| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ten barák je váš, jo?!

 Celkem 46 názorů.
 eliza 
  • 

??? 

(7.1.2005 13:24:40)
No nevím co je divného na tom, že si pubertáci čutají o zed domu. Taky mi nepřijde nijak divné, že si demonstrují svou "dospělost a originalitu" odmlouváním, notabene cizí ženské, která jim asi přijde jako hysterka (první incident s posláním do háje). Hysterku neberte nijak osobně, ale před pár lety bych si ve stejné situaci pomyslela přesně toto. Druhý incident byl ve zcela jiné rovině - hoši na rozumný argument (škody budu platit i já, i když je majetek družstevní) zareagovali poměrně rychle, i když se bez blbých řečí neobešli (normální puberta, ne?)Vše bylo podpořenou náznakem pohrůžky zjištění si jména výtečníků. V prvním případě jste jim posláním do háje nahrála na smeč, napodruhé byla situace ve vaší režii a bylo to v pohodě.
nechápu ale, proč napadáte rodiče těch chlapců (jak víte, co by jim řekli na rozbité okno), proč máte dojem že mladí nemají úctu k cizímu majetku,proč prohlašujete, že by rozbité okno rodiče nezaplatili... Ti kluci se chovali úměrně svému věku a byli v pozici silnějšího (bylo jich víc), předváděli se sami před sebou, což je v jejich věku normální, ne?znamená to snad že jsou špatně vychováváni?
Ten článek smrdí oním klasickým "TO ZA NAŠÍCH MLADÝCH LET NEBÝVALO...."
mimojiné - v 15 jsem kouřila, občas si dala jointa, alkohol mi nebyl cizí, mluvila jsem sprostě, všichni nad 30 byli uplní blbci,v anonymitě města a pod ochranou party jsme s oblibou vytáčeli pracující lid a důchodce horšími akcemi než čutání o zed....ted nekouřím, piju daleko mín než tehdy, marjánku jsem neměla 8 let (je mi 25), mám vysokou školu, dítě, pracuju.A to mě prosím za mé dvě rozbitá okna ani máti nezliskala....
 Majka 
  • 

Re: ??? 

(7.1.2005 14:12:09)
To kopání do baráku není zrovna něco příjemného. Když to máte poslouchat každý den a to třeba do devíti večer, tak to taky leze na bednu. A s těmi kluky není kloudná řeč, slušně poprosíte, a začnou kopat ještě víc a ještě vás někam pošlou.
 Cita 


Re: Re: ??? 

(7.1.2005 15:33:04)
Pardon, co to je ADHD? Děkuji
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: ??? 

(7.1.2005 18:55:36)
Milado,
zdravim! Ja bych nerekla, ze ADHD a LMD je to same. ADHD je Attention Deficit and Hyperaktivity Disorder, tedy nedostatek pozornosti a prebytek energie :o). Spis bych rekla, ze ADHD je jednou z LMD.
 Majka 
  • 

Re: Re: ??? 

(7.1.2005 16:58:35)
My máme také zateplený barák, ale je problém v tom, že tam kopou i děti z baráku, a rodiče je vyhazují jen ve chvíli, kdy se s nimi hádáme my.
 Čajda 
  • 

Re: ??? 

(7.1.2005 17:07:10)
Jen pro pořádek, pokud to z textu není zcela jasné - ty děti bydlí v našem domě - dokonce na našem patře - žádná cizí ženská - proto vím, že nezdraví a kola házejí na čerstvě opravenou zeď. Jednou mi tak málem zranili tříletou dceru. Možná řeknete, co jsem se jim motala pod kola s dítětem - jenže já šla od schodů k východu, oni jeli v chodbě domu dva vedle sebe a neuhnuli se. Vím o kom mluvím, oni věděli, kdo s nimi mluvím a jinak - puberťáci mi normálně nevadí - mám jednoho doma a má také pubertální kamarády. Navíc - ten míč dává dost velký pecky - nedá se při tom dělat opravdu nic, je totiž jako z vedlejšího bytu.
 Lizí 
  • 

Re: ??? 

(7.1.2005 17:13:11)
Promiň, ale z tvého příspěvku zase čiší, že se potřebuješ ujišťovat, že už jsi slušná. Nevím, co je hezkého na tom, že někdo něco zničí - nakonec víš, kolik stojí omítka? Mně se taky nelíbí, když mě někdo nenechá pracovat - taky pracuju doma a občas je to problém, mám si to ale líbit, aby mě někdo neobvinil, že "to za mách let nebývalo"? Je mi 35, reálný socialismus jsem taky zažila, stará se necítím a i v patnácti mi přišlo logičtější, že fotbal půjdeme hrát na hřiště k tomu určené, než o barák. Doufám, že se ti časem podaří získat větší sebevědomí!
 Lucka 
  • 

Re: Re: ??? 

(8.1.2005 0:07:35)
Proč si prosim Tě myslíš, že má malé sebevědomí a proč někoho zraňuješ, měla by jse si omluvit.
 hanka 
  • 

Re: ??? 

(7.1.2005 18:43:47)
Souhlasim s tebou, na hristi proste nebyva zed, o kterou se da cutat / oproti tenisovym kurtum /. Generacni problemy byly vzdycky, nemam pocit, ze jsou dnesni pubosi horsi, jsou jen takovi, jaci mohou byt v prostredi, ktere jim jejich rodice tvori. Mam vlastni dum se zateplenou fasadou a dcera si o ni micem hazet nesmi. Zase mi pod okny jezdi pubosi na pionyrech, protoze bydlim takrka na samote a nevyhmatnou je tu policajti. Tak se vzdycky jen tesim, ze jim dojde benzin a rikam si, ze je to lepsi, nez kdyby nekde fetovali.
 Petra II. 
  • 

Re: ??? 

(7.1.2005 23:08:20)
Já autorku clánku docela chápu, nekdy je to vázne tezká domluva. A jeste kdyz mají chlapci své zastánce... Argumentaci typu "chovat se sproste je v puberte normální a kdo si na to stezuje, je zapsklý starec",fakt miluju. A jeste lepsí je "my delali jeste horsí veci, a jaký jsme ted slusnáci". To, ze jste se kdysi chovali v parte nevycválane, neznamená, ze to bylo dobre, takze to není pro ostatní vzor. Vzhledem k tomu, ze ti nevadí, ze se dneska nekdo chová sproste, tak jsi asi od dob party moc nevyspela - alespon dusevne ne.
 Misa3 


Re: Re: ??? 

(8.1.2005 13:47:54)
Petro dva, zcela s tebou souhlasim, jen bych to jeste trochu rozepsala: nemyslim si ze by autorka psala JEN o pupertacich, kteri otloukaji zed jejiho domu. Prave ted posloucham v noci nahrane Obcanske jodo, a probiraji tam zajimavy pripad 14-cti leteho chlapce, ktery porazil na motorce 3-letou holcicku, jel v protismeru...Tak nejak to vyzniva, ze se vlastne nic nestalo , protoze holcicka( po nekolika operacich) prezila a chlapec je nezletily, jak to vypada, odpovednost vlastne nenese nikdo. Clanek se asi tyka i toho, ze nejaky nevychovany( podle nekoho zcela normalni pubretak vstoupil do neciho zivota a na nejakou dobu ho zcela rozboril, holcicku obdaril nekolika zajimavymi jizvami a dal se nic nedeje...Pripada Vam to normalni? Mne tedy rozhodne ne. A mam pocit, ze i tohle je v tomto clanku: Otazka jestli ma kdokoliv pravo vpochodovat do naseho soukromi, udelat z nej kulnicku na drivi a neni duvod, aby se dal neco delo protoze pachatel nebyl dospely. Asi patrim skutecne k staromilcum, protoze bych byla docela toho nazoru, ze pokud ho rodice nedokazali vychovat tak, aby prave tohle nedelal, tak by mela skoda padnout na ne, at formou pokuty, nebo pokuty a podmineneho trestu. Matka toho mileho chlapce prave trdi( posloucham nahravku a pisu), ze on to prece udelat nechtel...nejak se nezabyva tim, ze nekdo do 18let s motorkou na silnici nepatri. Proste to co pise autorka clanku celkem jasne: vpochodovali ji do zivota pubertaci a nezbyva nez to nest stoicky, protoze neni dost slusnych lidi, kteri by se zajimali o to co jejich pubertalni ditko dela a nase spolecnost nema dost zakonych prostredku, aby je k tomu primely, ani v pripade, ze zdaleka nejde jen o otloukani omitky Vaseho domu...
 Lizí 
  • 

Re: Re: Re: Re: ??? 

(8.1.2005 15:24:17)
Ono z toho úpříspěvku není patrné, zda šlo o malou motorku nebo o velkou, je to venkoncem jedno, neboť s ní ublížil malému dítěti a neměl na ní co dělat... A jeho matka - co by dělala, kdyby jí někdo srazil syna na přechodu, protože třeba telefonoval - to se přece taky nesmí, a pak řekl, že nechtěl... Když se nás to netýká, je to jiné. A k těm puberťákům - já byla v pubertě slušné dítě a zkušenost mě naučila, že člověk by měl být trochu trhlý, protože dospělí - především cizí, se ke mě chovali všelijak, jen mi neopláceli slušností. Takže přílišná slušnost není to pravé. Ale na druhé straně ve třinácti nebo čtrnácti mít za sebou všechno, co mi život může dát a mít pocit, že na ostatní lidi nemusím brát ohled - to pro mě znamená nudu a taky neúctu sama k sobě. Mám syna, je mu patnáct. Zatím nikoho nezajel ani nezabil, ale před zákonem je stejný, jako ti, co už něco takového jako děti provedli, ale nebylo jim patnáct a tudíž se jim trest nezaznamená do rejstříku. Jak k tomu přijdou ty děti, které respektují druhé a nezatěžují společnost? A jejich rodiče, kteří se dětem věnovali, jsou na roveň těm, kteří na ně kašlou.
 Marie 
  • 

Re: Re: Re: Re: ??? 

(8.1.2005 18:52:50)
Milado,

motorka ale na ridicak nejezdi:-(( znam ze sveho okoli spoustu kluku, kteri na motorkach jezdi jeste mnohem drive nez ve 14. Vim, ze je to smutny, ale je to tak....
Marie
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??? 

(8.1.2005 22:25:08)
Tak jsem si pozorne procetla uvodni clanek a clanky Vas vsech a ...nevim, nevim ...nektere z autorky clanku delate buh¨vi jakou ublizenou chudinku a pritom cela pointa je zrejme jen v tom, ze jen proste nechce byt doma rusena jakoukoliv rusivou cinnosti kohokoliv z venku.A nechce, aby dum, ve kterem bydli, vypadal jak dum nekde z predmesti Bronxu.
Na tom je snad neco nepochopitelneho???
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??? 

(9.1.2005 1:42:28)
Souhlas se Sylvou,

narozdíl od některých pisatelek se musím zastat autorky a dokonce ji i obdivovat, že se vůbec puberťákům postavila. Však jsme všichni vyváděli lotroviny, ale pokud nám to dospělí zakázali, nebo vyhrožovali, že dojdu za rodiči, v tu ránu jsme s nekalou činností přestali a báli se. Ale mám pocit že nynější puberťáci jsou daleko agresivnější a z dospělých mají respektu co by se za nehet vešlo. Drobný příklad: ve vesnici mých rodičů jezdí autem tři hoši ze dvou rodin ve věku 14 let!! Ty bez řidičáku na pionýrech a motorkách ani nepočítám. A víte co dělá celá vesnice? Všichni si na ně stěžují, bojí se kdy koho kde přejedou /jezdí doslova jak prasata/, ale nenašel se nikdo kdo by něco podnikl, nikdo si nevyšlápl na rodiče, nikdo neupozornil policii, nikdo hochy nezastavil a nevynadal jim, prostě nic, všichni se bojí. Dost drsná realita.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??? 

(9.1.2005 6:03:53)
Deniso, a ty jsi upozornila policii? Pokud ne, pak nechápu, proč si stěžuješ na ostatní :-(
 sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??? 

(9.1.2005 14:15:09)
Stejne si porad myslim, ze pisatelka onoho clanku pouze z ,,moci" dospele vytkla ,,pubertakum" neco, co by se nemelo delat.
1.ji vadi, ze v soukromi sveho bytu je rusena- nemyslim normalni hluk z ulice, bezny hluk, jako je tramvaj, auto, klakson na aute, treba sekani travy apod., ale svehlave bouchani micem o zed, kdyz k tomu jiste zed ci stit domu teda rozhodne urcen neni, ze?
2.ji vadi, ze je nicen majetek vice rodin, vetsi skupiny lidi, protoze jak jiste chapete, jen nejake okopavani zdi micem se na te zdi casem jiste podepise.To si nemusime vysvetlovat, to chape snad kazdy rozumny dospely clovek.

A pubertaci z pozice ,,pubertaku" delaji na dospeleho pridrzle poznamky a silacke reci.Mozna, az budou sami jednou v pozici autorky clanky, vubec je nenapadne neokriknout dalsi generaci pubertaku.

Je to jednoduchy vyvoj generaci.Stale nastupuji dospivajici, stale budou nelhostejni dospelaci, kterym bou urcite veci vadit, a kteri je budou napominat.To je kolotoc zivota.
Ja jsem jako pubertacka nebyla jina.Alespon si myslim a vzpominam, ze jsem taky drzkovala a taky mela svuj nazor na neci vytky.I kdyz balonem jsem o zed nebouchala.Ale zase jsme delali s kamarady jine veci, jine naschvaly, jine provokace.A pripadlo nam to z nasi pozice, jako neco zabavneho a prece uplne normalniho.

Dulezite je ovsem to, aby ,,roztrzky" mezi dospelym a pubertakem byly v ramci jakesi slusnosti.Napomenuti za opravnenou provokaci, ruseni a pod. a ze strany pubertaku primerena reakce, byt pridrzla.
Ale zase jsme lide ruzni a kde je ta mira primerene provokace a primerene drzosti??

O tom by se dalo diskutovat asi do nekonecna, a stejne budememe mit kazda jiny nazor.
Ale uplne nejdulezitejsi je, abychom temi nazory nenapadaly stale jedna druhou.Vyjadrit se lze i slusne.
 Jitřenka 
  • 

Miladě 

(9.1.2005 16:37:18)
Malá technická poznámka: Věkové omezení pro řízení motorových vozidel (aut i motorek) platí pro případy ježdění po veřejných komunikacích. Rozhodnou-li se puberťáci, že vezmou auto rodičů a budou s nima jezdit třeba po dětském hřišti, či motorkou budou jezdit po louce, řidičský průkaz nepotřebují.

Jinak souhkasím s pisatelkou článku. Je třeba občas puberťáky (a bohužel nejen je) uozornit, kde končí jejich svoboda a začíná svoboda toho druhého.
 Lesina 


A neni to fuk? 

(10.1.2005 0:07:39)
Podstatny preci je, ze ctrnactilety kluk srazil male dite, kteremu ublizil. A je zcela beztrestny. Copak je to normalni? Byl prece na verejnem miste - at uz to byla verejna komunikace nebo ne - na motorce. A je fuk, jestli to byl maly motocykl, na ktery smi uz od patnacti nebo jestli to byla velka motorka, na ktery je treba cekat do osmnacti.

PODSTATNY JE, ZE TEN KLUK UBLIZIL MALEMU DITETI A ZE, AC NA TE MOTORCE NEMEL CO DELAT, SE MU NIC NEMUZE STAT!!!!!

A to je drsny, ne????? A normalni mi to teda neprijde... No, jak tak koukam, na vase reakce, tak jsem asi jedina.

Taky bydlim v panelaku, taky mame zatepleni a ke sve smule bydlim v krajnim prizemnim byte. A to zatepleni je uz ted pekne rozflakany od micu. Jo, deti si sem chodi o barak cutat s micema a my mame plesnivy zdi. Je to moc prima. A to ani nemluvim o tech ranach, ktere tu jsou slyset. Nastesti to jsou male deti, takze mi vetsinou staci vyjit, a celkem po dobrem vysvetlit, ze se to nedela. Kdyz se pak ptam, proc si necutaji aspon o barak bez zatepleni, tak jsem se dozvedela, ze tam bydli tatinek a tatinek chce mit klid... :D No, to se mi podarilo rozdychat a celkem rozumne vysvetlit, ze tatinek chce mit klid a ze urcite taky nechce platit opravu oblozeni... Proslo mi to. Ovsem byt to pubosi, tak asi to tak jednoduche nebude, ze?

Na druhou stranu, kdyz se rozhlednu po svem okoli, tak opravdu, ale opravdu nevim, co tu maji ti pubosi delat, pokud zrovna netouzi po spolecnosti tech otravnych rodicu v byte 2+1, ktere tu okolo jsou v panelacich, co tu stoji. To mi jasny neni a je mi zahadou, proc neexistuji mista, kam se maji jit decka vyradit. Jedine snad, ze by chteli jit nekam do baru, hospody nebo herny, tech je tu dost. No, snad jeste do hypermarketu, tech tu v okoli taky par je. Nechtela bych byt pubertak na tomhle sidlisti. A uz vubec bych nechtela byt pubertak v tehle dobe. A vrele doufam, ze moje deti to nepotka, doufam, ze se odstehujeme nekam jinam a ze se doba zatim zmeni... SNAD to casem bude lepsi. (sice vim,ze asi nebude, ale nejake iluze jeste mam...)

Lesina
 ro 


Re: A neni to fuk? 

(10.1.2005 1:21:35)
Holky, abyste se mohly nadále krásně hádat o tom, co směj či nesměj puberťáci dělat, tak zmíněné Občanské judo jsem viděla a upřesňuji. Čtrnáctiletý chlapec jel po nezpevněné komunikaci (polní cestě podél domů) na upravené závodní motorce, která neměla SPZ a tudíž ani povinné ručení. Holčička mu vběhla do cesty neočekávajíc tam nějaký provoz.
Podle práva chlapec neměl s daným typem motorky a při svém věku na této cestě co dělat, byť rozhodně nechtěl svou jízdou nikomu ublížit. Celá reportáž byla o tom, že holčička dva roky nemohla chodit a tudíž advokáti rodičům doporučili žádat bolestné. Chlapec sice nemá trestní odpovědnost, ale jeho zástupci mají odpovědnost finanční. Ta byla vyčíslena, ale matka samoživitelka nejen nechápe, proč má platit za synkovo nechtění někoho zranit (přes očividný trestný čin), ani na vyčíslené bolestné zkrátka nemá (možná splátkama na padesát let po stovce). Sice nechápu, jak se tedy synek dostal k tak drahému stroji, ale takto byla nastíněna fakta.
A tak se můžeme vrátit k té otlučené omítce. Dobrá, děti páchají přestupky, puberťáci obzvlášť. Ne vždy chápou, že tady už překročili hranici tolerance společnosti. Ale proč tedy nefunguje to, že otlučenou omítku ukážeme jejich rodičům a oni zlískají své potomky (nebo jim výrazně domluví - podle způsobu výchovy) a pak škodu zaplatí? Zkusím i odpovědět a pak se můžem hádat dál: protože je jednodušší odpovědnost za škodu nepřevzít. Některé v současnosti vzniklé škody jsou mnohem horší finančně než dříve bývaly zapálené stohy, převzetí finanční odpovědnosti může rodinu zruinovat a strhnout na dno hluboko pod sociální síto, které dnes stejně nefunguje. Když máte dvě děti a jedno rozbije pár kopancema míčem zateplení na paneláku v hodnotě 50ti tisíc, jak vysvětlíte druhému dítěti, že nesmí jezdit na kole či lyžovat (nebude mít na čem), že nesmí na školu v přírodě či na dovolenou (nebude za co). A jestli je tento stav míněn jako trest pro škodící dítě (aby si uvědomilo, co rodině způsobilo), tak je to myslím nejlepší cesta k delikvenci. Myslím, že v zákoně chybí finanční odpovědnost úměrná k věku škoditele. Tím nemyslím, že by holčička neměla být odškodněna za nepříjemné mládí, ale myslím, že některé tresty by měly být přenosné do věku, kdy škoditel bude zodpovědný a finančně samostatný. Pak bude vyrůstat v normálním nedeprimujícím prostředí pouze s tím ošklivým červíkem, že v prvních letech svých výdělků bude holt splácet dluhy neurvalého mládí. Myslím, že je to lepší varianta, než ta, která právě nastala u zmíněného případu s holčičkou, všici se odvolávají a české soudnictví si na tom užije svých oblíbených deset let. Holčička možná odškodnění dostane v době, kdy už sama bude matkou a advokáti budou vesele pořizovat svým synům závodní motorky, neb budou mít za co a budou vědět, jak své syny i sebe ochránit před placením.
Romana
 Lesina 


Aha 

(10.1.2005 9:05:20)
Zrejme jsem nepochopila jadro diskuse.
Ano, na nekterych motorkach smi jezdit i deti mladsi nez 18 let.
Lesina.
 Lesina 


Vis, ze me nenapadlo se na to podivat takhle? 

(10.1.2005 9:56:13)
Vis, ze me nenapadlo se na to podivat takhle? Pokud opravdu staci odmitnout hmotnou odpovednost za sve dite a tim se zbavit povinnosti platit zpusobene skody, tak se spis divim, ze je nekdo plati. Ono je to vyrazne jednodussi, nez prijmout zavazek zaplatit skody.... Hmmmm, sice nevim, jak se s tim srovnaji dotycni rodice vecr pred usnutim, ale to uz neni moje starost. Ja se obavam, ze jsem ten blb, ktery by se s tim nesrovnal a jen pro klid a mir sve duse bych asi zaplatila...
Jenze si uvedomuju - a to moc dobre, ze zijeme na sidlistich, ktere nejsou pro deti moc uzpusobene... A to, ze to nekdo nici i to malo, co tam je dobre nas vetsinou nechava naprosto chladnymi. Bohuzel.
 Lesina 


Vis, ze me nenapadlo se na to podivat takhle? 

(10.1.2005 9:56:33)
Vis, ze me nenapadlo se na to podivat takhle? Pokud opravdu staci odmitnout hmotnou odpovednost za sve dite a tim se zbavit povinnosti platit zpusobene skody, tak se spis divim, ze je nekdo plati. Ono je to vyrazne jednodussi, nez prijmout zavazek zaplatit skody.... Hmmmm, sice nevim, jak se s tim srovnaji dotycni rodice vecr pred usnutim, ale to uz neni moje starost. Ja se obavam, ze jsem ten blb, ktery by se s tim nesrovnal a jen pro klid a mir sve duse bych asi zaplatila...
Jenze si uvedomuju - a to moc dobre, ze zijeme na sidlistich, ktere nejsou pro deti moc uzpusobene... A to, ze to nekdo nici i to malo, co tam je dobre nas vetsinou nechava naprosto chladnymi. Bohuzel.
Lesina
 ro 


Re: Vis, ze me nenapadlo se na to podivat takhle? 

(10.1.2005 11:50:36)
Promiň, abych tě nemátla. Samozřejmě, že nemůžeš odmítnou odpovědnost za škodu, kterou jsi ty nebo tvé dítě prokazatelně způsobila. Ale můžeš dělat hloupou, nechápat, předat advokátovi a krom pár stání, ke kterým se navrch můžeš párkrát omluveně nedostavit (další dva roky navrch), pár sepsání odvolání žádné starosti nemáš. Peníze, kterými bys mohla splácet škodu, dáš raději advokátovi a je-li opravdu šikovný, může tě vážně z placení vysekat. Anebo i prohraješ, ale po 12ti letech ta uvažovaná částka už při současné inflaci bude směšná. Máš velkou šanci, že to protistranu přestane bavit a žalobu stáhne. Máš i šanci, že advokát protistrany něco zvojtí a případ se promlčí. Prostě placení lze se v tomto státě vyhnout, stačí jen mít silný žaludek a dost prášků na spaní.
Jinak historek o užívání si sídlištních dětí máme všici jistě habaděj, ale všeobecně si myslím, že je to taky dost věc rodičů, jak často a jakým způsobem se děcka poflakují kolem baráků a z nudy vymýšlejí lotroviny. Když ty hloučky dětí vídám, je mi trochu úzko, že by mezi nimi byl i můj syn. Jsem radši, když vím, že sedí doma u počítače, nebo je v tělocvičně na florbale nebo sice trajdá po Praze, ale se svým turistickým oddílem. Teď už sice nejsem tak kontrolující a dohlížející, ani to při jeho věku nejde, ale ten nepříjemný pocit, když vyrazí třeba na rande, že už je tma a kdoví, k čemu se může připlést, mi zůstává. A přitom je to velmi spolehlivý puboš s velmi malými příznaky puberty. Však víš.
Romana
 Stáňa+Ondra (* r. 94) 


Re: Re: A neni to fuk? 

(10.1.2005 14:50:02)
Romano,
to s tím odkladem splácení škod myslíš fakt vážně? tak si představ situaci, že ti nějaký desetiletý kluk, kterému rodiče zapomněli vysvětlit, že jeho práva končí tam, kde začínají práva někoho jiného, zničí fasádu baráku tak, že ji budeš muset dát za nějakých bratru 50 tis. opravit, protože jinak ti do baráku poteče .... A protože by v rodině toho škůdce museli bratříčkovi vysvětlit, že nemají na lyžařské vybavení, protože musí hradit způsobenou škodu, tak ty zaplatíš těch 50 tis. za opravu a budeš trpělivě čekat než to destileté pachole začne vydělávat (což může být 15 let) a v mezidobí vysvětlíš svým dětem, že ony nepojedou na lyžařský výcvik, protože ty jsi musela zaplatit novou fasádu, kterou vám zničil XY (a aby neutrpěl on ani jeho rodina nějakou psychickou újmu z nedostatku komfortu, tak si holt na náhradu škody musíte počkat nějakých 10 - 15 let). Hm - fakt tahle inovace mne fakt nechává dost chladnou a doufám, že nenapadne nikoho, kdo by měl možnost hodit ji na papír a ev. ji prosadit
 ro 


Re: Re: Re: A neni to fuk? 

(10.1.2005 17:36:13)
Aha, tos mě nepochopila. Jde o to, že se stalo novou módou na úhradu škod kašlat a různými kličkami se tomu vyhýbat. Tato možnost by část z toho odstranila. Navíc i o tom mluvili v případu již zmiňované holčičky, přestože k motorce neexistuje povinné ručení, existuje jakési hromadné pojištění provozu, přesný název jsem nestihla, z kterého ta holčička pravděpodobně své peníze dostane mnohem dříve, vyplácející organizace však ty peníze bude určo později vymáhat na chlapcově matce. Podobně by mohla vzniknout právě agentura, která bude vyplácet i jiné škody, než způsobené vozidly, ze státního poškozeným okamžitě a počká si na dospělost nezletilce, který by stejně měl být správně pod dohledem kurátora podobně jako osoby s podmíněnými tresty. I nadále mluvím o situaci, kdy zákonný zástupce škoditele není schopen škodu uhradit, vyhýbá se zodpovědnosti nebo úmyslně protahuje soudní řízení o platbě.
Pak znám ještě jednodušší cestu, že by se v Čechách soudy zbláznily a začly soudit hned, rychle a podle práva a zákonů, například okopanou omítku by samosoudce pro nezletilé spláchl do druhého dne a nařídil nezletilci veřejné práce coby trest a zákonným zástupcům zajistit opravu - na tu by totiž možná někdo půjčil, na exekuční výměr ti nikdo nepůjčí.
Romana
 Corra 


Re: Re: A neni to fuk? 

(10.1.2005 20:59:04)
Aha,takže jestly jsem tě dobře pochopila-když nám nějaký nevychovaný puberták(je jich tu kolem spousta) rozmlátí auto které potřebujem,budeme muset nějakým záhadným spusobem muset sehnat peníze na opravu-zadlužit se a splácet!!! a čekat těch xx let až on začne vydělávat,protože by jeho rodina třeba nemohla jezdit v zimě na hory,v létě k moři,....a vysvětlit NASIM dětem,že holt mají smulu,protože peníze,které bychom dali na jejich kroužky a zábavu,pujdou na splátky opravy auta a v den odjezdu pubertákovy rodiny na dovolenou se pujdem hromadně podívat na jejich odjezd a v duchu si tu dovolenou prožívat s něma,ovšem v paneláku a v centru města,místo někde na chatě,......Zajímavá představa.
Když rodiče nedokážou vysvětlit dětem co se smí a nesmí,tak by měli zaplatit VŠECHNY skody v plnné výši a v co nejkratším čase(klidně i ta exekuce) bez ohledu na to,jestly se sníží jejich životní uroven,nebo ne.Třeba si potom dají práci vymezit ratolestem mantinely.
 Etraska 
  • 

Re: Miladě 

(19.7.2009 17:58:32)
Možná tak po vlastní zahradě, ale po dětskym hřišti bych fakt autem radši nejela :)
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??? 

(11.1.2005 22:56:04)
No já bych tam klidně i šla, ale vzhledem k tomu že jsem jen o pár let starší než tito výtečníci /23 let/ bych určitě měla u jejich rodičů velký respekt. Navíc vzhledem k místu mého současného bydliště navštěvuji rodiče cca 2x za rok. Myslím si, že řešit tyhle záležitosti by měl např. starosta obce. Když se zeptáte proč to neřeší starosta, lidi odpoví: protože je to blbec. A když se zeptáte proč ho volili, tak řeknou že není kde brát, že nikdo jiný to dělat nechce. Nepřipomíná vám ten bordel v malé vesničce s neschopným starostou bordel v celé naší zemi s neschopnou vládou?
 Helena + Eliška 01/2004 + těhotná 
  • 

Re: Re: Re: ??? - SCHÁZÍ OBECNÁ SLUŠNOST 

(27.1.2005 14:53:24)
1. Takoví puberťáci jsou hodně nepříjemní. A pravda je, že ta drzost a ty jejich nápady jsou (a vždycky byly) úplně normální.

2. I dobří rodiče mohou mít doma takové hrozné puberťáky.
Já mám doma zatím jednu čtyřletou hodnou ale svéhlavou holčičku, a proto nemůžu říct, co mě čeká až bude v pubertě.

3. Co je ale nejhorší, že mezi lidmi nějak vymizela obecná slušnost.

Odpadky se hází jedině na zem

Jedna paní na druhou volá: "Paní, spadl vám na zem papír."
Druhá odpoví: "Tak ho seberte!".

Tříleté dítě: "Mami, kam mám hodit tu krabičku od pití?"
Mladá maminka: "Hoď ji na zem."

Lidé hází na sídlišti odpadky z okna na dětské hřiště (úplně pravidelně a to i po zdvořilém upozornění).

Kuřáci kouří všem kolem sebe (včetně miminek) pod nos a je jim to jedno.

Sedíme v cíli dlouhé procházky kvůli zmrzlině s tříměsíčním miminkem v restauraci na zahrádce u jediného stolu úplně stranou, přijdou lidé s miminem a cigaretou a zeptají se, zda si můžou přisednout. Na moji dopověd "Samozřejmě, ale prosím nekouřit." se do nás pustí, že se to rozptýlí, schválně to prý na nás foukat nebudou, že děláme, jako by nám ta restaurace patřila. Tak jsme se (bez zmrzliny) sebrali a odešli jsme daleko daleko do jiné restaurace. Tam se situace opakovala, až na to, že nám nadávali do inteligentů a že jsme tu zmrzlinu už měli přinesenou.

Poprosíte-li jako těhotná žena s malým dítětem kuřáka na autobusové zastávce, aby trochu poodešel od vašeho sedadla, poodstoupí neochotně tak o metr. A pak při nastupování v tom chumlu lidí kouří, pak dá ruku s cigaretou hořící směrem dozadu dolů 10 centimetrů od obličeje vaší holčičky - to opravdu ztratíte ze šoku řeč.

Mám mluvit o lidech, kteří nechávají psí hovínka po svých miláčcích na dětském hřišti, a dokonce v pískovišti. A také vám vynadají, když odcházejí jako by nic a vy je na to hovínko upozorníte.

Nebo mám popisovat, jak se lidé všech věkových skupin derou do autobusu sednout, aniž by se rozhlédli, jestli někdo nepotřebuje sedět víc než oni?

Není problém jen v puberťácích. Ti ten dnešní obecný lidský přístup jen předvádějí poněkud zesílený.
 Pina 
  • 

SCHÁZÍ OBECNÁ SLUŠNOST - zcela souhlasim 

(9.8.2008 15:20:25)
Konecne reakce, ktera mi pripada pravdiva, nebot tolerance k manyrum adolescentu a omlouvani jejich chovani jejich vekem je moc nevychova a povede skutence jen k tomu, ze treba i dospeli se k sobe chovaji neslusne, nepozdravi, hodi odpadky na zem, mysli si, ze jsou na svete jen oni a ze je nikdo nebude omezovat. Proste jsou urcita pravidla slusnosti, ktera by mela byt dodrzovana vsemi BEZ ROZDILU VEKU. A pokud to ti kluci nedodrzuji, meli by si byt alespon vedomi toho, ze delaji lumparny, a pri prvnim napomenuti se sklidit, nikoli diskutovat. Driv stacilo, aby na ne nekdo houknul a uz by upalovali, ale ted se spis vsichni boji ozvat, aby na ne kluci neposlali policajty, protoze detem je vzdy ublizovano a dospeli jsou vzdy vinni a nesou zodpovednost. Vam to, jak arogantne a bez pokory se chovaji deti, pripada spravne? Ani rodice, ani ucitele nemaji respekt a ani silu moralne pusobit na deti. Takze tu mame generace nevychovanych, sebevedomych a agresivnich adolescentu.
(Klidne piste negativni reakce na muj komentar, ale nebudu je cist, nechci se zapletat do planych diskuzi, protoze kazdy problem na dva uhly pohledu. Toto je muj osobni komentar, na nez mam diky tomuto serveru pravo.)

 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: ??? - SCHÁZÍ OBECNÁ SLUŠNOST 

(18.8.2008 8:24:21)
Občas se setkávám s obojím - i s neočekávanou ochotou, i s chybějící slušností.

Ale s těmi pejskaři mám ještě jednu zkušenost:

Asi před čtvrt rokem jsme si s holkama sedli na( rok a čtvrt + dva a půl) louku vedle cyklistické cesty. Na druhé straně cesty se usadili nějací lidé se dvěma velkými psy. Za chvilku se psi rozběhli "plnou parou vpřed" a radostně se přihrnuli k nám na deku, skákali holkám na klín a žřali jim piškoty. Holky začaly histericky ječet, a já se ani nedivím, protože ti psi byli asi 3x větší než holky.

Tahle situace se opakovala několikrát, a pokaždé si páníčci zavolali psy až po pár vteřinách hrůzy našich dětí, a to ještě po našem naléhání. Celou dobu zůstávali ve vzájemném pohodovém hovoru, bylo vidět, že to nevnímají nijak hrozně - jejich psi přece nikoho nesežrali, tak o co jde. Když se na nás řítili asi po třetí nebo po čtvrté, tak jsem zařvala vztekle: "NO TO SNAD NENI PRAVDA!" Konečně pejskaři rázně na psy zavolali a vzali si je na řemínek. Tvářili se při tom dost naštvaně a vyčetli nám ještě: "Oni se chtějí taky proběhnout, stejně jako vy!" Na to jsem jí odpověděla: "My ale nikomu neskáčeme na klín."

A co jsme si z toho odnesli? Obě holky milovaly psy, rádi si je hladily (po domluvě s majitelem, že mají hodného pejska). Od té doby mají panický strach ze psů, jen nějakého vidí, tak začnou křičet, ta starší se i třese. Když jdeme ke kamarádce, která má moc hodného psa, vhodného k dětem, tak ho musí dát na celý den do garáže, protože holky dostanou hned hysterák, ani se nepokusí psa pohladit, mají z něj hrůzu. A teď jsem si někde přečetla, že děti mezi 2. a 3. rokem věku máme chránit před zbytečnými děsy, protože strachy získané v tomto věku se člověka drží celý život, a budou s tím mít vždycky potíž to překonat...

ACH JO.
 10.5Libik12 


Re: ??? - SCHÁZÍ OBECNÁ SLUŠNOST 

(18.8.2008 8:42:42)
Já tedy, pokud by se k mé dece řítil pes plnou parou, uzmu dítě do náruče, ne že budu čekat, jestli ho šelma sežere.

Takže jako storka o tom, kterak jsou pejskaři divný, dobrá, ovšem trochu trhlinky má, zvlášť pokud sis nebyla jistá dobrotivostí psa, případně si nestála o ten panický strach u dětí.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: ??? - SCHÁZÍ OBECNÁ SLUŠNOST 

(18.8.2008 8:51:59)
Libliku, za prvé ti psi přiběhli tak rychle, že jsem nestačila zareagovat. Za druhé, ty holky byly dvě. Za třetí, ti psi byli tak velcí, že i kdybych vzala dvě malý holky do náruče, tak mě porazí a spadnem všichni. A jestli jim mají skočit na klín nebo na ně vyskakovat, i když jsou u maminky v náručí, mně to to pro ten jejich strach nepřijde zase takový rozdíl. Kdyby to byli jezevčíci, asi by to smysl mělo.
 Michaela, dítě 9 let 
  • 

Re: ??? 

(10.1.2005 6:47:51)
Ale asi tě zliskat měla!!! Tvoje dítě bude z těch, které neodejde, ale sprostě vynadá?!
 Pina 
  • 

:-)) To je reakce nade vsechny 

(9.8.2008 15:38:18)
No, mam docela radost, ze mira vah se hodne posunula na tu stranu obhajujici slusne chovani. Tolerance k chovani tech kluku v tomto pripade povede dal k tomu, ze za 2 roky kluci ukradnou auto, nabouraji a pak jeste budou majitele zalovat za ublizeni na zdravi..
 Katka + Tom06 
  • 

Nejen puberťáci... 

(15.8.2008 22:38:40)
Musim říct, že autorku plně chápu a bohužel přidat, že už se to netýká jen adolescentů. Dnes jsme se vrátili z dovolené - byli jsme v chatové osadě i se dvěma dalšíma dětma (5 a 8 let), takže jsme trávili většinu času u místního rybníka nebo na hřišti. To, jak mluví většina dnešních dětí je otřesný, na jakoukoliv připomínku reagují agresivně, protože oni přece mohou všechno (to je ta liberální výchova),ale nejhorší je, že už se to netýká jen těch náctiletých, ale i pětiletých a mladších dětí. A když mi tam čtyřletý kluk vyprávěl, jak s prominutím jeden jeho bratr prcá a druhej se olizuje a do toho ho stejně stará holčička nazve debilem, který má jít do prdele, tak si říkám, kam to jednou může dojít...a že to za našich časů opravdu nebývalo.
 Teraza Horáková 


Re: Nejen puberťáci... 

(15.8.2008 22:54:46)
Z toho jsem byla v šoku...... ve 3-tí třídě když s tím přišli kluci... njn, ptali se, vysvětlit slovo primitiv je v tomhle věku složitější než jiný výrazy pro sex... taky jsem čuměla jako vrána.


Ale na straně druhé, nemůžu čekat, že budou do 50-ti neviňátka. Přesto vědí, že slovo debil něco znamená, kráva je kráva s krásnejma očima a šukat (to horší mi vadí napsat) znamená slovo pro sex, ale milování je něco jinýho.... a když na ně volal nedávno kamarád


"týýýýý vole, kde si"""", tak jsem jen suše prohlásila,

"sděl volovi, že obědváš, a až se nažereš, že přijdeš"...... "mami, já nežeru".... "jj, taky nejsi vůl, to si vyřešte sami, vůl nepapá, nejí, ani neobědvá, vůl žere, Tvůj problém, že ti nevadí, že ti tak někdo říká".....

nevím, holky, vadí mi to, asi bych chtěla, by se chovali slušně, nebo tak alespoň mluvili, na straně druhý, nechci, aby byli pitomci, co jim to všichni dávaj sežrat....


 Naďa 
  • 

Re: ???Souhlas s autorkou. 

(10.1.2005 12:48:49)
Myslím,že autorka článku má pravdu.I když to jde s puberťákama(a nejen s nima-posledně mě poslal před mým 5let.synem do patřičných mezí "školkař"-takže kde to jsme???) špatně,nějak se bránit musíme,přece si nemůžem nechta všechno líbit.Pokud má někdo svůj baráček postavenej za vlastí penízky,taky by asi nebyl nijak odvázanej,kdyby mu ho někdo ničil.Taky bydlím v panelu a je vidět jak jsou lidi k sobě čím dál míň bezohlední(psí výkaly u výtahu,hlasitá hudba i přez časté upozornění a bylo by toho víc),takže pokud se nad sebou trochu nezamyslí dospělí,tak samy děti s tím nic dělat nebudou.Taky jsem nebyla zrovna výstavní,spíše opak a teď mám syna a dceru a vážně se snažím jim vštípit alespoň to nejnutnější jako je pozrav(i když se většinou nevrátí-zřejmě jsou lidé hluší a kupodivu hlavně ženy),poděkování apod.,ale vím,že stačí aby potkali někoho,kdo jim učaruje svou sebejistotou a veškeré naše snahy jsou ty tam.Ať se to někomu líbí nebo ne,to je MŮJ NÁZOR,Naďa.
 karel 
  • 

Re: ???vysokou nemám,ale rád si s Vámi pokecám. 

(1.2.2005 13:31:54)
kopal jsem taky,kouřil trávu, čtvrtou třídu jsem opakoval, a z partou pár popelnic povalil ač později jsem litoval,ale to k mládí patří dnes mám hotelovou školu s maturitou, ročního syna, takže až tohle provede tak mu vysvětlím proč to co dělá neschvaluji,ale že ho chápu.
 Radka 
  • 

Re: ??? 

(11.8.2008 14:36:11)
Elizo jde o to, ze deti nici cizi majetek a nestaci jim to rict jednou, jak vidno... co na tom nechapete? Taky bydlite ve statnim, kde to za vas nekdo plati? To vite nekteri si na svoje bydleni a svuj zivot vydelavaji. A netahejte do toho, co jste delala v puberte a ze to dela kazdy.... to je teda nazor. Ale nektere deti holt ani nenapadne nicit jinym majetek a nekterym se to musi rikat porad dokola, nebot jsou nablbli, zli - ale za to mohou jejich rodice...
 e-Liška 


Respekt k tomu, co neni moje... 

(10.1.2005 14:29:18)
Na me z toho clanku dychlo spis rozcarovani z nedostatku obecneho respektu vuci "eraru", vecem, ktere nepatri jedine konkretni osobe - a to neni problem jen tech pubertaku, ale nas vsech. Nemusime cutat balonem do zdi, staci viset v praci desitky minut na telefonu kamaradce, brat si z prace zasoby papiru do domaci tiskarny nebo si kopirovat knihy na kopirce v kancelari... nebo treba priroda a vubec vsechno, co nas obklopuje (a ted nemluvim o globalnim znecistovani a vypousteni kalu z tovaren), taky spis zahodime prazdnou plechovku do travy nez bychom sli cistit studanky. Skody se scitaji - nejen ty hospodarske (zamestnavatelovy a naprava prirody) a ekologicke, ale i ty na dusi - okradame jen sebe, kdyz se neumime chovat poctive.
Pokud si nekdo mysli, ze jsem potrhla idealistka, moralistka a vubec naivni, klidne me muzete poslat do haje. Nicmene od te doby, co mam deti, jako by mi tyhle veci vadily cim dal vic - neni mi jedno, v cem budou zit, a citim, ze nemuzu svalit odpovednost za vecne otloukani veci, co nejsou moje, na ty ostatni. Achjo.
 eliza 
  • 

No to je reakcí.... 

(11.1.2005 10:59:07)
čajda : z článku jsem opravdu nepochopila, že chlapci jsou "místní" - je tam psáno o tom, že jste se ptala, jak se jmenují. Promluvila jste s rodiči, nebo tento problém řešíte po internetu? Pokud jsou rodiče informováni o nevhodném chování které přerůstá rámec pubertálních legrácek a ohrožuje cizí majetek a zdraví, mají zakročit. Jestliže tak neučiní, není to problém těch chlapců - ti budou logicky zneužívat tuto benevolenci...

Lizi : mé sebevědomí je naprosto v pořádku, odmyslím-li si že bych po svátcích potřebovala shodit 2 kila :-))

Michaela : ne každý řeší výchovné přestupky pubertáků liskáním. Má máti tyto výstupy řešila jinak. Okno zaplatila, ovšem na poměrně dlouhou dobu jsem si svou milovanou hudebku musela financovat sama. Pokud by hudebka nebyla milovaná, poradila by si jinak, byla ve vymýšlení docela účinných trestů velmi vynalézavá. Každý rodič svého pubertáka zná a měl by odhadnout, jaký trest bude účinný. Pokud neúčinkuje nic, tak opakuju, že to není problém pubertáka, ale rodiče - tam hledejme chybu. Toto se samosebou netýká jen pubertáků, ale každého dítka. I má 1 a 1/2 letá dcerka potřebuje přístup šitý na míru, protože tělesný trest u ní vyvolá tak maximálně dojem, že si dělám srandu, pokud plácnu bolestivě, tak záchvat pláče s nulovým efektem - po několika minutách mě třeba kousne znova..
Vulgarismy : vážně mi nepřipadá divné, když pubertáci sprostě nadávají, notabene když je jich víc pohromadě.To, že tyvole a typičo nikomu na atraktivitě nepřidá, pozná průměrně inteligentní jedinec poměrně záhy.
Že se mládež baví na účet dospělých je také běžné a neměla jsem z článku dojem, že by úmyslem těch kluků bylo zničit novou fasádu - spíš mám dojem, že se chtěli pobavit ve stylu "vytočíme zase tu ženskou", na případné škody na majetku asi nemysleli.

Tři 14 letí za volantem : to čeká celá vesnice, až někoho zabijou? Pokud se nechci dostat do pozice veřejného práskače, stačí přece i anonymně upozornit policii. Taková šikovně načasovaná "dopravní akce" by nebyla na škodu. pokud to bude rodičům jedno a ježdění se bude opakovat, bude jim jistě fuk, když jim přijde složenka s pokutou....

eliza
 Čajda 
  • 

Re: No to je reakcí.... 

(11.1.2005 20:09:22)
Elize: Nemusíš být tak útočná, máš jen dvě kila navíc, jinak, zdá se, žádný problém, a to je přece pozitivní zjištění. To myslím v dobrém.
Je jasné, že jsem ten "incident" už vyřešila přímo s rodiči, po internetu bych toho asi moc nezvládla :-))) Není to tak, že nemám ráda lidi všeobecně, nemám ráda jen ty, co se mi montují do života bez mého souhlasu. Vždycky přece platilo, že jiní lidé ovlivňují náš život natolik, nakolik si je do toho života pustíme. A nikdo si přece nepustí "do obýváku" kohokoliv...
 Pro Cajdu 
  • 

Re: Re: No to je reakcí.... 

(12.1.2005 10:28:27)
Cajdo, ja se ti divim, ze to tady probiras.Vyprdni se uz na to, pac to , jak vidis nikam nevede.Probiraji se tu motorky a zas je diskuze k clanku od veci........
Plne s tebou souhlasim, ale diskutovat o tom nebudu.Pubertaky beru a uznavam jejich ,,pubertalni" napady, ale kazda rodina by sve pubertaky mela nejak vest, vstepovat jim, kam az muze jejich blbnuti zajit, aby tim neotravovali zivot druhym.Vse pochazi z rodiny....tot muj nazor.
 Pina 
  • 

Pro Cajdu 2 

(9.8.2008 15:30:30)
Hlavne se nikomu neomlouvej nebo nedelej, ze sis vlastne zas tak moc nechtela stezovat. Mas naprostou pravdu, Tvoje reakce byla skvela. Nektere predchozi reakce mi pripadaji postavene na hlavu, nebot pokud jsou tolerantni k takovemu chovani pubertaku, pak to oni vychovaji dalsi nevychovance. Patrim k tem mladym i mladsim, ale tatka pri necem takovem podobnem porad rika: malo je rezali. Deti by proste meli vedet, ze neco delaji mimo ramec slusneho chovani, a pokud je na to nekdo upozorni, nemeli by rict ani pul slova a zmizet. Slusnost by se mela prosazovat, nikoli sedet za oknem a bat se cokoli rict.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.