| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak kontrolovat leváka při psaní

 Celkem 5 názorů.
 Ivo Vodička, učitel, levák, otec dvou leváků 
  • 

Jak nenutit leváka, aby psal obtížnějším způsobem 

(10.12.2007 17:43:46)
Způsob psaní, o kterém mluví paní Kutálková, je bohužel prosazován od doby, kdy leváci mohli začít psát levou rukou, tedy od let šedesátých. V té době žádní leváci "oficiálně" neuměli psát, a tak praváci (metodikové) usoudili, že správně by měli leváci psát tak jako stranově převrácení praváci. To by byla pravda jen v tom případě, kdyby leváci mohli psát stranově obráceně, tak jako psal v soukromých poznámkách Leonardo da Vinci. Vzhledem k tomu, že leváci musí psát pravostranné písmo, musí také napodobovat tahy, kterými píší praváci. Pravákům se může zdát horní úchop pera (tvz. drápovitý úchop) divný, mohou ho nazývat "kroucením", pravdou zůstává, že je to způsob, při němž levák dokáže celkem věrně napodobit pohyby praváka a také využít výhod, které při psaní pravák má. Důkazem toho je, že sami leváci k tomuto úchopu intuitivně sami směřují a píše jich tak okolo 50%, rozumí se těch, kteří se pravácké metodice psaní nepodvolili.
Psát podle oficiální metodiky se leváci naučí, jako se naučí i jiným činnostem, ale proč nutit psát leváky proti srsti, když to není nutné? Cvičení pro leváky, o kterých mluví paní Kutálková, směřují k obtížnějšímu a nepřirozenému způsobu kreslení a psaní.

Víte, že každé desáté dítě je píšící levák? Všimli jste si, jak se při psaní "kroutí" praváci?

 Honza Málek, levák 
  • 

Re: Jak nenutit leváka, aby psal obtížnějším způsobem 

(14.12.2007 14:29:45)
Taky mi to vrtalo hlavou, že takhle leváci píšou. Já totiž tak píšu taky. Jo, je to pravda, ale proč teda v knížkách je to úplně jinak? Honza
 syn prvněček 


Re: Jak nenutit leváka, aby psal obtížnějším způsobem 

(1.10.2009 21:13:12)
Poradíte nějakou literatůru pro psaní leváka,najlépe i s ukázkami.Děkuji Ondráček
 Josef Jiskra, dva synové 
  • 

Jak píší leváci? 

(16.11.2009 22:10:04)
Vše podstatné se dozvíte v knize Nechte leváky drápat (Portál, 2008). jj
 informal 


Jak přestat kontrolovat leváky 

(8.8.2012 11:14:45)
Inspirovala jsem se v přístupu ke svému dítěti - levákovi na zvláštně pojatých stránkách prolevaky.cz. Je to místo, kde si najde něco každý rodič bez ohledu na to, zda máte doma leváka nebo praváka, malé nebo větší dítě. Pokud jako rodiče tápeme a odborné rady někdy jdou proti srsti právě našim dětem, snad právě z důvodu paušalizace některých témat, je dobré vědět, že jsou i jiné možnosti. Stačí hledat dál, nechat se inspirovat.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.