| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Brambůrky, hranolky a burské oříšky ne!

 Celkem 20 názorů.
 susu susu 


Akrylamid 

(4.8.2003 13:28:59)
Sa dava aj do samponov a sprchovych gelov,pien do kupelov, aby viac penili:):):) Inac odporucaju davat ked peciete aspon mastny papier:):):)Napr. pod pizzu, chleba a pod vsetko zemiakove cesto. Ahojky
 Michal 
  • 

odborne studie a analyzy 

(4.8.2003 16:19:43)
Rad bych si precetl odborne analyzy vedcu, kteri dospeli k temto vysledkum. Muzete mi napsat nejake reference na clanky s touto tematikou v odbornych vedeckych casopisech a zpravu svetove zdravotnicke organizace?
Dekuji.
 Mufik 


Cererálie 

(5.8.2003 9:43:02)
Zajímalo by mě , co všecko se skrývá pod pojmem pražené cererálie ? jsou to i kukuřičné lupínky , zapékané müsli ? Vždyť je to všude propagované jako zdravá výživa?
 Mufik 


Cererálie 

(5.8.2003 9:48:24)
Zajímalo by mě , co všecko se skrývá pod pojmem pražené cererálie ? jsou to i kukuřičné lupínky , zapékané müsli ? Vždyť je to všude propagované jako zdravá výživa?
 Vladan 


Re: Cererálie 

(6.8.2003 9:54:55)
Ne vše, co je propagované jako zdravá výživa, zdravou výživou skutečně je. Velké procento dětí má například právem alergii na mléko a mléčné výrobky, protože se špatně tráví (kasein, mléčná bílkovina, se v žaludku člověka srazí v bílou, beztvarou, tvarohu podobnou hmotu, která projde trávícím traktem a odčerpává při trávení vápník...ano, tohle není přepis - ODČERPÁVÁ. Zdrojem vápníku v mléce je syrovátka - takže, pokud chcete tělu dodat vápník, doporučuje se spíš jogurt či kysané výrobky - v žádném případě čerstvé mléko. To je jen na okraj).
Cereálie jsou zdravé, pokud jsou čerstvé. To znamená, že čím déle propagovaný výrobek vydrží, tím menší má hodnotu pro člověka. Ideální jsou ovesné vločky, čerstvě upražené, případně jiné, čerstvé potraviny. U kukuřičných lupínků je třeba mít trošku odstup - v Americe je snidá každý druhý a nepřipadá mi, že by to mělo pozitivní vliv na celkové zdraví národa.
Jinak je taková hezká poučka - pokud je něco propagováno jako zdravý výrobek a má to značku nějaké firmy, většinou si propagaci zaplatí dotyčná firma. Jestliže se u zubaře zeptáte, která zubní pasta je nejlepší a bude mít v ordinaci nafukovací obrovský zub s nápisem SIGNAL, hádejte, co odpoví? Za každou propagaci výrobku dostávají lékaři honorář. Takže neřídit se ani tak multimediálními kampaněmi, jako spíš zdravým rozumem. Přiznejme si otevřeně - kdo z nás věří, že v "každé tabulce Nestlé je sklenice plná mléka?" případně v prospěšnost "Nutelly" a podobných výrobků pro zdraví dětí?
 Mufik 


Re: Re: Cererálie 

(7.8.2003 8:06:44)
Rozhodně se neřídím hlavně tím, co slyším v reklamě :-))))Jenže lupínky jsem kdysi ochutnala a protože mi vážně chutnají(ty úplně obyčejné bez medu a oříšků) , většinou s jogurtem, snídám je dost často ..totéž platí o müsli...prostě mě tohle jídlo k snidani vyhovuje .Snídám takhle už několik let...
Kukuřičné lupínky chutnají i mému 18 měsíčnímu synovi....měla jsem pocit, že konzumuje něco lepšího, než když by křoupal smažené brambůrky ...asi se nad tím přestanu zamýšlet....myslím, že když člověk jí od všeho trochu(tedy i věci údajně nezdravé)je to úplně v pohodě :-)
 Gabča,dvouletý Davídek 
  • 

Mléko 

(10.8.2003 13:55:19)
To by mě tedy zajímalo jak je to s kojeneckým mlékem, jestli také odčerpává vápník (vždyť je to jen upravené kravské mléko)a s mateřským mlékem?? Jestli to tedy přináší víc škody jak užitku?? Co na to odborníci??G
 Vladan 


Re: Mléko 

(12.8.2003 11:15:40)
Tak já teda nejsem odborník, ale něco jsem už o tom četl.
Takže za prvé - mateřské mléko je přirozená potravina pro kojence. To znamená zhruba do tří let věku dítěte (potom tělo ztrácí schopnost jej dokonale trávit).
S umělou výživou mi to tak nějak není jasné. Ale podle výzkumů se jedná spíš o to, že kravské mléko je od přírody uzpůsobeno pro čtyřžaludeční trávící trakt telete. To znamená, že jestliže nemáte bachor, čepec, knihu a slez, je z mléka vaše tělo trošku v šoku - asi si říká, že nemá nic společného s teletem.
Mléko, pokud jej dětem (a koneckonců i dospělým) podáváme, by mělo být buď rozmíchané sušené nebo rozředěné kondenzované. Je prý stravitelnější. Jinak proti mateřskému mléku samozřejmě není možné nic namítat - bílkovina, kterou obsahuje, je pro člověka přirozeně stravitelná (myslím, že i pro dospělého).
Za druhé - nevyhrává ten, kdo nahradí kravské mléko mlékem sójovým. Podle posledních výzkumů sója zvyšuje agresivitu. Výzkum byl prováděn ve věznicích a po dvoumesíčním podáváním potravin ze sóji se ukázalo, že se zvýšil počet vražd, sebevražd a napadení. Takže se sójou opatrně - jde o rostlinnou bílkovinu, která je stravitelná pro asijaty - naše tělo má s jejím trávením potíže.
Shrnuto a podtrženo - pokud člověk není na čerstvé, nepráškované zelenině a ovoci, rybím mase a podobně, je lepší umřít. Takže ať žijí výzkumy - ale neberte to, lidičky, tak moc vážně. Nezdravé je i dýchat. Jo a taky se mýt - narušuje se bakteriální rovnováha na kůži.:-)))
Takže pokud máte rádi mléko, tak ho pijte, ale nikdy ne příliš mnoho a pokud možno nic k němu nepřikusovat - vypít jej na lačno. Doporučují se také jogurty, kysané výrobky a sýry.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Mléko 

(27.8.2003 20:54:53)
Mám tuto zkušennost - necháte-li syrové mléko stát, tak zkysne, ztvarohovatí, zesýrovatí a uschne. Když jej převaříte a necháte stát tak zkysne a pak hned schnije. Obdobným procesem prochází i v těle. Mateřské mléko je úplně jiné než kravské, chuťově dokonce připomíná kozí, ale je sladší. Ovšem hlavní rozdíl je v tom, že to mateřské je syrové.
 Zuzana+dcéra(04/01),syn(07/04) 


Re: Cererálie 

(16.8.2003 14:17:20)
Zaujímavý článok bol uverejnený v denníku SME:

Ako sa vyrábajú chutné kukuričné vločky

Cereálne raňajky sú vraj učebnicovým príkladom úspešného vykrádania našich peňaženiek. Keď v 19. storočí lekár John Kellog hľadal zdravú náhradu za mäso, vynašiel kukuričné vločky. Vtedy to bol pomerne čistý produkt – takmer neupravované nespracované kukuričné zrná, mleté, skvapalnené, zahrievané a vysušené. Dnes by sa vraj červenal od hanby, rozpakov a zlosti, keby zistil, ako sa tieto cereálie pod jeho menom spracúvajú.

M. H. Diamond v knihe Ako si ovládať telo opisuje výrobný postup v USA: Kukuričné zrná sa namočia do lúhu, áno, ide o žieravinu, ktorá spáli kožu na tele. Potom sa zrná vystavia agresívnej pare, namočia v ochucovacom sirupe, ktorý je najmä z rafinovaného cukru. Potom sa sušia, prebehnú sústavou valcov, ktoré ich lisujú tlakom 75 ton. Po tejto procedúre sa opekajú, nahrievajú a vločkujú, až sú pripravené na kúpeľ v chemikáliách konzervačných látok a prísad.

To, čo vyštartovalo ako skutočne živé kukuričné zrno, sa premenilo na mŕtvu ochutenú látku, konštatuje americký lekár.

Ako sa vyrábajú džemy a marmelády

Keďže továrne musia vyrábať po celý rok, ovocie skladujú do zásoby. Marhule, jahody, ríbezle sa ošetria chloridom vápenatým, ktorý zaručí, že v džeme cítime a vidíme celé kúsky ovocia. Ovocná zložka však býva často nadstavená želatínou a farbivá dodajú bledému ovociu želaný odtieň.

Prečo sú hrozienka v müssli šťavnaté?

Je to tajomstvo niektorých výrobcov. Namočia sa do horúceho roztoku kyseliny fosforečnej, vďaka čomu sa potom dajú naimpregnovať roztokom glycerínu. Sú pekne guľaté a šťavnaté.

Aj hranolčeky sa máčajú v lúhu

Keď si robíme doma hranolčeky, je to jednoduché. Tie, ktoré kupujeme hotové zmrazené, prechádzajú náročnou úpravou. Zemiaky sa musia okúpať v parných strojoch, kde im popraskajú šupky, potom ich oškriabu kefy. V niektorých výrobniach, ako napísal nedávno český časopis Týden, sa doposiaľ používajú na lúpanie zemiakov kúpele v koncentrovanom sodnom lúhu, ktorý rozloží šupky. Po nakrájaní na hranolčeky sa predvaria vo vode obohatenej siričitanom sodným a fosfátom. Obe chemikálie zabraňujú tvoreniu tmavých miest a dodávají zemiakom zlatožltú farbu.

Keď šunka nie je šunka

Trocha mäsa, odrezky, želatína, dusitany, fosforečnany, rastlinné gumy, aromatické látky, konzervanty, stabilizátor, zahusťovadlo a voda.

Tak to je šunka, akú si kupujeme v obchode. Kto robí domácu šunku, vie, že do nej pridá kvalitné mäso, soľ a korenie.

To, čo kupujeme v obchodoch má od tohto receptu ďaleko. Pod názvom šunka sa totiž často predávajú najrozličnejšie výrobky z kusov mäsa a odrezkov, éčka potom pomôžu z tejto nevábnej hmoty vyrobiť žiadanú šunku. Vďaka fosforečnanom, ktoré v mäsových výrobkoch viažu vodu, môže byť až 30 percent váhy šunky len obyčajná voda. Podobne je to aj v ostatných údeninách.

(uj)

[17. 7. 2003 22:30:00]


Za článkom nasledovala diskusia, kde sa jeden slovenský výrobca vločiek ohradil, že je to demagógia a v SR sa vločky vyrábajú inak. Hmmm, len keby človek v obchode vedel rozlíšiť tie zlé od dobrých...
 Lionceau et garcon 


Re: odborne studie a analyzy 

(5.8.2003 17:15:16)
Michale,jsem pevne presvedcena,ze kdyz zapatrate v archivu casopisu Vesmir,urcite neco najdete.Asi pred cca dvema roky jsem o tom neco cetla.A jeste mam pocit,ze tiskovina Medicina se o necem takovem zminovala.Ten Vesmir,tam jsem si temer jista.
 Věra 3 letý kluk 
  • 

Kojenci a hranolky. 

(5.8.2003 12:22:17)
Pokaždé mne mírně polévá pot když v Praze vidím kojence před prvním rokem žmoulajícího v ručce hranolky, občas jim maminky i tu tatarku ve stánku dopřejí. Asi je to moje profesionální deformace-jsem ze zdravotnictví, tak vás všechny maminky moc prosím: tohle opravdu ne! Trošku zdravého rozumu a i pevné vůle .Co se v mládí naučíš...
Zdraví Věrka
 Lucie Ch. 
  • 

Re: Kojenci a hranolky. 

(5.8.2003 16:21:21)
Četla jsem výtažek z té odborné studie a je to vážně lék na veškeré hranolkové chutě. Uhlohydráty se rozpoustejí ve vode a nejhorší je, když jí hranolky a brambůrky těhotná nebo kojící matka. Zadělává tím svému miminku na rakovinu - a sobě ovšem taky. Takže pozor na to !!
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Kdyby jen hranolky 

(15.8.2003 18:01:17)
Žiji na malém městě (5 tis. obyv. asi i s voříškama :o))) ) a za vrchol péče o dítě tu platí párek. Takže cca 5 - 6 měsíční mrně je v kočárku obloženo množstvím péřových polštářků, aby se udrželo v sedě (i teď v těch vedrech, dovedete si představit, jak je to mrně dušené ve vlastní šťávě?!!! ) a to sedící mrně v ruce třímá a pusinkou žužlá studený právě zakoupený párek. Já byla považována za naprosto krkavčí matku, když moje dítě jezdilo bez polštářku, na plínou vyloženém kočárku a často na bříšku - chtělo-li koukat po světě, muselo si to poctivě oddřít!!! A ten párek jsem mu NIKDY nekoupila!! Dokonce mi ho pro dceru nabízela paní prodavačka zdarma - jako dárek, abych tomu ubožátku dopřála.....
No nic, to mne jenom inspirovali ti kojenci s hranolky...
Ahoj
Simča
 Achim 
  • 

Re: Kojenci a hranolky. 

(22.8.2003 9:10:47)
Co je na tom špatného? Kdyť to jsou jenom brambory, nic nezdravého na hranolkách není. Můj kluk prý chodí do mekáče od 1,5 roku a prospívá dobře . Oni by si totiž tam nedovolili prodávat něco špatného když Ti to chutná tak to jez . Mějte se fajn Achim
 Sosan 
  • 

Péct hranolky na 175 je pitomost 

(5.8.2003 17:09:12)
Nedávno mi vyděšená manželka ztlumila troubu na těch 175 stupňů, když jsem v ní pekl hranolky (pekl proto, aby neobsahovaly tolik tuku jako při smažení). Výsledek? Ani po 15 minutách nebyly k jídlu. Pod 200 stupňů prostě vyrobíte pouze bramborové žvýkačky. Hranolky v troubě potřebují alespoň 200 stupňů. Takže poučení z článku je - nejezte hranolky vůbec.

Jako úplná pitomost mi ale připadá, že by se riziko snížilo tím, že na plech nasypu víc hranolků (to ten zbytek, co už nesníme, vyhodím?). To je jako hranolkům v malém množství při pečení smutno a tak se stanou jedovatými nebo co?
 listopad 


Re: Péct hranolky na 175 je pitomost 

(5.8.2003 19:07:52)
Sosane to by mě taky docela zajímalo, jak to bylo míněno s tím množstvím hranolek při pečení, to jsem taky docela nepochopila.... No možná to bude tak jak říkáš :o))

Mimochodem my jsme předsmažené hranolky přestali kupovat už když manžel zjistil, že jsou posířené, aby nezhnědly. Hranolky jsem tedy dělala domácí, ale to je opravdu tuková bomba.... takže ty jsem už taky přestala dělat. Co jsem ale měla ráda, byly pečené brambory na tisíc způsobů. No nic tak je napřed uvařím.
Co je ale zajímavé, že manžel vždycky přijde s tím, že je něco škodlivé ať už to nekupuju a nevařím, ale zásadně jsou to věci, které on moc nemusí. S tím, že bych neměla dělat řízek, nebo třeba knedlo vepřo zelo, tak s tím teda nepřijde, to je zajímavý...:o)
 listopad 


Re: Re: Péct hranolky na 175 je pitomost 

(5.8.2003 19:29:27)
Jo a ještě k tý teplotě, já když jsem dělala domácí hranolky, tak jsem je nekrájela na hranolky (to je blbost, ale jak jinak to napsat), ale na tenké kolečka a smažila ve friťáku při teplotě mezi 160 - 170 a musím říct, že byly výborné, až na to že to byla ta tuková bomba....
 listopad 


Re: Re: Re: Péct hranolky na 175 je pitomost 

(5.8.2003 19:34:46)
teda omlouvám se - na tenká kolečka ne tenké kolečka. Zase jsem chtěla být spisovná a moc se nepovedlo. Kdybych napsala tenký kolečka, tak je to vyřešený...:o)
 labuznik 
  • 

proc to vsecko zereme 

(28.9.2003 21:25:12)
On je cely problem v tom, ze proste tady na zapade zereme jako prasata. Jak kvalitativne tak kvantitativne. Zereme smazene, protoze je to chutove drazdivejsi a taky rychlejsi a jime v kolotoci spechu, nemame k jidlu uctu a neprozijeme ho nikdy na 100%. To ostatni uz jsou jen dusledky a vsechny studie a trendy jsou JEN dilci fragmenty neceho, co nejsme schopni videt jako celek. Kdo vidi celek teto zdejsi stravovaci nesmyslnosti, tomu jsou vsechny tyto jednolivosti (ty z celeho clanku a vetsiny komentaru) naprosto jasne. Kdo ho nevidi, tomu ho stejne zkoumani techhle detailu ani neukaze. Jenom nevim, jak dat recept na videni toho "celku", ono to vlastne ani neni o jidle...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.