| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Chcete mít zdravé zuby? A kdo by nechtěl?

 Celkem 101 názorů.
 elle 
  • 

zubni kamen 

(30.5.2007 10:49:11)
Me by teda zajimalo, kde se da najit takova dentalni hygienistka, ktera mi bude hodinu cistit zubni kamen ze zubu. Moje zubarka se posledne podivala na moje zuby a rekla: "No tady mate zubni kamen, ale to nevim, jak bych tam to odtamtud cistila" a nechala to byt. (Ani mi nerekla, kde ho mam. To je ostatne jeji specialita, zacne mi treba vrtat zub, nerekne mi kde a ani proc a s vrtackou v puse se spatne kladou otazky, ze!)
 Pavlína&potomci 


Re: zubni kamen 

(30.5.2007 11:06:42)
Jestli jsi z Prahy, napiš mi na mail, mám super dentální hygienistku. Můžu Ti na ni dát kontakt. Platí se u ní ale hotově, zdravotní pojišťovna nic nehradí.
 wicky 


Re: Re: zubni kamen 

(30.5.2007 15:22:04)
Ahoj,
prosím taky o zaslání kontaktu, psala jsem i mail. Doufám, že to ode mě není moc drzé.
Předem moc děkuju!
Markéta, dcera 08/04, ? 11/07
 Ifca 
  • 

Re: Re: zubni kamen - kontakt na zubni hygienistku 

(31.5.2007 22:59:34)
Ja bych take mela o kontakt v Praze prosim zajem, pokud je to mozne, moje zubarka mi navstevu doporucila, ale ona neni z Prahy, takze o nikom solidnim nevedela bohuzel. Moc dekuji.
 Romana a Ondřej 
  • 

Re: zubni kamen 

(30.5.2007 11:14:13)
Musím říct, že mi trvalo dost dlouho než jsem dentální hygienistku v Praze sehnala a ta, která mě nakonec k sobě vzala, má objednací lhůty okolo třech měsíců. Ale povedlo a nyní k ní chodím 2x do roka. Návštěva trvá tak tu hodinu a to obnáší vyčištění od zubního kamene a závěrečné vyleštění zubů. Je jasné, že normální zubař na něco takového čas nemá a ani to není jeho práce. Doufám, že dentálních hygienistů bude přibývat, tak jak se nám bude zdražovat návštěva zubaře.
 Johanka_Sp 


Re: Re: zubni kamen 

(30.5.2007 12:49:17)
Mne teda zubarka zubni kamen odstranuje, vetsinou mi tam zacne smejdit tou sbijeckou zcela bez varovani ;), pekne to boli a mam pak krvavou drzku jak drakula :), ale je to za 2 minuty hotovy.

Jinak s mezizubnima prostorama mi asi neco unika, ani ten nejtenci mezizubni kartacek jsem tam proste nenarvala a myslim, ze bych nenarvala ani nit...
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: zubni kamen 

(30.5.2007 13:12:07)
Tak to nejsi sama, ja tam nit narvu, ale ven ji vyndat nemuzu - resim to obracenou jehlou - proste si ty "prostory prostouchuju ouskem od jehly :-)
 Autorka 
  • 

Re: Re: Re: zubni kamen 

(30.5.2007 19:51:43)
Johanko, tím druhým odstavcem jsi si vlastně sama odpověděla. Tvoje zubařka má zubní kámen hotový za 2 minuty sbíječkou (to bude asi ultrazvuk) a ty do mezizubních prostorů neprorveš ani nejmenší mezizubní kartáček. Asi se jí to nepodařilo odstranit tak, aby by mezizubní prostor průchozí, tj. bez zubního kamene. Jsou lidé, kteří mají takové stěsnání zubů, že ho opravdu nedostanou do dvou nebo tří mezizubních prostorů. Pak ale mohou nití. Pokud do žádného, bude problém jinde. Pokud se nit při zavádění trhá, má to dvě příčiny. Kámen mezi zuby nebo převislá plomba.
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Re: Re: zubni kamen 

(4.6.2007 20:13:52)
hmm..ona totiž zubařka neodstraní ten zubní kámen kompletně, to udělá opravdu jen ta hygienistka. Ten můj si také myslel, že meziněkteré zuby nenarve nit ani kartáček a dnes po vyčištění,t am má mezery,o kterých ani nevěděl.Je to opravdu na skoro hodku v křesle.Já mám perfektní hygienistkua nedam na ni dopustit a dnes už ani nepoužívá brusné pasty na dočištění, jako dřív,ale speciální citronový sprej a mám ted nádherně čisté zuby.Pravda, denně rano i večer sije čistím mezizubním kartáčkem a nití.neznám krvacející dásně.
 Autorka 
  • 

kontakty 

(30.5.2007 19:55:42)
Dost kontaktů na dentální hygienistky se dá najít na:
http://www.addh.cz/index.php?link_index=seznam
 andreunow1 


Re: zubni kamen 

(28.6.2017 15:22:45)
Měl jsem podobný problém se zubařem, proto jsem raději přešel k http://www.yurmax.cz/, jsou to profesionálové a vaše zuby se velice dobře postarají.
 Marek 
  • 

Tak co teda - paradonitida nebo paradontitida? Ujasnete si to prosim... 

(30.5.2007 11:13:40)
 fisperanda 


To je zase věda! 

(30.5.2007 11:15:14)
To aby člověk pomalu absolvoval kurs jak si vyčistit zuby. Zase se s tím nadělá cavyků a ve finále je pravda taková, že za všechno může dědičnost, protože komu se zuby kazí, tomu se budou kazit i přes to, že je bude drhnout třikrát denně, že bude odstraňovat zubní kámen, používat zubní nitě a další nesmysly.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 11:35:37)
Souhlas, velke slovo ma genetika.
Moje segra si pucuje zuby x krat denne a nema jediny zdravy zub (26let) , ja tomu nedam ani polovinu a mam plombovane jen stolicky sedmicky a osmicky dole. a jsem o sedm starsi
 10.5Libik12 


Re: Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 12:26:13)
Tak to si myslím, že se mýlíte nebo už jste z generace, kdy si pod pojmem zubní kaz představujete sem tam dirku zapláclou bílou plombou a humbuk kolem.
Mí rodiče na prahu čtyřicítky byli téměř bezzubí, jejich rodiče totéž, já jsem sice vlivem "dědičných" komunistických hygienických zvyklostí dokázala do pětadvaceti pěkně prokazit stoličky, ale potom jsem přistoupila na hygienickou víru, čistím a mám poměrně kompletní chrup s dobrým předpokladem ještě nejaký doby funkčnosti. To není, že jsem si před tím zuby nečistila, ale právě v té době jsem zakoupila věci na mezizubní prostory a bylo.
Moje kamarádka zubařka občas absolvuje nějakou stáž venku a vypráví, jak se na naše krátery v zubech venku sbíhají dívat celé kliniky jako na nevídané úkazy.:)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 13:07:29)
Velke slovo ma proste genetika - sestre primo dentistka rekla, ze ma tak zeslablou sklovinu, ze to jeste nevidela.
Jo a nase teta je zubarka, a hodne jsme vzdy dbali na prevenci. Segra nema semtam dirku zaplaclou bilou plombou - ta ma proste ty kratery a je ji 26, sem tam mezi kratery misto zubu mustek (tipuju to na tri, mozna je to vic) - predrevolucni doba se ji tedy moc nedotkla a na zubni kontroly vzdy krom detske skolni lekarky jezdila jeste k tete..
Pred rokem jsme se po letech sesli u stejne dentistky a ta jen zasla, ze jsme seśtry - mame naprosto odlisny chrup, co se tyce kvality. Zrejmne jsme kazda podedila chrup po nekom jinem.
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 15:05:30)
No oni za ty krátery v zubech dost často můžou čeští zubaři - neumětelové.Je těžký sehnat někoho solidního,kterýmu nejde jen o prachy a neudělá vám v puse paseku.Je mně teprv 26,ale bohužel jsem ještě zastihl hromadné školní prohlídky a bohužel jsme chodili do fakultní nemocnice kde se na nás,malých dětech učili medici.Spolžákovi třeba vyvrtali stoličku (je otázka jestli to bylo potřeba,jak se hmota zubu odvrtá,nikdo už nikdy nedokáže jestli tam nějakej kaz byl nebo nebyl),zaplombovali,přišel jinej medi,rozvrtal plombu a zaplomboval a pak ještě jeden a to samý.Já sám nemám moc plomb,ale zaplombovaný šestky jsme si odnesl taky z těch školních prohlídek.Nejhorší zub mám šestku vpravo nahoře.Medička vrtala (zase otázka jestli to bylo potřeba nebo ne,to už nikdo nedokáže),děsně to bolelo,strašná doba.Pak přišla doktorka a ona jí říká: "Paní doktorko,mně to nějak nejde vyvrtat." Doktorka koukla na vrtačku a říká: "Vždyť máte zlomenej vrták." To mluví za vše.Navíc mně připadá sprostý učit se malejch dětech,který se nemůžou bránit.Ten zub smaozřejmě má onen "kráter",na kousací ploše víc plomba než zub.Před 3/4 rokem se mně kus odštípl (bodejť by ne,oslabenej tkaovou obrovskou plombou).Zubařka,ke který jsem 10 let chodil naštěstí jen na prohlídky koukla a řekla že tam nic nevidí.A když jsem řekl,že mě ten zub bolí,tak řekla,ať si tu bolest zakážu.A že ať přijdu zase za půl roku na prohlídku.No tak to jsme se naštval a přítelkyně mně domluvila u zubařky,kam chodí ona a její rodiče a že prej je dobrá že bych k ní mohl chodit.Ta sice předělala plombu i přes to uštíplý místo,ale nechala mně tam ostrou hranu,která mě drápala do jazyka a zachycovalo se tam jídlo.Tak jsem k ní druhej den šel a ona ne aby nějak upravila a předělala plombu,ale prostě kus zubu ubrousila.Od tý doby mě ten zub bolí na změny teplot a někdy i jen tak bez příčiny a mám na tý straně sníženej skus.navíc plomba není anbi vytvarovaná do kousacích plošek, ale je ntaková placka přes cleej zub.Takže pokud se zahraniční kliniky choděj dívat na ty krátery,tak to se dívaj na práci svých českých kolegů.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 23:16:33)
To nebylo proti českým zubařům, ale proti českým pacientům nečističům zubů:)
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: To je zase věda! 

(31.5.2007 13:33:28)
Já vím, jak jste to myslela. A já zas píšu, že za krátery kolikrát taky nemůže pacient, ale zubař. Já jsem poctivý čistič zubů a kráter mám jeden následkem výše popsaného "ošetření" v dětství a pak nedávného ošetření zubní lékařkou.
 Mediana 


Re: Re: To je zase věda! 

(31.5.2007 1:43:27)
Cairo, tvoje sestra si "pucuje" zuby třikrát denně? :)
Chvála diakritice, jinak by snad ani nebyla sranda. Takže "pučuje" (ve smyslu "půjčuje") nebo "pucuje"? :) Pokud si třikrát denně vypůjčí špatnou protézu, ani se nedivím... Promiňte fórek...
 Andrea, syn 6/2004 
  • 

Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 11:43:58)
Na základě své vlastní zkušenosti vím, že dědičnost hraje velkou roli, ale právě z hlediska usazování zubního kamene je péče o zuby klíčová. Měla jsem kdysi 1 drobný kaz a jinak nikdy nic. Zuby jsem tak nějak čistila a říkala, že je vše v pořádku, když přeci nemám žádné kazy...ale netušia jsem, že záněty dásní, jak jsou v článku myslím velmi dobře popsány, si jaksi pak nevybírají kolem kterých zubů se udělají tj. v konečném efektu ohrožují i zuby zdravé, protože ty se uvolní a vypadnou. Naštěstí jsem i podařilo sehnat hygienistku, která mně po několikahodiném sezení odstranila nánosy kamene (pod dásněnmi nebyly ani moc vidět), pak jsem pravidleně chodila na dočišťování a u 1 zubu jsem musela na asi hodinový nepříjmný zákrok (naříznutí dásní, membrána, doplnění granulí, aby se kost zacelila atp.) ale podařilo. I nadále jsme bez kazu a myslím, že bych bez něj zřejmě byla více méně vesele dále, ale asi by mi tak za 10 let začali zdravé zuby se viklat a uvolňovat (1 už měl namále te´d). Souhlasím, že je to téměř věda, ale je to tak - stejně jako je věda správná výživa, kosmetika, móda :)Já před 2 lety netušila na co jsou mezizubní kartáčky, nitě, jednosvazkový kartáček (mmch ten je perfektní). Dokud je vše v pořádku asi to člověk neřeší, ale někdy pak bývá na řešení pozdě.....takže čistíme zuby řízy, řizy ..ať je máme jako břízy :)
 Iva 
  • 

super článek 

(30.5.2007 13:23:37)
Díky za krásný příspěvek, jsem taky hygienistka a jsem nadšená, že kolegyně napsala tenhle článek. Na dědičnost se dá nadávat víceméně jen v ohledu postavení zubů v čelisti - bakterie (které způsobují zubní kaz, zánět dásní a následnou "paradentózu") se nedědí, ty se jen (bohužel) předávají v rodině. Proto neolizujte svým dítkám dudlíky a lžičky (zvlášť pokud velkou kazivost nebo zánět dásní či paradentózu máte)!!! Vždy je mi zle, když vidím, kolik maminek a ostatních rodinných příslušníků jí jedním příborem dohromady, pijí z jedné lahve s malým dítětem atd.
 fisperanda 


Re: super článek 

(30.5.2007 13:37:15)
A taky bysme mohli nosit roušky přes obličej.
 Gabriela 
  • 

Fis, 

(30.5.2007 15:52:06)
přibrzdi. Oslintávat miminu dudlík nebo lžičku, to snad může jenom super-čuně.
 fisperanda 


Re: Fis, 

(30.5.2007 16:11:20)
já lžičku olizuju, když zkouším jestli je jídlo horký a jako prase si nepřipadám. To se ani nelíbáte? Dyť to je taky hnus! Těch bakterií! :o)
 Toranoko 
  • 

Re: Fis, 

(30.5.2007 16:32:42)
Jen houst tech cunat...
 delfina7 


Re: Re: Fis, 

(30.5.2007 19:11:24)
Jedna naše známá taky olizuje dítěti lžičku - nejlepší na tom je, že ji olízne po každém soustu.
Když maže rohlíky pro celou skupinu, po každém máznutí olízne nůž a pak teprve může mazat dál (bez toho už to ani neumí). Že si po použití WC nemyje ruce a příbory oslintá i v době, kdy všude řádí střevní chřipka, není až taková psina.
Za našeho mládí rodiče flusali do kapesníku, aby dětem mohli smáznout nějakou tu šmouhu na tváři.
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Fis, 

(30.5.2007 23:36:23)
Jo, to jsem taky nesnášela, když mi moje máma čistila obličej poplivaným kapesníkem! Bohužel, už to dělám také, je to asi nějaká dědičná úchylka.... No, co ale dělat, když chci mít čisté dítě, voda nikde a nasucho to nejde.
 Mirka a Kubča 1,75 let:) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Fis, 

(31.5.2007 0:29:16)
Ale jde, nech na kapesník slintnout to dotyčné dítko!!!
Tak to dělala naše mamka, pokud bylo nejhůř. V životě nám neolízla náš příbor, natož dudlík a nexistovalo, abychom pili po někom z jedné sklenice, prostě neexistovalo! Natož, abychom po někom jedli - ani rohlík, ani cokoli jiného. Prostě každý z nás měl své jídlo, svůj příbor a svůj hrnek nebo skleničku. A tečka. Dodnes je mi ne úplně příjemné dávat někomu ochutnat z mého kousnutím - to mu radši odlomím. Prostě nerada oslintané po někom.

Líbání ... to je jiná kapitola...:)
 terapeutka 


Re: Re: Re: Re: Re: Fis, 

(3.6.2007 10:50:11)
Tak to bych chtěla vidět, jak vám roční dítko ochotně naslintá kapesník na utření...

Jinak taky to občas udělám a taky jsem to v dětství nesnášela. Však co je na tom-utírám jí s tím tvář nebo ruce, necpu jí to do pusy.
 mama78 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fis, 

(3.6.2007 21:15:50)
A co kdyby jste si maminky s sebou vozili malou flasku s cistou vodou. Kamkoliv jdu s detmi, vzdycky mam v kabelce 2,5 dl mineralni neperlive vody. Ulehci to zivot.
K tem zahranicnim zubarum, co se divaji na kratery ceskych pacientu. Bohuzel je to pravda. Ziju ve Svycarsku a kdyz prijedu do CR, tak jen ziram. A na ty ceske zubare..... taky mi udelali v detstvi pri tech hromadnych prohlidkach pekny krater. Dodnes na ty zubare nadavam....a to nevim, kolik plomb mam zbytecne, asi potrebovali trenovat. Ale muzu vas uklidnit, mam kamaradku je Ruska z Moskvy a zubar v CH koukal na jeji zuby a nestacil kroutit hlavou. Proste des.
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Fis, 

(31.5.2007 0:59:17)
A co takhle čistící ubrousky? Je dobré jich pár mít vždycky s sebou. Plivání na kapesník jsem taky jako malá srdečně nesnášela.
 jííí 
  • 

ubrousky??? 

(31.5.2007 7:35:53)
zas je otázka, nepší sliny nebo chemie a kdejaké umělé věci? Já čisticí ubrousky nepoužívám, myslím že to není úplně zdravé. (ale co je zdarvé že? prostě jsem si ale toto vyřadila) Používám v malé flašce (třeba od jupíka)čistou vodu. Dá se to použít kdykoli, nemusím mít kapesníčky, ani sprey s vodou proti horku. Stačí voda a obyč kapesník. V kabelce to moc místa nezabere a v kočáře už vůbec ne.
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Fis, 

(31.5.2007 8:09:12)
Doma samozřejmě používám čistící ubrousky nebo vodu, ale někdy člověk nemá po ruce ani jedno...
 Jája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Fis, 

(9.8.2007 8:07:21)
Lepší je s sebou nosit vlhčené kapesníčky pro děti v nějakém menším balení. Moje mamka na mne nikdy neplivala, to mne raději nechala běhat umazanou a já jsem jí teď za to vděčná. Zdá se mi to dost povrchní -raději plival na potomka, jen aby mne lidi okolo náááhodou nepomluvili, že nechám dítě upatlané.
 Autorka 
  • 

Re: super článek 

(30.5.2007 19:36:57)
Ivo hygienistko, tvá chvála mě sice těší, ale bohužel s Tebou nemohu souhlasit ohledně olizování lžiček a dudlíků. Přenesení bakterií se stejně zabránit nedá. Pokud nebudu olizovat lžičky já, udělá to babička nebo kdokoli jiný. Sama mám 20-ti měsíční dítě, takže i z vlastní zkušenosti vím, že to nemá smysl. A vždyť ať si tam ty bakterie jsou, nám stačí, že budeme kartáčkem redukovat jejich počet tak, aby nezpůsobovali zubní kazy a parodontitidu.
 Osminka 


Tak teď zase nesouhlasím já 

(30.5.2007 21:22:39)
Neolizovat dudlíky a lžičky smysl má. Čím později se Streptococcus mutans dostane do dětské pusinky, tím lépe, podle studií prokazatelně menší kazivost zubů mají děti, které byly nakaženy až po třetím roce věku (to vím od své zubařky). Nehledě na jiné bakterie a viry, které bychom na dítě jako zdraví nosiči mohli přenést - třeba meningokok, herpes nebo kvasinky. Vyzkoušet teplotu jídla se dá i jinou lžičkou, nebo jen přiložením ke rtu. Souhlasím, že donekonečna se člověk asi neubrání, ale aspoň v raném dětství.
 sany 
  • 

Re: super článek 

(31.5.2007 11:13:42)
Ja si teda myslim, ze dedicnost vliv rozhodne ma. Mam tri deti, zuby si cisti stejne casto a rekla bych, ze i podobne kvalitne. Nejstarsi dite ma zuby bile a bez kazu, prostredni ma zuby bez kazu, ale neuveritelnym zpusobem se mu usazuje zubni kamen a treti, nejmladsi, ma zuby bile, bez stopy zubniho kamene a ctyri kazy. Taky mam svagra, ktery si (dle udaju svagrove) cisti zuby jednou az nekolikrat tydne -a ma v 34 letech krasne bile zuby a jednu plombu a svagrovou, ktera si cisti zuby denne a ma 8 plomb. Tady argumentace: pokud si budete cistit zuby, nebudete mit kazy a zubni kamen, neobstoji.
 Zuzka 
  • 

Re: Re: super článek 

(3.6.2007 18:27:28)
... švagr si čistí zuby jednou až několikrát týdně ??? No tak to bych vážně chtěla, aby na mě dýchnul a nebo mi dal pusu :((
 Autorka 
  • 

Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 19:30:39)
Fisperando, k tomu je opravdu dobré absolvovat kurz čištění zubů. Právě u dentální hygienistky. Vždyť řídit, psát, plavat a podobně také neumíme od narození. Mě na tom nepřipadá nic špatného. Naopak mi přijde mnohem horší nechávat své jediné zuby svému osudu jen proto, že jsem nechtěla vědět jak na to.
 Kvítka 


čitění prvních zoubků 

(1.6.2007 14:22:18)
Poradíte mi jak správně pečovat o zoubky miminek? děkuji
 Autorka 
  • 

Re: čitění prvních zoubků 

(1.6.2007 20:21:05)
Sama mám zkušenost pouze se svou, nyní 21 měsíční dcerkou.
Zoubky by se měly čistit hned jak se prořežou. Existuje kartáček pro miminka, tzv. Prsťáček, ale mě osobně se moc neosvěčil. Přijde mi, že vůbec nečistí. Setřít zoubky kouskem gázy mi přijde jednodužší nebo klidně už koupit ten nejjemnější dětský kartáček.
Pro batolátka je opět měkký kartáček, samozřejmě dětský.
Ohledně techniky čištění doporučuji to samé jako pro dospělé. Jen se přednostně zaměřit na kousací plošky stoliček, kde se kazy tvoří nejsnáze.
U dětiček je hlavní problém, že někdy nechtějí a je těžké je přinutit.
Teď už mluvím pouze z vlastní krátké zkušenosti: Pomohlo mi nalepit na kartáček obrázek a kromě kartáčku pořídit i pastu.... vyplatilo se mi nechat pastu na později, protože je teď chápána jako: "teď mám něco co má i máma a táta". Od té doby se vztah k čištění výrazně změnil.
Dočišťovat dětem zuby doporučuji co nejdéle si to od vás nechají.
 Petra 
  • 

Re: To je zase věda! 

(30.5.2007 23:46:09)
Souhlasím. Moje matka se celý život pečlivě starala o zuby a už má chudák "vyndavací". Můj otec na to kašlal a má všechny zuby své. Je to smutné, ale opravdu si myslím, že dědičnost (nebo smůla?) hraje tu největší roli.
 Dana H. 
  • 

Dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 14:53:13)
Děkuji za zajímavý článek, přesto mi po jeho přečtení zůstala jedna nejasnost. A sice, co se tvaru kartáčku týká... Jestli rovný nebo zubatý, na to už jsem četla více názorů, pravda asi bude někde uprostřed, ne? Kdyby jedině rovný byl správně, proč by se vyráběly zubaté? Racionální vysvětlení, proč zubatý kartáček, jsem četla asi následující: různá délka štětin, umožní se těmi kratšími dostat i do těch hůře přístupných koutků. Můžete mi prosím poslat vysvětlení, proč zubatý ne, proč je správný ten rovný - rozuměj se stejně dlouhými všemi štětinami?
 Autorka 
  • 

Re: Dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 19:39:40)
Dano H., proč dělají i jiné kartáčky než rovné? Firmy, které kartáčky vyrábí, potřebují nalákat zákazníky. Proto stále vymýšlejí nové a nové, lepší a lepší kartáčky. Bohužel jim ale ani tak nejde o orální zdraví lidské populace, jako o vlastní kapsu. U kartáčků s různě dlouhými vlákny buď čistí jen ty vrchní nebo jen ty spodní, nikdy oboje najednou. Tím se zbytečně snižuje účinnost. I kdybych pár vláken procpala skrz zuby, důkladně vyčistit mezizubní prostor se mi tím stejně nepodaří. Více jde o to, jak se mi tam podaří ten kartáček naklopit. Další věcí je, že délka vláken ovlivňuje jeho tvrdost. Tím pádem u takového kartáčku jsou dlouhá vlákna měkčí než krátká. Jediný způsob, jak ovlivnit, aby se takové kartáčky přestaly vyrábět je je nekupovat.
 Eraser 
  • 

Další dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 15:13:21)
Používám rovný zubní kartáček, dentální nit a mezizubní kartáček, techniku čištění naučenou dentální hygienistkou a cca od 20 - 22 se mi odhalily krčky asi na půlce zubů. Podle parodontologa to není paradentóza, ale "jen" atrofie dásní, zuby mně prý nevypadnou. Může to prý být nesprávnou technikou čištění a tvrdým zubním kartáčkem (používám měkký). Haha. Neznám nikoho kromě sebe, kdo by si tak pečlivě čistil zuby jako já. Většina lidí si zuby jen tak ošmidlá aby se neřeklo tvrdým zubatým kartáčkem, mezizubní kartáček a dentální nit jsou pro ně sprostá slova a mají krásné zdravé zuby a dásně. Můj kamarád si čistí zuby jednou za týden podle jeho slov "když už cejtí, že se mu dělá zánět dásní" tvrdým zubatým kartáčkem, vymačká trochu krve z dásní a zase na týden má vystaráno. A neviděl jsem člověka s dokonalejšími a zdravějšími zuby, skusem a dásněmi než je on. Takže ono to ais o genetice přece jen bude, co říkáte?
 Renča + Toník 
  • 

Re: Další dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 15:25:22)
Souhlasím s Vámi, také se snažím dodržovat pečlivě ústní hygienu a zuby se mi hodně kazí, naproti tomu manžel si ošmidlá zuby tak jednou za týden (kdy už na zubech cítí silný žlutý povlak)a má je naprosto bez kazů. Ať mi někdo netvrdí, že v tom genetika nehraje velkou roli.
 Autorka 
  • 

Re: Další dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 20:05:16)
Odhalování zubních krčků mívá opravdu za příčinu tvrdý zubní kartáček a nesprávná technika čištění. Už v článku jsem zmiňovala, že ne každý měkký kartáček je opravdu měkký. Ani razantní metoda není na odhalené krčky to pravé. Konkrétněji s tím poradit nemohu, musela bych tu techniku čištění zubů vidět. Pozor na Colu, juice, ovoce a nečistěte si hned potom zuby. Nebo se to bude jen zhoršovat.
 Eraser 
  • 

Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 22:38:10)
No jo, technika čištění, to je jediné, co na to umíte říct. Sami nevíte a na tohle je to lehké svést. Jasně jsem psal, že čistím technikou a pomůckami dle instrukcí dentální hygienistky a hygienistka i zubní lékaři (jak praktický, tak parodontolog) mě chválí jak si výborně čistím zuby a nemám ani náznak zubního kamene a plaku.
 Eraser 
  • 

Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(30.5.2007 22:40:17)
No jo, technika čištění, to je jediné, co na to umíte říct. Sami nevíte a na tohle je to lehké svést. Jasně jsem psal, že čistím technikou a pomůckami dle instrukcí dentální hygienistky a hygienistka i zubní lékaři (jak praktický, tak parodontolog) mě chválí jak si výborně čistím zuby a nemám ani náznak zubního kamene a plaku.

A jak mně pomocí té vaší mantry s technikou čištění vysvětlíte dokonalý a zdravý chrup a dásně mého kamaráda-dobytka, který jak jsem také psal si vydrhne ústní dutinu tvrdým zubyatým kartáčkem 1x za týden do krve?
 stomatolog 
  • 

Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(14.6.2007 23:39:29)
Buďte rád, že odoláváte parodontitidě, podle vašeho popisu soudím, že se u vás pravděpodobně jedná o jiný problém, tzv. recese dásně, což je něco jiného než zánětlivé onemocnění-parodontitis.Jedině hygiena zabrání zánětu.
 proč 
  • 

Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(14.6.2007 23:46:21)
proč to je úplně jinde???
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(15.6.2007 14:51:47)
Ano, máte pravdu. Můj problém není parodontitis, nýbrž odhalené krčky (gingivální recesy nebo atrofie parodontu jak řekl parodontolog). Ale nikdo mi nevysvětlil, proč to mám. Myslím, že toto mnoho lidí nemá a už vůbec ne v mém věku (26 let). Ač nejsem zubní lékař, dovolím si tvrdit, že je nesmysl, že to je špatným, příliš důkladným čištěním zubů ja kse mi snažil 1 parodontolog namluvit. Nechci aby to vyznělo jako že se chlubím, ale troufám si říct, že já jsme jediný člověk, kterého znám, který si čistí zuby správnou technikou a správnými pomůckami (byl jsem v tom proškolen dentální hygienistkou ještě v době, kdy tyto problémy nebyly). Když vidím, jakými hrůzami (tvrdé zubaté kartáčky) a jaým způsobem si lidé, rodinní příslušníci i přátelé, zuby čistí a nemají problém... Odmítám se smířit s 2 - 3 mm odhaleným krčkem v přední části chrupu a v celé dolní přední a pravé části. Jednak je to zejména vepředu nahoře neestetické a také hlavně ten odhalený krček na předním horním zubu je velice citlivý a bolestivý. Zaplombování krčku kompozitem nepřipadá v úvahu, protože odhalení je už moc velké a stáčí se do strany. Od zubního lékaře - parodontologa bych očekával seriózní vyšetření, objasnění příčiny a návrh řešení. Zatím se mi dostalo pouze výše zmíněného odbývacího přístupu se způsobem čištění, což mě nutně vede k závěru, že parodontologové nevědí a aby to nemuseli přiznat, svedou příčinu na pacienta. To mi ovšem zase nejde dohromady s příklady úspěšných zákroků s fotografiemi před a po které se dají vyheldat třeba přes google. Pravda, většinou jde o americké zdroje. Že by to v České republice ještě nikdo neuměl? Myslel jsem, že lékařská věda v ČR je stejně na výši jako jinde... Nebo že by se v přístupu lékařů spíše odráželo to, že jsem byl do minulého měsíce student VŠ, tudíž velkými finančními možnostmi neoplývám???

Pokud jste opravdu stomatolog, měl byste čas a chuť se se mnou spojit třeba e-mailem? Mohl bych vám poslat OPG snímky i nafotit si zuby a poslat vám fotky na posouzení :-)

 stomatolog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(19.6.2007 23:28:40)
Jsem OPRAVDU stomatolog:)ale spíš se momentálně věnuji miminu a to na plný úvazek!
Jenom občas kouknu na tuto diskusi, abych zjistila jak si o zubní péči povídají naši pacienti. No, nic překvapivého, stále početná skupina přesvědčená o dědičnosti zánětlivého onemocnění způsobeného nepřiměřenou hygienou...ach jo.
Vám bych mohla doporučit obrátit se na klinické pracoviště některé fakultní nemocnice. Podle mě je na atrofii parodontu nejlepší odborník doc.Slezák z HK.
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(20.6.2007 16:02:04)
Náhodou jsem z Hradce Králové a na parodontologii ve FN jsem byl u doc.Dřízhala :-) Jinak onen lékař, který mi tvrdil, že odhalené krčky mám kvůli příliš dobrému čištění byl MUDr. Taha, který taktéž byl v HK :-/
 stomatolog 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(21.6.2007 0:11:58)
Tak to je dobré!
Oba dva samosebou znám, nevyvolali ve vás důvěru:) ??
Já myslím, že máte vlastně štěstí, já kdybych narazila na pacieta jako vy, nemohla bych ho poslat do Hradce, což je myslím nejlepší pracoviště u nás, je to daleko. Vlastně většině takových jako jste vy toto postižení nikdo ani nediagnostikuje. A kolik lidí je s neléčeným zánětem dásní ani nemluvě.
Ale abyste neřekl, že jste se ode mne nic nedověděl: na "odhalování krčků" se skutečně podílí nadměrná hygiena, slyšel jste už o solo technice? Ta je minimálně traumatická.
Existují také chirurgické postupy ke krytí krčku, ale nejde to vždy. Jo, kdyby medicína byla dokonalá!
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(21.6.2007 12:03:16)
Vyvovali nevyvolali... Doc. Dřízhal jen řekl "to můžeme operovat", ale nevysvětlil co a jak. A jen že si mám rozmyslet jestli to chci a kdy. Zuby mně prej nevypadnou, parodontitis to prej není. No a protože známá se zná z dr. Tahou, tak mně u něj domluvila jestli by se na mě taky nepodíval. Ten teď sídlí v Kosmonosích. Tak jsem si tam za ním dojel a ten mě s prominutím nasral tím, že si za to můžu technikou čištění. Znovu zdůrazňuju, že čistím rovným měkkým kartáčkem technikou dle instrukcí dentální hygienistky, dál používám samozřejmě mezizubní kartáček a dentální nit. To všechno už od doby, kdy ještě krčky odhalený nebyly. A když vidím čím a jak si čistěj jiní lidi a žádný potíže... :-/

Ono já mám těch problémů teď víc... Já jsem nikdy neměl vzhledově zuby nic moc, protože mám flekatou sklovinu od doby, co mně druhý zuby vyrostly (fluoróza) a nenarostly mně horní dvojky. Ale nekazej se mně a do doby před 8 měsící ani nebolely. Loni v říjnu mně byla vytržena osmička vlevo dole. Byla zaklíněná v kosti a nemohla prořezat, prořezaná byla jen asi její půlka. Od extrakce mám strašně citlivou její zadní stranu na sladké, na ovoce, na změny teplot, někdy ten zub bolí jen tak. Do toho se začala stejně chovat zadní strana šestky vlevo nahoře a bolet i při čištění mezizubním kartáčkem mezi šestkou a sedmičkou. Postupně se to zhoršilo tak, že mám nyní asi měsíc bolestivou celou levou horní stranu od čtyřky po osmičku. Bolí to jen tak, bolest se hodně zvětší na sladké (to mám pocit, že mně upadně ten kus úst), ovoce, změny teplot. Aby toho nebylo málo, tak se mi taky loni na podzim ulomil kousek šestky vpravo nahoře. Kousací plocha toho zubu byla víc plomba než zub už od zásahu medičky na školní prohlídce v mých 8 letech, která vrtala do zubu zlomeným vrtákem. Tak jsem šel za zubařkou, ke který jsem chodil 10 let jen na preventivní prohlídky, protože nic nebylo potřeba dělat, zuby jse měl v pořádku. Řekla, že tam nic nevidí a bolest že si mám zakázat. Tak jsem řekl, že tohle teda ne a přítelkyně mně domluvila že se zaregistruju u zubařky, kam chodí ona. Ta mně to teda opravila plombou, ale nechala tam ostrou hranu, která mě drápala do jazyka. Drujeh den místo aby upravila plombu ubrousila kus zubu a od tý doyb je ten zub citlivej na změnu teplot a mám pocit sníženýho skusu na tý straně. Ten zub je navíc jena velká placka, víc plomba než zub. Podle RTG snímku ale ta plomba není hluboká. Od výše popisovaný bolesti zubů mně nepomohla. Prej jsou zdravý. Tak jsem zoufalej zkusil prohlídku u "lepšího" zubaře bez smlouvy s pojišťovnou. Ten sice vyslechl mý problémy, zběžně prohlídl zuby, o kterých řekl, že jsou zdravý (proč teda tak bolej?) a 45 minut se mě snažil přemluvit abych si od něl nechal posunout horní trojky dozadu (vlivem toho, že mně nenarostly dvojky mám trojky v takový "mezipozici" mezi správným místem pro dvojky a trojky - mám tam sice větší mezery mezi jedničkama a trojkama, ale třeba přítelkyně dokud jsem jí neřekl, že mně dvojky nenarostly tak si prej jen myslela, že mám prostě jen větší mezery mezi zubama a nenapadlo ji, že mně 2 zuby chyběj) a dát si implantáty dvojek. No, chtěl vydělat. Zítra mě čeká prohlídka u jiný zubařky, domluvený přes známosti, jinak to asi nejde, a pokud ani ta mně nepomůže...

Už 8 měsíců, od vytržení osmičky vlevo dole, nemám ani 1 den bez bolestí zubů. Nadávám si, že jsem si to nechal vytrhnout a někdy mě napadaj takový věci, že snad tím vytržením zparchantělý osmičky došlo k nějakýmu porušení vnitřní rovnováhy v ústech nebo já nevím. Protože do tý doby jsem o zubech nevěděl, nebolely a jedinej problém byly ty krčky. U6 nevím co mám dělat.
 Autorka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(21.6.2007 15:51:47)
Někde, myslím níže, jsem psala, že sprvná preventivní prohlídka se neobejde bez rtg snímků. Jsou to tzv. bite wingy, snímky při skusu.
Znovu opakuji, že vaše zuby jsem neviděla, takže se nemůžeme bavit konkrétně. Mám ale pacienty, kteří uváděli podobné příznaky jako vy, někteří taktéž vyzkoušeli spoustu zubařů. Když se udělaly tyto snímky, teprve se přišlo na další kazy, většinou mezizubního prostoru nebo pod plombou, které jen pouhým pohledem a poťukáním na zub nejsou zjistitelné.
Jen pro informaci: prohlídka bez malích rtg snímků (tím pádem nepočítám OP) je prohlídka jen asi třicetiprocentní.
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(21.6.2007 16:44:42)
Ten zubař, který nemá smlouvu s pojišťovnami snímky dělal. Ale jak jsem psal, věnoval se jen tomu, aby mě přemluvil na implantáty dvojek. Takže asi vlivem "lidského faktoru" přišly ty snímky vniveč.
 Eraser 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(24.6.2007 15:51:05)
Dobrý den, asi Vás to nazejímá, ale mám nové zprávy :-)

V pátek jsem na doporučení známé jak jsem psal v předchozím dlouhém příspěvku změnil zubního lékaře a "nová" paní doktorka zjistila, že mám jednak kaz v osmičce na té straně jak mě bolely zuby a pak že mám od mezizubního kartáčku poškozenou papilu mezi zuby 27 a 26. Kaz na zubu 28 ošetřila amalgámovou výplní a papila mezi zuby 27 a 26 by se měla prý zhojit pokud tam přestanu cpát mezizubní kartáček. Ale od té doby mám tu nově plombovanou osmičku velice citlivou, nemůžu se jí skoro dotknout zubním kartáčkem při čištění. Je to běžná věc v krátké době po ošetření kazu nebo je tam ještě jiný problém? Podobný problém mám také po pátečním ošetření kazu na další osmičce, konkrétně na zubu 48. Tam je to "jen" bolestivé na studené. Zrovna tak u zubu 16, kde se měnila plomba ze špatně zhotovené (před 3 měsíci, od jiné zubní lékařky) amalgámové výplně na kompozitní.

Ale co je můj ještě větší problém který jsme také zmiňoval: Před 8 měsíci mi byl vytržen zub moudrosti, zub 38. Extrakce nebyla jednoduchá, protože se musel odbrušovat kus kosti. Od té doby mám velice citlivou a bolestivou 37, zadní stranu. Na sladké, kyselé (ovoce), tepelné pdněty. Ze zoufalství jsem se pokoušel vyhledat pomoc u několika zubních lékařů, ale všichni mi tvrdili, že rána po 38 je dobře zhojená a zub 37 je zdravý a nemá proč bolet. Teprve v pátek mi paní doktorka po prohlídce tohoto zubu řekla, že problém je v tom, že při extrakci byla vyštípnuta část skloviny vzadu v krčkové části zubu. Paní doktorka se přes hodinu snažila to místo zacelit "umělou sklovinou", ale nedržela tam. Další možnost je prý udělat plombu, ale to by prý nerada. Zub je prý jinak zdravý a nerada by ho zbytečně poškodila plombou. Mám prý zkusit vydržet, zub by prý měl po nějaké době přestat být citlivý. Bohužel, jak byl zub dřív citlivý "jen" na výše zmíněné sladké, kyselé a tepelné podněty, tak teď je citlivý ne jakýkoliv podnět - když se napiju i obyčejné vody, cokoliv jím, o doteku zubním kartáčkem při čištění ani nemluvě. Už jsme z toho zoufalý, napadá mě v tomto stavu i krajní řešení - zub vytrhnout. Doopravdy samozřejmě nechci přijít o zub, ale nevidím řešení. Paní doktorka navrhuje vyčkat, protože nechce zub zbytečně ničit. Tohoto přístupu si vážím, ale už chápu když mně kdysi někdo říkal, že není horší bolest, než bolest zubů :-/ Docela si i vyčítám extrakci zubu 38, který sice občas dělal potíže zánětem, ale proti tomu, co zažívám po jeho extrakci si troufám říci, že to nebylo nic.

 Nika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Další dotaz na autorku článku 

(28.6.2007 16:54:54)
Ahoj,
čtu tady tu diskuzi s Tebou a stomatologem a chci Ti jen říct, že Tě upřímně lituju. Já si se zubama taky hrozně užila už jako malá holka a tak vím, že snad kromě porodu není horší bolesti než od zubů. Chci Ti jen popřát, ať se Ti to dá brzo do kupy. V dnešní době je opravdu fuška najít dobrýho zubaře - jestli se ho vůbec najít podaří.
 Toranoko 
  • 

Cukry 

(30.5.2007 16:37:46)
No, ja bych si dovolila nesouhlasit, co se cukru tyce - z vlastni zkusenosti vim, ze omezeni cukru radikalne snizuje mnozstvi povlaku a tak. Naproti tomu ty slozite sacharidy se zrejme na kyseliny nerozkladaji tak rychle - takze osobne si myslim, ze vyrazeni sladkeho [cokolada, cukr, med] je hodne smysluplne. a mam to potvrzene i od spousty dalsich lidi.
 Autorka 
  • 

Re: Cukry 

(30.5.2007 20:19:07)
Souhlasím s tím, že čím méně cukru, tím je potřeba delší doba na vytvoření zubního plaku. Ale na vznik zubního kazu nebo parodontitidy je toho času potřeba ještě mnohem déle. Proto tolik upřednostňuji správnou péči o chrup oproti výživě. Výživa není nejpodstatnější, neznamená to ale, že nepomáhá. Hlavně u dětí, kde si kvalitou čistých zubů nemůžeme být jisti, se mohou výživa nebo fluoridy stát tím jazýčkem na vahách.
 Autorka 
  • 

dědičnost 

(30.5.2007 19:35:14)
Ano, dědičnost zde hraje roli. Bohužel se na ni ale nedá vymlouvat. Ohledně zubního kazu se dědí odolnost zubní skloviny na množství bakterií a kyselin. Tedy co někomu vadí, jinému nevadí. Ohledně parodontitidy se dědí opět odolnost závěsného aparátu zubu (kosti a dásní) na množství bakterií. Z toho vychází, že i člověk, který má smůlu a má tzv. geneticky špatné zuby, když si bude umět dobře vyčistit zuby, tak nemusí mít kazy ani parodontitidu. Prostě bez těch bakterií ty kazy nemohou vzniknout, ani se špatnou dědičností. A jen tak mimochodem, dědí se i špatné návyky. Třeba na čištění zubů.
 vendelina+Emmí+Johanka 


Doporučuji tyto značky.... 

(30.5.2007 19:53:48)
Dobrý den, z vlastní zkušenosti (velmi často mi krvácely dásně) mohu doporučit kartáče Curaprox. Stojí kolem 60 kč, má 5000 vláken místo obvyklých 500, a i ten nejtvrdší je opravdu jemňoučký a skvěle myje. Má přesně zde doporučovaný tvar.
 Silueta 


Re: Doporučuji tyto značky.... 

(31.5.2007 15:35:39)
Mně byl též doporučen kartáček CURAPROX, je dobrý, ale já po asi 2 letech používání tohoto typu zjistila, že se mi více začínají kazit zadní stoličky a teprve pak mi došlo, že je tento kartáček na mou malou pusu prostě veliký a já se s ním nedostanu všude. Tak jsem ho vyměnila za zelený SENSODYNE a čistí se mi lépe. Ale stojí teda 98,- Kč. Mezizubní kartáčky jsou super, škoda, že tato propagace nebyla už dááááávno .... Jinak mám naštěstí stejně šikovnou zubařku jako je autorka článku.....jako kdyby to psala ona sama :o))
 Adelka 
  • 

Ceník 

(30.5.2007 21:27:00)
Tak jsem si povzbuzena článkem našla dentální hygienistku v našem městě na internetu a prostudovala její ceník. Nemyslím si, že by všechno mělo být zdarma, ale přece jenom mě trošku zarazilo, že na návštěvu tohoto specialisty by mohla padnout skoro půlka mé mateřské. Možná přeháním, ale ke dvěma tisícům by to asi bylo (a to ještě nevím, co všechno by mi bylo doporučeno při samotné návštěvě). Vím, vše je otázkou priorit, můžu si vybrat, kam své peníze investuju, ale na toto asi opravdu nemám. Je velká škoda, že zdravotní pojišťovny nedávají ani příspěvky, jestli jsem to správně pochopila, tak tady jde hlavně o prevenci a ta je přece nejdůležitější.
 Angel 
  • 

odstranění bolesti 

(30.5.2007 23:44:15)
V Praze se ceny pohybují 500-800 (ale i výše...) sama jsem vyzkoušela několik hygienistek, ale byla jsem zklamaná zejména tím, že pokud jsem přišla podruhé nebo potřetí, viděli, že již mají "klienta jistého" a nějak se přestali snažit.. takže hledám dále. Zuby, zejména zadní, mám citlivé po rovnátkách, které jsem donedávna nosila. Pokud se bojíte bolesti jako já, dá se požádat o "znecitlivující vodičku" (někde za příplatek, ale jenom cca 40,-) kterou se dásně potřou před ošetřením (na mně použili Xylocaine 10%), určitě existuje i něco jiného. Pusa pak mírně brní, ale ošetření je o hodně příjemnější.
 napirai 


taky mám dotaz... 

(30.5.2007 22:06:23)
co je horší, když zub reaguje na horké nebo na studené? Mám jeden "kráter", jak už tu byly hezky nazvány a dle zubařky si mám hlídat, jestli není mrtvý. Teď mi reaguje na studené...signalizuje to něco, nevíte?
 Milly36 


Re: taky mám dotaz... 

(31.5.2007 5:24:04)
Zub s kraterem, ktery zacne byt citlivy na studene jsem mela zcela nedavno, asi tak pred mesicem. Nic nepomahalo, jen se to zhorsovalo. Nevesti to nic dobreho - ten zub opravdu odumira. Musela jsem na vycisteni zubnich kanalku a vcera mi tam dal korunku. :-( Sorry za spatne zpravy.

 Eraser 
  • 

Re: taky mám dotaz... 

(31.5.2007 20:07:47)
To spíš netěsní plomba.
 Magda, 2 mrňata 
  • 

děkuji za povzbudivý článek  

(30.5.2007 22:37:55)
Moc ráda bych poděkovala za Váš článek. Když se celý den starám o dvě živé děti tak večer mám docela sklon ty svoje zuby zanedbávat a rychle je ledabyle "překartáčovat". Takový proslov mně vždy na delší dobu povzbudí abych ten boj s kazy přece jenom nevzdávala. Je fajn vědět, že je to na mně a dědičnost není určujícím faktorem. Moc děkuju za nakopnutí.
 Petrajda 


Hrazení zdravotní pojišťovnou 

(31.5.2007 0:00:02)
Nevíte někdo, jak je to s hrazením výkonů pojišťovnou u lékaře, který nemá s pojišťovnou smlouvu? Čím dál častěji se setkávám s tím, že dobří lékaři (hlavně zubaři) rezignují na doprošování se českých zdravotních pojišťoven o smlouvu a následně platbu a prostě se u nich platí hotově. Počítají s tím, že díky svým schopnostem budou i tak mít pacientů dost.

Připadá mi ale nefér, aby v případě, že takového zubaře mám, mi pojišťovna nehradila ani nějakým paušálem např. půlroční preventivní prohlídku atd. Nevíte, jak to je?
 Milly36 


Diky moc za prima clanek + jak je tomu jinde 

(31.5.2007 5:47:09)
Opravdu, velmi hezky a prehledne zpracovany! Moc chvalim.

Jen jsem chtela ostatnim jen tak pro zajimavost aspon strucne napsat, jak to chodi v zahranici, konkretne v Americe, kde uz sedmym rokem ziju.

Zdravotni pece vseobecne je velmi draha, v podstate byznys jako cokoliv jineho. Na prvni pohled se Vam to asi bude zdat jako spatna vec, ale po par letech zivota z cizine se na to zacnete divat jinak. Chovani lekaru vuci pacientovi je zde diametralne odlisne od toho, na ktere jsem byla zvykla z CR.
Zpatky k zubni peci. Pokud nemate stesti, pak nemate i zdravotni pojisteni (a kupodivu celkem hodne Americanu nema - zamestnavatele to nemaji narizeno), a veskerou peci hradite z vlastni kapsy...
Pokud pojisteni mate a dobre, pojistovna Vam uhradi naklady, ale jen do urciteho limitu, ktery se pohybuje mezi 1000 - 1500 dolary za rok. Pokud limit prekrocite, opet - hradite vse sami. Preventivni pece (ktera zahrnuje 2x rocne preventivni prohlidku a cisteni dentalni hygienistkou + rentgeny) je hrazena pojistovnou v plne vysi a cena se pohybuje okolo 80-100 dolaru. Plomby byvaji hrazeny z vetsi casti (prijde na to, jak velka, cca 200-400$) Cisteni kanalku a korunky jsou pekne drahy spas - kazde stoji kolem 1000 dolaru a vyse. Takze rocni limit se da precerpat celkem lehce.
Dedicnost, nededicnost - odvykla jsem si se na to vymlouvat. Muj otec mel "falesne zuby" uz ve 30, cili dedicny zaklad nic moc. Na skolnich preventivnich prohlidkach jsem opravdu pokazde mela aspon jeden kaz. A tak to slo az donedavna. Mezitim jsem se vdala, "kazivost" pokracovala a ja jsem se uzirala, protoze manzel mel perfektni chrup i presto, ze zubni hygienu zanedbaval. Nefer, ze? Mezitim jsem se rozvedla, vdala, odesla do zahranici. Zacala jsem pracovat jako zubni sestra a zacala se o zuby vic starat a vida - jsem temer bez kazu... Priznam, ze jeste porad je co zlepsovat. ;-) Ale i tak - i se spatnym genetickym materialem se da hodne udelat.
Jo a krome jineho jsem omezila i cukry...
Takze asi tak. Zdejsi system se mi zda fer - vsichni jsou na to zvykli a o zuby se dost staraji. Bodejt, ta prevence se jim doslova dost vyplati.
 Rapiti 


Ještě dotaz na autorku 

(31.5.2007 8:57:41)
Moc děkuju za pěkný a srozumitelný článek.

Ve článku nebyla ani zmínka o elektrických kartáčcích, co jim říkáte?

Oblíbila jsem si jednozubý kartáček, myslím si, že je velmi užitečný, ale nevím, jestli je vhodný i pro děti, případně od jakého věku.

Děkuji za odpovědi.

 Meta 


Kartáček atd. 

(31.5.2007 13:10:43)
Je to zvláštní, že jsem v současné době narazila na takovýto článek. Protože právě před dvěma měsíci mi paní zubařka nabídla "rychlokurs" čištění zubů, protože u nás na okrese žádná zubní hygieniska není.
Hned lekce č.1 byla pro mě neuvěřitelná. Je mi 40 let a prvně v životě jsem se dozvěděla a hlavně UVIDĚLA, jak má vypadat právný zubní kartáček. Schválně se podívejte na obrázek v článku. Takový kartáček má 3960 (a některé kvalitnější i více) měkkoučkých štětinek. Nevím jak vy, ale já jsem nic podobného v obchodě neviděla. Musíte si ho vyžádat v lékarně, nebo ve zdravotních potřebách a pokud ho nemají, poprosíte o jeho objednání. Cena není nijak závratná, ten můj stál 60 Kč. Ale ta úleva, už po týdnu mé krvácivé dásně nabraly světle růžový nádech a krvácení ustalo. Čištění se stalo velmi příjemným. A teď mi dámy řekněte, kolik z vás takový kartáček má a používá? Na pitomé zubní reklamy člověk narazí každý den. Ale jak má vypadat kartáček, na němž závisí životnost vašich zoubků, to vám téměř nikdo neprozradí!!! PROČ????!!! Je tohle ono know-how, co my, odchovanci východu nemáme? Asi ano. Kdo by jinak kupoval ty barevné šmejdy s úžasně nastavenými štětinami, že? Takže, kdo nemáte zubní hygienistku, kupte si prosím aspoň opravdový kartáček. Budete žasnout...
 Zdenka +4 


Re: Kartáček atd. 

(3.6.2007 0:00:35)
Mě zarazilo, že mě na můj zánět dásní (a prý dost hrozný) doporučila zubařka tvrdý kartáček a čistit až do krvava a pak vyplachovat nějakou tinkturou. Zkusím se poohlédnout po pořádném kartáčku a uvidím.....
 Zdenka +4 


Re: Kartáček atd. 

(3.6.2007 0:01:40)
Mě zarazilo, že mě na můj zánět dásní (a prý dost hrozný) doporučila zubařka tvrdý kartáček a čistit až do krvava a pak vyplachovat nějakou tinkturou. Zkusím se poohlédnout po pořádném kartáčku a uvidím.....
 Dobra 
  • 

Re: Re: Kartáček atd. - ústní sprcha 

(3.6.2007 23:47:17)
Zkuste ústní sprchu, z vlastní zkušenosti ji mohu jednoznačně doporučit.
 Epi 
  • 

Re: Re: Kartáček atd. 

(3.6.2007 23:56:28)
Já mohu jedině doporučit vyčištění pod dásněmi ultrazvukem (přístroj Vector). Čištění probíhá při místním umrtvení. Bohužel to však pojišťovna nehradí. Ta hradí až finální řešení. Vytrhnutí :-( (Měla jsem až 3,5 - 4 mm paradontální kapsy aa po zákroku a zaléčení jsou do 1 mm.)
Epi
 Autorka 
  • 

Re: Ještě dotaz na autorku 

(31.5.2007 21:54:04)
Elektrický kartáček dle mého názoru není špatná věc. Ale on sám o sobě čisto v puse neudělá. Musí se umět na zub správně přiložit. Jediné, co za Vás udělá je, že se točí ... nebo jinak vibruje.
Bohužel je tu ale jedna překážka. Jakmile se kartáček začne točit, stane se mnohem tvrdším a více pak poškozuje zuby a dásně. Zatím bohužel neznám tak měkký, aby toto nehrozilo. I to i přesto, že je tam měkký psáno :-(((. Takže zatím bohužel já doporučuji se jim vyhnout. Ale třeba jednou...
 b+h 
  • 

elektricky kartacek 

(3.6.2007 23:04:55)
elektricky kartacek pouzivam nekolik let a jsem velmi spokojena... u prvniho cisteni zubu jsem citila lepe vycistene zuby... tudiz jsem pro elektricky kartacek vsema deseti... k normalnimu standartnimu kartacku bych se jiz nevratila... vzhledem k memu veku a v porovnani s mymi sourozenci moje zuby jsou nejzdravejsi...
 Maja 
  • 

mezizubní kartáčky!!!!! 

(31.5.2007 12:53:57)
V článku úplně chybí zmínka o mezizubních kartáčcích. Před dvěma lety mi je doporučila má zubařka a po deseti letech trápení s krvácejícími dásněmi mám klid. Navíc se vážně dostanete do míst, kde normální kartáček nemá šanci. Ale tak rok mi trvalo, než jsem se je naučila používat (takže mi jeden vydržel déle než 2 dny) a našla jsem i pro mne vhodného výrobce a typ. Ale fakt to funguje.
 b+h 


skvely clanek 

(31.5.2007 22:51:59)
bohuzel za komancu tato osveta nebyla tak aktualni - nikdo to tak DOBRE nevysvetlil jako tento clanek a ja diky osvete pred mnoha lety jsem jedina v rodine, ktera ma stale vsechny zuby, zatimco jinym pomalu ale jiste vypadavaji... autorku chvalim za velmi dobre napsany clanek
 Oval 
  • 

Kartacek 

(3.6.2007 13:17:01)
Ahoj Zuzko,
pekne, konecne jsem to cele precetl. Ja jsem si nedavno zapomnel ten spravny kartacek doma a tak jsem byl neucen jit do drogerie a vybrat si karatcek z nabidky (lekarna nebyla pri ceste). Kartacek, ktery popisujes jako nejlepsi tam samozrejme vubec nebyl a tak jsem vybral "nejmensi" zlo. Byl to kartacek s jemnymi stetinkami, nestejne dlouhymi, ale co me zaujalo bylo to, ze stetinky byly nakonci jakoby zaostrene - jeste se zuzovaly. Co si myslis o takovem kartacku? A kde je vubec ta hranice mekkosti karatacku? Uz nekdo udelal kartacek treba z nanovlaken?
 Autorka 
  • 

Re: Kartacek 

(4.6.2007 22:02:18)
Ahoj ovale,
co se měkkosti kartáčku týká, neplatí že čím měkkčí tím lepší. Existují terapeutické zubní kartáčky, určené k čištění zubů po operacích v ústech, které jsou tak měkké, že je to na normální čištění moc.
O tom tvém novém zubním kartáčku se zaostřenými vlákny nemohu říct nic, dokud ho neuvidím.
 Oval 
  • 

Kartacek 

(3.6.2007 13:17:11)
Ahoj Zuzko,
pekne, konecne jsem to cele precetl. Ja jsem si nedavno zapomnel ten spravny kartacek doma a tak jsem byl neucen jit do drogerie a vybrat si karatcek z nabidky (lekarna nebyla pri ceste). Kartacek, ktery popisujes jako nejlepsi tam samozrejme vubec nebyl a tak jsem vybral "nejmensi" zlo. Byl to kartacek s jemnymi stetinkami, nestejne dlouhymi, ale co me zaujalo bylo to, ze stetinky byly nakonci jakoby zaostrene - jeste se zuzovaly. Co si myslis o takovem kartacku? A kde je vubec ta hranice mekkosti karatacku? Uz nekdo udelal kartacek treba z nanovlaken?
 Michala 
  • 

Dotaz na autorku - detske zoubky 

(4.6.2007 2:09:58)
Dobry den,
mam dvoulete dite, stale ho kojim, a jiz nejakou dobu ma na prednich hornich zubech hnede skvrnky. Bohuzel neni mozne ji donutit cistit si zoubky. Kdyz mela novy kartacek, chvilku si je "cistila" a zdalo se mi, ze se skvrnky zmensily. Po par dnech vsak cisteni odmita. Uz jsem kvuli tomu koupila dalsi kartacek, aby ji to zacalo znovu bavit, ale ackoliv jsme udelali "ritual" ze to je novy kartacek se kterym si bude cistit zoubky, tak to vydrzelo opet jen par dni. Vzdycky utece a nechce cistit. Bojim se, aby ty skvrnky nebyl pocinajici kaz. Nevim, jestli ji mam cistit zuby nasilim (coz by bylo skutecne velke nasili), nebo zda je jeste jina metoda nez kartacek?
Chtela jsem se zeptat, co presne jsou hnede skvrnky ktere na zubech vznikaji. Ma je nahore u dasni. Jeste jsem se neodvazila vzit ji k zubari, protoze ma strach z doktoru a neumim si predstavit, jak by ji doktor vysetril jinak nez v narkoze :-(((
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(4.6.2007 20:44:52)
hmm..to je hloupé, že se zubaře bojí, já nedávno našeho skro ročního prcka vzala k zubaři hned 2x, jednou byl se mnou u hygienistky, tak se vozil v křesle nahoru a dolu a podruhé, když jsem byla na preventivce a tak rovnou kamarád zubař nakoukl ido jeho pusiny a skřítek byl těžce v pohodě, dokonce se smál a pak si lozil po čekárně . Jakmile mu vyrostl první zoubek,hned jsem zakoupila dětský kartáček a pastu a od té doby mu zuby čistím,nejrpve máma sama, je to asi tka 20vteřin a pak si je smrlá sám..respektive kouše kartáček, tim si vlastně zoubky čistí, já mu to nejhorší ze zubů jen setřela.Jak mi řekla hygienistka, je to super, techniku se ted stejnak nenaučí,ael naučí si ten návyk, že ráno a večer se čistí zoubky.Posilala jsem ke svému zubyři maminu s rok a půl starým děckem, musel museli mu 2 zuby vytrhnou a 4 vrtat.mamina se pak docela prohla.Zanedbaná ústní hygiena u prcka.Má to hold něco do sebe to čištění.po vyčištění zubů si ještě stahuji plak z jazyk.Asi jsem úchyl:-)Mám z dob školních prohlídek pusu plnou kráterů, z kterých jsem neštastná.Od změny zubaře před 15ti lety jsem neměla jediný nový kaz,neznám zápach z úst a krvácivost dásní.Nemůžem se vymlouvat na genetiku.

A propos, teda nechtěla bych se líbat s chlapem, co si týden nečistil zuby..brrrr

Omlouvám se za to rezepsání.
 Autorka 
  • 

Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(4.6.2007 21:35:48)
Donutit dítě k čištění zubů je někdy opravdu problém. Mám s tím vlastní a čerstvé zkušenosti. Popisovala jsem to už někde výše. Co bych ale být vámi udělala určitě, je návštěva zubaře. Nečekejte od toho moc. Povožení na křesle a nalití vody do kelímku v zubní ordinaci úplně stačí. Vaše dcerka se seznámí s prostředím a třeba otevře pusinku příště nebo přespříště. Podle mě násilí nic neřeší, někdy se tím problém naopak prohlubuje.
Ptáte se, co jsou hnědé skvrnky na horních řezácích. Zoubky vaší dcerky jsem neviděla, takže nemohu říci. Může to být plak, ale také zubní kaz.... nebo obojí. Můž to být ale i něco jiného. Každopádně se to pokuste ze zoubků setřít ... tedy pokud kočka dovolí :-(((.
 Michala 
  • 

Re: Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(5.6.2007 1:59:59)
Moc dekuji za odpoved, mohlo me napadnout ze byste to musela videt. Ale zajimalo me zda to muze byt vic moznosti. Jinak jsem netusila ze je mozne prijit k zubari a jen se povozit kdyz se dite boji. To je fajn:) Nemohla byste mi jeste doporucit nejakeho citliveho zubare z Prahy? Moc dekuji
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Re: Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(5.6.2007 7:24:01)
mám svělého zubaře, chodím k němu už dlouho, předtím jsem chodila k jeho otci na rovnátka,ael ten díky práci s rovnátky neměl čas na normální stomatologii, tak mě šoupl k synovi a nedam na něj dopustit, nemá rád, když pacienti trpí.Má v ordinaci také perfektní hygienistku, kt si se zubama opravdu pohraje, nedávno si hrála 2 hod se zuby mé tchýně,kt tam měla nánosy zubního kamene pod dásněma, bo její bývalá zubařka to vždy jen seškrábla, nikdy se tomu nevěnovala do hloubky. Jukněte na www.tichy-zubar.cz jen to má jeden kaz na kráse, tato ordinace nema smlouvu se zdravotí pojištovnou,vůbec žádnou, prý je zubařů na Praze 4 dostatek, tak nehodlaj sponzorovat malou ordinaci.Připravte se na to, že preventivní prohlídka bez rtg je kolem 400, s rtg 800,hygienistka 1000.Ale jak říkám, nedám na ně dopustit.Je to moderně vybevná ordinace,jsou tam 3 stomatologové a 1 hygienistka.Mladý a příjemný kolektiv.Jinak já chodím k Tichému..pst..žádný kontakt jsem neházela na net:-)
 Michala 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(6.6.2007 0:52:24)
Dekuju moc, podivam se.
Takze deti chodi k dospelackym zubarum? To jsem nevedela. Abych byla uprimna, sama jsem u zubare nebyla tak 15 let... Protoze jsem to "nepotrebovala". A ted z toho mam hruzu a jeden pekne vyzrany zub... Takze bych to mela zacit nejak resit. Dekuju za typ.
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(6.6.2007 7:40:48)
no záleží na dohodě se zubařem, jestli veme dítě:-)..v dnešní době při nedosatku zubařů si myslím, že je to normální:-).
 Autorka 
  • 

Re: Re: Re: Dotaz na autorku - detske zoubky 

(6.6.2007 20:55:09)
Asi nemá cenu spekulovat. V hlavě mě teď napadly 4 varianty, ale abych vám je popsala, musela bych vám o každé napsat slušný odsavec. Vzhledem k tomu, že jen jedna varianta je správná, přijde mi to zbytečné. K zubaři byste s dcerou měla tak jako tak.
Ani o zubaře, který bere nové pacienty a je výborný momentálně nevím. Jedno z měřítek, jak poznat toho správného je, že dělá při prohlídce rentgenové snímky, tzv. Bitewingy (snímky do skusu). Pouze pohledem a poťukáním na zub se totiž zjistí jen asi 30% zubních kazů. Dobrý zubař má také hygienistku nebo své pacienty k nějaké posílá. Zubaře, který dělá všechny výkony na pojišťovnu bych se také bála. Pokud má plomba vydržet, musí se udělat pořádně a to stojí čas a tím pádem peníze.
 Katka 
  • 

Dotaz na autorku  

(6.6.2007 22:12:07)
Chtěla bych se zeptat, jestli si teda stačí čistit zuby 2 krát denně pořádně
 Autorka 
  • 

Re: Dotaz na autorku  

(7.6.2007 8:18:21)
To je dobrá otázka. A já odpovídám, že je lepší 2x denně dobře než 5x šup sem šup tam. Kaz ani parodontitida se neudělají od snídaně do oběda, takže 2x denně je tak akorát. Ale kvalitně, tedy tak aby byly zuby všude hladké na omak jazykem.
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Dotaz na autorku  

(7.6.2007 8:56:13)
nejsem sice autorka,ale stačí to 2x denně pořádně, to znamená i mezizubní prostory :-)ona to zas taková dřina není,je to otázka 5ti min, kartáček, nit, a mezizubní kartáček.Ze začátku, než se člověk naučí mezizubní prostory čistit, tak to hodně krvácí, bo tam může být i slabší zánět dásní.Rozhodně by to chtělo zajít k nějaké hyginistce, aby ukazala, jak správně ty propstory čistit, aby si člověk neublížil.Poradit a změřit, jaké mezizubní kartáčky používat,ale nejdřív to chce samozřejmě vyčistit od kamene, kt nemusí být vůbec vidět.Ale to už tu bylo vše psáno autorkou.Já píšu jako laik ze své vlastní zkušenosti a mám velmi dobrého zubaře i hygienistku,kteří jsou veklmi pečliví a svědomití.
 Autorka 
  • 

Re: Re: Dotaz na autorku  

(7.6.2007 9:43:52)
Smetule díky, nenapsala bych to líp :-))).
 lojzik 
  • 

pořád se to mění 

(21.6.2007 13:10:34)
Je mi 30 let a za svůj život už jsem zažila 3 různé techniky čištění zubů. Myslím, že prostě je důležité ty zuby vůbec vyčistit. Nyní to učím svou malou a je to docela tragedie, myslí, že to umí nejlíp a maminka pomáhat nebude. Takže ve finále pomáhá pasta a kartáček (oboje Signal) - kartáček prostě musí mít nožičky s přísavkou:)
 Roman Majer 


Zdravé zuby  

(21.11.2017 15:52:50)
Já pro to dělam maximum. chodím každý 3 měsíce do https://www.dsmile.cz a zuby mám zdravé. Podle mého jde o to , najít správného doktora který vám bude v léčbě a staraní pomáhát

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.