Co BIO, to nikdo nic? :-). Co třeba srážka na cyklistické stezce, bruslaři versus chodci, bruslaři versus cyklisti a chodci verus cyklisti :-)) a další důležité denodenní situace. Například, mám přimáčknout v tramvaji chlapa kočárkem, který mi nepomohl a nechce uhnout? Věřím, že pro někoho je porod aktuální, určitě pro mnoho žen nyní, ale jak znám několik žen co chtějí nebo chtěli by rodit doma, tak mají jasno. A kdo nemá jasno, stejně rodit doma prostě nebude, ledaže by to nestihl do porodnice nebo měli plno. A v tomto tématu opravdu nevidím žádný problém, chci rodit doma, budu, udělám všechno pro to, abych mohla, nechci rodit doma, resp. nemůžu, budu rodit v porodnici.
 cizinka1 


Re: Marně si lámu hlavu 

(1.5.2008 22:33:35)
Lenko,

Tu hlavu opravdu lames marne, totiz tady, i presto, ze o porodech se diskutovalo hodne, ta diskuse nebyla o tom, kde je lepsi rodit. Tahle diskuse bylo o toleranci a jestli obe tabory jsou si tolerantni. ~g~
 10.5Libik12 


Re: Marně si lámu hlavu 

(1.5.2008 23:39:45)
Lenko
BIO, tady má každý jasnou možnost volby, pokud se někdo cítí chudý a ohrožený nebiem, určitě zná něčího strýčka, co mu prodá květák ze zahrady. Podud "netolerantní" postoj vyznavaček bio, které vzpomněla v úvodu autorka, ohrožuje něčí spaní, má dostupné možnosti, jak se s tím vypořádat.
STEZKY, nevím jestli na Rodině proběhla netolerantní stezkařská debata, kde se cyklisté mohli hrubým způsobem dotknout motajících se matek s batolaty a způsobit jim špatné pocity a naopak, totéž v tramvaji. Jinak autorka pokládala za netolerantní jev, když se něco propaguje bez ohledu na city a možnosti zúčastněných, nikoliv jestli tě někdo osolil v tramvaji.
PORODY?
V této zemi jsou domácí porody diskriminovány, protože nejsou akceptovány. Nejsou hrazeny z veřejného pojištění například. Z druhé strany se spousty matek, aniž by si to chtěly připustit, dotýká zjištění, že porod má svůj význam a vliv a je dobré ho prožít harmonicky. I proto ta vášnivá debata.
(Mimochodem já si myslím, že je třeba domácí porody zrovnoprávnit, ačkoliv mě často napadne, že s tím domarodky nadělaj:), jsem taky ženská, co rodí v porodnici a není jí příjemné domýšlet jak asi bylo miminu, když ho odnesli někam do Tramtárie)
Tak proto...
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 9:01:31)
No, moc to nechápu, asi mám jiný pohled na článek :-). Jdu na tu stezku, jedno dítě na kole před sebou a druhé na sedačce za sebou :-). Možná popřemýšlím o těch porodech :-), já osobně si myslím, že je důležitější co jim předáme potom
 10.5Libik12 


Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 9:52:46)
Lenko, já si to vlastně taky myslím, ale zase 100% jistoty nemám. Ale takhle nejistota, jestli jsem něco "nepodělala", mě před čtyřmi lety vedla k báječným diskusím se SylvouŠ a Cizinkou. Obě jsou mé celebrity:)

Dneska nějak nemám potřebu zkoumat, jak to vlastně s těmi porody je, ale chápu, co porodnicové rodičky znervózňuje a proč do toho šijou. (škoda, že si nikdy nepřiznají, co je žere ve skutečnosti)Objektivní diskriminaci domácích porodů netřeba chápat, ta prostě je, takže beru i neúnavnou domaporodnou argumentaci, která se ovšem někdy může jevit jako povýšená. Je totiž trochu ve stylu: "já umím rodit, ty ne".

Tak hezký výlet.
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 12:52:49)
Uf, dočetla jsem diskuzi až sem a jde mi hlava kolem. Nechápu, proč byste si měla říkat, jestli jste něco u porodu "nepodělala", pokud máte zdravé děťátko a Vám se taky nic nestalo....Tohle je přesně to, o čem autorka psala, o tom pocitu viny, že jsem něco udělala špatně, pokud nerodím co "nejpřirozeněji". A co když to třeba u mě je tak, že můj panický strach z bolesti (očkování, zubař, jakýkoli invazivní lékařský výkon) mě tak naprosto zablokuje,že jsem se k dítěti (a porodu) odhodlala až po přečtení všech možných článků o tehdy ne příliš rozšířeném epidurálu, a doslova hysterickým výkonem jsem si ho v porodnici vynutila. A druhé dítě jsem prostě odsouvala, protože podruhé jsem si to nebyla schopná představit, že to zvládnu - i s epidurálem to pro mě byl dost děsný zážitek. Takže teď, neplánovaně těhotná, si prostě domlouvám císařský řez. A vůbec něřeším, jestli to je dobře nebo ne, že je to nepřirozené, atd., pro mě je to prostě jediná možnost. Zkoušela jsem to nějak překonat, ale pak se mi o porodu zdá, budím se zpocená a naprosto vyděšená, že bych tohle musela podstoupit.
 cizinka1 


Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 13:11:46)
Emo,
Dovol ti poprat, at ti to vsechno dobre dopadne.

Co se tyka toho pocitu viny - je to prece tvuj pocit, nikdo ti ho zamerne nevnucuje. Mas radu moznosti s nim pracovat: bud pokusit se zbavit strachu, nebo se smirit s tim, ze detatko prijde na svet tou cestou, ktera je pro vas dva osobne bezpecnejsi. Kojeni a prirozeny porod jsou proste zdrave, ale jejich umele a medicinske alternativy nejsou ani vrazda ani zlocin, neni treba to brat tak dramaticky.

Ale ten tvuj pocit viny prece neni duvod, aby zeny, ktere prirozene rodit chteji, a zatim proto nemaji dostatek moznosti, prestaly o svoje pravo verejne obhajovat ci usilovat. Neni duvod zakazat sport, aby postizenym nebylo smutno, ze ne...

 *Niki* 


Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 13:21:26)
Na jednu stranu tě chápu, já po prvním porodu měla taky příšerný strach.Taky bylo z čeho mít, porodila jsem po nekonečných 2 dnech a dítě ze mě doslova vyrvali pomocí kleští. Nebudu to dál rozepisovat, souhlasím tady se Sylvou či Cizinkou, že to co do mě napíchali a nesmyslně mi porod vyvolávali, jen směřovalo k nějakému průseru. Naštěstí to dopadlo "dobře", dítě i já jsme přežili. Takže můj strach jít do toho podruhé byl pochopitelný ze všech stran, o císaři jsem vážně uvažovala. Jsem ráda, že jsem svému strachu nakonec nepodlehla a své druhé dítě jsem porodila v jiné porodnici, se známým svým porodníkem defacto přirozeně (bez vyvolávání, urychlování, injekcí, klystýrů apod.). Jistě, bolí to jako prase i tak :-) Ale nelituju, tento porod mi nikdo konečně neukradl (což byl můj dojem napoprvé).
Třetí bych ráda porodila doma, ale vím, že nakonec asi odvahu mít nebudu. Proto už aktivně zjišťuji ambulantní porod. Uvidíme...
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 14:26:37)
Tak to vám přeji hodně štěstí, ať Vám to vyjde, jak si přejete.
Já si ten svůj porod nechám ukrást velice ráda. Můj sen: Přijedu tam, uspí mě, pak se probudím a dají mi do náruče zdravé miminko.
Jo, a po prvním porodu, kdy jsem na vlastní žádost dostala epidurál, s kterým jsem to jakž takž zvládla, mě pak spousta mamin LITOVALA, že jsem ho měla! A když jsem řekla, že jsem to tak chtěla, byla jsem za hodně divnou. Takže podobné reakce, jako asi zažíváte při zmínce o porodu doma!
 *Niki* 


Re: Marně si lámu hlavu 

(2.5.2008 14:38:31)
Já vám taky přeji, ať vám to vyjde jak chcete.
Já někdy říkám, že bych byla ráda, aby mě někdo uspal už tak měsíc před porodem, ať se s tím nevláčím a probudí až po šestinedělí :-)

Uvidíme, jak to dopadne. Třeba vás zaskočí rychlý porod a za 2 hodinky už nebude co řešit a budete šťastná a spokojená s miminem v náručí. I bez sekce. A třeba mě opět porod vyvolají (byť u 3. dítěte skutečně velké přenášení nepředpokládám) a taky to zvládneme.
Prostě bych ráda měla u sebe svou rodinu. A nebyla oddělena zbytečně od svých starších dětí. Proč má ležet zdravá matka a zdravé dítě 4 dny v nemocnici... nerozumím.
 Irena, 2 deti 
  • 

Psychologie Dnes 

(2.5.2008 23:39:18)
Vazeni,
predesilam, ze nechci spekulovat, jak moc a pokud vubec Gabriela ve svem clanku fabulovala. Vsem je asi jasne, ze pri pomerne komplikovanem deji, jakym je porod, se mohou i rychle vyskytnout komplikace, vyzadujici v domacich podminkach nerealizovatelny zasah. Co podle mne vyplyva z mnoha diskuzi na tema porody je nedostatecne pochopeni jedne dulezite veci a to nejen ceskou lekarskou verejnosti. Pri porodu je totiz strasne dulezita psychika rodicky. Ten (ti) kdo budou umet pracovat v prostredi technickymi a lidskymi zdroji dobre vybavene porodnice a zaroven ziskat duveru a spolupraci rodicky vyresi problem konfliktu domacich a lekarsky vedenych porodu. Snad se pohyb timto smerem urychli i domacimi porody. Podotykam, ze oba porody jsem mela lekarsky vedene, rychle, bez problemu, ve velkych prazskych porodnicich, s mnou vybranymi porodniky a jimi pak nalezite zpracovanym personalem (po financni intervenci).
 kathyalp 


Gabco 

(3.5.2008 21:18:58)
Tak necetla jsem rozhodne vsechny reakce na tvuj clanek, jen opravdu prnich par... ale jak vidno, jsou nektere, co nikdy asi podstatu nepochopi...
Rozhodne s tebou souhlasim, mam 4 letou dcerku, kdyz jsem byla tehotna, nechodila jsem na zadne kurzy, to co jsem potrebovala a chtela vedet, na to jsem se nejak proste informovala z vlastni iniciativy...
Po dcerky prvnim mesici jsem prestala kojit a presne jak pises, zacetla jsem se do nejake diskuze, kde nektere "chytre" damy odsuzovaly ty, ktere nekoji a ja se citila jako naprosta krkavci matka, jako blbec, ktery je naprosto neschopny, jako nekdo, kdo si v zadnem pripade nemel porizovat dite, a pritom kojit jsem musela prestat, protoze mleko jsem mela ridke a dcerka neprospivala (kvalitu mleka mame geneticky, stejny problem nastal nejen u me mamy - mam jeste dve sestry, ale prave i u starsi sestry, ktera ma dnes krasnou zdravou dvou a pul letou dcerku), presla jsem tedy na UM
Dalsi vec je ta, ze jsem s dcerou nechodila na zadne plavani, opet jsem si pripadala jako blbec, protoze preci matka by mela s ditetem nekam chodit - plavani bylo zakazane, protoze ja mam silny atopicky ekzem (od 6ti mesicu - ted je mi 25), tak vzhledem k moznym dispozicim ekzemu u dcerky. Stejne tak ale nejsem spatna mama, protoze chci aby ma dcerka mela obleceni nove, kvalitni a z ciste bavlny, opet s ohledem na mozny vyskyt ekzemu (at se na me nikdo nezlobi, ale velmi dobre vim, jak je to bolestive, ja uz kvuli AE musim chodit na injekce, tak radeji se snazim dcerce dat neco podle sveho nej vedomi a svedomi) a ne z bazarku. Nebo take nejsem spatna, ze s ni nemohu do ruznych krouzku a klubu maminek s detmi - i tam je dost netolerance - dcera trpi syndromem ADHD a to byste mely videt, jak jsou ostatni mamy zle... a presto ja jim nic takoveho ani nepreji, protoze by z takoveho ditka nervy v kyblu...
Plenky jsem kupovala papirove, protoze je to velika pomoc i pro matku a navic tim, ze nemusi vyvaret, pak stat hodiny u zehliciho prkna, muze dat vice sveho casu diteti. Samozrejme ve chvili, kdy by to dcerce nevyhovovalo, tak bych hledala jine reseni a o tom to vsechno proste je...
Kazda z nas jedna tak, jak si mysli, ze je pro jeji dite nejlepsi. Nektera chce rodit doma, tak at rodi doma, oduvodni si to svymi argumenty a je informovana o moznych rizicich, ale je to jeji rozhodnuti. Pokud ale nektera nemuze rodit doma a musi do nemocnice, chvali to ty, ktere doma rodit nechteji z tech a tech duvodu, a odsuzuji to ty, ktere jsou presvedceny, ze doma je to nejlepsi...
Diskuze ma byt proste takova, ze pokud nekdo napise nejaky svuj poznatek, nebo se chce zeptat, tak by lide meli odpovidat tim stylem, ze ano, to je dobre z toho a toho duvodu, naopak, ne to neni dobre, protoze to ci ono... pripadne dat vlastni zkusenost, ale rozhodne to neznamena, ze napriklad nejakou negativni zkusenost by mel zazit i ten, ktery vznesl dotaz, jen je informovan o tom, co by se pripadne mohlo stat... a to je u vseho...
Ja ac se proste neztotoznim s nekterymi nazory, tak je pro me proste smerodatne, ze mam krasnou zdravou (krom ADHD) dcerku, ktera se usmiva, obcas zaplace, kdyz neco nesmi atd. proste jako normalni dite...
a kdyz neco potrebuji zjistit, tak me zajimaji nazory pro a proti a ne hadky a presvedcovani, ze ta ci ona dela to ci ono rozhodne spatne, protoze ta druha to dela jinak...
mam dojem, ze jsme snad vsechny svepravne, takze muzeme mit nazor jakykoliv a navic zivot je i o tom, ze se muzeme poucit z vlastnich chyb... a pak sve zkusenosti muzeme SLUSNYM A DUSTOJNYM zpusobem predat nekomu dalsimu
Omlouvam se, mozna jsem psala prilis prekotne, tak snad je to alespon trosku srozumitelne, co jsem tim chtela naznacit...
 Petra 
  • 

Tak já článek asi chápu :-) 

(5.5.2008 0:05:03)
- tedy myslím si, že ano - nějak jsem nepochopila, proč se tu rozjela tak dramatická diskuse, zejména mezi zastánkyněmi porodů doma a v nemocnici, protože to podle mého nemá s původním článkem nic společného. Ani se nedomnívám, že by autorka psala něco o tom, jak jsou škodlivé různé diskuse (jak se tu v reakcích taky zmiňovalo a byla kvůli tomu napadána). Podle mě tam autorka pouze vyjádřila poznatek, ke kterému dospěla, a to, že se nastávající ani čerstvá matka nemá dát "zblbnout" různými debatami, ale vzít si z toho jen něco pro sebe a se zbytkem se netrápit. Gábi, chápu to??? :-)
Já teda taky čtu všechno možné i nemožné už od těhotenství (nyní jsou dceři dva roky) a je fakt, že jsem se dozvěděla spoustu potřebných a pro mě zajímavých věcí, ale stejně tak se mi (jako autorce asi taky) zdálo, že některé názory jsou opravdu matkám přímo podsouvány. Já jsem si tímto ovlivněním taky prošla - nechtěla jsem za žádnou cenu epidurál, abych dítěti neublížila. No nakonec mě na něj po 33 hodinách (do té doby neúspěšného) porodu přesvědčili. Jednak jako na jednu z metod, které napomohou otvírání, když kapačky pořád nic, jednak proto, že jsem podle lékaře už byla příliš vysílená na to, abych závěr porodu zvládla, a epidurál mně měl dodat potřebnou chvíli "odpočinku". Tak jsem svolila, ale měla kvůli tomu pak stejně nervy a výčitky, co když jsem to teď zvorala atd. No nestalo se samozřejmě nic, porod jsme nakonec zvládli dobře, malá byla a je zdravá, ale je fakt, že kdybych si nečetla, jak může být epidurál nebezpečný, tak bych si aspoň ušetřila nějaké nervy v závěru porodu.... Tož tak - od té doby taky přistupuju ke všem informacím s lehkým odstupem - to a to je dobré, fajn, když se mně to tak zadaří dělat, je to super, ale když z jakéhokoliv důvodu ne, tak se tím už nervovat nebudu. A o tom to asi bylo - aby ty matky, co zatím žádné zkušenosti nemají, nepropadly panice, když něco nejde přsně podle těch "jediných, zaručených a správných" rad.

Hezký den všem vyznavačkám porodům doma i v nemocnici, všem zastánkyním jednorázovek i látkovek, všem nákupčím bio i nebio potravin, vegeratiánům i masožroutům - zkrátka vám všem!
 kathyalp 


Re: Tak já článek asi chápu :-) 

(5.5.2008 9:13:50)
Ahojky, presne tak, Gabca se nezastava a ani nezatracuje zadnou skupinu, ale asi tim chtela rict, ze kazdy ma nejaky svuj nazor na tu nebo onu vec, ale nemusi ji za kazdou cenu vnucovat jinym a tim vyvolavat zbytecne hadky, diky kterym potom cela diskuze uplne postrada smysl. Proste at si kazdy podle sveho nejlepsiho vedomi, svedomi a take moznosti, pouziva latkove, papirove pleny, rodi doma nebo v nemocnici, kupuje normalni potraviny nebo bio... proste to je kazdeho vec, ale mam dojem, ze vsichni jsou lidi, tak snad neni treba urazet, napadat atd. ty, kteri maji jiny nazor. Jak rikam, pokud budu presvedcena o necem, ze je to dobre, reknu klady, treba i zapory a at si kazdy vybere... ale nebudu preci sve nazory vstepovat a vnucovat vehementne a jeste se kvuli tomu dohadovat, jsou uplne jine a dulezitejsi veci nez se hadat na netu...
 Blanka, Adámek 1,5 roku 
  • 

Moc hezký článek 

(5.5.2008 7:26:47)
Dobrý den,
autorce článku chci moc poděkovat, jak výstižně a moudře jej napsala.Naprosto s ní souhalsím. Myslím, že nejdůležitější ze všeho je spokojená mamminka,která dokáže bezpodmínečně milovat své dítě, radovat se s ním z každé maličkosti a spolu s ním objevovat tento svět. A když je spokojená maminka, tak je spokojené i dítě a pak i tatínek a společně tak vytvoří spokojenou a štastnou rodinu.Co víc si v životě přát než zdravou a fungující rodinu?
 PKa30 


Oslovení maminko u doktorů 

(24.2.2009 19:15:19)
Ahoj všem,
hodně mi vadí, když mě doktoři, ať už v porodnici nebo kdejaký specialista a zdravotní sestry v různých ambulancích, kam přijdu s dítětem, oslovují "Maminko". Jsem sama nebo to vadí i ostatním? Jsem přesvědčená, že oslovení "maminko" je degradující, nejsme přece ovce ve stádu, každá máme své jméno a doktoři, resp. sestry jsou líné si naše jména zapamatovat, je pro ně jednodužší říkat nám "maminko" a odvolávají se na to, že jsme přece maminkou dítěte, se kterým jdeme k lékaři. Lékaři taky neříkáme "Mladý pane", popř. "starý pane" nebo i třeba "panáčku" ¨:-)).
Těším se na vaše názory a rýpaly předem žádám, aby nenadávali...
 Majda pajda 
  • 

Re: Oslovení maminko u doktorů 

(24.2.2009 19:20:41)
Tak ho oslovuj panáčku, milostivý doktore... možná mu to dojde, že ti to tak vadí.Matko. :-)

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.