| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Předporodní kurs versus realita

 Celkem 101 názorů.
 Shayla a 3 kluci 


Co to bylo za kurz? 

(19.9.2007 9:33:53)
Lucko, a co to bylo za kurz? Ta rivalita tam samozrejme je, ale nema smysl z ni vytvorit napln kurzu :o( My chodili na predporodni kurz na Bulovku, tenkrat uz do bohuzel byvaleho CAPu, vedla to p.Dvorakova a bylo to super.
 Nasuada 


Re: Co to bylo za kurz? 

(19.9.2007 9:44:01)
Též se připojuji ke chvále předporodního kurzu paní Dvořákové. Slyšela jsem, že už na Bulovce není. Víte o tom někdo něco?
 Zuzana+Terezka 


Re: Co to bylo za kurz? 

(19.9.2007 9:47:38)
I mně se její předporodní kurz moc líbil a díky němu jsem se začala na porod opravdu těšit. Někde jsem si přečetla, že snad pracuje v Neratovicích. Zdravím, Zuzka
 Shayla a 3 kluci 


Re: Co to bylo za kurz? 

(20.9.2007 9:48:43)
Já se nedivím, že tam nezůstala, za té atmosféry, která tam panuje... Každý rozumný člověk udělá všechno proto, aby mohl dělat práci tak, jak je přesvědčený, že ji dělá dobře a tak jak ho to baví.
 Slunečnice 
  • 

Vybírejte dobře 

(19.9.2007 9:44:45)
Myslím,že je velice důležité,se kterou PA se v terénu potkáme.Osobně si však myslím,že je lepší navštěvovat kurs PA,která pracuje v porodnici na sále a je v obraze,než kurs,který vede PA,která odešla velmi dávno a nemá čerstvé informace,jen to,co vyčte na internetu.A taky pozor na "podnikatelky v porodnictví",ty jsou zvláště urputné a jejich informace často zavádějící...
 Katoun 


Re: Vybírejte dobře 

(19.9.2007 10:20:00)
Já jsem rodila dvakrát v Přerově (Olomoucký kraj. Jako zdravotník jsem neměla potřebu nějaké předporodní kurzy navštěvovat, protože jsem věděla, do čeho jdu. Před prvním porodem jsem se ale byla s manželem podívat v porodnici, která byla zrovna nově postavená, vybavená, ..., domluvila jsem si jednu návštěvu s porodní asistentkou p. Evou Jeremejkovou z agentury POMAD, které se účastnil i manžel, který měl jít k porodu. Návštěva u porodní asistentky byla pořádána právě za účelem, aby se manžel dostal do reality a opravdu si uvědomil, do čeho jde (je totiž dost velký suverén a pořád tvrdil, že porod, to nic není, zvládne to v pohodě, tak jsem chtěla, aby si trochu poopravil některé názory). Musím dodat, že se mnou absolvoval oba porody a za jeho přítomnost jsem byla velice vděčná. Byla jsem velice spokojena, s paní Jeremejkovou jsem se domluvila, že mě navštíví po porodu (na oddělení šestinedělí chodí běžně za maminkami a domlouvá se s nimi na dalších návštěvách). Navštívila mě pak i několikrát doma k ošetření hráze. To samé se opakovalo po druhém porodu. Doporučuji ji všem svým kamarádkám a známým, všechny s ní byly velice spokojené. Některé chodily i na její kurzy, cvičení, plavání. Organizuje pak i cvičení po porodu na balonech, ... Všechny jsme se shodly na tom, že je velká škoda, že zatím porodnice neumožňují si vzít s sebou k porodu "svoji" porodní asistentku zvenčí, z kurzů. Může jen doprovázet, ale nesmí vést samotný porod. Výběr předporodního kurzu je opravdu důležitý, zvláště pro prvorodičky. Jsou velice zvědavé (znám to z vlastní zkušenosti), nasávají všechny informace a je důležité, aby jim ty informace někdo správě utřídil a vyhodnotil, zbytečně je nepanikařil, ... Mezi porodnicemi a porodními agenturami panuje rivalita, ale ta by neměla dovolit, aby se jejím objektem stala právě nastávající maminka.
 Ctirad 
  • 

Re: Vybírejte dobře 

(20.9.2007 7:43:21)
Co to je "podnikatelka v porodnictví"? Porodní asistentka byla odjakživa samostatná živnost, až do příchodu komunistů.
 Slunečnice 
  • 

Re: Vybírejte dobře 

(20.9.2007 9:54:28)
Ctirade,podnikatelka v porodnictví je taková terénní porodní asistentka,která nejenže matkám napovídá samé hlouposti(porod nebolí a všichni v porodnici jsou hloupí,jen ona je ředitelka zeměkoule)ale ještě ke všemu se stará hlavně prodat kosmetiku,kterou ona preferuje pro maminky a miminka...Když se však matky na sále zeptají proč to nebo ono nechce,většinou odpoví:"Nevím,paní XY říkala,že..." Takové "dámy" pak škodí těm opravdu poctivýma svědomitým,které to s maminkou i jejím děťátkem myslí dobře a poctivě...
 Lizzie 


Re: Vybírejte dobře 

(20.9.2007 10:47:22)
Stručně řečeno, dámy, které chtějí na porodnictví (a svých klientkách) opravdu jen vydělat:-)
 eliska 
  • 

Re: Vybírejte dobře 

(5.10.2007 11:49:31)
A myslite tim nekoho konkretniho? Tahle obecna osoceni podle me dost skodi vsem ostatnim soukromym porodnim asistentkam, ktere to uz tak maji ve stavajicim systemu dost tezke.
 Naďa - dula 
  • 

příprava k porodu 

(19.9.2007 9:48:41)
Milá Lucko,
Váš příspěvek je pro mě naprosto aktuální a děkuju i za ostatní ženy, které si po přečtení budou hledat ty své kurzy na přípravu k porodu. Jako dula jsem připravovala své klientky přesně v tom duchu, po kterém voláte. Určitě nejde zatracovat či pouze preferovat ani jedno ani druhé. Jako lektorka předporodní přípravy právě otevírám kurzy přípravy na porod a rodičovství pro skupiny a chci je vést tak, aby si z nich lidé odnášeli pocit zklidnění, aby dostali informace všestranné, aby to nebyla pouze odpřednášená teorie... Důležité je také to, aby lektorka sama neměla za sebou své traumatické zážitky. Taková osoba se pak logicky snaží přes ty druhé zmírnit své pocity zklamání či křivdy (to platí o mnoha dalších profesích). Své kurzy provozuji sice dál od Prahy, ale při prohlídce některé z okolních porodnic se těhulky mohou dostat i do mých kurzů a ráda jim pomůžu vyladit se na porod podle jejich představ! Kdo chce více podrobností, najde je na www.dula.kvalitne.cz.
Přeju všem těhulkám klidné těhotenství, nalezení správného kurzu i porodnice a narození zdravých miminek v klidné atmosféře. Naďa
 HLA 
  • 

oxytocin 

(19.9.2007 9:58:27)
Abych pravdu řekla, tek poprvé "slyším", že se na Bulovce někomu líbilo :o) A ještě k tomu oxytocínu, možná ty stahy byly stejné s ním i bez, protože jsi měla oba porody rozjeté. Pokud jseš totálně zavřená a tvému tělu se rodit ještě nechce, ale je potřeba udělat indukce tak to rozdíl je. Ten kurz byl teda hustej, fakt podpora. Přeji hodně štěstí a zdravé dětičky :o))
 Nasuada 


Re: oxytocin 

(19.9.2007 10:10:05)
HLA, já jsem na Bulovku chodila na těhotenské cvičení (též p. Dvořáková), na předporodní kurz, do poradny (Byl tam takový příjemný mladý doktor, nejvíc mě dostalo když vytáhl dřevěné naslouchátko ve tvaru trychtýře a poslouchal bříško a taky když mě s lítostí oznamoval, že u nich rodit asi nebudu protože je to na spadnutí a oni mají ještě porodní sály zavřené kvůli malování - fakt jsem mu tu lítost věřila!!!!). Takže nakonec jsem tam nerodila.

 Kiara + 2 
  • 

Hezky řečeno 

(19.9.2007 10:22:40)
Tak přesně tenhle článek by si měly přečíst ty maminky, které tady nedávno diskutovaly nad výběrem porodnice..... On je porod opravdu o lidech a celkovém naladění a až potom teprve o místě. Domluva je možná i v klasických porodnicích a člověk se má umět přizpůsobit nově vzniklým podmínkám a ne jen tvrdošíjně lpět na svém vysněném porodním plánu, protože tak to chtěl přeci on a tak je to jedině přirozené.... Pak by se rodička nehroutila, když její vysněná porodnice zrovna nepřijímá a přijala by jako prostý fakt, že třeba bude rodit vyholená, ale šťastná.... Sama jsem rodila v klasické porodnici v Mladé Boleslavi a díky přístupu personálu to byl jeden z nejhezčích zážitků. Hned bych šla rodit znovu! Porodům zdar!
 Sylvie 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 10:55:01)
Pak by se rodička nehroutila, když její vysněná porodnice zrovna nepřijímá a přijala by jako prostý fakt, že třeba bude rodit vyholená, ale šťastná....

Aha, Kláro, tím chceš říct, že když se půjdu ke svojí oblíbené kadeřnici objednat, abych si u ní nechala udělat slavnostní účet - no, třeba na svatbu a zjistím, že ona má v té době době dovolenou, tak se nebudu hroutit, že se musím objednat k její kolegyni. A v roli nevěsty pak budu šťastná, protože jsem přijala jako prostý fakt, že mě její kolegyně sice místo svatebního účesu z dlouhých vlasů sjela strojkem dohola, ale co už, uši mi přitom neuřízla a vdám se i tak? No, děkuju pěkně :o)
-------------------
 Kiara + 2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:06:24)
Ne, jen srovnáváš nesrovnatelné. Jen jsem chtěla říct, že při porodu jsou věci podstatné a nepodstatné. No a vyholení a například podle mě patří k těm nepodstatným (když už pominu fakt, že většina ženských se stejně holí - a teď mě vy přírodní nekamenujte).... Na podstatných má smysl lpět, ale dle mého také jen do určité míry - když nestihnu dolet do Vrchlabí a budu rodit v porodnici po cestě, tak by mě tento fakt neměl natolik rozhodit, abych se zhroutila a rodila kvůli tomu mnoho hodin v bolestech... A mimochodem, ani ta jiná kadeřnice by nevěstu nevyholila, pokud by si to nevěsta nepřála.... A je nevěstin účes podstatný nebo nepodstatný....? :-)
 Líza 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:13:01)
No kadeřnice nevyholí, PA vyholí. PRO TEBE je vyholení nepodstatné, a co ostatní, může pro ně být podstatné? (BTW pro mě taky není podstatné, ale ctím právo jiných lidí na to, aby to měli jinak.)
 Kiara + 2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:43:36)
Tak teď jsem trochu mimo, nevím, co je to BTW...... No, ano, pro mě je holení nepodstatné, protože jsem prostě přizpůsobivá (do jisté míry) a proto jsem rodila v pohodě, i když vše taky nebylo tak, jak bych si to vysnila. Ale mám pocit, že zrovna v případě porodu i jinak pohodové a přizpůsobivé maminky se změní na bojovnice tvrdošíjně lpící na svých přesných porodních plánech a tím se vystresují, rodí se jim o to hůř, než kdyby si třeba řekly - no, tímhle se nebudu vyčerpávat, zkusím se domluvit a když to nepůjde, tak to prostě nepůjde... Stále mluvím o situaci, že maminka se dostane do jiné porodnice, než do jaké chtěla. Třeba nakonec zjistí, že se tam rodilo fajn (a třeba se i doma potom bude holit, neboť je to sexy!!! :-))
 Líza 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:48:38)
Bože, a zase dokola. Pro někoho to není sexy. Někdo to nechce ani vyzkoušet. Míč je na straně zdravotníků, aby nevnucovali zdravým, jenom těhotným rodícím, svoje zaběhlé rutiny, které nemají pořádné opodstatnění.
BTW (na internetu znamená mimochodem) rodí i ženy, které nejsou "přizpůsobivé". Nevím, proč by se měly někomu podřizovat ve věcech, které jsou skutečně ze zdravotního hlediska nepodstatné. Aby se zalíbily? Aby se pan doktor nezlobil?
 Sylvie 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:15:12)
Ale mám pocit, že zrovna v případě porodu i jinak pohodové a přizpůsobivé maminky se změní na bojovnice tvrdošíjně lpící na svých přesných porodních plánech a tím se vystresují, rodí se jim o to hůř, než kdyby si třeba řekly - no, tímhle se nebudu vyčerpávat, zkusím se domluvit a když to nepůjde, tak to prostě nepůjde...

Kiaro, jenže ono ne vždycky to jde "nebýt bojovnice" a z vlastní zkušenosti nemám pocit, že takový přístup by byl pro rodičku přínosem.

Za prvé jde o přesvědčení. Třeba já jsem přesvědčená, že dítě má nárok na to být s matkou a zrovna tak jsem přesvědčená, že mu to prospívá. Ať se to zdravotníkům líbí nebo ne, v porodnici budu bojovat za to, aby ZDRAVÉ novorozeně bylo se mnou a ne aby ho na iks hodin kamsi odnesli. Žádné zkusím se domluvit a když to nepůjde, tak to prostě nepůjde... v tomto případě neexistuje. Nebo u prvního porodu mi bylo hlady zle, tak jsem se napila čokolády z automatu a lékařka se mohla zbláznit, okamžitě mi zakazovala jíst, pít, chtěla mi napíchnout kapačku. Opět - v tomto přpadě neexistuje, že bych se podřídila. Kdybych nejedla nebo nepila přeslazené, protáčel by se mi žaludek a já nemám náladu v průběhu porodních stahů dávit žaludeční šťávy. Kdybych si nechala napíchnout kapačku, tak jednak si nejsem jista, jestli by mi to pomohlo uklidnit žaludek, ale zato jsem si jista, že V TOMTO PŘÍPADĚ by se jednalo o zbytečný zásah do porodu, který by s sebou mohl přinést potenciální další problémy - tak proč bych ho měla zbytečně podstupovat a riskovat?

Za druhé moje zkušenost je ta, že když jsem hned při příjmu narazila, tak jsem vypustila pro mne nepodstatné a zaměřila se jenom na to podstatné. Myslela jsem si, že je to dobrý nápad, nebudu bojově naladěný personál zbytečně dráždit. Chyba lávky, vůbec jsem si takovým přístupem nepomohla, pomohlo mi až to, když si na lékaře, s prominutím, otevřela ústa. Teprve tehdy zklapnul a nechal mě žít. Možná, MOŽNÁ, kdybych si trvala na všem, co jsem chtěla, tak by konflikt vyvrcholil dřív a já měla dřív klid na porod.

Jenže tohle člověk předem neví, jestli je lepší ustoupit z některých požadavků a doufat, že personál bude vstřícnější nebo jestli je lepší si pořádně dupnout hned na začátku, aby personál pochopil, že nejste ochotna s sebou nechat zametat :o/ Každoádně za ideál bych považovala takovou porodnici, kde si je personál vědom toho, že porodní sál není bojiště a rodička je svéprávná bytost s právem na rozhodování, takže ona pak nemusí ani taktizovat, ani bojovat, aby byl dodržen její porodní plán.

------------------------
 Kiara + 2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:27:13)
Jo, souhlasím, ale sama jsi tu napsala, že přes některé požadavky prostě "nejede vlak" (dítě u matky....) a o některých se dá diskutovat. A když už rodím v porodnici, kterou bych si za normálních okolností nevybrala a vím, že tam prostě porodím ať chci nebo ne, tak se budu soustředit na těch svých pár bodů, na kterých opravdu záleží a to ostatní prostě oželím. (Ono málokdy v životě jsou věci tak, jak by člověk chtěl...) Ale hlavně by mě tento fakt neměl tak rozhodit, že si ten porod přesto neužiju v pohodě. P.S. Je fakt, že osobně jsem žádnou strašnou zkušenost s lékaři naprodělala, ale to jsme pak zase u toho, co já ještě nepovažuji za strašné a jiní třeba ano.....
 Sylvie 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:56:44)
Ale hlavně by mě tento fakt neměl tak rozhodit, že si ten porod přesto neužiju v pohodě.

Aha, no to je ono. Já si svůj porodní plán prvotně nevymýšlím proto, abych si porod "užila v pohodě", ale protože jsem přesvědčená, že svým rozhodnutím eliminuji případné nežádoucí vlivy na zdraví dítěte i moje. Tedy já porodnice nevybírala podle nějakých kosmetických záležitostí, které bych oželela, ale podle věcí pro mne podstatných.

A ještě mě k tomu napadla další důležitá věc - abych mohla rodit v pohodě, musím vůči zdravotníkům cítit důvěru. To nutně neznamená, že musím souhlasit s jimi navrhovanou péčí nebo že oni musí být nadšením na větvi z péče, kterou jsem si zvolila já. To znamená, že oni mi nic nepodsouvají, nevnucují, nemanipulují mnou, abych si "dobrovolně" zvolila jejich postup ani žádným způsobem neironizují péči, kterou jsem si zvolila já, ale prostě ji respektují. A teď se dostáváme k jádru pudla - proč bych měla ustupovat od méně podstatných věcí? To se opravdu lékaři - profesionálové nedokáží přenést přes nějakou maličkost a respektovat moji volbu? Proč na ní tak lpí, že jsem to já, kdo by měl ustoupit - to NEDOKÁŽÍ vést porod jinak, než jak jsou nacvičeni? Jak jim tedy můžu důvěřovat, kdyby se NĚCO pokazilo a bylo potřeba zasáhnout, že pro ně bude prvotní, aby z problému ve zdraví vyšlo dítě a já a nebude jejich prvotním zájmem, aby se nedejbože neodchýlili od zvyklostí oddělení (i když můj problém by takový postup třeba ještě zhoršil)?

Jasně, svoje lékaře si vybírám tak, aby mi vyhovovali a pokud jsem od jedné pediatričky utekla :o) myslím, že jsme si oddechly obě (aspoň jsem měla pocit, že kartu mi předávala s nějakým příliš blaženým výrazem ve tváři ;o) ). V nemocnici nebo na pohotovosti si člověk lékaře předem nevybere, takže tam bývám shovívavější... i když musím zaťukat, zatím vždy bylo všechno OK a splavně jsem se domluvili, i když jsem zvolila jiný než navrhovaný postup. Proto mi přijde nepochopitelné, že zrovna porodnictví by měl být obor, kde se očekává, že svoje životní přesvědčení nechám doma a podřídím se životnímu přesvědčení lékař

-----------------
 Kočanská 


Souhlas se Sylvií 

(20.9.2007 20:36:31)
Sylvie, úplně s Vámi souhlasím i když si myslím, že to co píšete je pro většinu zde diskutujících žen těžko stravitelné. Myslím, že je to proto, že vztah pacient - lékař se stále nese v duchu mýtu, že lékař je neomylný a nedotknutelný. Z čehož vyplývá, že pacient prostě musí držet hubu a krok.
POZOR však i lékaři jsou lidé a mohou konkrétní situaci chybně vyhodnotit a prostě zvolit špatný postup. Je proto více než vhodné se zajímat a ptát se. Člověk přestože není lékař, může používat prostý selský rozum a pokud se mu něco nezdá nebo mu něco nedělá dobře (může to být třeba i příznak špatné léčby) , tak by se měl ozvat (někdy si tím může zachránit i zdraví).
V porodnictví je to o to pikantnější, že normálně probíhající těhotenství a porod nejsou nemoci a tudíž lékaři je neléčí. Můj selský rozum mi tudíž radí, že při porodu má být někdo, kdo je znalý věci a pomůže - to je pro mě porodní bába. Zásahy do dobře postupujícího porodu jsou podlě mě vždycky ke škodě všech zůčastněných. Nepříjemný zásah může pro někoho být i oholení, klystýr, zákaz jídla a pití. Tyhle věci mohou spoustu lidí rozhodit už na začátku porodu tak, že se prostě normální porod vůbec nerozběhne. Příroda to prostě zařídila tak, že dítě je třeba přivést do bezpečného prostředí a pokud se žena necítí bezpečně, tělu se prostě rodit nechce.
Zatím mám za sebou jeden porod - to jen pro ty, kteří by si ťukali na hlavu a říkali, no jo zase jedna co nerodila...
 eliska 
  • 

Souhlas se Sylvii 

(5.10.2007 12:03:09)
...presne tak, svoje predstavy o porodu si delam ne kvuli vlastnimu pohodli, ale kvuli tomu, ze verim, ze je pro me a pro moje dite nejlepsi, kdyz budu behem porodu pit jak potrebuju, kdyz budu mit behem porodu pocit bezpeci a soukromi, a nebudu zbytecne rusena treba tim, ze z mistnosti, kde travim prvni dobu porodni, se do sprchy a vany dostanu jedine pres rusnou cast porodnice, kam chodi do poradny a na monitor tehotne, a taky kdyz si sama zvolim polohu, ve ktere se moje dite narodi, a budu tlacit tak, jak potrebuju. Konkretne tyhle posledni body jsou kamenem urazu vetsiny porodnic, praktikuje se porod na zadech nebo v polosede, ktery zmensuje prostor v panvi a dite ma tak tezsi cestu na svet (schvalne, polozte si vestoje jednu ruku na stydkou kost a druhou na kostrc, nejdriv se hodne zaklonte a pak predklonte, a uvidite, jaky bude pritom rozdil ve vzdalenosti mezi vasimi dlanemi...), a rutinni rizene tlaceni - protoze se musi prekonavat gravitace; oboji pritom muze zhorsit prisun kysliku pro dite. Kdyz jsem se v mnoha porodnicich ve svem okoli (zapad strednich Cech) ptala, jestli se u nich da rodit jinak nez klasicky na luzku, rekli mi skoro vsude, ze komu to nevyhovuje, ma jit jinam. Na vysvetlenou mi v jedne porodnici vrchni sestra rekla, ze od jedne porodni asistentky slysela, ze porod na stolicce je pry strasny... cekala jsem popis hruz na strane rodicky, a dozvedela se, ze tu porodni asistentku pry pak hrozne bolela zada a kolena, jak se k rodicce ohybala. Nezlobte se na me, ale zrovna tyhle praktiky jsou zjevne skodlive a pritom vymyslene tak, aby vyhovovaly hlavne personalu, ne rodickam a detem. Doporucuju vsem, co se o to zajimaji, prostudovat si doporuceni pro peci o zdrave zeny pri normalnim porodu - hodne novych odkazu je ted na hlavni strance www.aperio.cz.
 Insula 


Re: Hezky řečeno 

(23.9.2007 20:17:21)
Kairo, je vidět, že jsi rozumná žena. On ten porod nemusí vždycky probíhat tak, jak si rodička představuje (i za předpokladu, že rodí tam, kde si přála). A potom už vidím, jak rodička trvá na svém přirozeném porodu i přes to, že je dítě třeba v krizi. Ale ona lékařům nevěří a tvrdošíně si trvá na svém. Má přece porodní plán, ne?
 Slunečnice 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:52:32)
Pravda je vždy někde uprostřed.Pokud chci aby se mnou personál v porodnici jednal jako se sobě rovným partnerem,musím taky ovládat umění kompromisu.Jedině tak se dá někam dojít...Spousta postupů má svůj význam,některé jsou žádoucí=klystýr prohřívá mj.dělohu zezadu a může ulevit od křížových bolestí.Navíc osobně bych si nepřála,aby se moje dítko narodilo do mé vlastní stolice.Pokud jde o holení-není z hygienických důvodů nic horšího,než očistky v ochlupení.Navíc nevím jak kdo,ale já se vyholuji naprosto běžně,takže mi to nepříjde vůbec divné.V případě,že by porod nepostupoval,tak na císaře se matka stejně musí oholit=desinfekce operační rány...Doba se změnila,ne všechno co se s námi v porodnici děje je zlé...
 PajaMM 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:58:32)
Slunecnice,

ani u klystyru ani u holeni neni prokazana jejich kladny vliv, nekdy spise naopak. Proto si o tom ma rodicka rozhodnout sama, zda je chce nebo nechce.

Ocistky v ochlupeni - no snad se myjeme, ne, takze to bych sem nezatahovala.
O klystyru a diteti narozenem do stolice matky - to uz se tu probiralo taky mnohokrat, naopak u klystyru je riziko toho, ze unikne tekuta stolice naredena vodou a do toho se dite narodi - vetsi.

Ale to vsechno uz se tu probiralo mockrat. Proste jde o to, aby si rodicka mohla vybrat, aby s ni bylo jednano jako se svepravnym clovekem, aby ji ani jejimu diteti nebylo delano neco, co neni nutne a navic si nepreje, atd. atd. atd. ...Neni nutne se tu dohadovat, ktera procedura je a neni spravna, jestli se da nebo neda vydrzet...
 Kiara + 2  
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:05:29)
My se tu nebavíme o procedurách a není pochyb, že by si rodička neměla vybírat.... bavíme se tu o tom, jak se rodička zachová v případě, že si vybrat nemůže...
 PajaMM 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:09:45)
Ale jde o to, proc si vybrat nemuze...pokud to nedovoluje nejaka komplikace, pak to neni treba resit a kazda rozumna rodicka to zvladne a pochopi. Ovsem pokud to je jen proto, ze se to v dane porodnici jen nedela a to uz z jakehokoli duvodu - vetsinou zvyk - tak pak je to spatne a musi se to zmenit.
 Kiara + 2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:18:58)
Jo, souhlas, ale o tom tahle diskuze není.... Mám pořád pocit že já o koze a vy o voze.... Bavím se o situaci, ve které rodička právě je, kterou momentálně změnit nelze a přesto lze porodit pěkně.
 PajaMM 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:21:44)
A co zmenit nelze?
 Kiara 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:27:43)
Změnit nelze, že už je rodička v dané porodnici a tam ji k něčemu nutí.. bla bla bla, přečtěte si mé ostatní příspěvky, je to pořád dokola.
 PajaMM 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:38:49)
Ja to cetla, ctu vas od zacatku. A znova opakuji, ze rodicku nemaji v porodnici k nicemu nutit, pokud to nevyzaduje nejaka komplikace nebo zdravotni stav. A pokud se tomu rodicka podridi a necha si se sebou udelat, co budou chtit oni, nase porodnictvi se nezmeni....
 Kiara + 2  
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 16:23:35)
Ale s tím já přeci taky souhlasím už od začátku. Ale v momentě, kdy už rodíte žádnou revoluci v porodnictví neuděláte. Ale já tady celou dobu diskutuji o něčem trochu jiném...
 Kiara + 2  
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 16:23:50)
Ale s tím já přeci taky souhlasím už od začátku. Ale v momentě, kdy už rodíte žádnou revoluci v porodnictví neuděláte. Ale já tady celou dobu diskutuji o něčem trochu jiném...
 PajaMM 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 17:04:12)
No vidite, ja si celou dobu myslela, ze jde hlavne o to, aby rodicky zadnou revoluci v porodnictvi delat nemusely...aby se k nim vsude chovaly tak, jak maji, slibuji, atd....aby se dalo na vsem domluvit, o vsem diskutovat...
 Nasuada 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:11:27)
Slunečnice, já jsem to nepochopila - co je tak strašného na očistcích v ochlupení? Já se holit prostě nechci, není mi to příjemné. Při porodu jsem to vzala jako fakt, který pro mě není tak důležitý - čili žádný hysterický přístup. Očistky v ochlupení se prostě umejou stejně jako na kůži bez chlupů ne?
Ad klystýr - to je právě ten "problém", že někomu udělá dobře, ale někomu zle (můj případ) a dopředu to nikdo neví. Zato teď už to o sobě vím a nechci ho. Dítě se do žádných fekálii neporodí, protože zatímco stolice dopadne na podložku a je decentně uklizena tak dítě obvykle na podložku nedopadá a proto se se stolicí nemůže potkat. Ono by se to dalo řešit i jinak, třeba kalhotkami s vystříhnutou dírou v rozkroku, které by případnou stolici zachytili v případě, že žena rodí v jiné poloze než na gynekologickém křesle (docela mě ta představa rozesmála:-D, myslíte, že je to zcela zcestné????). Ad gynekologické křeslo - není tam nějaký otvor na to určený, kterým by stolice mohla propadnout do dole připravené nádoby? Já si nevšimla. Jenom mi jednou tchýně vyprávěla o tom jak její známá rodila v zahraničí a tam to tak měli vyřešené. Toť tedy můj náhled na věc. Jediné co je pro mě na stolici při porodu vlastně nepříjemné, je to že na mě kouká několik zcela cizích lidí (u mě 5) a navíc můj partner. A nepříjemné to bude pro personál samozřejmě, mě taky není dvakrát přijemné praní po..... plenky. Jenže zatímco ti jedna PA řekne žádný problém, k porodu to patří, tak jiná nakrčí nos a roznese tě po celé porodnici jako špindíru.
 PajaMM 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:15:20)
Katko,
ahojky. Souhlasim.
A navic pravdepodobnost, ze se pri porodu po...., je mala, protoze vetsina rodicek se prirozene vyprazdni pred porodem....
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(22.9.2007 15:20:25)
Klystýr jsem měla při obou porodech, ale od křížových bolestí mi nepomohl ani jednou. Nevyholuji se, ale pokud bych tak činila, pak rozhodně v soukromí. Vůbec mě netěší někomu cizímu ukazovat přirození, a to za žádných podmínek. Vyholování a další procedůry vnímám jako potupné prostředky prováděné také kvůli zlomení sebemenšího ženina odporu, a možná také proto jsou předmětem mnoha vášnivých sporů.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(27.9.2007 15:53:53)
Kiaro, to je teda ale fakt demagogie, co tu píšeš. Diskuse o holení tu byla před pár týdny... ale budiž, klidně to zopakuji: byla jsem šťastná jak blecha, že jsem u druhého a třetího porodu holená nebyla, protože mne dorůstání ochlupení v intimních partiích neskutečně bolí (zvláště, když je do toho ještě komplikované šití), chloupky mi zarůstají a vzniká tam i možnost infekce. Takže houby že jsi přizpůsobivá a pohodová - prostě máš jen jiný chlupy!
 Nasuada 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:24:01)
Sylvie, chápu co jsi tím chtěla říci. To vyholení se jeví opravdu jako prkotina, ale spíš jde o celkový přístup. On je velký rozdíl mezi tím, když ti PA řekne: "teď tady tatínka hodinu nechci, protože vás budu holit a dávat vám klystýr" (osobní zkušenost a naprosto přesná interpretace) a když ti třeba řekne: "my tady maminky obvykle holíme v okolí hráze (dodnes nechápu proč mě oholili celou:-D), je to pak pro nás praktičtější při případném nástřihu, ale nechci vám to vnucovat, není to tak podstatné". To se pak myslím člověk uklidní vstřícným přístupem a může lépe třídit mezi tím co pro něj podstatné je a není a nebýt naježený a ostražitý kvůli každému slovu a pohybu PA nebo lékaře.
 Kiara + 2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:28:51)
Ano, jak říkáš "naježený a ostražitý", tak přesně když s tímto přístupem přijdeš, tak si s lékařem jistě dobře porozumíš... Přistupujme proboha optimisticky i tam, kde to není podle našeho....
 Nasuada 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:43:53)
Klairo, použila jsi z mého příspěvku přesně to co mi stalo nikoliv při příjezdu do porodnice, ale až po určité době tam strávené. A v tom je ten rozdíl.
 Kiara + 2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 11:54:05)
No, holení se pokud vím provádí při příjmu... Ale to je jedno, jen mám pocit, že někdo se prostě naježí v situaci, která by druhého třeba nerozhodila. A které mamince se pak bude rodit líp?
 Nasuada 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:41:07)
Klairo, nejdřív byl monitor a vyplňování dotazníků, první vyšetření lékařkou. Teprve pak byl nástup na procedůry typu holení a klystýr. Proto jsem psala o naježení se až po nějaké době, protože teprve pak jsem zjistila, že ono důležité "dohodnout se" tady platit nebude.
Které mamince se rodí nejlíp? Té která se do porodnice nebojí a nemusí bojovat s personálem (zač je nutné bojovat s personálem tady velmi dobře popsala Sylvie). Té, která se může v klidu soustředit na miminko a na sebe. No a abych byla objektivní, někdy se to může i přesto zkomplikovat.
Víš Klairo, já asi chápu co chceš naznačit. Že prvorodičky někdy mívají zkreslené představy. Já se klidně přiznám, patřila jsem k nim. A přesto - můj porodní plán měl pouhé čtyři položky, z nichž jen jedna byla pro mě doopravdy důležitá. Na všem ostatním jsem byla připravená se dohodnout a ustoupit. Jenže já se ten porodní plán bála jenom vytáhnout z tašky - a to je to co bylo na té porodnici špatně. Chápeš?
 Kiara +2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:54:20)
Jo, já tu neobhajuju, jak to chodí v některých porodnicích, je určitě špatné, že se maminka bojí vytáhnout porodní plán. Ale ta situace přesto nastala - a co teď? Dokázala jsi i přesto porodit v pohodě? Jediné, co celou diskuzí chci říct je, aby se maminky nedaly totálně rozhodit tím, že něco nebude po jejich - že třeba NIC nebude po jejich - a snažily se být uvnitř klidné. Stres jim při porodu nepomůže....
 Nasuada 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 13:23:40)
Ano, rodila jsem v pohodě. Jak už jsem řekla, byla pro mě důležitá jen jediná věc - porodnice ji ve své prezentaci garantovala jako možnost se domluvit. Bohužel, já se domluvit chtěla, ale personál ne. Zvolili taktiku "ale my máme ty zkušenosti". Dneska bych řekla houby zkušenosti, vy očividně ty zkušenosti vůbec nemáte, nabízíte něco co vlastně vůbec dělat nechcete, vybaveni na to nejste a hřešíte na to, že se nikdo neozve, že to nikdo chtít nebude a kdyžtak ho spacifikujete, bude to jak chci já. Tenkrát jsem podlehla jejich zkušenostem a byla z toho deprese jako bejk (pro spisovné býk). Dneska už vím, že jsem to buď měla řešit ihned a nebo po určité době s odstupem (což jsem sice řešila,ale výsledek byl neslaný, nemastný) protože nakonec to samozřejmě odnesl ten nejnevinější:-(, což je v každém případě špatně.
 ClaireD 


Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:54:47)
Holky, tyhle debaty se vždycky stočí k jednomu a tomu samému. Já jsem přesvědčená, že jde o ten první zážitek... o tu nemocnici, kde jsme si to hezké a nebo nehezké prožili. Porod je dost drsnej sám o sobě, to mi nikdo nevymluví, ale přesto si ho chceme užít, a těšíme se na něj, a zároveň se všechny bojíme... A hrozně záleží na těch, kteří jsou kolem. Když tu čtu některé ze zkušeností vás ostatních, tak zírám... Holení a klystýr? Manžel pryč? Já rodila v maličký porodnici, bylo nás tam v té době asi šest maminek. Rodila jsem kompletně nepřirozeně - stahy trvaly dlouho, předtím jsem dlouho ležela, problém s placentou, vodu mi píchali, oxytocin mi dali, holení proběhlo, klystýr proběhl, po porodu revize kvůli potrhané placentě, dítě mi sebrali protože při nefunkční placentě bylo podvyživené a hublo v bříšku...
HRŮZA. Jedním slovem. Ale všichni na mě byli hrozně hrozně hodní. PA mi přinesla na co jsem si vzpoměla, zapálila mi aromalampičku, přinesla teplý čaj, manželovi svačinu, nabízela míč, vanu, sprchu, všechno co bylo k dispozici. Nabídla epidurál, ale dál o něm nemluvila. Nechala nás s manželem spolu, holil mě on, místo klystýru jsem mohla použít YAL, všechno se mnou konzultovali. Až když jsem po porodu začala krvácet a bylo nutné udělat revizi, přestal být čas na vysvětlování.
Myslím, že na tom, jací lidé byli kolem nás v tuhle chvíli, a na tom, jak se k nám chovali, záleží nejvíc.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Hezky řečeno 

(20.9.2007 19:28:45)
Pro mě osobně je mnohem důležitější přístup zdravotníků, než co všechno se mnou provedou. Tedy není mi to úplně jedno, co mi udělají, ale holení nebo klystýr bych fakt neřešila. Já rodila ve velké porodnici, která má perfektní přístup k rodičkám. Rozhodnutí o klistýru i holení nechali na mě. Porod nakonec skončil kleštěma, ale i tak na něj strašně ráda vzpomínám. Měla jsem u něj totiž super PA a ještě lepšího lékaře. Tolik empatie, kolik se mi dostalo jsem vůbec nečekala.
 Kiara +2 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:54:47)
Jo, já tu neobhajuju, jak to chodí v některých porodnicích, je určitě špatné, že se maminka bojí vytáhnout porodní plán. Ale ta situace přesto nastala - a co teď? Dokázala jsi i přesto porodit v pohodě? Jediné, co celou diskuzí chci říct je, aby se maminky nedaly totálně rozhodit tím, že něco nebude po jejich - že třeba NIC nebude po jejich - a snažily se být uvnitř klidné. Stres jim při porodu nepomůže....
 Kiara 
  • 

Re: Hezky řečeno 

(19.9.2007 12:58:09)
omlouvám se za 2x vložený příspěvek, nějak mi to tu blbne....
 Lenča 
  • 

Re: Moc díky za super článek, 

(5.4.2009 22:30:48)
konečně něco, co mě trochu uklidnilo:).Povzbudila jste mě s tím milým chováním personálu.Do porodního kurzu sice nechodím,myslím si, že nějaké porodní plány jsou na nic.Stejně pak u každého probíhá porod jinak a myslím si, že doktoři vědí nejlíp co v které situaci dělat.Což neznamená, že by se člověk neměl dopředu informovat o různých možnostech a konzultovat průběh porodu s lékařem či asistentkou a pokud to jde tak mít možnost některé věci ovlivnit.Mám spíš obavy z lidského přístupu personálu, než co se týká odbornosti.Zažila jsem totiž ve většině případů neosobní jednání, kdy jsem měla pocit, že obtěžuju či zdržuju a že mají člověka za pitomce, který ničemu nerozumí a tudíž nemá smysl se s ním moc párat.Mám termín porodu za tři týdny a jediné čeho se bojím je právě chování doktorů a sester protože s ním nemám moc dobré zkušenosti.Na bolest jsem celkem zvyklá a říkám si, že když to vydržely všechny ostatní maminy tak snad já taky.
 HLA 
  • 

Re: oxytocin 

(19.9.2007 10:51:14)
Přeci jsme nic špatného neřekla, jen že neznám nikoho v okolí, kdo by byl s Bulovkou spokojený. Určitě se někdo najde. Bydlíme kousíček od Bulovky, ale nerodila jsem tam. Jednou jsem tam byla na pohotovosti, začala jsem trošku krvácet a přístup pana doktora nebyl zrovna fajn. Asi jsem ho vyrušila u filmu :o)) Chodila jsem na kontroly do Medy a tam jsem byla spokojená. Samozřejmě, že záleží na lidech. Všude se dá narazit na nějakého...... Kamarádka má s Bulovkou dost hroznou zkušenost. Šla na ultrazvuk a tam jí pan doktor řekl, že je to mimoděložní, že musí ráno přijít na zákrok. Brečela jak blázen, protože se o miminko snažili 15 let. Druhý den nastoupila na Bulovku, byl tam jiný lékař, udělal kontrolní ultazvuk a řekl, že je všechno v pořádku :o). Teď už má 4letého chlapečka :o))
 Nasuada 


Re: oxytocin 

(19.9.2007 11:06:24)
No vždyť já proti tvému příspěvku nic nemám:-D. Jen jsem reagovala a chtěla vysvětlit proč jsem byla spokojená.

Trochu fatální chyba ne?! Ani se mi nechce věřit, že studovaný lékař by něco takového mohl splést. Chápu lékaře jako lidi co tu chybu taky můžou udělat, bohužel v jejich povolání to může mít nedozírné následky. Ani se mi nechce říkat "tak hlavně, že to dobře dopadlo ne?" - znělo by to falešně.
 HLA 
  • 

Re: oxytocin 

(19.9.2007 11:19:35)
Promiň, asi jem to blbě pochopila. To je nevýhoda diskuzí :o(( Ještě, že jí poslal domu, i když to jsem taky nechápala. Byla to hrůza, když mi to říkala. Já byla taky těhule, nevěděla jsem co jí mám říct. Měli hrozné problémy než otěhotněla. Naštěstí to dopadlo dobře. Nikomu to nepřeju.
 Fi 


Re: Bulovka 

(24.9.2007 0:04:10)
HLA, taky potvrzuju dobre zkusenosti s Bulovkou. Mily a ochotny personal, na vsem se dalo domluvit, nemam si nac stezovat.

A jinak terminy jako "prirozeny porod", "uzit si porod"... to je vsechno sice fajn, ale ja davam duraz na zdravi ditete. Zalezi na tom, jak porod zvlada take ono, nejen my. A ja osobne bych si neverila tolik, ze poznam, jestli se behem porodu memu drobeckovi dari dobre. Trochu oxitocinu mi na zaver taky pichli, aby mala byla rychleji venku, manzel mi pak rikal, ze ji uz dost klesal tep. No boze, mne trocha hormonu necini problem, hlavne kdyz to pomuze memu diteti ne? :)
 Blanka+Adámek 


Re: Bulovka 

(19.9.2007 21:52:00)
"Abych pravdu řekla, tek poprvé "slyším", že se na Bulovce někomu líbilo :o)"

HLA, tak tady to mas podruhy. Me se na Bulovce taky moc libilo a jestli budu jeste nekdy rodit, tak rozhodne znova tam.
 Lucka, Martínek17m+bříško 
  • 

Re: oxytocin 

(30.1.2008 17:29:06)
já byla na Bulovce nadmíru spokojená, za chvilku se tam chystám zas. podle mě nejvíc kritizují ti, kteří tam nebyli. mě by zas nikdo nedostal k apolináři nebo do podolí, a to jsem dost náročná :o)
 Nasuada 


Co se mě líbilo na předporodním kurzu? 

(19.9.2007 10:38:17)
Ještě si neodpusím "názoreček" - na předporodním kurzu se mi líbilo, že mě optimisticky naladil a zároveň připravil, že já si musím řící co chci. V porodnici existuje určitý standard a pokud chci něco jiného je třeba aby to personál věděl, protože mi do duše nevidí. Praktický příklad: pro mě bylo na celém porodu to nejdůležitější aby mi miminko nikam neodnášeli. Zeptala jsem se tedy paní Dvořákové jak se to u nich dělá a ona mi řekla, že to záleží na dohodě. Takže jsem měla dojem, že se prostě normálně dohodnu na tom co je pro mě důležité a to ostatní nechám na nich a je to. Žádné strachy a obavy. A ve své optimistické náladě jsem si myslela, že to tak bude všude.

Nevím jestli to tak na Bulovce fungovalo (funguje), ale všude to tak rozhodně není, jak jsem měla možnost se záhy přesvědčit jinde. Já už bych se dneska dopředu ujistila, že mnou vybraná porodnice nemá problém s komunikací mezi personálem a rodičkou. A taky je fakt, že už nahlížím opatrněji i na to "nechám to na nich". Chápu, že když jde o vteřiny tak na nějaké ptaní není čas, ale když o vteřiny nejde (a u mého porodu rozhodně nešlo) tak bych očekávala alespoň informaci o tom co budou dělat a ne, že se budu muset mezi stahy, kdy mám spíš odpočívat, ještě pídit po informacích o provedení nástřihu, co je to "ono" ve stříkačce kterou mi píchli atp. Reya 
  • 

Článek se mi líbí 

(19.9.2007 10:56:41)
protoze rekl nahlas něco, ceho jsem si uz sama vsimla prave diky diskuzim na tomto serveru: nekdy (mozna i v dobrem umyslu) jsou budouci maminky predem negativne naprogramovany proti lekarum nebo obecne porodnici. Je pravda, ze chovani nekterych lekaru (a zdaleka ne jenom porodniku), je kolikrat otresne, ale nekdy zase chapu, ze kdyz k nim prijde vyslovene adrenalinove nabuzena mamina nebo jen jakykoli jiny urputny pacient, tak kolikrat vznikne i naprosto zbytecny a dopredu vyhroceny konflikt.
A nechci porod nijak shazovat, ale porad se mi zda, ze nektere budouci maminy (casto prave takove ty hodne "urputne") jsou tak trochu do sebe zahledene a cekajici od porodu buhvico, a kdyz to nedostanou, jsou strasne ukrivdene a pak horlive pisou kriticke a srdceryvne clanky na internetu (neznam bohuzel zadne, ktere šly, podle me, jedinou trochu ucinnou cestou stiznosti vedoucimu zdravotnickemu zarizeni a nasledne pripadne jeho zrizovateli). Nejak zapomněly, ze porod a narozeni je v podstate radostna udalost a k nejakym nestestim nedochazi zase tak casto. Ale vezmete si, jak se musi citit clovek, ktery jde do nemocnice s prognozou, ze ma nevylecitelnou nemoc a v lepsi pripade to vubec prezije (i kdyz jako mrzak). Takovych je proste mnohem vice a u nich mnohem vic chapu, kdyby byli nastvani, jakoze nebyvali nastvani kvuli takovym (z meho pohledu) prkotinam jako holeni nebo klystyr.
 Líza 


Re: Článek se mi líbí 

(19.9.2007 10:59:34)
Jestli ono to není o tom, že právě ta těhotná není nemocná a proto má trochu jiný pohled na zbytečnou a obtěžující rutinu zdravotníků, než ten vyděšený chudák, kterému odoperovali nádor a čeká na výsledky histologie... a proto je vděčný už jen za to, že mu tam daj postel.
 Reya 
  • 

Re: Článek se mi líbí 

(19.9.2007 11:13:56)
Máš pravdu. Ale jen bych chtěla dodat, že právě žádná rodička neví (nemůže zaručit), že její porod bude probíhat bez komplikací. Proto asi taky nemocnice existují. Je pravda, že je to vlastně taková prevence, protože odrodit by klidně leckterá zvládla i doma sama bez pomoci lékařů. Jenže jakmile ty komplikace nastanou, tak lékaře potřebujeme. Ale být proti nim pak hned zaujatá a negativní, dívat se na ně jako na zlé vlky, to asi ne. Jak jsem psala, často se chovají hnusně, ale trochu vděčnosti a nadhledu by neškodilo.
 Líza 


Re: Článek se mi líbí 

(19.9.2007 11:21:49)
No ale jsme zpátky u toho. Jistě je špatně, pokud rodiča přijde negativně předprogramovaná, ale stejně tak je špatně, pokud k ní přistupují jako k tomu nemocnému, kterýmu by trochu vděčnosti neškodilo, vždyť ho nikdo na nože nebere, tak co vyvádí. Ovšem na rozdíl od té rodičky, jsou zdravotníci profesionálové, takže oni jako první by se měli chytit za nos a začít měnit přístup...
 Reya 
  • 

Re: Článek se mi líbí 

(19.9.2007 12:38:02)
Víš, ono je to těžké. Když se člověk podívá do historie, a pro ukázku úplně stačí česká historie, na to, kolik žen umíralo u porodu... A ta smrt si nevybírala (viz manželky Karla IV. nebo Jindřicha VIII.), tak chápu, že někde ten původ těhotná=nemocná musel vzniknout. Hodně problémů si opravdu zavařili sami lékaři - viz epidemie tzv. "horečky omladnic", což byla vlastně prachobyčejná sepse. Ten problém je na obou stranách. Nechci mlet pořád dokola, jen si myslím, že ten stav, jaký dnes je, opravdu je výsledkem dobré lékařské péče, která je všem dostupná. Ženy ze zemí třetího světa by naše porodnice braly všemi deseti, protože k nim se kolikrát péče ani nedostane, i když ji potřebují. Jsme prostě trochu zpovykaní a nevážíme si tak úplně toho, co máme. Stále však s Tebou souhlasím v tom smyslu, že někdy lékaři vnucují něco, co není nutné, nebo naopak zanedbají něco důležitého. Nejsou to bozi, jsou to jen lidé, a vedle kritiky jim právě patří i ta vděčnost, což je to, co jsem chtěla říct a na čem se určitě shodneme. Spíš mě dnes mrzí, že existuje málo opravdu účinných prostředků, jak se bránit proti špatně poskytnuté lékařské péči. Jak jsem psala o stížnostech, nejsou sice k ničemu, ale často se člověk setká s tím, že lékař /soukromý/ žádného nadřízeného nebo zřizovatele nemá. Navíc stížnost je stížnost, není to správní řízení, a tudíž výsledek stížnosti není napadnutelný ve správním soudnictví. Nejsem zastánce nesmyslných žalob, ale myslím si, že teprve v momentě, kdy se lidi začnou "soudit o prachy", o náhrady škody, atp. teprve doktorům docvakne, jak se mají chovat.
 Jana roční eliška 
  • 

dobry kurz 

(19.9.2007 11:03:36)
Ja byla na kurzu v baby clubu Kenny a musim rict, ze jsem byla mile prekvapena.I kdyz me muj prakticky lekar odrazoval, nelituji, ze jsem se pro ne rozhodla.Hlavne knizka, Nezna naruc rodicu mi ohromne pomohla v zacatcich.Vrele doporucuji.
 Nasuada 


Re: dobry kurz 

(19.9.2007 11:14:24)
Knížku též doporučuji:-D. Jenom se mi nelíbí metoda jak dávat dítě spát, ale to není předmětem této diskuze.

K manipulaci s miminkem - minulý pátek jsem byla svědkem videa z porodnice z Třebíče. Dětská sestra tam to novorozené miminko prostě zatáhla za jednu nohu aby si ho dostala blíž ke kraji stolu a mohla ho pohodlněji vzít na ruku. Paní Kiedroňová by asi omdlela. Opravdu bych takové zacházení s novorozencem od profesionálky nečekala.
 Kudlanka 


Re: dobry kurz 

(19.9.2007 11:36:41)
Nás porodní asistentka (z vybrané porodnice) na kurzu přímo upozornila na knížku paní Kiedroňové a a rovnou nám řekla, ať se proboha nesnažíme okoukat manipulaci s miminkem od sestřiček. Pravda je, že se s nima moc nemažou. Knížka nám hodně pomohla a ještě víc nácvik v kurzu, protože některé přehmaty by bez přípravy byly asi těžké.
 Nasuada 


Re: dobry kurz 

(19.9.2007 11:46:05)
Kudlanko, máš pravdu, já jsem dlouho ani podle popisů a obrázku nemohla pochopit klubíčko. No a pak jsem ho jednou viděla u jiné maminky v čekárně u doktora a najednou to bylo úplně jednoduché. Při případném příštím těhotenství půjdu i na kurz.
 Kač. ♀ + ♂ 


Předporodní kurz co mi změnil život :-) 

(19.9.2007 11:21:31)
Když jsme byla těhotná tak jsme měla představu o porodu jako o neskutečné hrůze, jak nesvéprávná ležím přivázaná na koze a v zeleně vykachličkovaném sále kde na mě všichni křičí. Aby ne tohle jsme poslouchala třicet let od mojí mámy protože takhle jsme přišla a svět! V noci jsme pomalu hrůzou nespala a nevěděla jsme co budu dělat protože tohle prostě nevydržím a hlavně nevydržím že na mě někdo bude hnusnej.
Až na předporodním kurzu jsme zjistila že porod (ač bolí) nemusí být hrůza a že to vše může klidný a pohodový proces na jehož konci vás čeká vaše miminko. Co pro mě byl nejpodstatnější našel se někdo kdo mě poslouchal, poslouchal moje těhotenská trápení, strach a obavy. A hlavně někdo kdo je chápal. Manžel mě sice poslouchal ale nechápal. Nebudu lhát když řeknu že to byl balzám na duši. NAkonec jsme se na porod svým způsobem těšila a hlavě jsme byla zvědavá jestli to tak bude. A nakonec jsme zažila nejúžasnějších 7 týdnů ve svém životě. Nikdy jsme nebyla tak klidná a vyrovnaná jako před porodem.
A porod nakonec byl stejně tak klidný a pohodový jak jsem na kurzech slyšela a nikdy jsme nevěřila že se o porodu dá mluvit jako o krásném a velimi silném zážitku. Dá!

A za tři roky jsme si zopákzla předporodní kurz né snad protože že bych všechno zapomněla ale proto že jsme zas potřebovala někoho kdo bude chápat noje těhotenské myšlenkové pochody a stane se mi největší oporou. A tak jsme i po druhé porodila v klidu a pohodě se svojí nejúžasnější porodní asistentkou co jsme k ní chodila na kurzy :-)

Myslím že to že jsme porodila takhle v klidu je její zásluha a myslím že mamina co je paralizovaná strachem a hrůzou a bojí se všeho a všech nemůže pohodově porodit tak jako já.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale prostě je to pro mě citová záležitost tyhle moje kurzy :-) a svojí porodní asistentce jsem moc vděčná že mi byl neskutečnou oprou.

Kačenka
 Kočanská 


... jakobyste mluvila o mojí porodní asistentce 

(20.9.2007 20:08:28)
Kačenko, možná že jste měla stejnou porodní asistentku jako já, protože já jsem také chodila na kurzy, které mě perfektně připravily na porod.

Nebudu tu asi uvádět jméno, ale tahle PA přistupuje k porodu s velkým citem a také pokorou. Upřímně nás informovala co lze a co nelze, v čem nám může pomoci a co vůbec můžeme od porodu s ní očekávat a v čem jsou případná úskalí (vzhlem k našim očekáváním). Musím říci, že pak mě toho při porodu skutečně moc nepřekvapilo - snad jen to, že to bolelo daleko méně než jsem si představovala.
Navíc její kurzy byly jen na zlomek ceny ostatních předporodních kurzů.
V mých očích je tahle ženská prostě No. 1 mezi porodními asistentkami.
 Kač. ♀ + ♂ 


Re: ... jakobyste mluvila o mojí porodní asistentce 

(21.9.2007 22:53:45)
musím přiznat že ani mě u porodu nic nepřekvapilo, říkala nám mnoho případů z praxe a velmi užitečné bylo že nám říkala, že většinou se to u porodu děje takhle ale může to bá tak a nebo tak a nebo tak .... a když se něco dělo co nebylo podle příručky hlavou mi blesklo vždyť to přeci říkala že to může být i takhle a věděla jsm eže je vše v pořáku a má to tak být, což mě osbně naplňovalo klidem a jistotou.
A tak mi nějak přišlo že to bolelo níň než jsem čekala :-)
Podle příspěvku soudím že to byla "ta naše" :-)

Kač.
 REKATA 


Re: ... jakobyste mluvila o mojí porodní asistentce 

(23.9.2007 23:57:50)
Kačko,
taky jsem si párkrát při porodu vzpomněla na slova mojí PA z přeporodního kurzu, tenkrát jsem se ještě smála, když nám říkala, že mezi stahy můžeme například usnout i na několik sekund, to jsem si vůbec neuměla jako prvorodička představit. A pak jsem v porodnici ležela se stahy ve vaně, prodýchávala jsem stahy a následně vždycky na chviličku usnula, než mě probudil další stah. A takový situací bylo víc, a musím říct, že jsem se nebála, protože jsem byla dobře informovaná, dýchání nacvičené předem a manžel taky věděl, co má dělat.
Takže není nad dobré rady porodní asistentky a pozitivní naladění k porodu.
 MM, 2 kluci 
  • 

Moje zkušenosti s kurzy... 

(19.9.2007 14:32:12)
Já jsem před porodem prvního syna chodila také na předporodní kurz (přelom 2003/2004), a podle popisu bych řekla, že asi ke stejné "renomované por. assistentce." (Proč se tu vlastně konkrétně nepíše, o koho jde? Nesmí se to...?)

Na jednu stranu mi přišlo na místě, že nabádala k ostražitosti a hlídání si vlastních práv (např. vzhledem k tomu, že některé budoucí maminky v kurzu měly neskutečně naivní představy a tam trocha osvěty nebyla od věci, aby pak nebyly úplně zaskočeny realitou našeho zdravotnictví), na druhou stranu jsem měla dojem, že občas to bylo až moc, právě jak píš autorka - nenavozovalo to zrovna pohodou...

No ale na druhou stranu jsem si z kurzu odnesla kontakty na řadu maminek, s některými se stýkáme dodnes :-), takže tohoto kurzu nelituji!

Rodila jsem tehdy také na Bulovce - a přestože to nakonec nebyl "přirozený porod" v (tehdy ještě exsitujícím) CAPu, nýbrž SC pro nepostupující porod, nemohla jsem si na přístup doktorů a ostatního personálu stěžovat (až na snad jednu výjimku a to u "pomocného personálu")!

Když jsem za dva roky čekala druh dítě, chtěla jsem rodit též na BUlovce a rozhodla jsem se absolvovat i předporodní kurz - tentokrát přímo na Bulovce, protože jsem si od toho slibovala, že bude více zaměřený na podmínky a lidi konkrétně tam - mezitím už CAp nebyl a věděla jsem že budu rodit na "normálním" sále, tak jsem se chtěla se vším co nejlíp seznámit - v naději že budu-li co nejvíc v pohodě, že se snad tentokrát povede "normální" porod (a povedl!).

Kurz bych zpětně hodnotila jako celkem informativní, zajímavý, i zábavný :-), přitom však bylo mnohem méně prostoru pro diskusi - asi protože por. asistentka, která ho vedla, mluvila vlastně skoro celou dobu sama ;-), ale jak říkám, zajímavě, také ochotně odpovídala na všechny dotaz). Upozorňovala i celkem kriticky na některé věci, na které bychom si - konkrétně u nich na Bulovce - "měly dát pozor", ale celkem to spíše vyznívalo tak, že u nich je to v pohodě, na všem se lze domluvit, je to o té komunikaci a neměl by být problém.

Myslím že v zásadě je to i pravda.
Jen není moc šťastné, když ona nám např. správnou techniku "tlačení" vysvětlila nějak a pak mě jejích kolegyně na sále "nutily" to dělat jinak :-(. To si říkám, že by se mohly na něčem sjednotit - pokud to co se učí v kurzu, odpovídá nejnovějším poznatkům, měli by to převzít i v praxi na sále, a to všichni!

Každopádně v porovnání s vedoucí prvního kurzu bylo z vedoucí toho druhého cítit mnohem více vřelosti, empatie, pohody, prostě povzbuzení že to zvládneme :-).

Jediné co mě trochu zarazilo, bylo že když jsem ji shodou okolností potkala (měla snížený úvazek a minimum nočních služeb, tak to byla fakt náhoda a já jsem byla ráda že tam je) ten večer co jsme přijeli do porodnice, tak mi už tak vřelá a milá nepřipadala, přišla mi jakoby chladnější, distancovanější... I potom v některých situacích, při kterých se naskytla, jsem měla trochu pocit, jako by byla "jiná" (hrála jinou roli?) když vede kurz a zase "jiná", když slouží se svými kolegy(němi). No nevím, třeba byla jenom unavená či co...(?) Na tuto záhadu jsem dodnes nepřišla.
 MM, 2 kluci 
  • 

P.S.  

(19.9.2007 14:52:23)
P.S. Jak už tu zaznělo výše - u vedoucí toho našeho kurzu kurzu na Bulovce se jednalo také o paní Janu Dvořákovou - byla moc fajn, i potom nám hodně pomohla :-)! Fakt už na Bulovce nepracuje...?
 MM, 2 kluci 
  • 

P.S.  

(19.9.2007 14:52:53)
P.S. Jak už tu zaznělo výše - u vedoucí toho našeho kurzu kurzu na Bulovce se jednalo také o paní Janu Dvořákovou - byla moc fajn, i potom nám hodně pomohla :-)! Fakt už na Bulovce nepracuje...?
 Katu1 


Byla jsem na tomtéž kurzu 

(24.9.2007 13:23:13)
A kdybych ho měla zhodnotit, je fakt, že se hodně soustřeďoval na vyjednávání s lékaři, ale přitom nenabídl nějaké konkrétní praktické tipy, jak se domluvit bez rizika vzniku většího konfliktu - to opravdu prvorodičky nemohou potřebovat. Rady typu, když na vás budou volat policii, zavolejte policii vy na ně, spíš vyděsí než uklidní. Ale na druhou stranu, vložit se do péče našeho zdravotnictví rozhodně není procházka růžovou zahradou - určitě ne pro každého. Jeho největším nedostatkem je, že lékaři nemají ke svým pacientům dostatek úcty a respektu, je pro ně ponižující (a to můžete být sami sebelépe vzdělaní), jednat s vámi jako s partnerem. Pro ně jsme pouze jednotky práce, kterou si za tu šichtu prostě potřebují odbýt. A to i tehdy, když rodičky chválí např. za výběr jména, za vynikající tlačení a podobné blbosti. Stačí si uvědomit, kolikrát tohle divadlo za den hrají, a hned si vzpomenete na průvodce na zámku. Ale o tom jsem psát nechtěla:
Největší předností tohoto kurzu je právě to, že rodičky na tuhle skutečnost jakž takž připraví. Je přece jen něco jiného odjet záchrankou s infarktem myokardu a odjet vlastním autem rodit. Na druhou stranu kurz nenabízí seznámení s porodem, tak jak obvykle rutinně v porodnicích probíhá,jak se na to připravit, nenacvičuje se na něm vhodné dýchání, a hlavně nedokáže rodičku připravit na všechny možné situace, které mohou nastat, a hlavně na to, jak se vyrovnat s tím, když věci neběží podle našich představ. Příliš se věnuje přirozenému porodu a přirozeným metodám tlumení bolestí a konec. Na ostatní otázky jakoby nebyly odpovědi.
Např. já jsem již od poloviny kurzu věděla, že budu s velkou pravděpodobností rodit SC, a tak jsem si říkala, jestli mi vůbec na něco bude. Po porodu SC jsem pak byla opravdu několik týdnů bezradná, nevěla jsem, odkdy můžu cvičit, jaké cviky, jak pečovat o kůži, aby mi tam nevzniklo jelito - které mi tam vzniklo, atd.
Nakonec jsem rodila na Bulovce (CAP už nebyl), a tak spokojená jako pisatelka jsem rozhodně nebyla. Dokud jsem se vším souhlasila, tak bylo všechno v pořádku, ale jakmile přišlo na druh anestezie (nepřála jsem si epidurál - teda spinální anestezii), tak jsem jim do toho kecat nesměla, a vedoucí lékařka paní Marešová si ani nedala tu práci, aby mě o své volbě nějak přesvědčovala - prostě to bude tak jak já řeknu a hotovo (zato pak o vizitě mě nešetřila oslovovat akademickými tituly :-)) - takže mi vnutili tu svojí injekci proti mé vůli. A ještě jsem si musela vyslechnout spoustu sprostých urážek a nevhodných soudů od mladé anestezioložky, které sotva uschl diplom. To ani nemluvím o tom, jak mi vadilo, když mě dovedly na sál nahou, oholenou, se zafačovanýma nohama, s kapačkou v ruce a jakousi koupací čepicí na hlavě - a nikdo mě ani nepozdravil a nikdo se mi ani nepředstavil - tady si lehněte a vyšpulte na nás záda : tak takhle já si tedy opravdu slušné jednání nepředstavuji. Takže jistě pochopíte, že tam znova nepůjdu. Je pravda, že jsem udělala jednu podstatnou chybu, a sice, že jsem si svůj "porodní plán", spíš to byl seznam několika přání - co bych v té které situaci chtěla nebo nechtěla - ponechala u sebe, s tím, že lékaři, zdá se, jsou rozumní a určitě nebude problém se s nimi nějak domluvit. Tady vidíte, jak jsem se spletla.
Mmch paní Dvořáková je určitě milá PA, ale např. v Krči mají také jednu takovou milou PA, můj dojem z toho trochu je, že každá nemocnice má jednu takovou, jak já říkám, P. R. sestřičku, která má ten dar okouzlovat budoucí rodičky, že si mají zvolit právě tu jejich porodnici, jenže realita je pak často jiná. Je to jejich práce, ale i tak jim asi patří dík za každou projevenou zdvořilost a náznak empatie, protože je toho pořád málo.
Přeji všem rodičkám štěstí na porodnici a vlídné doktory.
 Baba Jaga 


Re: Byla jsem na tomtéž kurzu 

(24.9.2007 16:14:12)
Bohuzel cesti zdravotnici se maji pokud jde o chovani k pacientum jeste hodne co ucit. Z tohoto duvodu jsem chtela druhe dite okamzite po tom prvnim, aby se jeste narodilo v USA, protoze tady je ten pristup uplne jiny - kdyby si lekar nebo sestra troufl jednat s pacientem tak jako s vami, tak ma na hodinu padaka. Lekari si uvedomuji, ze jsou tady pro pacienty. Taky se mi libi, ze vam vzdy predem vysvetli, co se chystaji udelat a proc a pokud nesouhlasite, nikdo vas do niceho nenuti ani nema nejapne poznamky. Take sestry tady nejsou od toho, aby davaly najevo, jak maji nad vami navrch, ale aby vam splnily kazde prani. Kdyz jsem chtela extra polstar, okamzite jsem ho mela, mela jsem chut na coca colu, dosly mi pro ni do automatu, mela jsem hlad ve dve rano, udelaly mi sendwich... a tak dale. Atmosfera v nemocnicich i porodnich je tady uplne jina a tak by to melo byt i u nas.
 Veveruše 


Re: Byla jsem na tomtéž kurzu 

(24.9.2007 23:28:13)
Taky jsem rodila na Bulovce s MUDr. Marešovou, v roce 2005. Přestože jsem z ní měla zpočátku dobrý dojem, můj porodní plán si přečetla a celkem se jím po celou první dobu porodní řídila (i když mi bylo jasné, že na "přirozené porody" hledí trochu s despektem - na můj dotaz, zda můžu rodit jinak než na "koze" mi řekla doslova, že můžu rodit třeba na hlavě), v průběhu porodu se jí postupně podařilo znervóznit (mě, která si v těhotenství ze sdělení po ultrazvuku, že má moje miminko kratší nožičky - vývojově o 14 dní než hlavičku - odnesla pozitivní informaci, že je vše v pořádku, protože má správný počet končetin a hlavičku !!! ; mimochodem dítě mělo pochopitelně nakonec úplně normální velikost, jak jsem také očekávala:-))(po každém vyšetření to vyhodnotila, že jsem se stále ještě otevřela málo, kontrakce jsou podle monitoru slabé apod. - mně v tu chvíli všechny informace z kursu o porodu vypadly, takže jsem nebyla schopna si uvědomit, že je zatím vše v naprostém pořádku). Výsledek byl, že jsem se po 8 hodinách bolestí a pocitu, že se konečně něco pohnulo (v poloze vkleče, opřená o křeslo), nechala přesvědčit (resp. on to byl spíš rozkaz - něco v tom smyslu - tak teď konec srandiček, teď to bude po našem a bude se rodit) a vylezla na kozu. Lehla jsem si na záda (takový pololeh - polosed, porodní lůžka tam snad pamatují první republiku:-(, píchli do mě oxytocin a výsledek na sebe nenenechal dlouho čekat: klesající srdeční ozvy (což podle lékařů zabývajících se přirozenými porody je častý důsledek polohy vleže na zádech) a úplné vymizení kontrakcí (zastavení porodu). Jediné, co jsem ocenila, byla zručnost paní doktorky, že to (po hodině, kdy jsem se trápila na "koze") zvládla jen s tlačením na břicho a nástřihem (pěkný, ale cítím ho doteď; taky mě po tom tlačení bez kontrakcí tráůpí hemoroidy:-( a nešla na mě s kleštěmi. Ono se hezky řekne - člověk si nemá nic malovat. Jenže ta poloha byla opravdu ještě nepohodlnější, než jsem si představovala, držela jsem se nějakých tyčí, které měly s lehátkem úplně blbý úhel, cítila jsem se strašně nepohodlně - tak jak jsem mohla normálně porodit? Jsem přesvědčená, že kdybych zůstala vkleče, porodila bych dřív a normálně. A syn se nemusel narodit lehce přidušený (naštěstí se po kyslíku hned normálně rozdýchal). A pak se lehce řekne, že má člověk vše vydržet kvůli dítěti:-( Pikantní je, že můj porod při tom všem ještě spadal pod definici "spontánního porodu". To mě pobavilo. Momentálně váhám při současném trendu na Bulovce, zda případné druhé dítě porodit v Podolí nebo ve Vrchlabí (nejraději bych rodila jen s výše nejmenovanou vychvalovoanou soukromou porodní asistentkou - přepokládám, že jde o paní Ivanu Konigsmarkovou - a manželem, ale bydlíme v řadovce - nemusí celá ulice slyšet, jak rodím; navíc bydlím v jednom domě s tchyní, která by tím určitě nebyla nadšená ). Jinak k článku - s obsahem sice souhlasím, ale háček je v tom, že ve vztahu ke zdravotnictví existují prostě obecně dva druhy klientů: jedni téměř bezmezně důvěřují lékařům a druzí zas téměř bezmezně důvěřují sobě. Ti první "spolupracují", nekladou zbytečné otázky apod. Ti druzí se nechtějí smířit s tím, že o jejich těle rozhoduje někdo jiný, a tak se ptají, občas s něčím nesouhlasí a jsou některými lékaři vnímáni jako "problémoví". Zatímco ve většině lékařských oborů je v případě, že je lékař schopný, víceméně jedno, do které skupiny člověk patří, v porodnictví v případě střetu klientky patřící do druhé skupiny s personálem, který není zvyklý vysvětlovat a diskutovat s pacienty, hrozí zástava porodu, tak jako u mě. Podotýkám, že se nepovažuju za žádnou fanatičku - proti holení nic nemám, oholila jsem se sama, klistýr (resp. Yal, který jsem si vybrala) mi lékařka u porodu rozmluvila sama; ale předpokládala jsem, že mi poloha vleže na zádech bude vadit, a ona taky jo. Navíc mi vadila kanyla v žíle - já za to nemůžu, ale mě to prostě ruší, je mi to nepříjemné. Jinak mám ale na Bulovku dobré vzpomínky, zejména na oddělení šestinedělí - byli tam všichni velmi příjemní (ač jsem slyšela kritiku, ke mně se všichni chovali slušně; cítila jsem tam v té době docela pohodovou atmosféru - např. když mi na mou žádost ukazovali koupání v kyblíku, zdravotní sestra ho přinesla na hlavě a zpívala si přitom:-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Byla jsem na tomtéž kurzu 

(25.9.2007 8:00:34)
Milá Hanko, fajn příspěvek do diskuse, ale chtěla jsem podotknout, že tak, jako ty nejsi divná, když nechceš rodit v nepohodlné poloze, tak ani já nejsem fanatička, když pro sebe odmítám klystýr a holení... Nedávno tu na to téma byla dlooouhá diskuse :)
 Katu1 


Re: Byla jsem na tomtéž kurzu 

(27.9.2007 15:39:00)
Tak z Vašeho příspěvku vidím, že průběh mého porodu nebyl žádná náhoda, která by souvisela s vyčerpáním směny...
Na odd. šestinedělí si také nemohu stěžovat, byla jsem tam vcelku spokojená (až na ten závěr, kdy měli - ale to byli opět lékaři - tendenci mi sugerovat, že nemám mléko) se všemi sestřičkami (tedy snad až na tu směnu, která enormně kouřila na terase, což bylo velmi intenzivně cítit v údajně vydesinfikovaných výtazích, kterými se vozila miminka nahoru a dolů - to by snad měli zakázat nebo co)a také jsem byla velmi spokojená s takovou příjemnou a chápavou lékařkou z neonatologického oddělení, jménem se jmenovala Alexandra (to si pamatuji,protože jsem také uvažovala o tomhle jméně), příjmení bohužel nevím.
 Lizzie 


Diskusní... 

(19.9.2007 15:41:23)
Je mi líto, že autorka zažila tak nepříjemný předporodní kurz, ale na druhou stranu je dobré, že na oba porody ráda vzpomíná, milý článek.
A teď..ne, nemoralizuji, nerodila jsem, ale..proč se to tu vždycky zvrhne v takovou hádku? Autorka je s něčím spokojená, někdo se přidá..a hned je všechno špatně. Je mi do toho houby..ale vzhledem k tomu, že tu diskutují samí dospělí lidé..(myslím)..
 Rubiales, 3M Vendulka 
  • 

Re: Diskusní... 

(19.9.2007 16:30:55)
Souhlasim Lizzie. Kdyz jsem zacala cist tento clanek, tak na me pusobil velice pozitivne, ze to maminka tak pekne zvladla, i kdyz se vse nevyvijelo podle jejich puvodnich predstav. Ale co pak z toho nektere prispevky dokazi udelat,... skoda mluvit.
Ja jsem osobne chodila na pripravu k p. Kremenove ve Zline a ta nas zase uklidnovala, ze doktori a PA ve zlinske porodnici nikdy nebudou zasahovat do porodu, pokud to nebude nezbytne. A ze porodnim planem muzeme nektere akorat rozcilit. Me osobne by jako prvorodicce bylo trapne rikat doktorum, jak maji rodit, kdyz s tim maji urcite bohatsi zkusenosti nez ja. Nakonec jsem porod zvladli na jednicku, ve vsem jsem poslouchala skvelou PA, souhlasila jsem i s klystyrem, i s prasknutim plodove vody, ale na vse se me vzdy PA zeptala a vysvetlila mi pro a proti. Takze jsem se vzdy rozhodla sama.
Proste, kdyz mate pozitivni pristup a verite, ze s vami jednaji profici, tak pak jde vse jednoduseji.
 Rubiales, 3M Vendulka 
  • 

Re: Diskusní... 

(19.9.2007 16:31:24)
Souhlasim Lizzie. Kdyz jsem zacala cist tento clanek, tak na me pusobil velice pozitivne, ze to maminka tak pekne zvladla, i kdyz se vse nevyvijelo podle jejich puvodnich predstav. Ale co pak z toho nektere prispevky dokazi udelat,... skoda mluvit.
Ja jsem osobne chodila na pripravu k p. Kremenove ve Zline a ta nas zase uklidnovala, ze doktori a PA ve zlinske porodnici nikdy nebudou zasahovat do porodu, pokud to nebude nezbytne. A ze porodnim planem muzeme nektere akorat rozcilit. Me osobne by jako prvorodicce bylo trapne rikat doktorum, jak maji rodit, kdyz s tim maji urcite bohatsi zkusenosti nez ja. Nakonec jsem porod zvladli na jednicku, ve vsem jsem poslouchala skvelou PA, souhlasila jsem i s klystyrem, i s prasknutim plodove vody, ale na vse se me vzdy PA zeptala a vysvetlila mi pro a proti. Takze jsem se vzdy rozhodla sama.
Proste, kdyz mate pozitivni pristup a verite, ze s vami jednaji profici, tak pak jde vse jednoduseji.
 Ctirad Oráč 
  • 

"mohlo to být lepší, ale já jsem spokojená" 

(20.9.2007 7:56:43)
Zase typický popis porodu od nesebevědomé ženy. "Narvali do mně a tím i do miminka chemii, bavili se o tom, že dají výpověď, místo aby se soustředili na porod, personál tentokráte nebyl tak milý, oholili mně a dali klistýr (to jsem nechtěla), ale jinak to bylo pěkné." Co bylo šmarjá pěkné?? A vy tam půjdete příště znovu. To si neuvědomujete co je to zrození nového člověka a kolikrát za život máte tu možnost?
 Lizzie 


Re:  

(20.9.2007 8:51:40)
Ctirade, a ty si neuvědomuješ, že ta žena byla třeba spokojená? Že jen nemá potřebu v něčem se pitvat - byla nespokojená s předporodním kurzem, napsala o tom. Pak vypráví.
,,Typická výpověď nesebevědomé ženy.." Ctirade, to je vůči autorce článku a jejímu původnímu záměru až urážlivé..zvlášť od chlapa.
 Nasuada 


Re: "mohlo to být lepší, ale já jsem spokojená" 

(20.9.2007 9:22:37)
Víš Ctirade, opravdu je lepší nechat každého rodit jak se mu líbí, nicměně máš pravdu, že na to miminko při porodou je třeba taky myslet (chemie a spol.).
Musím se přiznat, že mě tvůj názor zaskočil. Obvykle se setkávám u mužů se zcela opačným názorm. Tedy pragmatismus muže versus nadšení ženy.
 Rapiti 


Re: "mohlo to být lepší, ale já jsem spokojená" 

(20.9.2007 9:24:40)
Přesně jsi to vystihl!
 Lucka, 2 děti 
  • 

Re: "mohlo to být lepší, ale já jsem spokojená" 

(20.9.2007 10:56:10)
Ne, vůbec nic jsi nevystihl. Proč proboha autorce rozmlouváš, že byla spokojená a porod se jí líbil? Nemá snad nárok na vlastní prožitky a vyjádření názoru, protože to není podle Tebe? To je už opravdu absurdní. To už je tak trochu porodo-terorismus.
 Misa a jednorocni Filip 
  • 

Souhlas - zkusenost z Indie 

(20.9.2007 13:03:22)
Naprosto souhlasim s autorkou clanku. Rodila jsem v Dilli v Indii a chodila tu na predporodni kurz, kde mela asistentka podobny pristup jako asistentka Lucky na kurzu v Cechach (pravdou ale je, ze tady v Indii je trochu jina situace - bohate Indky si velmi casto zaplati a domluvi cisarsky rez na objednavku a nase vedouci kurzu se nam snazila durazne a podrobne vysvetlit, ze je to ta nejhorsi varianta pro zenu i miminko). Jenze zapomnela dodat, ze nekdy zkratka neni jina moznost a maminka se musi prizpusobit realite a nemuze mit porod, jaky by chtela.
Ja hrozne chtela rodit prirozene, bez leku, epiduralu...a nakonec se porod nevyvijel nejlepe a porodila jsem cisarem, na ktery jsem predtim ani nepomyslela. Nekolik dni po porodu jsem byla v depresi a hlavou se mi honilo vsechno, co jsem slysela na kurzu. Jak strasny zacatek jsem miminku pripravila, jestli treba nebyla jina moznost a podobne. Ted uz je to pryc, ale po nejake dobe jsem sve vedouci kurzu volala a rikala jsem ji, ze by pri priprave zen na porod nemela byt tak radikalni. Pak by se maminky, ktere zazily podobne zklamani, citily lepe.
 Hana 
  • 

Re: Souhlas - zkusenost z Indie 

(20.9.2007 20:45:53)
Úplně s Vámi souhlasím, ta masáž přirozeného rození dokáže napáchat spoustu škody a přinést mnohým (prvo)rodičkám neúměrné zklamání, pokud se něco nepovede. Představa ideálního porodu, kdy žena naslouchá svému tělu a porodí v podstatě instiktivně bez vnější pomoci, je jistě nádherná, ale realita je mnohdy jiná. Ukončení porodu císařským řezem musí být pro takto "přirozeně" navnaděnou rodičku téměř katastrofou a úplně zbytečně v ní vyvolává pocit selhání. Nač frustrovat již tak vystresovanou šestinědělku?
Kloním se rovněž na stranu realističtějších požadavků a náhledů na věc - pokud to nejde přirozeně, musí se na to jít operativně a STOP - jsou-li mimi i máma zdraví, nemá smysl to dál pitvat...

S autorkou článku se ztotožňuji, je-li vstřícnost a spolupráce na obou stranách, pak bývá výsledek minimálně uspokojivý.
 adla 
  • 

každý máme právo na svůj názor 

(20.9.2007 22:04:54)
nezlobte se na mě, ale rodily jste už? já jsem si jako svéprávná moc nepřipadala a udělala jsem cokoli, co po mě porodní asistentky chtěly. rodila jsem poprvé, takže všechny moje informace byly pouze zprostředkované od kamarádek a z knih. každá situace se vyvíjela úplně jinak u jedné i u další a další. teď jsem těhotná podruhé a zase je to jiné. budu rodit opět ve stejné porodnici (i když jsem také nebyla spokojená se vším), ale jsou to pouze tři dny začátku nového společného života. a když jsou někdy třeba drsnější, tak vyplavené endorfiny mě umožní na ně zapomenout. (btw=by the way=mmch=mimochodem / používá se běžně v korespondeci / nemyslím si, že v minulých století přišla porodní bába k rodičce a diskutovala s ní, jestli chce ležet na prachové peřině nebo na kůži a jaká cimbálovka jí má hrát)
 Lucka, 2 děti 
  • 

Re: každý máme právo na svůj názor 

(20.9.2007 22:42:51)
Tak to byla vtipná poznámka, s cimbálkou by ale dítě mohlo být stresované, no třeba by to vykompenzovala ta prachová peřina:-)
 Lizzie 


Re: každý máme právo na svůj názor 

(21.9.2007 1:11:07)
:O) Pobavily jste mě..jinak dřív bylo prioritou, že se dítě narodilo živé a zdravé, že matka i dítě porod přežijí.
Teď se mámy i se zdravými dětmi trápí, že musely porodit císařem, že nerodily přirozeně jak si naplánovaly apod..ale vždyť dítě je živé a zdravé! To je to hlavní..a všechny matky, co znám, to taky tak berou. Ale možná jsou nemoderní a děsně nealternativní no..
 Lizzie 


Re: každý máme právo na svůj názor 

(21.9.2007 1:13:20)
..když průběh porodu hodily za hlavu.
 Lizzie 


Re: každý máme právo na svůj názor 

(21.9.2007 1:19:35)
A fakt nejsou nesebevědomé a hloupé. Též já jsem tolerantní vůči přirozeným porodům apod., ať si žena rodí jak chce, ale koukám, že vůči autorce článku dost lidí přistupuje jako k hloupé a nesvéprávné chudince - fakt urážlivé, když je spokojená..Toť vše. Nejsem chytrá a dokonalá..ale proč vyvracet ostatním jejich dobrý pocit/dojem???
 JSq 


Re: každý máme právo na svůj názor 

(24.9.2007 13:08:02)
Já myslím, že k pisatelce tak nikdo nepřistupuje, jen vyjadřují opačný názor, jinou zkušenost. Já sama mám zcela opačnou zkušenost pravděpodobně s úplně tím samým kurzem a musím říci, že jsem musela v jiném svém příspěvku v této diskusi dost volit slova, abych pisatelku neurazila. Ten článek ve mně vyvolal pocit nutnosti reagovat, protože když si ho přečte nějaká mamina prvorodička, bude asi dost zmatená. Je dobře , že je z diskuze patrné, že je nutné si opravdu najít svou cestu a že existuje mnohem více názorů, než ten jeden prezentovaný. Každý to opravdu vidí jinak, i moje nejlepší kamarádka má opačný názor než já a to se jinak celkem shodneme. V zásadě mi ten článek přijde zbytečný.
jana
 Glowby 


¨Předporodní kurs 

(23.9.2007 13:50:55)
Jsem z malého městečka a proto jsem chodila do stejného kursu,jako všechny mé kamarádky.Dvě hodiny za 180Kč.Přítel nadával,že je to zbytečnost a jen vyhazuji peníze.Tenkrát jsem si to nemyslela,ale po náročném porodu po kterém jsem šla stejně na CŘ jsem chápala,že to bylo opravdu k ho..u!Jednou "skvělou radou" od naší PA,že si mám napsat porodní plán,jak chci rodit.Už při předání plánu v nemocnici mi neunikl ironický úsměv sester.Pěkná blbost,možná někde jinde,ale u nás....???
 JSq 


Asi jsem byla na tom samém kurzu 

(23.9.2007 19:28:10)
Podle popisu kurzu mám dojem, že jsem byla na tom samém kurzu před porodem své druhé dcery. První dcera se narodila plánovaným císařem, takže jsem byla vlastně prvorodička. Já za sebe musím říci, že s pisatelkou souhlasím v podstatě jen s tím, že ta první lekce mohla být konkrétnější. Jinak se mi kurz líbil, výborně mne na porod připravil, UKLIDNIL, dokonce jsem zůstala ráda i na přednášky o šestinedělí a péči o dítě, které jsem už jako matka nepotřebovala. Paní, co kurz vede, má prostě s naším zdravotnictvím jisté zkušenosti a proto říká, co říká. Nikoho k žádnému boji nenabádá, dává jen informaci o tom, že je možno to udělat i jinak. Vyberte si sami/y. Každý jsme prostě jiný a o tom ostatně svědčí i sám článek a příspěvky v diskuzi, stejně tak jako v jiných diskusích například o porodech doma.

A jen tak na okraj, kdybych si chtěla a mohla nějakou PA pozvat k porodu, tak danou PA bych si klidně ráda pozvala.

Přeji všem porod, jaký by chtěly
jana

 Renata F. 
  • 

přirozený porod  

(24.9.2007 0:18:24)
zkusím to bodově
k p. Dvořákové - pokud vím, tak byla "odejita"

Bulovka - CAP byl zrušen, na můj dotaz, kdy ho otevřou mi sestřička řekla, že neví a že se o tom nemluví. Z druhé ruky jsme se dozvěděla, že na CAPu rodí ženské, které pak dělají problémy a celkově to není pro porodnici přínosné - ale to mám neoficiálně. Oficiálně na webu nic nepíší.

poprvé jsem rodila také na Bulovce, bohužel se řadím k těm, které tam nebyly spokojeny - porod vyvolaný, dlouhý, personál na porodním sále byl vcelku dobrý - aspoň jsem měla dojem, že je práce těší (rok 2005), ale nebylo to moc osobní -až na jednu porodní asistentku. co mě dost znervózňovalo - tak to byly řeči p. doktorky "vy nejste typ matky na přirozený porod" - to fakt nepřidá a myslím, že i to způsobilo pomalý postup porodu. Nakonec jsme porodila. Horší to bylo poté. Vše bylo ok, do té doby, než jsem se ozvala, že se mi nelíbí přístup "pomocného personálu" - to jsem se dozvěděla věci, dokonce pánům lékařů stálo za to připsat jízlivou poznámku do propouštěcích protokolů. Odcházela jsem vynervovaná a zdrcená.

Pokud jsem držela pusu a krok - tak to šlo, ale pokud jsem se měla na něco jiný názor - tak jsme byla okamžitě za potížistku.
jinak ke kurzům - nevím, ke komu konkrétně chodila autorka článku, ale já před prvním porodem absolvovala kurz PA - Ivany Konigsmarkové a jak jsme psala, potvrdilo se mi osobně, co říkala.
Ano, možná to na kurzu znělo negativně, ale nyní - již po druhém porodu mi přijde, že žena - pokud je ze zdravotního hlediska v pořádku - má rodit, soustředit se na rození, být co nejvíc v poklidu. To se podle mě v nemocnici nerespektovalo.
Někdo to chápe jako drobnosti - ale například klistýr, oholení, nucené tlačení, nástřih hráze, odebrání dítěte, epidurál - k těmto bodům se vyjadřuje WHO - Světová zdravotnická organizace a nedoporučuje je (podrobnosti např. na www.iham.cz či http://www.pdcap.cz či na www.unipa.cz
Proč nejsou doporučení WHO v porodnicích respektována?

Druhý porod jsem absolvovala z Ivanou. Po náročném zvažování jsme se s manželem rozhodli pro porod doma.
Bylo to jiné, soustředěné na rození - na nás. Byl to silný okamžik. Můj pocit - doma jsem rodila já, v porodnici jsme byla odrozena.
Nemyslím si, že porody doma jsou pro každého. Myslím si, že by se lékaři, sestry a personál v porodnicích měli ptát, co matkám vyhovuje, co jim chybí, co by mohlo být jinak. A měnit i ty maličkosti, protože i na těch záleží. Porod je bolestivý, ale i přesto může být hezký.

 cizinka1 


no a? 

(25.9.2007 12:00:13)
Sice chapu co autorka rika, ale mam problem pochopit, proc o tom pise clanek a par dalsich veci:

1) a hlavni: proc se prihlasila na kurs PA, ktera je znama svymi sympatiemi prirozenemu porodu, pokud o tento pristup nestala? Proc neprestala chodit, kdyz zjistila, ze neni to jeji salek kafe? Nebo proc nerekla lektorce po prednasce, ze jeji ton ji znervoznuje a zneklidnuje? Mozna by tu zpetecni reakci lektorka by take ocenila a take udelala by si cas promluvit s frustrovanou posluchackou individualne? Bolelo ji neco, mela z neceho strach? Clovek vetsinou nemuze odejit z porodnice, kdyz zjisti, ze domluva tam neni mozna a s nim se jedna jako nesvepravnou bytosti (a proti tomu, pokud jsem pochopila, lektorka se snazila varovat a nabadala podniknout opatreni), ale z kurzu, ktery nevyhovuje, muze odejit, a dokonce muze i vyzadat penize, pokud za nej platila.

2) Nemuzu se zastat lektorky, pokud ji neslysela jsem, ale par formulaci v clanku jsou divne. Autorka pise, ze lektorka podavala informace "ve velmi negativním duchu vůči zdravotníkům". Snad porodni asistentka je take zdravotnice, ne??? Podavala informace na zaklade lekarskych vyzkumu a take ziskanych na praxi porodnich asistentek, a tak zrejme kritizovala nektere bezne postupy nekterych zdravotniku, a to z pohledu zdravotnicke literatury o normalnim porodu? Nebylo to a nemohlo byt nic proti zdravotnikum a medicine obecne, je to diskuse v ramci zdravotnictvi a lekarske vede, a uz vubec neni to proti konkretnim zdravotnikum osobne. Lektorka zrejme pouze vybadala se vyzadat jiny zpusob sluzeb nez je bezny, a podavala informace o zjistenich mediciny, podle kterych tyhle pozadavky byly celkem legitimni. Pokud nejaky zamestnanec porodnice nebo dokonce i klientka bere pozadavek alternativniho pristupu jako osobni urazku vuci zdravotnikum, je to prusvih zdravotnicke a obcanske kultury. Nikoliv znamka civilizovaneho a kultivovaneho jednani. A domnivam se, ze vetsinou porodni plan a prani se zdeluji slusne a z duverou, ze se podari kultivovane dohodnout se.
3) Nachytala autorka lektorku kurzu pri nerikani pravdy o konkretnich porodnickych postupech? To by bylo vazna vycitka. Ale mam dojem, ze autorka spise nepochopila pointu kritiky. (Jestli kvuli nesikovnosti lektorky nebo nedokonalosti sveho „prijimace”, nemuzu posoudit). Pochybuji, jestli lektorka vykladala, ze klystyr a holeni jsou hruzostrasne procedury, ktere stydlivejsi osoby maji sklon neprezit. Spise pouze to, ze nikdy nebylo prokazano, ze skutecne pomahaji dosahnout ten cil, ke kteremu se delaji, a tak jsou zbytecny a vystavuji zenu zbytecnym rizikum poraneni, infekci a pocitum trapnosti. Neni to tak intelektualne tezky pochopit, empiricky experimentalni pristup je tak jednoduchy, ze pochopi i dite. O zbytecnosti pripravy vetsinou povidani nebyva delsi nez pul stranky;-). Problem oxytocinu neni to, ze zpusobuje statisticky vyznamne skupine zen vetsi bolestivost porodu, ale predevsim to, ze preventivne nefunguje, porod neurychluje ale naopak vystavuje mimimko zvysenemu nebezeci tisni a zenu tak operativnimu porodu, a take i zavazne komplikaci prasknuti delohy. Neni to dostatecny duvod ho odmitnout jako preventivni pomucku k urychleni porodu, ktery nejevi znamky komplikace, jen je pomalejsi nez tabulkovy? Ma zena ho akceptovat ze slusnosti a kvuli pohode na salu??? Vazne?

Takze jeste jednou a zhrnuto: kdo ma male vyhlidky a chut pro prirozeny porod, je zbytecny na takovy kurz chodit, ale nechapu cile a ocekavani autorky. Prece kdyz nekdo vyklada, ze clovek ma moznost volby, protoze existuje v medicine vice trendu, nez ten prave v teto konkretni zemi zavedeny, a ma pravo si vyzadovat toho, co mu vyhovuje, vzdy se da, obrazne receno, zacpat se usi, ne?
 martinab2 
  • 

super clanek 

(3.11.2008 13:57:18)
perfektne si vyjadrila moje vnimani situace - asistentek z ruznych sdruzeni zbrojicich proti ceskemu porodnictvi neustale predhazujici prava a standardy v zapadni evrope versus nasi cesti lekari v nepochybne nelehkem prostredi ceskeho zdravotnictvi. na zacatku meho tehotenstvi jsem byla pekne rozcarovana, kdyz jsem zacala navstavovat jakesi "alternativni" centrum aktivniho materstvi, jejich radikalni nazory na nastrihy, holeni apod...nemaje zadnou zkusenost. rodit se chystam na bulovce a jednoduse se necham prekvapit :-) kazdopadne do sparu techto kricicich matek, konfliktnich osob, ktere akorat umi kritizovat - do nich se tedy nevrhnu...

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.