| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Volba jména stokrát jinak?!

 Celkem 386 názorů.
 ZVM 
  • 

názor 

(22.11.2006 8:24:32)
Je to věc názoru, nemyslím, že všichni chtějí být in nebo světoví...Někomu opravdu na poslech české Matěj nezní tak hezky jako Matthias, je to otázka vkusu a trochu i hudebního sluchu, jak Vám ono jméno zní, jaké zdrobněliny se dají vytvořit a jaký význam také jméno má, i to hraje u mnoha rodičů velkou roli.
Druhá stránka může být opravdu i taková, že dnes už se automaticky počítá, že až dítko vyroste, bude cestovat nebo pracovat v zahraničí a lépe se ujme jméno, které lze bez háčků a čárek vyslovit, stejně by v té oné zemi to jméno musel přepsat na to "světové" i s takovouto variantou mohou rodiče počítat.
Nestrkejte všechny do jednoho pytle, já sama jsem dala svému synovi pravé české jméno, ale nebráním se u dalšího dítěte jinému nečeskému jménu.
 Kaca 
  • 

Re: názor 

(22.11.2006 8:29:25)
No, me se vzdycky libilo ceske Matyáš, Matěj právě podle mě už je samo o sobě zdrobnělina, která potom byla uznána jako jméno.
 Dáša, Vojtíšek 1,5 roku 
  • 

2 jména 

(22.11.2006 17:08:14)
My jsme to vyřešili tak, že malý se jmenuje Vojtěch Jiří - druhé jméno je po otci a má jasný anglický ekvivalent. A bude jen na něm, které jméno bude používat. V příspěvcích je častá úvaha o cizině - máme mezi známými velké množství anglicky mluvících a je fakt, že když chtějí, tak "Vojta" vysloví i oni bez problémů.
P.S u holky uvažujeme o Vanese :o) (a TVnovelami jsme nepolíbení :o)
 Toranoko 
  • 

Re: 2 jména 

(22.11.2006 17:10:07)
Jo, to ja planovala Krystofa Petra
 Dáša, Vojtíšek 1,5 roku 
  • 

Re: Re: 2 jména 

(22.11.2006 17:13:18)
A? podarilo se nebo je to stale aktualni v poradniku na dalsi mimco?
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Re: 2 jména 

(23.11.2006 8:26:28)
jmeno aktualni je, ale mimco zatim ne... :-] Ale treba na to taky jednou dojde...zatim o tom uvazuju ciste teoreticky :-]
 Jana 
  • 

Hezky česky 

(29.11.2007 9:06:47)
Hezky česky - a proč ne i trošku neobvykle? Mám holčičky Elišku - ryze česká varianta Alžběty (hebrejské - Bůh je má přísaha) a holčičku Ladu, o slovanském původu jména tu myslím není pochyb (význam: bohyně lásky, krásy, panna, dívka, milá, milovaná - něžné, že?). Obě jména do naší země patří a já jsem tu šťastná, ráda vyjádřím svou příslušnost k národu i krásnými českými jmény.
A mezinárodní výslovnost také mají - domácí Eli je naprosto univerzální a se jménem Lada taky nikdo mít problém nebude.
Navíc jsou nádherně princeznovská! To prozatím asi nejvíce oceňují moje holčičky!
 Adi 
  • 

Re: 2 jména upozornění 

(24.11.2006 22:39:34)
2 jména mohou být řešení, jen bych ráda upozornila, že pokud rodiče dítěti zvolí jména 2, dítě má právo a zároveň povinnost obě tato jména používat, není tedy možné, aby si později vybralo jen jedno z nich, které se mu bude třeba líbit.
 Sylvie 


Re: Re: 2 jména upozornění 

(24.11.2006 23:36:32)
Adi, já myslím, že to možné je - prostě zacáluje matrice a nechá se přejmenovat ze dvou jmen jenom na jedno ;o) Já teda mám jenom jedno jméno, ale přejmenovat jsem se "později" nechala, protože se mi nelíbila grafická úprava jména :o) (ze Silvie na Sylvii)
 K. 
  • 

Re: Re: 2 jména upozornění 

(26.11.2006 20:07:03)
Nejsem si přesně jista, ale mám dojem že povinnost používat obě jména je pouze při úředním jednání. V běžném životě k tomu není důvod.
 Jiřina 
  • 

Re: Re: názor 

(23.11.2006 15:22:01)
máme doma Matěje a Ondřeje - jména jsme vybírali podle toho, jaká se nám líbila (i když padla i Jakub, Vojtěch, Maxmilian, Sebastina, Šimon, Rozárka...) myslím, že každé jméno je hezké a mě nejvíc štve, když někdo řekne, booože to je hrozný jméno. Nebo když rodina říká nene, tohle jméno dát nemůžete, toho jména člověka znám a je to děsnej blb, nebo nene, to bypak vypadalo, že jste ho pojmenovali po ...xy. Na cvičení potkáváme chlapečka Baltazara, v mém okolí jsou jména Anežka, Hedvika, Dorotka, Elizabeth... mě přijdou úplně normální. A když volám na svého syna místo Ondřeji Ondris nebo když na Matěje "Metjů" tak se lidi diví. Ale to první vzniklo ani nevím jak a Metjů tak, že starší synek chodí na angličtinu (ve školce) a tam si říkali jak naše jména vypadají v Aj a jemu se to tak líbilo, že bráchu tak nazýval od narození a postupně si na to rodina zvykla tak, že někdy voláme Mateji, Mety, Maty, Metjů, Metýsku, Matýsku.....
 Lara + Ondrášek 3 
  • 

Re:Ondra a Matěj 

(23.11.2006 20:13:50)
Jé, my máme Ondru (prostě se nám jméno líbilo, o jiném jsme neuvažovali, i když žijeme v cizině a on se tam narodil; ať si s háčky poradí, jak chtějí) a druhý kluk bude (bude-li) bude taky Matěj. Sice mám termín kolem 20.2. a Matěje je hned 24., dlouho jsme se rozmýšleli, jestli mu to můžeme udělat (sama mám svátek 3 dny po narozkách), ale prostě jsme hezčí jméno nenašli. I Ondra s Matějem souhlasí :) Mmch. - holka by byla Anna.
 bluinka 
  • 

Re: Re:Ondra a Matěj 

(26.11.2006 21:44:32)
ano, i v rodine s rodici ze dvou ruznych zemi se da najit cesky hezky kompromis, Muj manzel je Anglican, ale zijeme tady, v Cechach. Proto, kdyz jsem byla tehotna, hledali jsme ceske jmeno pouze s ekvivalentem i v anglickem jazyce. A bylo jich spousta. Pres ceske Tomase, Davidy, Martiny..................my jsme maleho pojmenovali Jakub. Tech je tady sice spousta, ale je to krasen ceske, nerikejte zidovske, jmeno. a da se pouzivat i v mnoha dalsich jazycich.
 maminka 
  • 

Re: Re: Re:Ondra a Matěj 

(1.12.2006 8:06:06)
U nas to bylo stejne. Muj manzel je pro zmenu american a chteli jsme jmeno, ktere bude mit ekvivalent v obou jazycich. Nakonec jsme se rozhodli pro ceskou verzi Karoliny. Lide okolo nas se hodne divili a nechapali...jak muzeme zvolit ceske jmeno, kdyz muzeme vybrat neco "svetoveho"...ale vite co? Jsme moc radi, ze jsme vybrali ceske jmeno. Vsichni ho dokazou vyslovit, ihned napsat. Uz v porodnici se mi osvedcil vyber ceskeho jmena. Staci, ze si lidi lamou jazyk s prijmenim:) A na prvni poslech nejsme exoti. Vubec nevadi, ze je to jmeno caste v zebricku jmen. Jsem pysna na to, ze se dcera se narodila tady a ma ceske jmeno.
 Aja 
  • 

Re: názor 

(22.11.2006 9:09:00)
Zajimalo by me, kde rodice berou tu jistotu, ze jejich dite se ma jemnovat internacionalne, ze bude v dospelosti pracovat v cizine. Myslim, ze neni vubec jiste, co nase deti budou delat, natoz kde budou pracovat, takze kalkulovat s necim takovym jizv dobe tehotenstvi me prijde docela pritazene za vlasy. A ze by si nekdo menil jmeno podle zeme, ve ktere zije...zajimave je, ze zahranicni manageri, kteri pracuji v Cechach se nejak nemaji tendenci prejmenovavat na Honzy a Petry.A nakonec : cestina neni jediny jazyk, ktery ma hacky a carky. Napriklad francouzstina je ma taky plus jeste nektera jina znamenka a ze by se napriklad Francouzi ridili pri vybirani jmena tim, jak se bude vyslovovat Anglicanum ci Nemcum, to uz je opravdu usmnevna predstava.
 Toranoko 
  • 

Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:14:06)
Francouzi hacky nemaji a ty carky o kterych mluvis nemaji extra vliv na vyslovnost jako u nas - jde tam potom spis o kvalitu, treba jestli se e vyslovi spis otevrene nebo zevrene, coz jsou pri vysloveni jmena celkem detaily. Oni naopak spoustu toho, co pisi nevyslovuji.

A s tim menenim jmena - ja si ho nikdy menit nechtela, ono mi bylo jaksi meneno automaticky, takze jsem v zahranici byla vsechno mozne jenom ne Katerina - treba Catherine, Katja, Katarina apod. Proste se s tim ostatni nezatezujou, takze kdyz mas nejaky "mezinarodnejsi" jmeno, tolik ti ho nekomoli
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:25:16)
Francouzi sice hacky nemaji, ale accents aigus vliv na vyslovnost maji, jsou vlastne nahradnim dlouzenim za puvodni latinske s.Take existuje accent circonflexe, trema, cedille. Pokud je chces vypsat vsechny...:-) Vyslovnost ovlivnuji, nejen pravopis.
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:32:53)

Accents aigus maji vliv na delku vyslovnosti pouze v okrajovych pripadech, jinak maji vliv na otevrenost a zavrenost e, coz nefrancouz zas tak nerozlisi. Circonflex je pozustatek z minulosti a vliv na vyslovnost ma veskerou zadnou, accent grave znaci e otevrene. To, jestli se slabika dlouzxi, zalezi spis na druhu souhlasky za ni a na jeji pozici ve slove, nez nad tim, zda je nad ni accent. A ja psala, ze ovlivnuji spis kvalitu vyslovnosti, ne ze ji neovlivnuji vubec
 Lara + Ondrášek 3 
  • 

Re: komolení světových jmen 

(22.11.2006 9:28:25)
Jmenuji se Veronika, což považuji za velmi mezinárodní jméno. A je zvláštní, že i když v norském kalendáři stojí normálně Veronika s K jako v českém, bez předchozího upozorňování (a někdy i po něm) mě tu stejně všichni píšou "anglicky" Veronica. Je to jen nepatrná odchylka, nicméně... :)
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:28:52)
A jeste dodatek- otevrenost nebo zavrenost samohlasek ma v tomto jazyce stejnou vahu jako u nas napriklad dlouzeni.
Ano, v cizine jmena komoli. My ovsem komolime i cizi jmena.
Pracovala jsem dlouho v zahranicni firme. Musim rict, ze temer vsichni zahranicni kolegove se nase jmena naucili rikat cesky, nebo alespon "co nejvic cesky".
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:35:54)
Ja netvrdim, ze se to lidi, se kterymi se stykas, neanuci. ja jsem poukazovala na to, ze pokud se nekde pohybujes, automaticky tvoje jmeno rikaji po svem, a ze pokud mas nejake, ktere v tomhle cini mene potizi, mene ti ho komoli.

Krome toho, kolik francouzskych jmen obsahuje accenty tolik, aby to zasadne ovlivnovalo jejich vyslovnost, at uz otevrenost nebo delku?
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:37:17)
Ja netvrdim, ze se to lidi, se kterymi se stykas, neanuci. ja jsem poukazovala na to, ze pokud se nekde pohybujes, automaticky tvoje jmeno rikaji po svem, a ze pokud mas nejake, ktere v tomhle cini mene potizi, mene ti ho komoli.

Krome toho, kolik francouzskych jmen obsahuje accenty tolik, aby to zasadne ovlivnovalo jejich vyslovnost, at uz otevrenost nebo delku? A navic je rozdil, jeslti to ovlivnuje kvalitu hlasky, nebo jestli znamenko meni jednu hlasku na jinou. Nechtela bych, aby se ucili dlouhe nebo kratke a, ale je rozdil, jestli reknes n nebo ň
 aja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 9:50:23)
Toranoko, tech jmen je myslim dost. Samozrejme si ted nebudu hledat zahranicni zlute stranky. Jde o to, ze vyslovnost jmena se da vysvetlit. Samozrejme, pokud nekdo neumi cesky a nezna nas pravopis, bude to komolit. Stejne jako kdyz ja neumim rumunsky, budu komolit jejich vyslovnost, jako kdyz neumim anglicky, taky neprectu napoprve spravne George, kdyz neznam anglicka pravidla vyslovnosti. Ale to snad neni problem, zeptam se, poucim se, budu se snazit.
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: názor 

(22.11.2006 12:56:13)
No jasne ze jo, jde o to, ze v hodne pripadech se tohleneresi..ja treba kdyz jsem chodila do francouzske skoly, kdyz delali dochazku, proste neco zblptli a nebyl cas u 40 lidi zjistovat, jak a co se cte...a takovych podobnych situaci je dost...ja netvrdim, ze ja se nepoucim, ani ze jsou vsichni hloupi ze to nevi dopredu, tvrdim jen, ze pokus ma clovek jmeno, ktere se cte relativne stejne v mnoha jazycich, daleko min mu ho komoli.
 Monika Pokorná, 2 deti 
  • 

Re: Re: názor 

(1.2.2007 15:50:00)
Musim rict, ze pokud nekdo v dnesni dobe vybere diteti jmeno mezinarodni, myslim, ze mu do budoucna minimalne ulehci zivot.
Ja jsem nikdy netusila, ze budu s rodinou zit v Belgii a tak jsme s manzelem vybrali pro syna jmeno Jan, Honzik, Honzicek...musim rict, ze jsme mu to pekne zkomlikovali. Rikali jsme mu Honzo (jak jinak) jenze francouzi H nevyslovuji, cili mu rikali "Onzo" (coz bylo priserny a vubec na to neslysel atd.). Ted je vetsi a je pro francouze Ian (uz si zvykl) a doma a pro ceske pratele zustal Honza.
U holcicky jsme se poucili a dali Natalii a ma to podstatne jednodussi.
Rozhodnout se stejne musi kazdy sam...tak hodne stesti :-))

Monika
 xx 
  • 

Re: názor 

(22.11.2006 14:02:29)
Znám kluka, který se jmenuje Kornel Vojtíšek. To jméno se mi moc líbí - je takové vyvážené:) (musím podotknout, že jeho otec je historik)
 xx 
  • 

Re: názor 

(22.11.2006 14:04:10)
Znám kluka, který se jmenuje Kornel Vojtíšek. To jméno se mi moc líbí - je takové vyvážené:) (musím podotknout, že jeho otec je historik)
 Milly36 


Re: názor 

(22.11.2006 19:14:55)
Promin, ale ten Tvuj druhy duvod mi neprijde o nic lepsi.

Pochybuju, ze prislusnici jinych narodu davaji svym detem jmena z anglictiny, a uz vubec ne proto, aby se to druhym lip vyslovovalo v pripade, ze jim v dospelosti uleti do zahranici. To je prece hloupost.

Ziju v zahranici, jmenuju se Jarmila, kamaradka mi zacala rikat Milly, protoze se ji to zdalo jednodussi, ale jinak, vsichni ostatni se hodne snazi, aby se to naucili vyslovovat poradne. Ja delam totez, nektera anglicka jmena byvaji pro Cechy orisek, napada mne treba Heather. A bylo by jich vic.
 Marcela a Hanička 9/2002 


cizí jména moc néééé 

(23.11.2006 10:02:16)
Jsem Marcela a celkem spokojená, změna proběhla až po porodu, měla jsem být Radim. Manžel je Petr a dcera Hana. U kluků se mi líbí nejvíc Martin a Tomáš a Jakub, ale jsou moc frekventované...možná bych dala i toho Matěje nebo Václava. Je spousta nádherných jmen...nepotřebuji vymýšlet další.....
 chihuahua27 


Re: cizí jména moc néééé 

(29.4.2010 16:37:39)
Ahojky,jmenuji se Silvie a taky monentálně vybíráme s manželem jméno pro naše mimi,které se má narodit v říjnu 2010.Dosud zatím nevíme co to bude,ale za 14 dní půjdu na UZ tak se to tam snad už dozvíme.Pro chlapečka jsme vymysleli jméno Marek a pro holčičku Nicol.Jména jsme volili tak,aby s nimi dítě v pozdnějším věku nemělo třeba ve škole nějaké nepříjemnosti,jako holčička moji kolegyně z práce.Pojmenovali ji Rozárka a ona tet chodí domů ze školy skoro pokaždé z pláčem,že jí děti neřeknou jinak,než koza Roza,papoušek Rozárka apod.Ptala se moji kolegyně,jestli jí to jméno dali za trest.No,je to každého věc,ale já osobně bych taky holčičku takhle nepojmenovala,ale jak jsem již uvedla,je to věc vkusu.Co se týče zahraničních jmen,tak je taky úplně nezavrhuji,například pro holčičku se mi líbí Naomi,Joy a chlapecké např.Matt a určitě se jich najde i víc.Tak všem přeji štastnou volbu jmen a hodně zdravé děti
 Evik 
  • 

Re: názor 

(23.11.2006 22:28:50)
no mě se líbí jen pár jmen která nejsou česká,třeba Laura,Diter,Dagles...Ale ono ne každé nečeské jméno sedne k českému příjmení.Taková Esmeralda Nováková....Někdy si ale rodiče neuvědomí,že se může dítku jeho jméno špatně vyslovovat,může být moc dlouhé...V každém případě to chce pořádně rozmyslet a myslet i na to dítko,vždyť mu dáváme jméno na celý život.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: názor 

(26.11.2006 14:57:48)
My jsme nad jmény přemýšleli fakt hodně, připadalo mi hrozně zavazující vybrat někomu jméno na celý život. Chtěli jsme jména krátká, hodící se k příjmení, tradiční česká a přitom mezinárodní:o). O nějakém top 10 jsme nic netušili. Nakonec máme Petra a Evu, což je i podle naší rodinné tradice, děti si zatím nestěžují:o))). Syn měl pokaždé ve třídě ještě jmenovce, Eviček moc není, i když u malých holčiček ho teď slyším častěji než před pěti lety.

E.
 maminka 
  • 

Re: Re: názor 

(1.12.2006 8:11:19)
Nikdy nezapomenu jak nekde hlasili nejsrandovnejsi ceska jmena...a pry je mezi nami skutecna GIOVANNA CHLUPACOVA:)))) Chudak, ale aspon to zni mile.
 Eva, syn Adam 
  • 

Re: Re: jména a zase ty jména 

(2.12.2006 5:22:18)
Ahoj všichni,
tak nemůžu spát a tak čtu na netu všechno možné a tahle diskuse mne zaujala.
Mám syny Adámka/téměř 2 měsíce a musím říci, že jsem ráda, že jsem nepodlehla těm všem dohadům, návrhům a tlaku okolí a vybrala právě toto jméno. Nakonec jsem to měla snadné, jsem Eva, tak jméno Adam přímo bilo do očí. Můj přítel nechal výběr jména na mě (sám je Vladimír) a celá rodina se s ním tak nějak zžila, i když Adámek býval v rodině taky papoušek. Stále si říkám, že právě Matýsků, Jakoubků, Filípků atd. je alespoň v našem okolí až moc, tak Adam vyniká. Nakonec ale lidičkové, je přeci jedno, jestli je naše dítko Maximilián, Kordula, Hromnice nebo Superman.....ale že ho máme, je zdravé, šťastné a je jenom naše :))))
 ismy 


Re: Re: Re: jména a zase ty jména 

(2.12.2006 9:46:41)
Nedá mi to - moc zdravíme Adámka!My máme taky Adámka-teda Adama Šimona-narodil se 6.9.06 a tato 2 jména jsme volili protože se nám moc líbí-Adam jako člověk a Šimon-vnímavý, naslouchající.
Tak hodně štěstí, Adámku!Moc Tě zdravíme!
 Eva, syn Adam 
  • 

Re: Re: Re: Re: jména a zase ty jména 

(2.12.2006 22:30:45)
Jééé ahóóój, zdravím taky Adámka a k tomu Šimona. Jak říkáte chlapečkovi??? Oběma jménama,jak zdrobněle??? My malému říkám Adý, Adýs, Adýsek.
Náš Adýsek se narodil 9.10.06.Tak to jsou kluci téměř nastejno. A jak se Vám vede??? Já jsem byla prvorodička, takže jsem ty první dny byla tedy pěkně vykulená?? Ale jak dny plynou a přišly první úsměvy, je to pohoda.
A co další dítko?? Já nevím, jest.li budu příště zase tak statečná, ale kdyby, tak by se mi líbila holčička, třeba Amélie, Valérie :))
Mějte se, Eva
 JSq 


Re: názor 

(27.11.2006 10:19:25)
I já si myslím, že je to každého věc, co dá dítěti za jméno. Není nic horšího, než nastávajícím rodičům řící - vy chcete dát holčicce jméno Valerie? No jo, ta se mnou chodila do třídy a později spáchala sebevraždu...super, Valérie jde ze hry..

I já si leckdy myslím svoje o rodičích všech těch Patricků a spol., ale pak si uvědomím, že i já jsem mohla dceru pojmenovat Růžena místo Rozálie a musim sklapnout. Ještě že jsem to vylepšila Žofií - nyní módní Sofii jsem odolala, prostě se mi to nelíbí.

Prostě - mysleme si svoje, ale těm dotyčným to raději neříkejte, pokud se vás přímo nezeptají.

jana
 Kačík+klučík 


Re: názor 

(1.12.2006 10:08:55)
Myslím, že volba jména je individuální, hlavní je pocit rodičů a přemýšlení o tom, jak bude dítěti jméno "vyhovovat" i za několik let, či desítek let.....Něco jako Esmeralda atd., bych asi nevolila :-),ale cizokrajnému jménu se v budoucnu vyhýbat nebudu...
 Maja,syn 8 a ?16tt 
  • 

Re: názor 

(13.11.2008 19:15:21)
Zdravim vsechny,

rada bych reagovala na hlavni clanek. Docela mne prekvapila raznost a presvedceni o tom,ze ta dama,ktera tento nesmysl vytvorila, vi co je spravne a co do ktereho statu ci kteremu narodu pridelit za jmena.Nebo take se jeste zminovala o socialnich tridach a dale nizsi ci vyssi inteligenci,diky bohu vyhnula se alespon rasismu.I kdyz z toho clanku jsem citila pohrdani at uz ohledne inteligence ci ...Myslim,ze jsme si tohoto urcovani uzili vice nez dost a pokud se teto dame zda,ze svet,ktery se snazi smazat hranice a lide cestuji a poznavaji kultury jinych zemi a sve zkusenosti nejakym zpusobem predavaji dale,at uz je to cizokrajnym jmenem ci myti otevrenou mysl pro nove zkusenosti a poznatky,coz teto dame dost chybi.Zajimalo by mne jestli poznala a procestovala svet anebo tyto zivotni "nazory a zkusenosti" posbirala v kancelari u sveho psaciho stroje nebo u televize ci s holkama v parku na lavicce.
Muj prvni syn ma ryze CZ jmeno,ted jsem ve 4 mesici tehotenstvi a urcite si budeme vybirat jmeno,ktere se libi me a me rodine a ne podle toho kde zijeme. Nekoukam na telenovely,ale nemyslim si,ze ten kdo je sleduje,je horsi nez ja. Ziju v USA a procestovala jsem kus sveta,ale musim rict,ze jen v CZ jsem se setkala s nazory jako ma ta pani,ktera tento clanek napsala anebo jsem je zde slysela v tv a to v poradech,ktere prezentuji zivot v sektach a v jinych "klanech".
A proto Tehulky,vybirejte jmena pro sve deti,ktera budou delat stastne Vas,az budete volat na to svoje zdrave miminko a take az ten drobecek vyroste,at je rad a spokojen se svym jmenem. :-)A doufam,ze tyto hranice hlouposti a predsudku v CZ budou postupne take smazany tak jako se rusi hranice na celem svete.
Hodne zdravi a sily pro miminka i maminky.
 Vladan 


A co takhle původní verze zkomoleného jména? 

(22.11.2006 8:24:54)
Jestliže se v Česku používá jméno Michal a původní verze je Michael (nebo naopak - pokud jsem to popletl - pardon), eventuelně místo jména Kristián dám jméno Christián, nepřijde mi to jako snaha se ozvláštnit, spíše o návrat k původní verzi.
Stejně jako bych nepojmenoval dítě jménem Ježíš, ačkoliv po celém světě se toto jméno naprosto běžně používá - jen v žádaných ekvivalentech - Josshua, Jesus apod.
Jde pouze o zvyk. I když je pravda, že já jsem se svým jménem spokojen právě proto, že je univerzálně světové. Narozdíl od Oldřichů, Božen a Štefanů (kteří si teď mimochodem říkají Steve:-), bude Vladan pořád Vladanem - ať už v Německu, Anglii či Francii (i když bude mít možná výslovnost Vladn:-)
Čímž nechci propagovat své jméno, jenom svou spokojenost s ním
 Kohnova 
  • 

Re: A co takhle původní verze zkomoleného jména? 

(22.11.2006 16:59:36)
Vladane, nevim to uplne stopro, ale myslim, ze Josshua je Josef, ne Jezis. Ale to je jen detail a fakt si nejsem uplne jista.
 Lavanda 


Vladan měl pravdu 

(22.11.2006 19:20:45)
Vladan měl pravdu, Joshua je Ježíš.
 Ivana 
  • 

Vladan je krásné jméno! 

(28.11.2006 16:18:55)
Jen Vám chci říci, že máte moc hezké jméno. Kdybych měla dalšího syna, jmenoval by se právě Vladan (moji synové se jmenují Radan a Milan).
Mějte se!
I.
 Vladan 


Re: Vladan je krásné jméno! 

(29.11.2006 7:06:47)
Jejda - to mě těší, že se Vám moje jméno líbí:-) nJe fakt, že se nemůže stát, že by se moje jméno objevilo v nějaké písničce, což považuju za plus (moje švagrová je Dagmar a nějak nemůže přijít na jméno Michalu Davidovi...ehm:-)).
Ale jo, je fakt, že se s takovým jménem dá docela obstojně žít:-)))
 Hudlik petr 
  • 

Re: Vladan je krásné jméno! 

(8.9.2015 0:02:02)
Jako debil
 Hudlik petr 
  • 

Re: Vladan je krásné jméno! 

(8.9.2015 0:02:23)
Jako debil
 Hudlik petr 
  • 

Re: Vladan je krásné jméno! 

(8.9.2015 0:02:41)
Jako debil
 Hudlik petr 
  • 

Re: Vladan je krásné jméno! 

(8.9.2015 0:03:03)
Jako debil
 Toranoko 
  • 

Nevim 

(22.11.2006 8:26:47)
Ja jsem vzdycky premyslela o jmenu i z jeho etymologickeho a symbolickeho hlediska...a navic, tyhle obvyklosti se taky dobou meni.
To, co bylo jeste ptreba pred sto lety bezne ceske jmeno, zni dneska jinak, neobvykle.
A jestli chce byt nekdo svetovy, proc ne? Je to jeho vec. Proc ja bych se kvuli tomu mela vztekat?
 Vladan 


Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:31:39)
Ohledně těch původních českých jmen - co takhle pojmenovat svou dcerku Jenovéfu? Běžné staročeské jméno...A nebo synka Goliáše? To se taky užívalo.
Dokonce i Jidáš byl u nás zaznamenán...holčička Leokádie...chlapec Barabáš (i Barnabáš), Kašpar (jak krásně by se se svým jménem vyjímal v kolektivu náctiletých), Melichar i Baltazar...
Já bych ty volby jmen neodsuzoval. Rozhodně bych nesoudil rodiče proto, že chtějí být světoví. Spíš bych se přimlouval za to, aby si uvědomili, jak se s tím jménem bude dítěti žít. Co chvíli potkávám chlapečka, který na otázky jak se jmenuje (je to velmi pohledný klučina) roztomile zašišlá "Ojijej", což nám jeho pyšná matka přeloži jako Oliver. Proč ne, že...
Nicméně nemám omluvu pro někoho, kdo dá své dceři chlapecké jméno Nikola, ačkoliv dívčí verze tohoto jména je Nikol. Když nevím, komu jméno náleží, tak ho nedávám:-)
 Míša, tři děti 
  • 

"Nikola" 

(22.11.2006 8:41:29)
Neni všechno tak jednoduché jak vypadá...
My jsme chtěli prvního syna pojmenovat Nikola, narodil se v německu a německé úřady nám oznámily, že je tahle forma jména jen pro osoby ženského pohlaví:), tak jsem to po chvili vzdali, když se k němu každý skláněl a básnil jak je to nádherná holčička, tak má od té doby francouzskou formu Nicolas. (Chudák Nikola Tesla, kdyby tohle býval slyšel...)
 milan 
  • 

Re: "Nikola" 

(22.11.2006 9:19:35)
a proc jste to vzdali? proc jste neargumentovali prave zminenym Nikolou Teslou? A co by se stalo kdybyste si trvali na svem a odmitli synka pojmenovat jinak nez sami chcete?? Priradili by vam tamni urady nejake"jejich" jmeno, cislovku ci kod? treba "AZ325We" Novak??? jsem tady pouze nahodne, prosim odpovezte mi na adresu: M.ski@centrum .cz
Dekuji
 Míša, tři děti 
  • 

Re: Re: "Nikola"  

(22.11.2006 9:44:38)
No proč jsme vzdali českou formu jména? Začnu po pořádku, nejdřív jsme si nechali vystavit oficiální potvrzení českých úřadů a přeložit do němčiny, že Nikola je jméno i pro chlapce. Všechno nějakou dobu trvá a za tu dobu jsme pochopili, že pokud chceme aby se náš syn nemusel za své jméno stydět ani v německu, ani v čechách ani v jiných evropských případně neeveropských zemích, je dobré dát mu formu jména, které bude jednoznačně pro kluka.
 Tina 
  • 

Re: "Nikola" 

(22.11.2006 21:32:02)
Tady, kde ziju( svycarsko) se dava jmeno Nicola velice casto.Muj syn se jmenuje Nicolas a dost casto se setkavam s tim, ze ho jmenuji Nicola, tedy bez s... jinak jmeno si clovek muze dat jaky chce, pokud to nezesmesnuje identitu ditete ( treba microsoft a podobne...:-)Kazdopadne ja jsem si prala mit Mateje, coz zde nikdo nevyslovi a proto jsme se rozhodli dat jmeno, se kterym tu syn nebude mit potize...Holcicka se mi vzdy libila Zina, nebo Zita, ale dejte to, kdyz se zde z vyslovuje jako C.. takze Cita, Cina... nakonec mame Teresu, se s ( stejny problem cteni z )Ja osobne bych zahranicni jmeno v CR nedala. Libi se mi v ceskem kalendari spousta jmen a byla by skoda toho nevyuzit....protoze treba Vanessa Sklenarova zni fakt hrozne!!!
 Kájula+Viky05/03+Naty08/05 


Re: Re: "Nikola" 

(28.11.2006 7:41:03)
My jsme měli opačný problém, líbí se mi česká jména, ale bohužel máme německé příjmení, takže jsme vybírali spíš z těch jmen bez háčků. U první dcerky by mi asi bylo příjmení jedno, protože můj sen byla Viktorie, tak tedy máme Viktorku. S druhou dcerkou byl problém vybrat jméno, co by se líbilo nám oběma, nakonec jsme se dohodli na Natálii. A dokonce to holkám pěkně ladí - Viktorie a Natálie, světoví jsme nechtěli být, vybírali jsme z našeho kalendáře. A příjmení máme Unzeitig.
 Zita 
  • 

Re: Re: "Nikola" 

(21.12.2006 17:22:32)
Ja jsem Zita :-) Na "Citu" v Nemecku jsem si zvykla celkem rychle, protoze i v Cechach to lidem trochu trva, nez si me zapamatuji, nejdriv vzdy zkouseji Dita, Gita (zvlaste ted :-), Edita, dokonce i Rita :-) Ale kdyz uz se to nauci spravne, je to potom naporad :-) Doporucuju :-)
 Lavanda 


Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:43:26)
Vladane, Jenovéva se jmenuje moje teta! Nicméně se za svoje jméno stydí a představuje se jako Jana. V rodině jí všichni říkají Jenka nebo Jenička.
 Lavanda 


Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:48:53)
Jo a Vladan by se měl jmenovat jeden můj bratranec z druhého kolena. Nejsi to ty, Vladane?
 Vladan 


Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:52:26)
Určitě ne, protože mám jen jednu sestřenici - a z mých druhých kolen nemám o příbuzných přehled:-)
Jako dítě jsem tím jménem docela trpěl - jak já se chtěl jmenovat třeba Vašek nebo Honza nebo Pavel - tak jako obyčejně:-) Teď jsem spokojený - líbí se mi zvuk mého jména - a taky to, že jedním z prvních zdokumentovaných nositelů variace tohoto jména byl Vlad Tepes - Hrabě Dracula:-)
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:57:49)
No, pokud má tvoje maminka dva bratry jménem Pavel a Milan, tak bys to mohl být ty.
 Vladan 


Nikoliv - nejsem to já:-) 

(22.11.2006 9:00:41)
Maminka nemá dva bratry. Jméno Milan se v naší rodině vůbec nevyskytuje.:-)
 Lavanda 


Re: Nikoliv - nejsem to já:-) 

(22.11.2006 9:01:51)
Škoda, ráda bych bratrance Vladana poznala :D
 Dana 
  • 

Vladan 

(22.11.2006 11:58:39)
Vladane a proč si trpěl kvůli jménu v dětství? :-))).A o tom to je, je to výběr rodičů, ale už nevidí,protože jim se líbilo jméno, jak s takovým jménem bude spokojena do budoucna syn či dcera.
 Vladan 


Trpěl je trošku silný výraz, uznávám;-) 

(22.11.2006 12:10:15)
Ale moje jméno není moc obvyklé. I když tady na Rodině mi vylezla z databáze informace, že se dává poměrně běžně - tak jsem si lámal hlavu, kde se dává poměrně běžně. Já jsem se třeba zatím ještě s žádným mužem toho jména nesetkal. I když jsou - to zase vím zprostředkovaně:-)
 Zdislava a kluci 


Re: Trpěl je trošku silný výraz, uznávám;-) 

(22.11.2006 13:19:14)
Vladane chapu te :-)
a jak jsem trpela ja?

v detskem kolektivu jsem nebyla oslovovana jmenem,proste kdyz se tomu mohli spoluzaci vyhnout tak to zaonacili aby nemuseli rict moje jmeno,byla jsem oblibena v tom to nebylo a ani to nedelali vedome,proste jim to neslo pres pusu, kdyz se s nima potkam tedka,tak jako dospelym jim to nedela problem a oslovuji me jmenem,jako deti ne :-(

v puberte jsem se vetsinou tem samym lidem predstavovala vickrat,vedeli o me spoustu veci,radi (teda alespon doufam) me videli ale jmeno bylo horsi,to jsem byla:zdena,zlata,jednou dokonce zaneta :-) alespon si pamatovali,prvni pismeno a na vsech bylo videt jak je jim to trapne,ze nevedi :-(

dospelost,tak zpocatku parada,s kym jsem se stykala,tak si jmeno precetl na dverich :-) kamen urazu prisel v komunikaci s kolegy s ciziny,vsichni jsme si rikali jmenem....jan,christian,chin (japonec) a co muzu rict,tak nemec se trosku zadrhnul,francouzky to bylo legracni, american mel potize a japonec me radeji neoslovil :-D

a kdyz v dospelosti si uz na svoje vyjmecne jmeno zvyknete tak vam ho cizinec zkomoli :-(

vzdycky jsem chtela svym detem dat univerzalni jmeno..viktor,katerina,.... manzel me premluvil na vojtu a mateje jsme domlouvali pres telefon,kdyz me narychlo odvazela sanitka do porodnice (tesil se na svet a tak vykouknul driv) alespon je usetrim tech prvnich 20 let,protoze v kolektivu vrstevniku budou mit oba normalni jmeno :-)
 Vladan 


A takové krásné jméno máš:-)) 

(22.11.2006 13:29:55)
Ne, vážně - to zní jak ze Starých pověstí českých. I když je fakt, že v pátém pádě - tedy Zdislavo...bych se tomu asi vyhnul a použil univerzální Slávku:-)
Ona Zdislava je docela fajn - ale představa, že někdo v návalu štěstí pojmenuje svou dcerušku (protože je tak nádherná v kočárku), Afrodita a z dcerušky pak vyroste ne zrovna půvabná slečna mi nahání husí kůži. Myslím, že jsem dokonce viděl nějakou televizní inscenaci, kde Afrodita (maminka jí pak říkala Afi) měla nadváhu, brejličky a i na socialistickou dobu se oblékala ne zrovna šik:-) Zřejmě to mělo od podobných jmen lidi odradit - mě to teda odradilo:-))
Nevím proč, ale mám odpor ke jménu Otýlie - asi pro dnešní módu hubnutí a hubnoucích přípravků mi Otylka přijde jako pomsta na dítěti...
 Karin80 


Re: A takové krásné jméno máš:-)) 

(22.1.2007 18:55:26)
Otylost je český ekvivalent termínu obezita :)
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Trpěl je trošku silný výraz, uznávám;-) 

(23.11.2006 14:21:49)
A Slavka sis nerikala? Ja mela spoluzaka Dobromila, a kdyz jsme se v pate tride predstavovali, snaziva pani ucitelka se ptala, jeslti mu doma rikaji Milo...a on suverenne rekl..ne, Dobro, no a od te doby to byl Dobra a nikomu to zvlastni neprislo.
 Phoebe1 


Re: Trpěl je trošku silný výraz, uznávám;-) 

(22.11.2006 19:22:11)
Jednoho Vladana znám...jestli to teda nejsi náhodou Ty... :-)))Z OV...
 Šárka (2 dcery 11 let, 3 roky) 
  • 

Re: Trpěl je trošku silný výraz, uznávám;-) 

(22.11.2006 19:37:36)
Milý Vladane, můj spolužák z gymplu se také jmenuje Vladan, a to Vladan Hrabě. Nikdy z toho nebyl zakomplexovaný a ani si u něj nedovedu představit jiné jméno. Všichni spolužáci si na jeho jméno rychle zvykli a myslím si, že Petrové, Pavlové, Jiříčkové apod. mu ho dokonce tiše záviděli :-) Dnes je úspěšným lékařem.
 Karin80 


Re: Re: Trpěl je trošku silný výraz, uznávám;-) 

(22.1.2007 19:03:55)
Já jsem si všimla, že hodně lékařů má takové nezvyklé jméno a/nebo příjmení... Nevím, jaká je v tom souvislost, nebo jestli vůbec nějaká, ale za svůj krátký život jsem potkala už takovou spoustu lékařů se zvláštním jménem nebo příjmením nebo rovnou obojím, že mi to připadá přinejmenším zajímavé...
 Blanimour 


jménem k výrazné osobnosti 

(23.11.2006 14:20:05)
Většina lidí s nezvyklými jmény, které znám, jsou velice výrazné, až excentrické osobnosti. Možná je to tím, že díky tomu od školy budili nadměrnou pozornost okolí. Když se prostě někdo představí jako Honza, polovina lidí to hned zapomene. Když ale někdo řekne třeba "já jsem Emanuel", okamžitě to upoutá pozornost každého. Otázka je, jak se to projeví u dnešních dětí, když je nezvyklých jmen užíváno tolik.
 Kája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 20:59:29)
Vladane, já chtěla dát dětem jména jako Rebeka, Doubravka, protože byly české-snad a málo používané, ale měla jsem strach, že bych dětem ublížila. V dospělosti to člověk bere jinak, ale od toho se tomu stadiu říká asi dospělost.
Přistoupila jsem na taky česká jména, mně se zdála v té době méně obvyklá, ale nakonec jsem zjistila, že je mají stejně staré děti častěji než by bylo k prospěchu věci. Nakonec jsem si před nedávnem řekla, že to jsou jména královen a jsem spokojená. Jak píšeš o tom Drákulovi, tak jsem si vzpoměla na ty královny a shodou okolností se mě nejmladší dcera dnes ptala, jestli mám taky královké jméno. Tak jsem se smála, možná mám, ale je jméno Karla vůbec ženské a nebo jen snaha žen přiblížit se králům, a tím i mužům?
 Vladan 


Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:49:55)
Já proti Jenovéfám nic nemám - chraň Bůh. Je to pěkné jméno - ale v současné době poněkud neobvyklé. Já mám příbuznou Leopoldinu. Říkáme jí Poldynka (aby nebyla jak želva z jednoho populárního českého seriálu:-))
 Lavanda 


Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 9:00:41)
Tak se jmenovala moje pratetička. Když umřela, tak jsme to zvorali a na parte nechali natisknout LEPOLDINA. Prostě jsme si toho nevšimli, až nám zavolala jedna teta a muselo se to tisknout znova. Na náhrobek jsme napsali POLDINKA, protože LEOPOLDINA by se tam prostě nevešlo. Stejně jí tak každý říkal..
 gabca2deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 11:56:51)
ja som mala prababicku Leopoldu, byvala v Brne. Tak mozno si pribuzna so mnou? :-)
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 12:01:13)
S tím Brnem nejsi daleko, ale není to stejná osoba. Tetinka Poldinka byla svobodná sestra mého dědečka. On měl šest sester, dvě se provdaly a čtyři zůstaly svobodné a hospodařily spolu až do smrti.
Ale můj dědeček z maminčiny strany pocházel zase ze Slovenska, z Topolčan. :D
 žanika 


Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 12:46:32)
taky znám jenoféfu, která se za to stydí. sama mi řekla, že snad její rodiče neměli rozum. tak je z ní Jenka. Myslím,že taky záleží hodně na tom, s kým je rodina ve styku, my máme víc než polovinu přátel a známých právě z ciziny, a jelikož vím, jak já sama jsem přejmenovaná s Žanety na Janette a manžel rasťo je prostě nějaký Rusty nebo Rastio, tak jsem proto volila jména bez diakritiky, lehce zdrobnělitelná, ale pro všechny mé známé, z Čech, Slovenska, USA, Německy atd lehce vyslovetelná. Takže z ROnalda je ROny, z Williama Willy a není to vůbec proto, že by bychom chtěli být nějací světoví. moc se mi líbí třeba Richard, ale aby mu všichni říkali ričrd, tak to jsem tedy zavrhla. tak stejně doma nepotřbeuji ani Džouzefa místo Josefa nebo Vajlíma místo Viléma. proto jsem musela volit u druhého i ta dvojití písmena.
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 13:23:52)
Jmenovala se tak babicka meho kamarada - a pry ji rikali Jenufko...krasne. Ale myslim, ze ona se psala Jenovefa.
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 23:34:09)
Budilko, jak stará je tvoje teta? Tipla bych si spíš na starou paní (i když u té by mě zase překvapilo, že to jméno nepoužívá).
 Lavanda 


Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(23.11.2006 8:07:28)
Teď jí je asi tak 57, myslím.
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(23.11.2006 15:05:03)
Hm, tak to se nedivím, že si tak neříká :-). Já myslela aspoň 90 - teda nijak ve zlém :-). Je to tedy generace mých rodičů a připadá mi, že tehdy se neobvyklá jména tolik nedávala...no, člověk se může mýlit :-).
 Ivana 
  • 

Štěpánka si říká Věra 

(28.11.2006 17:42:55)
Má teta (dnes 78 let) je Štěpánka, podle mého se jedná o krásné jméno. Přesto se vyvrbilo, že tetě všichni mimo její maminky v dospělosti říkali Věro či Věrko a teta se tak i představovala. Původně byla u sourozenců a kamarádů Štěpka, tak se asi této podoby Štěpánky chtěla zbavit...
A tetin strýc se jmenoval Kašpar - podle vyprávění tety se toto jméno tehdy bralo jako každé jiné.
 Lidka 
  • 

Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 8:58:19)
Ano ano... jedna moje babička Jenoféfa, druhá Filomena, dědeček Bartoloměj... krásná česká jména...
Moje dcera má ve třídě 6 Janů a 4 Jany... :o)
Jinak bych řekla, že takovýto článek patří třeba na třetí stranu Blesku nebo nějakého takového plátku, kde propírají kauzy podobné důležitosti (jenom bych autorce doporučila přidat ještě pár vykřičníků za nadpisem).
Jak se kdo jmenuje, je mi srdečně jedno, lidi soudím úplně podle jiných vlastností. Je pravda, že někerá jména jsou trochu za trest, ale v kontrastu k světové bídě a šíření AIDS mi tohle lamentování s prominutím přijde jako strašná kravina... mimochodem uvedené "argumenty" jsem už stokrát slyšela v hospodách, autobusech, kadeřnictvích, supermarketech... :o)
 Vladan 


No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 9:04:52)
Rodina je o diskuzích. A tato diskuze je jedna z mála, která asi nebude moc urážet. I když Tobě se to povedlo už na začátku.
Je úžasné, že kdykoliv se vyskytne článek na jakékoliv téma, hned je autor či autorka napaden o nevhodnosti článku na Rodině (o správné výchově dětí, péči o ně či podobných záležitostech je plno serverů, článků, časopisů, knih) a že by se to mělo řešit někde jinde.
Jaká témata by se měla řešit tady? HIV, hladomor, kojenecká úmrtnost? Chcete-li odbornost, doporučuju se obrátit na lékařské časopisy, případně servery. Toto je stránka o rodině, o dětech, maminkách, tatíncích a všem, co k tomu patří. Volba jména je poměrně důležitá věc - jedna z mála věcí, které se většinou za celý život nemění. Proč si o tom nepopovídat???
 Lavanda 


Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 9:07:24)
Plně s Vladanem souhlasím. Toto je článek, který si velmi užívám, mohli bychom pokračovat ještě dlouho a dlouho.
 Petr, syn Jan 1 rok 
  • 

Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 9:26:02)
No vidis, ja zase s Vladanem nesouhlasim. Klidne se muzeme na rodine bavit o volbe jmena, ale vnucovat/naznacovat nekomu nazor, ze kdyz nekdo da svemu diteti "cizi" jmeno, tak se snazi byt "radoby in" nebo ma nizsi iq je obycejny bulvar, ktery stavi na predsudcich a celkove to vypovida o (ceske) omezenosti autora.
 Lavanda 


Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 9:27:54)
Prozraď, kde se podle tebe nachází ten rozdíl mezi vyjádřením názoru a vnucováním názoru :D
 Lidka 
  • 

Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:01:10)
Já rozhodně netvrdím, že článek na toto téma by na rodinu nepatřil. Mně šlo o to, jak je tento konkrétní článek o jménech napsán.
1) lidé rozdělení na "ty co dávají jména normální" a "ty co chtějí být in"...
2) od boku střelené dělení těchto lidí na 95% vs. 5%... pokud autorku skutečně zajímá, jak to u nás těmi jmény je, může se podívat do databáze příslušného ministerstva... je to tam moc hezky rozpracované
3) styl článku... nadpis "...?!" a pak snůška stížností, a argumentů, které už většina lidí slyšela, protože nad jmény Esmeralda a Noční bouře se v "okurkové sezóně" nejednou pohoršovala nejmenovaná komerční televize ve zprávách když zrovna nebyly k dispozici žádné roztomilé příspěvky o zvířátkách.

... proti článku na téma jmen bych neřekla ani popel... kdyby to byl třeba fejeton, u kterého se někdo pobaví, úvaha, nebo zpráva založená na nějakém konkrétním zjištění atd., ale toto nebylo nic jiného než "vylití si srdíčka", stejné lamentování jako můj předchozí příspěvek :o)


 If & 3♥ 


Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:08:04)
Lidko, nad tím nejde než se pousmát... o "normálnosti jmen" nepadla ani zmínka.. psala jsem o jménech "obvyklých" a to je veliký rozdíl.. i neobvyklá jména jsou "normální"

A co se stylu článku týče... dá se brát i jako úsměvný fejeton. To co si kdo z článku odnese je čistě na něm:o) A promiň zrovna u tebe mám pocit, že si se "dobrovolně nedobrovolně" pasovala do té mnou určené "čtyřprocentní menšiny"..:o)))))) Ale víš co? Do hlavy ani jednomu z vás já nevidím a jak se s článkem popasuješ je čistě tvoje individuální záležitost. To si dělá každý z vás sáááám:o))))))
 Lidka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:20:45)
If, přijde mi humorné, že když se proti Tobě ohradím, hned mne zaškatulkuješ do své "čtyřprocentní" kolonky lidí "ovlivněných trendem, momentálně úspěšným sportovcem nebo telenovelou" :o) Já si Tebe asi stejně tak zařadím do kolonky netolerantních lidí... protože když mně někdo řekne, že sousedka má dítě jménem Esmeralda, tak na to řeknu NO A CO...
Jinak abych se tedy prezentovala jako ta správná příslušnice oné čtyřprocentní menšiny, tak napíšu jména svých dětí: Helena, Radek, Miroslav. Hrůza, co? :o)
 If & 3♥ 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:25:00)
Lidko, co na to říct... kdo s čím zachází.... Tys byla ta, kdo mě jako první zařadil na stránky bulvárů a do zaplivaných putik a tramvají:o) Se jen bráním:o))))

Jo a jinak moje dcera se jmenuje zcela nekonvenčně Bára:o)))) Rodina to dodnes nerozdejchala (obzvlášť tchýně:o))))) Tož asi tak:o))) Je to jméno obyklé a zároveň "netuctové" a zároveň české:o)))
 Lidka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:33:50)
If, Tebe jsem nikam nezařadila (koho neznám toho nesoudím), pouze styl tohoto Tvého konkrétního článku.
Ovšem Ty jsi mne "zařadila" celkem briskně, vidím, že "v tom máš jasno".
Tedy každý kdo s Tebou nesouhlasí, je určitě příslušníkem zrovna té skupiny, kterou kritizuješ... myslím, že to vidíš moc černobíle. Možná by neškodilo víc tolerance :o)
Hezký den!
 If & 3♥ 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:37:58)
Lído i tobě :o)))))))))
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(23.11.2006 18:16:12)
Je to škoda, když se tady 2 a více inteligentních lidí hádajá kvůli slovíčkaření a tomu, že někdo něco nepřesně nazve. Není to první diskuse, kde se to stalo. Když se pak jeden snaží věc upřesnit, tak zas dostane nakládačku ze strany potrefených hus. A není to o 4% na jedné straně. Taky si zrovna nevzpomenu, jak se ta "chytrá" křivka jmenuje, ale říká, že na jedné straně je to 2-3% pak je tuším podprůměr pak průměr a pak zase nadprůměr a nakonec další 2-3%. Tato křivka se např. používá při inteligenčních testech.
 Lavanda 


Proč se bojím na Rodinu napsat článek 

(22.11.2006 12:08:28)
a to je, Lidko, právě ten důvod, proč se třeba já bojím na Rodinu něco napsat, i když téma by mě napadlo. Pokaždé se tu totiž najde někdo, kdo se do nebohého autora pustí a vysvětlí mu, že takový článek na úvodní stránku nepatří. Je to asi specifikum Rodiny, jinde jsem se s tím nesetkala.
 If & 3♥ 


Re: Proč se bojím na Rodinu napsat článek 

(22.11.2006 12:13:05)
Budilko dííííííííky:o) To je tak milé to číst!!! Já jsem byla taky hrozně překvapená, že můj článek Jirka uveřejnil (vůbec jsem v to nedoufala), posílala jsem mu ho víceméně "pro zasmání"... a on mi taky napsal, že se mu líbí, ale že to v diskuzi pod článkem zaručeně schytám! No nemýlil se:o)))))))
 Damila 


Re: Proč se bojím na Rodinu napsat článek 

(22.11.2006 12:25:15)
Jo, taky jsem si toho všimla, že se tu víc kritizuje, než jinde. :o(
Vysvětlí mi někdo čím to je?
 Lavanda 


Re: Re: Proč se bojím na Rodinu napsat článek 

(22.11.2006 12:28:45)
Že by to bylo převahou žen? Ráda chodím na jeden téměř čistě pánský server, protože oni jsou tak galantní...:D
 Damila 


pánský server 

(22.11.2006 13:03:55)
Jé, galantní muži? A smím vědět jak se ten server jmenuje (jestli to není reklama)?
Já si pod názvem "pánský server" představím spíš erotické stránky a tam mi ta galantnost nějak nesedí. :O))
 Lavanda 


Re: pánský server 

(22.11.2006 13:20:23)
radši to sem nedám, ale erotika se tam rozhodně nijak moc neprobírá, spíš vůbec. Témata překvapivě podobná jako zde: rodina, společnost, politika, ale i sport, hudba, prostě pokec. Vyskytuje se tam sice jeden blbec, ale toho všichni ignorujeme...
 Petru 
  • 

Taky jsem se bála i pro tu DISKUSI 

(23.11.2006 18:24:05)
Budilko, už jsem se lekla, že napíšeš, ..... geniální...

Já myslím, že občas jen používají víc rozumu než citu. Pak nemají důvod se napadat, protože si nepodsouvají pocity, že někdo kritizuje je. Oni to berou tak, že je kritizován jejich názor.

Proto je diskuse tady vždy zajímavější, když se zapojí chlapi se svým úhlem pohledu a myšlení.
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Proč se bojím na Rodinu napsat článek 

(28.11.2006 17:32:35)
Prosím prosím, napište mi adresu pánských diskusí na ivkugl@seznam.cz, moc ráda bych věděla, co se jim honí v hlavě (snad mi to umožní je snáze pochopit). Děkuji!
I.
 petru 


Re: Re: Re: Re: Proč se bojím na Rodinu napsat článek 

(28.11.2006 17:46:19)
Já se připojuji: petra.petr@atlas.cz. a Ivu, já zas měla v 8o-tých letech kamarádku Štěpánku bylo jí okolo 14-46 let a nechala si říkat Alena, to že je Štěpánka jsem věděla jen já a ještě její nejlepší kamarádku,
 Eva 
  • 

Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 12:42:53)
Lidko, nenech se znechutit ! Myslím, že se nesnažíš napadat autorku, ale že kritizuješ styl článku. A to snad do kategorie normalní diskuye pod článkem spadá :-).

Přidám i můj názor pro If:
- ano, máš plné právo napsat svůj názor a článek na takové téma určitě na rodinu patří.
- ne, pokud chceš článek mít úsměvný a ne urážlivý tak nemůžeš jako svůj názor uvádět vymyšlené statistické údaje vypovídající o častosti používání jmen - v případě, že před čísla neuvedeš něco jako "podle mého názoru" nebo "můj odhad je" jde o klamný údaj.
- ano do hlavy diskutujících nevidíš, ale říkat o lidech že se "sami" zařadili do "té 4%" skupiny jen proto, že jsi žádnou jinou než 95% s Tvým názorem a 5% s hloupým názorem nenabídla je přinejmenším nefér a může působit urážlivě.
- určitě máš na to napsat lepší článek než takovýto, máš to přece v genech tak se snaž a těším se na příští článek :-). Tento se s prominutím za úsměvný fejeton brát nedá i když s ním některé prvky shodné má, třeba jedno téma a subjektivitu, naopak podle mě chybí například pointa a nový pohled na věc. Definice fejetonu je například na wikipedii.

Budilko, určitě se neboj článek napsat. Je tu plno článků, pod kterými negativní reakce nejsou a rozhořčené reakce nejsou jen o tom jací jsou čtenáři, ale hlavně o čem je článek a jakým stylem je napsaný. Podívej se třeba na komentáře článků Macešky nebo paní Souradové.
 Reya 
  • 

Nesouhlasím 

(22.11.2006 12:48:40)
Prakticky pod každým článkem tady je obsažena více či méně drsná reakce. Myslím, že je celkem přirozené, že se mi jednou něco líbí, jednou nelíbí. Většina příspěvků se mi zrovna jako moc tolerantní nezdají, ačkoli poukazování na to, že by tolerantní měli být jiní, v nich nikdy není dost.
 Honza, 3 synové s českými jmény 
  • 

Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(23.11.2006 12:00:25)
Tak tlachy o české omezenosti, to je přesně to, co patří tak nanejvýš do bulváru nižší kvality nebo na sedánky nepochopených bývalých politiků, ne do slušné diskuze ve slušné společnosti.
 petru 


Obavy... 

(23.11.2006 23:37:56)
a o tom to je. Ale nic si z toho nedělejte, to je jen přežitek z dob socialismu a případně inkvizice. Někteří lidé se stále ještě bojí ukamenování za svůj názor. To ale neznamená, že jsou blbí, prostě jen tak byli vychováni.

Já teda nevím, jak Vy? Ale já bych se moc bála zkončit jako Jan Hus. Na to mi asi chybí to, jak mi Jarda připoměl, že hold jsem z pohledu inteligence na Gaussově (snad jsem to zas nezblbla) křivce někde uprostřed.
 Dita 
  • 

Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:01:56)
To je ironie?
Mně tedy ten článek přijde dost přitroublý a plný hrubek. Ach jo.
 If & 3♥ 


Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:13:40)
Milá Dito, buď té lásky a napiš Jirkovi, ať ve článku hrubky podtrhá červenou tužkou, aby si je každý mohl vychutnat tak jako ty. Já ať koukám jak koukám je nevidím, s výjimkou pár vynechaných čárek ve větě.

Předem děkuji a přeji další podobný kulturní zážitek:o))))))
 Dita 
  • 

Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:34:22)
Jirku neznám, on je snad autorem článku? Nebo tvůj osobní korektor? Je pravda, že ti tam chybí pár čárek. A taky např. Češka je s velkým Č. Ale zas si to tak neber - jen pro příště :))
 If & 3♥ 


Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:37:59)
Dito, Jirka je Jiří Pavlín, majitel tohoto serveru a je to jen on kdo zveřejňuje a může korigovat články:o) Za to že jsem pokazila tvé estetické cítění se omlouvám... Občas mi nějaké velké písmeno ulítne:o)
 Dita 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:41:47)
Aha, tvůj kamarád Jirka asi neměl svůj den. :) Snažím se to rozdýchat. Konec, už se tím nezabývej.
 O If 
  • 

Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:29:12)
Zakladatelka se staví do roviny, že má pravdu, ale na diskusích už tolikrát kabátila. Sama chce dát Jakuba, jméno hezké ale nosí ho každý druhý chlapec.Pražanda která teď ze sebe dělá farmářku ale celý den prosedí a prokecá na netu.
 If & 3♥ 


Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:43:00)
"O If" a ty jsi kdo? My se známe? Že bych o tom musela něco vědět... A tvoje soudy o mě mě vskutku "za triko neberou"... Až budeš znát pravý důvod volby jména pro mého syna, tak o tom můžem debatit:o)))))))

A co se toho článku týče je tam nejméně 3x zmiňováno to, že je to můj subjetivní názor a ne "obecná pravda":o)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(22.11.2006 11:48:55)
Ahojda Ifco!!!!

Zajimavy clanek, fakt :-) No my uz mame jmena vybrana :-)))
Tak hezky den. A uz je ti fajn???

D.
 Svenja 


Re: Re: Re: Re: Re: No tak do hospod bych tohle netahal... 

(3.12.2006 15:08:33)
If, takový malý dotázeček..........jméno mého dítěte znáš........bohužel já nevím, do jaké procentuální skupiny se máme tedy zařadit, jestli mezi křováky nebo do nižší střední třídy. Dej mi vědět, docela by mě to zajímalo, protože já se nepoznávám ani v jedné té skupině a tím pádem se nabízejí dvě možnosti, buď máš ty procenta špatně nebo já jsem jaksi vedle............
 Mortadela 


Ale no tak 

(22.11.2006 9:29:18)
Ale no tak Lidko, nebuďte tak příšerně zakyslá a nesnášenlivá. Mně se tohle téma líbí, pokud by sem tohle nepatřilo, tak pak už fakt nevím co jiného by sem patřit mělo. Je to VELMI ZAJÍMAVÉ TÉMA!
 If & 3♥ 


Re: Ale no tak 

(22.11.2006 9:41:28)
Mortadelo díky:o))) Jsem ráda, že to někoho zaujalo. Nejsem spisovatel, vyjádřila jsem svůj osobní pohled na věc, o AIDS toho nevím tolik co o volbě jména:o))) A na třetí stranu bulváru, kam mě pasovala Lída se fakt necítím:o)

Mimochodem Lído, to do které kategorie se necháš zaškatulkovat je čístě na tobě a je vidět, kterou sis vybrala. Já vám do hlav nevidím, to si děláte vy sami:o)))))
 Romana a Ondřej 
  • 

Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 11:01:40)
Já jsem strašně chtěla Hátu (staročeská obdoba Agáty), ale neuspěla jsem v rodinném kruhu. Bylo mi to hrozně moc líto, protože to jméno je krásné a znělé. A pak to byl stejně kluk! Ale třeba se jednou dočkám...holčičky a změny postoje toho druhého důležitého člověka.
 petru 


Romaně: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 11:25:40)
Romano, já zas chtěla Rebeku, nebo Doubravku a jiné podobné. Taky jsem se neshodla s rodinou a představ si, že před týdnem se dcera zeptala, proč se nejmenuje Rebeka?
Asi mě tady taky roznesou, ale jsem už hold lehce prdlá a nemám ráda šedivost a modernu.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Romaně: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 11:39:50)
Petru, já mám Doubravku, a zatím tvrdí, že je se svým jménem spokojená, protože si ji s nikým nepletou. :-)
 Kristain 


Re: Re: Romaně: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 13:54:37)
Kámoška má taky Doubravku. Je pravda, že sjem si na to musela zvyknout, ale ted se mi to líbí...

článek nehodnotím. Líbí se mi spousta jmen-počeštělých-ale při výběru jsem měla dvě kritéria-aby s ehodilo k příjmení a aby nositelů daného jména nebylo moc. Tím jich mnoho na výběr nakonec nezbylo. A proto odpadla veškerá krásná jména jako Jakub, Tomáš, Filip atd atd neb je jich na můj vkus příliš mnoho.

K.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Romaně: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 21:05:14)
no, já si nedovolila odporovat mojí mamce, které jméno Doubravka připomínalo krávu, kterou chovali. Stejné to bylo ale s ALžbětou. Tu zas nechtěla, protože znala jednu protivnou ženu toho jména, ale tu už jsem si nenechala vymluvit.
Problém pak nastal, když jsme jí říkali Bety a ona začla chodit do školky právě v době, kdy šla v TV "Ošklivka Bety", připadala jsem si jako milovnice jihoamerických seriálů.
 Pjoterka 


Re: Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(28.11.2006 11:06:39)
No,mi jsme věděli,že to bude klučina a že bude Bruno.Okolím to velice otřáslo,až jsem v posledních dnech před porodem uvažovala o změně.Nakonec jsme to přece jen ustáli a dneska se Bruneček každému líbí.
 Sáva 
  • 

Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(22.11.2006 16:40:32)
Taky znám ze svého okolí holčičku, co se jmenuje Jenovéfa Leila a narodila se v říjnu 2005.
 Betula 
  • 

Re: Ještě bych si chtěl rýpnout... 

(1.12.2006 15:25:09)
Kamarádka má Kašpara. Bude mu rok. A taky si na to člověk v pohodě zvykne.
 mag 
  • 

Zase ti Američani 

(22.11.2006 8:34:38)
Mně se možnost dát jakékoliv jméno líbí. Neříkám, že bych ji využila, ale mít jméno povinně volitelné, jako je to u nás, se mi zdá diskriminující. Představte si totiž, že se u nás zabydlí nějaký cizinec a bude chtít dát svému dítěti jméno, které je pro něj tradiční (například to svoje). V seznamu povolených jmen nebude. Buď bude muset ustoupit a je otázka, proč by to měl dělat, když se tak může jmenovat on sám, proč ne jeho dítě. Nebo mu udělíme výjimku a budeme diskriminovaní my, co jsme si zvolili národnost českou? Mimochodem v Číně se hodně lidí (zvláště z nižších sociálních vrstev) jmenuje čísly, což vám přijde v pořádku, protože je to tak tradiční. Já bych se Dvojce Procházkové třeba ani moc nebránila, ale moc nevím, co vás rozčiluje ;)
 Vladan 


Re: Zase ti Američani 

(22.11.2006 8:39:13)
Dvojka Procházková je super. Rozhodně lepší, než Pětiletka Koniprdová (existující) nebo krásné jméno Lokomotiva....
 Mortadela 


Jména poplatná době 

(22.11.2006 9:33:15)
A co třeba jména poplatná době, jako jsou Leninka nebo Stalinka? :-)
 Vladan 


No dyť:-) 

(22.11.2006 9:43:01)
Jména jsou vždycky poplatná době nebo fenoménu. Esmeraldy se objevily nejvíc v době, kdy se po obrazovkách proháněla dívka v zeleném, (ačkoliv já chtěl doma Esmeraldu k vůli Zvoníku od Matky Boží:-)), Kevinové jsou hlavně v kurzu poté, co se objeví film Sám doma...no a dřív byly Leninky a Stalinky (jestli teda byly:-)).
Jména se holt vyvíjejí. Před sto lety se nikdo nad jménem Hadrián či Barnabáš nepozastavil, teď už ano.
Příbuzná má dva syny - Maxmiliána a Bartoloměje. Jména pěkná, což o to, ovšem s příjmením Bezúšek to moc dohromady nejde...
 DitaB 


Re: No dyť:-)- jména a doba 

(29.11.2006 8:54:19)
Já už to asi nevydržím a zase musím napsat, protože téma JMÉNA je prostě moje! :-)

Mně připadne, že velkou roli hraje v dnešní oblibě tzv. "méně obvyklých" jmen jednak větší svoboda ve výběru, větší sebevědomí současných rodičů i dětí, větší touha po individualizaci dítěte, jednak možná i to, že se teď rodí zase trochu víc dětí (silné ročníky se konečně odhodlávájí k rodičovství :-)) a tím pádem se ledaskdo chce vyhnout situacím, kdy se v různých dětských skupinách objeví více než dva nositelé stejného jména. A taky se do pojmenovávání dětí promítá třeba i fakt, že hledáme mezi jmény prarodičů...

Z osobní zkušenosti navíc cítím, že některá jména jakoby "lítají ve vzduchu" a šíří se bůhvíčím. Ve stejné době se třeba dvěma kamarádkám narodí holčičky, a ony je, byť se vůbec neznají, pojmenují stejným neobvyklým jménem. Tak jako jednu dobu se začalo dávat tehdy i zesměšňované jméno Matěj - dnes je Matějů, Matoušků a Matyášků čím dál víc - a ejhle - stalo se z něj jméno obvyklé. A takových jmen je víc: Johanka, Alžběta, Františka, Julie, Sára, Samuel, Natálie, Nikolka, Tadeáš, Tobiáš a já nevím jaká další...

My sami jsme chtěli jméno méně obvyklé, netuctové, ale ne zase úplně neobvyklé či exotické - no úkol hodný Chytré Horákyně. Naše seznamy se stále ne a ne shodnout, fantazie běžela na plné obrátky. Objevila se i jména, která by nás dříve nenapadla, naopak ta, o kterých jsme si osm let mysleli, že je dáme někdy v budoucnu našim dětem, najednou nějak neseděla...

Nakonec manžel navrhl Mikuláše. Já o takovém jméně nikdy neuvažovala, ale líbilo se mi, že se moc dětem nedává a současně v minulosti bývalo zcela běžné. A že zní hezky. I v kombinaci s příjmením. Syna jsme pojmenovávali, až když se narodil, takže jsme měli možnost tuto volbu "ověřit", jestli se hodí i k tomu konkrétnímu novorozeňátku. Hodilo - a s odstupem času hodí čím dál více. Ti, kterým se to zprvu nezdálo a nabádali ke změně, si dnes už jiné také nedokážou představit...

Ale zpátky k tomu lítání jmen ve vzduchu - sotva jsme řekli, že máme Mikuláše, hned se jich "vyrojilo" plno - najednou znal každý někde někoho, kdo teď má taky Mikuláše či Mikoláše. A nebo nám spousta lidí říkala, jak měli nějakého Mikuláše v rodině (v libovolném koleni či generaci). A podobně to fungovalo u sestřenice, která dala holčičce jméno Amalie - taky jich dnes potkáte určitě víc než kdy jindy. Stejně tak teď slyším, že se u dětí objevují jména, o kterých jsme s manželem také uvažovali, ale neodvažovali se je dát :-)

A ještě zpětně objevuju, kde se kdy jméno Mikuláš objevilo a já si ho nevšimla... (třeba o něm uvažovali v mém oblíbeném seriálu Taková normální rodinka - a já o tom nevěděla, byť zrovna tento seriál mě inspiroval pro jméno Julie :-))) ... a aktuálně, když se Mik narodil, běžela v televizi hned jedna inscenace a jeden seriál, kde byl jedním z hrdinů Mikuláš.

A na úplný závěr mého rozjímání o jménech - už vůbec jsem si při rozhodování o tomto jméně nedala do souvislosti, že je to vlastně Nicolas, Nikolaj, Nikola - jména ve světě z nejoblíbenějších :-) - takže vlastně "tuctové" jméno. U nás možná nezvyklé kvůli svátku Mikuláše, který se teď navíc blíží...

Přeji všem krásný adventní čas (už je za dveřmi) :-)
Dita

 DitaB 


Re: Re: No dyť:-)- jména a doba - ještě jsem zapomněla 

(29.11.2006 8:56:43)
No třeba se mi právě líbil i Maxmilián či Bartoloměj :-) (Ale Maxů a Maxíků se teď taky vyrojilo nějak strašně moc...)
 Petru 
  • 

Re: Re: No dyť:-)- jména a doba 

(29.11.2006 9:13:03)
Dito, o tom objevování jmen dříve neznámých vím svoje.
Kdysi jsem byla na přednášce pana Erazima Koháka (vím, je to člověk který má dost zvláštní názory, ale spoustu věcí převzal a ty posílám dál), kde nám přiblížil tzv "Fenomén sté opice" - jedná se zhruba o to, že čím víc se něco začne používat (např. jméno pro lidi, nebo určitá činnost u opic), tím víc se rozšiřuje jakoby podvědomě. Tak na jednom ostrově najednou začaly dělat opice to samé, co bylo rozšířeno kdesi na pevnině, aniž by se ty ostrovní setkaly s opicemi z pevniny. Je to zajímavé, jako s těmi méně používanými jmény. My jsem to zažili 3x.
 Linda 
  • 

Seznam jmen? 

(22.11.2006 21:17:22)
Když jsme vybírali jméno pro naši dcerku (mimochodem, nakonec je to docela obyčejná Tereza :-), četla jsem nějaký odborný článek na toto téma, kde bylo řečeno, že u nás lze pojmenovat dítě JAKÝMKOLIV EXISTUJÍCÍM JMÉNEM. Tedy i zahraničním, exotickým - pouze je nutno dokázat, že takovéto jméno už existuje. Myslím tedy, že není pravda, že by u nás byl nějaký seznam "povolených jmen".
 mag 
  • 

Re: Seznam jmen? 

(23.11.2006 0:28:15)
Nejsem na to odborník, ale už jsem o tom "seznamu" několikrát slyšela. Také jsem slyšela variantu, že pokud chce člověk dát jméno mimo seznam, musí to nějak obhajovat či co. Kdosi tu psal i o velvyslanectví... To mi tedy připadá, že muset obhajovat existenci jména se fakticky blíží nemožnosti to jméno dát. A to považuju za špatné. Pokud v ČR opravdu může člověk pojmenovat dítě jakkoliv (bez nutnosti obíhat různé instituce kvůli dobrozdáním), tak mám asi špatné informace, celá moje úvaha je bezpředmětná a děkuji za vysvětlení.
 Nelie 


Re: Re: Seznam jmen? 

(23.11.2006 0:41:26)
Mag, dcera ma jmeno mimo seznam - manzel je cizinec. Nic jsem obihat nemusela, "jen" jsem zaplatila 750Kc aby pi Knappova napsala "Toto jmeno je bezne v anglicky mluvicich zemich". Ne tuto vetu jsme cekali 3 mesice, bez ni nam nemohli vydat rodny list, tudiz ani karticku zdravotni pojistovny...
 mag 
  • 

Re: Re: Re: Seznam jmen? 

(23.11.2006 10:18:33)
Nelie, děkuji za vysvětlení. Už to začínám vidět jinak. Jen ještě prosím upřesnění, pokud to není tajné: součástí toho dobrozdání bylo i to, že manžel je cizinec, nebo myslíte, že tento fakt rozhodnutí paní Knappové neovlivňuje? Tak, jak to popisujete, už to tak hrozně nevypadá, ale přeci jen záviset na rozhodnutí jedné osoby nepovažuju zrovna za znak svobody.
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Seznam jmen? 

(23.11.2006 13:38:47)
Z toho, co jsem četla, jsem pochopila, že v případě cizích a exotických jmen to právě musí potvrdit ti znalci (viz pí Knappová :-). Znalci prý mají všemožné světové seznamy jmen, ale je i na vás, že jim můžete sami donést důkaz, že dané jméno už někde existuje. Pokud ho uznají, máte vyhráno. Zřejmě to značnou byrokracii obnáší...ale není to nemožné :-)
 Kaca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Seznam jmen? 

(23.11.2006 14:16:59)
Ne, jen dite nema x mesicu rodny list, neni pojistene, atd. Fakt demokracie...obzvlast kdyz se za to plati a ne kazdy ma moznost jednorazove za tohle zaplatit, ze....
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Seznam jmen? 

(23.11.2006 20:33:28)
Kaco, to, ze dcera je napul cizinec bylo uplne jedno - kdyby se narodila v zahranici, tak by nebyl problem s jakymkoliv jmenem, urady by pak jen prelozili jeji zahranicni rodny list.
Je tato praxe s povolovanim jmen jeste nekde jinde ve svete? Urcite vim, ze Kanada, USA, Namibia a Jizni Afrika tuto vymozenost nemaji...
 wentie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Seznam jmen? 

(26.11.2006 21:54:16)
Jen bych Vas chtela ubezpecit, ze i za hlubokeho "totace" zrejme slo nemozne a bylo mi schvaleno jmeno vymyslene! Otec byl sice cizinec, ale maminka co si umanula to mela:) A bez problemu!
 DitaB 


Re: Re: Re: Re: Re: Seznam jmen? 

(29.11.2006 9:05:41)
Co vím, tak jediným znalcem, který "jiné" jméno povolí či ne, je právě paní Knappová (mj. autorka vyhledávané knížky Jak se bude jmenovat naše dítě - a tato kniha je dle mě v souladu s oním seznamem).

Znám víc rodin, které se na ni při volbě jména pro své dítě musely obrátit - někdy to vyřešil ten poplatek (něco jako při svatbě mimo spádovou radnici :-)), jindy jméno nepovolila, byť rodiče znali osobně někoho toho jména na druhém konci zeměkoule... A některá, za která se ještě před pár lety platilo, jsou dnes běžná.

Chápu, že je potřeba uchránit děti od jmen, která by byla vulgární, zesměšňující, agresivní a já nevím jaká ještě. Ale hysterii kolem jmen typu Jablko (v anglickém prostředí - u nás je problém, že je středního rodu :-)) nechápu. Vždyť většina jmen má i nějaký svůj význam - třeba z latiny apod. a nikomu to nevadí (Sylvie, Petra, Sofie, Lubomír, Milena, Květa ... doplňte si sami :-)) Chtělo by to asi jiný "metr", kterým se to bude poměřovat... svobodnější.

 Josefíková Gabriela 
  • 

Re: Seznam jmen? 

(6.9.2007 18:41:55)
Nevíte prosím, kdy má slaví svátek Matyáš?Nemůžu to nikde najít.Díky, můj emai:josefikova.g@seznam.cz
 Lizzie 


Re: Seznam jmen? 

(6.9.2007 18:44:18)
24.2. - na Matěje
 Magnolya 


Milé autorky... 

(22.11.2006 8:46:24)
... bych se ráda zeptala, jak by díky super obvyklým jménům kupříkladu řešila, že se třeba pět dětí ve třídě bude jmenovat stejně (s přezdívkami či zdrobnělinami se ani nenamáhejte, je spousta učitelů, co nemusí mít jednu třídu a jistě by se poděkovali, pamatovat si nepamatovatelné) Proč by jméno nemohlo být originální? Máme jednadvacáté století a je mnohem víc divností než třeba vámi zmíněných Esmerald.
 If & 3♥ 


Re: Milé autorky... 

(22.11.2006 9:25:39)
Velmi ráda odpovím:o))) Pod pojmem "jméno obvyklé" jsem měla na mysli "jméno běžně v té které zemi používané" (viz mnou zvolený příklad jména JAN). Prostě Španěl dá spíš Juana než Joachána... a Čech bude mít prostě "českého Honzu".

Není ten článek ani zdaleka o jménech "nejběžnějších a tuctových (jako je tedy zrovna Jan, Jakub, Terezka, Barunka a Kristýnka).

V tom článku nejde o "tuctovost" jako takovou a o volbě jména "tak nějak patřící k té které zemi".... Francouz bude mít taky spíše Pierra než Petra:o))) O to šlo:o)

A co se týče těch podle mě praštěných argumentů o "předpodkladu vycestování dětí" do ciziny... hele, i Jaromír Jágr má typicky české jméno a jeho zná protě každý a dokáže jeho jméno vyslovit. Bedřícha Smetanu, Antonína Dvořáka a další a další "oháčkované a očárkované čechy jak poleno" prostě zná každý a i jako češi s českým jménem dokázali udělat díru do světa. A troufnu si tvrdit, že i když cizinec nebude vědět "jak se to jméno proboha píše" bude se ho v rámci svých "fonetických" schopností snažit vyslovit "správně".... Asi jako čech, který i když neví jak se píše "džordž buš" tak jeho jméno v rámci svých možností foneticky vysloví "na jedničku":o)))

A co se mě týče, tak já při vší své skromnosti nebudu předpokládat, že moje dcera Bára a můj syn (kdovíjak) se stanou dipl. prof. drsc. ale zůstanou doma na vesnické farmě a tam se jim snáz bude žít jako Báře a třeba Jakubovi, než Isabelle a Jaquesovi... :o) Tož tak...
 irlev 


Re: Re: Milé autorky... 

(22.11.2006 11:51:51)
If, souhlasím :) Výborně řečeno :)
 Reya 
  • 

Akorát jeden malý přehmat 

(22.11.2006 12:43:18)
Angličan by jako ekvivalent jména John NEDAL Jack, bo posledne jmenovane jmeno je anglická varianta jména Jakub (z francouzského JACQUES).

Jinak si myslím, že článek o jménech na tento server patří. Jestli se někomu nelíbí forma, já jsem se konečně po dlouhé době zasmála nad článkem, který považuji za sympaticky ironický. Rozhodně se mi líbí víc než takové ty přecitlivělé a přeslazené cancy, kde se to hemží infantilními zdrobnělinami či používáním 1. osoby množného čísla pro dítě (např. "my ještě nosíme plínky, nám roztou zuby" - což je ale na druhou stranu dost srandovní představa u řádově 30 leté ženské). Jestli někoho ta zmíněná 4 % uráží, pak mě jen napadá něco o potrefené huse. Krajně stupidní mi připadají i připomínky na pravopis - když už asi nezbývá jiný argument či se nenabízí inteligentní způsob, jak pisatele shodit, tak se poukazuje na hrubky. Přitom skoro v každém příspěvku by se dala nějaká najít (ať již velké/malé písmeno, tvrdé/měkké i/y, překlepy, ...) Za pravopisnou chybu jde nakonec považovat i chybějící diakritiku, což je jeden z hlavních rysů internetové komunikace. Nebo snad má server rodina.cz každý příspěvěk podrobit korektuře???

Ohledně jmen mě vždycky zaráží hlavně jedna věc: když někdo říká, že by dal jedině české jméno. A přitom si neuvědomuje, že valná většina běžně používaných jmen vůbec český původ nemá (Například Jan, Jakub, Josef, David, Michael, Daniel, Gabriel, Anna, Marie, Rebeka, Ráchel, Tomáš, Simona či Šimon jsou hebrejské, Irena, Kateřina řecké, Lukáš, Lucie latinské, apod. Vysloveně česká, resp. slovanská jsou jména jako Stanislav, Jaromír, Miloslav, Břetislav, Boleslav, Dalibor, Jarmila, Kazimír, Milena, Dušan apod. Pro zájemce o další varianty jmen odkazuji na www.behindthename.com

Osobně si taky myslím, že velkou roli hraje i význam jména. Upřímně bych například svému dítěti nedala jméno Dolores (bolest v románských jazycích), Andrea (mužná), Pavel (malý) nebo Ráchel (ovce). Prostě věřím, že jméno člověka determinuje.
 Vladan 


Zajímavý pohled na věc... 

(22.11.2006 12:49:56)
Je pravda, že jména, v současnosti běžná, musela taky někdy být zvláštní a jiná. Například takových Terezek zase moc není - teď potkáte na pískovišti Terezky většinou tři (teda - skoro a je pravda, že přeháním, aby se mi neozvala nějaká maminka, která Terezku nepotkala ani jedinou).
Kolegyně v práci se chtěla odlišit, ačkoliv se jí Terezka moc líbilo - tak dala Terezii. Měla pro to důvod, protože příjmení obsahuje R, tak aby to trošku změkčila.
Význam jmen je často opomíjen, to je pravda.
Zase ale není pravda, že by se úplně cizokrajné jméno nemohlo pojit s naprosto českých příjmením - vezněme například takovou Ester Kočičkovou - a jak jí to jméno sluší:-)
 Lavanda 


Ester Kočičková 

(22.11.2006 12:55:38)
To je ale jen pseudonym! :o)
 Vladan 


Re: Ester Kočičková 

(22.11.2006 13:05:16)
No ale sluší jí, ne? Klidně bych si dokázal představit, že nějací Kočičkovi si taky pořídili do kolíbky...teda teď spíš do klokanky, šátku či baby-vaku, taky nějakou tu Esterku:-)
 Vladan 


To jsem se do toho zamotal:-)) 

(22.11.2006 12:56:48)
Chtěl jsem samozřejmě říct, že Terezek moc nebylo a teď jich je naopak jako máku. Dříve nejčastější jméno Josef už taky není nejčastější - první místo (aspoň myslím) zaujímá Jiří.
Slavný návrat zažívají jména jako Anna, Apoléna (skutečně - rozhodně na našem sídlišti - tam jsou Apolénky hned dvě:-)), Anastázie (vždycky si vzpomenu na Pojišťovnu štěstí a broukám si úvodní píseň se slovy "Den, kdy se vrátí Stázka k nám:-)) - prostě všechno už tu jednou bylo:-)))
 Lenka P. 
  • 

Re: To jsem se do toho zamotal:-)) 

(24.1.2012 14:35:49)
Dobrý den/ahoj,
měla bych dotaz: Apolénky na vašem sídlišti jsou opravdu Apolénky, anebo Apolenky :)? Shodou okolností totiž právě sháním "dlouhé" Apolénky - na matrice mi nechtějí tu mou zapsat, potřebovala bych jméno doložit... Pokud by to bylo možné, mohla bych od vás na nějakou (resp. asi její rodiče) dostat kontakt (nebo by mě třeba byli ochotní kontaktovat oni...) - můj mail je artycocka@seznam.cz? Díky moc!!! LP
 If & 3♥ 


Re: Akorát jeden malý přehmat 

(22.11.2006 12:52:12)
Reyo, pokud se jedná o ten "přehmat".. tak tedy NENÍ MŮJ:o)))) Opisovala jsem tuto pasáž doslova z Knappové:o)
 Lavanda 


Jakpak to s tím Jackem je? 

(22.11.2006 12:58:12)
Prosím, kdo žijete v anglicky mluvící zemi, rozřešte to. Mám pocit, že jde o zdrobnělinu ke jménu James, ale John taky!
 Katka 
  • 

Re: Jakpak to s tím Jackem je? 

(24.11.2006 13:10:06)
Nežiji v anglicky mluvící zemi,ale mám za to,že Jack je zdrobnělina od John (v češtině Honza - Jan), James je česky Jakub a zdrobnělina Jamie - jako česky Kubík.
 Karin80 


Re: Re: Jakpak to s tím Jackem je? 

(22.1.2007 19:29:24)
Já myslím, že angloamerickým ekvivalentem Jakuba je Jacob (a od Jacoba odvozená zdrobnělina Jack), ve frankofonních zemích pak Jacques etc.
 Reya 
  • 

Ach pardon, pravda pravdoucí 

(22.11.2006 15:56:28)
Derived from Jackin (earlier Jankin), a medieval pet form of JOHN. American writers Jack London and Jack Kerouac were two famous bearers of this name.
viz www.behindthename.com
 cam 
  • 

Re: Akorát jeden malý přehmat 

(29.11.2007 11:11:25)
...no Pavel sice se dá přeložit jako malý, ale je tím spíše míněno skromný...
 mag 
  • 

Re: Re: Milé autorky... 

(22.11.2006 14:35:47)
Už jsem to sem jednou psala, ale zkusím to ještě jednou: co když se u nás usídlí cizinec, který bude chtít pojmenovat své dítě tak, jak je u nich zvykem? Zakážeme? Ať se přizpůsobí, když už ho tu trpíme? Uděláme výjimku? A co jeho vnuci, pravnuci? Co lidé, kteří se necítí být Čechy? Ten americký systém mi připadá maximálně svobodný...
Jinak styl článku mi taky moc nevyhovuje, ohánění se procenty, která jsou "odhadem" mi zrovna vtipné nepřipadá, ale to je asi můj problém, že to čtu.
 Hana 
  • 

Re: Re: Milé autorky... 

(22.11.2006 20:13:14)
Tak Bedřicha Smetanu konkrétně - toho ve světě skoro neznají. Zato Friedrich Smetana už znám je - věř mi, jsem učitel hudebky.
 Hana 
  • 

Re: Re: Milé autorky... 

(22.11.2006 20:13:27)
Tak Bedřicha Smetanu konkrétně - toho ve světě skoro neznají. Zato Friedrich Smetana už znám je - věř mi, jsem učitel hudebky.
 Magnolya 


ještě dodatek ... 

(22.11.2006 8:56:38)
Samozřejmě, co se originalit jako Apple a Nočních bouří týče, v tom bych s autorkou byla za jedno. Originální, ale dítěti to trošku způsobí problémy, ale jaké problémy způsobí Matthias, to fakt nevím.
 Vladan 


Tohle téma mě skutečně zaujalo... 

(22.11.2006 8:58:56)
Takže ještě jedna poznámka (možná ne poslední).
Velmi se mi líbí jméno Chava - tedy správně Chavaleh, jestli to dobře píšu. Je to hebrejská verze jména Eva. Jenomže - kde je ta zvláštnost, ta krása toho Ch na začátku...když dám místo Chavy "obyčejnou" Evičku (Evy prominou....)
A pokud se mi líbí jméno Bianka, nebudu přece dávat Blanku, ne? První znamená bílou, to druhé...je prostě Blanka. Znám jednu Blanku Panenskou, kterou za volbu manžela docela obdivuju - teda k vůli tomu, že si nechala jeho příjmení.
 Lavanda 


Re: Tohle téma mě skutečně zaujalo... 

(22.11.2006 9:03:52)
Chava, to mi připomíná Šumaře na střeše. Ale musí se to vyslovit s takovým tím hebrejským hrdelním ch...
 Vladan 


Šumař na střeše...:-) 

(22.11.2006 9:07:11)
A Zeitl (nebo Zeitel?:-), Chava, Hodl...jojo, přesně v tomto filmu se mi to jméno zalíbilo:-)
 Lavanda 


Re: Šumař na střeše...:-) 

(22.11.2006 9:10:18)
U našich to mají někde nahraný na kazetě. Docela mám chuť si to znova pustit: "If I were a rich man..." :D
 Vladan 


They gave each other a pledge... 

(22.11.2006 9:12:24)
To se mi líbilo asi nejvíc. Ta hrůza, ten nevěřící výraz - že je to absurdní, neslýchané - ti dva si dali slib:-)
A potom ještě jedna věc - Do you love me? Po 25 letech se ptá, jestli ho žena má ráda...U toho vždycky brečím jak želva Poldinka;-)
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Chava, I´v found him, you´ll lucky bride... 

(22.11.2006 9:52:37)
...he´s handsome, he´s tall, there is from side to side...

Ráda vidím, co je tu fanoušků mého oblíbeného filmu.:-)) Já jsem si už před lety přivezla z USA soundtrack na cédéčku a pouštím si ho v autě. Teď už mám dokonce druhý, ten první mi ukradli. MMCH - Chavu tam zdrobňují jako Chavalin, což mi přijde moc pěkné a něžné.
 Blanča 


Re: Tohle téma mě skutečně zaujalo... 

(22.11.2006 9:12:05)
no vladane nedá mi to nereagovat. Mám ráda tvé názory a většinou s nimi souhlasím. Jen jednu malou poznámku: doposud jsem žila v domnění, že i Blanka znamená bílá nebo taky čistá či nevinná. Tak oprav mě pokud se mýlím.
Já jsem teď na své jméno už taky hrdá, přestože jsem se v dětství i v pubertě chtěla jmenovat naprosto běžně.
Pokud se mi jednou poštěstí holčička bude doufám blanka po mamince :)
tak pa
 Vladan 


Milá Blanko 

(22.11.2006 9:18:14)
Já nechtěl urazit. Bože chraň. Ano, Blanka je počeštěná verze slova Bianka. Mimochodem moc pěkná:-) Nic víc, nic míň. Jednu Blaničku v rodině máme, takže proti tomu jménu skutečně nic nemám:-)
Chtěl jsem jen říct, že pokud se mi líbí jméno v cizím jazyce, nebudu ho přece za každou cenu počešťovat.
Vezmu-li Beverly Hills 902 10 (Bože, to už je dávno, co jsem to jako teenager hltal), tak Andrea měla holčičku Hannah. No tak pokud by žila v Česku, měla by podle autorky článku mít Hanu. Proč? Hannah je nesklonná - skloňování jmen mi přijde jako příšerný nešvar - a Hannah bude Hannah pořád (i když babičky z ní udělají Haničku tak jako tak:-))
Mám slabost pro nesklonná jména - Zoe, Rút, Rachel...právě proto, že jsou pořád ve stejném tvaru. A závidím svým slovenským kamarádům, že Peter je stále Peter:-) I když na něj volám:-D
 Blanča 


Re: Milá Blanko 

(22.11.2006 9:28:25)
ani v nejmenším jsi mě neurazil milý vladane :) piš dál, hezky se to čte.
hezký den všem
 Phoebe1 


Re: 

(23.11.2006 17:02:59)
Svatá pravda. A to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěla Sarah a ne Sáru. A jak se to paní na matrice nelíbilo....
 marcia 


Re: Milá Blanko 

(26.3.2008 1:12:25)
Blanka neni pocestena verze jmena Bianca. Existuje primo jmeno Blanca (vyslov Blanka), spanelsky Bila (ceska obdoba by byla Bela)
 Ajka, syn 4roky, 31tt 
  • 

tohle zrovna řeším 

(22.11.2006 9:15:26)
ahojky,
já tento problém zrovna řeším... víme, že to bude holčička.. a nemůžeme vybrat jméno. Syn je Jakub a jak psal Vladan, jedním z našich důvodů bylo to, že všude na světě, to pořád bude Jakub..nebude to prostě oldrich, stepan a podobné výrazy bez háčků a čárek. prostě to všude bude jakub, všude na světě to dokážou vyslovit a mimo to je to krásné jméno..

Jo co se týče Matthiase, mám kamarádku a ta má syna Matthiase... adůvodem není to, že by chtěli být in, ale to, že otec je cizinec.. a tak prostě se po jeho tatínkovy syn jmenuje Matthias... říkají mu Mates, matýsek, maťa... a různé další zdrobněliny.. ale narozdíl od českého Matěje... bude pořád taky všude matthias... nebude to Matej

Nemyslím si, že jméno je to nejdůležitější, ale někteří rodiče by se občas opravdu měli zamyslet, že děti s tím jménem budou žít .. vím, že se dá změnit.. ale já bych byla ráda, kdyby mé děti byly se svými jmény spokojeny natolik, aby si je měnit nemusely..

když potkám známé a mají syna Bárta a dceru Lízu, tak i přesto, že seriál Simpsnovi zbožňuji, kroutím nad tím hlavou... ale také mít zase jméno stejné s pěti spolužáky, bych taky mít nechtěla...ač by bylo sebehezčí

a tak řešíme tohle dilema, jaké dát naší holčičce jméno, aby bylo hezké, v tomto ročníku ne moc často dávané, bez háčků a čárek..

Jo ještě, jak tu někdo psal o těch výjimkách.. tak to nejsou výjimky a není pravda, že u nás nemůžete dát jméno z jiného státu, celý problém spočívá v tom, že musíte mít z velvyslanectví nebo z nějakého institutu v dané zemi potvrzeno, že v této podobě tam jméno opravdu existuje... tudle výjimku může ale využít jak cizinec, tak i čech.. jen je to zdlouhavější proces, takže je potřeba se o to zajímat zavčasu

 sarmi 


nevim, nevim 

(22.11.2006 9:28:25)
samozrejme je kazdeho vec, jake jmeno svemu diteti da, ale pro nektera ceska prijmeni se proste sandry, esmeraldy, xenie nehodi, proste mi to prijde spis k smichu. (sandra kulišťáková, esmeralda vomáčková, xenie hubáčková...) ajajaj!
 Anezka73 


Re: nevim, nevim 

(22.11.2006 17:29:44)
Ano, také myslím, že je dobré, když jméno alespoň trochu souzní s příjmením.
Chudák dítě, kterému dají rodiče jméno třeba Narcis k příjmení Vrtihlav :-(

A našlo by se jich mnoho dalších.
 Káťa a škubánci 


Re: tohle zrovna řeším 

(22.11.2006 23:37:42)
My už jsme to vyřešili! Máme doma taky Kubíka. Pro holčičku jsme chtěli Aničku, abych mohla volat Anče, Kuba, hajnej :-) Tři dni před jsme to změnili na Magdalenu. Nejčastěji je to Madlenka a Kubík ji říká hezky Malenko.
Tím ovšem nechci dělat nějakou propagandu tomuto jménu. Při výběru jsme měli kritérium aby to šlo alespoň nějak k příjmení a aby jméno mělo hodně variací.
Tak přeji dobrý výběr
 Dagmar 
  • 

Re: Re: tohle zrovna řeším 

(22.11.2006 23:42:14)
No já mám Vojtu, Kubu s Matějem, dřív než ten večerníček:) a děcka se jim právě smála.
 Ivana 
  • 

Holčičí jména 

(28.11.2006 18:13:42)
Jéééé, jak ráda bych chystala jméno pro holčičku! Jako první se mi moc líbila Anna, tu jsem vzdala po námitkách rodiny, že jí nikdo Anno říkat nebude, ale stane se Andulou a v lepším přípúadě Ančou či Ankou.
Pak jsem měla připravená staročeská jména Nevena a Milana (opravdu a, nejde o překlep), pak ještě Wanda (babička byla z polského pohraničí, sama se jmenovala Rozyna a z Wandy by měla radost), ale narodili se mi chlapečci, tak snad u vnuček :-))
 xx 
  • 

Re: Tohle téma mě skutečně zaujalo... 

(22.11.2006 13:43:57)
také vyučuji a vítám originální jména. Strašně špatně se pamatují Lucky a Jany apod. Ale Zoe...tu máme jen jednu....
 Jana (2 děti) 
  • 

proč něco nařizovat? 

(22.11.2006 9:22:46)
Mně se to taky moc nelíbí, proč se musím striktně držet kalendáře? Jeden kamarád chtěl pojmenovat dceru Uma (hádejte po kom) :-), dokonce ukecal i manželku, ale když zjistil, jaká by to byla práce nechat to povolit, tak to vzdal. A to jsme mu tak fandili. :-)))
Já zase vymyslela pro budoucí miminko úplně normální jméno Vítek, jenže teď jsem zjistila, že v kalendáři je buď Vít nebo Vítězslav. Přijde mi to jako velká buzerace. Tak snad to bude holčička, tam problém se jménem neni. :-)
 If & 3♥ 


Re: proč něco nařizovat? 

(22.11.2006 9:28:51)
Jani, ten článek není o tom "držet se kalendáře"... je o tom, držet se české nebo "slovanské" podoby jména pokud to jde a ne mít za každou cenu doma Pierra místo Petra a Christiannu místo Kristýnky....:o)
 Vladan 


Re: Re: proč něco nařizovat? 

(22.11.2006 9:38:47)
A co když se mi ten Pierre bude líbit víc? A nebo Poly, namísto abych měl doma Pavlu?
V článku bylo uvedeno, že 98% českých obyvatel dá jméno Jan. Proč by to nemohl být Hans nebo Johanes, pokud po tom rodiče touží?
To už bychom nemohli pak ani přebírat jména - co taková Amálie, která je vlastně Libuší? Teda, aspoň jsem to někde četl, nevím kde...
No a pokud se mi líbí jméno Elizabeta víc než Alžběta (kde to lžb skutečně zní hodně zvláštně), tak bych neměl nic proti tomu, aby se místo Bětulinky Procházkové po brněnských, pražských či dolnolhotských ulicích nemohla procházet Elizabetka Procházková.
 If & 3♥ 


Re: Re: Re: proč něco nařizovat? 

(22.11.2006 9:47:19)
Vladane, psala jsem 95% ne 98%ˇto je jedna věc, druhá je to MŮJ OSOBNÍ NÁZOR NA VĚC A NIKOMU HO NEVNUCUJU... a třetí, je to rozhodně záležitost "citu pro jazyk" ... víš jde mi o to, že ta touha "po světovosti" je naše česká porevoluční specialita.... Ukaž mi francouze, který dá svému dítěti jméno "Bětulinka" a Američana který dá svému dítěti jméno "František"....

Šlo mi pouze o to, vyjádřit tak jak to cítím já:o) Ale chceš-li mít doma Wiliama Vopajšlíka nebo Elizabeht Procházkovou je to jen tvoje volba:o) Mě to prostě TRHÁ UŠI:o)))))
 Vladan 


Málo Francouzů bude znát Františky... 

(22.11.2006 9:52:53)
Když mají Francoase či jak se to píše:-))
Jen bych to tak šmahem neodsuzoval. Teda volbu cizokrajně znějícího jména. Samozřejmě že Wiliam či Waldemar Vopajšlík bude trhat uši vždycky. Ale třeba takový Waldemar Hochmann už tak špatně nezní, ne? A jsou i Hochmannové, Kernerové, Lehnertové...u kterých by třeba právě ten Waldemar vyniknul lépe než Frantík.
Tobě se spíš jednalo o lidi s českým příjmením - ale takových typicky českých zas tolik není. Jasně, jsou Vomáčkovi, Novákovi, Krupičkovi, Skočdopolovi...kteří by se měli držet českých jmen. Ale nemusí.
O tom ta současná demokracie právě je - měla bys - a nemusíš. Když chceš mít mocí mermo Reného Cibulku, tak budeš mít Reného Cibulku. A nikdo Ti to nemůže zakázat - to je na tom krásné, ne?
:-)
 If & 3♥ 


Re: Málo Francouzů bude znát Františky... 

(22.11.2006 9:59:53)
Vladane ano, šlo mi především o české rodiče, žijící v čechách a s českým příjmením bijícím do očí:o) Jde mi o ten cit pro jazyk. Pokud se budu jmenovat Bergerová tak dám klidně svému synovi jméno Fredy ale pokud budu Vopajšlíková, tak mi to prostě utrhne uši

Pár příkladů za všechny (a ti lidé fakt existují)

Napoleon Pytlíček
Isabella Pentličková
Qvido Kolík....
 *Aida* 


Re: Málo Francouzů bude znát Františky... 

(22.11.2006 10:07:56)
Me spis prekvapuje, ze se nikdo nepozastavuje nad tim, ze napr. jmeno ditete aby rodice vyplnili jeste pred vstupem do porodnice (s dalsimi tisici "nezbytnymi" papiry), ze vyber jmena je omezeny a pokud chcete neco jineho, tak na to ma v CR monopol jedna osoba. Znam docela dost rodin, ktere si u ni zazadaly a jaksi si s ni "nesedly" do oka a bylo po jmene! Tak kde to jsme??? Pokud chce nekdo pojmenovat dite Pulnocni Boure ci Sedmikraska, tak co je nakonec komu do toho?
 Lavanda 


Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(22.11.2006 10:16:00)
Taky mě to s tím výběrem jmena předem štve. Radši bych si miminko pořádně prohlídla a pak vybrala jméno, které se k němu hodí.:D
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(22.11.2006 10:42:12)
Budilko,
a co Ti brání? Ano, v porodnici Ti dají papír pro matriku a nejspíš řeknou, že ho máš odevzdat tak dva týdny před plánovaným termínem porodu, ale když to neuděláš, tak co? Utrhnou Ti hlavu? Nenechají Tě porodit?:-)) Nestane se ani jedno.
Jsem to teď experimentálně dokázala. Moje dcera se narodila v září, papír pro matriku jsem předem neodevzdala, protože v Podolí furt "vyhrožovali", že může být plno a pošlou mě nakonec rodit jinam (představa, jak po porodu dejme tomu v Motole na Praze 5, řeším, že oddací list má matrikářka na Praze 4, mi přišla děsivá). Na vyplňování údajů na porodním sále nějak nebyl čas (a kdyby byl, tak se vždycky dá říct, že definitivní jméno vyberete až podle toho, co bude dítěti slušet), takže jméno sděloval sestře manžel, zatímco já byla pod narkózou. No, a s matrikářkou jsem to vypapírovala třetí den po porodu na oddělení šestinedělí.
 Sylvie 


Re: Re: Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(22.11.2006 11:25:03)
Míšo, přesně tak. U druhého a třetího děcka jsme s manželem hovory o jménu vedly ještě před porodem (při porodu na to nebyla nálada ;o) ) a definitivně jsme vybrali až po porodu, když jsme ho viděli.

Někde v zákoně :o))) (skvělá formulace, vím, ale starý počítač s odkazy na konkrétní vybrané zákony jsem kompletně zavirovala a zrovna tohle jsem už nepotřebovala, takže jsem si to v novém počítači nevyhledávala)je dokonce psáno, že dítěti musí být jméno určeno tuším do měsíce od narození (a pokud se na něm do té doby rodiče nedohodnou, tak mu bude nějak určeno státem - podrobnosti se mi nevybavujou). A v téhle době taky mají rodiče možnost dostavit se na matriku a již nahlášené jméno změnit za jiné. Je to zákon o jméně nebo zákon o matrice... teď fakt nevím.
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Re: Re: Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(22.11.2006 14:32:03)
Sylvie, já si jen pamatuju ze zákona o rodině, že na jménu dítěte se musí rodiče shodnout a nedohodnou-li se určí jméno dítěti soud. Vždycky, když manžel navrhoval pro děti jména typu Kleofáš nebo Gudrun, jsem mu tím soudem vyhrožovala:-)) O lhůtách v zákoně o rodině nic není, možná to bude opravdu v zákoně o matrice. Jestli budu mít čas, tak ještě zapátrám. Teď se mi moc nechce, když se nám nakonec i napodruhé podařilo shodnout:-))
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(28.11.2006 18:23:49)
Kamarád trval na Bivojovi, neprošlo to - asi jeho paní také použila výhrůžku soudem (protože v jiných situacích kamarád vždy dosáhne svého :-))
 watanaki 
  • 

Re: Re: Re: Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(22.11.2006 20:35:27)
Silvi,
já jsem to na tvých stránkách četla a musím říct, že díkec. My jsme byli s tehdy budoucím mužem na matrice nahlásit, že se nám narodí potomek a chceme určit PŘÍJMENÍ dítěte - že prostě bude příjmení po tátovi. Matrikářka nás nutila vyplnit i jméno, což jsme nechtěli a říkali jsme, že jméno definitivně dáme, až budeme dítě vidět, až bude na světě. Ona vůbec nevěděla, že to tak jde! A to by měla zákony ovládat. Musela si volat kamsi "nahoru", že pravdu máme my a nejsme povinni sdělovat jméno dítěte před narozením. A jméno jsme fakt dali až byla malá na světě a pořádně jsme si ji prohlédli - ale ve Vrchlabí je to normální.
 Lavanda 


Re: Re: Dala bych dítěti jmého podle toho, jak vypadá... 

(22.11.2006 11:25:03)
No, vyzkoušela jsem už tři porodnice, a jenom v jedné k tomu měli laxnější přístup. :D Ale je fakt, že když to tam nenapíšeš, tak to z tebe prostě nevymlátí...
 Hana 
  • 

Re: Málo Francouzů bude znát Františky... 

(22.11.2006 20:26:49)
No, František pochází z "Francesco", což bylo jméno, které dal otec sv.Františka svému synovi. Znamená to "Francouzek" - byl to sice Ital, ale do Francie jezdil jako kupec a taky chtěl být in, a jaké je z toho hezké jméno. Kdby u nás chtěl svému děcku někdo říkat "Eskymáček" (třeba by hlavní tvar byl Eskymo, jako Welzl), asi by u nás nepochodil. Proč? Paní Knapová, která u nás o jménech rozhoduje, by už měla jít k šípku.
 Kristain 


Re: proč něco nařizovat? 

(22.11.2006 22:22:58)
Jano, ale VÍTEK je jméno! Já sama ho mám. To, že není v kalendáři neznamená, že není tento tvar možný. Je sposusta povolených jmen, jež nejsou v kalendáři. Máme jednoslabičné příjmení a tak Vít jsem dát nechtěla, Vítězslav se mi nelíbí a máme normálůně Vítka.
 Karotka 


Kde najít "povolená" jména 

(22.11.2006 23:32:22)
Jano,není podstatné,zda je jméno uvedené v kalendáři a v jaké formě.Doporučuji knihu Jak se bude jmenovat vaše dítě?. Jméno autorky mi vypadlo.Pracují s ní běžně i matrikáři a matrikářky.V knize najdeš i "povolené" formy-vysvětlení v úvodu knihy.Myslím,že Vítek by mohl být v pohodě.Ahmed je v pořádku zcela jistě a jaké je to hezké české jméno,že? :-D
 BellaDonna 
  • 

Povolená jména podle pí Knappové 

(23.11.2006 8:04:11)
Autorkou je samozřejmě paní Knappová, která je, pokud vím, jedinou soudní znalkyní co se týče jmen, tj. jediná může vystavit výše zmíněný papír pro matriku, pokud jméno není na jejím "seznamu". Jinak perlička - v úvodu této knihy autorka (podobně jako autorka článku) apeluje na rodiče zhruba v tom smyslu, aby dávali dětem jména česká; pokud už musí dát nečeské jméno, pak v počeštěné podobě (tedy Žakelína, nikoli Jacqueline), a to z toho důvodu, aby se jim ostatní děti nesmály. No a na co pak narazíme v seznamu? Utkvěla mi např. Bernardýna nebo Arzén. Tak vážně nevím, jestli se víc dětí bude smát Rebece nebo Bernardýně :-).
 Karotka 


Re: Povolená jména podle pí Knappové 

(24.11.2006 1:12:55)
Arzén je opravdu perla! Ale z té knihy by se dala navléct celá šňůra perel ;-)

Krom úvodu zaujme několik posledních stran, kde jsou jména cizí. A protože existují v jiné zemi, tak jsou povolená. Mě to přijde zcela absurdní vydat seznam "českých povolených" jmen a šmahem ho rozšířit o jména existující v zahraničí. Což třeba použít seznam k tomu, že osoby, které měli příliš vtipné rodiče a jejichž jméno není na seznamu paní Knappové, si mohou změnit jméno zdarma? Ať si Půlnoční bouře (vzbudila kdysi mediální bouři) sama rozhodne, zda se tak chce či nechce jmenovat.
 sally 


Re: Re: Povolená jména podle pí Knappové 

(24.11.2006 2:58:40)
Nevím, článek mi přišel hloupý. Všichni ti, co to nedělají jako já mají snížené IQ...?

Přečetla jsem pár komentářů, vesměs se tu operuje s tím, že "chudáci děti" a "budou se jim všichni smát" - nevím, žiju v USA, lidi se tu jmenují různé (a nejsou to jména Dělali Jsme To Ve Výtahu") - kromě klasiky i jména zvláštní (Kianna) nebo jiná proto, že jsou rodiče jsou "odněkud" (irská holčička Siobhan, indický chlapeček Siddarth) a nebo proto, že se to rodičům líbilo (maminka Marissa a tatínek Kevin mají holčičku Karissa)- a nevšimla jsem si, že by se někdo nad tím pozastavoval. Když budou "neobvyklá" jména obvyklá, přestanou se lidi divit.
 petra, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Povolená jména podle pí Knappové 

(24.11.2006 3:13:11)
Take si myslim, ze rodic ma pravo si sve dite pojmenovat, jak chce. Me deti se jmenuji docela normalne [pro Evropu]- Richard a Michaela. Zijeme ale momentalne v Cine a pro Cinany jsou jejich jmena uplne nepochopitelna, synovi ve skolce rikaji Lica nebo Licad, protoze neznaji R. Dcera je Mikhala. Deti se rychle s cinskou upravou svych jmen smirily, ackoli je to pro vas zrejme smesne.
 leli 
  • 

Re: proč něco nařizovat? 

(23.11.2006 16:41:16)
Pokud vím, tak s podobou jména Vítek není problém. Jmenuje se tak syn mého kamaráda - 4 roky. Mám dojem, že je v tomto tvaru uvedeno v knize paní Knappové.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


MATYÁŠ 

(22.11.2006 9:31:57)
Ja mam syna jmenem Matyas, opravdu to ma tak psane v rodnem liste. Jmeno Matej se mi nelibilo nikdy, ovsem Matyas a Matysek a Maty mi prijdou krasne. Presto se stahne, ze mu obces nekdo rekne Mateji.. pak jen dodavam, ze je Matyas.. (i jeho temer 4lety bracha vi, ze se jmenuje Matyasek)
Mozna se mi jmeno Mateje nelibi diky souvislostem.. od mala slycham, kdyz nekdo neco pokazi: Ty holt si Matej! (rozumnej ty jsi hloupy..)
Matyas je dle rodneho listu, ale svatek slavi na Mateje. Skoda, ze v kalendari nejsou treba obe jmena v jeden den...
 renda 
  • 

Re: MATYÁŠ 

(22.11.2006 10:52:24)
máme taky Matyáše, připadá mi, že je jich teď docela hodně. Taky slavíme svátek na Matěje. V č. kalendáři existuje kromě Matěje také Matouš, Matyáš tam bohužel není. České verze mnohých mezinárodních jmen vznikaly většinou ze zdrobnělin a tak v češtině máme Alžbětu i Elišku. Myslím, že není nutné za každou cenu mezinárodní tvary jmen počešťovat. V této logice by pak u nás bylo vhodnější pojmenovat holčičku Světlana než Lucie atd...
 If & 3♥ 


Re: Re: MATYÁŠ 

(22.11.2006 11:03:30)
Rendo, nejde o počešťování mezinárodních jmen... jde o "obvyklou formu jména" v té které zemi vůči originálu-prapůvodní podobě jména. Jmen latinských, hebrejských, římských... a jiných původů....
 Renda 
  • 

Re: Re: Re: MATYÁŠ 

(22.11.2006 11:52:16)
If,
já jsem z článku i tvých předešlých příspěvků pochopila, že jsi zastáncem obvyklé = české formy jména. Třeba jméno Lucie je u nás obvyklé prostě proto, že je stále velice oblíbené - za 30 let může být stejně obvyklá třeba ta již tolik propíraná Esmeralda
 martch 
  • 

Re: MATYÁŠ 

(10.1.2008 15:37:01)
Přesně tak. Dnes je populární takové jméno a je to v kalendáři a za 30 let bude něco jiného. Stejně tak bylo populární nějaké jméno před těmi 30 lety. Viz jméno Matyáš. Mimochodem se jedná o prapůvodní podobu jména. Poté následovalo Matěj a dnešní "moderní" podoba jména je Matouš. Info - encyklopedie Wikipedia. Přitom Matyáše již v kalendáři nenajdete.
Z osobního hlediska se jedná o krásné jméno. Jelikož jsem těhotná o tomto jménu přemýšlím. Podobné jméno, o kterém uvažuji je Tadeáš. Ten ještě v kalendáři je - asi je populární v této době :))))
 Mortadela 


Podívejte se na mě 

(22.11.2006 9:40:29)
Náhodou, já si myslím, že k volbě jména by rodiče měli přistupovat zodpovědně, vždyť je to na celý život! Například já jsem ze svého jména nešťastná co jsem začala rozum brát. Jmenuju se totiž MILANA! Ano správně, ne Milena nebo Milada. Dodnes nechápu co mamku vedlo k tomu, že zvolila tak neobvyklou variantu. Stejně mi to jména většinou každý zkomolí! Na některých dokladech jsem MILADA, jinde zase MILENA. A lidé bývají v rozpacích jak mě oslovovat, nejvíc nesnáším, když si z toho udělají Milušku, to už je přece zase úplně jiné jméno! Moje sousedka se zase jmenuje MILUŠKA, ne Miluše, ale Miluška - a je jí 78 let! Proč si její rodiče mysleli, že zůstane malou roztomilou holčičkou? :-O
 Vladan 


Miluška, Večernice, Jitřenka... 

(22.11.2006 9:47:19)
S tou Miluškou bych to viděl tak, že rodiče to někde viděli a zalíbilo se jim to.
K Tvému jménu - Milana se mi moc líbí:-) Jednak mužské jméno Milan je mi hodně sympatické - a někde je psáno, že každé mužské jméno může mít svůj český ekvivalent. Tak já znám dokonce několik dívek - Vladan. Rodičům se nelíbila ani Vladimíra, ani Vladěna ale právě Vladana:-)
Oslovení Milano bych neviděl jako problém - ale lepší by byl pátý zdrobnělý pád - Mili:-)
 Lavanda 


Re: Miluška, Večernice, Jitřenka... 

(22.11.2006 9:49:52)
Jitřenku taky znám, myslím, že to neobvyklé jméno dokázala dokonale využít ve svůj prospěch a zvýšit si tak svůj půvab a atraktivitu...
 hamima 
  • 

Re: Miluška, Večernice, Jitřenka... 

(22.11.2006 9:53:12)
Jak to tak sleduju, Vladan zřejmě pracuje pro Ústav jazyka českého:)
 Vladan 


Re: Re: Miluška, Večernice, Jitřenka... 

(22.11.2006 10:05:16)
Ne-e:-) Nepracuje, jen se zajímá:-) Jména mě vždycky fascinovala:-)
Jinak - doporučuju všem literaturu od p. Eislera - několikrát byl už na Rodině zmiňován - dozvíte se spoustu zajímavostí o jménech, příjmeních i jiných důležitých věcech:-))
 Lavanda 


Eisner 

(22.11.2006 10:11:10)
Nemyslíš spíš Pavla Eisnera?
 Vladan 


Re: Eisner 

(22.11.2006 10:14:23)
Ehm...ano:-) Pardon, já mu to jméno, chudáčkovi, zkomolím skoro vždycky. Už jsem z něj udělal i Eichlera:-D
Každopádně to byl moc sympatický jazykolog:-D
 Lavanda 


Autoři 

(22.11.2006 10:21:54)
a jak se vlastně jmenuje ta paní, co u nás tak často píše o jménech a příjmeních? Myslím má iniciály MK, ale úplně se mi to vykouřilo z hlavy.
To ona rozhoduje o jménech, která nejsou v kalendáři?
 *Aida* 


Re: Autoři 

(22.11.2006 10:25:51)
Budilko,
ta pani se jmenuje Knappova, doufam, ze ji to nekomolim, i kdyz ja osobne ji tedy na jmeno prijit nemuzu :o)))))).
 Lavanda 


Re: Re: Autoři 

(22.11.2006 10:27:40)
Dík :D
 *Aida* 


Re: Autoři 

(22.11.2006 10:28:13)
Budilko,
ta pani se jmenuje Knappova, doufam, ze ji to nekomolim, i kdyz ja osobne ji tedy na jmeno prijit nemuzu :o)))))).
 Mamátus 
  • 

Re: Re: Autoři 

(22.11.2006 21:32:58)
Nechápu, proč se do p. Knappové tolik lidí naváží. Je to skvělá dáma, chodila jsem na její přednášky a semináře a byla vedoucí mojí diplomové práce - jak jinak, o jménech - a musím říct, že byla vždycky úžasná. Rozhodně dokázala vědu podat zábavně a ke studentům se chovala báječně. Zajímalo by mě, kolik z vás, kteří jí nemůžete přijít na jméno, ji znáte osobně. A že někomu nedala souhlas se zapsáním jména? Byla tu řeč o Pětiletkách či Traktorech - zákon miminka chrání . . . šťastnou ruku při volbě jmen a trochu tolerance a úcty k sobě navzájem . . .
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: Re: Autoři 

(23.11.2006 8:26:41)
Neznám paní Knappovou osobně, ale pokud vím, je to už starší dáma, a podle předmluvy k té knize "Jak se bude jmenovat?" soudím, že je dost konzervativní. Takže je jistě velká znalkyně jmen, ale obávám se, že nebude tou nejvhodnější osobou, která by v dnešní době měla posuzovat jejich udělování. Nemůžeš se divit, že z ní nejsou nadšení rodiče, kteří nemohli dát dítěti jméno, jaké si přáli, i když se jinde třeba normálně používá.
Kromě toho mi připadá hodně špatný systém, kdy existuje pouze jediný odborník, na kterého se lze obrátit a proti jehož úsudku, pokud vím, není odvolání (jestli se v tomhle mýlím, omlouvám se). Ať je paní Knappová jaká je, je nutně subjektivní (je to přece taky jenom člověk) - její názor, soudě podle předmluvy k "Jak se bude jmenovat?" je, že by se měla dávat jména česká, případně psát počeštěně. Na tenhle názor má svaté právo, ale nevím, proč by měla mít možnost ho vnucovat jiným. Proč zrovna ona? Není přece jediná lingvistka v tomhle státě. Osobně si myslím, že pokud rodiče doloží, že jméno existuje, neměli by mít problém ho dát. A pokud je rodič ze země, kde se dávají obecná jména jako vlastní (třeba Čína, moje kamarádka se jmenuje "hluboká moudrost" nebo tak nějak :-)), pak nechápu, proč by tuhle možnost neměli mít i v Česku. Globalizaci zdar :-)!
 If & 3♥ 


Re: Autoři 

(22.11.2006 10:28:13)
Ta milá paní co má monopol na jména se jmenuje Miroslava Knappová
 Lavanda 


Miroslava Knappová 

(22.11.2006 10:33:34)
Dík, holky. Mě se vždycky vybaví jenom první písmenka jmen, protože si je pamatuju podle barev. Takže když vidím tmavě zelenou a šedočernou, vím, že je to MK, ale víc ani ťuk...
 Bulik 


Re: Autoři 

(22.11.2006 15:58:24)
Od paní Knappové asi všichni znáte jenom tu knížku "Jak se bude jmenovat", ale já mám doma i jiné zajímavé čtení. Doporučuju všem amatérským badatelům v oboru křestní jména, je to moc zajímavé čtení :-))
Je to vědecká studie, ale číst se to dá ;-))

Rodné jméno v jazyce a společnosti, vydala Academia v Praze v roce 1989 v edici Studie a práce lingvistické. Autorka Miloslava Knappová. Jsou tam spousty teorií a závěrů a tabulek plných jmen a jejich pořadí a četnosti atd. A hrůůůůůůůza další literatury na toto téma :-)
 Magnolya 


Re: Podívejte se na mě 

(22.11.2006 10:05:38)
Vždyť je to krásné jméno. Vychází z mužského Milan. A proč by ti nemohli lidé říkat Mílo? Zrovna bych řekla, že máš sice pro tebe zvláštní jméno, ale úžasně originální a nervoucí uši.

Mimochodem, proč se pokaždé uvádí originální jméno vždycky k příjmením typu Vomáčka, Kadrnožka, Skočdopole a spol.? Kolik takových lidí máte ve svém okolí?
 Vladan 


Re: Re: Podívejte se na mě 

(22.11.2006 10:10:12)
Vomáčků pět, Skočdopolů tři, pět Nejezchlebů, dva Bezchleby, dva Kadrnožky a jednoho Vopajšlíka:-) To je docela dost:-)
Ale ona i taková Carmen Chaloupková zní hezky, ne?;-) Zvlášť, když se to řekne s tou žádoucí přestávkou - Carmen.........Chaloupková:-D
 Mortadela 


Re: Re: Podívejte se na mě 

(22.11.2006 10:39:16)
To si piš, že se představuju zásadně jako MÍLA. Většina lidí mi tak říká. Ale když někde (hlavně v úřadním styku) musím uvést celé jméno, tak rostu. :-(
 Sissi 
  • 

Re: Podívejte se na mě 

(23.11.2006 17:35:38)
Jména jako Miluška, Zlatuška, ale i třeba Ivanka existovaly dřív, než jejich "nezdrobnělé" podoby. Ty uvozovky proto, že ta jména nejsou zdobnělinami. Těžko mohou být, když k nim prapůvodně nebyla žádná "zvětšenina". Miluška je ženská forma od jména Miloš, nenechte se mýlit prvním poslechem, nejsou všechna slova končící na -ška nebo -čka zdrobnělinami. Těžko budete za zdrobněliny považovat slova lednička, rodička nebo liška :o)
 Lara + Ondrášek 3 
  • 

Re: Miluška 

(23.11.2006 22:06:50)
Moje babička se jmenovala Jaruška. Celý život jsem si myslela, že je Jaroslava a svátek na Jaroslava slaví proto, že její jméno dřív v kalendáři nebývalo. Ona sama si říkala bába Jářa :) Jo a že je fakt Jaruška jsem zjistila až když jsem viděla její doklady, když jsem se divila, že jí tam napsali Jaruška, vysvětila mi, že dřív to v kalendáři bylo. Ale jí se to jméno nelíbilo (byla to "pořádná" ženská), tak slavila společně s dědou Jaroslavem.

Pro Milanu: A nejezdila jsi na koňské tábory na Vršavu? Tam jsem jednu Milanu poznala :)
 Mortadela 


Re: Re: Miluška 

(24.11.2006 13:54:27)
Ne ne, to nejsem já. Je nás zkrátka několik nositelek tohoto jména... :-)
 Kačenka 
  • 

Re: Re: Miluška 

(28.11.2006 18:41:04)
Moje sestra Milana jezdila na koňské tábory na Vršavu.......
 Lenka, 97, 04, 05 
  • 

Re: Podívejte se na mě 

(24.11.2006 21:20:01)
Já mám spolužačku Milanu, dvojče, 30 let.
 Ivana 
  • 

Re: Podívejte se na mě 

(28.11.2006 18:36:49)
Milano, já měla pro své děťátko připravenou právě Milanu, uplatnil se Milan, ale pokud budou mít moji synové (Milan a Radan) dceru, budu se za Milanu moc přimlouvat (jméno Milan je v rodině po řadu generací, Milena také, ale není nad Milanu - to vnímám jako moc pěkné a vysloveně ženské jméno.
 sarmi 


elizabeth kadrnošková 

(22.11.2006 9:50:52)
clovek by opravdu mel jmeno volit umerne svemu ceskemu prijmeni :-)
sice elizabeth kadrnoškova je fikce, vymyslela jsem si ho, pro demonstraci se hodi, ne? .-)
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Diana Skočdopolová 

(22.11.2006 10:22:53)
fakt existujem narodila se někdy okolo 30.7.1997 a ležela jsem s její maminkou (a pochopitelně i malou "dajánkou" jak ji maminka oslovovala) na pokoji v porodnici. Paní Skočdopolová již měla 2 děti - pochopitelně po mamince Pavlínka (4r v té době) a po tatínkovi Vašíček (2 r) a tak pro třetí dítko volila něco méně tradičního... ach jo - chudák Dianka :o)))
 Kubula K. 


Re: Diana Skočdopolová 

(22.11.2006 20:57:33)
Jestli je chlapeček Vašík po tatínkovi a Diana je "jen tak", tak lituju spíš Vašíka:-) - v mé rodině je jich asi pět a je to peklo:-). Navíc samotné jméno mi přijde jako nic moc. S jednou Dianou jsem chodila na gympl a nikdy mi to nepřipadalo jako nějaká velká divočina. Přijde mi, že problém z toho dělají lidi jako If, kterým to "rve uši" a nemůžou to vydejchat. Mně se taky spousta jmen nelíbí, ale vylepším to tím, že v tom jejich nositelům, potažmo jejich rodičům, pořádně vymáchám čumák? Podle mě ne... mně moc nejdou z pusy taková ta "tradiční česká" typu Lojza, Tonda apod., ale PROČ PROBOHA bych svým názorem obtěžovala zúčasněné osoby? Jim se to evidentně líbilo, když to dali, a nevím, proč jim třeba podsouvat, že "urputně a za každou cenu dávají stará česká jména" - ať si dají, co chtějí, ne? Navíc je fakt o dost podstatnější, co je to za člověka.

A ještě detail - není pravda, že Francouz nedá "Ančičku" - znám Francouzku, která se jmenuje Beruska, protože její matka kdysi chodila s Čechem, který jí říkal beruško, a moje kámoška z USA se jmenuje Vanessa Koren, protože její máma kdysi chodila s Čechem, který se jmenoval Kořen:-). (Všimněte si, že ani jedno původně není křestní jméno, a už vůbec ne francouzské nebo americké.) Takže pokud už potřebujeme "kategorie", tak osobně bych dělila na lidi, kteří dávají jména, která se tak nějak "dávají" a pak lidi, kteří se nechávají volně inspirovat a netrápí se konvencemi. Ale to je taky fuk - hlavní mi přijde žít a nechat žít.
 Hanka, 3 děti 
  • 

Re: Diana Skočdopolová 

(23.11.2006 12:59:29)
Tak si tady čtu se zájmem o jménech a dočetla jsem se, že mezi "hodně zvláštní" jména patří Diana. Já mám 1,5 letou holčičku Dianku, jméno jsme jí vybrali, protože se nám prostě líbilo a nechtěla jsem jméno z první desítky nejoblíbenějších jmen. Tak teĎ přemýšlím, co je na tom jméně zvláštního nebo směšného... Je normálně v kalendáři, Dian znám víc i v jiných věkových kategoriích. Tak v čem jsme zvláštní či světoví? H
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Re: Diana Skočdopolová 

(23.11.2006 15:49:15)
Ne, ne, ne, Hani, mně jméno Diana nepřipadá exotické, ale ta KOMBINACE s příjmením Skočdopolová mi přišla dost podivná. Jinak jsem se chtěl zeptat: vyslovujete to "dianko - diano" nebo "dajánko - dajáno"?

S.
 Hanka, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Diana Skočdopolová 

(23.11.2006 22:15:55)
No to jsem ráda:-)) Jinak holčičce říkáme Dianko, Dianí, starší sourozenci někdy Didinko. NIKDY Dajáno, to mi rve dost uši. V kontextu ostatních příspěvků mi nedá, než podotknout, že Dajáno jí možná budou říkat v zahraničí, jestli se tam holka někdy dostane:-)) U nás je pořád jméno Diana spojené hlavně s anglickou princeznou, ale myslím si, že až naše Dianka vyroste, nová generace už to tak vnímat nebude. PS: a i babicky si zvykly...
 Diana - zatím bez mimi :( 
  • 

Re: Re: Re: Re: Diana Skočdopolová 

(10.1.2007 16:00:36)
Tak jako nositelka jména Diana cítím povinnost se zapojit. Nemyslím že by bylo exotické, ale jen ne tolik užívané. Osobně mám ráda zkratku Dí, když mi někdo řekne Dianko, tak mi to v mých 23 letech připadne blbý pokud to není od manžela či rodičů, ale Diano mi připadne jako nadávání :) Dajáno mi říkali na střední škole a to je fakt :( Ale díky tomu že jméno není tak časté, tak pokud bych měla dcerku, bude další nositelkou tohoto jména.
 *Aida* 


Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 10:17:18)
Pripada mi, ze vubec cesky stat keca rodicum do jejich deti vice, nez je zdravo. Zacina to porodem, ktery aby probehl v porodnici dle ceskych zvyku, jinak maji rodice problemy, jsou odsuzovani atd. Krome toho je to stoji hodne nervu, obihani, shaneni a penez. Pak prijde na radu jmeno (pokud jste dite privedli na svet mimo nemocnici, muze Vas cekat i maraton s registraci). Dale je diteti prirazeno rodne cislo (trochu jak v te Cine ne?), kdyz dosahne 15ti let, tak si opet "povinne" zaridi obcansky prukaz, bez ktereho neda nikde ani ranu. A mezitim na rodice cekaji jine povinne veci, ktere se svym ditetem musi podstoupit, jako napr. to ockovani. Opet pokud se chce jakkoliv odchylit, stoji to spoustu casu, obihani, shaneni, penez...
Osobne mi tedy cely tento "povinny" system prijde prinejmensim zvlastni.
 sharonka9 


To je fakt, 

(22.11.2006 10:56:03)
omezení to máme více než dost. Uvítala bych spíše větší svobodu a následné sankce za nesplnění povinných věcí (např pokuty za nevyřízení RČ
 melian 


Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 10:59:10)
Aido, ty zijes v cizine, vid? Naprosto s tebou souhlasim, presne jak jsi to vyjmenovala - porod, ockovani, volba jmena... Pridala bych vubec pristup treba lekaru k pacientum, jak se tady chovaji pediatri k nam rodicum... Ja zila 3 roky v zahranici (Zap. Evropa), ted jsem zpatky v Cechach a uplne z toho silim. Uz si na to nikdy nezvyknu...
 *Aida* 


Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 17:58:03)
Morgan,
ano, ziju v cizine. Leto jsem stravila v CR vyrizovanim ruznych zalezitosti, ke kterym jsem si napr. musela otevrit ucet v bance a podobne veci. No musim rict, ze jsem castokrat koukala s hodne otevrenou pusou. Nastesti pani, co to vse se mnou sepisovala, byla velmi dobre informovana o jinych systemech bankovnictvi, takze se mnou docela soucitila :o). Kazdou druhou vetu koncila usmevne "I za to si zaplatite".
ALE co musim rict se hodne zmenilo, je pristup uredniku. A to dokonce i tech statnich. Sice jsem se hodnekrat nacekala, ale vse bylo s usmevem a profesionalni. Za cely ten SYSTEM oni nemuzou a casto marne hledali vysvetleni pro nektere me naprosto nelogicke veci...
 melian 


Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 11:00:50)
Aido, ty zijes v cizine, vid? Naprosto s tebou souhlasim, presne jak jsi to vyjmenovala - porod, ockovani, volba jmena... Pridala bych vubec pristup treba lekaru k pacientum, jak se tady chovaji pediatri k nam rodicum... Ja zila 3 roky v zahranici (Zap. Evropa), ted jsem zpatky v Cechach a uplne z toho silim. Uz si na to nikdy nezvyknu...
 melian 


Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 11:03:02)
Aido, ty zijes v cizine, vid? Naprosto s tebou souhlasim, presne jak jsi to vyjmenovala - porod, ockovani, volba jmena... Pridala bych vubec pristup treba lekaru k pacientum, jak se tady chovaji pediatri k nam rodicum... Ja zila 3 roky v zahranici (Zap. Evropa), ted jsem zpatky v Cechach a uplne z toho silim. Uz si na to nikdy nezvyknu...
 mamina 
  • 

Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(1.12.2006 8:34:25)
Aaale zvyknes! 3 roky neni nic. Mluvim z vlastni zkusenosti
 Kiki 
  • 

Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 13:07:15)
Milá Aido, nevím, kde žijete, ale asi někde v pralese. Myslím, že v civilizované zemi, jako je naše, je docela dobré rodit v nemocnici a ne na poli. Dále je dobré mít nějaký průkaz totožnosti: jinde je to pas, u nás občanka. Rodné číslo je také docela dobrá věc, pokud si platíte zdravotní pojištění a chcete jednou dostat třeba důchod. O očkování dětí ani nemluvím. Nedat očkovat dítě bych kvalifikovala jako trestný čin a jeho rodiče bych stíhala. Nemáme totiž zájem, aby se nám tady rozmohly nemoci, které byly v posledních desetiletích zcela vymýceny, právě díky očkování. Jestli chcete, aby Vaše dítě chytlo obrnu, černý kašel nebo černé neštovice, proti gustu žádný dišputát, ale v tomto případě bude lepší, když zůstanete, kde jste a do civilizovaných zemí radši nejezděte.
 Sylvie 


Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 13:21:29)
Kiki, ten prales, ve kterém Aida žije, se u nás nazývá Velká Británie ;o)
 Vladan 


Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 13:22:10)
No tak to bych si dovolil Aidu trošku hájit:-)
1) Porod doma je součástí života v mnoha hodně civilizovaných společnostech. Je to součást myšlenky, že narození dítěte je věc běžná a že tudíž není potřeba lékařský zákrok, se kterým například žena ani nemusí souhlasit (zrovna na tomto serveru je o podobných tématech spousta článků, stačí jen hledat)
2) rodné číslo taky není všude běžné - někde jsem dokonce zaslechl zmínku, že nás...USA? nevím, nejsem si jist - považuje za legrační, když každý máme číslo jako kráva v kravíně. Někde to vůbec není - jde o způsob, jakým se na občana...tedy v tomto miniaturním hledisku spíš na občánka - nazírá.
3) Občanský průkaz spousta zemí vůbec nemá - pas jen v případě, že cestuje do zahraničí.
4) očkování nechrání před rozšířením chorob - doporučuju článek o tomto tématu nějakých pět odkazů níže... Rozhodně bych odmítnutí očkování nekvalifikoval jako trestný čin. Rodiče by se měli sami rozhodnout, jestli své dítě dají očkovat či nikoliv. Jeden neočkovaný jedinec přece neohrozí celou proočkovanou populaci, ne? O zdravotních rizicích očkování se toho na středisku taky mnoho nedovíte. Někde řeknou, že očkování může způsobit komplikace u 2% populace. Což je docela směšné číslo - pokud se vaše dítě nenachází v oněch dvou procentech. Pak už to tak moc k smíchu není.
5) Jsou národy, kde jedinec vůbec neví, kdy se kdo narodil. Teda neznají ani měsíc, ani den. Někdy dokonce ani rok. Proč? Nepřijde jim to důležité - žije? Žije! Tak se musel zřejmě narodit. Kdy - to už je věc vedlejší.

To jen k tomu zákazu vstupu mezi civilizované lidi. Civilizace je široký pojem - a ne vždy je slovo "civilizovaný" lichotivé:-)
 darča 
  • 

Gratuluji 

(22.11.2006 15:12:39)
Diky Vladane, aspoň někdo tady používá rozum... :-)
 *Aida* 


Re: Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 18:30:24)
Vladane,
dekuji, tak nejak to bylo mysleno. A myslim si, ze kdyz clovek zjisti, ze se veci daji delat i jinak, tak se pak na spoustu z nich take zacne divat jinak. A najednou to, co povazoval za naprosto normalni, zacne prinejmensim zpochybnovat. Nekdy je to zvlastni zkusenost, jako kdyby najednou chybela jakasi jistota a objevila se ohromna zodpovednost za sebe sama. Hodne lidem je to neprijemne a tak ani o takovych vecech nepremysli. Radeji zacnou vykrikovat jakesi "zazite pravdy", takze jsem vlastne nejaky takovy prispevek, jako ten od Kiky, ocekavala.
Jinak jsem se pri cteni tehle diskuse pobavila a tentokrate s Tebou vicemene souhlasim, i kdyz v minulosti to tak casto nebylo. Mmch maminka meho manzela nevi presne datum sveho narozeni, pouze rok (musela jsem k tomu dokonce psat prohlaseni pri vyrizovani ceskeho oddaciho listu :o))))).
 Anna 
  • 

JMENO, KTERE DOSTAL 

(23.11.2006 1:23:45)
Vladane, jen mala oprava. Zila jsem v sedmi zemich a treba prave Americane si velmi potrpi a ocislovani lidi. Bez social security number si ani neskrtnes. Misto obcanky ridicak, pokud nemas ridicak (jsi moc mlady) mas jinou identifikacni kartu (ve vsech sedmi zemich jsem si ji musela poridit)- pokud nevlastnis, jsou mista kde si ani cigara nekoupis. Porodit doma mi zakazala pojistovna, pokud jsem tak chtela, musela bych si vse hradit sama a hlavne vyridit vsechno to papirovani. A ockovani? Jen poslou karticku a opovaz se nedostavit.


Jinak k jmenum - muj manzel se jmenuje Ondrej- naprosto nevyslovitelne jmeno. Jsou tim i ovlivneny jeho pracovni moznosti, bohuzel. Taky znam jednoho Waldemara a ten se predstavuje rovnou jako Valdo. A pak je tu jeden Rene. Ten se musel nechat prejmenovat, protoze vyvolaval zachvaty smichu, ze pry ma zenske jmeno. Takze me dite dostane jmeno mezinarodni. Takove jake se bude dobre vyslovovat, bez carek a hacku. Samozrejme, ze bude vsude s jinym prizvukem, ale porad to bude JMENO, KTERE DOSTAL. Takove, jake si nebude muset menit (z Pavla je najednou Paul) a ktere nebude v jinych zemich vyvolavat veseli svym zenskym vyznamem.
 Petru 
  • 

Re: JMENO, KTERE DOSTAL 

(23.11.2006 7:20:04)
Anno, to je fajn, žes napsala, jsem ráda, že si můžu udělat o USA nový obrázek. Tady si všichni myslí, jak je to tam ideální, ale mám dojem, že tam moc demokracie není. Je tam jen pro ty, kdo si ji vyběhají a zaplatí.
V ČR to taky není ideální, ale ta "buzerace" je nejen kvůli sociálnímu systému.

A jméno Tvého muže je krásné. Já si myslím, že problém s ním mají lidé, kterým na druhých záleží jen průměrně, a tak je to i u nás vůči Vietnamcům. Kdo chce, ten se to naučí. Proto bych nebyla moc ráda, kdybychom si naše původně česká jména pomezinárodňovali, jen proto abychom to měli jednodušší. Jak už tady někdo psal, jedno jméno má obdobu v jiných jazycích a tu nejrozšířenější používejme v zahraničí v rozhovorech, ale češtinu neochuzujme.

 Ivka 
  • 

Re: Re: JMENO, KTERE DOSTAL 

(26.11.2006 21:59:37)
ohledne USA
dnes uz deti sve SSN (social security number) dostavaji po narozeni, ale ani to statu nestaci, a proto jiz po narozeni berou detem take OTISKY PRSTU! A nei cesty, jak se rodice mohou branit. To tady nastesti jeste nemame.
 Dolores 
  • 

Re: Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(25.11.2006 23:01:13)
Chtela bych jen podotknout,ze rodne cislo v CR ma svoji logiku a navic v USA ma -taky- kazdy obcan sve cislo- social security! a proboha to ,ze se deti musi ockovat je prece pro jejich dobro!!!!! Mohu srovnat s USA; tady si maminky musi hlidat ockovani samy a jakmile neco prosvihnou,neni to vina lekaru! MYslim, ze pece lekaru v CR je daleko plnohodnotnejsi a rozsahlejsi nez v USA,pokud ovsem nemate superdrahe zdr.pojisteni...ale pro beznou vrstvu,neni bezne,ze lekar v USA se bude venovat pacientu dele nez je opravdu nezbytne nutne a rozhodne nebude ztracet cas vysvetlovanim...
 *Aida* 


Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 18:12:11)
Milá Aido, nevím, kde žijete, ale asi někde v pralese. Myslím, že v civilizované zemi, jako je naše, je docela dobré rodit v nemocnici a ne na poli. Dále je dobré mít nějaký průkaz totožnosti: jinde je to pas, u nás občanka. Rodné číslo je také docela dobrá věc, pokud si platíte zdravotní pojištění a chcete jednou dostat třeba důchod. O očkování dětí ani nemluvím. Nedat očkovat dítě bych kvalifikovala jako trestný čin a jeho rodiče bych stíhala. Nemáme totiž zájem, aby se nám tady rozmohly nemoci, které byly v posledních desetiletích zcela vymýceny, právě díky očkování. Jestli chcete, aby Vaše dítě chytlo obrnu, černý kašel nebo černé neštovice, proti gustu žádný dišputát, ale v tomto případě bude lepší, když zůstanete, kde jste a do civilizovaných zemí radši nejezděte.

Mila Kiko,
ziju v pralese zvanem Londyn. Nikoho, kdo by rodil na poli, zde neznam. Znam naopak dost zen, ktere rodily v porodnim dome ci doma (i kdyz tech domarodek znam asi vice nez prumerny obcan, protoze se mezi ne radim). Take ambulantni porod je zde naprosto normalni.
S tim prukazem totznosti bych si dovolila nesouhlasit. V tehle zemi zadny nemam (premyslim o vymene sveho ridicskeho prukazu za britsky, na ten se dneska uz dokonce davaji fotky :o)) a i kdyz tu obcas nektere skupiny vyviji natlak na zavedeni nejake identifikace, nikdy jim to neproslo.
O ockovani bych taky polemizovala a mmch mi neslo o to, aby se celostatne prestalo ockovat, ale o ten vyber KDY a CIM ockovat. Moje deti ockovane jsou, ale rozhodne ne vsim, co je v CR povinne a rozhodne ne v dobe, kdy se tato ockovani provadeji.
Jelikoz jsem stale obcankou Ceske Republiky, zakazat mi vstup do vlastni zeme nemuzete. Ani mym detem, i kdyz nejsou dokonale proockovane a jeste nektere narozene doma. I ony maji ceskou prislusnost :o).
 *Aida* 


Re: Re: Re: Jeste bych to rozvedla... 

(22.11.2006 18:17:29)
Pardon, ten zacatek jsem si tam okopirovala, abych na neco nezapomnela a pak jsem to zapomnela smazat :o).
 Petru 
  • 

a já sám vždycky sám... 

(22.11.2006 21:28:26)
což zrovna teď moc nesedí, protože souhlasím s Vladanem, Aidou(trošku bokem-dobrá přezdívka, taková neškodná nemocička)i Kikou.
Rodné číslo je pro většinu zemí okolo nás nesmysl (což nevěděli naši poslanci, když dělali nový zákon, kde vymysleli systém pasů pro české děti), ale na druhou stranu jsme tak malá zemička, kde najdete v jedné třídě ZŠ několik holčiček stejného jména a často i přijmení, že by jen datum narození na rozlišení osob nestačilo. Budu mít tedy raději blbé rodné číslo, než čip v hlavě, ke kterým se blíží ti civilizovanější mílovými kroky. A jestli někdo ani neví, kdy se narodil, tak asi hold žije v zemi, kde není takový sociální systém jako u nás, jinak by dopadl, jak ten chlap, co není ani Polák ani Čech, jen proto, že ho rodiče zapoměli nahlásit na matrice, tak dík českým porodnicím. Jo, a taky u nás nemusíte odpovídat na padesát otázek při porodních bolestech, když se o místo porodu zajímáte předem. Je sice pravda, že nemůžete dětem vybrat jméno podle toho, jak jsou krásná a chytrá, ale nakonec je stejně oslovujete přezdívkama. Viz Aida a její děti, jak jim asi bude v dospělosti, jak se budou nevědomě cítit, když dvě děti jsou broučci a ten třetí lump, byť nazýván zdrobněle.
To jak lidé přemýšlí nad jmény dětí je krásné, ale nakonec nás víc ovlivní ty přezdívky a zdrobnělinky než jména používaná v dospělosti. Hauuuuuu.....
 Kubula K. 


Re: a já sám vždycky sám... 

(22.11.2006 21:31:25)
Petru,
a jsi si jistá, že lump a bump je totéž? Bump je anglicky těhotenské bříško:-).
 Petru 
  • 

Re: Re: a já sám vždycky sám... 

(22.11.2006 21:38:14)
Hani, tak to vidíš, jak jsem blbá. To abych se hned omluvila.

Aspoň se možná dozvím, kolik mají anglicky mluvící lidé spisovných jmen např. pro jméno vyslovované: klér. To ještě na obranu přiblblých rodných čísel. Angl.mluvící lidé nerozumí našim rodným číslům a já hold zase jim. VĚŠET SE KVŮLI TOMU NEPŮJDU.
 *Aida* 


Re: Re: Re: a já sám vždycky sám... 

(22.11.2006 21:53:10)
Petru,
v pohode :o))). Me se zadny cesky ekvivalent "bumpu" nelibi a davat si tam termin porodu neminim, to uz je na me moc soukrome hehe. Mmch presne za tri tydny, ale tusim, ze asi driv.
Jinak ekvivalentu je mnoho, zalezi jak si to kdo napise. Nejcastejsi je tedy Claire.
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Re: a já sám vždycky sám... 

(22.11.2006 22:03:33)
Přeji hodně štěstí nejen s porodem, ale se všemi broučky. A pozor na ta jména, jak se vyslovují. Nakonec je fakt jedno, jak se jmenujeme na papíře (není-li jméno na řádek), ale jak nás naši blízcí oslovují. Když se nám semtam bude někdo posmívat, tak to přejdem s úsměvem, pokud naše jméno rodiče a sourozenci vyslovují opravdu s láskou a jsou nás ochotni podpořit třeba jen tím, že nás mají rádi a tak nám dali jméno, jaké se jim zrovna líbilo. Pro ně jsme hold nejlepší, a když to tak bude, tak na papíře ani čísle nesejde.
 *Aida* 


Re: a já sám vždycky sám... 

(22.11.2006 21:47:47)
Petru,
ted jsem se fakt zasmala. Jak uz vysvetlila Hanka (snad to nekomolim), tak "bump" je tam proto, ze se jeste nenarodila. Az se vylodi, budou tam 3 broucci. A Aida je celkem normalni jmeno, treba je to i jedna znama opera. Me tak rika cela rodina uz od narozeni :o))).
Moje deti ceska jmena nemaji, ale nezijeme v CR a nemaji ani ceske prijmeni. A ono vybirat vhodne jmeno, aby ho bez problemu vyslovil kazdy v zemi, kde zijeme i vsichni pribuzni z me a manzelovy strany, to zas tak jednoduche neni. Zatim si nestezuji, ovsem az budou v puberte, tak ani to nevylucuju :o).
 Oliverka 


Re: a já sám vždycky sám... 

(26.11.2006 23:05:32)
Smarja Petru, jakou nemoc mas na mysli?!?!?!?!?!? Aida je prece opera od Verdiho.
Jo a aby nedoslo k mylce, ja jsem si svuj nick Esme-ralda vybrala podle podle Zvonika od Matky Bozi :-).
 Shayla a 3 kluci 


Re: a já sám vždycky sám... 

(27.11.2006 11:15:40)
Nechtěla jsem se do diskuse zapojovat, ale tady už fakt musím. Není pravda, že při porodních bolestech nemusím odpovídat na padesát otázek, když se o místo zajímám předem. Byla jsem v Podolí registrovaná dopředu, všechno měli v kartě a průkazce a nevím kde ještě a stejně se při příjmu ptali na všechno znova!!!
 Dana 
  • 

Jméno bude dítě provázet celý život 

(22.11.2006 10:39:16)
Takže bych opravdu uvážila, jaké jméno zvolit. Nejvíce se ve vymýšlení nezvyklých či neobvyklých jmen vyžívají rádoby celebrity- Kordula, Bruno, Charlotte, Quido...tak či tak si myslím, že se chtějí nějak odlišit.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Jméno bude dítě provázet celý život 

(22.11.2006 16:08:01)
Mě jména neobvyklá a cizí u našich celebrit nevadí, více by mi vadilo, kdyby se jmenovali hódně česky. Tak třeba místo Charlotte Gottová by jsme měli Mařenku Gottovou. To zní hůře, ne? Taky české celebrity mají více méně cizokrajně znějící příjmení, ne?
Horší je jsou taková jména (viz předch. příspěvek) u ostatních lidí - tam to pak zní docela komicky (pokud teda nemají zase nějaké cizí příjmení).
 Albeka 
  • 

hmmm 

(22.11.2006 10:40:01)
Když jsem přemýšlela o jméně pro své děti,chtěla jsem aby bylo hezké,pokud možno české,nebo alespoň né příliš cizokrajně znějící.A zase aby dětí toho jména nebylo všude jako máku. A vymyslela jsem to skvěle :-). Syn se jmenuje Matouš a je široko daleko jediný a dcerka je Alice,též v okruhu několika km jediná.Děti zatím proti svým jménům neprotestují a doufám,že i do budoucny budou spokojené :-).
 eva 
  • 

jména 

(22.11.2006 10:40:23)
Jakékoliv dohadování tady nemá smysl, když si neuvědomíme jednu věc: žít s tím jménem bude to dítě, ne my. Bude dospívat, bude ve škole, na pracovišti...Jedno je jisté - za své jméno nikdo nemůže. A vsadím se, že ani mnohým nám dospělým nejde na rozum, kde ti naši rodiče na to přišli.
 Albeka 
  • 

hmmm 

(22.11.2006 10:40:24)
Když jsem přemýšlela o jméně pro své děti,chtěla jsem aby bylo hezké,pokud možno české,nebo alespoň né příliš cizokrajně znějící.A zase aby dětí toho jména nebylo všude jako máku. A vymyslela jsem to skvěle :-). Syn se jmenuje Matouš a je široko daleko jediný a dcerka je Alice,též v okruhu několika km jediná.Děti zatím proti svým jménům neprotestují a doufám,že i do budoucna budou spokojené :-).
 kaculda 


:O))) 

(22.11.2006 11:27:39)
Ja se hlasim k Te mensine:O)))).

Mame syna se jmenem Vasilios, kdyz jsem toto jmeno slysela poprve, tak se mi okamzite vybavil rusky Vasil:)), ted mi pripada krasne. Samozrejme, ze u babicky v Cechach je to Venda nebo Vasik. Dcerka je Ioanna, takze Jozinka:O)))). Nastesti mame cizi prijmeni, k ceskemu prijmeni by to byl prinejmensim ulet:)))).
 sarmi 


Re: :O))) 

(22.11.2006 11:46:56)
a mohla bys prasknout to vase prijmeni? jen by me zajimalo jak to bude znit, kdyz se to vyslovi.
vasilios stavros zni treba pekne :-)
 kaculda 


Re: Re: :O))) 

(22.11.2006 13:44:42)
Ahoj Sarmi,
jasne ze prozradim:O)). Cele jmeno zni Vasilios Mavridis. A Stavros je klasicke recke krestni jmeno.

Takova Marina....se mi moc libi.
 sarmi 


Re: Re: Re: :O))) 

(22.11.2006 16:34:24)
a recky je teda vasil vasilios? mela jsem spoluzaka vasila :-)
no ten stavros - me nic jineho, co zni recky nenapadlo :-) nicmene znam i dalibora davida (krestni+prijmeni)
 Lidka 
  • 

jmenovci 

(22.11.2006 13:02:16)
Ještě mne napadl jeden fenomén... s těmi dětmi pojmenovanými dle slavných sportovců a představitelek telenovel... při disputacích podobných tomuto článku se občas taky chorobně rozvíjí debata na téma "podle koho to dítě ti lidi pojmenovali"... tak například rodině, která má dvouletou Anetku, někteří lidé stejně nikdy neuvěří, že ji nepojmenovali podle Jmenovkyně Langerové... když má někdo Jardu, tak se stejně najdou lidé, kteří budou tvrdit, že by to tatínek s tím hokejem neměl tak přehánět... nebo maminku která dnes pojmenuje dítko jménem Gita nebo třeba i Anička, bude zase část lidí podezřívat z okouzlení seriály...
...myslím, že v tom občas lidi hledají něco co v tom vůbec není :o)
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: hmmm - neuvěřitelná náhoda 

(22.11.2006 15:30:27)
Albeko, musím říct, že jsi mě dostala, protože bych mohla napsat úplně stejný příspěvek jako ty. A do puntíku včetně těch tvých jmen. V porodnici jsem vyplnila jména Matouš a Alice, a protože to byl kluk máme Matouška, ale jestli se nám poštěstí příště holčička tak to bude Alice. A taky doufám, že budou široko daleko jediný a přitom jsou to krásná jména. Máš dobrý vkus. Mimochodem doufám, že jsi z daleka, já jsem z Kolína o:.
 Mortadela 


Taky jedno 

(22.11.2006 11:15:08)
Tož to já ještě přispěju jedním zajímavým jménem. Když se narodila moje dcerka, tak jsme ležely v porodnici na cimře s paní, které se narodil chlapeček IVAN ATILLA. To celé je křestní jméno. :-) Ona byla vůbec děsně ujetá až divná... Svým starším dětem dala taky zvláštní jména - Diana a Sabrina. :-) Ale na Ivana Atillu fakt nemají. :-)
 Marta 
  • 

jak to autorka myslela 

(22.11.2006 11:46:03)
Přečetla jsem si kus diskuse, ve které se angažuje i autorka a myslím, že jí šlo spíš o to, že netřeba lézt světu do tělních otvorů "světově" napsanou podobou jména, které je nakonec stejně vyslovováno česky. Ale nevím, proč to tedy autorka tak nenapsala.

Pokud opravdu někomu jde o možnosti na tomto poli, pak českou soudní znalkyní je Marta Knappová. Schválený seznam jmen je vydán a mají ho k dispozici mj. matriky. POkud chce někdo dát jméno, které na seznamu není, je možno vyžádat si její posudek a bude-li kladný, matrika jméno zapíše. Trvat si na svém jméně může být jinak poněkud složité, protože matrika vám ho nezapíše a vaše díťátko neobdrží rodný list a tedy ani rodné číslo. Takže chceteli pojmenovat dítě neobvykle, zajistěte si posudek předem.

Vladane, odborníče přes cokoliv, právě teď letí Českem vlna staročeských jmen pro miminka. Takže asi dojde i na ty Jenůfy a podobné.

Mmch, mám kolem sebe následující jména dětí : Kilián, Doubravka, Lada, Antonie, a jak tu někdo psal - Háta, ta je fakt nádherná!!! Attilu jsme měli už kdysi na VŠ, myslím, že jméno je maďarské.
 If & 3♥ 


Re: jak to autorka myslela 

(22.11.2006 11:51:26)
Marto, ano to je to co jsem článkem myslela:o) Měla jsem za to, že ten poslední odstaveček to vysvětluje dost jasně, ale zjevně jsem se spletla:o)

Jde mi především o jména ke kterým existuje "český" nebo jak to napsat "slovansky znějící" ekvivalent. :o)

Je mi líto, ale tuto plodnou diskuzi už budu muset nejspíš opustit neb nestíhám tempo přibývajících příspěvků. Mám přece jen dost práce a už nestíhám to co dřív:o)

Tak si tu vespolek hezky polemizujte a mějte všichni krááááásný den
 Lavanda 


Re: jak to autorka myslela 

(22.11.2006 11:55:24)
Marto, Knappová je Miroslava, teda ta přes jména...
 Vladan 


Odborník? Já? To spíš Kecal:-D 

(22.11.2006 12:06:09)
Ale já se za odborníka nepovažuju:-)) Tady je spousta diskutujících, kteří autora jakéhokoliv článku pošlou někam - abych to řekl řečí mojí babičky "Pravnukovi vyčtou hříchy jeho praděda a nezapomenou dodat "Však ty nebudeš jiný!":-)
Pouze se snažím polemizovat a vyjádřit svůj názor. To tady ostatně dělají všichni (všechny) ne? O tom ten server je.
 Lavanda 


Re: Odborník? Já? To spíš Kecal:-D 

(22.11.2006 12:10:48)
Vladane, nenech se znechutit. Dneska jsme si o jménech výborně pokecali, je to prima téma, jen tak dál. Příště se můžeme pustit třeba do příjmení...
 Mortadela 


Re: Odborník? Já? To spíš Kecal:-D 

(22.11.2006 12:12:17)
Jen se nedej, Vladane. Tvé názory jsou z těch nejinteligentnějších a dávají diskuzi šťávu. Já ti fandím. :-)
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: Ujetá a divná... 

(22.11.2006 11:47:36)
Kdy už konečně přestanou Češi dávat nálepku „ujetá“ nebo „divná“ lidem, kteří se nějak odlišují? Ivan Atilla mi zní pěkně. A kdyby mi to znělo ošklivě, nebudu jeho rodiče považovat za "ujeté" a "divné". Totalitní režim padnul, ale totalitně myslící jedinci nepřestanou prudit.

A tak doufám, že moje dcera Melinda bude chodit do školy s Esmeraldama, Vanessama, Noční bouří, Brunem, Fabiánem, Honzíkem, Maruškou, budou se vzájemně respektovat a nebudou řešit, kdo se jak odlišuje. O tom je demokracie.

Ujetý a divný je tento článek.
 Mortadela 


Re: Re: Ujetá a divná... 

(22.11.2006 12:07:48)
Ta paní nebyla ujetá kvůli jménu, které dala synovi, to jste špatně pochopila. Ona byla skutečně velmi divná, jenže to se dá těžko popsat, to byste s ní musela mluvit.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Ujetá a divná... 

(22.11.2006 19:41:56)
Demokracie je snad i od toho, že člověk o někom může říct, že je ujetej a divnej - a určitě to nebylo jen kvůli jménům dětí - jak také autorka vyřčeného příspěvku dodala. To, jestli o si o někom myslíš, že je takovej nebo onakej není o totalitě a demokracii.
 Maja 
  • 

Re: Taky jedno 

(22.11.2006 11:59:31)
Na gymplu byl kluk se jménem Demeter Jurista. Představoval se radši jako Míťa. :-) Prý byl tak po tátovi a dědovi. :-)))))
 Toranoko 
  • 

Re: Taky jedno 

(23.11.2006 9:08:14)
Diana je docela normalni jmeno...ja jich znam nekolik
 Líza 


No... 

(22.11.2006 11:39:10)
S procenty polemizovat nebudu, ale s tvou interpretací ano. Kde to bereš, že 5% chce cosi za každou cenu?

Jo, rozumím tomu, že Esmeralda Novotná je trochu zvláštní fenomén a někomu může lézt na nervy, ale bylo by možná fajn, kdyby sis uvědomila, že spousta jmen, která ti bezpochyby (a mylně)přijdou jako hezky česká, by v kalendáři vůbec nebyla, kdyby se na to v minulosti dívali třeba naši předkové tak jako ty.
 Aksim 


Já si taky rýpnu... 

(22.11.2006 11:47:53)
... a podotknu, že Němec nepojmenuje z 95 nebo kolika procent svého syna Hans (aktuálně na cca 250. místě mezi nejčastěji dávanými jmény), ba an Johannes (kolem čtyřicátého místa), nýbrž, světe div se, Jan (aktuálně za rok 2006 20. místo, stav k 1.5.)
 If & 3♥ 


Omlouvám se:o) 

(22.11.2006 13:19:18)
Všem již zúčastněným a i těm co ještě přijdou, že již nebudu reagovat na přibývající příspěvky... jejich tempo prostě už nestíhám:o)

Doufám, že se stále najdou někteří, které můj subjektivní názor s trochou nadsázky potěší:o)

Těm koho se natolik dotknul, že článek shazují do bulvárů, putik a srovnávají se světovým mírem a katastrofálním hladem v Africe, se omlouvám!

Pokud by někdo z vás měl zájem "popovídat" si na toto téma se mnou osobně, nabízím svůj E-mail!

Mějte se všichni krásně a všem přeji krásné zdravé děti ať už ponesou jméno Jan a nebo Frederik
 X Y Z 


tolerance... 

(22.11.2006 13:26:32)
já sice chápu autorku článku, chápu co tím chtěla říct a částečně souhlasím, nicméně bych všechny poprosila o více tolerance...
bohužel právě z takových řad (tedy zastánců českých a jen českých jmen) se rekrutují lidé, se kterými mívám drobný problém - po dotazu "jak se jmenuje?" odpovídám, že syn "se jmenuje Tobias".
Většinou následuje pohrdavý pohled, často následovaná velmi ironickou poznámkou typu "...to není zrovna české jméno, že." Někdy odpovídám, že tatínek není čech, někdy mlčím a myslím si své. Nic hezkého:)

Vím, že o tomhle článek nebyl, ale chci vás jen poprosit o více tolerance... nikdy nevíte proč ten prcek má cizí jméno.A v některých případech tam ten důvod je - a pak nechápu, proč za to mám být napadána.

Jinak k té "normálnosti" v té které zemi - ve francii je varianta "tobias" téměř neznámá; používá se "tobie". To nám zní krásně, ale dětský - v padesáti letech přece už nebude Tobie:) Takže jsme tak nějak neobvyklí v obou zemích, ale proč ne? Pokud se to hodí k příjmení a líbí se nám to.. je to bez diakritiky, dobře a lehce se to všem vyslovuje - narozdíl od manželova jména, které tady hláskuji po písmenkách a stejně většinou nějaké chybí:))

A ještě pro maminky Matyášů - ve francii slaví Matthias 14.5.; nevím, jestli to není právě ten svátek Matěje, ale kdyby ne - tak můžete slavit společně s francouzi. I když to jméno expanduje hlavně v německu, ve francii se používá spíše matthieu, což je ale český Matouš.


 If & 3♥ 


Re: tolerance... 

(22.11.2006 13:34:44)
Ivčo, ještě tobě odpovím:o) Ten článek byl o českých rodičích žijících v České republice.. měla jsem to tam více zdůraznit. O smíšené rodiny se mi nejednalo:o) Tam je tak Internacionální potřeba zcela pochopitelná:o)
 Janina+4 


Re: tolerance... 

(22.11.2006 13:39:17)
Ivčo Matěj má svátek 24.2. a v knížce od Knappové se píše, že Matyáš slaví svátek taky 24.2., takže slavíme v únoru :-)

Nicméně by určitě nebylo od věci, kdyby osoby, které mají co do činění s vytvářením pravidel pro kalendář, pár nových a dávaných jmen zařadili a naopak vyřadili jména hodně stará a nepoužívaná. Nebo dát více jmen do jednoho dne, třeba zrovna toho Matyáše připsat k Matějovi :-)
 Janina+4 


Re: Re: tolerance... 

(22.11.2006 13:46:14)
Jinak Matthias se mi do českého prostředí taky nezamlouvá, proto máme Matyáše :-)
 Katka. 


Re: tolerance... 

(22.11.2006 15:27:50)
If, mě se jméno Tobias moc líbí!

Máme německé příjmení a zrovna Tobias by se nám k němu hodil.
Nicméně jsme nakonec vybrali jméno Daniel.

Syn od známých se jmenuje Mathias Sebastian Dvořák.
Je každého věc, jaké dá jméno, ale toto je fakt děs.
 Reya 
  • 

K pojmu tolerance 

(22.11.2006 17:07:12)
Mně se trochu zdá, že tady v této diskuzi si lidé trochu neuvědomují, co to ta tolerance vlastně znamená. Zdá se mi, že mnohdy si lidi trochu pletou toleranci s jakýmsi němým obdivem, nevyslovením vlastního názoru, zacházením v rukavičkách... Ať si každý s pánem bohem pojmenuje své dítě, jak je mu libo. Je to primárně problém rodičů, i když zároveň toho dítěte (mám jako každý jisté názory a preference a vím, že by mě určitá jména fakt nepotěšila - jmenovat je nebudu).
Prostě tolerance pro mě je: umožnit každému, aby si zvolil pro sebe nebo pro své dítě jméno, jaké mu je libo (samozřejmě v rámci jistých pravidel), samozřejmě s tím, že není povinen vysvětlovat na potkání, co ho k výběru vedlo. Zároveň je ale tolerance i o schopnosti stát si za svým rozhodnutím. Jestli chci být za každou cenu originální anebo prostě jen mám své důvody pro výběr nezvyklého jména, musím si zodpovědět v prvé řadě, jestli TO ustojím. Tím TO myslím různé věci: přijetí odlišného názoru na "krásu" mnou zvoleného jména, odrážení vyloženě posměvačných reakcí, či spontánní výbuchy smíchu lidí v okolí... Všimla jsem si, že lidé, kteří mají nějaký dobrý důvod pro volbu neobvyklého jména (například to zmíněné dvoujazyčné manželství nebo prostě jen uctění památky nějakého příbuzného či kamaráda), s tolerancí tohoto typu problémy nemají. Větším problémem se stává pro ty, kteří si jméno zvolí s očekáváním, že si všichni obdivem sednou (před nimi, před dítětem) na zadek, a ono se tak nestane. Takoví potom vybízejí k toleranci, která v jejich pojetí znamená, že by každý nehodící se názor měl být umlčen a z hůr andělských by měly zaznít chóry.
Mám kamarádku, která pojmenovala syna Theodor. Mně se osobně třeba jméno líbí (aspon se jí na pískovišti neotočí 5 dětí naráz), ale samozřejmě se našly i lidé, kteří při jeho prvním vyslovení vybuchli v smích nebo jen vyděšeně vykulili oči. Kamarádka to bere sportovně, nevzteká se, nedožaduje se ústy, respektu a tolerance. Asi jsou chvíle, kdy jí to vadí, ale s tím holt musela počítat. Nelze totiž lidem sugerovat, co si mají myslet a co se jim má líbit. Je na to jeden hezký citát: Když chceš chodit po světě, kup si boty. Není možné ho celý potáhnout kobercem.
 Boďka 


Re: K pojmu tolerance 

(22.11.2006 18:40:48)
Reya, veľmi pekná úvaha, páčila sa mi :-).
 Simča 
  • 

Re: tolerance... 

(22.11.2006 23:51:50)
Ahoj, taky mame doma Tobiska, v rijnu mel dva roky, narodil se v zahranici a tak jsme -podle pisatelky - ve snaze "byt radoby IN za kazdou cenu" zvolili mezinarodni variantu a neni to Tobiáš ale Tobias / a nebo patrime do te nizsi stredni tridy ? - nevim :-) / . A nemenila bych. Nikdo nema problem s vyslovovanim, nikdo mu jmeno nekomoli, vsichni vedi jak ho napsat. A ma hezke zdrobneliny. A co si kdo mysli? Ja se drzim hesla "zit a nechat zit" a tak taky chci vychovat nase deti. A kdyz se to nekomu po nasem navratu do Cech nebude libit, tak to bude jeho problem. Je nekde receno, ze Jan, Jiří, Aleš, Anežka, Alžběta, Matěj nebo treba Bořivoj jsou hezci jmena? Ne, jsou to jmena jako Matias, Magnus, Derek nebo Stella. Jde jen o zvyk, o vkus, o nazor. A pokud dava nekdo neco negativniho najevo, kdyz vyslovis jmeno sveho syna, pak neni problem v tom jmene, ale v tom cloveku.
Pozdravuj Vaseho Tobiska. Ten nas byl dnes na kursu plavani a moc se mu to libilo. Je to takova zaba :-).
 X Y Z 


Re: Re: tolerance... 

(23.11.2006 13:10:06)
Simčo, ten náš tobísek taky moc rád plave:) ale do "organizovaného" plavání nechodí, nevyhovují nám ty soboty dopoledne... tak plaval ve vaně a ted chodí na bazén se mnou a s manželem. Trošku mě to mrzí, ale nedá se svítit:)

If, já vím, že ten článek byl o českých rodinách v čechách. Ale my právě v čechách žijeme a nemám na čele napsáno, že manžel je francouz - proto jsem reagovala. ONi neví, že tatínek je cizinec a mě zase přijde hloupé tím omlouvat fakt, že syn je Tobias a ne Tobiáš. Víš jak to myslím? Aby prostě neřešili, jestli je s diakritikou nebo bez, aby to přijali bez toho, že jim musím vysvětlit že manžel není čech. Tak:)

Zdravíme všechny mimísky, doufám, že vám taky tak hezky spinkají jako právě ted tobík;) jdu si pro kafčo;)
 Pat 
  • 

Soulad jmena s prijmenim 

(22.11.2006 13:56:28)
Svetovosti jmena se nebranim, zejmena u neutralnich nebo cizich prijmeni. Kazdy bude souhlasit, ze Jakub Kotrba zni lepe nez Jack Kotrba. Jeste nemam rada souzvuk, jako treba Ludvik Knedlik. Osobne bych se jeste vyvarovala priblizne stejne kratce ci dlouze znejicich jmen a prijmeni, jako treb Jan Zach, coz muze v telefonu znit jako haf haf. A pak nevim proc uznavam jistou prakticnost, v pripade dlouheho prijmeni, zvolit kratsi jmeno a obracene. Je prece lepsi Eva Kratochvilova nez Kvetoslava Kratochvilova stejne jako Michaela Nova, nez Iva Nova. A jeste by se toho dalo uvest spousta. Zdrava je urcite soudnost rodicu vuci budoucim nositelum jejich napaditych jmen. Jinak ja se povazuji za velmi konzervativni. Nase dve deti se jmenuji Petra a Pavel. A krome toho jsou nositeli asi tretiho nejcastejsiho prijmeni.
 Vladan 


Souzvuk... 

(22.11.2006 14:15:36)
Je zdokumentován člověk, jmenující se Viktor Faktor. Což považuju od rodičů za docela vtipné:-) Možná, že dotyčný Viktor si to zas až tak nemyslí.
S dlouhým příjemním a krátkým jménem či naopak naprosto souhlasím - dost těžko je ale volit u děvčat. Květoslava Nová se může vdát za Kolesíka a v tu ránu je z ní Květoslava Kolesíková. A než se podepíše, bude starší o deset minut. Hlavně v první třídě na sešity:-)
Jan Zach bude v Čechách zřejmě Honza Zach, na Moravě pak Jenda Zach. Ale je fakt, že takový Jaroslav Zach zní líp:-)
Jo, je to složité. Můj bratr se švagrovou teď očekávají přírůstek do rodiny, tak jsem zvědav, jak se to bude jmenovat. Zatím nechtějí prozradit.
 gabca2deti 
  • 

Re: Souzvuk... 

(22.11.2006 16:12:33)
osobne poznam cloveka, ktory sa vola Imrich Jamrich. Vtipne, ale neviem ci aj pre neho :-) Moja vlastna babka sa za slobodna volala Gabriela Gabrielova. Gabriela som po nej, ale priezvisko mam normalne :-)
 gabca2deti 
  • 

Re: Souzvuk... 

(22.11.2006 16:13:15)
osobne poznam cloveka, ktory sa vola Imrich Jamrich. Vtipne, ale neviem ci aj pre neho :-) Moja vlastna babka sa za slobodna volala Gabriela Gabrielova. Gabriela som po nej, ale priezvisko mam normalne :-)
 gabca2deti 
  • 

Re: Souzvuk... 

(22.11.2006 16:13:16)
osobne poznam cloveka, ktory sa vola Imrich Jamrich. Vtipne, ale neviem ci aj pre neho :-) Moja vlastna babka sa za slobodna volala Gabriela Gabrielova. Gabriela som po nej, ale priezvisko mam normalne :-)
 gabca2deti 
  • 

Re: Souzvuk... 

(22.11.2006 16:13:16)
osobne poznam cloveka, ktory sa vola Imrich Jamrich. Vtipne, ale neviem ci aj pre neho :-) Moja vlastna babka sa za slobodna volala Gabriela Gabrielova. Gabriela som po nej, ale priezvisko mam normalne :-)
 domi+ferdoš 


Re: Souzvuk... 

(24.11.2006 23:00:26)
..myslíš, že když bude ta květoslava vdaná, tak se bude v první třídě podepisovat celým jménem???..já používám většinou klikyhák, i když dítě mi do 1.tř.ještě nedorostlo..ale už se těším..
 zubejda 
  • 

legrační jména 

(29.11.2006 15:04:49)
Vyjmenuju několik krásných jmen. Slyšela jsem o slečně, které se jmenovala Bulová a vůbec se jí to nelíbilo (nevím proč,m jsou mnohem horší jména) a moc se toužila vdát, aby se ho zbavila. nakonec byla Bambulová :) :) :)
Moji rodiče se kdysi bavili pročítáním telofonního seznamuu a našli člověka jménem Lev Oslizlo. Dívala jsem se teď, jestli ho tam najdu. Patrně už žije jen jeho syn, našla jsem jméno Leo Oslizlo...
Do základní školy nastoupil jistý Peter Kolomann. Všichni mu říkali Petře, než zjistili, že křestní jméno je Kolomann....
Jeden středně známý zpěvák se jmenuje Leopold Polda. To mi připomíná onoho saturninovského Augustina Gustina. "málokterý člověk by chtěl při představování znít jako ozvěna.."
...a ještě z fejetonu Zdeňka Svěráka...jistý pan Známek si vymohl pro svého syna křestní jméno Album... Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Jméno jako trest. 

(22.11.2006 14:14:22)
S celým článkem se ztotožňuji. Musím říct, že můj syn je Ondřej a další děti se taky budou jmenovat "normálně". Připadá mi to jako pěst na oko, když se dítě jmenuje po nějakém seriálovém hrdinovi, nebo jménem, které by opravdu mohlo být bráno jako za trest. Nedávno jsem v MF dokonce četla článek o jménech, kde byla některá neobvyklá jména i uvedena (např. Pětiletka Koniprdová). Jednou jsem se u babičky potkala s kamarádkou, kterou jsem léta neviděla. O co větší radost ze setkání jsem měla, když vidím, že má zhruba stejně staré dítko jako já. Největší překvapení mě čekalo, když jsme si svoje děti navzájem představili. Já svého Ondru a ona svého Kevina. Abych pravdu řekla, normálně jsem se rozesmála a vůbec jsem nevěděla, co mám říct. Nakonec jsem ze sebe vysoukala, že to prostě není až tak obvyklé jméno a rychle jsem to zamluvila něčím jiným. Proti gustu žádný dišputát, ale nebudou se ve škole smát takovému Kevinovi Bystroňovi? Já myslím, že ano. Jména by měla být opravdu vybírána z rozvahou.
 Vladan 


Re: Jméno jako trest. 

(22.11.2006 14:23:21)
Já bych to jako trest nebral - v okolí máme Kevina Bezúška. Naopak si myslím, že ve společnosti teenagerů bude těžký king. Horší to bude v domově důchodců. Už to vidím. "Dědečku, jak se jmenujete?" "Kevin Bystroň":-)
 Cova 
  • 

Re: Re: Jméno jako trest. 

(22.11.2006 16:19:15)
Syn našich sousedů se jmenuje Kevin Gořalík. Bez komentáře...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Příjmení za "trest" 

(22.11.2006 19:48:08)
Tak teď dál od Kevinů. Já jsem se v práci setkala taky s hodně divnejma jménama, ale vede jedna paní, která měla štěstí na "vyjímečná" příjmení. Paní se jmenovala za svobodna Pytlíková a provdala se za pana Šourka. To bych asi trvala na tom, aby manžel převzal moje příjmení :)
 Olina, Anička 4r. a Honzík 1r. 
  • 

Re: Příjmení za "trest" 

(23.11.2006 0:27:59)
Znám jednu paní, teď asi padesátiletou, která se za svobodna jmenovala Píčová. No a její tatínek:-) Četla jsem knížku o původu příjmení, tohle jsem tam bohužel nenašla, fakt by mě ale zajímalo, kde to má kořeny.
No a co se zvláštních jmen týče, vím o jedné předškolní Mary Ann Trinity Novákové. Oba rodiče jsou Češi. Bude to mít dlouhý na vyplňování do formulářů, mimo jiné.
 Gábina 
  • 

Re: Příjmení za "trest" 

(13.12.2006 18:55:21)
Setkala jsem se s jednou paní která se příjmením jmenuje Hloupá (a nebudete věřit opravdu taková je).
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: Jméno jako trest. 

(23.11.2006 15:46:43)
Já bych se o Kevina nebála - v domově důchodců nebude mezi svými vrstevníky babkami Esmeraldami a dědoušky Matthiasi žádná bílá vrána :-).
 Anna 
  • 

Re: Jméno jako trest. 

(23.11.2006 1:46:16)
Vis, muj manzel je prave taky Ondrej a muzu Ti rict, ze ho to jmeno spis tizi, nez cokoli jineho. Je pekne blbe, kdyz Ti nikdo uz 5km za hranicemi nedokaze rict jmenem a tak Ti rikaji opravdu vselijak. Nakonec to skonci nejakou prezdivkou a bude to stejne, jako kdyz v Cesku se rika nejakemu Vietnamci treba Tondo. I kdyz on ma svoje krasne jmeno, ktere ale nedokaze nikdo vyslovit.
A vlastne ani Ondrej nemusi nikam jezdit, cizinci uz jezdi do Ceska sami dost.
Jinak je jmeno Ondrej pro me jedno z nejkrasnejsich, ale nikdy bych tak sve dite nepotrestala.
 Lara + Ondrášek 3 
  • 

Re: Re: Jméno jako trest. 

(24.11.2006 0:03:43)
My syna představujeme "Ondra". Nikdo tu s tím problém nemá a naši dobří známí mu říkají jako my, Ondrášku. Je to o těch lidech.
Mluvím samozřejně o zahraničí.
 Bibina 
  • 

Kordula 

(22.11.2006 15:02:25)
A do které kategorie asi tak spadá Žilková se svou Kordulou? Jméno sice české, ale velice neobvyklé a jednou za ně bude potrefené rodiče proklínat. No, ale je zase jedinečná - matka i dcera.
 Levandule 
  • 

zjednodušeno a zgeneralizováno 

(22.11.2006 18:51:56)
Nic není tak jednoduché, ale je velmi jednoduché vynášet nějaké soudy. Taky s výběrem moc nezapadáme, máme jméno rodinné, vyskytující se v naší rodině, ale zároveň velmi neobvyklé, tak nevím, kam se v této jednoduchosti zařadit a taky nevím, co tím chtěla básnířka říct. Přečetla jsem pouze článek, nikoliv diskuzi, takm ožná tam najdu vysvětlení, až ji budu mít čas přečíst.

 Bibina 
  • 

Kordula 

(22.11.2006 15:04:07)
A do které kategorie asi tak spadá Žilková se svou Kordulou? Jméno sice české, ale velice neobvyklé a jednou za ně bude potrefené rodiče proklínat. No, ale je zase jedinečná - matka i dcera.
 kaculda 


Re: Kordula 

(22.11.2006 15:18:33)
Bibino, mne osobne se jmeno Kordula moc libi:O))). Kordulku a vilu Amalku jsem milovala:)))). Nekdo s Kordulkou zacit musel...a uvidis za par let uz bude "normalni".

Mam kamaradku Frantisku, ta sve jmeno nenavidi...ale rikame ji Fanko, takze kdyz musi nekde uvest sve cele jmeno, tak je ji "ouvej".
 Mirka 
  • 

Re: Re: Kordula 

(22.11.2006 15:31:40)

Moje kamarádka se jmenuje Karla.Co si pamatuju,tak na střední škole pořád na svoje jméno nadávala.Byla jediná,kdo ho měl.Říkáme jí do dneška Kájina,Kája.No a pak dvě holky ze třídy daly svým holčičkám jméno Karla a dneska je to taky populární.Jen škoda,že není v kalendáři.
 Vladan 


Kordula, Šarlota Ella:-) 

(22.11.2006 15:50:43)
No, ono myslím stačí, že Kordula bude mít za maminku Žilkovou:-) Nicméně věřím, že Žilková dala to jméno proto, že se jí líbilo - ne proto, aby se zviditelnila. To už nepotřebuje.
Celebrity jsou obvykle hodně excentrické, takže jim asi jejich děti výběr jmen prominou - prostě když má někdo za otce Karla Gotta, nebude se na něj zlobit, že se jmenuje Šarlota Ella či jak se ta vnučka...eee...dceruška jmenuje:-)
Jméno je jméno - pokud se okolí líbit nebude, bude dotyčnému dítku stejně říkat přezdívkou. No kdo si bude lámat jazyk nad tím, že někdo dá dcerušce jméno Grunhilda? Bude to Hilduška a pokoj:-D
 Flo+Juditka08/06 


A co Judita? 

(22.11.2006 16:27:09)
My jsme se rozhodli právě pro v Čechách málo obvyklé jméno. Ale ne tak v zahraničí... tam je asi tolik Judit, jako u nás Terezek. Když jsme náš výběr odtajnili, všichni si v naší rodině klepali na čelo, ale teď, když vidíme naši dračici, nedovedu si ji pod jiným jménem představit. A ještě perličku: Když se nás jedna známá zeptala, proč holčičce dáváme hebrejské jméno, když nejsme židé?, jsem odpověděla: Protože je to krásné české jméno jako to Tvoje, Hani :)
 Eva, Vojta a Juditka 
  • 

Re: A co Judita? 

(10.1.2007 16:00:29)
Zaujala jste mě.Máme také Juditku 8/2005. Rodina nesouhlasila, prý je to tvrdé. Myslím si opak. Dlouho jsem váhala, kvůli významu. Nakonec vyhrála nad Lindou, Anetkou... My jsme s manželem nadšení a spokojení. Teď se to líbí všem, Juditka je prostě kouzelná. Udělali jsme moc dobře. Vždy záleží jenom na lidech- jejich podání, každé jméno je pěkné. Starší chlapeček je Vojta, jsou fajn dvojka.Zdravím
 Flo+Juditka08/06 


A co Judita? 

(22.11.2006 16:28:21)
My jsme se rozhodli právě pro v Čechách málo obvyklé jméno. Ale ne tak v zahraničí... tam je asi tolik Judit, jako u nás Terezek. Když jsme náš výběr odtajnili, všichni si v naší rodině klepali na čelo, ale teď, když vidíme naši dračici, nedovedu si ji pod jiným jménem představit. A ještě perličku: Když se nás jedna známá zeptala, proč holčičce dáváme hebrejské jméno, když nejsme židé?, jsem odpověděla: Protože je to krásné české jméno jako to Tvoje, Hani :)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


:-) 

(22.11.2006 18:30:04)
Tak my máme jméno jedno hooodně neobvyklé, ale přitom ryze české. Prostě je už tak staré, že se nepoužívá a k nám do rodiny se "prodědilo" skrz pár generací :-)
No tak už jsme to druhé vybrali taky staré a málo používané, ať to ladí...

Jen teď nevim do kterýho procenta patříme :-o :-)
 sharonka9 


Re: :-) 

(22.11.2006 18:43:07)
Prozraď jaké:-)!
 anonymní šmírák 
  • 

Re: Re: :-) 

(22.11.2006 18:46:15)
Záboj a Kilián
 Silvana 
  • 

Re: Re: Re: :-) 

(22.11.2006 19:31:15)
My máme holčenky Adlétu a Josefu - obojí hezké staročeské... A musím přiznat, že mi článek přišel urážlivý...
Prostě ve stylu "Kdo čumí z davu je uchyl!" Obrazne míněno...

S.
 Silvana 
  • 

Re: Re: Re: Re: :-) 

(22.11.2006 19:37:54)
Záboj, Kilián, Kordulka nebo třeba Charlotta se mi líbí - jen se musí hodit k příjmení...
A my máne staročeské příjmení a jména našich holek krásně zní... Jen moje křestní jméno zní teď divně - ale mám ho ráda i tak a manžela bych kvůli tomu neměnila ;) Vzdala jsem se Mojmíra, ten nám k příjmení fakt nezní i Abigail, kterou bych si určite prosadila, kdybych si vzala nějakého anglického Smitha nebo Johnsona ;) Nebo Rúth, taky nádherné jméno...

S.

PS: Znám jednu Milanu a moc se mi její jméno líbí.
 *Aida* 


Re: :-) 

(22.11.2006 18:45:32)
Nevim, nevim Jeno :o),
jeste se kvuli takovym vyjimkam bude zrizovat nova kolonka :o).
Kazdopadne i takove jmeno muze navodit ruzne situace, myslim, ze se zrovna tady pod jednim z Tvych clanku Vas vyber jmena probiral (a to ne prilis lichotive).
Tahle diskuze mi trosku pripomina pribeh starecka, chlapce a osla. Jdou si to takhle svetem, starecek se veze na oslikovi a prijdou do vesnice. Vesnicane krouti hlavou nad sobeckosti starce, ze necha dite jit takovou dalku pesky. Starecek tedy sesedne a posadi na oslika chlapce. Kdyz dorazi do dalsi vesnice, tak mistni obyvatele krouti hlavou a kazou chlapci, jak je mozne, ze on se vozi? Chlapec tedy sesedne a kdyz trojice dorazi do dalsi vesnice vsichni po svych, vesnicane si klepou na hlavu, jak mohou byt ti dva tak hloupi, ze se nesvezou a na co toho osla maji...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: :-) 

(22.11.2006 19:51:11)
Aido, pamatuju se.
No ale manžel ze svýho jména trauma nemá :-)
 yA+Amálka 


jména 

(22.11.2006 18:49:49)
Mé jméno - Jana - mi vůbec nevadí. Pravdou ale zůstává, že Džana (jak mě oslovovali v cizině, než jsem se stačila představit po předešlé písemné konverzaci) mě lehce nadzvedávala ze židle. Zvykla jsem si pak přepisovat své jméno Yanah a vůbec ne proto, abych byla zajímavá... .

Mám ráda česká jména, přesto bych neházela rodiče, kteří je nezvolí, do jednoho pytle s názvem "trendy", "in" atd.

V dnesšní době, kdy spousta našinců žije v zahraničí, případně uzavírají smíšená (internacionální) manželství, mi přijde přirozené, že se vyskytují stále více neobvyklá jména. Pokud se to udělá se vkusem, proč ne...
 Pavla 
  • 

Re: jména 

(22.11.2006 19:07:22)
taky prispeju zajimavym "zazitkem"..pred par lety se nam s kamaradkami dostal do ruky clanek o zvlastni kombinaci jmen a prijmeni a muzu Vam rict"napsat",ze jsme se vazne pobavily..aspon par,na ktera si vzpomenu: Pětiletka Koniprdová, Vinetou Chlupatý..bylo to posbirane ze vsech matrik po CR. :)Jinak jsem zastancem aspon u kluku volit jmeno a prijmeni,aby to "ladilo"..holcicka se ma moznost vdat , i kdyz v dnesni dobe si i zenich muze zmenit prijmeni po manzelce:)
 Hela 
  • 

Re: Re: jména 

(22.11.2006 21:05:14)
Nejen v dnešní době. I dříve, ale málokdo to dělal ... holt tradice.
 yA+Amálka 


Re: Re: Re: jména 

(23.11.2006 12:14:41)
Urcite i drive, ale ne v takove mire. Navic po otevreni hranic dostavaji tradice (nejen u jmen) poradne zabrat... . Vanocemi nas provazi Santa, slavime Valentyna, Helloween...
 Honza 
  • 

Re: jména 

(23.11.2006 13:32:26)
Musím Vám dát za pravdu, mně také vadí to, že mi v zahraničí často oslovují Džan. Vzhledem k tomu, že v zahraničí pobývám cca. 28 dní z měsíce, tak mi to vadí. Pídil jsem se po možnosti si změnit jméno na Honza, bohužel mi bylo na matrice sděleno že Honza není oficiálně uznávané jmného a tak mám smůlu. Všem lidem v zahraničí musím vysvětlovat že Jan=Honza, neboť se odmítám podepisovat Jan. Jednou se mi dokonce stalo, že mi firma zařídila letenku se jménem Honza, naštěstí se jednalo o vnitrostátní let a tak se nikdo o mojí totožnost nezajímal.
 yA+Amálka 


Re: Re: jména 

(7.12.2006 9:49:22)
:) Džan je taky povedený.
My jsme si se jmény užili více než dost. Anglicky vyslovené příjmení mého přítele značí "hnis", takže je to opravdu zábavné, když na vás přes celou knihovnu někdo takto volá. Spoustu karet, které v USA člověk dostane snad i po použití veřejné toalety, jsme měli na jeho jméno, takže si dovedete představit, jak jsem byla odvázaná, když mě někdo oslovil "paní Hnis". Jednou tomu prodavačka v supermarketu dala korunu a nejenže mě oslovila jeho křestním jménem, ale přetvořila si příjmení k obrazu svému a ze mě se najednou stala Ms. David Pussy... :). Takže ANO, chápu všechny, kdo vybírají pro své děti jména mezinárodně použitelná :).
 Ivana Procházková 


Milá autorko, 

(22.11.2006 20:33:00)
po přečtení článku si říkám, že tolerantní skutečně nepřekypuješ, nebo alespoň tvůj článek ne.

Zrovna nedávno jsem uvažovala o tom, jak je príma, že už je pryč totalitní doba, kdy se kvůli neobvyklému jménu dítěti kde kdo poškleboval. A ejhle, jak jsem se mýlila. Jen doufám, že jsi spíš už jenom takový živoucí skanzen toho postoje, co prezentuješ v článku.

A mmch, můžeš mi vysvětlit, jak to bylo myšleno s těmi procenty? Jako že Čech dá svému synovi z 95% jméno JAN? To snad chceš říct, že ve škole o cca 15 hoších je 14 Honzíků (tedy 95%)?

Nečetla jsem ostatní reakce, takže jestli se opakuji, omlouvám se .
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: Milá autorko, 

(22.11.2006 21:08:47)
Ivule,

není to poprvé, co naprosto souhlasím s tvým názorem. Napsala jsem něco podobného výše.

S těmi procenty to bylo zřejmě myšleno ve vztahu k hebrejskému jménu Jochánán. Chce-li dát Čech nějakou podobu tohoto původně hebrejského jména, v 95 % zvolí podobu Jan. Angličan zvolí John, atd. To jen na vysvětlení.


 Petr 
  • 

Re: Milá autorko, 

(23.11.2006 9:07:33)
Ano, spousta lidi v diskusi vyse projevila nazor, ze autorka je silne omezena ve svem cechackovskem predsudkarstvi a tolerance k odlisnotem ji velmi chybi jako spouste jinich lidi, kteri zili v komunisticke dobe a ze toto je jeden z nejhorsich clanku za posledni dobu na rodine.
 Vanda 
  • 

1 % 

(22.11.2006 21:29:19)
Tak mí rodiče asi patřili mezi to 1 %, protože jméno mi vybrali hlavně proto, že se jim líbilo. Já mám sice dceru Terezku, to je ale výsledkem konsenzu s manželem :-) Kdybych vybírala sama, určitě bych vybrala nějaké méně obvyklé jméno. Je ale fakt, že bych radši měla Honzíka než Johna...
 Nasuada 


volte odpovědně 

(22.11.2006 21:43:12)
Jméno je třeba sladit s příjmením. A zdaleka to neplatí jen o cizokrajně a nezvykle znějících jménech. Také je potřeba se zamyslet jak budou na jméno reagovat vrstevníci. Žijeme sice v "otevřené době", ale děti jsou někdy velmi "kruté". Takže ať už máte Aničku nebo Rafaela věřím, že jste to dobře promysleli. Vaše děti pro Vás budou vždy jedinečné i bez "jedinečného" jména. A pro ostatní? Není důvod si myslet, že Esmeralda to v životě dotáhne dál než "obyčejná" Jana.
 Kubula K. 


Re: volte odpovědně 

(22.11.2006 21:51:12)
Nepochybně "je potřeba se zamyslet" nad spoustou věcí:-). Ale jestli jsou děti kruté, tak jsou kruté jak k Aničkám, tak k Rafaelům, akorát u Rafaela se teoreticky můžou navézt do jména, kdežto u Aničky to bude něco jiného (možná bolestivějšího, nebo taky ne). Když si promítnete své spolužáky ze ZŠ, byli mezi nimi "otloukánci"? A byly to děti s exotickými jmény? Možná jo, ale těžko to bylo pravidlo. Nebo z druhé strany - znáte někoho, z koho si spolužáci nikdy nedělali srandu? Já snad ani ne... a přijde mi celkem fuk, jestli to bylo kvůli jménu nebo proto, že někdo chodil osm let v červených manžestrákách, páč babička kdysi koupila ve výprodeji 30m červeného manšestru:-).
 Ivana 
  • 

Irah a Ruth 

(28.11.2006 19:47:18)
Moje spolužačky ze ZŠ se jmenují Irah a Ruth (nepocházely z jedné rodiny; dnes jim bude 48) a nepamatuji se, že by se jim někdo pro jméno posmíval. Ale stejně o něčem vypovídá, že obě dívky byli premiantky, ale nikoliv šprtky, jen seběvědomá chytrá a zvídavá děvčata (chutě se vzdělávala jazykově, výtvarně i hudebně). Věřím, že o co víc děvčata vyčnívala jmény, o to víc na sobě pracovala.
 Ivana 
  • 

Re: Irah a Ruth 

(28.11.2006 19:58:00)
Omlouvám se za hrubku: dívky byly (přepisovala jsem větu na přeskáčku a výsledek jsem si po sobě nepřečetla :-((
 Lucienda 


tolerance? 

(23.11.2006 8:48:44)
vsichni tu pisete o toleranci, jakou maji mit cesi k neobvyklym jmenum. ja si spis myslim, ze cizinci by meli mit, i pokud cestujete a pracujete dlouhodobe v cizine, toleranci k ceskym jmenum, jako i zde snad vsichni tolerujeme u cizince jeho jmeno.
pohybuji se dlouho v mezinarodnim prostredi a pokud vim, vsichni se vzdycky snazi a snazili oslovovat ostatni jejich pravym jmenem. ze si obcas zmeni treba pismenko, nikomu nevadi. ale pokud jsou mi zahranicni kolegove schopni vyslovit me ceske prijmeni, se kterym maji problemy i cesi, nevim, proc prave kvuli nim bychom meli davat svym detem jmena cizi.
pokud jde o zkomoleniny, znam to spis ze skolnich let a to od ucitelek (po prekoktani jmena nejaky komentar typu to taky existuje?, co je to za jmeno?), ne od mych zahranicnich kolegu.
 Petru 
  • 

Re: tolerance? 

(23.11.2006 9:09:46)
S těmi učiteli máš pravdu. Včera jsem na schůzce ve školce slyšela, že rodiče straší děti školou, já mám zkušenost takovou, že to dělají sami učitelé. Někdy když si nedovedou s neprůměrným dítětem poradit, tak mu poradí, ať si ty připomínky nebo zlobení nechá na vyšší stupeň. To je docela srážející. Nechce tvrdit, že jsou takoví všichni, ale asi nejsem sama, kdo si toho všiml, to jsou asi i průměrní učitelé, co jim vyhovují jen průměrné děti, průměrná jména, průměrné znalosti...... i ta průměrná tolerance.
 Eva 
  • 

Re: Re: tolerance? 

(23.11.2006 9:45:55)
If se z nějakého neznámého důvodu pasovala na druhou Knapovou, dělá ze sebe velkou odbornici přes jména.

Netolerantí je určitě, to je poznat i na jiných diskuzích, každý, kdo tam ma jiný názor než ona je hloupý a po čase s ním If uplně přestane diskutovat.

To že má spoustu práce a skoro dvě děti a spoustu zvířat a barák atd.
se moc neslučuje s tím, že pořád sedí na inetu a diskutuje.
 Jana Z. 


Re: tolerance? 

(23.11.2006 9:45:00)
Luciendo,

ano, vetsinou se snazi...

Ale pokud mimo CR zijes, ceska rodina, s ceskym prijmenim, tak to je vice nez unavujici slyset dokola zkomolene sve jmeno i prijmeni..

Nase deti jsou stejne zvykle, ze doma se jim rika cesky (Kacenko, Miso) a venku slysi mistni "zkomoleninu" sveho jmena..
Tezko kazdemu ve skolce ci skole vysvetlovat, ze Michaela se necte Miša-ééla, a uz vubec to nebude vysvetlovat treba 4lety prcek..

Cekame treti dite, tentokrat jeho jmeno bude spise cizi forma, mistni..k ceskemu prijmeni..
DOma ditko stejne budeme oslovovat ceskou obdobou onoho jmena, ve skolce a skole budou aspon vedet, jak jeho jmeno cist, kdyz maji problem s prijmenim..

Takze vsechny nase 3deti budou zvykle na 2verze sveho jmena..

A v CR? Pro jednou to budou muset tolerovat oni, pokud ne, jejich problem, ale v nasich botach nechodi:-) ...

Jana
 B A 


Re: tolerance? 

(23.11.2006 10:10:15)
Luciendo, cizinci urcite toleranci k ceskym jmenum maji a i podle mych zkusenosti se jej vzdy snazi vyslovit. Ale jednak cesky psana jmena mohou mit v cizine jinou vyslovnost a pak take nektera ceska pismena a shluky pismen nejsou pro jine narody vyslovitelna - tak treba Jirinu bude mit kvuli J problem vyslovit Rus, Cinan zase bude mit problem s vyslovenim nekterych souhlasek za V. Takze pokud nekomu vadi komoleni jeho jmena bude se snazit tomu u svych deti predejit a jmeno vybrat vice citelne pro vsechny.
Zaujalo mne, ze pisete, ze "jako i zde snad vsichni tolerujeme u cizince jeho jmeno. " - byla jste se nekdy podivat na vietnamskych trznicich v Cechach ? Nejenom, ze se lide nijak nesnazi je oslovit jmenem (a ti co u nich pracuji voli vetsinou nejake libovolne ceske jmeno, treba Janicka), ale vetsina lidi jim bezduvodne tyka, oslovuje je jako nejtezsi povl a vubec se k nim nechava stejne jako k ceskym prodavackam. Opravdu se tomu rika tolerance ??? Podle me spousta Cechu netoleruje ani cizince, natoz pak jejich jmena :-(.
 Lidka 
  • 

Re: Re: tolerance? 

(23.11.2006 12:27:47)
S tím oslovováním cizinců jsi myslím trefila hřebíček na hlavičku... manžel má na pracovišti cizinců povíc... slečnu z Indie, Portugalce a myslím ještě nějakého Francouze... a u slečny z Indie nejsou schopni/ochotni se naučit její jméno, proto ji překřtili na české Anna, které zní možná vzdáleně podobně a každopádně velmi zkráceně jako její pravé jméno. Už jsem to pozorovala ve více případech v reálu, nejen u takto exotických jmen... i u celkem snadno vyslovitelných. No ostatně to vidíme i v Básnících u Mirečka :o)
No a s tou tolerancí cizinců k našim jménům... to je zase možná trochu sporné... když se někdo jmenuje Lucie nebo Anna, tak to západoevropan přijme bez mrknutí oka. Ale jakmile se někdo jmenuje Stanislava a ještě ...-ová, tak to v hodně lidech vyvolává zakořeněný pocit té "slovanskosti=sovětskosti"... moje kolegyně se právě takto jmenuje... když se v zahraničí představí jako "Stanya", tak to nikoho nepřekvapí. Ale když se přizná ke jménu "Stanislava", tak je fakt, že "tolerantní cizinci" se pak chovají trochu jinak...
 Sissi 
  • 

Když ony ty české varianty 

(23.11.2006 15:28:04)
klasických jmen jsou mnohdy značně nelibozvučné, přeplácané háčky a čárkami. A rodiče, kterým se zalíbilo jméno Sebastian asi nepotěší, že mohou syna pojmenovat Šebestián a říkat mu po domácku Šebku :o))
 Káťa a škubánci 


Jméno po rodiči 

(25.11.2006 22:43:39)
S těmi jmény je to někdy opravdu těžké. Když jsme čekali prvního chlapečka, celá rodina včetně tetiček a strýčků očekávala, že se bude jmenovat po tatínkovi. Byl by to čtvrtý Jindřich v řadě. Velice nelibě nesli, že jsme se rozhodli jinak a pojmenovali chlapečka po svém. V manželově rodině se totiž jména jinak nedávala jinak než po rodičích, takže když se pak o někom vypráví, nikdy nevíte o koho pořádně jde. Jestli je to maminka, dcera, případně vnučka.
Krom toho vybírat s manželem jména pro naše děti byl taky zážitek. Když jsme probírali kalendář a hledali to nejvhodnější a nejhezčí :-)), ke každému mu měl hned připomínku kterou případně doplňoval dětskou hanlivou říkankou.

Jinak Otakar Motejl je taky dobrý :-)), myslím že jeho rodiče měli patřičný smysl pro humor.
 Lucyena 


Jacob & Magdalen 

(24.11.2006 14:29:40)
Prece ty chudaky nepojmenuji Jacob a Magdalen, jen proto, ze ziju v Australii?
 Havranpírka 


Jde o zvyk 

(24.11.2006 22:23:38)
Především gratuluju autorce k napsání článku, který vyvolal takto bohatou a živou diskusi. Nejen že zvolila správné téma, ale navíc ho pojednala hodně jednostranně a emocionálně - viz. označení jednání určitých lidí za uhozené, apod. Takže ještě jednou - gratuluju!

Já docela často přemýšlím nad lidmi, kteří svým dětem dávají ta jména z první desítky. Nejdřív jsem si o nich myslela, že jsou to spíš lidé, kteří jdou neradi proti proudu, nechtějí vyčuhovat, dráždit. Teď se mi ale spíš zdá, že dát dítěti jméno Jan či Tereza vyžaduje naopak od rodičů hodně velkou sílu osobnosti, protože vědí, že jejich dítě se bude muset rozhodně v kolektivu prosadit přinejmenším napoprvé jinak než jménem. Já tak silná nejsem ...

Ale k názvu mého příspěvku: Zaujalo mě totiž, kolik účastníků diskuse zmínilo, že "křestní jméno musí ladit s příjmením". Ale kdo zhodnotí, jestli je ten akord dostatečně harmonický? Dám příklad: Metoděj Novák. Křestní jméno není ani exotické, ani "nečeské" / i když to je samozřejmě nesmysl, česká není ani ta Tereza, ani ten Jan, jenom nás provázejí už dlouho/. Ale ouha, zatímco dejme tomu před sto lety byl Metoděj naprosto běžným jménem, dneska nás asi do očí uhodí. Můžou si tedy rodiče Novákovi Metoděje pořídit, nebo vám to nebude ladit?

Je mi hodně líto lidí, kterým se líbí nějaké jméno a svému dítěti ho nedají jen proto, že by se mu prý lidi smáli. Díky bohu za Esmeraldy a Keviny. Mimochodem, někde v diskusi psal někdo, že se nahlas rozesmál, když mu nějaká matka oznámila, že její dítě se jmenuje Kevin. To jako doopravdy? Opravdu jste se smála? To už ale teda patří do nově založené diskuse o buranství ...

A lidi, prosím, nezapomínejte, že ještě před 60 lety žilo na tomto území mnohem víc národů ... a tomu odpovídala i barvitost jmen. Projděte se někdy po starém hřbitově ...
 Petru 
  • 

Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 22:26:29)
To je sice všechno pravda. Ale kolik mamin s bříškem jsi na hřbitově viděla?
 Havranpírka 


Re: Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 22:40:03)
Petru, nechápu dotaz. Jako pohřbených?
 Petru 
  • 

Re: Re: Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 23:23:17)
Ne, mám ale dojem, že málokterá budoucí matka, půjde hledat jméno na hřbitov u cizích lidí, jen proto, aby se odlišila. To by asi byla z těch dvou porcetn na druhém konci.
Jsem zmožena, jdu se složit za skříň.
 Havranpírka 


Re: Re: Re: Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 23:32:12)
Petru, tak takto jsi to myslela! Ahá. Ale proč čekat až na těhotenství, taková procházka po hřbitově a pár minut věnovaných zamyšlení nad tím, že to, v čem žijeme, bylo ještě relativně nedávno jinak, je vhodná naprosto pro každého.
 Havranpírka 


Re: Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 22:40:19)
Petru, nechápu dotaz. Jako pohřbených?
 Havranpírka 


Re: Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 22:47:09)
Milado, zrovna Milada je krásné jméno!
U nás ve třídě to bylo asi podobně, ale nastávaly zmatky. A mazec je to v kombinaci s těmi nejobvyklejšími příjmeními. Moje tchyně se např. za svobodna jmenovala Jana Zemanová. Teď se tak jmenuje její švagrová, její kolegyně a její sousedka. A o patro výš bydlí žena, která se jmenuje přesně jako ona s vyvdaným příjmením. A kolik znám lidí s naprosto běžným jménem i příjmením, kteří se horko těžko odlišují přezdívkou nebo iniciálou uprostřed jména ...
 Havranpírka 


Re: Re: Re: Re: Jde o zvyk 

(24.11.2006 23:04:30)
Milado, tak to souhlasím. Jsem pro rozmanitost a mísení, ale Adolf je trochu moc i na mě.
 Hanka, 3 děti 
  • 

Re: Jde o zvyk 

(25.11.2006 23:02:11)
Havranpírko, zcela souhlasím s Tvými názory. Neuměla bych je asi tak pojmenovat. Moje sestra např. vybírala jména pro své děti pouze podle toho, jak se jí líbily, a zcela "kašlala" na nějaký TOP 10. A nikdy mě nenapadlo se na ní dívat tak, že je vlastně obdivuhodné, jak je ve svém názoru pevná. Já jsem naopak vybrala jména jiná a jen jsem se ujistila, že v TOP 10 nejsou. NAštěstí nebyly, ale kdyby byly, asi bych je změnila. Zřejmě má zbabělost?
 Petru, 3 děti 
  • 

Re: Re: Jde o zvyk 

(25.11.2006 23:33:18)
Hanko, to čemu říkáš snad zbabělost, znám taky. Když jsem vybírala dětem jména já, tak jsem netušila, že takový žebříček existuje a kde ho najdu. Jinak by moje děti měly úplně jiná jména. Když jsem se dozvěděla, že jsou blízko "top 10", tak mě to mrzelo. Já nemám ráda, když jsem stejná jako ostatní. Než jsem na to přišla, tak jsem moc dobře nežila.
Ne že bych snad byla šašek třídy, ale když jsem vyslovila vlastní názor, tak mě hned učitelky upozorňovaly, ať si blbé připomínky nechám na vyšší stupeň. Vždycky jsem se snažila, aspoň malinko odlišovat. Ale moc se mi to nedaří.
 Havranpírka 


Re: Re: Jde o zvyk 

(26.11.2006 13:43:12)
Hanko, já bych tomu místo zbabělosti říkala nechuť stádnosti nebo naopak chuť odlišit se:)
 Mirka 
  • 

Jména "bonbonky" :-)) 

(26.11.2006 15:56:07)
Musím říct, že jsme dětem vybírali jména podle toho, aby se nám samozřejm líbila, ale i aby byla jasná a srozumitelná i mimo republiku a aby v kombinaci s příjmením nepůsobila jako pěst na oko.
Vybrali jsme jména Marek a Adam (už mu bude sedm, bylo to ještě před tím obrovským boomem Adamů, kdybych to tušila, asi bych si to rozmyslela), což sice není žádná bomba, ale snad tím nebudou nikdy trpět :-)
Ale dost jsem se pobavila jmény spolužáků staršího syna. Původně jsem mu nechtěla věřit, že Jeniffer Vorlová s ním skutečně chodí do školy :-) V porovnání s tím jsou jména dalších spolužáků, Vanessa Zelená a Damián Strnad, úplně v pohodě.
No holky aspoň mají šanci, že se vdají.... :-)
 Marketa 
  • 

Neskutecne divne teorie 

(26.11.2006 20:58:01)
bohuzel nemam cas procitat celou diskuzi (jiste bude zajimava), pouze prihodim svuj nazor: 1. autorka zcela ingnoruje fakt, ze v dnesni dobe spousta cesek a cechu zije v partnerstvi s cizinci, 2. spousta ceskych paru zije dlouhodobe nebo trvale mimo uzemi ceskeho statu. da se predpokladat, ze u techto paru bude vetsi pravdepodobnost, ze zvoli spis jmeno neutralni nez typicky ceske. kam asi autorka tyto rodice zaradi? ve svem clanku s nimi totiz vubec nepocita.

dale, mila autorko, sepsat smes vlastnich nicim nepodlozenych teorii a dozadovat se, aby nekdo nasel nejakou lingvistickou nomenologickou studii, ktera vyse napsane blaboly popre, mi prijde ponekud mimo.
 Mihala, syn 18 měsíců 
  • 

souhlas, ale ...  

(26.11.2006 22:29:23)
Souhlasím, jen když už jste Češka a přikláníte se k českým jménům, naučte se, prosím, taky český jazyk a vynechte tu spoustu pravopisných chip.
 Bara F. + I+B+A 


Kazdy to vidi podle sveho 

(26.11.2006 22:44:56)
Nase deti maji relativne neobvykla jmena, Inka a Benjamin, a je to nejen proto, ze se nam proste libi, ale proto,ze doufame, ze se jich stejnych nesejde v kolektivu vic nez alespon dve. Na gymplu jsme ve tride meli 5 Michalu a 3 Martiny, to skoro podrazi zdravou vylucnost, jedinecnost. Aspon me to tak pripada. Nicmene, taky hodne s muzem cestujeme a mame spoustu kamaradu v zahranici, i treba v Asii, takze jsme hodne vybirali podle toho, aby jim jmena nikdo moc nekomolil. Ze si nekdo da jmeno Apple,je prece jeho vec. Ja puvodne zvazovala i jmeno Arnika, i kdyz je to vlastne kytka, a pripada mi to normalni.
 Radka27 
  • 

Ach jo. 

(27.11.2006 18:01:27)
Ach jo, vždyť je to každého věc. My jsme nechtěli být tuctoví ani dát jméno, které je v republice TOP10. Zvolili jsem staročeské jméno, užívané řídce. A vůbec nejde o jméno, ale o jeho nositele. A autorka ať si klidně dá Honzíka, Martínka a Davídka. Jsou to krásná jména, jako všechna na světě.
 Svenja 


Kam se mám zařadit já? 

(3.12.2006 15:04:58)
If, takový malý dotázeček..........jméno mého dítěte znáš........bohužel já nevím, do jaké procentuální skupiny se máme tedy zařadit, jestli mezi křováky nebo do nižší střední třídy. Dej mi vědět, docela by mě to zajímalo, protože já se nepoznávám ani v jedné té skupině a tím pádem se nabízejí dvě možnosti, buď máš ty procenta špatně nebo já jsem jaksi vedle............
 ls 
  • 

Která varianta? 

(6.12.2006 17:25:39)
Která varianta jmen se vám zdá lepší - Leontýna nebo Leontina a Sebastián nebo Sebastian?
 Andrey 


:-) 

(1.1.2007 17:42:56)
Tak my máme Mathiase, oba jsme češi...myslím si, že je to každého věc jaké jméno si zvolí a né vždy je to o tom, že někdo chce být in-každému se prostě líbí něco jiného...(Mimo jiné se tedy taky v dohledné době budeme stěhovat do zahraničí-to byl druhý důvod pro volbu tohoto jména)
 Simča, 1 dcera 
  • 

Bára 

(10.1.2007 16:08:47)
My máme Báru, tak dlouho jsme přemýšleli o netradičním, ale pěkném jménu, až jsme se velikou oklikou vrátili k tradici. Barboru jsme nechtěli kvůli tvrdosti jména a Bára nám najednou začala připada úplně dokonalá. Další dcerka Bude Venuše nebo Rozita (říkat jí budeme Rozárko)
 miškan 


můj názor 

(7.3.2007 17:50:48)
V jednom příspěvku zde zaznělo, že je to věc názoru a možná i hudebního sluchu a pod. Také paní psala, že stejně by v zahraničí muselo dítě své jméno přepsat do světové podoby. Kde se vám tato věc stala? To by mne velice zajímalo. Mě to ještě nepotkalomé jméno není světové, ale je jiné a celý život nedělám nic jiného než, že vysvětluji odkud to jméno pochází a proč ho mám právě já. I přes všechna přání svých rodičů, abyjsem své dceři dala jméno po sobě právě pro tu neobvyklost. Dala jsem ji jméno české a zároveň i světové. Tereza se totiž ve všech světových i nesvětových jazycích vyslovuje i píše téměř stejně jako u nás. A kde máte napsáno, že vaše dítě bude trávit tolik času v zahraničí, aby muselo mít opravdu světové jméno? Není snad Čech? Já jsem češka a jméno mám srbské po svém otci. Radost z toho nemám už jen proto, že celý život se mne lidé ptají jak mne mají vlastně oslovovat a to není vždy zrovna příjemné. Takže světovosti s mírou! Miloradka
 Pet,Sarah&David 06,Rachel 07 


Tak nevím, jestli patřím mezi "normální" nebo do pěti procent... 

(9.3.2007 16:10:47)
Milá If, milé maminky a tatínkové i ostatní!

Teprve teď jsem si všimla tohoto článku „Volba jména stokrát jinak?!“ od If a nedá mi to, ale musím reagovat, i když k tomuto diskuze nejspíš skončila už na konci minulého roku…

Sama se necítím jako nějaký exot a rozhodně bych svým dětem nedala nějaká jména jen kvůli tomu, abych na ně upoutala pozornost, a aby to bylo co nejvíc „in“. Ale po přečtení tohoto článku si nejsem jistá, zda by mě If nezařadila do té čtyřprocentní respektive jednoprocentní menšiny…

Máme dvojčátka se jmény Sarah Elisabeth a David Josef.

A jak jsme na ta jména přišli?
Já jsem Češka, můj manžel je Němec. Zpočátku jsme žili v Německu, teď jsme v Čechách a není vyloučeno, že tu už zůstaneme, ani že zase budeme žít někde v zahraničí. Nemyslím ale, že to pro nás bylo při výběru jména podstatné. Spíše šlo o to, abychom našli kompromis.

Mně se dost obecně hodně líbí židovská jména. Manželovi zase moderní klasická jména, ale samozřejmě z německého pohledu, takže to ne vždy odpovídá české představě o moderní klasice (např. byl zamilován do klasického italského jména Gianluca, které se dnes v Německu také dává, což mě připadá děsné).

Takže pro holčičku jsem já navrhovala jména Hana, Sára, Miriam, Rebeka; manžel navrhoval Elisabeth po své babičce a chtěl dát kombinaci dvou jmen, což je v jeho rodině už taková tradice. Pro chlapečka jsem já navrhovala jména Daniel nebo David. (Líbí se mi i Jakub, ale věděla jsem, že ten by měl sotva šanci, protože je v Německu v současnosti asi tak běžný jako u nás Izák… :-))… Manžel chtěl jméno Jonas, Thomas nebo často mluvil o tom Gianlucovi.

Nakonec jsme tedy došli ke kompromisu: Jména jsem rozhodla více méně já, ale dohodli jsme se, že budou mít oficiálně německou podobu, což je i lepší k našemu německému příjmení.
Takže máme Sarah Elisabeth a Davida Josefa (Elisabeth po manželově babičce a Josefa po mám dědečkovi, kteří se už pravnoučat nedožili…)

Mimochodem, česká babička děti oslovuje Sárinka a Davídek, německá mluví o (foneticky) Sara a David.

Takže If, prosím, nebagatelizuj volbu cizích jmen! Ono je to s výběrem správného jména mnohdy třeba složitější, než to vypadá...
 Pet,Sarah&David 06,Rachel 07 


Jsem snad divná? 

(9.3.2007 18:01:17)
Milá If, milé maminky a tatínkové i ostatní!

Teprve teď jsem si všimla tohoto článku „Volba jména stokrát jinak?!“ od If a nedá mi to, ale musím reagovat, i když k tomuto diskuze nejspíš skončila už na konci minulého roku…

Sama se necítím jako nějaký exot a rozhodně bych svým dětem nedala nějaká jména jen kvůli tomu, abych na ně upoutala pozornost, a aby to bylo co nejvíc „in“. Ale po přečtení tohoto článku si nejsem jistá, zda by mě If nezařadila do té čtyřprocentní respektive jednoprocentní menšiny…

Máme dvojčátka se jmény Sarah Elisabeth a David Josef.

A jak jsme na ta jména přišli?
Já jsem Češka, můj manžel je Němec. Zpočátku jsme žili v Německu, teď jsme v Čechách a není vyloučeno, že tu už zůstaneme, ani že zase budeme žít někde v zahraničí. Nemyslím ale, že to pro nás bylo při výběru jména podstatné. Spíše šlo o to, abychom našli kompromis.

Mně se dost obecně hodně líbí židovská jména. Manželovi zase moderní klasická jména, ale samozřejmě z německého pohledu, takže to ne vždy odpovídá české představě o moderní klasice (např. byl zamilován do klasického italského jména Gianluca, které se dnes v Německu také dává, což mě připadá děsné).

Takže pro holčičku jsem já navrhovala jména Hana, Sára, Miriam, Rebeka; manžel navrhoval Elisabeth po své babičce a chtěl dát kombinaci dvou jmen, což je v jeho rodině už taková tradice. Pro chlapečka jsem já navrhovala jména Daniel nebo David. (Líbí se mi i Jakub, ale věděla jsem, že ten by měl sotva šanci, protože je v Německu v současnosti asi tak běžný jako u nás Izák… :-))… Manžel chtěl jméno Jonas, Thomas nebo často mluvil o tom Gianlucovi.

Nakonec jsme tedy došli ke kompromisu: Jména jsem rozhodla více méně já, ale dohodli jsme se, že budou mít oficiálně německou podobu, což je i lepší k našemu německému příjmení.
Takže máme Sarah Elisabeth a Davida Josefa (Elisabeth po manželově babičce a Josefa po mám dědečkovi, kteří se už pravnoučat nedožili…)

Mimochodem, česká babička děti oslovuje Sárinka a Davídek, německá mluví o (foneticky) Sara a David.

Takže If, prosím, nebagatelizuj volbu cizích jmen! Ono je to s výběrem správného jména mnohdy třeba složitější, než to vypadá…
 Pet,Sarah&David 06,Rachel 07 


Jsem snad divná? 

(9.3.2007 18:02:58)
Milá If, milé maminky a tatínkové i ostatní!

Teprve teď jsem si všimla tohoto článku „Volba jména stokrát jinak?!“ od If a nedá mi to, ale musím reagovat, i když k tomuto diskuze nejspíš skončila už na konci minulého roku…

Sama se necítím jako nějaký exot a rozhodně bych svým dětem nedala nějaká jména jen kvůli tomu, abych na ně upoutala pozornost, a aby to bylo co nejvíc „in“. Ale po přečtení tohoto článku si nejsem jistá, zda by mě If nezařadila do té čtyřprocentní respektive jednoprocentní menšiny…

Máme dvojčátka se jmény Sarah Elisabeth a David Josef.

A jak jsme na ta jména přišli?
Já jsem Češka, můj manžel je Němec. Zpočátku jsme žili v Německu, teď jsme v Čechách a není vyloučeno, že tu už zůstaneme, ani že zase budeme žít někde v zahraničí. Nemyslím ale, že to pro nás bylo při výběru jména podstatné. Spíše šlo o to, abychom našli kompromis.

Mně se dost obecně hodně líbí židovská jména. Manželovi zase moderní klasická jména, ale samozřejmě z německého pohledu, takže to ne vždy odpovídá české představě o moderní klasice (např. byl zamilován do klasického italského jména Gianluca, které se dnes v Německu také dává, což mě připadá děsné).

Takže pro holčičku jsem já navrhovala jména Hana, Sára, Miriam, Rebeka; manžel navrhoval Elisabeth po své babičce a chtěl dát kombinaci dvou jmen, což je v jeho rodině už taková tradice. Pro chlapečka jsem já navrhovala jména Daniel nebo David. (Líbí se mi i Jakub, ale věděla jsem, že ten by měl sotva šanci, protože je v Německu v současnosti asi tak běžný jako u nás Izák… :-))… Manžel chtěl jméno Jonas, Thomas nebo často mluvil o tom Gianlucovi.

Nakonec jsme tedy došli ke kompromisu: Jména jsem rozhodla více méně já, ale dohodli jsme se, že budou mít oficiálně německou podobu, což je i lepší k našemu německému příjmení.
Takže máme Sarah Elisabeth a Davida Josefa (Elisabeth po manželově babičce a Josefa po mám dědečkovi, kteří se už pravnoučat nedožili…)

Mimochodem, česká babička děti oslovuje Sárinka a Davídek, německá mluví o (foneticky) Sara a David.

Takže If, prosím, nebagatelizuj volbu cizích jmen! Ono je to s výběrem správného jména mnohdy třeba složitější, než to vypadá…
 Gabriela 
  • 

Volba jmena stokrat jink?! 

(16.4.2007 19:50:33)
Ja mam bohuzel pocit, ze autorka clanku nezvazuje vsechny okolnosti pro vyber jmen. Souhlasim, ze Anicka, Matysek, Petruska atd. jsou typicka a velmi nezna jmena, ale tim ze clovek da diteti neobvykla jmena, nemusi vzdy znamenat, ze chce byt "IN". Kde dite bude travit vetsinu zivota (cestuji rodice hodne, zdrzujei se mimo CR casto...), co pred tim rodice prozili a co se jim vrilo do srdce atd. jsou taktez faktory velmi dulezite pri vyberu jmen. Ja osobne premyslim nad jmenem Dakota (ano je to netypicke ale nemyslim si, ze je to in), protoze me fascinuje indianska civilizace a zasvetila jsem ji nejaky cas sveho zivota. Tim, ze jsem mela moznost poznat zivot techto lidi, ma pro me tohle jmeno hodne hluboky vyznam.
Je to jenom o tom, jak hodne ma clovek schopnost respektovat rozhodnuti ostatnich lidi. Dekuji. S pozdravem. Gabriela
 Gabriela 
  • 

Faktory pri vyberu jmen 

(16.4.2007 20:06:56)
Ja mam bohuzel pocit, ze autorka clanku nezvazuje vsechny okolnosti pro vyber jmen. Souhlasim, ze Anicka, Matysek, Petruska atd. jsou typicka a velmi nezna jmena, ale tim ze clovek da diteti neobvykla jmena, nemusi vzdy znamenat, ze chce byt "IN". Kde dite bude travit vetsinu zivota (cestuji rodice hodne, zdrzujei se mimo CR casto...), co pred tim rodice prozili a co se jim vrylo do srdce atd. jsou taktez faktory velmi dulezite pri vyberu jmen. Ja osobne premyslim nad jmenem Dakota (ano je to netypicke ale nemyslim si, ze je to in), protoze me fascinuje indianska civilizace a zasvetila jsem ji nejaky cas sveho zivota. Tim, ze jsem mela moznost poznat zivot techto lidi, ma pro me tohle jmeno hodne hluboky vyznam.
Je to jenom o tom, jak hodne ma clovek schopnost respektovat rozhodnuti ostatnich lidi. Dekuji. S pozdravem. Gabriela
 Simona, holčička 5/07 
  • 

Volba jména stokrát jinak?! 

(23.9.2008 15:11:12)
Naprosto souhlasím!
Ale netušili byste s jak nevlídnou odezvou jsem se setkala, když jsem naší holčičče dala jména dvě, já tím byla nadšena, ale většina okolí si myslela, že chci být právě jenom originální za každou cenu, přitom já dala naprosto klasická jména Alena - po mojí mamince a Ema - po zpěvačce Emě Destinové, které se mi líbilo už od mých asi 12ti let, dokonce jsem dala i jen jedno -m- do jména Ema, aby si rádoby rýpalové nemysleli, že chci být výstřední. A hle, stejně mě spousta lidí okamžitě odsoudila, aniž by věděli o hlubším významu mnou s láskou vybraného jména Alena Ema.
 Markéta Chapelet-Klasková, dva synové(oba 10 let), dvě dcery(obě 6 let) 
  • 

dvojčata 

(15.8.2010 1:00:23)
Mně je 28 let a mam dvakrát dvojčata.Můj manžej je napůl američan(po matce) a napůl francouz (po otci),takže se jménem byl trochu problém.
když jsem zjistila že čekam chlapečky byl o jména boj,hlavně ze strany mojí rodiny která zamítala všechno.nakonec jsme je pojmenovali Christian Tristan(křesťanský,povyk)a Ciel Hannibal(nebe,ten jenž chce jeho přízeň).rodina zásadně nesouhlasila ale nakonec se smířila a klukům říkají Chris a Ciel :D
když jsem zjistila že budem mít holčičky začalo to nanovo :D nakonec jsou holky Zoe Selené(život,měsíc) a Victoria Megaira (vítězství,pomsta).a taky jim říkají Zoe a Vikky ale ona to nesnáší takže Victory :D janak kdyby byl manžel čech tak bych dala jistě česká jména:Václav a Karel a holky Markéta a Lenka

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.