| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kniha v rodině předškoláka

 Celkem 2 názorů.
 Lucie, Kryštůfek 2, 5 roku 
  • 

Knihy 

(23.6.2004 14:23:54)
Katedra české literatury na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity vydává časopis Ladění, který se věnuje právě knižním novinkám pro děti, ale mapuje i aktuální dění (např. Nobelova cena pro Astrid Lindgrenovou, situace ve slovenské literatuře pro děti, medailony autorů apod.) Myslím, že právě Ladění je dobrým vodítkem pro výběr knihy. Z 90 % se s názory autorů shoduji.

Někdy se opravdu pozastavuji nad tím, co všechno může vyjít tiskem, nevadí mi kýčovité obrázky nebo úplně nesmyslné příběhy bez zápletky, ale děsí mě do očí bijící hrubky a chyby v interpunkci.

To, že se pravopis učíme částečně i tak, že vnímáme jak je slovo napsané, je známá skutečnost. Nedivme se pak, že po přečtení knížky, ve které se lze dočíst, že "pryncezna plakala uvězněná ve vysoké věži", udělají naše děti hrubku v diktátě. V knížce ta pryncezna byla přece s ypsilonem :o)

Když se ptám rodičů, podle jakých kritérií vybírají svým dětem knížky, bývá nejčastější odpověď "podle obrázků". Znám však nejednoho autora, který své nesmyslné a schematické rýmovánky doplní líbivými obrázky a knihy mu vycházejí hned v několika nákladech.

Osvědčení Žáčkové, Šrutové, jejichž básničky mají hlavu i patu si vedle rýmovankářů ani neškrtnou (co se prodaných výtisků týká.)
 Gábi, 2 děti 


Výběr knih 

(24.6.2004 8:54:52)
My jsme knihomolná rodina a dětských knih máme spousty. Klasiku i nové autory. Dcera,milovala klasické říkanky, pořád chtěla něco nového, pak přišla Lískulka, Mach a Šebestová, Martínkova a Alenčina čítanka, obrázkové encyklopedie a další. Měla pár knih, které já bych nikdy nekoupila, ale přesto je dcera milovala (asi hlavně kvůli obrázkům, protože text byl příšerný). Synovi jsou teprve dva a má úplně jasno, co se bude číst. Do roku a půl se žádné čtení nekonalo - "rušilo ho to", knížku mi stále zavíral (dcera v 1,5 roce uměla už básničky nazpaměť). Teď oblíbené jen knihy, kde jsou mašinky, auta nebo krtek nebo i jiná zvířátka. Ale stejně každý večer čteme jedno leporelo pořád dokola už několik měsíců ;-) Jsem zvědavá, jestli někdy dojde na česká říkadla a veršované pohádky (Hrubín), které dcera zbožňovala. Snažím se každý den mu podstrčit něco nového, ale je hrozná "konzerva".
jen jsem chtěla dodat, že působení rodičů v oblasti čtení je určitě důležité, ale každé dítě je jiné, je to prostě v něm. Já od první třídy ležela v knihách, ani povinná četba mi nedělala problém, moje sestra nečetla (a nečte) skoro vůbec ... a rodiče na nás působili určitě stejně ...

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.