| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Co dělat, když dítě málo mluví

 Celkem 59 názorů.
 verca, 2 děti 
  • 

Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 9:41:27)
Máme problémy s mluvením a tak děkuji za zajimavý článek. Synovi je 23 měsíců a řekne jen 6 slov a pak zná zvuky zvířat a věci. Jinak nic. Na vyšetření sluchu jsme nebyly, protože je evidentní, že slyší od 1 roku jakýkoliv náš požadavek splní i to co by jsme od něho nečekali.Takže všemu co mu říkáme rozumí. V 10 měsících jsme byly na neurologii z důvodu nerostoucího obvodu hlavy. Tam nám bylo řečeno , že je vše v pořádku a je o 3 až 6 měsíců ve vývoji popředu. Zná 11 písmen abecedy buď k nim přiřadí jmena co umí a to tata, mama, baba, vojta a nebo na požádání zbývající písmena mezi ostatními najde ( s,d,i,k,a,w,j ). Začal až ve 13 měsících říkat tata a o dva měsíce později baba, když se mu v roce a půl narodil bratr tak Vojta a 21 měsích teprve mama.Své jméno vůbec nevysloví,ale já mu občas řeknu Bobši tak toho se chytil a říká o sobě Bobo.Dokáže si říci o nočník na to používá slovo ba. Ale jinak jen hm, hm, hm a tak různě. Je pravda,že já přesně vím co chce takže si vystačí s posunky a ze zvuky.On je spokojený jen nás to nervuje,protože je ke všemu dost velký ( měří 95 cm ) takže vypadá na 3 roky a když někam jdeme tak ho všichni zdraví a on nic a já musím pořád dokola vysvětlovat, že nemluví, že mu nejsou ještě ani dva roky apod. A lidí se divájí divně a nevěřícně. Ale o to nejde, jen nevím jak mu pomoci aby mluvil.
Ty písmena jsme ho neučily, měl o ně zájem sám pořád dokola se ptal až si to zapamatoval teď to zkouší s čísly tak uvidíme.
Abych mému synovi nekřivdila tak zhruba od roku říká co to je ??? To jediné umí bezpečně.100% a je spokojený.
Mohly by jste mi prosím poradit co se synovým nemluvením dělat ??
Díky.
 Xantipa 
  • 

Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 9:55:47)
Náš prostřední začal mluvit, když ho dcera brávala mezi kamarádky. My doma jsme mu rozuměli, ale ony ne. Takže se domnívám, že když s nimi chtěl mluvit, musel se snažit.
Na základě zkušeností s mými dětmi jsem vypozorovala, že děti udělaly největší pokroky /téměř zázračné/ při tom, když pobývaly s jinými dětmi - většinou na dovolené. Dospělý se snaží dítěti porozumět, ale dítě ne, to se musí ve styku s jinými dětmi snažit mluvit co nejlépe.
Možná by to chtělo také zkusit u Vás doma, třeba by to pomohlo.
 verca, 2 děti 
  • 

Re: Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 12:20:58)
Ahoj Xantipo, děkuji za odpoveď. Ale na mého syna tohle nezabírá. Dvakrát denně chodíme ven a scházíme se s holčičkou, která je o 4 měsíce starší a pěkně mluví. Takhle se kamaradíme už rok a můj syn pořád s ní nemluví. I když ji má rád,pusinkují se :-),nedají na sebe dopustit, vymyšlejí lumpárny apod. Nevím jak ta malá mu rozumí, ale je to tak ona mu rozumí a on se kvůli ní nebude přeci mluvit :-(, protože ona mu vše rozumí tak jako já.
PS: A před chvíli jsme se vrátily z venku, ona ho krasně pozdravila a můj syn se jen usmál chytil ji za ruku co si si tam mezi sebou ,,povídali´´ a už nám utíkali za dům na písek mokrý po dešti, i když oběma jsme předtím řekli, že teď tam nesmí.:-)
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 23:43:56)
Verco, určitě to nemusí zabírat na všechny děti. Komunikativní asi je, když si "povídá" s tou holčičkou. Tak ho nech, až přijde jeho čas, rozpovídá se sám. Mimochodem, náš prostřední uměl barvy od dvou let, náš nejmladší umí jen žlutou / jsou mu tři roky/ - to je sluníčko a moc se mu líbí. Na otázku, jaká je to barva, nebo podej např. modrou, se usměje a řekne" brácha to umí" a jde si počítat. To ho moc baví, protože brácha ho učí počítat a on to má rád. Když jsem se syna zeptala, proč nejmladšího neučí raději barvy, tak řekl, že ho to nebaví, že ho baví počítat. Chtěla jsem tím říct, že barvy se určitě naučí - až bude chtít - tak to nelámu přes koleno.
 Hermina 


Re: Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 12:22:06)
Ahojky,
mam stejne zkusenosti jako Xantipa. Mam 11ti mesicni holcicku a vzajemne se navstevujeme jeste se dvemi kamaradkami, ktere maji stejne stare deti. Je to az zazrak, jak se navzajem od sebe uci nove veci. "nekdy by tedy nemuseli vsechny" :-) Moje Nelinka si brouka uz od malinka, nyni se snazi napodobovat vsechny zvuky a i slova. Rika mama, tata, baba, teta, nene, Nely atd. Umi jeste dalsi zvuky, ale zase je lina chodit. Myslim, ze kazde detatko je rychlejsi v necem jinem. Spolecnost pro mimi ale opravdu dela zazraky.
Mejte se hezky
 Petra KH 


Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 10:04:19)
No tak my jsme na tom stejně. Mé holčičce je 22 měsíců a také se jí nechce mluvit. Sice už občas zkusí něco zopakovat, ale je toho pořád hodně málo. Taky rozumí a udělá, co po ní chceme. Nevím, co s tím a pořád doufám, že to bude lepší a lepší a že vše doženeme. Petra
 jindra 
  • 

Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 10:59:53)
Zdravim, my měli úplně stejný problem se synem, jen jsme ho nijak intenzivne neresili, u nas v rodine je pozdní mluva zděděná po rodičích, já sama mluvila až ve 3 letech, můj otec dokonce déle.Takže jsme syna nijak netrápili, pamatuji si , že ve 3 letech uměl říci jen 8 slov a to jsme počítali i pá, baf ...No a teď toho namluví, že nás z toho bolí hlava.Do 4 let se domlouval pantomimou, vše ukazal, co chtěl říci a ve škole ma teď samé jedničky, taký že bych se s tím opravdu netrápila, jak píše autor, centrum mluvení se mu rozvíjelo trochu později.A na to , že je kluk, my neznáme odřené koleno a to je úplný akrobat, stále skáče, hopsá, leze, chvilku neposedí. Jestli vás to trochu uklidnilo, budu jenom ráda.
 Alena, Hani 3 roky 
  • 

Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 11:29:56)
Taky bych chtěla povzbudit a uklidnit.
Dceři budou 3 roky a jen velmi pomalu se zlepšuje v mluvení. Od dvou let již chodí do jeslí a ač je s mluvením mezi dětmi nejhorší, organizuje celou třídu.
Zvládá to skvěle posunky, gestikulací a pár slovy (pojď, ne, ano....).
Nejdříve vůbec nechtěla mluvit, ale postupem času se snaží mluvit a my se jí snažíme porozumět a domnělá slova opakovat. Pokud se nám nedaří pochopit co říká, opakuje to dcera tak dlouho, dokud to nepochopíme. Tak to někdy vypadá, že učí ona nás.
Opakem je dcera mé kamarádky, která již v roce a půl zdravila na sousedy hlasitým "dobrý den" a okolí s ní jedná jako s mnohem starším a dospělejším dítětem, z čehož ale také vznikají konflikty a nedorozumění.
Přeji hodně trpělivosti:o).
 kosina,kluci 10 let a 3,5 roku 


Re: Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 11:47:51)
Nasemu Markovi jsou 2 roky a dva mesice,v 8 mesicich zacal klasicke mama,baba,tata a po par mesicich uplne prestal,takze jsem si radeji ve dvou letech vyzadala vysetreni na foniatrii,kde se jim zdalo,ze slysi hur na jedno ousko,i kdyz ja si byla jista,ze slysi dobre,presto jsme radeji absolvovali vysetreni v Praze,kde se potvrdilo,ze sluch ma vyborny,je bystry,ale liny,a ze s nim mame hodne mluvit,na tuto vetu uz jsem pomalu alergicka,protoze kazdy jakoby si automaticky myslel,ze kdyz mi dite ve dvou letech nemluvi,tak jsem spatna matka,protoze s nim asi doma vubec nemluvime...nyni rekne s bidou par slov jako tata,baba,mama-to zacal asi pred 14 dny,kolo-ale to zni jako koo,haf,mnau,ba-jako bac,bu-jako bum,a to je asi tak vse.Jinak ze sebe vydava vselijake slabiky a neartikulovane zvuky,pokud po nem chce napr.obvodni doktorka,aby rek,co je na obrazku-i kdyz to umi rict,tak to nerekne,takze si nekdy pripadam,jakoze si pred doktorkou vymyslim:-)ale starsi syn byl to same,akorat ze teda mluvil brzo,ale jak po nem nekdo neco chtel,tak byl konec.Takze doufam,ze se rozmluvi a bude to dobre.
 Mirka 


Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(26.3.2008 17:44:18)
To vám teda závidím,protože mám syna 2 a čtvrt roku a nemluví vůbec!Kromě slova máma,které umí asi 14 dní a řekne ho jen na mou úpornou prosbu za nějakou sladkost a to stejně jen maximálně 3 krát za den.Jediné co umí,je ukazovat a říkat e.Už mám také strach,aby vůbec někdy začal.Starší děti jsou premianti gymnázia a teď tenhle náš poslední miláček vůbec nemluví.
 veverka11 


Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(29.3.2008 22:31:21)
Ahoj..mám holčiny dvojčátka 2a4měsíce a také se dorozumívají hlavně posunky. Řeknou mami,tati, babi,pití, pojmenují našeho pejska-Deny, řeknou si na nočníček a jinak na vše ukazují. V knížkách ukáží na vše oč je požádáme.Také se před ostaními maminkami cítím jako matka, která se dětem málo věnuje, jelikož kamarádime i s mladšími dětičkami a ty krásně opakují.
 Štěpánka 
  • 

Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(7.7.2005 21:35:07)
Já to u dcerky měla podobné. Byly jí 2 a věty takřka nepoužívala, a když, tak velmi jednoduché. Ve srovnání s jejími vrstevníky vpodstatě "nemluvila". Ale pak najednou během necelého 1 měsíce začala mluvit plynně ve větách, šlo to opravdu hodně rychle a ve 2,5 letech všichni říkali, jak krásně mluví.
Syn byl skoro to samé, taky mu to dlouho trvalo, než začal mluvit. Já mu všechno rozuměla a tak asi neměl potřebu se rozmlouvat. Na rady z okolí jsem dělala hloupou, abych ho motivovala k řeči. Jenže když ukazoval na ledničku, kde chtěl jogurt a nechápavá máma pořád nic, tak se sebral, přinesl si židli a jogurt si vyndal sám. To mu nebyly ani 2 roky...
 Sarka, dcera 9 let 
  • 

Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(8.7.2005 8:38:23)
Verko,

neplas. Rika se, ze kluci jsou v mluveni "pohodlnejsi". Co jsem mela rikat ja, kdyz moje dcera ne a ne zacit mluvit. Jeji prvni slovo bylo HAM, druhe EŠÉ (ještě). Prvni veta EŠÉ HAM (to asi v 15 mesicich). MAMA rekla poprve v 18 mesicich. Moc jsem to neprozivala. Mam podobnou zkusenost, kterou jsem tu cetla, ze dcera sama zacala mit zajem o pismena. Ve 2 letech ovladala temer celou abecedu (velka pismena bez hacku), ale jinak se domlouvala pantomimou. Predstav si ty soky, kdy jsem s ni stala na namesti, ona mi odhlaskovala nazev obchodu, ale kamaradce uz ahoj nerekla a ja ji omlouvala, ze jeste nemluvi :o)
Kdyz sla do skolky (ve 3 letech) pouzivala asi 30 slov a hole vety. Pro jeji znalost pismenek jsme si z ni delali legraci, ze jine deti pujdou do 1. tridy se ucit pismenka a ona mluvit. nastesti ji to preslo. Ja sama ji ucit cist nechtela, neumela to ani pri nastupu do skoly.
Od 4 let jsme zacaly chodit na logopedii, protoze ve skolce se sice trosku rozmluvila, ale se spoustou vad. Na nasi logopedku nedam dopustit. Je fakt, ze odstraneni vsech vad trvalo az do 6 let, ale diky jeji peci byla dcera chvalena, ze ma nejlepsi slovni zasobu z predskolaku.
A co ted? Kdyby tak vydrzela byt chvili zticha :o) Pujde po prazdninach do 4 tridy, ma same jednicky a na dobu, kdy to byla takova hodna a malomluvna holcicka uz dnes jen vzpominam :o)

Sarka
 Zuzana+ 2 vnoučata 
  • 

Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(11.7.2005 8:14:36)
Moje dcera začala mluvit strašně brzy. Když jí bylo 15 měsíců, narodil se jí bratříček, ona v té době již říkala první věty,dokonce souvětí (první slova říkala již zhruba v 6 měs.) Kojila jsem ho např. a on ublinknul a ona přiběhla a křičela: šinták nešu, mimi bije (přeloženo: slinták nesu, miminko blinká. )Ve 2 letech mluvila již zcela plynně, čistě, ve dlouhých souvětích. Syn říkal také v roce a půl již věty. Nyní mám dvě vnoučata. Holčička začala říkat první věty později než její matka, zhruba v roce a 3/4. I se slovy začala později. Nyní je jí něco málo přes 3 roky a je úžasně bystrá, má neuvěřitelnou paměť, vše si pamatuje a vypráví co se kdy stalo opravdu moc pěkně, čistě vyslovuje, je radost ji poslouchat. Krásně vyslovuje i r a téměř čistě i ř.
Její bratříček je bystré čilé dítě, neuvěřitelné šikovné, v roce a půl vylezl na vysokou skluzavku, kam jeho sestřička v té době ani neuměla vylézt. Rozumí všemu, ale - je mu rok a 3/4, říká pouze některá slova, žádné věty a světe div se, miluje tátu, běhá za ním, nehne se od něj - ale ještě jsem od něj neslyšela nikdy říci slovo táta, pouze máma, bába a dědě (děda)... dále říká ham (to nejčastěji, rád jí), haf, bů, rád si prohlíží knížky, umí všem zvířátkům přiřadit správně zvuky, ale mluvit se mu nechce, pouze ukazuje..
Můj bratr má syna, kterému je 14 let, je bystrý, chytrý, měl vyznamenání - a ten téměř nemluvil do tří let.Když pak začal, rovnou říkal věty, nešišlá, nekoktá, mluví pěkně.
Takže si myslím, že až na naprosté výjimky se vůbec nic neděje, pokud se dítě normální vyvíjí, ale málo mluví i ve dvou letech. Jsou to opravdu mimořádné případy, viz paní, která psala o všech třech svých synech, kteří měli problémy s řečí do vyššího věku.
 vosona 


Re: Jsou mu 2 roky a nemluví 

(14.7.2008 14:44:02)
my jsme na tom stejně. dcera bude mít 18.7. 2 roky, huhlá nesmysly :-) - doplnuje si tím slova do veršů nevo písniček. Pojmenuje: máma, tatí, babí, zvuky zvířat a to je asi tak vše. Na starší sestru volá Ňoňo, i když slovo Maka (Markéta) by nepochybně zvládla. Ale proč by se snažila, žejo? :-) Nejvíc slabik a slov z ní letí, když ty dvě na sebe hulákají v dětském pokojíku :-D
 verca, 2 děti 
  • 

Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 12:32:32)
Ahoj Petro, Jindro, Aleno a Kosino,děkuji Vám za vaše povzbuzující slova. Uklidnili jste mě, že mé dítě je stejné jako mnoho jiných, protože v mém okolí všechny děti již mluví jen to moje ne. Tak se tím občas trápím, ale na druhou stranu hlavně, že je zdravý. Myslím tedy doufám ,že se to vše poddá a bude mluvit. Po tom se asi nebudu stačit divit až se rozpovídá a budu vzpomínat na časy kdy bylo u nás ticho :-)).
Díky Verca
 Alice+Ada99+Máta02 


Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 12:50:09)
Milá Verčo, já mám stejný problém až na to že já mám tříletého kluka. Je to flegmouš kterej když nechce tak ho nic nenaučím. Neříkám že nemluví vůbec ale plynulé věty jak je to u dětí v tomto věku normální neříká. Teprve nedávno sem ho naučila říkanku mámo,táto v komoře je myš a to říkáme tím stylem že on začne a já po něm to slovo opakuji-neřekne to celý sám. Ale sem ráda za ten úspěch. Barvu pozná jen červenou na tříleté prohlídce se předvedl že ukázal na barvu a pak řekl "taky červená" tak to paní doktorka uznala jako větu. Stejně jako vy řekne CO TO JE, a proč to je u nás nejčastější otázka. Nejlíp mu jde ahoj všechny jména lidí který zná a jídla ty by mu taky šly. Takže si nemyslím že by jste na tom byli zas tak špatně já vím že je to člověku trochu líto když stejně staré děti jsou v tomhle šikovnější ale můj syn byl zase šikovnější nebo je než ostatní děti. V září jde do školky a setkala sem se s tím názorem že tam se děti vždycky naučí mluvit protože tam jim nic jinýho nezbývá když se chce s těma dětma domluvit. Nezoufej a ono to určitě přijde.
 Hanka, Tomík 23 měsíců 
  • 

Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 12:58:35)
Teda Verčo, děkuji za dotaz, máme stejně starého chlapečka, umí přesně to co váš, když počítám i haf a pá, tak něco mezi deseti až patnácti slovy, nová přidává opravdu velmi velmi pomaloučku. Rozumí úplně všemu - ale opravdu i "koukej to tam uklidit zpátky" :-) A omlouvám ho přesně jak psala pisatelka článku, trochu mě tím rozhodila, protože jsem poprvé znejistěla, že by mohlo být něco v nepořádku, měli jsme trochu problém s porodem - císař, protože byl zamotaný do šňůry, honili nás po neurologiích, ale nakonec vše vypadalo v pořádku, točil se na bříško, lezl i chodit začal byť nás strašili, že bude blbě, tak běhá jako čert- ale všechno "na poslední chvíli". Ale vždy když s něčím začal, tak už to dělal správně, když už se pustil ruky a začal chodit sám, tak nepadal a chodil velmi pěkně. Tak si právě říkám, že je jenom líný :-) Zvuky umí dokonale u všeho a tím se také skvěle domluví a přesně tak, nic ho nenutí. I jinak je to hodné a klidné dítě. Má být po kom, já i manžel jsme spíš pohodovější a klidnější lidi. K doktorům se mi nechce, ty nervy s neuroložkou a rehabilitační sestrou, která mi vykládala, že kdybychom neměli podezření na dětskou mozkovou obrnu, tak u ní nejsme a jiné "pěkné" věci, my opravdu už stačili. Takže si s ním vykládám - podle autorky přesně špatně - nad knížkou mu říkám věci, mluvím na něj, u kreslení mu říkám, co kreslím. Když mu něco řeknu, přesně to ukáže, ví, že kravata patří na krk a tričko na bříško, ale neřekne ani jedno :-) Děkuji za podporu všech co odpovídali Verče
 Elka 
  • 

Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 16:00:34)
Někdo tu psal, že ve společnosti stejně starých dětí se dítě rozmluví. Já mám tu stejnou zkušenost. Mám dvě holky 3,5 a 2,5 roku a ta mladší mluví hodně dobře, mluví líp nejen než její sestřenice (ta je o 4 měsíce starší než moje mladší), ale i líp než ta moje starší. Je ale pravda, že i společnost vrstevníků tomu mluvení nemusí pomoct. A když je tomu tvému drobkovi ještě ani ne dva roky, tak to ještě nemusí být nic hrozného. Kamarádka má syna a ten ve svých 4 letech říká asi 5-6 slov a jinak si vystačí posunky (slyší dobře). Jak praví klasik, někdo nemá potřebu mluvit, když není důvod ke stížnostem ;-)). Ne, tohle není moc humor, když dítě nemluví, člověk si pak připadá, že něco zanedbal nebo tak něco. Ale určitě se rozmluví a až bude mluvit ještě ten menší k tomu, tak to bude teprve legrace :-))) Každopádně držím palečky, aby bylo všechno v pořádku.
 Eva, syn 2 roky 
  • 

Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 20:11:23)
Holky, tak to jsou vaše ratolesti úplný řečníci. Mýmu synovi budou příští týden 2 roky a nevyslovuje ještě ani slabiky jako ma, pa, ta apod., jediný, co občas řekne je u jídla ham a pak řadu nerozpoznatelných zvuků. Já si s tím nějak hlavu nedělám, protže vím, že mi velice dobře rozumí, co po něm chci, v knížce občas pozná nějaké zvířátko, ale taky nic moc. Takže vás můžu uklidnit, že vaše děti jsou opravdu normální, jenom se jim asi nechce. Však oni pak najednou začnou mluvit tak, že nás z toho bude bolet hlava, a možná se budeme divit jaká slova pochytily v průběhu té jejich nemluvnosti:)
 Renata 
  • 

Re: Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 21:46:31)
Verčo a ostatní,
pravděpodobně už jsi klidnější, ale i já se přidám. Syn ještě ve třech letech řekl jen máma a táta a pár zkomolených slovíček. Rozmluvil se ve třech a půl letech ve školce a až zhruba po čtvrtém roce nebylo tolik poznat, že začal pozdě. Byla jsem opravdu na nervy, zvláště z již zmiňované věty, že s ním málo mluvím. Nyní jde do školy, výslovnost má perfektní, počítá německy i anglicky. Jsem vděčná za tento článek, zvláště za poznámku, že opožděná řeč nění špatnou výchovou, ale třeba i pozdějším dozráváním, protože mému druhému synovi je 14 měsíců a neřekne až na pár slabik nic, takže jsem si se zájmem a nedšením přešetla i ostatní reakce. Myslím, že i já teď budu klidnější.
 Jana, dcera, syn 
  • 

Re: Re: Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(7.7.2005 23:48:27)
Taky musím přispět svou troškou do mlýna.
Dcera mluvila ve dvou letech plynule ve větách a dokonce už uměla i r. Ovšem u kluka to je pravý opak. Rozumí opravdu velmi dobře, donese co chcu, uklidí, jde si lehnout atd. Ale mluvit nechce. Budou mu dva roky a dělá hlavě ééé ááá a různé podobné zvuky. Pár slov sice umí, třeba pivo, gól, budík,babi a dej ale to je tak vše. Zvláštní je, že tyto slova jsme ho vůbec neučili a umí je a to co do něj neustále hustím prostě neřekne. Teď dokonce pověděl první asi větu - babi dej pivo. Myslela jsem že mě odvezou. Takže mluvit by asi uměl kdyby se mu trošku víc chtělo. Jen jsem zvědavá co z něj začne padat za slova příště.
Jinak kamarádka má holčičku, která ve třech letech neřekla ani mami, tati, teď bude mít čtyři a mluví naprosto bez problémů.
 ... 
  • 

Re: Re: Re: Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(8.7.2005 6:31:59)
Asi bych se nad sebou a svou rodinou zamyslela, kdyby první slovo mýho dítěte bylo pivo a první věta babi dej pivo:-(
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(8.7.2005 7:59:21)
Zaujimave je, ze tieto rypave pripomienku maju vzdy anonymovia. Nedaju si ani tu robotu, nejake meno si vymysliet. :-)))
Cim to asi je?
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: bezejmenný pisatel 

(8.7.2005 9:09:32)
Asi se bojí právě té diskuze. Ono se špatně reaguje na příspěvek od .......
Ale přesto nechápu, proč se bojí napsat jméno. Vždyť tady je to anonymní dost.
Možná je to známka určité nevyzrálosti, asi. No, napsala jsem to dost zaobaleně, každý nechť si udělá názor sám.
Nicméně, tihle ........ mě dost štvou. Nejraději diskutuji s někým, kdo se tady objevuje častěji a tak trochu znám jeho názory.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(8.7.2005 9:42:58)
Taky "miluju" dotaz "A mluvíte na něj hodně?"
Ne, na toho, kterej mluví mluvíme normálně a tomu co nemluví asi zacpáváme uši :-)
 Naja 


Perlička z logopedie 

(8.7.2005 10:33:41)
Když bylo synovi 5 let, stále špatně vyslovoval r a ř. Doktorka nás poslala na logopedii. Byli jsme objednáni na určitou dobu. Jenže asi půl hodiny po termínu jsme ještě stále seděli v čekárně. Kluk se už začínal otravovat, obrázky okoukaný. Chodba byla dost dlouhá, na ní barevné dlažky. Tak jsem ho poslala spočítat, kolik jich je v řadě do konce chodby. Co čert nechtěl, zrovna nás zavolali do ordinace, když byl kluk na druhém konci chodby. Tak říkám: "moment, hned přijde, počítá dlažky." Logopedička na mě vyjela, že co ho nechám courat po chodbě. A proč si s ním raději nevykládám. Kdybych se mu prý věnovala, tak jsme na logopedii vůbec nemuseli skončit.
Nezastírám, že to bylo naposledy, kdy jsem s touto "odbornicí" mluvila. Šupem jsme vyhledali jinou.
Jen na závěr. Syn mluvil v roce a půl ve větách, od té doby tu pusu nezavřel a skutečně si nemyslím, že bychom s ním málo mluvili. No, někdy možná trošku míň, protože u něj je problém, aby se jeden dostal ke slovu :oD
 janina 
  • 

Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(8.11.2007 14:39:36)
Milá Evo tvůj článek mě dodal novou sílu nevzdávat se.Mám 16 měsíčního syna Vítka neřekne skoro nic občas táta Dáda napodobit dokáže jen psa jinak nic.Taky doufám že to přijde.moc nám oběma přeju aby to přišlo .Janina
 vlaďka, dcera 10, syn 2 
  • 

Re: Děkuji, všem za odpoveď 

(22.7.2005 22:33:56)
Děkuji za pohlazení na duši. Minulý týden mi dcera kamarádky vyrazila dech. Je o měsíc starší než syn. Radostně volala " mame na sahrade basén". Náš kluk umí máma, táta, ham. A potom pro život naprosto nedůležité věci jako auto, kombajn, mapa, gól a napodobuje zvuky vrtačky, formule 1 apod. Jinak všemu také rozumí a když jsem dělala hloupou, že nevím co jako chce, tak si taky otevřel ledničku a začal se tam sápat na jídlo. Prostě chlapeček každým coulem. Jeho tatínek taky mluvil svou vlastní řečí, rozumněla mu jenom babička.Takže to máme zřejmě v genech. Jinak je velice šikovný na manuální práce, prostě technik po tatínkovi a po dědečkách. TeĎ jsem byla nucena být tři dny pryč, tak byl s tátou a babičkama a ejhle slovní zásoba se rozmnožila, přesně jak některé z vás píší.Asi to budu muset udělat častěji.
Jinak s dcerou žádný problém nebyl, od malička pusu nezavře. Takže asi o tom nechce moc přemýšlet, pokud tam není ještě nějaký jiný problém.
 mayya 


Taky zkušenost 

(8.7.2005 10:25:25)
Ahoj, já mám zkušenost zatím jen s mladším bráchou - do 4 let nemluvil vůbec, strávil taky spoustu času po vyšetřeních, dokonce byl asi 14dní hospitalizovaný "na pozorování" (bylo to někdy v r.1982), a žádná objektivní příčina se nenašla. Potom ho naši dali do školky (do té doby jsme byli doma s mamkou i babičkou - ale se mnou i s dalšími dětmi se stýkal, nebyl nijak izolovaný), a běham asi 3 měsíců se neuvěřitelně a "sám od sebe" rozmluvil, a vše bylo OK. Naopak, jako by si to chtěl vynahradit, stal se z něj pěkný kecálek :))
 jitka( hanicka 5 let, simon 2r. ) 
  • 

to znam 

(10.7.2005 9:14:53)
Ahoj, ja jsem resila podobny problem s mladsim synem. jsou mu dva roky a rika max 10 slov, o vetach ani nemluve. TAky me napadlo jestli treba spatne neslysi ale dobre rozumi kdyz chce :) a obcas skvele intonuje melodii vet ktere pouzivame tak az me to zarazi. Asi bude muzikant :) Taky doufam, ze se rozmluvi.Nam pomohlo,ze jsem na nej zacala muvit detskou reci, jednoducha slova- zadne sislani, a ne ve vetach, to nam docela pomohlo a dostali jsme se na tech 10 slov. Starsi dcera mluvila taky az od dvou let a do pul roku mluvila v souvetich a od te doby pusu nezavrela :)
 Irena, syn 3, dcera 1,5 roku 
  • 

Dcera umí jen EEE 

(12.7.2005 13:25:15)
Ahoj všichni.Mám kluka, který od 1,5 roku mluví ve větách, ale do dnešního dne (je mu 3,5let) má téměř tu samou výslovnost.Já s manželem mu rozumíme bezvadně, jiní lidé si musí chvilku zvykat. teď v září jde do školky. Uvidíme, co to s ním udělá. Dcera 1,5 roku rozumí všemu, ale umí jenom táta, máma a vše ostatní je EE E EÉ a ukazuje. Už mi to připadá taky divné,ale slyší, tak ještě vydržíme
 Dana + Filípek 11.3.2003 
  • 

Podobná zkušenost 

(11.7.2005 0:01:31)
Ahoj holky,
jsem moc ráda, že jsem měla možnost pročíst si podobné příběhy, jaký denodenně řeším...
Synovi už je skoro 2,5 roku, mluvit začal v normálním věku (opravdu si nepamatuji kolik mu bylo měsíců když řekl "baba" a nechce se mi to hledat), teď používá asi 100 slov (slovní zásobu má velmi dobrou), trápí mě něco jiného - všechno, co chce pojmenovat, řekne jen dvouslabičnými slovy (lentilky = tintíí), odmítá se vzdát svých výrazů (pejsek dělá "ja") a věty tvoří jen tak jednou za týden (kte bydí tam = tam bydlí krtek)... Dle doktora toto není důvod navštívit logopedii, je to prý způsobeno jeho pohodlností (já mu rozumím, tak co se snažit???), do kolektivu více mluvících dětí se dostává každý den, ale i jim to prostě vysvětlí po svém... Myslíte že si s tím mám lámat hlavu?
Předem díky za vaše názory, ahoj Dana
 Eliska 
  • 

Re: Podobná zkušenost 

(11.7.2005 0:42:39)
Ahoj, opravdu bych se tim netrapila, mymu klukovi jsou ted 3, mluvit, tedy davat dohromady vety, zacal pred pul rokem, do te doby to byly taky jen slova a to treba jen koncovky (do kocarku = caku), tohodle koncovkovani se postupne zbavoval, taky jsem na to byla alergicka (treba slunicko = akiko, masinka = akika), zkratka se moc nenamaha ... ted uz vyslovuje normalne slova, samozrejme nekdy blbe, ale za ten pul rok je to velka zmena. Preju hodne trpelivosti a hlavne si to holky nezapomenme uzivat, kdyz ono to tak utece!
 Karin a Verunka 
  • 

Re: Podobná zkušenost 

(12.7.2005 17:12:22)
Ahoj holky. U nás je to hodně podobné. Naše Verunka má dva roky. Ještě před měsícem jsem si říkala, že ji to mluvení moc nejde. Používala pouze první nebo poslední slabiku (mo - motýl, bání - bumbání). Najednou začala přidavat i druhou. Takže za další měsíc už zvládneme celé slovo a pak snad i nějáke ty věty. :). Takže buďme trpělivé maminky.
 Muflonka 
  • 

Re: Podobná zkušenost 

(13.7.2005 23:33:55)
Ahoj,
mám prakticky stejně starýho kluka jako má Dana, narodil se 15.3.03 a s mluvením jsme taky "tabulkově pozadu". Nedělám si z toho zatím moc hlavu. Ve dvou letech to bylo pár slovíček, co řekl. Na začátku dubna jsme byli v Itálii na horách a kámoška z party ho naučila říkat místo eeee, které pužíval prakticky na všechno "jezdi", když chtěl, aby někdo si sním jezdil autíčkem (říká tedy dějdi místo jezdi) a paní ubytovatelka se chtěla zase dozvědět, jak se jsmenuje. Je to Ondřej, takže italsky Andreas a tak od té doby na dotaz jak se jmenuje říká "Agija". No moc lidí tomu sice nerozumí :o)), ale podstatný je to, že v tom dubnu se to tak nějak zlomilo a pořád si do svého slovníčku přidává další a další slovíčka. Věty zatím neříká, jedinou kterou řekne je z písničky o mašince, kde umí "jede do dáli". Prý se některé věci dědí přes koleno a jeho děda začal mluvit prý až ve třech až čtyřech letech - a pak se mluvením živil :o)).
Kašlu zkrátka na tabulky a na "rady" typu musíte s ním víc mluvit a nechte mu vyšetřit sluch. Slyší velice dobře, až se tomu někdy sama divím, rozumí perfektně už strašně dlouho a odpozorovala jsem, že se někdy i chce učit nová slovíčka, ale musí chtít ON a ne zrovna když já ho chci něco naučit. Většinou se snaží víc opakovat při různých básničkách a týden po týdnu umí říct z té říkanky o pár slabik víc.
Takže ať se daří, však oni nám to ty naše ratolesti jednou všechno povědí :o))
 Zuzka 
  • 

Mně jde hlava kolem 

(11.7.2005 10:22:12)
Mojemu synkovi je 21 měsíců. Nemluví. Žvatlat začal před rokem. Jenže se to nějak zastavilo. Myslím si, že je to tím, že má cumlík skoro pořád v puse.
Rozumí mi, hluchý určitě není. Jediné, co od mala umí, je ham. To mu při jídle vydrželo do dneška.
V knížkách si se mnou nikdy nechtěl ukazovat obrázky. On sám. Ví, jak vypadá pes, kočka, taky jaké dělají zvuky, ale sám to neřekne. Na vše se jen směje.
Zpívám mu, říkám říkadla, tancujeme spolu, to se mu líbí, ale jen se směje.
Sem tam rozváže a to je : ba ba bá , apod.
Tchýně mě napadá, že to je kvůli mně, že na něho nemluvím, že nemá podněty a jestli vůbec slyší. Já bych ji zabila.
Jinak je můj chlapeček zdravý a spokojený a hloupý taky není. Tak snad vše přijde časem.
 Bajca, Adam 21.m. 
  • 

Re: Mně jde hlava kolem 

(11.7.2005 14:18:25)
Ahoj. Našemu klukovi je taky 21.měsíců a taky nemluví. Řekne jen "to", "tam" a "ne". Takhle to je už 4 měsíce a zatim žádný pokrok. Už jsem zkoušela i to, že mu neřeknu co ja na obrázku a chci aby mi to řekl on, ale on zpustí "totototototo" dokud to neřeknu já a když neřeknu tak se našpulí otočí na jinou stranu a dělá, že už ho to nezajímá. Nevim jak ho motivivat aby mluvil sám. Nezbývá než čekat.
 markéta 
  • 

Re: Mně jde hlava kolem 

(12.7.2005 8:34:19)
Ten dudlík k tomu opravdu nemusí přispívat. Rozhodně bych doporučovala ho přes den "vyřadit z provozu" :-)) a nechat jen na spaní. Takhle velký kluk to již pochopí, když se mu vysvětlí, že je něco jen na spaní. A přes den má dost podnětů, aby nemusel dumlat. A kdyby ho přeci jen vyžadoval, zkusila bych nabídnout něco jiného do pusy - napít nebo něco k jídlu, např. kousek jabka, nebo nějakou malou sušenku (přiměřenou jeho věku). Mojí holce jsou dva roky, dudlík má jen na spaní, ale občas vyžaduje přes den sušenku. Mám zkušenost, že to není z hladu nebo chuti, ale když se nudí. Když jí místo sušenky něčím zabavím (vyprávím říkanku, něco se jí zeptám apod.), okamžitě na ní zapomene.
 Linda,dcerka 3 roky 
  • 

mě sice mluví, 

(15.7.2005 14:32:41)
ale na úrovni dvouletého děcka.A přitom jsem dělala všechno co psali v tomto článku,jsem z toho nešťastná.Už spojuje slova,ale přijde mi že někdy neví co po ní chci.
 Jana 
  • 

Re: mě sice mluví, 

(18.7.2005 16:56:12)
Ahoj, také bych se přidala s málo mluvícím dítětem:o) Synkovi bude v září 3,5 a začne chodit do školky a od toho si také dost slibuji. Vím, že slyší, že rozumí, občas se snaží i něco opakovat, ale ... je hodně tvrdohlavý a když po něm něco chci, prostě to neudělá a vlastně ani neřekne. Pokud se ho na něco zeptám a on to neumí říct (např. barvy i když je zná, tak je neumí pojmenovat) tak řekne " to nejde " a někdy začne i natahovat do breku:-( Já ho samozřejmě nenutím a řeknu to za něj a dál se k tomu nevracím. Je mi ho v tu chvíli i dost líto. Mám ale trochu obavy, aby se ve školce necítil méněcenný, když tak málo mluví. On umí nějakých 50 slov a snad všechny zvuky co existují, ty dokáže napodobovat bezvadně. Mám také rok a půl starou dcerku a ta mluví lépe než on v jejím věku, brzy brášku dožene, řekla bych, že už zvládně třičtvrtě toho co on. Dokonce některá slova se naučil od ní. Např. bobek, než to malá začala říkat, tak do té doby to bylo jen e-e.
Jsem ráda, že je tady tento článek a hlavně diskuse k n¨ěmu, alespoň vidím, že nejsme takový nemluvové sami, v okolí máme samé ukecané dětičky. Jak už tady někdo psal, také mi trochu vadí pořád každému vysvětlovat, že prostě neumí říct Dobrý den, nebo jak se jmenuje:-(
 Daniela 
  • 

Není třeba mít strach 

(21.7.2005 14:29:57)
Můj syn začal jakos takos mluvit až ve 2,5 letech. Do té doby používal jen primitivní vlastní výrazy, které však kupodivu znamenaly vždy několik pojmů logicky nějak spojených (např. "kap kap" byla voda, čurání, něco teče apod., "hopa" znamenalo jít, jet, skákat, běhat apod.). Pravda je, že později měl problémy až do 6 let s vyslovováním "r", takže ještě v 1.tř. chodil k logopedce. Ale: je to velmi inteligentní kluk s velmi dobrými vyjadřovacími schopnostmi (nyní 13letý), výborně se učí, prostě žádný problém. Proto bych chtěla ukllidnit maminky, jejichž děti začínají mluvit později - vůbec nic to neznamená o jejich inteligenci, schopnostech apod. !
 jana 
  • 

Re: Není třeba mít strach 

(22.7.2005 0:16:29)
Danielo, prosím Tě, chodil Tvůj syn do školky? Od kolika let a jak to zvládal tam? Myslím kontakt s dětmi. Toho se trochu bojím, aby ho nevystrkovali z kolektivu, děti umí být zlé, i když nevědomě:(
 Daniela 
  • 

Re: Re: Není třeba mít strach 

(22.7.2005 6:57:30)
Do školky chodil od 4 let, ale to už mluvil normálně až na to "r". Ovšem logopedické problémy mělo víc dětí, to je normální, takže se nijak neodlišoval. Ono když v těch 2,5 letech začal mluvit, tak pak už to šlo velice rychle.
 Renca, 2 deti - 4 a 2roky 
  • 

Ahojky. 

(22.7.2005 1:47:23)
Nemuzu si odpustit jen kratickou poznamku: Nejhorsi jsou totiz ruzny sousedky, radoby kamaradky, kolegyně a nevim kdo dalsi, co nuti zrovna vase díte pozdravit hned pri prvnim setkani a odpovidat na ruzne vetsinou stupidni otazky. A dalsi skupinou jsou ty "stastnejsi" maminky, jejichz deti mluvi relativne brzo a zaroven se rady predvadi vetsimu publiku, a tak je jejich ambiciozni maminy nevahaji co chvili exhibovat pred maminama tech "pomalejsich" nebo stydlivejsich deti. Pak se nedivim, ze z toho jsou ruzny frustrace. Preju vsem nadherny a sikovny deticky.
 Daniela 
  • 

Re: Ahojky. 

(22.7.2005 7:00:00)
Renčo, nezbývá, než s tebou plně souhlasit!!
 kosina,kluci 10 let a 3,5 roku 


Re: Re: Ahojky. 

(22.7.2005 14:36:29)
Ahoj,neni to tak dlouho,co jsem prispela svou zkusenosti,ze syn ve dvou letech nemluvi a najednou "znicehonic" se nam rozmluvil behem tydne a dokonce obcas spoji dve slova-cica papa,tata haci.To co uz umi,tak neustale opakuje,az mi jde opravdu hlava kolem:-))a jinak se snazi a vetsinou rika prvni slabiku toho urciteho slova.Vy vsechny si urcite dovedete predstavit,ze jsem z toho uplne namekko,clovek uz opravdu si zacina myslet,jestli tam nejaka vada neni a pak najednou zacne mluvit.Takze jenom jsem chtela rict,at nezoufate,ze je opravdu pravdepodobne,ze se jednou probudite a vase ditko proste zacne povidat:-)
 Johana, kluk 3,5 
  • 

já už tedy mam pořádný strach 

(25.7.2005 12:42:33)
všechny vás srdečně zdravím,
my řešíme podobný problém, ale koukám že ve srovnání s mnoha jsme na tom dost špatně. náš syn nemluví prakticky vůbec, a to mu v listopadu budou čtyři roky! byli jsme na všech možných vyšetřeních, slyší dobře, mluvit může, protože sem tam nějaké slovo řekne, ale prostě to nedělá. on podle mně řeč vůbec nepotřebuje, a celkově si vystačí dost sám. taky jsem si yvslechla jak s ním mám hodně mluvit atd., říkanky, ale jeho to bohužel vůbec nezajímá. a co jsem si navyčítala že jsem asi něco musela udělat úplně strašně špatně.
teď s ním chodíme na takové větší vyšetření na specializovanou kliniku, uvidíme co nám řeknou, ale myslím že moc moudří z něho taky nejsou. možná je autista.
každopádně je to opravdu trochu uklidňující si přečíst že v tom nejsme sami. někdy mně z toho popadá pěkná deprese.
mějte se všichni moc hezky a ať vaše děti brzy mluví
johana
 Alice, Rudeček 4 roky 
  • 

Re: já už tedy mam pořádný strach 

(9.8.2005 20:37:52)
Ráda bych se připojila k těm spíše vyděšeným, máme 4 letého syna a nemluví až na pár nesrozumitelných slovíček téměř vůbec. Kolem 1 roku začal hodně žvatlat a vypadalo to, že z něj bude pěkný kecka, ale nakonec mu ta žvatlací slovní zásoba vydržela až do teď. Někdy utrousí i srozumitelné slovo, ale většinou si hraje a dorozumívá se pouze gesty. Slyší skvěle to máme vyzkoušené, ale mluvit ne a ne. Je to celkově pěkný lump, protože pořád se nemůžeme přes den zbavit plínek. V noci spí bez nich, ale přes den nemá čas myslet na nočník! Chodí do speciální školky, ale s dětmi si nehraje, je spíš samotář. Obešli jsme už všechny možné odborníky - neurolog, psycholog, logoped a nikdo nám v podstatě nic neporadil - mluvit a mluvit. Má rád pohádky poslouchá je pořád když je doma a nebo čteme, ale vliv na řeč to teda nemá. Taky nevím co s ním a asi nezbývá než čekat až ten "kecací" den přijde.
 Zuzka, Petřík 2.5 roku 
  • 

Re: Re: já už tedy mam pořádný strach 

(10.3.2006 15:01:57)
Můj synek bude mít 2,5 roku a nemluví. Jen hučí, mručí, když se mu venku něco líbí tak říká na všechno am, občas amba a někdy řekne mama, či ba (jako baf!). Chtěla jsem s ním jít na logopedii, ale nevezmou náš bez doporučení od pediatričky. ta nám ho ale nedá, prý je ještě do 3 let čas a nemělo by to cenu. Malý si nechce nechat ukazovat obrázky v knížkách, on sám chce čitat.
Taky jsem už bezradná. Klouček je to šikovný, slyší, rozumí, hloupý není.
Tak mluvneí zdar, snad se to časem upraví.
 Iva a Jiříček 28měsíců 
  • 

také nemluví, má podrostlý jazýček 

(10.6.2006 14:45:09)
ahoj, Jiříčkovi je měsíců a také nechce mluvit, říká jen bába, máma, táta, dedle(děda), baf, baum(mňau), mňam, cyc(strýc), jája, šiši(šišky)brm, já či(tři) a jinak se dorozumívá pantomimou. jsem z toho také nešťastná, ptorože je jinak velice bystrý - skládá puzzle 20 dílků, umí písmenka, odslabikuje některé nápisy, krásně spí celou noc, odpoledne 3 hodiny, poslouchá, uklízí nádobí už od 17 měsíců uklízí i sklenice z tenkého skla, ještě žádnou nerozbil, opravdu je velice šikovný, slyší také velice dobře a rozumí všemu. Má ovšem krátkou uzdičku pod jazykem a přirostlý horní ret, díky tomu se mu kazí dva horní přední zoubky. v porodnici nám to neudělali - přestřižení uzdičky, a teď je na to prý špatný věk, museli by ho uspat a to nechci, nebo mu to udělají v 7 letech. Moje aminka říká, že nemluví kvůli tomu. Nemáte náhodou někdo zkušenosti s podrostlým jazýčkem a vlivem na řeč? Děkuji Iva
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: také nemluví, má podrostlý jazýček 

(10.6.2006 16:02:38)
Ivo, kamarádovi přestřihli tu uzdičku až v nějakých 10 letech (do té doby si toho nikdo nevšiml) a dodnes ráčkuje, jeho syn to měl taky, ale to zvládli jako kojenci. Ovšem logopedii se stejně nevyhnuli, takže těžko říct, jestli to bylo tím ...
 MirkaEyrová 


Re: také nemluví, má podrostlý jazýček 

(10.6.2006 16:33:33)
Můj kluk taky špatně mluvil. V nemocnici mu uzdičku střihli ambulantně těsně před třetími narozeninami. Jako když kouzelným proutkem mávne se poté rozhovořil! Myslím, že by to vliv mít mohlo, dodnes trochu patlá.
Problém je onen zákrok - myslím, že pro dítě není moc příjemný. Ale řekla bych, že nechávat to do sedmi let je blbost - uvědomíme-li si, že v tom věku už dítě potřebuje pokud možno mluvit čistě, aby se domluvilo ve škole, aby se mu děti neposmívaly, aby si líp osvojoval pravidla pravopisu (a nepletl si ž-š nebo jiné hlásky, které špatně vyslovuje). No, radši bych se poptala i jinde než u lékaře, se kterým jsi o tom mluvila.
 Iva a Jiříček 28měsíců 
  • 

Re: Re: také nemluví, má podrostlý jazýček 

(10.6.2006 22:56:52)
díky za rady, ale já byla u svého zubaře a ten mi řekl, že to ambulantně neudělá, proto nás poslal do nemocnice na stomatologické oddělení a tak mi právě řekli, že se moc mele a že by mu mohli poranit žilky, které vedou pod jazykem, proto musí podsoupit celkovou anestezii a toho se bojím, aby dítě uspávali v tak raném věku, vždyť i pro dospělého je to nebezpečné. Poraďte mi prosím, na koho, nebo na jakou nemocnici se mám obrátit. Jsem z okolí Brna, ale jsem ochotna jet i jinam,jen aby mu to udělali. Prosím aspoň o telefonní číslo lékaře, který je ochoten to udělat a je na to specialista.Nechci zase mé dítě vystavovat někomu, kdo to nikdy nedělal. Mnohokrát Vám děkuji Iva
 Mia 
  • 

Re: Re: Re: také nemluví, má podrostlý jazýček 

(14.8.2006 2:57:16)
Me vnucce je 22 mesicu, tez rika pouze par slov, vety teda vubec. Vsemu rozumi, udela a prinese vse o co ji rekneme. Pleny ma jen na noc a to jen aby nahodou v noci nepocurala postylku. Pres den si sama rekne, ze chce curat, nebo kakat. Ale jen eee. Sama si slikne kalhotky, sama se oblekne. Jen s tou reci je asi pozadu. Zijeme na Floride, z televize a kolem sebe venku slysi jen anglictinu, doma s ni mluvime jen cesky, mame spousta knizek, vse v nich pozna, porad mam strach, jestli v tom nema v hlavicce zmatek. Na pohadky v anglictine v televizi kouka a sedi a ja si myslim, ze tomu rozumi, protoze vydrzi v klidu sedet. Jinak je strasne akcni. Tak nevim, nemate nekdo s timto zkusenost?
 sally 


Re: Re: Re: Re: také nemluví, má podrostlý jazýček 

(14.8.2006 7:06:44)
Mio,
dvojjazyčné děti začínají obecně mluvit o něco později - než se jim ty dva jazyky v hlavě trochu "setřesou". Žijeme v Kalifornii, syn začal pořádně mluvit až po druhém roce věku. Na dvouleté prohlídce syn rozhodně neříkal tabulkových 50 slov (je navíc nedonošený, takže mu podle gestačního věku bylo těch 22 měsíců jako je vaší malé) - dr. říkala, že máme sledovat, jestli se postupně učí další slova, jestli skládá alespoň dvě slova dohromady ("auto je"; "táta pá" atd.), jestli rozumí složitějším příkazům ("zvedni hračku a podej jí mámě"). Takže buď v klidu - opravdu jde o to, jestli malá dělá pokroky, ne o to, jestli je úplně přesně "podle tabulky" - protože tabulky nepočítají s bilingvníma dětma.
 pavlina-kluk 2roky 
  • 

jsou mu dva a nemluvi 

(7.8.2008 23:57:55)
zdravim,ted v cernu mu byly dva porad ne sklada slova jenom u mi rict mama tata baba,ukazovat na veci ktere zna,mam zname co maji kluky a ty jsou mladsi nez muj a uz hezky mluvi tak se bojim ze aby se vubec naucil mluvit ztoho mam nejhorsi strach,mej te se pekne
 pavlina-kluk 2roky 
  • 

jsou mu 2 a nemluvi 

(7.8.2008 23:58:16)
zdravim,ted v cernu mu byly dva porad ne sklada slova jenom u mi rict mama tata baba,ukazovat na veci ktere zna,mam zname co maji kluky a ty jsou mladsi nez muj a uz hezky mluvi tak se bojim ze aby se vubec naucil mluvit ztoho mam nejhorsi strach,mej te se pekne
 Juraj 
  • 

Nerozpráva 

(24.2.2007 17:10:03)
Dobrý deň.
Náš vnuk má 27 mesiacov, všetkému čo mu povieme rozumie, na všetko reaguje, ale jeho reč sa skladá len z "a" a "e", napr. "aaaee eaae eeeaa" Vysloviť vie zatiaľ len "mňam" "mama" "papa".Máme obavy, či nie je niečo v neporiadku. Poraďte mi prosím, čo s tým máme robiť?
Vopred ďakujem.
Juraj

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.