| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Krátká úvaha o "hnědých" dětech

 Celkem 174 názorů.
 Beruška 
  • 

Rasy 

(13.10.2006 9:58:27)
Je to velmi zajímavý názor a článek. Zvláště týkající se pasáž Židů. Můj muž je Žid rasou. Nevím, jestli se něčím odlišuje. Snad tím, že je nadprůměrně inteligentní a má tmavé vlasy, oči a snad i delší nos. Ale chování? To má úplně stejné jako ostatní lidé. A můj syn? Blonďáček s modrýma očima, který nemá s touto rasou nic společného.
Nevím, zda je chování ovlivněno geny, nebo výchovou. To nechám na odbornících. Spíš si myslím, že je chování ovlibněno, tím, že když je někdo Rom, tak se mu přisuzuje hrozné chování a on se tak začne chovat.
 MM 
  • 

"Rasy" neexistují! 

(13.10.2006 10:32:45)
Přesně tak - "chování je ovlivněno, tím, že když je někdo Rom, tak se mu přisuzuje hrozné chování a on se tak začne chovat", resp. působí zde celé prostředí, ve kterém dané dítě v dané zemi žije / musí žít/. Je to prostě o té socializaci, ne o "genech".

Ale k termínu "rasa" - dnes je již prokázané, že žádné "rasy" neexistují (jak na to poukazují mj. i v článku uvedení mezinárodně uznávaní odbornící - sociologové atd.). Je to umělý konstrukt. Samozřejmě existují mezi lidmi rozdíly v barvě kůže, vlasů atd., ale hranice mezi tzv. rasami je umělá (kde končí jedna, začíná druhá?). Stejně tak by se dalo říct, že běloch s modrýma očima je jiné "rasy" než běloch s hnědýma očima - byla by to stejně "pravda" jako totéž tvrzení o někom s tmavší a světlejší pletí, jen je to prostě nějak zavedené / "definované" a lidem to stále ještě přijde normální takto uvažovat). Je prokázané, že (vzhledové, povahové... atd.)rozdíly UVNITŘ skupin, které jsou/byly považovány za "rasy", jsou větší než rozdíly MEZI těmito skupinami.

No a pak samozřejmě existují KULTURNÍ rozdíly mezi lidmi (skupinami lidí), ale to už s geny nesouvisí.
Bohužel se obojí často směšuje...
 kj. 
  • 

Re: "Rasy" neexistují?Otázky 

(13.10.2006 17:12:14)
Rasy vznikly v důsledku rozdílného evolučního prostředí. Podle genetických nálezů se moderní člověk vyvinul v Africe před 200 000 lety. K prvnímu rozdělení došlo před 113 000 lety. Od negroidní skupiny se oddělila mongoloidní/europoidní. K rozdělení na větev mongoloidní a europoidní pak došlo před 41 000 lety. Rozdílnost prostředí, ve kterých se rasy vyvíjely, kladla různé nároky na přežití, a tudíž selekci genů, které se podílejí na jejich odlišnosti. Co je na tom divného?

Jsou rozdíly mezi rasami samy o sobě špatné?

Je přesvědčení o rozdílech mezi rasami špatné?

Je výzkum rozdílů mezi rasami neetický?
 gabca2deti 
  • 

Re: Re: "Rasy" neexistují?Otázky 

(15.10.2006 22:14:10)
tak pod toto sa mozem podpisat tiez...co je na tom zle,ze existuju rozne rasy a rozdiely medzi nimi? Je to smiesne.Preco je nazov "cernoch" zrazu hanivy a musime im hovorit afroamericania? Nas sused je afroslovak? :-)a slovo "beloch" je hanlive? Ak nie,preco?
 Bobesch, dvě děti 
  • 

"Rasy" neexistují! + pár dalších postřehů 

(14.10.2006 13:03:00)
... fakt byl ten příspěvek myšlen vážně?
A to třeba ... ani u psů - jsou to prostě psi - podle pisatele příspěvku jsou třeba větší rozdíly mezi dvěma jezevčíky než např. mezi jezevčíkem a vlčákem? Očividný nesmysl - prostě píše někdo, kdo má (ať už z jakýhkoli důvodů) v tomto směru pomýlený názor. Mezi příslušníky jednotlivých ras jsou jisté rozdíly - ať už ve fyzické stavbě těla nebo i ve vrozených schopnostech. Samozřejmě, že i v rámci každé rasy zůstává neopakovatelná individualita každého zvlášť, ale přesto jsou tu rozdíly. Vím, že třeba i mezi křováky z australské buše může mít někdo IQ a vědomosti, které ho vynesou k Nobelově ceně a naopak mezi bílými se najdou jedinci schopní přežít v divočině - přesto - pokud vezmu náhodně vybranou skupinku deseti křováků a deseti bílých a pošlu je na univerzitu s technickým zaměřením a pak na stejnou dobu do absolutní divočiny - bude s poměrně velkou pravděpodobností výsledek ten, že bílí dosáhnou větší úspěšnosti ve studiu, ale v divočině budou podstatně lepší ti křováci - třebas i proto, že jejich těla snesou větší vedro, delší dobu hladu a žízně, a jsou celkově tělesně odolnější. Není ale důvod v kterémkoli z těchto případů tou druhou skupinkou pohrdat. Vtip je ovšem v tom, že pokud křovák neudělá zkoušky - mělo by být povinností učitele nechat ho propadnout - stejně jako lev v divočině sežere toho bílýho aniž by se zabýval myšlenkou na to, jestli pro humánní cítění nadnárodních organizací a kulturní odlišnost dotyčného má zůstat hladem.
A v tomto přirovnání je dle mého podstata dnešního rasismu.
Zatímco my se při cestách do jiných kultur snažíme přizpůsobit a to se dá říci třeba i o asiatech imigrovaných k nám - neplatí to bohužel o té "skupině obyvatel" o níž je většina předchozích příspěvků. Oni nutí nás se přizpůsobit jim - respektive - nechat je nepřizpůsobené a navíc je živit, šatit, a respektovat jejich příživnictví - ba parazitování - na naší vlastní práci.
Největší rasisti jsou tu totiž oni sami. I ti z nich, kteří se hlásí k české národnosti, vykřikují na úřadech, že je nemáme rádi a křivdíme jim, protože jsou Rómové. I oni se většinou segregují v rómských komunitách. Kdyby se místo dožadování dávek snažili opravdu pracovat a vzdělávat i navzdory společnosti - pak by měli jako etnikum šanci. Oni však ve většině případů raději nikdy nevyjdou ze svých komunit, kde vládne jakási vzájemná podpora a způsob příživnického života, kde používají svoji řeč a kulturu. Na jednu stranu je to plně pochopitelné - a z hlediska zachování jejich kultury i dobré - na druhou stranu to pochopitelně i zachovává názor "většiny" že se jedná o skupinu hlasitých příživníků. Je smutné, že odmítají pochopit zákon příčiny a následku. Oni sami se ohánějí genovou zatížeností - pokud je někdo přistihne při krádeži. Oni sami se na geny odvolávají - pokud je v práci přistihne zaměstnavatel při věčném povalování. Ano - vím, že jsou i Rómové, kteří opravdu pracují. Dokonce jsem jich i pár na vlastní oči viděl. A co je na tom nejzajímavější - jsou to většinou ti, kteří opustili svoje "gheto" a šli mezi "bílé gádži". Navíc, přestože se hlásí ke svému "Rómství" - eliminují návštěvy svých příbuzných u sebe, posílají děti opravdu do školy a ne na "čórku", nekřičí v tramvajích atd. Kdyby takových byla většina - tento problém by přestal existovat. Většina z nás (snad s výjimkou těch ubohých skínů) by je respektovala a nijak je nevydělovala ze svého světa. Dokud ale stát bude stále tak štědrý a "tolerantní" - zůstane to utopií. Nejhorší na všem je totiž ta "pozitivní" diskriminace a chuť někoho integrovat za cenu toho, že ho budeme živit. Takový rozmazlený příživníček chce totiž stále více, a neví, kdy přestat. Je to tragické v měřítku rodiny, kdy se jedná o dítě, je to tragické v měřítku jednoho státu, když se jedná o nějaké etnikum, a je to tragické i v měřítku naší planety, kdy se jedná o terorismus. Všechno to vzniklo na základě té rádoby humanity a rozmazlování v momentu, kdy bylo výchovnější spíše klepnout přes prsty.
Mimochodem - občas slyším třeba o tom, jak má některá rómská rodina uklizeno, jak děti pěkně nahlas zdraví atp. Ano - to často patří k jejich způsobům. Ale vidím v Brně nemálo domů obývaných pouze Rómy, kde si děti hrají na silnici, protože dvory těchto domů jsou zavaleny odpadky. Děti vzorně zdraví a přitom "nastavují ruku" - prostě účelově dělají vzorné a přitom je třeba i dvakrát týdně doveze domů policie pro přistižení při krádežích. A rodiče říkají - "vždyť jsou tak hodní a vychovaní - všechny slušně zdraví - zeptejte se sousedů". A k tomu dodají: "to je rasismus - vy jste si na nás zasedli a pronásledujete nás" atd.
Vraťme se k otázce genů versus výchova.
Geny a rasa dělají to, že jsou Rómové většinou o něco hudebně nadanější a pohyblivější, ale také o něco línější a bezprostřednější. Výchovou můžeme dosáhnout toho, jestli bude ten člověk ohleduplnější k okolí, pravdomluvnější, nebo naopak bude zloděj a lhář. Do té výchovy samozřejmě zasahuje spousta vnějších vlivů (např. život v příživnické komunitě nedovolí přes snahu rodičů dítěti vyrůst v přehnaně pracovitého člověka) a taky spousta vrozených vlastností (např. různá nadání nebo sexuální úchylka, nebo to, že může být třeba tzv. dobrák od kosti nebo naopak). Úkolem výchovy je prostě to, vštípit dítěti rozumný žebříček hodnot a morálku, jakož i naučit (přivést) ho k nějaké pracovitosti, schopnosti žít v kolektivu a k respektu svobody i majetku ostatních lidí. Správná výchova uvolní a rozvine vrozený talent dítěte a naopak naučí sebekontrole vlastností, které nejsou společensky přijatelné. Jenže - jak správně vychovávat - na tom se ještě žádné kapacity v psychologii jednoznačně neshodli. Ono totiž i každé dítě je jiné - co zabere na jedno - může u druhého zcela selhat. Ale tady ještě taky platí to, že správně vychovávat nemůže člověk, který nemá sám v sobě nic správného. Pokud má někdo zcela pokřivený žebříček hodnot a vyhovuje mu parasitický způsob života a hlasitý vulgární projev - a navíc žije ve velké a stejné komunitě - zákonitě nemůže vychovat člověka příliš odlišného od sebe. I když mohou být výjimky. To už v tom dítěti pak musí být vrozeno (třeba buď to dobro, nebo dostatek intelektu, nebo něco jiného), co mu řekne, že tudy cesta nevede a potom se pokusí prorazit jinde a zcela jinak. A to je hodno obdivu - neboť takový člověk nemá naučené vhodné způsoby chování či vzor slušného pracovitého člověka - pouze vizi toho, jak to nechce. Čeká ho těžká cesta hledání. Takovým by se mělo pomáhat.
Pokud někdo adoptuje dítě – může se bát celkem právem. Jak jsem napsal – vrozené vlastnosti mohou zvrtnout i dobrou výchovu v marnou. Ale na druhou stranu – stát se to může i u bílého dítěte. V každá rase se najdou dobří a zlí. Navíc, výchova opravdu může některé špatné vrozené vlastnosti eliminovat – pokud přiměje dotyčného k nějaké sebekázni.
Já jsem několik let chodil s holkou, která byla adoptovaná a asi měla rómské předky. Nevadilo mi to. Je trochu bezprostřednější, ale pracovitá, slušná a hodná. Ale vyrostla v malém městě, kde skoro žádní Rómové nejsou. A že jsme se rozešli? Na tom přece nic není – to mě potkalo i se spoustou jiných (bílých) holek. Dodnes spolu vycházíme velmi dobře – i když už oba máme dávno svoje rodiny.
A ještě dodám jednu věc.
Před sedmi lety se mě pokusil jeden Róm zabít nožem. V tramvaji. Jen proto, že jsem mu řekl, že nemá bít tu holku (začal ji v tramvaji fackovat a křičel přitom samé vulgarismy). Vytáhl nůž a vrhl se na mě. Řval, že mě zabije, že jsem bílá svině atd. Předal jsem ho policii, šest svědků mi dosvědčilo, že mě chtěl zabít, připojil jsem se jako poškozený k žalobě – a dodnes se nic nestalo. Žádný soud, žádné vyrozumění o ukončení stíhání – prostě nic. Prostě mě nezabil – dokonce ani nezranil - a tak je v bezpečí. Televize o tom nic nenatočila, komise pro lidská práva je zticha. Sami si zkuste domyslet, odkud bych teď psal tento příspěvek, pokud bych se tehdy vrhl já na něho a měl stejné řeči v obrácené barvě.
Podle mnohých z vás jsem asi rasista. Podle slovníku cizích slov ovšem nikoli. Nepovažuji se za příslušníka vyšší rasy, ani jiné rasy nepovažuji za méněcenné. Vadí mi jen paraziti a systém, který není stejný ke všem. Vadí mi protěžování těch, kteří ostatním nic nepřinesli. Kteří dokonce v sobě nemají ani špetku studu nebo vděčnosti. Je mi jedno, jestli jsou bílí, žlutí nebo černí.

Howg!
 bejbina 


Re: "Rasy" neexistují! + pár dalších postřehů 

(14.10.2006 14:18:22)
Tohle je velice srozumitelně a dle mého názoru i pravdivě napsaný příspěvek.
Mám kamaráda, je ze smíšené rodiny. Jeho rodina se nestýká s cikány, jeho bratr se povedl po tátovi, takže je bílé pleti. On je po mamince. Neovládá cikánštinu. V pubertě to měl těžké, cikáni ho několikrát slovně napadli, že je nafoukaný, když se s nimi nechce bavit po jejich, bílí ho odháněli, že je ,,černej". Zvládl se vyučit, nikdy nic neukradl, kromě měkkých drog ( nechtěný převoz trávy přes hranice ) neměl potíže ze zákonem. Ale je příšerně nezodpovědný, nespolehlivý. Asi tak v 95% nesplní co slíbí. Ví to o sobě, ale není schopen se změnit. Nevím, jestli je to geny. Ale nic jiného mi nenapadá, protože jeho bratr je vysokoškolsky vzdělaný člověk. Je naopak velice spolehlivý a bezproblémový.
 MM 
  • 

Re:  

(14.10.2006 14:49:20)
To, že u lidí rasy neexistuji, není ani "pomýlený", ani nesmysl, nýbrž z toho dnes většina odborníků (sociologů atd.) ve světě vychází.
Někomu se tento poznatek nemusí hodit do krámu, nicméně to na věci nic nemění.
Právě že je to u lidí trochu (?) jinak než u psů, takže to přirovnámí je tzv. "mimo mísu."
Občas by bylo dobré se trochu informovat, než člověk o něčem napíše že je to nesmysl...

Tady pár odkazů v češtině, jen tak pro zajímavost:

http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=16133
(citát:
"Poslouchej mě dobře: lidské rasy neexistují. Existuje lidský druh, ve kterém jsou muži a ženy, barevní lidé, velcí nebo malí lidé s různými a různorodými schopnostmi. A pak je několik zvířecích ras. Slovo rasa nesmí být používáno, když chceme mluvit o tom, že jsou lidé rozdílní. Slovo rasa nemá vědecké opodstatnění. Bylo používáno, aby nadhodnotilo účinky zjevných, tzn. fyzických rozdílů.")

http://www.muni.cz/research/publications/490552

http://sreview.soc.cas.cz/upl/archiv/files/194_433SMAUS.pdf
 kj. 
  • 

Re: Takže znovu:  

(14.10.2006 18:55:51)
Na otázku rasismu můžeme pohlížet ideologicky anebo biologicky. V obou případech je nejpohodlnější existenci ras odmítnout.

Otázka je, zda tímto postupem odstraníme i problémy související s faktem, že ačkoli se považujeme za jeden druh – homo sapiens sapiens (člověk moudrý moudrý), existují mezi námi rozdíly v mnoha tělesných i duševních vlastnostech. Vytvoření kategorií ras vyplývá z běžné snahy o třídění jevů a skutečností. O tom, že na základě pozorování, původně vnějších znaků, je možné vytvořit skupiny osob, které jsou si navzájem podobné, mají nějaké společné rysy, určité charakteristické vlastnosti, které členové jiné skupiny nemají, nemůže být pochyb. Takové třídění může mít různou hloubku a čím hlouběji budeme klesat, tím budou naše skupiny menší.

Rozhodneme-li se tvrdit, že tyto odlišnosti tvoří v lidské populaci plynulé kontinuum a že nelze podle znaků, které někteří z nás mají a jiní nikoli, vytvořit zjevně charakterizovatelné skupiny, budiž – jen tím popřeme zjevnou skutečnost. Stejně však budou existovat lidé s různou barvou pleti, různě velcí, s různým tvarem obličeje, ale samozřejmě i s různými duševními schopnostmi a s různými povahovými vlastnostmi.

Pro společný pobyt na zeměkouli je však mnohem méně významné, kam nás kdo zařadí, než jaké máme vzájemné vztahy. A i když se ideologie všemožně snaží naše chování usměrňovat a zavaluje nás přikázáními, přesto naše chování vyvěrá z naší biologické existence. Homo sapiens sapiens patří mezi živočichy a svým nejbližším příbuzným primátům se podobá nejen svým genofondem, ale i zjevem a pochopitelně i chováním. Vývoj jakékoli skupiny živočichů či rostlin byl a většinou ještě je provázen neustálým rozrůzňováním a přirozeným výběrem, kdy genetická výbava je konfrontována s vnějším prostředím. Je tedy docela dobře možné, že existence ras je tedy jen projevem evolučního rozrůzňování, které postupující civilizace rozvrací. Aniž bychom zabíhali příliš hluboko na pole populační a evoluční genetiky, je zřejmé, že současná situace s vysokou migrací směřuje k vymizení meziskupinové variability, takže by zůstala pouze variabilita interindividuální.

Je větší interindividuální variabilita, nebo variabilita mezi ???rasami“? Zdá se, že rozdíly mezi genofondy jednotlivců jsou větší. Ovšem rozdíly mezi rasami jsou systematické. Je to, jako bychom měli vedle sebe dvě hromady písku, kdy zrnko na jedné straně hromady je od zrnka na druhé straně hromady vzdálenější, než je vzdálenost k zrnkům hromady sousední. Považuji proto za jednodušší ponechat vžitou rasovou kategorizaci. Rasismus totiž netkví v tom, jak se mnozí mylně domnívají, že uznávám existenci ras, nýbrž v tom, jak se k ostatním lidem chovám. Lidé ani vědci by proto z obavy z podezření z rasismu neměli být ochotni popírat objektivní skutečnost. To by byla slepá ulička nebo návrat někam, kde jsme již jednou byli.

Autor: Prof. MUDr. Radim Brdička, DrSc
 eliška 
  • 

Re: Re: Takže znovu:  

(14.10.2006 20:01:43)
Říkáte, že nemůže být pochyb o tom, že k vnějším, pozorovatelným, rozdílným znakům u lidí (např. tmavá a světlá pleť) je možné přiřadit některé povahové vlastnosti? Chápu to dobře? V tom případě, ze kterých výzkumů vaše tvrzení vychází? Můžete citovat alespoň tři takové výzkumné práce? A prosím, vynechat ty z dob Hitlera. Děkuji
 Bobesch, dvě děti 
  • 

ještě jednou a srozumitelně 

(15.10.2006 1:44:15)
Je mi zcela jedno, jestli je vhodné užívat slovo rasa či nějaké jiné synonymum. Zrovna tak je mi jedno, pokud se sociologové rozhodnou, že nebudou uznávat, že jsou mezi skupinami lidstva nějaké rozdíly (i když jak sama říkáš - většina sociologů - tj. zdaleka ne všichni!) Sociologové a humanisti jsou totiž často těmi, kdo pomýlené názory zavádějí ve jménu jakýhsi ideí. Nic proti ideím - ale nelze jimi nahradit skutečnost - pokud je jiná.
Takže:
sociologové (prý většina)tvrdí, že rasy neexistují,
antropologové ale dokáží např. rozpoznat lebku černocha od lebky bělocha, lebku křováka od lebky inuity, atd. Anatomové dokáží podle stavby těla totéž. O biolozích v době rozboru a porovnávání DNA ani nemusím psát. A genetikové - kupodivu - pro ně rasy taky existují.
Proč si nepoložit pár otázek, jako např.:
Proč je pravděpodobnější výskyt hudebního nadání u Rómských dětí než u našich? Proč jsou nejrytmičtěji cítící lidé černoši? Proč v atletických - zejména běžeckých disciplínách vynikají celosvětově černoši? Proč se ještě žádný Róm nestal mistrem světa v šachu? Proč se to nepovedlo ani žádnému černochovi, křovákovi, eskymákovi a pod.? Proč se tolik bílých dokáže přeze všechny vědomosti ztratit v lese - když nevzdělaný indián najde cestu? Proč křovák neumře hlady v australské buši - což by se většině z nás podařilo? Proč asiaté mají šikmé oči a my ne? Proč má běloch pomalejší reakční čas než Róm a ten zase než asiat? Proč, přestože jsou vytrvalejší, rychlejší a pohybově nadanější nedokázali zatím prorazit asiati, černoši a Rómové v kolektivních sportech (s výjimkou černochů v basketu)? A koneckonců - i proč je třeba na blízkém východě rozšířená krevní msta - což u nás nebylo nikdy, nebo zajdu-li na nejožehavější téma, proč většinu krádeží v naší zemi spáchají příslušníci menšiny (prostá statistika říká, že je-li jich v populaci méně, než deset procent a přitom mají na svědomí přes šedesát procent krádeží tak to znamená - baj očko (nemám náladu to teď v noci počítat), že je u Róma zhruba 12x větší pravděpodobnost, že bude zloděj, než u bělocha. Proč?
A napadlo někoho - pokud už odmítá srovnání se psy třeba srovnání s králíky? Tam je celá řada případů ras se zcela stejnou stavbou těla atd. liší se třeba právě jen barvou a je to jiná rasa (typický příklad jsou rexi - kastorex, dalmatin rex atd). Nebo kočky, prostě ve zvířeně naší planety je příkladů obrovský počet. Uráží to někoho? Proč jsme schopní akceptovat, že na hon je lepší vzít chrta, setra nebo fouska a na policejní zákrok vycvičit třeba vlčáka nebo airedaleterriéra? Neviděl jsem používat ve službě třeba čivavu. A proč jsou ke slepcům cvičeni převážně retrívři a labradoři a ne třeba pudlíci nebo dogy? Odpověď je jedna. Prostě jim jejich rasa dává větší předpoklad správné kombinace vlastností nebo tělesné charakteristiky pro daný účel. Najdou se i výjimky - ale ty jak známo jen potvrzují pravidlo.
Tím odpovídám i na otázku toho, jestli můžu říci podle rasy jaké bude mít dítě vlastnosti. Nemůžu. Samozřejmě, neboť každý člověk je svůj. Mohu ale vyjádřit pravděpodobný předpoklad - větší či menší - že tam bude určitý talent v nějakém směru, nebo určitá povahová vlastnost daná dotyčnému etniku atp. A v případě, že dotyčný človíček nebude tou výjimkou - tak se asi trefím. Ale musím dodat, že hodně může ovlivnit výchova.
 eliška 
  • 

Re: ještě jednou a srozumitelně 

(17.10.2006 11:22:20)
Motáte všechno dohromady. Možná by stálo za to si o tom něco nastudovat a ne střílet od boku . Giddens (významný sociolog) uvádí - rasa: Rozdílné fyzické vlastnosti užívané ke kategorizaci velkých skupin lidí. Je mnoho příkladů, které se vymykají klasifikaci. Např. negroidní typ - tmavá pleť, tmavé kudrnaté vlasy - ale v austrálii negroidní typ se světlými vlasy. Neexistuje totiž ve skutečnosti žádné přesné vymezení ras ale jen široké spektrum fyzických variací.Jde o kontinuum bez jasných hranic. nelze tedy jednoznačně říct - ty patříš tam a ty tam. No a rasismus je pak předsudek založený na sociálně významných fyzických rozdílech (třeba barvě pleti). A protože předsudek nemusí být jen negativní, rasista říká např. to, že lidé s tmavou pletí a tmavými kudrnatými vlasy umí rychleji běhat :-)
 alda 
  • 

Re: Re: ještě jednou a srozumitelně 

(11.7.2007 15:04:23)
Na Giddense moc nedejte. Do pádu berlínské zdi propagoval ideály studentských revolucionářů z r.1968 o dokonalé beztřídní společnosti, chudinka malý utištěný salónní revolucionář trpící v nesvobodné západní společnosti a s nadějí vzhlížející ke slibným sovětským komunistickým zítřkům. Od 90.let neochotně připouští, že byl příliš optimistický a teď propaguje multikulturalismus a ohleduplnost ke každému režimu kromě bílé křesťanské civilizace, ta je totiž prohnilá a hanebná a musí být spasena třetí cestou podle jeho vlastních návrhů. Má sice smůlu, že do dvou let po sepsání každé jeho nové knihy světový vývoj ukáže, že jeho představy jsou nereálné a naivní, ale má dodnes slušný čtenářský úspěch u generace ´68, která si odmítá přiznat své bludy.
PS Můj názor je, že každý člověk je dílem Božím a můj bližní a já nejsem oprávněna posuzovat jeho rasové charakteristiky, které mu Bůh dal.
 cizinka 
  • 

Re: ještě jednou a srozumitelně 

(18.10.2006 12:03:51)
Bobeschi, myslim, ze ty prispevky, ktere tvrdily, ze rasa je socialni konstrukt, vysvetlily argumenty sociologu dostatecne, staci jen to jeste jednou pozorne precist. Pokud to stale nerozumis, pujc si drevene barevne kostky svych deti, a zkus je roztridit na dve nebo tri velke rasy. Pokud jsi alespon trochu tvorivy, vsimnes si, ze je da se roztridit podle nekolika principu. No ale pokud budes stale tvrdit, ze cervena kostka je pyramidka, jen proto, ze cervenych pyramidek v tvym vzorku kostek je nejvice, jsi kostkovy rasista:-).
A mimochodem, nerozumim, proc by Romske deti nemeli by geneticky vynikat v hre v sachy, tato hra pochazi ze stredniho vychodu, Romove, alespon podle legendy, take.
Ale jestli vazne, tak chtela jsem reagovat na dve tvoje pointy;-).
1]Rikas, ze Romska mensina nic ceske spolecnosti nedala.
No ja bych rekla, ze ve Francouzkych obchodech se svetovou hudbou u ceskeho oddeleni nasel bys vedle Smetany a Dvoraka Verou Bilu - jo jo, tuto gamblerku a rebelku proti vselijake belosske uhlazenosti. Dalsi svetovy fenomen je Iva Bitova - sintenicka klasicke, lidove a Romske muzikality. Jine hvezdicky arealu presladleho cesko-nemeckeho vkusu nikdy neprekroci.
Romska komunita dava Ceske spolecnosti prozatim malo, to mas pravdu, ale hlavne dava to, co ona zrejme nejvice potrebuje - malou sadistickou slast. Malou sadistickou slast pro socialni pracovnici, ktera vuci Romske rodiny muze se pocitit dokonalou matkou se svoji velice take pochybnou predstavou o rezimu, detskych potrebach a hygiene. Ma jedinou prilezitost pocitit svoji moc. A rekni mi, no neni to hodne? Proc by jinak pracuje pro statni urad a sekyruje jmenem statu, a nejde misto toho skutecne pomahat do obcanske organizaci?
2] Rikas, ze Rom ti vyhrozoval [chudacku,], a spolu s Marci, take okradenem chudackem tvrdis, ze to oni by mely nejprve neco udelat, aby opravili svoji reputaci. Ne zebych chtela zlehcovat stres, ktery cloveku zpusobi agrese ci kradez. Ale ptam se ti, co my belosi bychom meli udelat, abychom opravili krivdu, kterou na techto lidech spachal holokaust (je mala pavdepodobnost, ze tvoje rodina zachranila Zida nebo Roma), statni sikana, ktera jim odebirala deti a/anebo cpala je do zvlastnich skol (lidi z drobouckeho ceskeho disentu tuto krivdu se snazi opravit az ted.) My (pokud "my" existuje) neukradli jim (pokud existuji "oni") veci, a neskoncili jsme na hrozbach. "My" jsme jim ukradli zivoty pribuznych, ukradli bidny, ale rodinny zivot, identitu, okradame je o lidskou dustojnost, proto ze jsou kazdodenne ponizovani. Pisu "my" v ovozovkach, protoze ani ty ani ja jsme ty hrozne zlociny nespachali, jen zijeme ve spolecnosti, ktera tyto zlociny s vetsinou s nepochvejne klidnym svedomim prezila. "oni", jako jakysi kolektiv zadny akt odcineni svych "hrichu" nepodniknou, ale my bychom neco se sebou delat meli uz alespon proto, ze jsme na tom lepe. Takze co jsi udelal Bobeschi, abys spravil svoji belosskou reputaci u techto lidi?
 Amélie 
  • 

Re: Re: ještě jednou a srozumitelně 

(18.10.2006 14:22:02)
Cizinko,

jak s Tebou obvykle souhlasím, tak tady vůbec ne.

Myslím, že bychom se neměli nechat vmanipulovat do role nositelů "břemene bílých". Já jsem cikánům nikdy nic neudělala, tak nemám co odčiňovat. A jsem rozhodně proti způsobu uvažování, že ten, kdo mě okradl, je vlastně chudák a měla bych přemýšlet, co bych pro něj mohla udělat, protože jsem toho pro něj udělala zřejmě málo. To je zvrácené a koledujeme si tím o ještě větší průšvihy, protože to už není slušnost, to je slabost.

Jsem proti tomu, aby se slušní cikáni házeli do jednoho pytle s těmi neslušnými, ale ti neslušní by měli být potrestáni jako každý jiný občan tohoto státu, když něco provede. A neměly by na ně být brány větší (ale ani menší) ohledy než na "bílou většinu".
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: ještě jednou a srozumitelně 

(18.10.2006 14:41:40)
Amelie, fajn, ale vsimni si, ze psala jsem "my" a "oni" v uvozovkach. Asi neexistuje kolektivni vina (ani romska ani belosska), a jsme uz tady vsichni davno za pubertou, to jest za dobou, kdyz otazka co udelala anebo neudelala nase starsi rodina na nas lezela se vsi tihou. Ale verim, ze existuje neco, jako kolektivni zodpovednost za spolecnost, takovou, jaka je ted. A proto je smysl se bavit, jestli pomoc, kterou dostavaji etnicke mensiny je dostatecna, a jestli ta statni v jeji soucasne podobe je vubec pomoci. Je na miste se uvedomit to, na co upozornila, tusim Hana, ze tak zvany Romsky problem je z vetsi casti vyplodem modernizaci a totalitarizaci ceske spolecnosti. Nebudu tvrdit, ze za rozbitim romske puvodni kmenove spolecnosti, prudkou urbanizaci jejich lidu, odebiranim deti a jejich vychovou ve statnich ustavech, za jejich druhotnou marginalizaci ve zvlastnich skolach byly same zly zamery (ale bylo to vysledkem prehnaneho pocitu civilizacni nadrazenosti a socialniho inzinyrstvi, ktere melo vyresit vse). Ma to ale zle vysledky a s tim se musi neco delat. A dela se - ale jinak. Jako Bobesch, mam velke zkusenosti s Brnem. A vidim to proste jinak. Nejen agresi a kradezi ale i spoustu pozitivni praci, spoustu lidi, ktere o tu praci stoji. Ruku za to neliba, ale ziji tak, ze to se zaslouzi uctu.
 Amélie 
  • 

Re: Re: Re: Re: ještě jednou a srozumitelně 

(18.10.2006 14:53:27)
Cizinko,

těch slušných si samozřejmě vážím, jako kteréhokoli jiného černého, bílého, žlutého nebo třeba zeleného slušného člověka.

Co takhle zrušit jakoukoli pomoc a přistupovat k nim stejně jako ke kterémukoli jinému občanu tohoto státu? Pomoci se jim dostává už x let a výsledek není úměrný námaze. Jaké pomoci se dostává Vietnamcům? Žádné, a přesto jejich děti excelují na školách a jejich kriminalita se s tou cikánskou vůbec nedá srovnat.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ještě jednou a srozumitelně 

(18.10.2006 15:02:38)
Amelie, ja mam takove stredo pravicove, jinak receno liberalni nazory, a verim, ze socialni davky pro nic za nic je nesmysl. V tom s tebou souhlasim. Treba v tom Brne uklidovych praci na ulicich je tolik, ze vubec nechapu, proc UP rozdava davky zadarmo.
Pomoc, o kterou mluvim, je pomoc rodinam ci rodicum, kteri pochazi s decaku, vychovavat deti doma. Kulturni cinnost, ktera pomaha alespon te Romske elite znovuziskat pocit dustojnosti a motivovat. Takova normalni cirkevni charita, ktera se stara o vyzivu a volny cas chudych deti. Pomocne programy ve skolach, take v integrovanych skolach. Pomohly by stipky - cokoliv co motivuje.
Co se tyka porovnani Vietnamcu a Romu - ti prvni take maji za sebou krusne dejiny, ale emigruje jejich stredni a vrchni vrstvy, a tak kulturnim a socialnim kapitalem Romove - od veku marginalni skupina - s nimi opravdu nemuzou se porovnavat.
 Věra a tři děti 
  • 

nabídka 

(18.10.2006 20:58:06)
prodáme rodinný domek se zahradou,po celkové rekonstrukci,velmi levně,určitě se dohodneme.Zn.:Věcné břemeno(v sousedctví třech cikánských rodin)...Vážená,nemohli jsme se ubránit,abychom nereagovali na Vaše postřehy a úvahy(pokud jste cizinka,vůbec nechápeme co vás k nim opraňuje a dovolujete si posuzovat život zde v minulých destiletích).Před devíti lety jsme koupili domek a celý ho zrekonstruovali.Nebylo to lehké,jsem živnostník,pracuji v průměru 12-14hod.denně.Manželka momentálně na mateřské,vše bylo celkem v pohodě,než se do sousedctví začali stěhovat cikáni.Postupně se zde vystřídalo asi 15 rodin,jedna lepší než druha,se vzestupnou tendencí,horší a horší.Máme tři cery,nechtěl bych popisovat formi teroru,kterého si užily při cestách do a ze školy.Abychom nejmladší v budoucnu ušetřili,jsme rozhodnuti ji do školy dopravovat.Denně to číní 24km.Odstěhovat se nemůžeme,protože dům se stal neprodejný,na další peníze nemáme.Leda,že by jste měla zájem,mohla by jste si zde ty Vaše teorie ověřovat v praxi.Když jdu v 6hod.pracovat oni ještě cinkají flaškama.Pokud někdo uvádí,že nás mohou obohatit svou kulturou,zdarma ho zde ubytujeme až poberou sociální dávky,užije si,tzv.romské kultury do sytosti.Upozorňuji,že nejsme rasisti,nevadí nám černoši,vietnamce obdivujem pro jejich pracovitost atd.Cikáni jsou černá veš na českém národě.
 cizinka 
  • 

Re: nabídka 

(18.10.2006 22:09:26)
Vazena pani Vero, svoje nemovitosti mam take v centru Brna - velice multietnickym a v tesne blizkosti obydli lidi, ktere vam tak vadi. Takze mam spoustu zkusennosti, sice s Romskou komunitou mesta, ktera pro nej dela relativne hodne a ma pomerne silnou usporadanou Romskou komunitu, ale neteoretizuji. Co se tyka mych investic, v nich nevidim zadny, vubec zadny problem. Je mi vas lito, ale clovek musi investovat s hlavou.
Chapu, ze mate opravdu stresujici zazitek, ale se obavam, ze vubec nechapete, o co nam s Amelii slo. My jsme mluvili o tom, co z toho, co se dela je produktivni a co neni. Vy pro svoji uspokojeni chcete vynadat, no a dal?
Ptate se, jake mam pravo vyjadrovat o historickych zkusenostech ceske spolecnosti. Myslim, ze mam jako clovek, kteremu na vlasti meho manzele a poluvlasti ditete zalezi, jako evropanka, myslim si, ze ceskym dejinam a kulture mam docela blizko a rozumim je. Pokud vy a vasi deti budete mit chut nikdy bydlet v moji zemi a zapojit si do jakekoliv diskusi, budete vitana.
 Věra a tři děti 
  • 

Re: Re: nabídka 

(19.10.2006 22:21:51)
vážená paní,dům jsme pořídili před tím než je sem začali stěhovat,jinak bychom sem nešli,po předchozích zkušenostech ze severních čech.my v naší nemovitosti bydlíme,narozdíl od vás která jich vlastní povícero sice v podobných lokalitách ale nebydlí v nich.nechceme si zana dávat,už došli síly.měli jsme snahu s dotyčnými spoluobčany vyjít a v rámci možností vždy jednat slušně,ale to by slušnost nesměli považovat za slabost.odměnou byla stále větší hrubost,drzost a rasistické narážky na nás,takže silně bych polemizovala o tom kdo je rasista.víte ,ono existuje jedno přísloví,a to,že zkušenost je nepřenosná.a když už jste mluvila o investicích,myslíme si že těmto lidem se věnovalo tolik energie peněz a stále dává tolik šancí a výsledek veškerý žádný.a to je za ty roky sakra špatná investice.nakonec,poradíte nám jak máme vysvětlit děcku proč ho terorizují,ponižují stále cikáni,když s jinými dětmi problémy nemá?asi že má doufat a jednou potká nějakého který se bude chovat jako civilizovaný člověk.také doufáme......
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: nabídka 

(20.10.2006 14:08:48)
Mila pani Vero, uz jsem vam psala, je mi to lito, co se vam stalo, a na zlobu mate pravo, jenze zloba nic nevyresi. Jak jsem chtela naznacit Bobeszovi a jinym,
1] bavit se o rasech o rasizmu neni smyslu, kdyz mluvime o "nich", da se logicky se zeptat kdo jsme "my" v jejich ocich. "Oni" take maji proc "nas" nenavidet. Byvaji rasisti, samozrejme. Ale nema to smysl, protoze nejsme stejni. Ja se svymi sousedami vychazim docela dobre, a o jedne rodine muzu rict, ze jsou to vyjimecne pozorni lide, a na svoji uroven vzdelani mimoradne inteligentni. Muj byt, az ho budu prodavat, nekoupi kazdy, ale v tom Brne je tolik mladych sympatickych lidi, ktery umi ke kazdemu zebrajicimu decku promluvit laskave a miluji brnenskou secesni architekturu, takze kupce najdu:-).
2) Ty investice od ceskoslovenskeho statu byly opravdu velke, ale co z toho, jestli byli delani tou hloupou socialne inzinirskou, totalitni a populisticko socialistickou rukou? Zadelali vam na dalsi problemy a to je vsechno.
 alda 
  • 

Re: Re: Re: Re: nabídka 

(11.7.2007 15:14:27)
Milá cizinko, nepocházíte náhodu z Východu a nejmenujete se Džamila? V některých tamních regionech se místní lifestyle tomu z Chánova zcela vyrovná, takže pak opravdu nemůžete pochopit, v čem naše společnost vidí problém. PS: A jak jste přišla k svému investičnímu kapitálu?
 alice 
  • 

Re: Re: nabídka 

(11.7.2007 15:35:17)
Milá cizinko, pokud se jmenujete Džamila a jste z Východu, tak Vám asi poměry v Chánově nebo na Bratislavské připadají naprosto normální, ale ujišťuji, že u nás jsou považovány všeobecně za neakceptovatelné. Btw, odkud pochází Váš kapitál, který jste investovala do multikulti nemovitostí?
 hmr 
  • 

Re: nabídka  

(24.10.2006 11:09:13)
Naprostý souhlas - chystám se k něčemu podobnému. Mám vysněný baráček na kouzelném místě, bohužel z jeho okolí se rozhodl OU udělat sociálně vyloučenou lokalitu. Na místě by byl spíš příměstký skanzen - jedná se o kouzelnou architekturu z počátku 30. let. Bohužel úcta k hodnotám je u nás mizivá a úředníků už vůbec - pro ty je důležitý klid a teplé, dobře placené místečko. Ale abych se dlouho nerozpisovala. Můj ráj se změnil zásluhou jedné smíšené rodiny - k Romům se bohužel rád druží bílý póvl - v peklo. Takže paní "cizinko" máte skvělou možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je. Pseudohumanistů potkávám dost - žádný nemá mé zkušenosti, tak se jim to blábolí o potřebě laskavosti atd. Jinak se považuji za pravicového liberála, který neměl nikdy žádné problémy s lidmi jiných ras. Znám dokonce i pár neproblémových Romů.
 cizinka 
  • 

Re: Re: nabídka  

(24.10.2006 11:28:05)
Pane hmre, o rozsahlosti svych zkusenosti pred chvili jsem psala Milanovi. Take tam najdete, i vysvetleni, proc podle mne chovat se laskave k chudym detem je velice racionalni chovani, pokud chcete vychazet s jejich rodicma. Ja naopak nevim, v jake situaci clovek muze dat slusnosti na jevo, ze je slaby, jak to rikala pani Vera. Slusnost pro mne od jak ziva znamena vyjadreni sily: to jako ja rikam, ze sice nejsme ze stejnych pomeru, ale chovame se, jako bychom byli rovne. Nebyvam sice vzdy jen slusna, ale tyhle hanebne okamziky beru jako svoji slabost (a jsem si jista, ze muj oponent to dobre vidi), ne silu.
Vite, a radnici Brno stred, take bych mela hodne co vycitat. Ceske socialni politice obecne - take. Ale vite, Romske hlasy zdaleka nestacily by na udrzovani populistickych a spuplych levicovych pomeru. Psala jsem take, ze podporuji jakoukoliv smysluplnou praci se zaclenovanim Romske neitegrovane komunity, ale nevidim smysl udrzovani vyhod nepracujici casti obyvatelstva. Ale mily pane, prece jestli zrusite ty socialni davky tak z niceho nic, bez davani sanci najit si praci, vite kolik socialnich zivlu vsech barev se zbratsi ve vytrznictvich? Ja bych v tuto dobu nechtela parkovat auto na ulici. Co navrhujete, vy pravicovy humanisto?
 Kamila ,dcera 04 
  • 

Re: "Rasy" neexistují! + pár dalších postřehů 

(15.10.2006 13:54:05)
tak tento článek se mi moc líbí a sdílím názor pisatele. Mě osobně napadli romové v mých 16letech a popíchali mě velkými jehlami,které získali vykradením lékárny. Stalo se to za bílého dne,když jsem šla ze školy a spousta lidí šla z práce. Ještě půl roku jsem docházela k lékařce na odběry zda mě náhodou neinfikovali nějakou nemocí,AIDS atd. Takže po mě nikdo nemůže chtít,abych byla slušná a vstřícná k těm co ubližují,berou si věci bez svolení,mají daleko více výhod od státu atd.Jen je mi líto těch nejmenších romských miminek,že se z nich většinou stanou také taková nepříspusobivá individua. Mám malou dcerku a když jdeme do města, tak se již podvědomě vyhýbám místům a ulicím kde se romové shlukují,málokdo si dokáže představit můj strach o dceru. Jsem moc ráda,že jsem zdravá a mám krásnou a zdravou dcerku,a chtěla bych ,aby se jí nikdy nestalo nic podobného jako mě či jiným lidem,a z tohoto důvodu jí budu již dopředu varovat před romy , a nikdo se mi snad nemůže ani divit,a pokud ano tak si myslím ,že by to spravil jeden zážitek podobného druhu jako je ten můj.
 Alenka, dva synové 
  • 

Re: "Rasy" neexistují! + pár dalších postřehů 

(16.10.2006 17:39:23)
Klobouk dolů, máte to srovnané, všechna čest. Kdy tohle dojde někomu, kdo má moc (a odvahu) tyto problémy řešit?
 ELZA 
  • 

Re: "Rasy" neexistují! + pár dalších postřehů 

(16.10.2006 21:46:55)
Tak pod tento příspěvek bych se s klidným svědomím podepsala. Skvěle napsaný :)
 aida 
  • 

Re: "Rasy" neexistují! + pár dalších postřehů 

(21.10.2006 1:30:44)
Bobesch: sorry, ať už jsi nebo nejsi rasista, pro mne jsi omezený
 štěpánka 
  • 

Re: "Rasy" existují! 

(15.10.2006 18:52:54)
Ale ano, rasy existují. A to bílá, černá a žlutá. Židi, Cikáni, Indové, Arabové ti všichni jsou, stejně jako většina obyvatel kraje pod Řípem rasa bílá!!!! Rozdíly mezi těmito etnickými skupinami jsou spíše kulturní a náboženské (odborníci by jistě dodali další hledista), ale rasa je stejná. To jenom rasisté zneužívají termín rasa, který by měl dnes mít význam spíše biologický a medicínský než jiný, protože ty skutečné rasy se liší nejen vzhledem, ale taky třeba četností krevních skupin, náchylností k nemocem a vrozeným vadám, apod...
Pro úplnost Žlutá rasa třeba: Asiati, Severomeričtí indiání,... Černá: Afričtí a afroameričtí černoši, původní obyv Austrálie, myslím (nevím jistě). Tož tak.
 Zikmund 
  • 

Re: "Rasy" existují! 

(26.9.2007 14:46:36)
Kto tvrdí že rasy neexistují je blb. V době nacismu se tomuto pojmu dostalo vlivem genocidy jiného významu. Samozřejmě, že jak mezi zvířaty tak mezi lidmi v rámci jednoho druhu existují různé rasy.
Podle vědecké eugeniky existují čtyři základní rasy, které se dělí na nejméně čtyřicet etnik.To není projevem rasismu ani xenofobie když je vyjmenuju:
1. černá rasa - negroidi ( na jih od sahary)
- pygmejové (křováci)
- tasmánci
2. bílá rasa - árijci ( kavkazský typ,střední a severní Evropa po Ural)
- dinárský typ ( Balkán, jih Evropy)
- semité (Arabové, Židé, Turci, částečně Írán)
- drávidové ( Indové, Bengálci,Romové)
3. žlutá rasa - asiaté na východ od Uralu (Čína, Indočína,Japonsko)
- laponci, aleuti, eskymáci
4. eqatoriální rasa - původní obyvatelé Austrálie, Tichomořských ostrovů apod,.
 fisperanda 


Re: "Rasy" existují! 

(26.9.2007 14:52:37)
Jistěže rasy existují. Každá rasa má popsané znaky a rysy, takže lze přesně určit kde "začíná jedna a končí druhá". Dělat, že nevidím rozdíl mezi křovákem a laponcem, je nesmysl. A kdyby tedy nešlo o rasu, o co by šlo? O druh? To už je snad příliš, navíc druhy se mezi sebou nedají křížit, narozdíl od rasy.
Přít se o to, jestli extistují rasy, je hloupost, je to jako polemizovat o tom, jestli existuje čas.
 Dagmara 
  • 

Re: Rasy - pro Berušku 

(15.10.2006 18:13:06)
Promiňte, nechci se Vás nějak dotknout a nemyslím to nijak zle, jen mě trochu zarazilo, že jste o svém manželovi napsala, že je rasou Žid. Vždyť židé nejsou žádná rasa. rasa je běloch, černoch atd... židé jsou příslušníci jiného náboženství. Až v době nacismu židy začali zařazovat do jiné rasy nebo vlastně pro ně rasu vymysleli. Správně by se něměl psát žid s velkým "Ž", protože ani např. katolík se nepíše s velkým "K". Já nejsem židovka. Genocidu, která byla napáchána na židech nebo romech za druhé svět. války považuju za nějvětší hnus.
 Věra S. 
  • 

Re: Národy se píši s velkým písmenem 

(15.10.2006 21:31:25)
A proto to Beruška napsala správně.I když se proklatě mýlí, když mluví o rase.(Jak se to líbí jejímu muži?)
Čeština to má v tomto případě složité. Záleží na tom, zda mluvíš o náboženské příslušnosti, pak samozřejmě malé ž, nebo o původu , a kým se dotyčná osoba cítí, a pak velké. V Česku, kde se obřanský průkaz stále ještě ptá na "národnost" ve smyslu "krve"- původu žije celá řada lidí, kteří v ní mají napsáno "národnost židovská".
V Židovské válce bojují Židé, stejně tak jako v Bibli s velkým Ž...Pokud o občanech Israele budeš mluvit jako o Židech, tak také s velkým Ž...
A když jsme u toho, mluví-li někdo o Romech jako o Cikánech, mělo by být to počáteční písmeno také velké, pokud to není nadávka... Věra S.
 Janka 
  • 

Re: Re: Národy se píši s velkým písmenem 

(16.10.2006 5:28:44)
Ja nevim mozna se mylim, kdyz tak me nekdo opravte, ale ja mam dojem ze o obcanech Izraele se nemluvi jako o zidech, ale jako o izraelcich. Obcan Izraele totiz nemusi byt nutne vyznanim zid, klidne to muze byt katolik, nebo ateista, ne?
 Věra S. 
  • 

Re: Také s velkým písmenem 

(16.10.2006 22:51:29)
Israelci pak také s velkým písmenem, Jani. Jako Němci, Francouzi, Češi, Američané...Je to národ. Výše citovaný manžel může své předky prokázat zřejmě mnohem dál než kdokoliv z diskutujících, protože, jaho předkové uměli číst a psát, když naši ještě běhali po lese a sbírali žaludy (volná parafráze výroku Jana Masaryka)...
Náboženství u některých národů je součástí narodní identity, historie národa. Ale to je opravdu už na jinou diskusi. Věra S.

 Beruška 
  • 

Dagmaru 

(16.10.2006 8:04:58)
Dagmaro, nechci být za chytrou a nějak poučovat. Ale mýlíte se. Můj muž má žiodvské předky, ale tím, že jsou z Izraele, ne vyznáním. V tom je trošku rozdíl. On je Žid geneticky ale vyznáním ne.
 Mandelinka 
  • 

Re: Dagmaru 

(16.10.2006 12:04:50)
To ale těch předků moc nemá, možná tak jednu nebo dvě generace poněvadž Izrael je docela mladý stát. :-)))
 Beruška 
  • 

Re: Re: Dagmaru 

(16.10.2006 12:30:54)
Já nevím o čem tady vlastně diskutujeme, jestli o rasismu, nebo probíráme dějiny. já jsem chtěla jen objasnit rozdíl mezi vyznáním a rasou. Kdo to nepochopil, to je jeho věc... I když Izrael existuje krátce, tak Židé původně jsou asi odkud....?
 Mandelinka 
  • 

Re: Re: Re: Dagmaru 

(16.10.2006 12:51:34)
Záleží jestli myslíš židy jako národnost nebo jako vyznání. Ale máš pravdu o tom tahle diskuze není. zdar.
 Dagmara 
  • 

Re: Re: Re: Re: diskuze o rasismu a rasách... 

(16.10.2006 13:44:55)
Ta diskuze je o rasismu a rasách, a teď jsme fakt někde jinde. Nechci poučovat Berušku ani nikoho jiného. Asi mi rozumíte, co jsem chtěla říct: rasismus nesnáším. Čtu hodně Chaima Potoka a jinou židovskou literaturu a židovská otázka je mi blízká. Systematické vyhlazování židů v konc. táborech bylo STRAŠNÉ, žádným slovem se to nedá vyjádřit, aby to neznělo blbě. To, co si ty rodiny musely prožít, než je zlikvidovali, se asi nedá ani pochopit. A ti, kteří přežili, prošli peklem a nesli si to v životě, nebo ještě nesou, dál.
Samozřejmě, že se to týká i Romů. Já teď vypadám jako nějaký ortodoxní bojovník proti rasismu, ale přiznám se vám, že tak úplně čistá taky nejsem. Nedávno jsme chtěli kupovat rekreační chalupu - nebo venkovský domek, moc se nám líbil, i zahrada, místo, ale mělo to jeden háček: všimli jsme si, že v blízkém sousedství byly v ulici dva baráky stojící proti sobě obydleny romskými rodinami, no prostě byl to ten důvod, proč jsme o to ztratili zájem. Asi ten jejich jiný životní styl (a těchto rodin na malé vesnici byl fakt jiný).... prostě mi nesedí, no to snad rasismus není. Na to má člověk právo.
 Mandelinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: diskuze o rasismu a rasách... 

(16.10.2006 13:52:52)
Já tě chápu, cítím to podobně. Ale někdy mě trochu štve že si dnes převážná většina lidí myslí, že v koncentračních táborech umírali jenom židi. Umíralo tam i jiní lidé, třeba političtí vězni, homosexuálové, romové... Znám rodinu které tam zahynula celá rodinná větev prestože židi nejsou. Asi je malá osvěta.
 Dagmara 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: diskuze o rasismu a rasách... 

(18.10.2006 11:14:57)
Osvěta není skoro žádná a hlavně si nepamatuju, že bychom něco podobného probírali při hodinách dějepisu, ani na zákl. škole, ani na gymplu(dál jsem se bohužel nedostala, tak nemůžu soudit),ačkoliv jsou to naše dějiny - naše historie. Nevím, jak to funguje dnes ve školách, ale já za doby temna - před tzv. sametovou revolucí, jsem buď ve škole chyběla zrovna na tuto látku a nebo to nebylo v osnovách.
 Petra 
  • 

Dobrý den,  

(13.10.2006 10:06:59)
souhlasím s vámi, že ve větší či menší míře je negativní vztah k Romům v naší zemi silně zakořeněn. Pracuji v dětském domově se školou, ve kterém máme samozřejmě i rómské či polorómské děti.Každý výlet za zdi ústavu je zkouška tolerance českého národa. Na nejednom výletě jsme zažili docela choulostivé situace, kdy si např. ostatní lidé od nás odsedávali ve vlaku, upozorňovali se navzájem, aby se všichni hlídali kabelky...Těžko se potom dětem vysvětluje, že rasismus je špatný, když s ním mají osobní zkušenosti od útlého dětství. Ale nevzdáváme to:-)
 maceška 


Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 10:42:24)
Souhlasím. Máme poloromskou slečnu, skoro patnáctiletou. Je to hrozně fajn holka, veselá, plná života, radostná. V životě nic neukradla...ale přesto když přijdeme do obchodu (ne u nás na vesnici, ale do supermarketu), pověsí se nám "nenápadně" na paty nějaká prodavačka a sleduje, co Zuzka dělá. Je to nepříjemné i pro mě, natožpak pro ni. Dost těžko se potom vysvětluje, že dítě má být hrdé na svoje předky, protože ti mu předali všechno dobré, co v něm je. A je toho spousta! Báječný smysl pro humor, krásné vlasy a oči, pohybové nadání, dar užívat si každého dne a radovat se z maličkostí, láska k přírodě a ke zvířatům, vysoká sociální inteligence,...
Mrzí mě to o to víc, že máme i jiné přijaté dítě, které s krádežemi problém mělo, ale je to "bílé" dítě, a tak ho všichni(učitelé, soc. pracovnice, prodavačky) omlouvali, a měli pochopení. Díky tomuto vstřícnému postoji všech se podařilo, že dítě časem krást přestalo - ale nejsem si jistá, jestli by to takhle proběhlo i u dítěte romského.
 Helena 
  • 

Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 11:47:11)
Mě Maceško těší, že píšeš poloromskou slečnu a nikoli polocigánskou apod.

Ony totiž i takovéhle zdánlivé maličkosti ovlivňují postoje většinové společnosti k příslušníku minority, vědomé i nevědomě předsudky, a v neposlední řadě i pocity samotného dítěte.
 irlev 


Re: Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 11:56:48)
Učím ve škole, která nese nelichotivé pojmenování cikánská. A naprostá většina dětí si říká "cigáni", jen cca pět procent z nich jsou Romové dle národnosti, ostatní se hlásí k české. Záleží, v jakém smyslu bereme pojmenování Rom.
Pro děti u nás je urážkou "cikán". Mezi sebou (aj dospělí) si říkají "cigáni" nebo "negři".
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 15:46:54)
Hmm, já trochu nevím proč jsi svůj příspěvek psala a co jím chceš říct.

Dejme tomu, že mám kamarády postižené malým vzrůstem. Když si sami mezi sebou říkají lilipute a trpaslíku, tak proti tomu nelze asi nic namítat. Ale problém, nezdvořilé, kategorizující a vyvolávající předsudky je, když je takhle osloví průvodčí ve vlaku, prodavačka nebo já o nich takto budu psát na internetu, byť budu říkat, že ti trpaslíci jsou přes svůj vzhled sympatičtí a milí lidé. Přesto bych neměla psát TRPASLÍCI, ne ?

Takhle to vidím já a tohle jsem svým příspěvkem chtěla říci. Nevím jestli to vysvětluju dobře.

I když si mezi sebou romské děti říkají cikáne a negře, není důvod, aby je takto oslovovala jejich paní učitelka. V tom se asi shodneme. Já fakt nevím, co jsi měla na mysli. irlev 


Re: Re: Re: Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 16:08:14)
Heleno, měla jsem tím na mysli, jakým způsobem chápeme pojmenování Rom. Vžilo se to jako nepejorativní název pro občany tmavé pleti, kteří vypadají jako romského původu. Vždy se ovšem ke svému romskému původu nehlásí a neberou toto označení jako chvályhodné.

Nejsem si vědoma toho, že bych ve svém příspěvku uvedla, jakým způsobem je oslovuju já, prosím, nedávej mi do pusy nic, co jsem neříkala.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 16:33:22)
Nechtěla jsem ti nic vkládat do úst, a snažila jsem se dát najevo (seč mi síly stačily, že stojím o diskusi, ne o vzájemné osočování, které je tady tak časté).
Já jsem tvůj příspěvek opravdu nějak nepochopila, resp. co jím chceš říct v reakci na ten můj.

Píšeš (radši jsem to překopírovala, abych zase "něco nevkládala do úst", příklad učitelky asi nebyl štastný, ale přišel mi prostě názorný).

Heleno, měla jsem tím na mysli, jakým způsobem chápeme pojmenování Rom. Vžilo se to jako nepejorativní název pro občany tmavé pleti, kteří vypadají jako romského původu. Vždy se ovšem ke svému romskému původu nehlásí a neberou toto označení jako chvályhodné.

Ano, označení Rom je nepejorativní na rozdíl od označení cigán, který ten přídech často má. Proto mi vyhovuje psaní o poloromské slečně a vadilo by mi psaní o polocigánské slečně (každý to takhle nevnímá).
No k tomu hlášení se k romskému původu nebo ne. Přečetla jsem si to radši víckrát a prostě tvůj příspěvek v reakci na ten můj stejně nechápu. Sorry.
 irlev 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 16:39:12)
Heleno, používáme tady určité termíny - Rom, cigán, cikán - sama cítíš, že ta pojmenování jsou různá a mají různý podtext a nádech. Rom s velkým R je název národnosti, ke které mají občané možnost se přihlásit, například při sčítání lidu. My ho, možná z nedostatku jiného vhodného, používáme jako oslovení určitých lidí, o kterémžto se domníváme, že je neurazí.
I toto označení je můžu urazit, na druhou stranu - nemusí je urazit slovo cigán.
My tato oslovení používáme s určitou nejistotou a technicky vzato nesprávně.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 16:51:25)
Není s čím nesouhlasit, jen mi uniká proč si tohle píšeme.

 Lisa + 3 
  • 

Nemusí to být vzhledem 

(13.10.2006 12:06:27)
Maceško,

Pochopitelně jsem nebyla s vámi v té konkrétní situaci, ale trochu znám prostředí obchodních řetězců, tak bych to zkusila vysvětlit i jinak: V každém z těch obchodů je buď uniformovaná ochranka nebo chlápek bez uniformy, který dává pozor, jak se krade. Krade se překvapivě hodně, a to jak ze strany zákazníků, tak zaměstnanců obchodu. Máme před domem drogerii Rossman a pokaždé když tam přijdu, tak tam někdo je, kdo hlídá. Když jsem tam sama, logicky chodí okolo mě, protože v ten moment tam nikdo jiný krást moc nemůže. Nejdřív mě to uráželo, pak jsem si řekla, že ten člověk tam dělá svoji práci a snaží se ji dělat tak, jak má předepsáno, protože i když jsem tam byla v kostýmu a lodičkách, tak on nemůže vědět, jestli náhodou nejsem jeho kontrola z centrály. Když je tam těch lidí víc, tak se podle své úvahy zaměřuje na ty, kteří by krást mohli - velmi typicky rodiny s dětmi, s více taškami nebo bezdomovecky vypadající typy. Zase bych se neurážela - tyhle skupiny prostě statisticky kradou víc; kdybys tu práci dělala Ty, taky by ses na ně zaměřovala, protože u nich je větší šance, že fakt něco sebrali. Mmch moji synci jsou převážně blonďatí a modroocí, a když s nimi přijdu do obchodu, taky hned vyvoláme pozornost. Ber to fakt tak, jako že Ti lidé se prostě snaží co nejlépe dělat to, k čemu tam jsou. Že to není příjemné je druhá věc.
 maceska 
  • 

Re: Nemusí to být vzhledem 

(13.10.2006 12:53:43)
No víš, Liso, ostatní naše děti takový "zájem" nevyvolávají, tak proto to zmiňuju. Jinak mi je jasné, že ochranka musí dělat svou práci.
 hrouda  
  • 

Re: Re: Nemusí to být vzhledem 

(16.10.2006 8:06:49)
Zdravím, Maceško :-))
Možná si toho je všímáš víc než ostatní, protože VÍŠ, že byste mohli být předmětem zájmu prodavaček nebo ochranky. Já mám sice jen dvě děti, ale hlučné, divoké a sama hlavně v obchodech působím chaoticky a navíc tam vjíždím s golfkami, ale nikdy mě nenapadlo, že bych mohla budit podezření. Až jednou mě kamarádka upozornila, že máme hlídače v patách. Od té doby se vždycky rozhlížím, jestli zase někdo nestřeží naše kroky kolem regálů, a všímám si, že překvapivě často ano. Do té doby jsem ani netušila, že může člověk v obchodi nohsleda mít, takže jsem nevěděla, že jsem hlídána. Možná taky, jak se ted rozhlížím, zda máme hlídače, vzbuzuje to větší podezření. (Jednou se to ale i náramně vyplatilo, protože junior se ve velkém hypermarketu ztratil a chlapík přesně věděl, kam mířil ).O.
 Daniela, dcera Alžběta  
  • 

Ne, ne a ne 

(16.10.2006 6:51:37)
Ne, ne a ne!!! Ten pracovník ochranky nemá PRÁVO nikomu překážet ani dávat najevo, že může být potenciální zloděj! Je hrozné, jak nám Čechům (většině) vyložená šikana přestane vadit, "vždyť on dělá svou práci". Obchody na nás vydělávají slušné peníze (ty, které nevydělávají, lehce poznáme podle toho, že se brzy zavřou...) a je jejich povinností zajistit si ochranu před zloději tak, aby to neobtěžovalo - drtivou většinu - slušné zákazníky!!! Existují skryté kamery, odposlouchávadla u regálů - prosím! Ať si poslouží, když mě jakožto zákazníka to nebude obtěžovat!!! Ale odmítám ukazovat tašky u pokladny, odmítám být obtěžována byť jen pohledem od ochranky! Dokud tohle Češi nepochopí a nezačnou se tomuto absurdnímu chování bránit, pak nás potěš pánbůh :-(.
V Británii se krade úplně stejně jako tady, ale v životě jsem nezažila, aby si někdo dovolil na mne v obchodě hodit jiný "kukuč" než jen nesmírně příjemný jako na někoho, kdo tam nosí své peníze!!!
 Petra 
  • 

Re: Re: Dobrý den,  

(13.10.2006 17:54:14)
Maceško,
ač to s tímto tématem vůbec nesouvisí, chtěla jsem Vám říci, že jste moc hezky mluvila v pořadu na ČT2 - Odkaz prof.Matějčka. Také Vaše dcera má na svůj věk docela jasné názory. Mějte se krásně.
 Olina 
  • 

Petro 

(13.10.2006 18:20:20)
nahoď mi prosím více informací o tom pořadu. Nějak ho nemůžu na stránkách ČT vyčmuchat. Děkuju. :O)
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Dobrý den,  

(14.10.2006 23:37:45)
to byl ten pořad o pěstounských rodinách cca před měsícem až dvěma?
 Martina, Davídek 8 m 
  • 

Re: Re: Dobrý den,  

(15.10.2006 13:25:39)
souhlasím, byla jsem v obchodě s kočárky a miminkovskými věcičkami. Já a jedna romská mamina s kočárkem. Slušně se ptala, kolik stojí jakýsi bryndák. Prodavač po ní začal řvát, ať jde do ...., on ji neobslouží, protože krade, no chování hrůza. Ke mně se otočil a slušně obsluhoval. Normálně jsem se za něj styděla. Vtip ale byl v tom, že jsem kupovala slunečník na kočárek, prodejna byla v prvním patře bez výtahu, s mým kočárem čekala dole kamarádka. Řekla jsem prodavači, že bych si chtěla ten slunečník vyzkoušet na kočárku kvůli zapínání, ať jde kolega se mnou, že si ho ale chci koupit, jestli bude sedět. Kolega vyšel z prodejny, myslela jsem, že už teda šel dolů, já jsem šla až za chvilku. Dole jsem ale zjistila, že ten kolega tam není, takže jsem byla s nezaplaceným zbožím venku z prodejny. Říkala jsem kamarádce, co se nahoře stalo, že měl starost, aby mu cikánka neukradla zboží, kdežto mi poskytl skvělou příležitost. Skoro jsem měla chuť na hodinku zmizet bez zaplacení, abych mu trošku dala za vyučenou, pak se vrátit a zaplatit. Neudělala jsem to, ještě by mi při své inteligenci mohl dát před držku 8-)))).
Takže i když vidíme Romy, honem si hlídáme tašky, může se stát, že nás okrade právě "bílý" člověk. Nemám ráda takové chování, protože nejde házet lidi do jednoho koše, já osobně! neznám žádného Roma, který krade, ale znám spoustu bílých, o kterých to vím bezpečně
 hmr 
  • 

Re: Re: Dobrý den,  

(24.10.2006 11:14:51)
"láska k přírodě a ke zvířatům, vysoká sociální inteligence" .... Pokud píšete pravdu, máte vzácnou vyjímku.
 judita 
  • 

geny nebo povaha 

(13.10.2006 10:52:23)
Článek je moc hezký a jsem ráda, že existují lidé, kteří se nebojí předsudků a adoptují si romské dítě. I já věřím, že pokud má romské dítě dobré zázemí, lásku a ukáže se mu ten správný směr, tak z něj vyroste slušný člověk. Je tu jedno velké ALE. Romové jsou ve většině nepřizpůsobiví lidé (bohužel) a tak se stále setkáváme s problémy, které vyvolávají právě oni. Ve svém blízkém okolí mám hned několik rodin, které bohužel nejsou ochotni spolupracovat na klasických pravidlech společnosti. Je to škoda, protože by se tam zamezilo zbytečným problémům. A tak mě kolikrát napadá, proč se romové neumí nebo nechtějí přizpůsobit stejně jako to udělali vietnamští občané. I když i u nich se najdou jedinci, kteří radši dělají problémy, ale to je asi v každém národě. Osobně se ale musím přiznat, že mi více vadí příslušníci skinhead než samotní romové a to už jen proto, že jsou rasově nesnášenliví. Rasismus je svinstvo a i když opravdu rasy vlastně pořádně neexistujou, tak je to hrozné, jak kvůli odlišnostem dokáže jeden druhému ublížit.
 Drum,drum 
  • 

NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 11:13:17)
NESNÁŠÍM CKÁNY. AŤ SI ŘÍKÁ KDO CHCE, CO CHCE STEJNĚ JSOU VŠICHNI STEJNÍ. MOŽNÁ TO NĚKTEŘÍ DOKÁŽOU URČITOU DOBU ZADRŽET DÍKY DOBRÉ VÝCHOVĚ, ALE STEJNĚ SE TA JEJICH MENTALITA DŘÍV NEBO POZDĚJI PROJEVÍ. JSEM MOŽNÁ ZAUJATÁ, MOJE DÍTĚ MĚLO S ROMY PROBLÉM A TO JEN PROTO ŽE MU JEDNA CIKÁNSKÁ HOLKA ŘEKLA, ŽE JE JEHO MÁMA P..A A ON ŘEKL ŽE TA JEJÍ TAKY. NO A HNED TO BYLO NADÁVÁNÍ DO RODINY. JEJÍ BRATR SI NA NĚJ POČKAL PŘED ŠKOLOU. KDYŽ VÁM PRIJDE DOMŮ DÍTĚ S ROZBITÝM NOSEM, NATRŽENÝM UCHEM A NECHCE CHODIT DO ŠKOLY, PROTOŽE MÁ STRACH, POLICIE S TÍM NIC NEZMŮŽE, PROTOŽE TEN KLUK NENÍ PLNOLETÝ, TUDÍŽ VY ZMĚNÍTE MĚSTO I ŠKOLU ABY VAŠE DÍTĚ MĚLO POKOJ, PŘIPLATÍTE SI ŠKOLNĚ NA SOUKROMÉ ŠKOLE KDE MIMOCHODEM ŽÁDNÍ CIGOŠI NEJSOU A KONEČNĚ NEMUSÍTE MÍT O SVŮJ POKLAD NEJVĚTŠÍ STRACH, NEDIVTE SE MÉMU NÁZORU.
 Pafča 
  • 

Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 11:26:34)
No, tak já měla naprosto stejný problém s "bílejma" klukama, co si mě vyhlídli jako dobrou oběť jejich "zábavy". Sice mě nikdy neztloukli, ale chodila jsem domů raději delší cestou, abych je náhodou nepotkala. A kvůli tomu "nesnáším bělochy!!" :-(

A co třeba šikana? To je obecný problém na školách a šikanují děti bílé a z "dobrých rodin". Takže neodsuzuj celou skupinu!! Je to spíš problém "sociálně ekonomický" jak je řečeno v článku.

P.S. Jen pro jistotu, já nemám tmavou pleť:-)))
 Helena 
  • 

Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 11:53:01)
Problém je, že ZEVŠEOBECŇUJEŠ.

Máš o tom trochu názorněji v druhém příspěvku od Pafky.
 irlev 


Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 12:05:33)
Heleno, ale vžij se do situace. Když tebe, nedej bože, přepadne chlap v kabátě a v čepici, když půjdeš zase večer někde sama a takového uvidíš, budeš se podvědomě bát. To je přirozený.
Promiň, ale když ti zmlátěj dítě, člověk opravdu marně hledá nějaké ulehčení.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 15:35:58)
Jde o vyvozování paušálních závěrů z jedné osobní zkušenosti.

Kdysi mi vyprávěl kolega v práci jak se dostal do konfliktu s Romem na diskotéce. Šli si to rozdat ven na férovku a tam jich bylo dalších pět a dostal pěkně do držky. Teď napsané to asi nevyzní tak, jak tehdy mě. Totiž kolega byl velký kliďas, koflikt na začátku byl myslím v tom, že Rom tam obtěžoval nějakou holčinu a kolega se jí zastal a když to celé vyprávěl, vyprávěl to jako příběh ze života. Takový je holt život.
Kolega si samozřejěm asi příště dá bacha a nevyleze už příště si to vyřídit ručně s nějakým chlápkem před diskotéku - to je přirozené a byl by blb, aby se do toho znovu pouštěl. Ale není proto z něho rasista. Neříká, že mu jednou Romové naprosto neférově rozbili držku a že... sem si doplň výroky co jsou tu často uváděny.
 irlev 


Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 16:19:57)
Heleno, ano to je. Nějak mi ale pořád uniká, proč by se za to lidé měli stydět. Jistě není pěkné, říkat o skupině lidí něco ošklivého, protože výjimky existují. Ale na druhou stranu, takhle to v životě je. Když mi nebudou chutnat Malbora, zavrhnu paušálně všechny cigára.
Pro lidi, který maj zkušenosti s násilím, takovýhle přirovnání není prkotina.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 16:47:00)
A nevkládáš náhodou něco do úst ty mě ? Neoužívám výrazy, že by se někdo měl za něco stydět, takže jsem to určitě nenapsala. :-)

Když si v tvém příkladu dosadíš za cigarety čínské jídlo. Ochutnáš jedno, nebude ti chutnat a proto všechny ostatní zavrhneš ? To se ale v životě o hodně ochudíš, protože existuje i řada takových, která by ti zachutnala :-)

A nebo naopak. Když přijedeš do Číny a ochutnáš místní jídlo, které ti bude velice chutnat a začneš potom tvrdit, že čínská jídla jsou vynikající, báječná atd. co tím asi způsobíš. Spoustu lidí nadchneš a oni třeba budou velice zklamáni, protože čínských jídel je hromada a každé jim určitě nebude chutnat a dokonce i to co tobě připadalo vynikající jim může připadat hrozné. Takže i takhle to v životě je.

Problém je v zevšeobecňování.

Heleno, ano to je. Nějak mi ale pořád uniká, proč by se za to lidé měli stydět. Jistě není pěkné, říkat o skupině lidí něco ošklivého, protože výjimky existují. Ale na druhou stranu, takhle to v životě je. Když mi nebudou chutnat Malbora, zavrhnu paušálně všechny cigára.
Pro lidi, který maj zkušenosti s násilím, takovýhle přirovnání není prkotina.
 irlev 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 16:53:26)
Heleno, nevkládám, to muselo být nedorozumění. Beru to obecně.

Jistě, ochudím se - ale možná ne, to je v přístupu každého.

Často tu v diskuzích narážím na argument "zevšeobecňování" - také to velmi nerada dělám (i když zrovna to jídlo se na mě hodí, tam zevšeobecňuju hodně :). Na druhou stranu - znám hodně lidí, maminek, které si výše popisovanou situací prošly. A na argument zevšeobecňování se vysmějí; a bohužel ne radostně.

 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 17:06:01)
Nechci a myslím, že ani nesnižuju něčí nepříjemný zážitek s nadáváním a pobitým dítětem.
Ale opravdu mi vadí, když z toho někdo dokáže vyvodit následující:

NESNÁŠÍM CKÁNY. AŤ SI ŘÍKÁ KDO CHCE, CO CHCE STEJNĚ JSOU VŠICHNI STEJNÍ atd. jak ta maminka psala.

Chápu to, jestli to byl pro maminku čerstvý zážitek, ale přesto si za svým příspěvkem stojím. Tohle je zevšeobecňování, toho nejhrubšího kalibru a jak bych tak řekla na "velice tenkém ledě".
Určitě existuje i takhle pobité romské dítě (takový je jak ty píšeš život) a jestli i podobná reakce, tak už to hezky jede.

Uváděla jsem příklad svého kolegy z práce, protože na mě tehdy velice zapůsobilo, že to vyprávěl klidně jako takovou historku ze života, ze které se člověk poučí, aby si už příště tak nenabil nos. Ale bez toho NESNÁŠÍM CKÁNY, STALO SE MI TOHLE...JSOU VŠICHNI STEJNÍ.
 irlev 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 17:08:59)
Jasně, Heleno, v tomhle je to velká síla. Ale opravdu to takhle je. Nevím, v kterém městě žiješ, jak moc aktuální nebo silný jsou tvoje zážitky s cigánama - ale věř mi, hrozně těžko se jakákoliv tolerance vnucuje nebo i vysvětluje člověku, který má takových špatných zkušeností víc.
Taky mi z toho není extra hezky, ale je to situace, která tady je.

Na druhou stranu, je naivní si myslet, že všichni cigáni o nás smýšlejí v dobrém. Myslím, že to bude tak nastejno (podle mých zkušeností).
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(16.10.2006 17:06:39)
Ahoj,

odepisuju až teď, protože v pátek už nebyl čas. Teď budu na internetu chvíli a pak řadu dní zase nebudu. Takže to možná dneska neprodiskutujeme :-)

Přečetla jsem si tvůj první i poslední příspěvek a trochu mi uniká (stejně jako u předchozí diskuse o čem to diskutujeme). A nechci teď být jedovatá.

Nepřipadám si jako naivní idealistka, nikde nepíšu, že o nás všichni Romové smýšlejí dobře atd. Jen upozorňuju na zevšeobecňování. Sama k tomu píšeš, že reakce maminky je síla. Já se nedivím se, že takové reakce existují. Ale vadí mi takové prohlášení na internetu. Tak jsem na to reagovala. Pořád si za tím stojím.

A pak (to je z druhého soudku) mi prostě vadí používání výrazu cigáni, tam kde by šlo používat Romové. Třeba tak jak je to použito v tvém posledním příspěvku (i když tam to není nic tak hrozného). Psala jsi, že Romové je nepejorativní název. Zajímalo by mě proč tenhle nepejorativní název nepoužíváš v posledním příspěvku. Proč píšeš cigáni ?
Samozřejmě, že někdy někde je výraz cigáni vhodný, ale mě zrovna tady připadá, že je schválně použito namísto nepejorativního označení to s nádechem pejorativního. Samozřejmě, že tohle není zase nic tak podstatného (v kontextu tvého příspěvku), ale tohle je to co považuji za zbytečné na tenkém ledě soužití minority a majority.


 Amélie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(16.10.2006 22:16:00)
A já si zase myslím,

že je správné sice tolerovat odlišné kultury, ale jen za podmínek, že ony budou tolerovat nás.

Výraz cigáni i s tím pejorativním přídechem je zcela na místě u té paní, co píše, že ji několikrát okradli. To má ze samé politické korektnosti brát ohled na sprosté zloděje, a lézt do zadku těm, kteří na veškeré ohledy kašlou a jen jich zneužívají?

Těm slušným budu klidně říkat Romové, ti neslušní pro mě prostě budou vždycky jen cigáni.
 irlev 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(17.10.2006 12:30:34)
Heleno, výše jsme diskutovaly o pojmenování. Výraz cigáni používám jako nejméně pejorativní pro ty, se kterými se setkávám denně, přesně v souladu s tím, co oni sami mi řekli o jednotlivých pojmenováních.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(29.10.2006 20:45:42)
MajoZrzko,

použivání tvého označeování cigáni mi prostě přijde nevhodné. (nevidím tam důvod psát dle názoru části menšiny, když většina dává přednost označení Romové...atd. už jsem psala) a ty sama vnímáš jako nejméně pejorativní označení Romové.

Můj názor (je to odpověd i pro Amálii, s kterou v ničem nesouhlasím) vyjadřuje i článek z pondělního Respektu tohoto týdne. Kus ho sem přepíšu. Zastávám stejný názor jako autor. Je to trochu z jiné branže (někdo by mohl namítat), ale svůj názor a důvody už jsem popsala, tak že to víc asi nemá smysl, tak tohle je jiný pohled na to, oč mi jde.

Petr Třešňák: Romský problém českých médií

"Představte si, že ráno otevřete noviny a přivítá vás titulek Žid okradl souseda. Udělalo se vám mdlo ze zpomínky na goebbelsovské Německo? Pro znechucení netřeba chodit tak daleko. Podobná slova zaznamenáte u ranní kávy či večerních zpráv i dnes. Do české žurnalistiky se totiž nepozorovaně vrátil problém, který se už zdál být minulostí. Referování médií o Romech znovu trpí vážným nedostatkem inteligence a slušnosti.
Není divu, že v překotných proměnách počátku 90. let potřebovali čeští novináři nejdřív pár let času, aby se naučili západním způsobům a korektovnosti. Pár nepsaných pravidel se tu ale nakonec ujalo: uvádět v článcích etnický původ má smysl tehdy, pokud píšeme o Romech jako etniku či sociální skupině, obětech (event. vinících) rasismu, nebo chceme-li zdůraznit handicap, který musel dotyčný na své cestě překonávat. Napsat ovšem "Rom ukradl kus drátu" je nejen irelevantní infromace (asi jako "Lesbička se vybourala na motorce"), ale v druhém plánu také zákeřná neslušnost, která mocně napájí rasistické stereotypy.
U Romů hořela kůlna. Romové zbili policistu na služebně... Tohle je jen pár titulů a citátů z poslední doby.
...
Takový návrat zpět nemusí být nutně projevem rasismu, spíš strvzením bulvarizace českých médií, která svým čtenářům prodávají strach z romských ghett a konfliktů, které z nich můžou v budoucnu vzejít. Řešením samozřejmě není národností souvislosti soužití v českých městech nějak úzkostlivě tajit, ale média by si měla stanovit jasná pravidla, jak a kdy je refletkovat. Śpatná slova všechno jen zhorší.

ŠPATNÁ SLOVA VŠECHNO JEN ZHORŠÍ - to je můj názor.
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(15.10.2006 23:26:26)
Mám kamarádku, která je romka.Je úžasná, mám jí moc ráda.Ale je to vyjímka.Můj názor je, že 90% romů živíme z našich daní...rasy existují.
 Ajlili. 


Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 15:03:04)
Jo, jsne ze zvseobecnuju. Copak ty jsi nekdy potkala opravdu slusnyho cikana? Nevadi mi cernosi, indiani, vietnamci, zide, ti vsichni se prizpusobili vetsine a chovaji se normalne v souladu se zasadama slusnyho chovani.Cikani jsou hlucni, neprizpusobivy a vsechno si berou osobne. Bojis se neco rict aby te nenarkli z rasismu. JA JSEM RASISTA, sice jen na cikany ale jsem a uvedom si ze oni jsou vlastne taky rasisti. Taky nas bily berou jako ty kteri jim ublizuji, nechteji platit cim dal tim vetsi dane na socialku pro cerny nemakacenka. Kdo chce praci, tak ji vdycky najde - bohuzel vetsina jich ma nedodelanou zakladku tak nesezenou misto jake by si predstavovali.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(21.10.2006 21:45:36)
Ve vetsine s tebou souhlasim. Jsou neprizpusobivi,ziji ve svych skupinkach a deti,kdyz jdou do skoly,tak neumi cesky a zrovna tak dale vychovavaji sve deti,takze se to nejspis nikdy nezastavi. Na druhe strane-nechtela bych byt v kuzi slusneho ROMA. K tem je vetsina lidi nespravedliva a hazi je do jednoho pytle s ostatnimi. Ale nikdo se tomu nemuze divit. Proste maji spatnou povest,ale ne proto, ze maji tmavsi plet.
 Ajlili. 


Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 15:04:13)
Jo, jsne ze zvseobecnuju. Copak ty jsi nekdy potkala opravdu slusnyho cikana? Nevadi mi cernosi, indiani, vietnamci, zide, ti vsichni se prizpusobili vetsine a chovaji se normalne v souladu se zasadama slusnyho chovani.Cikani jsou hlucni, neprizpusobivy a vsechno si berou osobne. Bojis se neco rict aby te nenarkli z rasismu. JA JSEM RASISTA, sice jen na cikany ale jsem a uvedom si ze oni jsou vlastne taky rasisti. Taky nas bily berou jako ty kteri jim ublizuji, nechteji platit cim dal tim vetsi dane na socialku pro cerny nemakacenka. Kdo chce praci, tak ji vdycky najde - bohuzel vetsina jich ma nedodelanou zakladku tak nesezenou misto jake by si predstavovali.
 Ajlili. 


Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 15:05:23)
jo, mimochodem predtim jsem byla drum, drum - segry pocitac
 karin 
  • 

Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 15:06:45)
tak já sem opravdu slušného cikána potkala a ne jednou
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 15:10:21)
jo a kde? Na socialce?
 Olina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 17:43:37)
Slušní lidé romské národnosti žijí v bytě pod námi. Jejich děti zdraví nejlíp z celého domu, včetně jejich romských kamarádů. Nebudu rozvíjet další podrobnosti, abych nenarušila jejich soukromí. Ale trvám na tom, že lepší sousedy bychom těžko hledali. Prakticky o nich nevíme. A přitom to jsou skuteční Romové, způsobem řeči, sociálními kontakty a vším co jsem schopná posoudit. Pokud bych se s kýmkoliv z domu přátelila, rozhodně bych je nevynechala, i když bychom si asi nerozuměli.Žijí tady leta a nevím o jakémkoliv problémovém chování. Jsem ráda, že tady bydlí. Jo a mají na chodbě(vevnitř jsem nebyla) uklizeno líp než já :o))).

Přesto, ale!!! Pokud uvidím neznámého člověka nebo lidi romského vzhledu (i děti) M Á M S T R A C H
Takže jsem bohužel asi rasista a lepší už to nebude.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(16.10.2006 17:55:51)
Nejsi rasista, mít strach je normální reakce na špatnou zkušenost. Rasista je člověk, který ze své zkušenosti zevšeobecňuje a vyvozuje závěry, které diskriminují nebo mohou vést diskriminaci. Asi to není zcela přesná definice, ale chci říct, že si myslím, že na strach máme právo všichni. Ale ne na to vykřikovat, že jsou všichni stejní atd. co se tady občas člověk může dočíst.
 Alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(19.10.2006 11:29:59)
Nevím, proč by mělo být to, že děti nejlépe zdraví, nějakým synonymem slušnosti. Jistě, je dobře, že děti zdraví, ale to neznamená, že by Tě nemohli pozdravit a vzápětí okrást.

A že myjí uklizeno? Co by celý den dělali, když do práce nechodí? Kdyby přišli každý den kolem šesté z práce, tak by naklizeno a navařeno neměli. Neměli by na to čas. (Schválně nepíšu neměly, protože to se týká i mužů).
 Janina dcera 14 a syn 10 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(19.10.2006 13:00:33)
Já sice nejsem rasista a nesnáším to,ale na tomhle něco je.Dělám na směny a jsem s dětma sama takže navařeno a naklizeno máme tak maximálně když mám zrovna volno.A jsme prosím bílí.
 Dagmara 
  • 

Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(21.10.2006 15:39:54)
Z tvých článků je mi na nic. Jsou vulgární a agresivní. I kdyby byly v něčem pravdivé, tak to je jedno, protože způsob, jakým podáváš své názory,je fakt trochu primitivní.
 Etinka 


Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(13.10.2006 12:40:37)
Můj bratr nosí ostříhané vlasy asi na 3mm. Jednou šel sám večer a potkal skupinu cikánů, kteří ho napadli, praštili klackem do hlavy ( bylo to na stehy ) jenom proto že si asi myleli že to je skinhead, ale není. Nic jim neudělal, jen kolem nich prošel.... Kdo je tady rasista?
 Renata, Zděnda 5 let 
  • 

Kdo je vlastně rasista ? 

(13.10.2006 13:07:31)
Dobrý den,

na toto téma musím uvést jednu příhodu z naší školky, kterou navštěvuje můj syn. Jeho největší kamarádka je Evelínka - míšenka, která podědila co se týče vzhledu více po svém černošském tatínkovi něž bělošské mamince. Děvčátko je kouzelné a hodně bezprostřední, jak už děti v jejich věku bývají.
Jednoho dne přivedla romská maminka do školky svoji dcerku a když se holčičky setkaly ve dveřích, tak Evelínka pronesla : "jé, ty jsi taky černoška jako já, viď ? ". A než stihla paní učitalka jakkoliv zareagovat, romská maminka začala nadávat, že oni nejsou žádní cikáni (i přesto, že slovo cikán tam vůbec nepadlo) a že je to rasismus a že něco takového by ta černoška vůbec neměla vypustit z pusy. Nedokážu si představit, jak by řádila, kdyby to řeklo bílé dítě, asi by byla ještě sprotší.
Nakonec vlastně na to nejvíce doplatila ona romská holčička, protože jí maminka do školky přestala vodit. Zřejmě se ve svých už hodně dospělých letech stále ještě nesmířila se svojí barvou kůže a je mi jenom líto, že nedá dcerce možnost zařadit se do kolektivu dětí a bezva učitelek, které s tím problém opravdu nemají.

Renata
 Květa13 


:-))))))) 

(13.10.2006 15:14:54)
To jste mě docela pobavila. Mám cikánskou dceru a právě proto, aby měla klid ve škole také chodí do soukromé školy :-).Kromě ní je tam ještě jedna cikánka, mimo nich samé fajn děti a nezažila jsem žádný problém. Ovšem Vy byste asi v té naší soukromé škole dítě nenechala, že ?
 Ajlili. 


Re: :-))))))) 

(13.10.2006 15:22:06)
Kdyby se vase dcera chovala k memu synovi slusne a neublizovala mu, tak nevidim problem a samozrejme i on k ni...
 Květa13 


Re: Re: :-))))))) 

(14.10.2006 21:25:40)
Samozřejmě... Moje reakce ale patřila DRUM DRUM a tam to vyznělo poněkud jinak.Moje dcera se slušně chová a ostatní děti zase k ní ;-)
 Lucie 
  • 

Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(15.10.2006 17:25:29)
Tak tohle vůbec nepochopím jak někdo kvůli jedné špatné zkušenosti může říct že nesnáší cikány. Asi by jste je nesnášela i tak protože pokud by tohle udělal normální bílý kluk tak by jste určitě nehledala školu kde by chodila jiná než bílá rasa, jenom proto že bílá rasa zbila Vašeho syna, já chápu že člověk milující své dítě ho brání všemi možnými způsoby, ale to neznamená že kvůli jednomu dítěti budu nesnášet všechny, to je jako kdyby mi ubllížil muž a já už nesnášela mužské pokolení, je to strašná blbost a podle mě jste rasistka bez ohledu na to jestli Vaší rodině někdo ublížil nebo ne. S manželem nejsme romové, bydlíme v části kde jich bydlí dost a nikdy bych nemohla říct že někoho nesnáším. Buďte šťastná, že jste se narodila jako bílá, protože jako romka která by žila mezi takovými lidmi jako jste vy by jste hrozně trpěla a možná, jestli existuje druhý život se Vám to podaří a asi Vám to i trošku přeju
 Ája 
  • 

Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(17.10.2006 13:11:48)
Jedna zkušenost? Bohužel nejenom jedna. V literatuře 19. stol. byli cikáni popisování jako kočovníci, kam přijeli, hlídali si lidi králíky, slepice a další havěť. Za starého Rakouska vycházely zákony k potírání cikánských krádeží. Ne nějaké místní VYHLÁŠKY, ale ZÁKONY!!! V r. 1929 vydala česká republika opět ZÁKON k potírání CIKÁNSKÝCH krádeží. Četníci byli POVINNI spolupracovat s obcí při hlídáních kočovných cikánů, kontrolovat jejich doklady a cikáni měli ÚŘEDNĚ NAŘÍZENO, jak dlouho mohou setrvat na jednom místě. A že byla naše republika k minoritám velice tolerantní!! Proč tedy měli naši předkové s cikány tak špatné zkušenosti?

Nezlobte se, ale kolik vietnamců stojí ve frontě na úřadu práce? Jejich děti chodí do školy a jsou tam premianti. Před několika léty vyhrálo jihočeské krajské kolo olympiády v českém jazyce - vietnamské dítě! Pro cikány máme hlavně zvláštní školy a neustálé problémy. První děti vietnamců, které se narodily v Čechách, už studují na VŠ. Umí perfektně česky, na rozdíl od cikánů, kteří tu žijí už několik generací. Cikáni se vymlouvají, že cikánština je moc odlišná od češtiny a proto že se nemohou ve škole učit, požadují speciální školy s výukou v cikánštině. Problém je v tom, že cikán z Maďarska nerozumí cikánovi z Čech, jejich jazyky jsou odlišné a jazyk sám není nijak kodifikován ani dostatečně mluvnicky ustálen, má malou slovní zásobu. Naproti tomu vietnamcům jazyk nevadí. Rodiče rozumí česky, ale nemluví dobře, u dětí nepoznáte, že rodiče mluví jiným jazykem. Jaksi jsem si nevšimla, že by vietnamština byla nějak podobná češtině, aby se to dalo tak dobře naučit. Vietnamci se nevymlouvají, chovají se slušně, pracují. Do majoritní společnosti zapadli vcelku bez problémů a TAKY JE NA NICH NA PRVNÍ POHLED VIDĚT ODLIŠNÁ BARVA PLETI!!! Vietnamců si vážím, cikány opovrhuji. Slušných cikánů je hodně málo.
 hmr 
  • 

Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(24.10.2006 11:24:06)
Naprostý souhlas.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(24.10.2006 15:06:48)
Prominte mi nepozornost, PANI hmr,
naprosty nesouhlas. Ze neni objektivnim (ovsem nerikam ze malocennym) pramenem prirucky pro cetniky, psala jsem Milanovi 22.10. v 22.5.
No a beletrie:-)) dovolte se zasmat nahlas, narodni stereotypy v beletrii vypovidaji spise o vztazich mezi narodech. Vsimla jste se, jakou povest maji stredo- a vychodoevropani v nemeckych krimiserialech? Copak vypovida to neco o povaze Cechu, Polaku a Rumunu a o jejich zemich? Videla jste ten dil Kobry 11, ve kterem i nacek pochazel dokonce z Cech?
No a porovnavat Vietnamci z aktivnejsich spolecenskych vrstv, kteri prisli s cilem vydelavat, s obyvatelstvem ktere od veku zil na okraji:-)) Budu se smat z metod vaseho socialniho mysleni az do vecera:-)))
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(24.10.2006 23:29:04)
konečně jste se trochu vyjevila.děláte ze sebe intelektuálku apřitom stačíte sledovat tak hodnotné věci,jako jsou něm.krimi seriály,tipu Kobra 11.na vás jsme tu čekali.tipoval bych vás na rakušanku,ale my už nejsme Rakousko Uhersko,jestli máte ten pocit,že by jste nás měla usměrnovat.nevím kde žijete vy,mám pocit,že s tímhle nepřijdete vůbec do styku.odpovíddaj tomu i odpovědi,v kteroukoli denní či noční hodinu.bud máte fůru času,nebo se flákáte někde na úřadě a v pracovní době si hrajete na humanistu.jsem též humanista,ale zároven realista.opravdu bych chtel být u toho,jak by jste to předváděla v praxi.nesmíte se moc dívat na televizi a spíše jít mezi lidi.myslím mezi ty sociálně trochu níže,ne mezi ty kteří vlastní činžáky.v žádném případě nemám nic proti soukromému vlastnictví.odpovíte mi,že si chodíte občas hladit jejich děti?a co dál?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(25.10.2006 7:52:30)
Ne ne Milane, ten, kdo se hraje na intelektuala by se bal zminit Kobru 11, ten kdo je pravy intelektual, ho pouzije na odpoved v diskusi - ja totiz nevim co Aja cte, nejaky nemecky krimi ale kazdy clovek alespon parkrat v zivote videl. Ptate se kde pracuji a proc obcas pisu? Na universite, v dnech, kde mne kazde 5 min nekdo busi na dvere, ja nemuzu na nic se soustredit, tak si procvicim Cestinu na rodine. Pak mam prednasku a jsem vyzdimana jak citron, tak si dam labtop na klin, a neco natukam. Pokud mne diskuse zaujme, venuji si ji vice.
Nevim s kim bych mela prichazet do styku? A proc chodit vice mezi lidma? Nemyslite ze to staci, ze vam uz jsem venovala tolik casu, kam jsem asi sla na Rodinu jestle ne mezi lidma? Nepripada vam trapne opakovat ze vubec nic nevim, a to i presto, ze vam pracne odpovedela na kazdou pochybnost?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(25.10.2006 7:56:26)
p.s. Milane, byt vami, bych si procvicila ve cteni. Z moji odpovedi pro Budilku zadny inteligentni ctenar by nevycetl, ze jsem Rakusanka:-) I kdyz proti Rakusanum a ni Cechum nic nemam:-)).
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(25.10.2006 22:32:02)
PRAVÁ INTELEKTUÁLKO!neodpovídala jste mi na žádnou moji pochybnost,to co jsem psal o tom jsem přesvědčen!dnes jsem se otom přesvědčil opět,mám je totiž za sousedy.mimochodem zvu vás k nám na pár dní,budu rád když mi názorně ukážete jak se v konkrétních situacích chovat.věřte že jsem přístupný a ochotný člověk,který se nebrání ničemu,jen když je to pro dobrou věc.smůla,televizi nemám,pouze velikou knihovnu.když jsem psal mezi lidi,myslel jsem že místo třeba do itálie,by jste mohla zajet třeba do chánova.tam setaké flákaj po ulicích a lelkujou.a nebo popovídat si z lidmi kteří s tím denní zkušenosti.kdybych mse měl chovat povýšeně jako vy a urážet vás jen k vůli vašemu názoru,viz že nemám inteligenci.musel bych napsat,že děláte tedy někde na fakultě na vrátnici,když vás tam každých pět minut někdo otravuje.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(26.10.2006 8:40:26)
Pane Milane, pisete: "neodpovídala jste mi na žádnou moji pochybnost,to co jsem psal o tom jsem přesvědčen!dnes jsem se otom přesvědčil opět,mám je totiž za sousedy.mimochodem zvu vás k nám na pár dní,budu rád když mi názorně ukážete jak se v konkrétních situacích chovat."
Pane Milane, byl jste v Brne? Vite, tam se v 1945 konal v centru mesta masovy odsun nemeckeho obyvatelstva, a zidovska komunita byla vyvrazdena par roku pred tim, do praznych bytu byly pak ubytovani Romske rodiny prevazne ze Slovenska. Tak jeste jednou: v jednom z tech nadernych bytu jsem bydlela dlouho a trvale (ted tam byvam jen obcas), lidi stejneho puvodu jako vase sousedy a ruzneho stupne integrovanosti potkavala jsem kazdy den. Proto ze nejsem povysena, a umim s lidma vychazet, nikdy jsem nemela trable - zadne. Take jsem mela moznost pozorovat, jake pokroky muze cinit prace neobcanskych a kulturnich organizaci a cirkevni charita - na vlastni oci. A to podle meho nazoru je smysluplna prace. Ja prozatim nevim, co je smysluplne v tomto pro vas. Vim jen, ze byste rad nechal deti dusevne chatrat v decaku, a potrebujete objekt pro nenavist.

"věřte že jsem přístupný a ochotný člověk,který se nebrání ničemu,jen když je to pro dobrou věc.smůla,televizi nemám,pouze velikou knihovnu.když jsem psal mezi lidi,myslel jsem že místo třeba do itálie,by jste mohla zajet třeba do chánova.tam setaké flákaj po ulicích a lelkujou.a nebo popovídat si z lidmi kteří s tím denní zkušenosti.kdybych mse měl chovat povýšeně jako vy a urážet vás jen k vůli vašemu názoru,viz že nemám inteligenci."

Mate jen problem s pozornym ctenim, jako hodne kdo tady. A vite, v teto diskusi jste predvedl vse, co jsem vam chtela rict, kdyz jsem vam psala, ze nasilne pokusy Ceskoslovenska o integraci byla velka hloupost. Ja nemam pocit, ze se povysuji nad vami treba tim, ze mam TV anebo jezdim do Italii a jinde na jih. Proste je to muj zivot, na ktery si poctive vydelavam. Vy mate pocit, ze vas provokuji, a zbuzuji ve vas zlobu. Jsem upozornila na vase nevkusne psani kapitalkami: ve prime odpovedi nevypl jste je. Ted uz rozumite, proc Romska populace je tak precitlivela na to, ze je vsichni chteji ponizit, a proc se chova provokativne?

"musel bych napsat,že děláte
tedy někde na fakultě na vrátnici,když vás tam každých pět minut někdo otravuje."

pane, "otravuje" napsal jste vy, a prekroutil jste moje slova podle vasich predstav o pracovnich pomerech a kulture. V kancelari mi nikdo neotravuje, jen mi busi do dvere kazdych 5 min studenti a kolegove, z kterych kazdy ma jinou otazku a ja nemuzu se soustredit na psani clanku, na priklad. Na to clovek potrebuje trochu jinou atmosferu. A nemuzu jit delat vyzkum, protoze musim nejake dni byt dostupna v kancelari. Mam se koukat z okna? Mam tam naproti dost nezajimavou zed. A zaptejte se kohokoliv, kdo bada, pise a uci: rekne vam totez.
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(24.10.2006 23:03:54)
S tímto se nedá dělat nic jiného,než bez výhrad souhlasit.
 anonym 
  • 

Re: NESNÁŠÍM CIKÁNY 

(4.2.2007 18:57:09)
ano máte pravdu ti cigoši jsou opravdu kreténi a myslí si že jsou největši machři světa ale popravdě jsou skvrnou na tváři lidstva
 Mab 


Rom v.s. cikán 

(13.10.2006 12:05:59)
Mylsla jsem si, že Rom - znamená hlásit se k romské národnosti, stejně tak jako já se hlásím k tomu, že jsem Čech. Neříkám lidem, že jsou Romové, vždyť většina se hlásí k národnosti české. Potklala jsem snad jedinou výjimku. U nás v rodině se pojem cikán vžil pro lidi, kterí žijí "cikánským životem" - což je jistě zažité z minula, ale beru tak lidi, kteří se snaží živit se na cizí náklady, kradou, nebydlí na stejném místě, ale různě se stěhují, potom co původní místo vybydleli apod.
Romské národnosti a jejich kultury si jistě cením. Ale cikánský život odsuzuji a jedno jestli tak žije člověk se světlou či tmavou pletí.
Bohužel mám zaměstnání, kde pracuji s lidmi a z vlastní zkušenosti vím, že lidé tmavší pleti mě často urážejí, automaticky mě nařknou z rasismu, proč se o ně nestarám, že je to jistě proto, že je to cikán. Sami tento název pro sebe používají. Takže já se sice snažím, ale občas propadám touze rasistkou se stát - bylo by to tak jednoduché. Zatím však odolávám, ale jak dlouho, pokud budu muset držet "hubu a krok" a podílet se na pozitivní diskriminaci.
 cukfuk,karolínka 20.11.04 


Re: Rom v.s. cikán 

(13.10.2006 12:38:45)
já bych řekla, že je to jen slovíčkaření... at už řeknu rom nebo cikan záleží na tom jak to řeknu. jestli s "respektem" jak mluvím o jiných lidech, nebo s despektem jako že se "tmavších spoluobčanů" štítím. já většinou řeknu cigán a nemyslím si, že bych byla rasista.

u nás v domě na patře bydlí cigáni a jsou to slušní lidi. kolik jich je v bytě, to už je jedno... jejich věc. ten pán mě vždycky nadšeně zdraví přes celou chodbu a ptá se jak se mám :).

mám takové zkušenosti s různými rasami, že do jednoho pytle už opravdu nestrkám:)
 L. 
  • 

geny nebo povaha - jenže nbude to okolí jedno? 

(13.10.2006 13:06:12)
To je sice pěkné, že rasy neexistují, ale ty kulturní a kolikrát i jen vizuální rozdíly jsou výrazné natolik, že to většině lidí stačí.

Já v dětství mockrát dostala "na budku" fyzicky i verbálně jen proto, že jsem Židovka (je to vidět a ani se s tím nijak netajím), často od lidí, kteří o mě kolikrát ani nic jiného nevěděli.


Máme teď s manželem zažádáno o pěstounskou péči a vzhledem k tomu, že žijeme pár desítek metrů od kolonie značně nepřizpůsobivých Romů, jsme se rozhodli, že romské dítě ne - celkem s těžkým srdcem, protože jinak by to pro nás problém nebyl, ale vyhlídka, že naše dítě bude pro širší okolí ne konkrétní člověk, ale další "cikán od nádraží", tedy zaškatulkováno, než bys řekl švec.... A ano, bojíme se, že by "šlo za Cikány", jak psala autorka článku, ale nevidím v tom rasismus, pro mě má tato věta ten obsah, že se bude od puberty povalovat přes dvůr na schodech s pivem a cigaretama a po večerech "smejčit" po obci a kolem autobusáku - tedy otázka stylu života, identifikace se skupinou - a asi i jednoduchá cesta, když tam bylo i tak opakovaně "zařazeno". Plavat proti proudu je fuška.

Myslím, že je to reálné, já se při studiu, kdy jsem měla problémů kvůli "rase" nejvíc, taky táhla za dalšími etnickými Židy, i když jsme třeba měli jiné zájmy - kromě toho, že to bylo bezpečné, pro mě jednoduché, neměli kvůli mě problémy, spoustu věcí jsme si nemuseli vysvětlovat, něco jako "duše národa" nebo chcete-li kulturní povědomí či kolektivní paměť asi existuje.
 D. 
  • 

Re: geny nebo povaha - jenže nbude to okolí jedno? 

(14.10.2006 17:09:40)
Já jsem taky Židovka (podle českých představ jen z jedné čtvrtiny, podle představ Židů 100%)a že to není jen nálepka, můžu potvrdit. I když je člověk vychován jako Čech se vším všudy, stejně uvnitř je jiný.
Je fajn, že se mezi odborníky upouští od pojmu "rasa", ale jistě mi nikdo nebude tvrdit, že není rozdíl mezi bělochem, černochem, Asiatem atd...Už jen to, že je na první pohled poznáme...Asi před třemi lety tu byl odkaz na skandinávský výzkum romských dětí adoptovaných bílými rodiči, vychovanými jako běloši. Měli možnost vzdělání, lásku, přiměřené ekonomické zázemí atd. - všechno jako bílé děti. Výsledek? 90% se jich v dospělosti připojilo k romským skupinám a žilo po romsku...to není rasismus, ale seriozní výzkum....
 Jeny 
  • 

Re: geny nebo povaha 

(13.10.2006 13:25:25)
V našem městě žije docela hodně "romů" a také vietnamců. Myslím si, že pokud by se romové chovali jako vietnamci nikdo by proti nim nic neměl - není to v barvě pleti či národnosti. Je to v chování. Vietnamci se starají o to,aby uživili a zabezpečili své rodiny vlastními silami, starají se o bydlení - neuvidíte je na sociálních odborech žádat o dávky, ale celé generace romů žijí z podpory státu. Je to pro romy velmi pohodlný způsob života - vstávají kdy chtějí, celý den posedávají po lavičkách, kde si ukazují své "nákupy" po navštívení obchodů. Ještě také nepochopili, že by si měli zajistit nějaké bydlení sami, pořád vykřikují, aby jim obec dala byty, protože tam, kde jsou, už se nedá bydlet - byt byl totiž vybydlen (viděla jsem, jak dokáží vybydlet i holobyty). Dospělí romové učí a posílájí své nezletilé děti okrádat nás "bílé", protože ví, že jsou nezletilci beztrestní a pokud má někdo, koho obrali, odvahu a oznámí to policii, dokáží mu pěkně znepříjemnit život - prostě ho zmlátí. Chtěla bych vidět, jak ten, kdo tvrdí, že jme rasisti, se bude tvářit na to, až mu partička 8 až 12 letých romů zbije a okrade s noži v ruce vlastní dítě, které skončí v nemocnici. Chtěla bych ho vidět, jak se mu bude líbit, když jeho dítě bude se strachem chodit do školy a že školy, protože tato partička nezletilých romů necítí potřebu účastnit se školní docházky a raději číhají kolem školy a dál okrádají a ohrožují ostatní děti. Myslím si, že je každému srdečně jedno, jakou má kdo barvu pleti a jaké je národnosti, ale není jedno, jak se kdo chová. Převážná většina romů se spíš snaží schovat za svou barvu pleti a jakmile jim někdo "šlápne na kuří oko" okamžitě se ohání rasizmem. Bohužel těch pár slušných romů, kteří poctivě pracují, posílají děti do škol a neparazitují na státu je hozeno do stejného pytle s většinou.
 petr 
  • 

Re: Re: geny nebo povaha 

(14.10.2006 12:36:38)
Už nemusím psát žádný dlouhý příspěvěk, takhle to přesně cítím také.
 Helena 
  • 

Re: geny nebo povaha 

(13.10.2006 16:19:57)
Ahoj, chtěla bych se podělit o jednu osobní zkušenost. Je osobní, takže ji prosím tak berte.
Vrátili jsme se před měsícem z dovolené v Číně a já si tam uvědomila, že by pro mě resp. i pro nás (mě i mého manžela) bylo nesmírně těžké, přizpůsobit ze zcela této kultuře.
Na požadavek přizpůsobení se pravidlům jiné kultury, v níž jsme se octli a žijeme jsem nahlédla z druhé strany. To NAHLÉDLA je myslím velice výstižné slovo. Říká, že jsem si to neprožila (ani jsem za tu dobu nemohla), ale přitom jaksi jsem si v Číně "pod kůží" uvědomila, jak těžké by to pro mne bylo.
(cestovali jsme i jinde, ale přihodilo se mi to v Číně).

Dá se diskutovat o tom co je přizpůsobení se, kam až by mělo jít, co je oprávněné požadovat (dodržování zákonů je asi základ) co už ne (např. zákaz používat rodný jazyk) o tom nechci psát i když můžeme diskutovat, může to být zajímavé.

Chtěla jsem se podělit o ten pocit. Prostě jsem nahlídla jak ztracená bych tam byla. Jak těžké by pro mne bylo naučit se reagovat v jejich kulturních normách, pohybovat se v jejich nepsaných zákonech... URČITĚ bych se nedokázala zcela přizpůsobit. A to co bych si ponechala by oni třeba mohli vnímat jako něco naprosto nehorázného. A svůj požadavek na to, že tohle nemám dělat, jako naprosto oprávněný. Myslím, že si většina z nás (včetně mě) nedokáže představit,jak těžké to pro menšinu v majoritní, kulturně odlišné společnosti, je. A to já jako bílá evropanka bych ještě patřila k privilegované vrstvě. Chci říci, že bych nebyla zatížena auroleou nepřizpůsobivosti, asociálního chování, méněcennosti, nemajetnosti, nevzdělanosti apod.

Já si z toho odnáším, že tahle oblast je velice tenký led, pro všechny kdo po něm kráčí. Nemám v ní jasné odpovědi na všechno, ale odnáším si pocit, že ten led by se neměl zatěžovat ničím zbytečným jako jsou neuvážené výrazy, požadavky, paušalizování..

Tož tak

 M. 
  • 

Re:geny nebo povaha 

(13.10.2006 17:43:38)
Docela se divim, proc tu nikdo jeste nenapsal zkusenosti s tim, ze treba vychoval romske nebo cikanske dite. Jak to dopadlo? uteklo vam k cikanum nebo zije slusne?
Mam kamosku (bilou), ktera otehotnela s romem a vzali se. maji krasnyho kluka a sjou spolu uz 15 let. Ono to jde, ale vim kolik si toho prozila aby si to takhle doma dokazala zaridit. Ne kazdej na to ma. Ona pochazi z tzv. svetske rodiny (cirkus a kolotoce), byly 4 deti.
2 jsou rozvedeni a jeji sestra si vzala take "svetskeho" a ten je teda desnej, horsi nez cikan - v zivote nedelal, je na davkach + nejakym duchodu, vecne jsou bez penez a chodi ke svy sestre pro veci a penize.
Kdyz to vidim tak je to trochu zvlastni, cikan maka a stara se a tenhle bilej ne. Je taky spousta bilejch bezdomovcu a somraku, kdezto cikany jsem takovy jeste nepotkala. Treba jejich rodiny drzi pospolu, zatimco hodne lidi si je vlastnorucne rozbiji a rozvraci...

No jen by me zajimalo jestli treba cikani, kteri vysli z ustavu se pak umi zaradit do spolecnosti tak jako cikani, kteri byli na vychovani v rodine, neprizpusobivych je dost, ale castecne jsme si to zavinili sami, jako nase spolecnost a stat, kterej je podporuje davkama aby byl pokoj. Hezkej vikend vsem
 DENISA 
  • 

Re: Re:geny jsou svinstvo 

(13.10.2006 18:36:59)
Jo, taky by me zajimaly nektere zkusenosti z rodiny ktera romske deti dovedla do dospelosti. Ja znam jen jeden pripad, kdy rodice vychovavali romskou divku tim nejlepsim zpusobem jaky znam. Holka se vyborne ucila, byla uzasna, mela spoustu kamaradu (bilych, protoze nezila ve meste, kde by byli cikani) a proste se vyvijela naprosto normalne. Jakmile na ni padla puberta (15-16) zniceho nic zacala utikat a jezdila do vzdaleneho mesta a tam se scuchla s bandou cikanu toho nejhorsiho kalibru. Zacala zit s cikanem o 25 let starsim apod. Rodice ji 2x dovedli zpatky, ona to nedovedla vysvetlit, nedokazala jim rict, co ji na nich vadi, jenom jim rekla, ze uz je nechce a utekla zpatky. Proste si myslim, ze vabeni genu prevladlo a chudaci rodice splakali nad vydelkem.
Totez znam z nekolika jinych pripadu, kdy rodice vychovavali jedno svoje a jedno adoptovane (bile)dite, vychovavali je uplne stejne, zadne nadrzovani vlastnimu a proste s tim adoptovanym byly vzdy problemy (vychovne, ve skole, prizpusobivost, vztah k hygiene apod). A to i v pripade, ze to dite o tom, ze je adoptovane nevedelo, takze nemohlo mit zadna psychicka traumata z toho, ze neni vlastni.
Takze ja si myslim, ze geny urcite neovlivnuji jen vzhled a kazda adopce je risk a nesmirne si vazim lidi, kteri do toho jdou, napr. s takovym nasazenim jako Maceska.
 Lajla 
  • 

Re: Re: Re:geny jsou svinstvo 

(14.10.2006 13:41:28)
Můj kolega z práce adoptoval dvě romské děti. Vychoval je a dal jim všechno, co člověk svým dětem může dát. Děti byly do puberty naprosto bezproblémové, pak se ale připojily k místní romské komunitě, odešly z domu a začaly žít úplně jiným životem - bez perspektivy, bez úcty k čemukoli, nepracovaly, potloukaly se, kradly. Občas přišly "domů k rodičům", ale pouze za tím účelem, aby odtud odnesly věci které by se daly zpeněžit. Jednu z takovýchto návštěv pak kolega se ženou nepřežili. Děti přišly se svými partnery a rodiče brutálním způsobem zavraždili. Konec jedné rodiny.
Já jsem se narodila na vesnici na Moravě, v naší vsi nebyl jediný rom/cikán/nepřizpůsobivý spoluobčan. Vyrostla jsem v přesvědčení, že jsou si všichni rovni, že rasismus je pro mne něco nepřípustného, že všechny ty špatné věci se jenom říkají... můj manžel pochází z města, kde je 30% občanů tmavé pleti. Poučení, které si odnesl už ze školky, je "život je boj"; na základní škole měli ve třídě romské spolužáky o 3 roky starší, protože neustále propadali. Tito chlapci byli taky fyzicky mnohem silnější a dávali to znát. Manžel několikrát skončil v nemocnici, při jednom z těchto incidentů měl 3 zlomená žebra, zmlátili ho přímo na ulici, kolem chodili lidé a tvářili se že nevidí... útočníci nebyli nijak potrestáni, protože kdyby se někdo odvážil na ně poslat policii, skončí s podříznutým krkem v příkopu. Své "hodnější" tmavé spolužáky ze základky občas manžel potká. Pamatují si jej, on je taky, ale zabřednout hovor s nimi nemůže... protože ví (a už se to stalo), že jakmile se s nimi začne bavit, zazvoní druhý den u dveří a budou se dožadovat půjčení peněz (když je ten bílý kamarád); pokud odmítne, dojde na fyzické násilí, buď namíření přímo na manžela, nebo na naše děti cestou ze školy.
Bratr je zástupcem ředitele v jedné středně velké firmě. Má na starosti mimojiné i přijímání nových zaměstnanců. Většina míst jsou jednodušší dělnické pozice, na které není potřeba moc kvalifikace, takže přijímá i Romy, kteří nemají lepší vzdělání. Zkušenost je jasná: naprostá neschopnost romských zaměstnanců zařadit se do pracovního procesu, po výplatě se už neukážou.
Bratrancův švagr jednou v jedenáct v noci napomenul skupinku romských dětí, která rušila noční klid v jeho ulici. Do půl hodiny u něj zvonila policie s matkou dotyčných dětí, která na něj podala udání, že se před dětmi obnažoval, ohrožoval jejich mravní vývoj (co dělaly v jedenáct hodiny na ulici? to nikoho nezajímalo) a děti vše odkývaly. Dotyčný švagr má tedy zápis na policii.
Stále se snažím hledat v tom nějaká pozitiva... vždyť jsme si všichni rovni... ale po zkušenostech prostě docházím k přesvědčení, že nemůžete kázat o rasismu, dokud vám život neukáže. Mít krásné ideály o rovnosti všech lidí je tak snadné, když vám ještě nikdy nenapadli syna/manžela, neokradli maminku/kolegu...
 judita 
  • 

Re: Re:geny nebo povaha 

(18.10.2006 18:44:49)
Tak teda já napíšu pár zkušeností. Moje mamina si vzala přítele, který měl bratra a ten adoptovanou dceru romské národnosti. Jednou jsem se s nimi o tom bavila a oni mi řekli, že je to hodná holka, doma pomáhá a ve škole jí to taky docela jde. Já to viděla trochu jinak. Měla jsem tak trochu pocit, že sotva přijde ze školy, tak nedělá nic jiného, než uklízí a maká. Jenže ono to asi bylo správně, protože pak neměla čas na jiné děsné aktivity. Nic naplat, asi ve čtrnácti utekla z domu a přidala se ke své krvi a to k těm, co dělali problémy. Po třech letech se vrátila domu a rodiče ji přijali, i přesto že jim tak sprostě utekla. Začala v létě chodit na brigády a snažila se. V osmnácti po dohodě s rodiči odešla znovu a postavila se na vlastní nohy. Občas jí potkám a vypadá to, že žije normální život.
Další, kterého znám, je kamarád z dětství. Ten to tenkrát neměl moc lehký, protože už tehdy se cikáni řadili do problémových lidí. Přesto je to ale dodnes slušný člověk a kdykoliv ho potkám, tak mě pozdraví a popovídáme si. Má bílou ženu a dítě a žijí slušný život.
Poslední, kterého znám, je můj bývalý spolužák. Vcelku slušná rodina. On měl jako dítě astma a ostatní děti si ho dobírali. Zřejmě to ho vedlo k tomu, aby se dal ke svým a dneska z něj mám tak trochu strach. Zřejmě ale zbytečně, neboť mě vždy slušně pozdraví a když je čas, tak i popovídáme. Jen vím, že se dal mezi ty, co dokonce vydržují šlapky a jsou jednou nohou v kriminále. Bohužel. JInak to ale byl kluk vždy slušnej. Má rodinu a dítě.
Takže závěrem, pokud je adoptované romské dítě, asi bych nečekala, že ho nějak ubráním před jemu podobnými. Podle mě je to v nich a záleží hlavně na výchově a taky na dítěti samotném, co si vybere. Geny mu jistě říkají, aby se přidal ke svým, ale povaha (ovlivněná správnou výchovou) ho bude držet u rodiny, která ho miluje a stará se o něj. No a osobně si myslím, že pokud jsou tu romovoé nespokojeni, pak ať jdou jinam, kde je rasově nebudou omezovat. Chtějí-li kočovat, ať kočujou, ale ať neotravujou slušné lidi a nevytahují ze státu peníze, které by si spíš zasloužili staří lidé za leta práce.
 lilly 
  • 

Re: Re: geny nebo povaha 

(13.10.2006 18:49:03)
No jo, ale kdo ty Cikány drzi v Cechach? Pro me za me, at si klidne kocuji a vydelavaji si keklirinou, ale hlavne at se nespolehaji na stat, ktery vzdycky (bohuzel) stedre da. Cikanskych deti jsou plne detske domovy, cikanskych povalecu plne hospody a kdo jim na to zivobyti prispiva? Ti, co chodi pracovat a drou se na sve rodiny... Kdyz Cikan nedostane, co chce, ohani se rasizmem. Jsou kriminalni, ale nic se jim nestane, kazdy se boji se ozvat, aby se mu neco nestalo. Ja mam vzdycky divny pocit, kdyz okolo nejaky projde. Sezerte me, ale ja jsem asi fakt rasistka. Ziju v Nemecku a pracuji pro uprchlickou organizaci, kde jich obcas par prijde a natahuje ruku. Ze by se mohli zapojit do pracovniho procesu, je ani nenapadne. Tam ovsem nedostanou zadne penize, jen stravenky a osaceni. Mozna by se to melo zavest i v Cechach. Nepracujes, dobre, jak chces, dostanes jen to nejnutnejsi a to by se videlo, kolik by se jich jeste predvadelo...
 Rozhovor s Terezou Boučkovou 
  • 

Re: geny a výchova 

(13.10.2006 19:14:46)
Když si spisovatelka Tereza Boučková a její muž Jiří přivezli před lety do svého domku na Berounsku dva chlapce z kojeneckého ústavu, zdálo se, že všichni dohromady mají velkou šanci a velkou naději. Zvláště ti dva malí. Dnes o tom jejich matka pochybuje. A klade si otázky, na které se jen těžko hIedá od pověď.

*Když jsem vám volala, byla jste zrovna u soudu. 0 co se soudíte?
TB: Rozhodovalo se tam, jestli má náš prostřední syn jít do diagnostického ústavu. Sice jsme se se sociální pracovnicí dohodli tak, aby tam nemusel, ale bylo nutné jít k soudu. Aby pochopil, že situace je už opravdu vážná.

*Co provedl?
TB: Provedl... to se snad ani tak nedá říct. Léta nás okrádá. Náš domácí kapsář. Naučili jsme se chodit s peněženkou i vyčurat. V noci musíme mít věci u postele. Zamykáme pokoj...

*S Terezou jsme si o rodině povídaly už před lety. Pravda, tehdy bylo v jejich domku veseleji. Neznáme se tolik, ale snad dost na to,.abychvěřila, že i tuhle krizi se svým mužem a dětmi, překoná.
TB: Ne pro peníze, ale pro to zklamání. Stali jsme se tak trochu jeho zajatci. My musíme být ve střehu, my nesmíme zapomenout... Syn si na to, že se sice rozčílíme, ale vlastně nemůžeme nic dělat, zvykl. Doktorka psychiatrie, k níž dlouho chodíme, nám poradila, ať se obrátíme na sociálku. Udělali jsme to -a ne poprvé. Pomáhá nám i s nejstarším synem.

*Ten je už dnes plnoletý. Co dělá?
TB: To nevím. Den před svými osmnáctinami se ale asi připletl k vloupání. Protože do té doby nic nespáchal, hrozí mu jen` podmínka. Jenže on nechodil na výslechy. Vždycky jsme se tam sešli jen my, rodiče, pak kurátorka, advokát a vyšetřovatelka. A když to takhle bylo asi pětkrát, hrozilo, že ho vezmou do vazby. Přitom se mu všichni snažili pomoct. Vědí, že když zapadne do vězení, je to špatné. Ted k výslechu přišel. Aspoň to.

*Mluvíte o tom s ledovým klidem. Když jsem za vámi byla naposledy, bylo klukům okolo deseti a vy jste tvrdila, že asi své osvojené děti příliš neovlivníte, ale že jim snad něco předáte a vychováte slušné lidi.
TB: Zlodějem se člověk nerodí! tvrdila jsem. A život nás naučil, že je všechno jinak. Nesnažili jsme se kluky tlačit do výkonů, na něž nemají (i když nejstarší syn do loňska studoval střední školu), ale byli jsme přesvědčení, že budou žít čestně. A to se nám tedy asi nepodařilo.

*Ještě se mohou změnit, jsou přece v pubertě.
TB: Oba mají diagnostikovanou poruchu osobnosti. Pubertální výkyvy mohou něco vychýlit, ale jinak je to daný stav. Může za to nejspíš mix genů, ale i podmínky, za nichž byli počati. A taky první rok života bez svého člověka. Citové deprivaci přikládám velký význam. Kluci, které jsme přijali, jsou každý úplně jiný (taky mají úplně jiné rodiče): jeden je chytrý, druhý dost naopak, jeden necitlivý druhý citlivý- ale problémy mají stejné.

*Roky, co žijí s vámi, nehrají žádnou roli?
TB: Ted mám pocit, že ne. Dost si ted" zoufáme, a přitom doufáme, že jsme do nich něco zaseli. Ale je to deziluze. Proč to tak dopadlo? Kdo za to může? Co máme dělat? Kolik nocí jsem se takhle ptala. A přitom si myslím, že kluci nemůžou za to, jací jsou. Tak co s tím?

*Moje kamarádka adoptovala také dva syny a klade si stejně drastické otázky. Namítám jí, že znám lidi, kteří mají vlastní děti a...
TB:... ty také dělají psí kusy! Já a moji sourozenci jsme dovedli vyvádět, ale mělo to mantinely. A taky jsme v sobě všichni měli "nadstavbu". Zájem, kterým jsme žili. Oba naši starší synové nemají nic, ani mantinely, a už vůbec žádný zájem, touhu něco umět, něco se dozvědět, vyniknout. Chtějí mít všechno bez námahy. A možná ani nemít nic, ale bez námahy. . . Celý loňský rok, kdy se nám rodina nezadržitelně rozpadala, jsem prožívala pocity marnosti. Kdybych neměla nejmladšího syna, který se mi narodil a se kterým je vše „normální“, nevím. A přitom jsem si ho paradoxně skoro ani nevšímala, musela jsem řešit problémy, které se na nás valily jako šutry. Ten pocit marnosti mě ničil. Marnost je asi nejhorší.

*Byla doba, kdy jste si myslela, že to zvládnete...
TB:... Jednoduché to nebylo nikdy, ale dlouho jsme to dovedli zvládnout. Vychovávat vlastním příkladem? To nefungovalo. Kladná motivace? Vždycky selhala. Když jsme s mužem jednali tak, jak jsme si sami přáli, tedy liberálně, s tím, že kluky necháme, ať si věci dělají po svém, navalily se na nás ihned tak strašné problémy, že nás to postupně zatlačilo do způsobů, které nám nebyly vlastní. Nezbývalo než tlačit, nutit, hlídat, kontrolovat. Nakonec jsme se naučili i prohledávat jim kapsy.
Poprvé jsem se strašně styděla. A to jsem nevěděla, že nás čekají i cesty do zástavárny - pro kradené věci.

*To si nedovedu představit.
TB:... Prostřední syn se v tom naučil výborně chodit, až jsme žasli. Nejhroznější mi ovšem přišlo, že jsme to my, jeho nejbližší, koho okrádá. Paní doktorka, ke které s ním chodíme na psychiatrii, mi řekla, že to nesmím brát osobně, že je to silnější než on. A že musím udělat všechno pro to, aby krást nemohl. No, tak schováte kabelku a zmizí magnetofon, walkman...

*Stejné potíže máte s nejstarším synem?
TB: Vloupání, co má asi na triku, byl spíš úlet. Doufám. On je ale zase jakoby mimo čas a prostor. Když byl menší, pořád se ztrácel třeba v metru. Šílená hrůza. Jindy odvedl syna našich přátel do lesa. Hledali jsme je čty hodiny. Celkem nedávno strašil babičky v parku s kuklou na hlavě, chodil plivat na nádraží na bezdomovce nebo doma "jen" rozfedroval kamna tak, že jsme málem vyhořeli. Všechcno dělal tak, že tomu normální člověk nerozuměl. A protože je chytrý, bylo to tím nepochopitelnější.

*Bydlí nejstarší syn ještě u vás?
TB: Nebylo mu ještě osmnáct a začal se začal toulat, domů přišel jednou za tři dny v zubožené stavu. Pracovat nechtěl a my za něho nesli odpovědnost. Když odešel i s rodným listet dostala jsem strach, že někde uzavře leasing a budeme celý život splácet jeho dluhy. . . ...

*a tak jste šli na sociálku a dali ho hledat.
TB: Párkrát s sebou vzal na tah i mladšíl bráchu. To už jsme věděli, že musíme jednat. Soud nařídil ústavní výchovu na těch p měsíců do plnoletosti, ale on byl vlastně útěku. Ted už je volný a žije si po svém. Někdy ho v Praze potkám. Jednou je zašedlý, špinavý a smrdí. Troska. Potom brečím. A jindy vymydlený, ve značkovém oblečení. Pořád žije jako asociál. Nemá už občanku ani rodný list. Bezdomovec.

*O svého nejmladšího syna se nebojíte?
TB: Už se nebojím. Vím, že všechno je věcí povahy. A on je ve čtrnácti vyrovnaný, má smysl pro povinnost a má i ty mantinely, které ho nepustí dál. Ale stejně to v životě nebude mít nikdy jednoduché. Asi bude své starší bráchy pořád z něčeho vysekávat.

*Co váš muž?
TB: On naštěstí chodí do práce. Ráno odjede a večer nebo v noci se vrací, nemá čas se tolik trápit. Já mám tu nevýhodu, že pracuji doma. Navíc všechno moc prožívám. Vloni se mi ani nechtělo žít. Nešlo mi psaní, neměla jsem se čeho chytit. Hodně jsem brečela, ale před mužem jsem se snažila být stále statečná. Kdybychom do toho spadli oba, kdo by nás podržel?

*A podržel vás?
TB: Přes všechno, co nás ničilo a deptalo, co jsme zoufale prožívali, o co jsme se hádali, co nás odcizovalo a zase sbližovalo... je náš vztah hluboký. Kdyby nebyl, nevydržel by.

*Kdybyste se dnes měla znovu rozhodovat, přemlouvala byste svého muže k adopci?
TB: Já jsem ho nepřemlouvala! To bylo společné rozhodnutí a to je také jediná možnost, jak pozdější krize přežít. O adopci stále přemýšlím. Nedávno se přišla poradit jedna známá. Je jí pětatřicet a chce si osvojit dítě, aby nebyla sama. Varovala jsem ji. Vzít si dítě není způsob, jak řešit nevyřešený život! Ale já bych to dnes rozmlouvala asi každému.

*Ale kdyby vám bylo zase třicet...
TB:..tak bych do toho zase šla! I mě tehdy zkušení varovali, ale já nevěřila. Myslela jsem si, že to nezvládli, že něco zkazili, zanedbali. Že ty děti neměli dost rádi.

*Takže moje úvahy, že bych měla dát šanci ještě někomu jinému než svým dětem, jsou scestné?
TB: Myslím si, že krok jako adopce nesmí být založený na romantických představách o tom, jak někoho zachraňujete. To při průserech, které nastanou (při dnešních zákonech o adopci si citovou deprivací projde každé dítě a zanechá to stopy vždycky!), kdy máte co dělat, abyste zachránili svůj zdravý rozum, přestane fungovat. Důvod k adopci musí být nejsilnější-totiž fakt, že nemůžete jinak! My jsme jinak nemohli. A tak bych to udělala zase. Ale asi bych si víc vybírala.

*Vybírala? Zákony něco takového neumožňují. Ale i kdyby-nedovedu si představit, jak chodím po kojeňáku a říkám si: tohle ne, tohle by šlo, to beru...
TB: To v žádném případě! To bych nikdy neudělala. Dnes bych se však při přípravném řízení víc zajímala o to, kdo jsou biologičtí rodiče, čím prošli a čím prošly děti. Dítě si neberete na čtrnáct dní, ale na celý život. A když nic nevíte, nemůžete ani chápat některé situace. Také bych asi víc váhala nad tím, zda vychovávat dítě jiného etnika. Protože zjišťuji, že se asi nedá roubovat všechno na všechno. A že je v nás toho uloženého po generace mnohem víc, než by člověk myslel.

*Znám lidí, kteří přijali za své deset dětí. Říkají, že od nich nic nečekají, že je berou jako návštěvu...
TB: To jsou řeči! Žádná návštěva netrvá 24 hodin denně a spoustu let. Když pak s těmi lidmi mluvíte, zjistíte, že jsou na tom stejně. Že se v nás mísí radost a zklamání, strach...

*Mě by ničil strach. Když byla moje dcera vážně nemocná, šílela jsem. Je pro mě nepředstavitelné, že bych nevěděla, kde se třeba potlouká.
TB: Taky jsem to prožívala. Vloni jsem se pořád klepala. Ale pak jsem nějak zcyničtěla, nevím. Byla jsem tak vyčerpaná, že už se do mě víc pocitů nevešlo. Je složité adoptovat dítě. Je to fakt těžké. Já bych adopci zrušila.

*Vždyť byste do toho šla znovu!
TB: Ta hra na opravdovou rodinu mi přijde vlastně falešná. Člověk se o to pořád snaží, ale pravda je taková, že nejsme rodina jako každá jiná. Je to těžké i pro ty děti. Vždyť ony si nás vůbec nevybraly! A určitě měly mockrát pocit, že by jim jinde bylo líp. Pěstounská péče je mnohem zdravější pro obě strany.

*Ale děti si nevybírají ani pěstouny...
TB: Institut pěstounství je jasně daný. Nikdo neztrácí svou identitu, nikomu není vnucována jiná! A pořád je to rodina. Spíš se to může podařit.

*A nemusí.
TB: Nemusí. A pak ten pokus nevyšel. Zatímco adopce je na celý život, absolutní řešení. A když pak přijde ke zklamání...

Tereza Boučková (1957)
zdědila talent po svém otci, spisovateli Pavlu Kohoutovi.
Za svou knihu Indiánský běh dostala v roce 1990 cenu jiřího Ortena. Posléze vyšly další novely, publikovala též fejetony. je autorkou scénáře k filmu Smradi


 DENISA 
  • 

Re: Re: geny a výchova 

(13.10.2006 20:01:47)
Tak tohle je husty. Je to smutne, ale vidim to taky tak. Je mi moc lito tech lidi, kteri nemuzou mit sve vlastni deti.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: geny a výchova 

(16.10.2006 17:33:03)
Já se na rozhovor s Terezou Boučkovou dívám jako na rozhovor maminky v těžké situace rozpadající se rodiny. Na některých místech si protiřečí. Některé výroky zcela jistě nejsou namístě. Nevím zda byl rozhovor autorizovaný, spíše si myslím, že ne. A kdyby byl po delší době, s odstupem, že by takový nebyl. Jsem si skoro jistá, že sama Tereza Boučková provedla k tomuto rozhovoru korekci a vysvětlení.

Myslím, že tenhle rozhovor ze všeho nejvíc vypovídá o pocitech člověk v těžké životní situace než že by dával objektivní informace, rady i doporučení.

Neviděla bych to tedy tak černě, jednoznačně a konečně.

Ano, v pubertě se projevuje znovu a často strašně silně citová deprivace prožitá v dětství (snažme se tedy, ať jí děti v naš republice nemusejí prožívat). Také se stává, že v pubertě se adoptované děti "vrací ke svým kořenům". Asi je dobré o tom vědět co nejvíce a dopředu. Pak je pro rodiče snažší to zvládat, nebrat si to osobně atd. Nevím jak a jestli vždycky to jde zvládnout. Nikdy bych to nebrala jako selhání adoptivních rodičů nebo pěstounů. No co ještě napsat. Já věřím, že Tereza Boučková pro ty kluky udělala moc, a že životní dráha, která by je čekala bez adoptivních rodičů určitě není lepší než ta, po které teď jdou.

 DENISA 
  • 

Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(16.10.2006 20:33:01)
Já se na rozhovor s T.Boučkovou také dívám jako na rozhovor maminky v těžké situaci rozpadající se rodiny. Nevím proč to zpochybňujete, ona v té těžké situaci je, takže to prostě přiznává a popisuje. Nevidím nikde že by si protiřečila a myslím, že ani teď by neprováděla korekci.
Máte pravdu, vypovídá o jejích pocitech, nevím proč by informace neměli být objektivní (to jako že si vymyslela, že lítá po soudech, že syn se účastnil vloupání apod?). Jak by tato nebohá matka mohla dávat rady a doporučení, když sama by je potřebovala, to snad po ní nikdo ani nechtěl.

Nechápu jak si to adoptivní rodiče nemohou brát osobně, když se takto nedaří, vždyť těm dětem obětovali 20 let svého života a snažili se co to šlo. Můžou chápat "návraty ke kořenům", ale pokud se projevují takhle (kriminální činností), tak je to asi neuchlácholí, byť by s tím počítali dopředu. Jejich selhání to určitě není, s tím 100pro souhlasím. A také je mi jasné, že bez těchto rodičů by určitě tyto děti dopadli ještě hůř, ale snažte se na to dívat očima pí Boučkové - chtěla děti jako každý jiný, chtěla jim dát max. co mohla, snažila se, obětovala a výsledek - jenom strach, trápení, pocit zmaru a zkaženého života. Prostě geny jsou svinstvo a lidé, kteří by se rozdali, na to škaredě doplatili.


 DENISA 
  • 

Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(16.10.2006 20:34:30)
Já se na rozhovor s T.Boučkovou také dívám jako na rozhovor maminky v těžké situaci rozpadající se rodiny. Nevím proč to zpochybňujete, ona v té těžké situaci je, takže to prostě přiznává a popisuje. Nevidím nikde že by si protiřečila a myslím, že ani teď by neprováděla korekci.
Máte pravdu, vypovídá o jejích pocitech, nevím proč by informace neměli být objektivní (to jako že si vymyslela, že lítá po soudech, že syn se účastnil vloupání apod?). Jak by tato nebohá matka mohla dávat rady a doporučení, když sama by je potřebovala, to snad po ní nikdo ani nechtěl.

Nechápu jak si to adoptivní rodiče nemohou brát osobně, když se takto nedaří, vždyť těm dětem obětovali 20 let svého života a snažili se co to šlo. Můžou chápat "návraty ke kořenům", ale pokud se projevují takhle (kriminální činností), tak je to asi neuchlácholí, byť by s tím počítali dopředu. Jejich selhání to určitě není, s tím 100pro souhlasím. A také je mi jasné, že bez těchto rodičů by určitě tyto děti dopadli ještě hůř, ale snažte se na to dívat očima pí Boučkové - chtěla děti jako každý jiný, chtěla jim dát max. co mohla, snažila se, obětovala a výsledek - jenom strach, trápení, pocit zmaru a zkaženého života. Prostě geny jsou svinstvo a lidé, kteří by se rozdali, na to škaredě doplatili.


 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(18.10.2006 11:14:25)
Denisso, odkud ta jistota, ze to geny je svinstvo? A co miminkovska leta bez lasky a osobnich vazeb v detskem domove, co dosavadni statni politika, ktera miminka rodinam rozdava velice neochotne? Jenze nad svinskymi zpusoby belosske spolecnosti nikdo nikdy hul nezlomi - a je to dobre, bohuzel nad Romskymi detma ta hul se lama tak snadno, kdyz pevne se veri, ze to geny je svinstvo.
 DENISA 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(19.10.2006 19:53:14)
Denisso, odkud ta jistota, ze to geny je svinstvo? A co miminkovska leta bez lasky a osobnich vazeb v detskem domove, co dosavadni statni politika, ktera miminka rodinam rozdava velice neochotne? Jenze nad svinskymi zpusoby belosske spolecnosti nikdo nikdy hul nezlomi - a je to dobre, bohuzel nad Romskymi detma ta hul se lama tak snadno, kdyz pevne se veri, ze to geny je svinstvo

Cizinko, co jako myslis svinskymi zpusoby belosske spolecnosti - to, ze se nekteri bouri proti terorizovani ze strany romske komunity, to ze chteji bydlet v cistem a tichem prostredi, to, ze nechteji prispivat na jejich socialni davky, to, ze se je boji zamestnavat, protoze bohuzel vetsina z nich v praci nevydrzi atd, atd. Jiste, prvni roky v DD bez rodicu se jiste na jedinci negativne podepisi, a proc se tedy na nem nepodepise ta dalsich spousta let v kruhu milujici rodiny? Myslis, ze lide co si adoptuji romy nad nimi lamou hul uz od zacatku - to by si je asi nebrali ze?
A to uz se vubec nezamyslim nad tim, kdo asi ty chudaky "hnede" deti do tech DD odlozil, kdo nad nimi prvni zlomil hul.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(19.10.2006 20:41:14)
Deniso, ale co myslim svinskymi zpusobami jsem popsala v prvni casti prispevku - odebirani deti romskym rodinam a neochotne davani miminek rodinam pestounskym, preferovani ustavni pece. Stacilo to precist, nemusis hned hadat z hvezd. Vis to, ze prvni generaci romskych deti jejich matky do decaku neodlozily dobrovolne, a doposud neodkladaji? Diky obcanskym organizcim a ochrancum lidskych prav je to dost medializovane tema, nechapu proc se tvaris jak bys spadla z visni.
 RADKA 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(19.10.2006 22:56:35)
To mi chces jako rici, ze socialni pracovnici nasilim odebiraji deti Romum proti jejich vuli z normalnich, fungujicich, financne zajistenych rodin, kde se o ne rodice vzorne staraji a venuji se jim? To, ze nase zakony opravdu funguji proti sverovani deti z ustavni pece do pestounskych rodin, to je samozrejme pravda.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(20.10.2006 13:57:26)
Radko, ne, jen chci rict, ze odebrat dite rodine kvuli bide anebo kvuli odlisnym predstavam o hygiene a jinych detskych potrebach je zlocin. Potopi to celou rodinu, proto ze ti lidi ztrati jedinou motivaci. Byl to dvojity zlocin, protoze se vychovala se generace deti, ktera nepatrila nekam, o sebe se postarat neumela (v decaku to neucili), o rodine nemeli zadnou predstavu, a k tomu jeste byli casto psychicky silne poznamenani a pak uz to behlo dal. Ti lidi potrebovali pomoct, stale potrebuji, a budou potrebovat, to ano, ale v jine forme.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(19.10.2006 20:56:20)
Deniso, mela jsi jeste jednu podle meho nazoru dost naivni otazku: proc prvni rok zivota je tak dulezity. Myslim ze dost bys vplyvu prvniho roku na psychicke zdravi jedince vycetla od knizek psycholozky Jiriny Prekopovy a pak od Matejicka, alespon tyto ceske autory bys urcite nasla v cestine:-). Nazory proc a jak variuji, ale ze nasi existencni jistoty a zaklady osobnosti se rozviji v miminkovskych letech je konstantou v psychologii. Hodne veci da se psychoterapii a poklidnymi rodinymi pomery zlepsit, ale bohuzel tento zaklad je v nas velice podstatny.
 cizinka 
  • 

Dlouhe p.s. 

(20.10.2006 15:26:33)
Precetla jsem po sebe a lekla jsem si:-/. Druha veta mela se zacinat: Myslim, ze bys dost se dozvedela o vlivu...atd. Vcera uz jsem byla prislis unavena od PC...
Zbylo jeste neco nezodpovezeneho: ptala jsis, kdo lama hul. Ne, samozrejme ne pestouni a adoptivni rodice, ti s predsudkama do toho by nesli, a nevim jak te napadlo, ze mohla jsem mit na mysli ty to lidi. Hul se lama, kdyz nekdo rika, ze to geny jsou svinsto. Kdyz decaky jsou plne, a neni ochota ani od spolecnosti ani od statu najit tim detem psychicky prijatelnejsi prostredi a dat jim sanci, pokud je cas. Tvoje reakce bylo prime odporovani k clanku. Ja s autorkou souhlasim, a proto jsem odpovedela tobe.
No a jeste zkusim predbehnout logickou otazku, jestli vubec nedavam na geny. Davam, ale otazkou je, o kolik dedicny je zlocin. Geny ovlivnuji agresivitu, nektere psychicke nemoci byvaji dedicne, geny ovlivnuji take inteligenci. Ale asocialita, socialni tupost a necitlivost, poruchy osobnosti byvaji nejcasteji ziskani. I nejmilovanejsi dite z usporadane rodiny muze se stat autistou v dusledku osamoceneho pobytu v nemocnici v druhe polovine prvniho roku.
A jeste neco: jen s velice sirokym a nevericnym usmevem bychom mohly bavit o genach, ktere bychom nazvali typicky "romskymi". Je to etnikum, ktere polykalo do sebe vsechny odpadliky a uprchliky od mistni stredoevropske spolecnosti, pres prostituci a volnejsi sexualni pomery (ktera ovsem nebyli vlastni a praktikovani u vsech Romskych kmenu)se zaclenovali take geny trochu neusporadanych bilych otcu rodin a jejich synku pres jejich prvni sexualni zkusenosti. Takze bat se jakeho si genetickeho "svinstva" s celou jistotou spojeneho s romskym puvodem je opravdu hloupost. Ktere geny rodicu a jakou formou se ozvou v jejich potomcich alespon prozatim je oblasti vesteni a velke neznamo.
 Milan 
  • 

Re:  

(20.10.2006 22:51:22)
jeden čas běžel v televizi slovenský seriál SPADLA Z MESIACA.mám silné podezdření že jsi to byla ty !
 Milan 
  • 

Re: Re: Re:  

(20.10.2006 23:16:17)
boha jeho!naozaj,zabudol som!a to jsem se na rodil na slovensku.ale že jsi se též dívala.
 Zufi. 


Re: Re: Re: Re: Re:  

(21.10.2006 12:58:05)
Ahoj Milado, prosím tě, mohla bys mi napsat, jak má otevřeno vaše muzeum a kolik je vstupné pro hromadné výpravy .Nespěchá to, až před Ježíškem.Předem děkuji.
Omlouvám se za vstup, který nemá nic s tématem.
 Zufi. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

(21.10.2006 12:59:01)
Teď mi došlo, že si to mohu najít na Netu, tak nic, jdu hledat :-)).
 cizinka 
  • 

Re: Re:  

(21.10.2006 13:07:27)
Milane, na serial jsem nedivala, a tak opravdu nevim jak ti odpovedet. Pokud budes mit nejake vecne pripominky ohledne toho, co jsem psala, rada se popovidam.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re:  

(22.10.2006 21:41:26)
Milado,
Ja nic jineho netvrdim, jen to, ze jsem ho nevidela. Pokud jsem ho videt nemohla, tak tim je podovnejsi, ze tak zvany slusny clovek Milan chce mi neco zdelit odkazem na nej.
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:  

(23.10.2006 20:10:29)
šlo o název, ne o obsah.stejně jako ty ses vyjádřila o jiné přispěvatelce,že spadla z višně.kvůli jejímu názoru,který vyplinul z jejích zkušeností.na rozdíl od tebe.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

(24.10.2006 8:27:44)
Ne Milane, ne kvuli nazoru (nazory rada ponechavam vsem), ale kvuli tomu, ze tato pisatelka spise necte noviny a nediva se na TV, ze tak udivene nechapala, o cim mluvim, a vkladala mne do ust nejake blaboly ve sve snaze pochopit, co myslim. Ty odklizeni deti do ustavu z malichernych duvodu a neochota statu najit pro opustene deti vhodnejsi prostredi nez ustav bylo tematem medii a verejnych debat tolikkrat, ze nechapala jsem, proc se tak divi te banalite, kterou jsem ji napsala. Kdyz nekdo reaguje prekvapene na znamou vec, rika se ze jako by spadl z visne, ne?
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: Re:  

(23.10.2006 20:15:21)
zdaleka tu nežila,jinak by nebyla tak naivní.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re:  

(24.10.2006 8:42:17)
Milane, jak to ze ty jsi tak naivni clovek, ze nechapes, ze muzou existovat dva lidi, zit ve stejnym svete, a presto mit zasadne jine postoji? Jak jsem psala pani Vere tam na hore, jeste nedavno bydlela jsem v Brne nepretrzite, mela jsem sousedy Romskeho puvodu v domu i na ulici. Chovala jsem si tak, jak veli socialni inteligence cloveka ve styku s chudinskou vrstvou: byla jsem mila na jejich deti, a hned se to rozkriklo, vyslechli jsme s manzelem jejich prosby a starosti (treba obcas oni se boji zavolat policii), nechovali jsme se povysene, a nikdy jsem nemela s nicim problem, a kdyz nekdo z jejich komunity mne obtizoval, vyresilo se to okamzite s jejich pomoci. Jinak mam rada jizni Evropu, a jejich jizni kulturni zvyky postavat na ulici a projevovat se temperamentnej mne vubec nedrazdi. Koreni provokativneho chovani chapu jako vysledek dluhodobe spolecenske frustraci, a nenecham se tim rozcilovat. V ramci moznosti podporuji vselijake smysluplne iniciativy, jak tim lidem pomoct. Toz tak. Mam zkusenosti, ale nezdilim tvuj nazor.
 Lavanda 


Chudí a bohatí Romové 

(24.10.2006 15:42:14)
Cizinko, velmi ráda sleduji vaše příspěvky. Již jsem o tom jednou psala, ještě pod svým křestním jménem. Líbí se mi, jak dovedete jasně vyjádřit své názory, i když čeština není vaší mateřštinou. Ne vždy s vámi souhlasím, ale vždycky se nad tím, co napíšete, zamyslím.
A teď k věci - už několikrát jste zde mluvila o Romech jako o chudinské vrstvě, ke které se chováte s jakousi laskavou shovívavostí člověka pocházejícího z "jiných poměrů". Moje sestra jako lékařka v nemocnici se s Romy také často setkává.Jsou to velmi pospolití lidé, do nemocnice chodí ve velkých skupinách, nemocného dědečka třeba doprovází celé příbuzenstvo včetně malých vnoučat. To se cení, tento přístup rodiny často dovede přivést k životu i takřka beznadějné případy, to myslím vážně, prý to ukazují zkušenosti amerických lékařů s léčbou mozkových traumat u dětí bělošského a hispanoamerického původu. Ale na druhé straně, Romové často a rádi vyhledávají konflikty. Vaše metoda laskavého přístupu k dětem zabírá výborně - moje sestra pohoupe děti na koleně, nechá je chvíli bušit do klávesnice počítače, dá jim bonbon a rodiče se uklidní.
Mnohem horší je to, bohužel, s BOHATÝMI Romy. Ti se často chovají povýěšeně a rádi svůj majetek vystavují na odiv. Jejich děti například nosí dudlíky z ryzího zlata. S těmito lidmi se někdy špatně vychází. Jedna starší bohatá Romka třeba mou sestru při vyšetření fyzicky napadla a tloukla ji pěstmi. Sestra jako lékařka jí to samozřejmě nemohla vracet a ani si netroufala stěžovat, protože tihle Romové jsou v jejich městečku velmi vlivní a mocní. A důvod napadení? Stará paní prostě mou sestru považovala za špatnou lékařku, protože nebyla nalíčená, neměla na sobě žádné šperky (předpisy jí šperky a výrazné líčení dokonce zakazují) a dokonce ani bílý plášť, protože šlo o noční službu a nestihla si ho obléci. Jak se chovat v těchto případech?
 cizinka 
  • 

Re: Chudí a bohatí Romové 

(24.10.2006 16:41:05)
Mila Budilko, vrele diky jeste jednou za mile slova. Obcas je opravdu potrebuji: presto, ze vykladam tady vetsinou jen takove banality, co si mysli i naprosta vetsina mych ceskych kamaradu a znamych, a alespon par tuctu pravidelnych navstevniku Rodiny, za nejaky cas tato cast diskutujich jaksi ztichne (ja to chapu, nekazdy ma ten komfort moct posunout svoji denni porci praci na nocni hodiny a vykecavat se az prijde nejaka dobra inspirace k praci), a ja si zacinam citit jako fakt ten vetrelec z vesmiru, ktery tady prisel poucovat:-)).
Co se tyka bohatych zbytku Romske komunity - takove osobne znamy nemam, jen jsem si vsimla ze jsou a maji obrovskou autoritu mezi svymi. Hulvatstvi asi vase sestra zazije dost i od jinych lidi, ale co s kulturne podminenou neuctou k nekomu, kdo nema ocekavany vnesni projev? Ja nevim, jedna moznost je, ze vase sestra z teto zkusenosti pouci. Mne treba trochu vadi v Rakousko-uherskym kulturnim arealu (fakt to jeste ma svoje pozustatky a mezi Ceskem a Rakouskem v tom neni vubec zadny rozdil:-)) uvadet svoje tituly mimo universitni ci vedeckou pudu. Ale naucila jsem si, ze spousta veci s nemi se zarizuje snadneji a vymyslim si zpusoby, jak davat najevo kde a jak pracuji tim pro mne nejmene trapnym zpusobem. Moje pocity trapnosti take jsou kulturne podminene, to si uvedomuji. Kdyz uz na bohateho Roma (a jakehokoliv jineho prislusnika orientalni kultury), tak s maximalni paradou a znamenmi autority:-)). Druha moznost je dlouhy, vytrvaly, maximalne slusny, sebevedomy a civilny projev, ale ten zabira hodne vice casu, ktery clovek v casove tisni vlastne nema...

 Terrynka 
  • 

Re: Re: Re: Re: geny a výchova 

(16.10.2006 21:06:52)
prusvih je, ze to neni jen o tech detech. Ano, bez adopce by ti hosi mozna sli jeste horsi cestou, kdo vi. Jen by po ni s sebou nevlekli i lidi, kteri meli uprimnou snahu nasmerovat je na cestu lepsi. Ten prusvih je, ze ti kluci nenici zivot jen svuj, na coz maji plne pravo, ale i svych adoptivnich rodicu a poznamenavaji i sveho (neadoptovaneho bratra). Nemyslim, ze by si TB protirecila, jen sdelila to, co se honi hlavou kazdemu rodici, kdyz jeho dite dela veci, ktere uz se nedaji povazovat za pubertalni vystrelky, ale velice vazne prusery
 kj. 
  • 

Existují rasy? ( Prof. MUDr. Radim Brdička, DrSc) 

(13.10.2006 17:19:38)
Na otázku rasismu můžeme pohlížet ideologicky anebo biologicky. V obou případech je nejpohodlnější existenci ras odmítnout.

Otázka je, zda tímto postupem odstraníme i problémy související s faktem, že ačkoli se považujeme za jeden druh – homo sapiens sapiens (člověk moudrý moudrý), existují mezi námi rozdíly v mnoha tělesných i duševních vlastnostech. Vytvoření kategorií ras vyplývá z běžné snahy o třídění jevů a skutečností. O tom, že na základě pozorování, původně vnějších znaků, je možné vytvořit skupiny osob, které jsou si navzájem podobné, mají nějaké společné rysy, určité charakteristické vlastnosti, které členové jiné skupiny nemají, nemůže být pochyb. Takové třídění může mít různou hloubku a čím hlouběji budeme klesat, tím budou naše skupiny menší.

Rozhodneme-li se tvrdit, že tyto odlišnosti tvoří v lidské populaci plynulé kontinuum a že nelze podle znaků, které někteří z nás mají a jiní nikoli, vytvořit zjevně charakterizovatelné skupiny, budiž – jen tím popřeme zjevnou skutečnost. Stejně však budou existovat lidé s různou barvou pleti, různě velcí, s různým tvarem obličeje, ale samozřejmě i s různými duševními schopnostmi a s různými povahovými vlastnostmi.

Pro společný pobyt na zeměkouli je však mnohem méně významné, kam nás kdo zařadí, než jaké máme vzájemné vztahy. A i když se ideologie všemožně snaží naše chování usměrňovat a zavaluje nás přikázáními, přesto naše chování vyvěrá z naší biologické existence. Homo sapiens sapiens patří mezi živočichy a svým nejbližším příbuzným primátům se podobá nejen svým genofondem, ale i zjevem a pochopitelně i chováním. Vývoj jakékoli skupiny živočichů či rostlin byl a většinou ještě je provázen neustálým rozrůzňováním a přirozeným výběrem, kdy genetická výbava je konfrontována s vnějším prostředím. Je tedy docela dobře možné, že existence ras je tedy jen projevem evolučního rozrůzňování, které postupující civilizace rozvrací. Aniž bychom zabíhali příliš hluboko na pole populační a evoluční genetiky, je zřejmé, že současná situace s vysokou migrací směřuje k vymizení meziskupinové variability, takže by zůstala pouze variabilita interindividuální.

Je větší interindividuální variabilita, nebo variabilita mezi ???rasami“? Zdá se, že rozdíly mezi genofondy jednotlivců jsou větší. Ovšem rozdíly mezi rasami jsou systematické. Je to, jako bychom měli vedle sebe dvě hromady písku, kdy zrnko na jedné straně hromady je od zrnka na druhé straně hromady vzdálenější, než je vzdálenost k zrnkům hromady sousední. Považuji proto za jednodušší ponechat vžitou rasovou kategorizaci. Rasismus totiž netkví v tom, jak se mnozí mylně domnívají, že uznávám existenci ras, nýbrž v tom, jak se k ostatním lidem chovám. Lidé ani vědci by proto z obavy z podezření z rasismu neměli být ochotni popírat objektivní skutečnost. To by byla slepá ulička nebo návrat někam, kde jsme již jednou byli.

Autor: Prof. MUDr. Radim Brdička, DrSc
 j 
  • 

x 

(13.10.2006 20:10:15)
.
 Matilda 
  • 

Re: Kratka uvaha o "hnedych" detech 

(13.10.2006 22:11:05)
Petro,
diky za zajimavy clanek. Ziju v USA a vidim kolem sebe hodne rodin s adoptovanymi detmi (mmch. dost casto jsou to cinske holcicky).
Znami adoptovali romskou holcicku z Rumunska. Ona uz je to vlastne jedenactileta slecna, byla adoptovana jako mala, ale rodina, ktera ji adoptovala, to nezvladala. Potom byla po ruznych "foster care" a takhle se nasla se svymi novymi adoptivnimi rodici ". Ti si potom zazadali o osvojeni. Jsou verici, mormoni, nabozenstvi je velkou casti jejich zivota, takze tak je vychovana i jejich adoptivni dcera. Setkali jsme se asi dvakrat, takze nemuzu moc delat zavery, ale co mne hned padlo do oka, je ze sice je velmi dobre vychovana, ale jakoby ji chybela jiskicka k zivotu. Jeji maminka rikala, ze je ve skole sice nejoblibenejsi, ale ma problemy s ucenim - takze tenhle rok ji uci sama doma. Nevim, nechci kritizovat, protoze toho nevim dost, ale spis si ji dovedu predstavit v jine rodine, kde by podporovali jeji spolecenskost, pohybove nadani,atd.... kde by proste pro ni bylo vic "vzruseni".
 Lavanda 


Romští spolužáci mé dcerky 

(15.10.2006 10:13:21)
V první třídě měla má dcerka dva romské spolužáky. To ona samozřejmě nevěděla, mluvila o nich jako o Frantovi a Henesce, jen se zmínila o tom, že jsou hodně opálení. Obě děti chodí pěkně upravené a vypadají přiměřeně bystře. Už brzy o nich ale dcerka začala nosit nedobré zprávy - učení jim nešlo, úkoly nepsali, ve škole neprospívali. Paní učitelka určitě zaujatá nebyla a není, je to férová holka. Přemýšlela jsem o tom, kde se stala chyba a došla jsem k závěru, že v rodině. Zatímco já i všichni moji známí se s dětmi učíme, píšeme s nimi úkoly, staráme se o školu, pokládáme prostě vzdělání za něco důležitého, u Romů tomu většinou tak není. Spíš mám pocit, že školu vnímají jako nepřátelskou instituci. Třeba tu jmenovanou Henesku jsme potkali poslední školní týden - byla se svou maminkou. Dcerka se jí ptá: "Ahoj, proč nechodíš do školy?" A maminka se uchechtla:"My už jsme si udělali prázdniny." Obě romské děti musely první třídu opakovat, ale pochybuji, že se u nich něco výrazně zlepší. To by se museli změnit rodiče.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Jsem rasista? Nejsem rasista? Já teda nevím... 

(16.10.2006 2:08:01)
Jo, podobné zamyšlení jsem tu už kdysi četla. A také jsem se k tomu už tady vyjadřovala... A v diskusi o adoptovaných dětech jsem i popisovala své zkušenosti s "hnědými" dětmi.
Ne, nejsem rasista, nevadí mi, když ve vedlejším domě mají obchod Vietnamci, že do třídy s dcerou chodí mulatka, nebo pokud by se k nám do domu nastěhovali SLUŠNÍ lidé jakékoli barvy - klidně oranžoví s puntíky :-))). Ale pokud jedu narvanou "šalinou" a všimnu si blízko stojících "hnědých" lidí, uchopím kabelku pevněji a nepustím... to není rasismus, to jsou zkušenosti.....
Simča
 Marči 
  • 

3 špatné zkušenosti 

(16.10.2006 11:30:04)
Může někdo tvrdit, že to nic neznamená. Byla jsem těhotná a ještě s dítkem v kočárku a byl mi ukraden batoh s penězi, mobilem, doklady. Podle hotelových kamer se zjistilo, že to byly dvě cigánky tak z druhého stupně základky. V tramvaji v tlačenici cítím tah tašky, otočím se cigán mi hrabe v tašce na schodech. Ani nevím, co to do mě vjelo a křikla jsem "pozor, cikáni tady kradou" a od tramvaje běžela celá skupina pryč na náměstí. A úplně mě zamrazilo, když na jednom nádraží na mě mířil starej odulej cikán pistolí.
Po těchto zkušenostech kontakt s cikány rozhodně aktivně nevyhledávám. Jo, patřím k těm, co si chytnou tašku, přejdou na protější chodník ...
Rozhodně nestrkám všechny do stejného pytle, mám dokoce radost, když slyším nebo čtu o lepších případech. Ale zároveň nevím, co by se muselo všechno změnit, aby si tito lidé získali mou důvěry podlomenou těmito negativními zkušenostmi.
 hana 
  • 

Jste dost odporní 

(17.10.2006 13:36:39)
Nestačím se divit, jaké názory si může člověk přečíst na stránkách Rodina.cz, všichni víme, jaké problémy s Romy jsou, ale málokdo vidí, proč celá tahle menšina skončila na okraji společnosti, nikdy jim vlastně žádný systém nenabídl pomoc, aby se skutečně do většinové společnosti zapojili. Cpali jim sociální dávky a uklízeli je do ghet, a když to děláte desítky let, nedá se očekávat, že tam vyrostou lidi se zájmem o vzdělání a práci. Je to stejné jakobyste čekali, že dítě prostitutky a alkoholika bude samo toužit stát se právníkem. Ani dnes to nikdo neřeší a tak se dá čekat, že situace bude jenom horší a horší. Dokud nebudou dávky spojené s povinností docházky dětí do školy a pokud rodiče nebudou zodpovědní (i trestně) za kriminální činy svých dětí (které je naučily), nic se nezmění.
 Pat 
  • 

Jaka gheta? 

(19.10.2006 11:23:32)
Ja mam pocit, ze snaha o zacleneni Romu tady byla, rozhodne nevznikala zadna gheta. Proste jim byly pridelovany obecni byty, at uz cinzovni domy na historickych namestich nebo nove byty na sidlistich, ve kterych bydli spousta jinych obcanu. Ale tady vsak vznikaly problemy vzajemneho souziti ... hluk v noci, neporadek, kradeze. A je mozne vycitat majorite, ze toto souziti s minoritou nefunguje? Pak se tady teprve objevuji prani separace a vznikaji gheta ... ale ja tedy nevidim jednoznacnou vinu majority ...
 cizinka 
  • 

Re: Jaka gheta? 

(19.10.2006 15:14:49)
Pat, nevim jestli vina, ale hloupost tam jednoznacne byla. Tatez socialisticka hloupost davat neco jakoby za darmo, naucit obyvatelstvo cekat, az ji stat neco da, byla spachana i na majoritni spolecnost, nemyslis si? Jen alespon cast majorini spolecnosti byla teto hlouposti rezistentnejsi, uz jen kvuli svoji tradicni rodinne aktivite a podnikavosti. Ze socialisticke mravy postihly nejhorsim zpusobem nejslabsi clen spolecnosti, neni na tom asi nic divneho, ne?Hlouposti, ktera se hranicila s vinou, bylo predpokladat, ze vsichni doposud kocovni nebo ukrajove obyvatele venkova, kdyz budou rozprsene do malomestanskych komunit zacnou samozrejme kopirovat nravy lidi, ktere jimi pohrdali. Hloupost byla rozbit tradicni rodinne a kmenove vazby, system autorit a samospravy v Romske spolecnosti. Pro totalitni stat, moc pohodlne, ne? A totez se delalo i v majoritni spolecnosti, take castecne uspesne. Cokoliv bylo za vznikem ghet, ci politika totalitniho statu, ci malomestanska uzkoprsost a nafoukanost z jedne strany a neschopnost a nemotivovanost malo vzdelanych lidi z jineho prostredi rychle se prizpusobit ze strany druhe, gheta existuji, a velkou chybou je rict, ze neni to nase chyba a tak ani nas problem, jak hodne to na teto diskusi dava na jevo. Jeste vecsi chybou je ocekavat, ze ten problem se vyresi sam od sebe, bez zmeny socialni politiky. Hanuv priklad s ditetem z okraje spolecnosti je trefny a stoji za to o nem se zamyslet. Abych to rozvila, podobnou pitomosti bylo by si rict, ze stejne VS konci nejcasteji deti vysokoskolaku a proto neni treba socialni avans jakkoliv propagovat, podporovat nebo motivovat.
 Itica 


Re: Jaka gheta? 

(21.10.2006 18:44:43)
Bohužel musím souhlasit. Ono nejznámějším místem, které bylo osídleno romy a které tak skvěle zničili, je sídliště Chánov v Mostě. Jistě většina z nás viděla, v jakém stavu tohle sídliště je. Takže pokud jim stát nabídl tyto paneláky, tak proč je tak zdevastovali, že už nejdou opravit a jediné, co se s nimi dá dělat, je prostě a jednoduše demolice. Takže snaha zapojit do našeho systému tu byla a ne jedna. Na druhou stranu musím říct, že u nás ve městě existují už asi tři organizace, které jsou určeny hlavně pro romy a kam chodí spousta jejich dětí, protože chtějí. Loni dokonce měli vystoupení a byla to krása. Takže ono to jde, ale musí se chtít.
 Siťa 


Romové 

(16.10.2006 13:25:54)
Můj manžel vlastní úklidovou firmu a zaměstnává uklizečky - což je velmi časté povolání u romských žen, není na celý úvazek a umožňuje jim věnovat se rodině, v případě brigád si navíc přivydělat k sociálním dávkám atd. Manžel zaměstnává velice rozmanitou skupinu lidí, od těch s univerzitním vzděláním, po lidi kteří nevychodili základní školu. Je pro něj důležitá pečlivost, spolehlivost, důvěryhodnost zaměstnanců. Velmi často jsme v začátcích jeho podnikání diskutovali a přemýšleli nad neuvěřitelným chováním klientů, kteří odmítají, aby jim úklid v jejich prostorách prováděla Romka, přestože se osvědčila a je pro nás spolehlivou zaměstnankyní. Snažili jsme se být nejen bez předsudků, myslím, že jsme kolikrát měli sami radost, že dáváme pořádnou práci paní z této skupiny našich spoluobčanů. Dokonce jsme se jednou rozhodovali, že jednomu rasistickému zákazníkovi vypovíme smlouvu. Bohužel jsme nakonec zjistili, že jeho výtky na spolehlivost zaměstnakyně sice vyjadřuje nevybíravě, ale v podstatě má pravdu. Úklid byl prováděn velmi ledabyle a paní si chodila do práce, kdy chtěla. A věřte, nebo ne, postupem času jsme zjistili, že u všech romských zaměstnanců dříve nebo později, čímž myslím v rámci týdnů, max. měsíců, dochází k tomu samému - od původního nasazení a odhodlání pracovat pro nás dobře a spolehlivě, to vždy skončilo tím, že začaly být problémy. Když nyní telefonuji s žadatelem o práci u nás a už do telefonu mi paní, bez přízvuku, že bych to jinak nepoznala - řekne - nezlobte se, já jsem Romka,- mám vztek jak jsme je my "bílí" naučili se odlišovat, ale stejně vím - když ji přijmu, za měsíc budu hledat nového zaměstnance. Je mi to líto. Ale statistika kterou vedu o našich zaměstnancích je neúprosná - 90% jich nevydrží déle než 2 měsíce, do 4 měsíců skončí všichni, asi 50% z nich nepřijde ani na první schůzku, kde se ukazuje rajon. Suďte mě, že už vím jak to dopadne, když slyším to --- paní nezlobte se... jak ráda bych věřila....
 Ivana P. 
  • 

Re: Romové ve škole 

(16.10.2006 21:26:30)
Velmi výstižně jste popsala zaměstnávání Romů. Já bych k tomu chtěla připsat dvě zkušenosti ze ZŠ. Učila jsem v 1.třídě jednu Romku, velice jsem se jí věnovala, říkala jsem si, chudák holka, doma to nemá jednoduché, rodiče se jí asi nevěnují, je nejhorší... Po pár týdnech její učebnice vypadaly jako ze smetiště, penál poloprázdný, pokud ho vůbec měla, musela jsem jí půjčovat psací potřeby, abych od ní měla nějaké výsledky...(Dovedu si představit, jak asi podobní rodiče naloží s tou tisícovkou od státu pro prvňáky...) Rodiče o školu nejevili žádný zájem. Po roce bohužel odešla do speciální třídy (v podstatě do zvláštní školy).
Druhý příběh: Kamarádka - taky učitelka - suplovala v 8.třídě pěstitelské práce. Všechny děti se alespoň snažily hrabat listí kolem školy, jen jeden Rom seděl opodál. Na otázku, proč nepracuje, odpověděl :"Já přece nikdy dělat nebudu, mě bude živit sociálka !" Pak se není co divit, protože plno poctivě pracujících lidí živí ze svých daní právě takovéhle šikuly.
Samozřejmě nevidím svět černobíle, znám i Romy, o kterých bych se mohla vyjádřit kladně.
 Šárka 
  • 

Taky úvaha 

(18.10.2006 0:18:20)
Proč vůbec po cikánech chceme, aby žili jako my, pracovali jako my, studovali ...? Oni mají přece v genech něco docela jiného - kočovat, živit se příležitostnými krádežemi. Správný cikán ve dne spí a v noci tančí a zpívá. Tak je, kruci, nechme kočovat, krást, tančit a zpívat. Na co jim dávat dům, když si ho dokážou zničit nad hlavou, spálí nábytek apod. a pak brečí, že se tam nedá žít a chtějí další. Proč se je stále snažíme začlenit do společnosti, když oni o to evidentně nestojí a chtějí jen výhody? Proč by pracovali, když jim chodějí domů soc. dávky nebo invalidní důchod? Fyzicky se jim pracovat nechce a to my asi už nezměníme. A jinou práci dělat nemůžou, protože nechodili do školy a neumějí se ani podepsat.
Rasismus je u nás určitě hluboce zakořeněný, ale řekla bych že hlavně ve vztahu k Romům. Od např. Vietnamského dítěte si v kině asi neodsedneme. Od Romského ano. Čím to? Že by to bylo tím, že Vietnamci pracují, chodí do škol a netitulují nás "ty dylyno" ? Romové měli už desítky let na to, aby se začlenili do společnosti pracujících lidí, ale oni prostě nechtějí. Nechtějí přijmout naše pravidla. A my je v tom vlastně podporujeme - dáváme jim domy, kterých si neváží a dávky, které propijí. Nerada bych, aby to vyznělo, že jsem rasista, ale dvůr plný Romů obloukem obejdu. Trošku se jich přece jenom bojím, víte?
 Iva 
  • 

Nejbrutálnější schience-fiction 

(16.10.2006 20:46:43)
Nejbrutálnější schience-fiction:
cikán studující při zaměstnání.
 Alana 
  • 

Re:  

(16.10.2006 21:19:34)
jseš blbá
 :-))) 
  • 

Re: Nejbrutálnější schience-fiction 

(17.10.2006 0:24:42)
:-)))
 Jana Johansonová 
  • 

Re: Nejbrutálnější schience-fiction 

(20.10.2006 18:36:23)
Znám spoustů romů kteří při zaměstnání studui, a znám spoustu pitomců, kteří je
kritizují a kde nic tu nic.!!!Myslím milá dámo,že to nebyl dobrý ftip.
 JanaJohn. 
  • 

Re: Nejbrutálnější schience-fiction 

(20.10.2006 18:38:28)
Znám spoustů romů kteří při zaměstnání studui, a znám spoustu pitomců, kteří je
kritizují a kde nic tu nic.!!!Myslím milá dámo,že to nebyl dobrý ftip.
 Dežo 
  • 

Re:  

(20.10.2006 23:06:15)
Za to ty, milá dámo,jsi asi nedotáhla ani základní školu.Od kdy se píše vtip ftip,ty DYLINO!
 Milan 
  • 

Re: Re: Nejbrutálnější schience-fiction 

(20.10.2006 23:31:48)
au,to bolí.
 b+h 
  • 

uvaha 

(17.10.2006 20:16:55)
... moc se mi libi, kdyz lidi vystoupi z kruhu ven a snazi se podivat na svet jinyma ocima - teto autorce se to podle mne podarilo - dekuji za par zajimavych nazoru...
 Saturnin 
  • 

Gipsy - 99,9%  

(18.10.2006 20:35:15)
Číslovka vyjadřuje kvalifikovaný odhad parazitujicích občanů romského etnika, kteří dokáží žít na úkor majority v ČR. Umožňuje jí to nastavený sociální systém dávek. Nikdy toto etnikum v žádné vývojové etapě nemohlo a zřejmě ani nebude žít výlučně pospolu. Nemohli by totiž "vysávat" jako klíšťata slušnější část populace. Na Slovensku, již tento problém začali řešit - snížením sociálních dávek až na polovinu oproti minulosti. V Polsku k těmto spoluobčanům přistupují v rámci bývalého východního bloku nejrazatněji. Zvláštní, že právě v zemi, která se hlásí ke křesťanským tradicím nejsilněji z celé Evropy.Jenom naši pseudohumanisté(hlavně dobře zaplacení) toto nechtějí připustit - tak se budou teatrálně věšet na plot v Matiční ulici, hlavně, když je domluvena účast médií a zviditelní se. Bojím se v budoucnu situace, která je v Kosovu ve vztahu k Srbům.
 Lavanda 


Dobře začlenění Roomové 

(20.10.2006 10:11:39)
Nedávno jsem si při rozhovoru se známým, který má k Romům poněkud nesmlouvavější postoj než já, uvědomila, že vlastně znám spoustu lidí romského původu, ať už po obou rodičích, po jednom rodiči, nebo jen po babičce či dědovi, kteří jsou naprosto běžnými členy společnosti, bez žádných excesů. Oni se svým původem většinou vůbec nechlubí a ani se jim nedivím. Myslím, že jde většinou o potomky těch původních českých Romů, které téměř zdecimoval Hitler za druhé světové.
 budilka 
  • 

Re: Dobře začlenění Romové 

(20.10.2006 10:40:48)
Jejda, omlouvám se za ten překlep v nadpise.
 Milan 
  • 

Re: Dobře začlenění Roomové 

(20.10.2006 23:24:55)
proboha,co je to za termín,,PŮVODNÍ ČEŠTÍ ROMOVÉ,,to neznám.to je saence fiktion.ještě že nebylo napsáno ,,PŮVODNÍ TRADIČNÍ ČEŠTÍ ROMOVÉ,,jako třeba původní tradiční české pivo,původní tradiční česká receptura atd.
 Zluva 
  • 

Re: Re: Dobře začlenění Roomové 

(20.10.2006 23:35:40)
Tak si o tom něco zjisti, než se začneš takhle hloupě divit. Valná většina Romů žijících v současné době na území ČR sem přišla až po roce 1945 a to ze Slovenska z úplně jiných kulturních a sociálních podmínek. Ti původní čeští veskrze usedlí Romové byli opravdu za 2.sv.v. téměř vyvražděni. Byly to např. rodiny Holomků ( na další jména si nevzpomínám ). Zbytky těchto rodin tvoří dnes často romskou inteligenci.
Jinak z celé diskuze je mi poněkud blivno.
Zdravím Žlůva
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: Dobře začlenění Roomové 

(21.10.2006 22:31:25)
TAKŽE ZA PRVÉ,ŽÁDNÍ PŮVODNÍ NATOŽ USEDLÍ CIKÁNI NEBYLI.STAČÍ PŘEČÍST SI SMĚRNICE PRO ČETNICTVO ZA PRVNÍ REPUBLIKY.V DNEŠNÍ PŘEKROUCENÉ DOBĚ,KDY SE MÁ NEJLÉPE TEN CO NIC NEDĚLÁ A PARAZITUJE NA OSTATNÍCH,BY TO BYLO POVAŽOVÁNO ZA RASIZMUS NEJVĚTŠÍHO KALIBRU.POCHÁZÍM TÉŽ ZE SLOVENSKA A NEVYMLOUVÁM SE NA TO ŽE POCHÁZÍM Z JINÝCH PODMÍNEK.S CIGÁNY PŘICHÁZÍM DO STYKU CELÝ ŽIVOT,NA VOJNĚ,DŘÍVE V ZAMĚSTNÁNÍ,V BYDLIŠTÍCH.TAKŽE MÁM CO HODNOTIT,ALE UŽ NE SROVNÁVAT,NENÍ CO.VŠECHNO STEJNÝ.HOLOMKOVÉ BY SE MĚLI JMENOVAT VŠICHNI.DAL BYCH NEVÍM CO,ZA TO,ABY VEDLE MÉ RODINY KONEČNĚ BYDLELA TA INTELIGENCE....A TED SI DÁME TU O SMOLÍČKOVI PACHOLÍČKOVI
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dobře začlenění Roomové 

(22.10.2006 21:59:25)
Milane, pises,
TAKŽE ZA PRVÉ,ŽÁDNÍ PŮVODNÍ NATOŽ USEDLÍ CIKÁNI NEBYLI.STAČÍ PŘEČÍST SI SMĚRNICE PRO ČETNICTVO ZA PRVNÍ REPUBLIKY.V DNEŠNÍ PŘEKROUCENÉ DOBĚ,KDY SE MÁ NEJLÉPE TEN CO NIC NEDĚLÁ A PARAZITUJE NA OSTATNÍCH,BY TO BYLO POVAŽOVÁNO ZA RASIZMUS NEJVĚTŠÍHO KALIBRU.
Postuduj trochu vice, byli, zivili se pomocnimi sezonnimi pracemi v zemedelstvi, drobnym remeslem, snad i jako jinde kovarstvim. Smernice pro cetniky opravdu nestaci. To jako bys chtel se dozvedet o Ceskym ci slovenskym narodu podle kriminalni kroniky. Bylo by to krive zrcadlo, vid? Podle kriminalnich kronik hodne kdo posuzuje v zahranici stredoevropany. Nemusim ti snad rikat, ze to neni spravedlive. Tulaky trestala smrti hodne evropskych premodernich spolecnosti, ale to uz se nepoklada za spravedlove. Jestli za tulactvi se trestalo i v predvalecnim Ceskoslovensku, tak byl to asi uz anachronistismus.

POCHÁZÍM TÉŽ ZE SLOVENSKA A NEVYMLOUVÁM SE NA TO ŽE POCHÁZÍM Z JINÝCH PODMÍNEK.
Ale pochazis ze stejne spolecenske vrstvy, do ktere jsi integroval. Zkus si predstavit, ze nejaky totalitni stat by se rozhodl v prubehu jedne generaci integrovat te do high society. Dali by ti vilu ve vilove cvrti. Sousedi by tebou pohrdali proto, ze jsi zadarmo dostal to, naco oni museli vydelat, za to, ze nemas dobry vkus, smali by se ti, kdyz bys postavil nabytek tak, jak by ti se zdalo utulny, krivili by si nad oblecenim tve zeny, nad tvoji chatrajici vilou, protoze na jejich uroven bys nevydelal (nemel bys na to ani vzdelani ani IQ), pak by ti odebali deti, protoze bys nemel jejich navyky pece o tela, a nemohl bys jim zajistit uroven zivota "na urovni". Ujistuji te, ze objektivne bys si mel lepe nez kdykoliv, ale subjektivne bys se citil frustrovany a chudy jak nikdy pred tim, a s casem dostal bys chut v opilosti pozvracet jim chodnik a delat jine veci naschval.
S CIGÁNY PŘICHÁZÍM DO STYKU CELÝ ŽIVOT,NA VOJNĚ,DŘÍVE V ZAMĚSTNÁNÍ,V BYDLIŠTÍCH.TAKŽE MÁM CO HODNOTIT,ALE UŽ NE SROVNÁVAT,NENÍ CO.VŠECHNO STEJNÝ.HOLOMKOVÉ BY SE MĚLI JMENOVAT VŠICHNI.DAL BYCH NEVÍM CO,ZA TO,ABY VEDLE MÉ RODINY KONEČNĚ BYDLELA TA INTELIGENCE....A TED SI DÁME TU O SMOLÍČKOVI PACHOLÍČKOVI
 cizinka 
  • 

Pokracovani 

(22.10.2006 22:05:42)
Myslim, ze vsichni Cesi by meli byt Vaclavem Havlem. Ale nejsou. (Vemte samozrejme to prosim jako zert na ucet Milana)

A vypni prosim Caps Lock. Kapitalky neprida myslence na velikosti.

Mej se pekne, a ver mi, ze snazim pochopit, ze alespon pred nikim vytahovat se musis, urcite drzi te to nad vodou.
 Milan 
  • 

Re: Pokracovani 

(23.10.2006 20:23:14)
ZAPLATPÁMBŮ,ŽE NEJSOU.
 budilka 
  • 

Re: Re: Dobře začlenění Roomové 

(22.10.2006 22:30:37)
Milane, to že něco neznáte, ještě neznamená, že to neexistuje. To by neexistovalo věcí...
 Milan 
  • 

Re: Re: Re: Dobře začlenění Roomové 

(23.10.2006 20:29:35)
To je svatá pravda,ale jsou věci které jsem v souvislosti s touhle komunitou poznal a dal bych nevím co,za to,abych toho byl ušetřen.rád bych ted stál na vaší straně a nevěřícně kroutil hlavou,jak je tohle možné.
 dasa. syn 8 
  • 

Je mi smutno 

(22.10.2006 14:52:05)
Je mi smutno, když vidím, kam se debata dostala. článek je o adoptovanch "hnědých dětech". A romský původ přece nutně neznamená budoucího zloděje!! Já si myslím, že problémy s Romy jsou víc věc jejich zvyků, tradice a kultury a sociálníh (resp. asociálního) prostředí než genetické výbavy. Generace Romů žily na okaji společnosti, za komunistů si Romové maximálně zvykli pohodlně využívat sociálních dávek ale ne pracovat. Romové jsou ve velkém procentu problémoví, ale pochybuji, že to mají v genech. Samozřejmě celkově vliv genů nepodceňuji.
A řešení romské otázky? Na lepší časy se bude blýskat, až budou mezi Romy v dostatečném počtu elity, které ukážou, že to jde i jinak. A hlavně až tito lidé budou romskou komunitou akceptováni.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.