| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Naše dítě

 Celkem 22 názorů.
 Sylvie 
  • 

:o) 

(3.11.2004 8:21:18)
doktorka Fugnerová-Klímová:

Knížku "Naše dítě" jsem četla, konečně nedávno tu o ní šla diskuze... a tímhle článečkem u mne paní doktorka tak nějak zlidštěla... :o)

S.
 Petra 
  • 

No vida 

(3.11.2004 9:11:00)
Já, ac zavilý odpurce jeslí (v nasí rodine taková tradice,ani v 50. letech má babicka nepodlehla:-)bych se MUDr. Fugnerové-Klímové trochu zastala. Padesátá léta byla jiná doba a mnoho lidí zilo v opravdu nevyhovujících hygienických podmínkách (napr.na venkove, v pohranicí - viz. film Sestricky). Mozná mela MUDr.F-K opravdu pocit, ze jesle jsou pro deti z takového prostredí hygienictejsí, zdravejsí... Tenkrát byli vsichni hygienou zcela okouzleni, do porodnic se nesmelo kvuli bacilum ani na návstevy... Az ted pricházíme zase na to ze vseho moc skodí, i té hygieny... A co se týce toho citového odstupu k detem, to taky souviselo s dobou - ruský model, studený odchov telat, detí, vsechno budeme delat jinak a lépe!
Nastestí se na to prislo, ze to byl nesmysl (musím vzpomenout MUDr.Matejcka), jenom aby to nekdo zase nechtel po nejaké dobe znovuozivovat!
A pokud byla ta historka pravdivá, tak pred MUDr. F-K smekám - jen málo lidí dovede priznat, ze se mýlili...
 Martina 
  • 

Re: No vida 

(3.11.2004 9:40:59)
Petro,
jen malou připomínku. Na venkově jesle neměli, předpokládám, že v pohraničí taky ne. Já se už bohužel nemůžu babičky zeptat jak to dělali, ale moc jednoduchý to asi neměli. Babička dělala v zemědělství a ke kravám i na pole se chodilo brzo ráno. Mámu a tetu asi hlídala prababička. Jinak si to nedokážu představit.

Ještě k paní doktorce - jestli je ta příhoda pravdivá, tak má můj obdiv. Málokdo dokáže přiznat, že se mýlil.
 Zuzka 
  • 

Re: Re: Jak to tenkrát dělaly naše babičky 

(9.11.2004 12:33:03)
Moje babička (polosirotek) sloužila u sedláka a krom dřiny měla ještě hlídat děti. Tenkrát bylo běžné, že se dítě do kolébky pevně přivázalo - neuteklo, nevypadlo, nevlezlo kam nemělo. Normálka.
Vzhledem k tomu, že už jsem měla své dítě, mi běhal mráz po zádech. Dnešní odpůrci klecových lůžek by se asi zjančili, ale tenkrát to byla běžná praxe.
 monika + 3 
  • 

týdenní jesle 

(3.11.2004 10:21:42)
Moje babička pracovala do šedesátého šestého roku jako kuchařka v týdenních jeslích. Tam se dítě frklo v pondělí brzy ráno a v lepším případě v pátek, ale v dobách 6 denního pracovního týdne v sobotu si ho rodiče vyzvedli. Babička tam byla ráda, děti milovala, nechápu sice, jak bylo možné, že se o ně jako kuchařka běžně starala, ale už se jí nezeptám. Ale vím, že spousty dětí tam nebyly proto, že by rodiče byli tak pracovně vytíženi, ale že to bylo velice pohodlné.
 Petra 
  • 

Re: týdenní jesle 

(3.11.2004 12:37:38)
Týdenní jesle jsou fakt des... nebo byly... Existuje to vubec jeste? Vím, ze skolky existují, asi je jich málo, ale znám jednu paní, co tam má syna, ale existují stále i týdenní jesle?
 Kaaja 


Re: Re: týdenní jesle 

(3.11.2004 14:07:36)
já myslím, že už snad ani ne. Taky jsem o tom něco slyšela, ale neumím si představit, že bych byla nucena tam dítě odložit. Jedna známá mi vyprávěla, že (někdy v 70. letech) byla donucena (kvůli práci - byla znovu těhotná a musela něco odpracovat, aby měla další mateřskou nebo jak to bylo) dát dítě do týdenních jeslí. Když si děcko vyzvedávala byla v takovým šoku, že se rozhodla, že ať se děje co se děje, už ho tam NIKDY nedá.
 Hanka, Mirďa 6, Honzík 4, Tomík půl roku 
  • 

Re: Re: Re: týdenní jesle 

(7.11.2004 21:55:15)
Já osobně si myslím, že kdyby jsme měli děti mi již v 70 letech, tak se řídíme taky podle toho, co nám doporučují druzí. Teď jsou maminy sice více bojovnější, ale děti taky víc rozmazlenější. Každá máma si své dítě brání a někdy až nezdravě, uvidíme co jednou budou psát naše děti na naši výchovu. Já osobně to s těmi rozmazlenými dětmi vidím u sebe, ne že bych to dělala schválně, ale prostě je bráním, tak jako každá jiná máma.
Mějte se
 Pavlivec, 1dcera 


Re: týdenní jesle 

(3.11.2013 11:55:18)
Jen pridam poznamku, ze tydenni jesle rozhodne NELZE srovnavat s tim, kdyz dite pres tyden vychovava babicka. Z hlediska psychologie. Babicka je ve stejne pozici jako tata - jeden z dospelych patricich k diteti, tech ale nesmi byt zase tolik, jako je vychovatelek v jeslich, ktere se tam navic stridaji, to je pro tak male dite velky problem, pocit stability a bezpeci neziska. Navic kolik je tam asi deti na jednu ucitelku, si snadno spocitate. Babicka ma jedno, max dve dite na hlidani.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-deti-do-jesli-08y-/p_spolecnost.asp?c=A090208_111144_p_spolecnost_wag
 Simona 
  • 

Re: Re: týdenní jesle 

(3.11.2004 16:45:52)
Myslím, že něco na ten způsob asi existuje, někde v nějakým časopise, nebo na netu jsem o tom četla. Ale slouží pro případ, že matka musí na operaci, či být delší dobu v nemocnici a o dítě se nemá kdo starat. Takže je to přechodná situace.
 Perutynka 


Re: Re: týdenní jesle 

(3.11.2004 17:50:58)
Týdenní jesle ještě existují. Kamarádka bydlí blízko nich a prý je tam dětí hodně. Zdá se mi to hrozně smutný, skoro jako by rodiče dávali děti do DD, ale jesle zněj líp :-(
 Kaaja 


Re: Re: Re: týdenní jesle 

(3.11.2004 18:08:46)
no to je výborný...proč si někdo pořizuje dítě, když ho pak vidí dva dny v týdnu?
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: týdenní jesle 

(3.11.2004 18:41:25)
Já jsem se na to ptala. Takže:
- protože je normální mít děti
- kdybych neměla děti, mohli by si lidi myslet, že jsem neplodná
- protože si chci udržet manžela
- protože pak dostanu individuální studium a budu moct chodit na brigádu

 Helena, Alex+Evička 8/02 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: týdenní jesle 

(4.11.2004 7:35:01)
Já si myslím, že týdenní jesle i školka jsou pro děti např. ze sociálně slabých rodin, kdy rodiče nejsou schopni dítěti poskytnou dostatečně materiální zabezpečení a další např. hygienické návyky. Děti by jinak z rodiny musely být odebrány soudně a umístěny do dětského domova. Toto je daleko nenásilnější řešení. A nebo jsou tam děti z rodiny, kde nejsou po zdravotní stránce schopni se o dítě postarat. Např. matka samoživitelka musí do nemocnice a poté nebude nějaký čas schopna dítěti poskytnout vše potřebné. Znám několik rodin, kde dítě bylo na doporučení OPD umístěno do týdenní školky. Z toho prvního důvodu, jak jsem psala. Jinak moje kamarádka měla holčičku v týdenní školce a malá tam spala pouze, když její mamka měla v noci službu. Bylo to tak jednou v týdnu. Kamarádka v té době byla sama a malou neměl kdo hlídat. Určitě nikdo dobrovolně nedá dítě na týden do jeslí a vyzvedne si ho jen na výkend. Jinak jaký je rozdíl, když dítě celý týden hlídá třeba babička a rodiče se za ním jedou jedenkrát v týdnu podívat a domu si ho vezmou až na výkend.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: týdenní jesle 

(4.11.2004 11:35:35)
Kromě těch výše uvedených případů byly (jsou) týdenní jesle a školky určeny pro děti rodičů, kteří pracovali v tzv. turnusových provozech, např. na železnici. Několik dnů byly úplně mimo domov, pak měli několi dnů volno.
Ale buďme rádi, že našich pacholátek se to netýká. T.
 Vlaďka a bříško 
  • 

Re: individuální studium 

(9.11.2004 9:34:45)
Tak s tím individuálním studiem fakt nevím. Řekněte mi, kde to funguje? Asi někde jo, ale my čekáme mimíska při škole a nějak jsem zjistila, že v Brně na FF snad individuální studijní plán ani neexistuje, takže jsem ráda, že už končím a nebudu mít ještě zbytečně stresy ve škole. Bude mi stačit, co bude doma (aspoň jestli bude dítě po mně;) Každopádně miminkům zdar a zodpovědným matkám taky:)
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: týdenní jesle 

(6.11.2004 20:01:44)
Zabko, ono je to spis tak, ze tydenni jesle dnes skoro neexistuji, takze ty, co existuji, praskaji ve svech. Ne kazdy zije v sirokem rodinnem zazemi a o tezsich problemech vi jen z tv. Navic maloktere z tech deti je tam cely tyden. Vis, myslim, ze kdybys hledala rodice (v tomhle pripade spis osamelou matku), kteri do tech jesli davaji dite ze zhyralosti, moc bys jich nenasla. Je to stejne klise, jako ze lide nechaji umirat sve stare rodice v domove duchodcu. Domov duchodcu je tezce nedostatkova zalezitost, na kterou se lide zapisuji do poradniku, ne ze je tam jejich nehodne deti "strci". Ja znam hodne lidi, kteri svoje rodice dochovali doma, nebo u nich byli v nemocnici (a misto, aby svym rodicum v klidu doslouzili a rozloucili se s nimi, museli se branit atakům personálu, najmě "rozsafnym" sestrickam, který je vyháněl - ty same pani se pak vyjadruji o tom, jak lide umiraji opusteni). To jsem odbehla. Ale chtela jsem rict, ze je dobre, ze jesle, kde mohou byt deti pres noc existuji, porad jsou lide a situace, pro ktere je to jedine reseni a neni to tak spatne reseni, jak to muze vypadat. Je to nouzove reseni a zaplatpanbu za ne.
 Emina 
  • 

Myleni 

(6.11.2004 18:44:59)
Myslim, ze priznat, ze se mylil, dokaze kazdy soudny clovek, kdyz to zjisti. Svejcar se taky mylil, vedci se mylili a my se mylime taky. To je podle me pouceni, ktere z veci plyne. Ten pocit, ze "my dnes jiz vime", tak ten meli vsichni pred nami taky.
Tak je to se vsemi ideologiemi, nakonec se preziji, akorat ze je promptne nahradi nove.
 e-Liška 


... stejne na to musime prijit sami (jak na deti) 

(7.11.2004 8:24:59)
No prave! Kazda ideologie se prezije, jen ty deti jsou kupodivu porad stejne... takze pouceni pro me je, ze pri peci o deti, zvlast o ty nejmensi, je nejlepsi na knizky proste zapomenout a ridit se srdcem (i kdyz pri druhem diteti se to pise snadno, sama jeste pamatuju, jak jsem s prvni dcerou VSECHNO konzultovala s literaturou a internetem). Koneckoncu, jsou to nase deti, ne deti tech, kteri o nich pisou, a zodpovednost za ne lezi na nas.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: ... stejne na to musime prijit sami (jak na deti) 

(7.11.2004 9:56:52)
Jo, jo.
Jen je někdy těžký si to srdce obhájit.
 Luciii (Matěj 7/04) 


Re: Re: ... stejne na to musime prijit sami (jak na deti) 

(7.11.2004 16:38:43)
Souhlasím, že některé ideologie socializmu byli nekompromisně hloupé....souhlasím, že při výchově se máme řídit srdcem a instinktem....a jsem ráda, že v současné době je mnoho nových metod a názorů...ať dobrých či nepochopitelných (jak to ostatně v demokracii už bývá)....

Nicméně je moc jednoduché odsuzovat dílo a názor. Byl poplatný době, možná byl částečně hloupý...nicméně nějak mi tu chybí doplňující informace, že mateřská dovolená byla pouze 4 měsíce (a ne 4 roky jako teď)...tj. do 3 měsíce dítěte, ne každá rodina měla rodiče, co si vnoučata vzala na krk....A možná, že právě rodiny, které si pořídí děti a pak je odloží rodičům bych soudila více....
 ove, 10 dní před termínem 
  • 

deprivanti 

(22.11.2005 12:59:57)
Naše dítě leželo v knihovně rodičů ještě nedávno (asi sentiment). Maminka podle něho chovala bráchu (1962) a po dvanácti letech pak i mě (asi zvyk).
Koktejl "studeného odchovu", krátké MD, preference umělé výživy před kojením, batolecího věku stráveného v jeslích a pak ve školce by v nás měl podle současných trendů působit smrtonosně a udělat z nás asociální deprivované bytosti. Nestalo se. Bratr i já máme oba šťastné a fungující rodiny (zatím, Pánbůh zaplať) a život nás těší. Podobně je tomu i u několika "dětí", s nimiž se znám ještě od jeslí a školky a dodnes se vídáme.
Že by výjimečné jesle/školka/škola/družina...? Doba plnému emocionálnímu a kreativnímu rozvoji dítěte opravdu moc nepřála, ale odpravedlňovat psychospolečenské problémy dnešních třicátníků a čtyřicátníků "režimem" je laciné. Znamenalo by to, že připouštíme, že naše rodiny dopustily, aby na nás měl režim silnější vliv než byl jejich vlastní, rodičovský...
Myslím, že pes deprivace leží zakopán o kousek dál a určitě výrazně hlouběji

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.